آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت سیزدهم

86
5505

سلام مجدد خدمت تمامی خوانندگان وب سایت عصر نوشتن، با قسمت سیزدهم آموزش طراحی وب سایت از پایه در خدمتتون هستیم.
بحث جلسه گذشته در مورد بردرها را تکمیل می کنیم و با پدینگ و مارجین کمی کار می کنیم


بردرهای دو تایی:
شما می توانید برای عناصر  block از بردر دوتایی نیز استفاده کنید، مانند شکل زیر:

.highlight {
border-width: 5px;
border-style: double;
border-color: silver;
}

design-web-131.jpg
استایل دهی برای یک عنصر برای هر طرف به شکل مجزا:

تا اینجا بردرهایی که استفاده شد برای هر چهار طرف یک عنصر بود، اما در این قسمت می خواهیم برای هر طرف از یک عنصر بردرهای گوناگونی را به طور مجزا تعریف کرده و به کار ببریم. به مثال زیر توجه کنید:

.highlight {
border-top-width: 1px;
border-top-style: solid;
border-top-color: red;
border-bottom-width: 3px;
border-bottom-style: dotted;
border-bottom-color: blue;
border-left-width: 5px;
border-left-style: dashed;
border-left-color: yellow;
border-right-width: 7px;
border-right-style: double;
border-right-color: fuchsia;
}

همانطور که در شکل پایین می بینید، بردر های زیر تصویر بسیار زشتی را ایجاد کرده اند. اگرچه بیان می کند که شما می توانید هر یک از بردرهای زیر را به صورت جداگانه استفاده کنید.به عنوان مثال از border-bottom به تنهایی می توان به عنوان یک خط جداکننده  برای جدا کردن بخش های مختلف در صفحه استفاده کرد.

design-web-132.jpg
سبک دهی به بردرها به طور مختصر :
همانطور که در مثال های قبل دیدید به نظر شما بهتر نیست که به جای اینکه برای استایل دهی بردر به یک عنصر از چندین css  استفاده کنیم از روش کوتاهتری آن کار را انجام دهیم؟ البته که روش دوم بهتر است، پس با هم این روش را یاد می گیریم :

.highlight {
border: 5px  solid  black;
}

این روش یک راه ساده و بسیار کوتاه برای استایل دهی به بردرهاست که تمامی مرورگرها آن را پشتیبانی می کنند، علاوه بر آن کمک می کند تا شما تایپ کمتری را انجام دهید و همچنین باعث می شود تا حجم دانلود فایل شما نیز کمتر شود، به همین دلیل من استفاده از این روش را نسبت به روش قبلی به شما توصیه می کنم. شما هم می توانید برای border-top, border-right, border-bottom  و نیز  border-left به صورت مجزا از استایل های مجزا به همین روش مختصر نویسی استفاده کنید.

استایل بردرهایی که شما می توانید استفاده کنید:
مثال های بالا بیشتر استایل هایی را که شما می توانید استفاده کنید به شما نشان داد. در زیر لیستی از گزینه های مختلفی را که برای شما قابل استفاده است را آورده ایم.

ضخامت بردر:
مقدار ضخامت بردر را می توان با واحد های px  ،  pt  و یا em به کار برد.
به صورت پیش فرض هم می توانید از کلمات کلیدی خود    htmlبرای ضخامت دادن به بردر استفاده کنید که شامل سه سایزو باریک (thin) ،  متوسط (medium) و ضخیم (thick) است.
استایل بردر :
یک بردر می تواند هر یک از استایل های زیر را داشته باشد:

■  solid (مقدار پیش فرض)
■  double
■  dotted
■  dashed
■  groove
■  ridge
■  inset
■  outset

رنگ بردر :
رنگ بردر هم مانند سایر عناصر سایت که به آنها رنگ می دهیم مقدار می گیرد. رنگ های خود html که با کلمات کلیدی مشخص شده اندمثل red و نیز از طریق اعداد هگزا دسیمال مثل #ff0000.

شکل دهی و سایز دهی به عناصر درون سایت:
بیایید تا تغییرات کوچکی به پروژه سایتمان بدهیم. از عنصر body شروع می کنیم. Style1.css را در پروژه خود باز کنید(این فایل  که به عناصر وب سایت شکل میدهد در تگ header  به صفحه ما وصل می شود) و استایل های داده شده به body را نگاه کنید و در ادامه استایل های داده شده به آن بردری مثل زیر به آن بیافزایید:

body {
font-family: Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;
background-color: #e2edff;
padding: 15px;
line-height: 125%;
border: 4px solid navy;
}

نگاهی به صفحات سایت خود در مرورگر کنید ظاهر تمامی آنها باید مانند شکل زیر باشد.
بیایید کمی تغییر هم در منوی راهبری بدهیم، پیش تر در فصل 2 پیشنهاد دادم که برای قسمت های کلیدی سایت خود از id  استفاده کنید، ما نیز در اینجا از آن خصیصه  استفاده می کنیم.

design-web-133.jpg

در   style1.css برای منوی راهبری این مقادیر را تعریف کنید و سپس آن را ذخیره کرده و در مرورگر آن را ببینید.

#navigation {
width: 180px;
border: 1px dotted navy;
}

design-web-134.jpg

تغییر بعدی که می توانیم به منوی راهبری بدهیم background-color است، پس در ادامه css آی دی navigation آن را نیز اضافه می کنیم.

#navigation {
width: 180px;
border: 1px dotted navy;
background-color: #7da5a8;
}

حالا منوی ما بهتر به نظر می رسد، اما رنگ پس زمینه ای که انتخاب کرده ایم باعث می شود تا رنگ لینک های مشاهده شده خوانایی کمی داشته باشند به همین دلیل رنگ لینک های مشاهده شده را تغییر می دهیم.

a:visited {
color: navy;
}

حالا بهتر شد، در مرحله بعد بهتر است که به tag line بردر و رنگ پس زمینه بدهیم . در مثال فوق یک تگ div  بالای منو وجود دارد که آی دی #tagline   دارد و داخل آن یک تگ p    وجود دارد. پس بدین ترتیب به آن استایل می دهیم:

#tagline p {
font-style: italic;
font-family: Georgia, Times, serif;
background-color: #bed8f3;
border-top: 3px solid #7da5d8;
border-bottom: 3px solid #7da5d8;
}

با ذخیره کردن فایل css خود می بایست خروجی مانند شکل زیر داشته باشید:

design-web-135.jpg
حالا برای مشخص شدن تگ های h1 و h2 از همدیگر، برای آنها تفاوت قائل می شویم و بین آنها کمی css های متفاوت درج می کنیم چرا که استفاده از رنگ پس زمینه تیره برای هر دو آنها باعث شده تا تیترهای سایت بیش از حد دارای رنگ پس زمینه تیره باشند.
css های زیر را کپی کرده و در css خود اضافه کنید، بدین ترتیب ظاهری مثل تصویر زیر را باید در مرورگر خود مشاهده کنید.

h1, h2, h3 {
font-family: “Trebuchet MS”, Helvetica, Arial, sans-serif;
}

h1 {
font-size: x-large;
background-color: navy;
color: white;
}

h2 {
color: navy;
font-size: 130%;
font-weight: normal;
}

design-web-136.jpg
ما برای تگ h2 فاصله بین خطوط یا همان line-height را برابر با 130% انتخاب کردیم که می شود مقداری که از سایز large بزرگتر و از x-large کوچکتر است.

نکته از مترجم :
دقت نمایید همه این مراحل جز تمرین شما حساب می شود و می توانید روی هر فایلی انجام دهید . یعنی مهم نیست حتماً روی فایل معرفی شده از کتاب کار کنید.

افزودن : padding
اگر نگاهی به بخش heading سایت خود و به بردرهای آن که در بخش های پیش به بررسی آنها پرداختیم بیاندازید. متوجه می شوید در جاهایی که دور متون بردر قرار دادیم بردر ها به متون چسبیده اند و هیچ فاصله ای میان آنها نیست. این گونه نمایش متون کمی نامناسب به نظر می رسد، به نظر شما ایطور نیست؟ برای رفع این مسئله بیایید تا کمی فاصله میان آنها ایجاد کنیم، بدین منظور از padding استفاده می کنیم.
در پایین سه روش مختلف برای افزودن padding به عناصر بلاک با واحد های مختلف em و px و % استفاده شده است:

.pixelpadding {
padding: 30px;
border: 1px dashed gray;
}
.empadding {
padding: 2em;
border: 1px dashed gray;
}
.percentagepadding {
padding: 5%;
border: 1px dashed gray;
}

design-web-138.jpg
کدام واحد اندازه گیری مناسب تر است؟
اگر هر سه روش بالا تاثیر یکسانی بر روی طراحی سایت شما می گذارند، پس چه چیزی در زمان انتخاب یکی از روش هاتوسط شما تاثیر گذار است؟ پاسخ این است: که شما دوست دارید سایت شما چگونه رفتار کند و نمایش یابد.
نکته بسیار مهم :
• اگر شما تمایل دارید که سایت شما با تغییر سایز پنجره کوچک و بزرگ شود بنابراین می بایست ازروش درصدی استفاده کنید. هر قدر سایز پنجره مرورگر شما بزرگتر شود به همان نسبت نیز میزانpadding داده شده بزرگتر خواهد شد. برای مثال در طراحی سایت فوق از این روش استفاده شده است.
• اگر که می خواهید طوری سایت خود را طراحی کنید که با تغییر دادن سایز فونت های صفحه فاصله هایی که در سایت خود ایجاد می کنید به همان نسبت کم و یا زیاد شوند پس در این صورت شما باید از مقیاس em استفاده کنید. چرا که اندازه های موجود در سایت بر اساس میزان سایز فونتی است که کاربر برای مرورگر خود تنظیم کرده است، اگر کاربران سایز فونت مرورگر خود را افزایش دهند در این صورت فاصله های با مقیاس em نیز همزمان با تغییر سایز فونت مرورگر زیاد خواهند شد.
• اگر که شما در طراحی وب سایت خود برای عناصری در سایتتان که قرار است بدون در نظر گرفتن سایز فونت ها و نیز تغییر سایز پنجره مرورگر همواره یک سایز ثابتی داشته باشند از مقیاس پیکسل می بایست استفاده نمایید. یک پیکسل تقریبا برابر با یک نقطه در صفحه مانیتور شما می شود. چرا می گوییم تقریبا چون اکثر مرورگرهای جدید قابلیت امکان بزرگنمایی صفحه را برای کاربر دارند و تمامی عناصر صفحه را می توانند به یک نسبت بزرگ نمایند که در این میان کاربران قدرت کنترل کمی در حین بزرگنمایی نسبت به عناصر خواهند داشت.

تعریف padding و افزودن آن به سایت :
اضافه کردن فاصله در میان عناصر سایت باعث بهبود دادن ظاهر سایت خواهد شد.بیایید تا با هم این کار را انجام دهیم و تغییراتی را در پروژه خود اعمال کنیم. کمی وقت بگذارید و padding های لازم را به به تگ های heading (سر تیترها) در فایل style1.css خود انجام دهید.
به تگ h1 خود در انتهای استایل های داده شده خطوط پر رنگ شده را اضافه کنید.

h1 {
font-size: x-large;
background-color: navy;
color: white;
padding-top: 2em;
padding-bottom: .2em;
padding-left: .4em;
}

در مرحله بعد بیایید و برای تگ h2 خود نیز کمی فاصله ایجاد کنید.

h2 {
color: navy;
font-size: 130%;
font-weight: normal;
padding-top: 15px;
}

در نهایت نیز tagline p را نیز یافته و به آن هم مقادیر زیر را بدهید:

#tagline p {
font-style: italic;
font-family: Georgia, Times, serif;
background-color: #bed8f3;
border-top: 3px solid #7da5d8;
border-bottom: 3px solid #7da5d8;
padding-top: .2em;
padding-bottom: .2em;
padding-left: .8em;
}

حالا فایل css خود را ذخیره کرده و پنجره مرورگر خود را refresh کنید تا تغییرات را ببینید. همانطور که ملاحظه می کنید تصویر سمت چپ قبل از اعمال padding به عناصر سایت را نمایش می دهد و تصویر سمت راست تصویری است که پس از اعمال تغییرات می بایست مشاهده نمایید.

design-web-139.jpg
Margin:
خوب تا اینجا شما آموختید که شما می توانید به عناصر بلاک سایز بدهید، به آن border بدهید و از padding استفاده کنید تا برای عنصر مد نظر بتوانید از کناره ها فاصله ایجاد کنید. در اینجا خصوصیت جدیدی را یاد می گیرید که البته بسیار پر کاربرد نیز هست.
margin ، باعث می شود که شما بتوانید مشخص کنید که یک عنصر نسبت به فضای اطراف خود از بیرون چقدر فاصله داشته باشد. تنها تفاوت میان دو پاراگراف پایین همانطور که می بینید فقط به خاطر وجود خصوصیت margin در شکل زیر مشخص شده است.

design-web-1391.jpg
حالا می خواهیم مارجین دو عنصر ul و h2را تغییر بدهیم، مرورگرهای مختلف مقدار پیش فرض margin-top مختلفی را برای این عناصر بکار می برند، علاوه بر این مقدار پیش فرض بیایید تا یک مقدار ثابت 15 پیکسلی برای این دو تنظیم کنید تا در مورد مقدار فاصله بیرونی این عناصر گمراه نشوید:

h2, ul {
margin-top: 15px;
}

مدل جعبه ای:
در شکل زیر می خواهیم برای عنصر block تمامی خصوصیات؛margin،padding،border ،height و width را بکار ببریم:

design-web-1392.jpg
این شکل را به خاطر بسپارید تا تفاوت مارجین و پدینگ و بردر دیگر ملکه ذهن شما شود.
دقت کنید چیزی که در این جا مهم است این است که padding میتواند روی عرض و ارتفاع حقیقی عنصر تاثیر بگذارد.

ادامه دارد اگر مورد استقبال قرار گیرد!

ترجمه: خانم طلوع کوچک
بازبینی : بهزاد علی بیگی

برای مقاله های بیشتر و دریافت pdf مقالات ما را دنبال کنید:

آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت اول
آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت دوم
آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت سوم
آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت چهارم
آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت پنجم
آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت ششم
آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت هفتم
آموزش طراحی وب سایت از پایه – قسمت هشتم
آموزش طراحی سایت از پایه – قسمت نهم
آموزش طراحی سایت از پایه – قسمت دهم
آموزش طراحی سایت از پایه – قسمت یازدهم
آموزش طراحی سایت از پایه – قسمت دوازدهم

آموزش طراحی سایت از پایه – قسمت چهاردهم
آموزش طراحی سایت از پایه – قسمت پانزدهم

کانال تلگرام عصرنوشتن

86 دیدگاه

 1. مممنون از سایت خوب و اورجینالتون! 🙂 تو خیلی از سایتها کپی مطالبتون رو دیدم درباره کار کردن با جوملا هم مطلبی هست تو سایت؟ چون نتونستم پیدا کنم متشکرم

 2. باتشکر اززحماتتان
  اگه میشه نحوه ایجا سایت توی اینترنت روهم توضیح بدیدیعنی در واقع من چطور میتونم یک سایت توی اینترنت داشته باشم که با زدن اسم مورد نظربه سایت شخصی بنده انتقال پیدا کنه
  باتشکر

 3. سلام
  ممنون از آموزش عالی و خوبتون. خسته نباشید
  استقبال شد.ادامه بدهید!
  فقط همون طور که بقیه دوستان هم فرموده بوده اند طریقه ی قرار دادن وب رو بر روی اینترنت را آموزش بدهید.

 4. سلام دوست عزیز
  از بابت مطالب ارزشمند و زحمت هایی که در این زمینه متحمل شده اید تا دانش خود را بی توقع در اختیار علاقمندان بگذارید، بی نهایت سپاسگذارم.

 5. با سلام و خسته نباشید
  مطالب آموزشی شما بسیار عالی و قابل فهم می باشد، امیدوار که تا پایان ادامه داشته باشد.
  از شما کمال تشکر و قدردانی را دارم و برای شما بهترینها را آرزومندم.
  با سپاس فراوان

 6. با سلام
  فوق العاده بود ممنون از زحمات شما
  در ضمن ممنون میشم که نحوه استقرار سایت رو هم در اینترنت توضیح بدین

 7. بسمه تعالی
  بدین وسیله از زحمات شما دوست عزیز کمال تشکر و قدر دانی را داریم.
  آموزش خوب و قابل فهمی را انجام دادید.و البته کاربردی
  به آموزش خود ادامه بدهید. در سایه حضرت حق پاینده باشید

 8. سلام دوست عزیز
  من خودم رشتم کامپیوتره درس طراحی وب رو هم خیلی دوس دارم اما متاسفانه زیاد سر کلاس متوجه نمیشم اما روش شما حرف نداره واقعا عالیه من از مدت هاست دنبال یک سایت خوب واسه آموزش طراحی وب میگشتم واقعا ممنونم ازتون لطفا تا آخرش ادامه بدید
  موفق باشید

 9. سلام خدمت شما دوست عزیز
  من سال ها وب کار کردم.این سبک آموزش فوق العاده ست.ان شاا… این روند ادامه پیدا کنه و شاهد موفقیتت باشم.
  موفق باشی دوست خوبم

 10. سلام آقا بهزاد
  من همین الان این مطالب رو دریافت کردم و تا الان درباره وب سایت سازی چیزی نمیدونم ولی قصد دارم حرفه ای بشم که قدم اول با راهنمایی شما من شغلم کافی نت و رشته دانشگاهی مهندسی نرم افزار اگر لایق بدونی کاری داشتی به ما بسپاری. کارهای تایپی پاور پوینتی

 11. آقا بهزاد یه خسته نباشید تپل!من از سطح صفر شروع کردم ولی با آموزشای شما الان حداقل بلدم یه سایت با همین نکاتی که گفتین طراحی کنم.دمت مرسی.فقط مثل سریال قهوه ی تلخ نشه پایان نداشته باشه!!

 12. سلام و خسته نیاشید!
  واقعا فوق العادس آموزشتون! الان تا بخش 8 خوندم و فکر کنم تا اونجا هر چی که آموزش دادین و یاد گرفتم! فقط ادامه داره دیگه آموزش تا آخرش؟
  چون 3 روزه که 13 به بعد آپ نمیشه!

 13. سلام
  من تا اينجا خوندم و چيزاي زيادي ياد گرفتم
  اما حس ميكنم براي شروع كار خيلي كمه
  چقدر ديگه مونده؟؟
  لطفا ادامه بدين
  ممنون

 14. رضا جان فرقی نداره بسته به بازار کار آینده شما داره
  من بنا به شرایط دات نت رو انتخاب کردم و بسیاری از دوستان پلتفرم های اپن سورس مثل پی اچ پی

 15. سلام
  تا آخرین قسمت از طریق سایت آموزش ادامه خواهد داشت
  فقط بسیاری از دوستان تقاضای کلاس حضوری داشتند که قرا شد زمان برگزاری آن را اعلام کنیم

 16. سلام سپاسگذار از مطالب آموزنده ای که در سایت و به طور عمومی جهت استفاده گذاشته بودید. فقط سئوالی داشتم : آیا این مبحث (آموزش طراحی وب سایت از پایه ) ناتمام می ماند چون به نظرم قسمت های بعدی ( بخش های بعد از قسمت 13 ) روی سایت نرفته است ؟
  یا می بایست در کلاس های حضوری برای دریافت بقیه مطالب شرکت نمود؟

 17. مجددا سلام
  طراحی سایت بلدم
  ولی می خوام با یکی از این پلتفرم های اعلام شده اقدام به زراحی سایت کنم به نظر شما کدام یک از این پلتفرم ها بهتر است؟
  با تشکر

 18. سلام
  ممنونم. این موارد که شما میگید برنامه نیست یک پلتفرم برای زبان برنامه نویسی است
  شما ابتدا می بایست طراحی سایت را آموزش ببینید و بر اساس نیاز یکی و یا همه زبان های فوق که سمت سرورحساب می شوند بروید

 19. سلام علی آقا
  از شما بایت این آموزش ریبا و مفید ممنونم
  یه سوال؟
  من آشنایی به ایم مطالبی که عرض داشتید دارم و از مطالب شما نیز بهره کافی بردم حال برای طراحی و بهتر طراحی کردن وب به نظر شما از کدام نرم افزار شروع کنم بهتر است(C#- PHP-ASP) ؟ لظفا من را راهنمایی کنید
  با تشکر

 20. با سلام
  چون تقاضا برای کلاس های رفع اشکال و حضوری زیاد بوده تصمیم به برگزاری کلاسهای رفع اشکال و هم چنین کلاسهای حضوری گرفتیم
  برای اطلاع از تاریخ برگزاری کلاسها میتونید به صفحه فیس بوک وب اسکالا مراجعه نمایید
  اما سری آموزش در وب سایت به صورت رایگان و مستمر ادامه خواد داشت

 21. اسلام وخسته نباشيد
  مطالبتون خيلي بروز و مفيد هست خيلي ازتون ممنونم
  لطفا ادامه دهید؛ منتظر بقیه آموزش هایتان هستم

 22. باسلام وخسته نباشيد
  مطالبتون خيلي بروز و مفيد هست خيلي ازتون ممنونم من خيلي دنبال اين مطالب بودم و بالاخره بطور اتفاقي توي سايت شما پيداشون كردم واقعا از اينكه اينقدر كامل و با جرئيات بيان كرديد تشكر ميكنم و آرزوي موفقيت روزافزون براتون دارم .لطفا ادامه دهيد

 23. تشكر فراوان از شما استاد عزيز براي آموزش زيباي كه از اين طراحي انجام داده ايد.مهتاجانه و بي صبرانه منتظر آموزش مجدد شما هستيم.

 24. کیهان جان،
  برای طراحی وب میشه از نرم افزارهای زیادی استفاده کرد ولی به نظر من ابتدا شما میبایست کدنویسی صحیح رو در یک ادیتور متن ساده آموزش ببینبد و بعد از آن از نرم افزارهای مختلف تنها در جهت تسریع در کد نویسی استفاده کنید

 25. باعرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد خودم آقا مهدی.
  مهدی جان امیدوارم همیشه شاد قبراق و سرحال باشی تا بتونی به شاگردانت مطالب بیاموزی .داداش یک پیشنهادی دارم اگه قابل بدونین.
  لطفا کل آموزش هاتونو در قالب یک دی وی دی قرار بدید و به کسانی که میخوان یاد بگیرن عرضه کنید.
  البته یک پیشنهاد بود داداش.موفق باشید.

 26. من بعد از همه ی این 12و13 جلسه هنوز متوجه نشدم فرق اینطور یادگیری با طراحی تو نرم افزار Dreamweaver چیه؟؟؟
  اونجا واقعا راحته
  البته با وجود راحتی تصمیم گرفتم اصولی یاد بگیرم و با جلسات شما پیش برم
  از دوستام پرسیدم میگن امنیت پایینی داره اونطور طراحی کردن!نمدونم والا…
  جوابم و بدین لطف میکنید

 27. با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از شما با بت مطالبتون
  از شما در خواست دارم تا ادامه مطالب برای ما ارسال کنید
  با تشکر و خسته نباشید

 28. جناب مهندس بهزاد بیگی
  من مجددا از زحمات شما تشکر و قدردانی دارم . فقط تصور شما جناب همین باشه که ما دانشجویان کلاس شما استاد بزرگوار هستیم . ما را از شاگردی خود محروم نفرمائید . بی صبرانه منتظر ادامه تدریس جنابعالی هستیم . خداوند به شما و خانواده تان توفیق عنایت فرماید.

 29. سلام به شما از اینکه این لطف بزرگ رو انجام دادید واقعا تشکر می کنم امیدوارم هموطنان ما از این همه زحمت در جهت افزایش اطلاعات خود استفاده نمایند.

 30. خیلی عالی بود به امید خدا میخوام سایت روستامونو سال آینده خودم طراحی کنم البته اگه شما ادامه بدید خیلی دستتون دارم واقعا کارتون حرف نداره

 31. سلام دم شما گرم
  مطالب شما بسیار زیبا و قشنگ و کامل و روان بود فقط چرا ادامه ندادید ؟ و چرا به نظرها جواب نمیدی عزیز ؟

 32. شما خیلی خوب دارید این کار رو انجام میدید به نظر من یکم تبلیغ کنید و روی سئو سایت کار کنید خیلی خوب موفق میشید
  و سعی کنید تبادل لینک کنید
  سایت مانند شما کمه نارنجی و زومیت رو ول کن! اونا ارزش مطلبیش جلوی شما خیلی کم تر میباشد
  موفق باشید

 33. سلام دوست عزیز بخدا تعریف نمیکنم حقیقت رو میگم مطالبت واقع واقعا به دردم خورد لطفا بقیش رو بذار فقط زودتر آخه میخوام به کمک خدا و لطف شما طراح بشم. توروخدا زودتر بذارین که طاقت ندااااااااااااااااااااااااااااااااارم
  مرسی از مطالب واقعا گلتون
  راستی شما تموم آموزشها رو بذارین من یکی ۱۰۰ درصد کلا استقبال میکنم.
  کل آموزش ها رو بذارین
  موفق باشین.
  یا حق

 34. سلام به دوست زحمت کشی که این زحمت بزرگ راکشید تابه هم وطنان خودش لطف بزرگی بکنه حاجی خیلی گلی الان ساعت 12:50به عشق این وبلاک زیبات بیدار موندم دارم استفاده میکنم خواهش میکنم برای ایمیل من از این چیزای قشنگ و زیبا لطف کن بفرست.

ارسال یک پاسخ