همه چیزهایی که می خواهید از مووبل تایپ 4 بدانید

10
3136

اگر مثل من مووبل تایپ باز باشید حتما تا الان خبر دار شده اید که Movable Type 4 نسخه بتا چند روز پیش برای دانلود عرضه شد. عرضه این نسخه مووبل تایپ به خودی خود همانقدر برای من و دیگران غیر منتظره بود که اعلام Open Source شدن این برنامه محبوب از طرف شرکت سازنده آنSixApart . با این حال هنوز دوست داران مووبل تایپ (در خارج و داخل) به طور مفصل به توضیح تغییرات شگرف به وجود آمده در این ویرایش برنامه نپرداخته اند. پس من بر آن شدم ضمن نصب این برنامه، شما را با امکانات متنوعی که این برنامه برای اولین بار به ارائه آنها پرداخته آشنا کنم. اگر علاقمندید ، ادامه مطلب را بخوانید.

در همین ابتدای نوشته باید اعلام کنم که با نهایت تاسف و تاثر! نسخه بتا یک مووبل تایپ 4 بر روی سرورهای Local معمول مانند WAMPP و XAMPP نصب نمی شود. پس از حدود دو ساعت کلنجار با برنامه به این نتیجه رسیدم که این باید به وجود باگی(Bug) در این نسخه مربوط باشد که اتفاقا همین طور هم بود. با ایمیلی که به سازندگان برنامه زدم و جوابی که برایم فرستادند مشخص شد که شروع به کار برای رفع این باگ کرده اند. پس فعلا بیخیال نصب Movable Type 4 beta 1 روی کامپیوترهای شخصی خود شوید!
بعد از شکست در نصب برنامه روی کامپیوتر شخصی ام سراغ سرور سایتم رفتم و با کمی دردسر موفق به نصب مووبل تایپ در یک Sub Domain سایتم شدم. از قرار معلوم، Movable Type امکانات جدید ورژن 4 خود را از همین ابتدای نصب به رخ می کشد.
دیگر از تغییرات دستی در فایل mt-config.cgi خبری نیست بلکه برنامه به طور خودکار این کار را انجام می دهد یعنی بعد از آپلود کردن فایلهای مووبل تایپ در شاخه cgi-bin سرورتان، تنها با رفتن به آدرس شاخه cgi با اینستالر جدید برنامه روبرو می شوید که از شما اطلاعات لازم را به وسیله یک ویزارد می گیرد و خودش فایل تنظیم برنامه را می سازد (البته در حالت تئوری! چون روی سرور من کار نکرد و من مجبور شدم به طور دستی این فایل را ویرایش و آماده کنم!)
اگر موفق شوید برنامه را نصب کنید (فکر نمی کنم برای خیلی ها این توفیق حاصل شود!) در اولین ورود با تصویری تکان دهنده مواجه می شوید! انگار به سرزمین دیگری قدم گذاشته اید. سرزمینی که بسیار با سیاره Movable Type ورژن 3.35 تفاوت دارد:

برای دیدن عکس بزرگتر اینجا کلیک کنید.

رنگ غالب در کنترل پنل جدید مووبل تایپ 4 سیاه است که به آن ظاهری بسیار با وقار می دهد. در این پنل جدید یک داشبورد مرکزی وجود دارد (Dashboard) که گزارش نظرات (Comments)، نوشته ها (Entries) و تگهای همه وبلاگها را با هم نشان می دهد.(چیزی که من و همه کاربران قدیمی Movable Type مدتها آرزویش را داشتیم).
همینجا اضافه کنم که بیشتر قسمتهای این داشبورد از سیستم آژاکس استفاده می کنند.
حالا اگر یکی از وبلاگهایتان را انتخاب کنید به داشبورد مخصوص همان وبلاگ هدایت می شوید که بیش از همه دکمه نارنجی رنگ Write Entry در آن خودنمایی می کند.

برای دیدن عکس بزرگتر اینجا کلیک کنید.

نوشتن مطلب جدید در این ورژن از Movable Type بسیار شکیل تر و پیشرفته تر از ورژنهای قبلی صورت می گیرد. اینجا دیگر تقریبا همه چیز آژاکسی است.
مشکلی که همیشه من و دیگر کاربران مووبل تایپ از آن گله داشتیم اینجا تا حد زیادی رفع شده است (آگر انگلیسی زبان بودم می گفتم صد در صد) و آن عدم وجود ادیتوری مناسب و پیشرفته برای نوشتن مطالب بود. در این نسخه از برنامه شما می توانید 6 سبک مختلف را برای نوشتن انتخاب کنید:
1- بدون فرمت (None)
2-Convert Line Breaks
3- Markdown
4- Markdown with SmartyPants
5- Rich Text (که حالت پیش فرض است)
6- Textile 2
همانطور که می بینید تنها دو مورد اول در ورژنهای قبلی وجود داشتند و بقیه تقریبا جدیدند. می گویم تقریبا چون به غیر از مورد 5 بقیه قبلا به صورت افزونه (Plug-in) قابلیت افزوده شدن به برنامه را داشتند که به علت استقبال بسیار زیاد اکنون با خود برنامه ممزوج شده اند.
از بین این حالتها حتما Rich Text که ادیتوری WYSIWYG است بیشترین محبوبیت را خواهد داشت چرا که علاوه بر راحتی کار و امکانات نسبتا خوب، توانایی آپلود عکس و فایل هم دارد (آرزوی دیگری که مووبل تایپ داران مدتها در سر می پروراندند). حالا شما می توانید به راحتی در حین نوشتن مطلب و در لابلای آن، عکسهای خود را آپلود کرده و نمایش دهید.

برای دیدن عکس بزرگتر اینجا کلیک کنید.

در سمت راست قسمت نوشتن مطلب، می توانید از منوی آژاکسی Display Options انتخاب کنید که به چه قسمتهایی برای نوشتن نیاز دارید تا در طرفه العینی پدیدار شوند (آه، ای آژاکس، تو چه کارها که نمی کنی!). همینطور است اضافه کردن دسته (Category).
همچنین به این نسخه از Movable Type قابلیت Auto Save هم اضافه شده که همزمان با تایپ مطلب در ادیتور به ذخیره آن می پردازد تا اگر مشکلی در ارتباط اینترنتی تان پیش آمد مطلب تایپ شده از بین نرود.
از این قسمت که بگذریم به یکی از قابلیتهای صد در صد جدید برنامه می رسیم. یادتان هست برای درست کردن یک صفحه جدید در مووبل تایپ مجبور بودیم یک Template جدید درست کنیم و بعد با هزار مکافات و کدنویسی های مختلف، مطلب ساده ای را در آن به نمایش در آوریم.
خب، اینجا دیگر از آن خبرها نیست. برای درست کردن یک صفحه جدید فقط کافی است روی گزینه Create و سپس Page کلیک کنید تا به دنیای جادویی صفحات جدید Movable Type وارد شوید:

برای دیدن عکس بزرگتر اینجا کلیک کنید.

اینجا فقط کافی است محتویات صفحه جدیدتان را بنویسید و برای آن نام و جایگاهی در سایتتان مشخص کنید. همین! صفحه شما آماده است.
همانطور که گفتم اینجا دیگر برای آپلود فایل یا عکس مشکلی وجود ندارد. در حقیقت با آپلود کردن یک فایل، آن فایل به مجموعه مایملک سایت (Assets) اضافه می شود و می توان در هر زمان از آن به راحتی استفاده کرد.
یکی از قسمتهایی که تغییرات اساسی داشته و تقریبا دگرگون شده قسمت تمپلیتهاست(Templates). در این قسمت بسیاری از مفاهیم کاملا جدید هستند و به زمان بیشتری برای یافتن کارایی هر کدام نیاز است. در همین قسمت، ویجت های زیادی به طور پیش فرض قرار دارند که قابل تغییرند:

برای دیدن عکس بزرگتر اینجا کلیک کنید.

همانگونه که می بینید مهمترین آنها ویجت های Sign In ،Date-based Author Archives ،Tag Cloud و Pages List هستند. بله درست می بینید: Sign In
از این ویرایش Movable Type شما قادرید از بازدیدکنندگان سایتتان ثبت نام کنید چیزی که پیش از این هرگز امکان آن را نداشتید.
اگر قابلیت Sign In برنامه را فعال کنید از این پس فقط کسانی که ثبت نام شده اند حق ارسال نظرات خود را خواهند داشت و این ثبت نام دیگر به هیچ وجه مانند گذشته وابسته به TypeKeyنیست.
همچنین در این ورژن از مووبل تایپ شما قادرید آرشیوی از نویسندگان سایت خود داشته باشید تا مشخص شود هر نویسنده چه مطالبی را در سایت نوشته است.
قالب پیشفرض وبلاگ ها هم همپای ظاهر خود برنامه دگرگون شده است به طوریکه در آن از رنگ قرمز بسیار جالبی به عنوان رنگ قالب بهره گرفته شده است:

برای دیدن عکس بزرگتر اینجا کلیک کنید.

از دیگر تغییرات این ورژن٬ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
قابلیت افزودن Track Back به دسته ها (Categories)
قابلیت درست کردن فولدر های مختلف در سایت از درون برنامه
تغییرات قابل توجه در سیستم Anti-Spam برنامه
و احتمالا ده ها قابلیت دیگر که در این فرصت کم هنوز موفق به کشف آنها نشده ام.

در پایان باید گفت ورژن جدید Movable Type انقلابی در نرم افزارهای انتشار آنلاین به وجود می آورد (یا شاید هم آورده!). البته نمی دانم با توجه به سیستم آژاکس پیشرفته بکار رفته در آن آیا می توان به دستکاریهای معمول برای منطبق ساختن آن با رسم الخط فارسی امید داشت یا نه؟

لینکها:
سایت رسمی پروژه کد باز (Open Source) مووبل تایپ (http://www.movabletype.org)
لینک دانلود فایل مووبل تایپ 4 بتا
لیست باگ های فعلا شناخته شده ورژن بتا

10 دیدگاه

  1. ممنون از توضیح كاملتون ولی من با كمی تغیر پارسال روی لوكال نصبش كردم…
    ورژن قبلی را روی ورژن جدید ریختم یعنی تلفیقشون كردم و جواب داد:)
    موفق باشید

  2. عرض شود من یک کمک کوچکی لازم دارم. من این حضرت را (البته نسخه نهایی را) نصب کردم و همه چیز درست بود و حتی یکی دو پست هم زدم. ولی الان ادیتورش مشکل دارد. یعنی چه در قسمت پست نوشتن و چه در تغییر قالب آن اسکریپت ها بالا نمی آیند. اکسپلورر آن پایین یک ایراد می دهد که permission denied در خط فلان و بهمان. چرا این طور شد؟

  3. اینجانب به راحتی نسخه ی 4 را روی لوکال (زمپ) نصب کرده ام .
    کافیست از طریق ویزارد, دیتابیس قدیمی خود را آپدیت کنید .

ارسال یک پاسخ