ISOCELL Bright GW1 و GM2 سنسورهای 64 و 48 مگاپیکسلی سامسونگ

0
1533
ISOCELL Bright GW1 و GM2 سنسورهای 64 و 48 مگاپیکسلی سامسونگ

مسابقه وضوح صفحه‌نمایش به یک‌باره در سال 2018 بعد از یک دوره مدید فراموش‌شده‌گی دورباره بر سر زبان‌ها افتاد و در رکود ایده‌های جدید برای یافتن حریداران جدید در بازار موبایل، برندهای چینی این بازار به صرافت استفاده از دوربین‌های 48 مگاپیکسلی جدیدی افتادند که با وجود آنکه وضوح پیش‌فرض همگی آنها عملا 12 مگاپیکسل بود اما اعلام وضوح 48‌ مگاپیکسلی نگاه حریداران کمتر حرفه‌ای این کلاس را به خود جلب می‌کرد. این روند ظاهرا متوقف نشده و چندی پیش چندی پیش کوالکام از امکان ارائه دوربین 100 مگاپیکسلی در سال 2019 خبر داد. پیش از این در مطلب جداگانه‌ای به بررسی این پرسش که چرا یک دوربین صد مگاپیکسلی ایده فاجعه‌باری‌ست پرداختیم جایی‌که مشخص شد ارائه این وضوح در ابعاد سنسورهای فعلی موبایلی به چیزی جز نویز بالاتر و کیفیت پایین‌تر در دوربین منجر نحواهد شد. سامسونگ ظاهرا با این ایده چندان موفق نیست چرا که امروز از دو سنسور جدید ISOCELL Bright GW1 و GM2 که به ترتیب 64 و 48 مگاپیکسل هستند رونمائی کرده است. ISOCELL Bright GW1 به کل سنسور جدیدی به حساب می‌آید اما GM2 را می‌توان آپدیتی بر سنسور 48 مگاپیکسلی قبلی این برند یعنی GM1 به حساب آورد.

ISOCELL Bright GW1 و GM2 سنسورهای 64 و 48 مگاپیکسلی سامسونگ

ISOCELL Bright GW1 درست همانند دوربین‌های 48 مگاپیکسلی فعلی بازار از فناوری ترکیب پیکسل‌های مجاور که سامسونگ به آن Tetracell می‌گوید برخوردار است که در آن با یک چهارم شدن وضوح سنسور، عملکرد بهتری در نور کم ایجاد می‌شود. بدین‌ترتیب وضوح پیش‌فرض این سنسور، یک چهارم رقم اولیه یعنی 16 مگاپیکسل بوده و نگفته پیداست که وضوح کامل 64 مگاپیکسلی نتیجه‌ای جز نویز بالا برای کاربران به همراه نخواهد داشت. HDR لایو و زنده و ویدئوی فول اچ‌دی با 480 فریم در ثانیه از دیگر امکاناتی‌ست که این سنسور در اختیار سازندگان قرار می‌دهد. نکته جالب در این میان به حفظ سایز 0.8 میکرونی پیکسل‌های این سنسور تعلق دارد که آن را به سنسوری کامل بزرگ با ابعاد 1/1.7 یا 1/1.8 اینچ بدل می‌کند که نسبت به سنسورهای فعلی موبایلی ابعاد بزرگ‌تری دارد البته در گوشی‌های فعلی مثل هواوی P20 Pro و هواوی P30 Pro هم‌اینک از سنسوری با همین اندازه استفاده شده است.

تغییر صورت گرفته در GM2 در سطح پایین‌تری نسبت به ISOCELL Bright GW1 قرار دارد و تنها تغییرات آن نسبت به GM1 سال گذشته به گردآوری بهینه‌تر نور در محیط‌های روشن و اتوفوکوس بهتر به لطف آن چیزی‌ست که سامسونگ به آن Super PD می‌گوید. این دو سنسور در مرحله نمونه‌سازی بوده و در نیمه دوم سال جاری میلادی به بازار عرضه می‌شوند.

منبع

ارسال یک پاسخ