راهنمای خرید لپ تاپ: یک انتخاب بی نظیر

291
1507

این پنجمین راهنمای خرید لپ تاپ منتشر شده در عصر نوشتن است در این راهنما نیز به مانند چهار مقاله قبلی با معرفی بهترین مدل ها در کلاس های مختلف قیمتی و متناسب با نیازهای گوناگون کاربران سعی خواهیم کرد خریداران پر شمار این رده را در انتخاب دستگاهی مناسب یاری دهیم. با ما همراه شوید.

بازار کامپیوترهای همراه یا نوت بوک ها یکی از شلوغ ترین و داغ ترین بازارهای سخت افزار به شمار می رود که علاوه بر حضور پر رنگ برندهای بالا نشین همیشگی که در رده دسک تاپ نیز همواره مطرح بوده اند روزی نیست که نام جدید و اغلب نا آشنائی به این کلاس اضافه نشود تا جائیکه در حال حاضر حتی یکی دو برند کاملا ایرانی نیز به این رده پر طرفدار پیوسته اند. از نگاهی دیگر علیرغم فضای مثبتی که حضور این برندهای گوناگون و رنگارنگ در ایجاد رقابت و کاهش قیمت ها ایجاد کرده اند، مشخصات مشابه و قیمت های متفاوتی که بعضا از سوی این برندها ارائه می شود، خریداران نا آشنا با بازار را با مشکل تمام عیاری در انتخاب میان این همه نام مختلف روبرو ساخته است مسئله زمانی حادتر می شود که علاوه بر تشابه مشخصات سخت افزاری در برندهای مختلف، تشابه بسیار زیادی را نیز اغلب در میان کلاس های مختلف یک برند در سری های گوناگون آن می بینیم و این دقیقا همان جائی ست که خریداران نچندان پر حوصله که علاقه و وقتی برای جستجوی بازار برای مدل مناسب خود ندارند را ناگزیر به پذیرفتن گفته های اغلب نچندان حرفه ای فروشندگانی می نماید که به یکباره خریدار کم تجربه را در دریائی از اطلاعات فراوان و کلمات نا آشنا غرق کرده و در انتها نیز با مهارتی مثال زدنی خریدار را به انتخاب کالای خود متقاعد می کنند که نگفته پیداست که چنین انتخابی تا چه اندازه به مولفه های یک خرید حرفه ای نزدیک است. از همین رو و قبل از معرفی مدل های برتر بازار بهتر است در ابتدا به تشریح کلاس های گوناگون در برندهای مختلف و نوع استفاده ای که از پس این نام های متفاوت انتظار می رود بپردازیم که بدین ترتیب به راحتی می توان کلاس مد نظر خود را در برندهای گوناگون مشخص کرده و سپس به مقایسه مدل های مشابه در برندهای مختلف پرداخت. لازم به یادآوری که لیست زیر بر اساس میزان استقبال کاربران داخلی نسبت به برندهای گوناگون تنظیم شده و ترتیب جایگذاری این نام ها با رده جهانی آنها به هیچ عنوان منطبق نیست.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_02.jpg

 

1-سونی: شکی نیست که برای بسیاری از کاربران ایرانی در تمامی سطوح از خانگی تا حرفه ای، نوت بوک با این برند شناخته می شود و سایر برندها از دید کاربران وطنی اصولا در سطح نازل تری از کیفیت جای دارند. یکی از دلائل اصلی ایجاد این طرز فکر که البته با واقعیت و میزان گستردگی و فروش برندها در سطح جهانی تفاوت دارد، به محبوبیت و کیفیت برند سونی در رده صوتی تصویری باز می گردد و این شاید محکم ترین دلیلی ست که کاربر ایرانی همواره محتاط و زخم خورده از کالاهای بی کیفیت، هیچ برند دیگری را بر سونی ترجیح ندهد. دسته بندی های حال حاضر این سازنده شامل رده های Performance، Ultra Portable، رده Basic،  کلاس Desktop Replacement و بلاخره کلاس نت بوکی سری Travel می گردد که در پائین به تفکیک به جایگزین حروفی هرکدام اشاره می کنیم نکته مهم در این بررسی پرداختن به مدل های جدیدتر هر رده است و در هر مورد تنها کلاس های فعلی و حاضر در بازار معرفی می گردند.

الف- Performance Series: این سری یکی از محبوب ترین کلاس های نوت بوکی سونی در تمامی زمان ها به حساب می آید در این سری در حال حاضر مدل های کلاس BZ، CS و از همه محبوب تر FW وجود دارد که به ترتیب دارای صفحه نمایش های 14.1 اینچی 15.4 و 16.4 اینچی می باشند. از دلائلی که این مدل ها را در این کلاس جای داده است مشخصات سخت افزاری بالا در رده پردازشی، حافظه جانبی و در اغلب موارد استفاده از کارت گرافیک جداگانه است. قیمت مدل های متفاوت این کلاس در طیف وسیعی از قیمت ها از حداقل 1.100 میلیون تومان در کلاس CS تا بالای 1.700 در مدل های پیشرفته سری FW گسترده گردیده است.

ب- Ultra Portable : این رده همانطور که از نام آن می توان حدس زد شامل های مدل های سبک وزن و کاملا قابل حملی ست که سه سری از گرانقیمت ترین محصولات سونی را در خود جای داده است. این سه سری شامل کلاس های Z، TT و بلاخره SR می گردد که به ترتیب 11.1، 13.1 و 13.3 اینچ ابعاد داشته و قیمت آنها با ابعادشان رابطه معکوس دارد. سبک وزن ترین دستگاه در این کلاس به نوت بوک های سری TT باز می گردد که تنها 1.310 کیلوگرم وزن دارد.

ج- Basic: این گروه که یکی دیگر پر استقبال ترین رده های سونی را تشکیل می دهد شامل دو سری NS و NW می گردد که هر دو با مشخصات نسبتا مناسب، اما نچندان فوق العاده از قیمت متعادلی نیز برخوردارند و درست به همین علت انتخاب اول کاربرانی را تشکیل می دهند که قصد خرید از برند سونی اما با قیمت مناسب را دارند. این دو سری مطمئنا ارزان ترین محصولات سونی هستند که درایو Blu-ray را در آنها می توان پیدا کرد. رده قیمتی این دو مدل بین 1.0 تا 1.100 میلیون تومان است.

د- Multimedia: این سری شامل نوت بوک های بزرگ و اصطلاحا Desktop Replacement می گردد که دارای صفحه نمایش های بزرگ بالای 17 اینچ با مشخصات گرافیکی قوی ست دو مدل مطرح حال حاضر این کلاس شامل سری AW و سری AR می گردد که از لحاظ مقایسه سری AW کاملا جدیدتر به حساب می آید. صفحه نمایش سری AW از نوع 18.4 اینچی و AR از نوع 17 اینچی. کارت گرافیک های جیفورس سری 9 در AW و سری 8 در AR بکار گرفته شده اند. این دسته با وزن سنگین خود امکان جابجائی فراوان را از کاربر می گیرند. حوزه قیمتی مدل های این کلاس بجز نمونه های نسبتا قدیمی تر AR بالای 1.5 میلیون تومان است و برای یافتن یک AW مناسب حداقل می بایست 1.8 میلیون  تومان هزینه کرد.

ه- Travel: این کلاس که در پاسخ به بازار کاملا داغ نت بوک ها (Netbooks) معرفی گردیده است شامل دو سری P و W می گردد که به ترتیب دارای صفحه نمایش های کوچک 8 و 10 اینچی و پردازنده های کم مصرف و ضعیفی در کلاس پردازندهای Atom هستند. از میان این دو گروه، سری P نمونه های قوی تری بوده و با مشخصات نسبتا بالاتر و تجهیز به GPS و اتصال 3G از قیمت های بسیار بالاتری نیز برخوردارند. قیمت این کلاس مابین 800 تا 1.500 دلار است. اما سری W با قیمت های مناسب بلاخره سونی را نیز وارد بازی نت بوکی کرد این گروه که از لحاظ مشخصات در حد دیگر نت بوک های معمول است از قیمتی حول و حوش 500 هزار تومان برخوردارند.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_03.jpg
2-Dell: بدون شک این دومین نام و شاید هم اولین نام پر فروش در میان کاربران داخلی باشد. نوت بوک های پر شمار این شرکت در پنج دسته کلی قابل تقسیم بندی هستند که شامل سری Inspiron، Vostro، XPS، Studio و Latitude می گردند البته سری دیگری نیز از نوت بوک های این شرکت با نام Precision از کلاس Workstation نیز تولید می گردید که در حال حاضر حضور چندانی در بازار نداشته و به آنها نمی پردازیم.

الف- Inspiron: این کلاس برای کاربران با بودجه محدود و افرادی که به پردازش های نچندان سنگین و البته غیر گرافیکی احتیاج دارند ساخته شده است. Inspiron ها را لپ تاپ های اصطلاحا Entry-Level می نامند و هدف از ساخت آنها فروش هرچه بیشتر به واسطه قیمت و مشخصات نسبتا مناسب آنهاست. قیمت کاملا پائین این گروه شرکت Dell را بر آن داشت که حتی Netbook های جدید خود یعنی سری Mini را نیز تحت این کلاس معرفی نماید. البته باید به این نکته توجه کرد که تا قبل از ظهور کلاسی به نام Studio، سری  Inspiron به رده میانی قیمت که از مشخصات گرافیکی بالاتری برخوردار بودند نیز راه پیدا می کرد اما از آن پس یعنی از میانه سال 2008 به این سو این خانواده تنها به تولید نوت بوک های ساده و ارزان قیمت و البته بسیار پر فروش می پردازد. ابعاد صفحه نمایش Inspiron ها بجز (نت بوک های 10 اینچی) عمدتا 14.1 و 15.4 اینچ می باشد. حوزه قیمتی این خانواده از حداقل 650 هزار تومان تا حداکثر 1.100 میلیون تومان گسترده شده است.

ب- Vostro: همگان Vostro را به نام نوت بوک مخصوص کار با قیمت مناسب می دانند. از مشخصات این سری می توان به ظاهر ساده با رنگ بندی کاملا معمولی و بدنه پلاستیکی اشاره کرد که در قیاس با مدل های رنگارنگ دیگر مدل ها کاملا ساده به نظر می رسد. مشخصات سخت افزاری Vostro ها اما برخلاف ظاهرشان اغلب بسیار پیشرفته است تا جائیکه در برخی موارد می توان آنها را با سری گرانقیمت XPS نیز مقایسه کرد. تنها نکته ای که Vostro ها را در این رقابت در مکان پائین تری جای می دهد قابلیت های گرافیکی آنهاست که در بهترین حالت به یک کارت گرافیک معمولی و نچندان مرغوب بسنده کرده اند. Vostro ها در سه سایز 13.3، 14.1 و 15.4 اینچی تولید می گردند. حوزه قیمتی محصولات این کلاس از حدود 700 هزار تومان تا نزدیک به 1.300 میلیون تومان گسترده شده است.

ج- Studio: این گروه جدیدترین عضو خانواده نوت بوک های Dell است جائیکه از به بازار آمدن اولین عضو این خانواده به زحمت یک سال می گذرد. Studio ها در حقیقت سری گرافیکی و میان قیمت شرکت Dell هستند که جای خالی میان گروه ارزان قیمت Inspiron و گرانقیمت XPS را پر می کنند این نوت بوک ها دارای ظاهری بسیار زیباتر از Inspiron ها و دارای رنگ بندی بسیار کامل و جذابی هستند. مشخصات گرافیکی این رده کاملا بهبود یافته است و استفاده از کارت های گرافیک ATI در آنها یک رویه معمول است. از مشخصات سخت افزاری Studio ها می توان به کلیدهای مولتی مدیائی، درایوهای نوری مکشی و پورتهای پر کاربردی مثل HDMI  eSATA اشاره کرد. Studio ها در دو سایز 15 و 17 به بازار ارائه می شوند. حوزه قیمتی این محصولات از یک تا 1.3 میلیون تومان است.

د- XPS: نوت بوک های گرافیکی شرکت Dell از سال 2005 به این سو با این نام خوانده
می شوند. نام XPS که مخفف Xtreme Performance System است به خوبی رده ای که این نوت بوک ها در آن جای می گیرند را به نمایش می گذارد. ظاهر زیبا، طراحی جذاب، مشخصات پردازشی و گرافیکی بالا و البته قیمت نسبتا بالا از مشخصات اصلی نوت بوک های این سری است. هدف از طراحی XPS ها دستیابی به حداکثر توان در پردازش های گرافیکی ست. سایز صفحه نمایش در XPS ها 13.3 و 15.4 اینچ است. پس از ارائه سری Studio شرکت Dell تصمیم گرفت تا با ترکیب این سری با رده XPS نوت بوک های جدیدی را به بازار ارائه کند که این بار Studio XPS خوانده می شدند این سری از نوت بوک ها که به سایز 16.4 اینچ نیز مجهزند از لحاظ قدرت گرافیکی و پردازشی و همچنین حجم ذخیره سازی هارد در کلاس بالاتری از هر دو گروه Studio و XPS قرار می گیرند. حوزه قیمتی این گروه که در دو سایز 13.3 و 16.4 به بازار ارائه می شود مابین 1.500 تا 1.600 میلیون تومان است.

ه- Latitude : کلاس نوت بوک های حرفه ای و صنعنی Dell با این نام خوانده می شود جائیکه علاوه بر استحکام بدنه و استفاده از شاسی آلومینیوم-منیزیوم در ساخت دستگاه، به موارد دیگری همچون پورت های ورودی و خروجی متعدد و کامل و مدت بسیار طولانی گارانتی بر می خوریم که در دیگر مدل ها هیچگاه با هم دیده نمی شود. از دیگر مواردی که در مورد این سری باید به آن اشاره کرد استقامت و پایداری مناسب آنها در کارکرد در شرایط سخت آب و هوائی و طراحی ویژه برخی قسمت ها برای مقاومت در برابر ضربه و سقوط از ارتفاع است که استفاده از هارد دیسک های مبتنی بر حافظه فلش موسوم به SSD در مدل های جدید این کلاس از جمله این قسمت های مقاوم به حساب می آید . این موارد البته همگی باعث افزایش قیمت محصولات این خانواده می شود تا جائیکه در شرایط مساوی با دیگر نمونه ها از لحاظ سخت افزاری، Latitude ها تقریبا همیشه از قیمت بالاتری برخوردارند. مدل های گوناگون این سری هر سه سایز 13.3، 14.1 و 15.4 را در میان خود می بینند و در نمونه های جدید از 1.100 تا 1.600 میلیون تومان قیمت دارند.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_04.jpg
3-HP: غول شماره یک دنیای نوت بوک در خارج از مرزهای ایران، در میان کاربران داخلی به مانند دو برند قبلی از اقبال چندانی روبرو نیست البته این معادله نابرابر با ورود مدل های جدید و پیشرفته و در عین حال خوش قیمت این برند اندک اندک در حال تغییر است. دسته بندی محصولات HP البته به مانند نمونه های یاد شده تا این اندازه کلاسیک و مشخص نمی باشد اما با یک نگاه به لیست تولیدات این شرکت می توان ردپای چهار گروه متفاوت را در لیست تولیدات این برند یافت. این چهار گروه شامل خانواده DV که پسوند Pavilion را همواره با خود می بینند، محصولات اقتصادی همراه با پسوند Compaq، تبلت های خانواده TX و بلاخره اعضای نوظهور نت بوکی این شرکت است که البته این آخری را به همراه دیگر نت بوک های سایر برندها در مقاله جداگانه ای بررسی کرده ایم.

الف- خانواده DV: Pavilion ها را به نوعی می توان پر فروش ترین اعضای خانواده HP در میان تمامی کاربران دانست این گروه که حوزه فعالیت آن از ارزان قیمت های مبتنی بر پردازنده های AMD تا گرانقیمت های گرافیکی گسترش دارد همواره از اولین انتخاب های دوستداران HP محسوب می شود. در خود این گروه و بعنوان یک زیر گروه می توان به DV هائی اشاره کرد که پس از این دو حرف یک عدد دارند مثلا DV4 و یا DV6 که البته از زمانی که HP این شیوه نامگذاری را بطور رسمی در محصولات خود بکار گرفت مدت چندان زیادی نمی گذرد. قیمت مدل های مختلف این کلاس از حوالی یک میلیون تا بالای 1.700 میلیون تومان ادامه دارد.

ب- Compaq ها: این خانواده که تعداد اعضای حاضر در بازار آن بسیار کمتر از سری قبل است بطور کامل به محصولات ارزان قیمت و دانشجوئی HP اختصاص دارد. اعضای کم شمار این گروه در بسیاری از مشخصات ساختاری با یکدیگر تشابه دارند که از آن میان می توان به حداکثر حافظه RAM دو گیگابایتی و پردازنده های نچندان پیشرفته در غیاب کارت گرافیک اشاره کرد. قیمت این دسته در مدل های جدید مابین 600 تا 800 هزار تومان است.

ج- تبلت های سری TX: این گروه از دیرپاترین  تبلت های حال حاضر بازار به حساب می آید که مدتهاست در این رده تا حدود زیادی بی رقیب باقی مانده است. از خصوصیات مشترک تبلت ها می توان به صفحه نمایش لمسی و گردانی اشاره کرد که با چرخش 180 درجه می تواند بروی صفحه کلید بطور معکوس بسته شده و فرم یک Tablet (لوح، صفحه تخت) را به خود بگیرد. اما تبلت های سری TX از HP خصوصیات مشترک دیگری هم دارند که از آن میان می توان به استفاده تقریبا همیشگی از پردازنده های AMD، صفحه نمایش های 12 اینچی و کارت گرافیک های سری 6 از Nvidia (که البته در مدل های حدید جای خود را با مدل های نچندان پیشرفته ATI داده است) اشاره کرد. قیمت مدل های مختلف این کلاس بین 1 تا 1.3 میلیون تومان متغیر است.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_05.jpg
4-Lenovo: این همان برندی ست که نه تنها شرکت مادر بلکه کاربران ایرانی هم کاملا علاقه دارند آن را IBM بنامند اما حقیقت قضیه همانطور که بارها و بارها گفته شده است این است که شرکت چینی Lenovo موفق شد بخش کامپیوتر شرکت IBM را چندین سال پیش خریداری کرده و با این خرید حق استفاده از برند IBM را نیز برای مدت محدودی بدست آورد اینک اما با سپری شدن این مدت دیگر نامی از IBM به لحاظ قانونی نمی تواند در میان باشد و نوت بوک های این شرکت با همان نام Lenovo خوانده می شوند. محصولات متفاوت این برند را به سه دسته کلی می توان تقسیم کرد نخست نوت بوک های موسوم به ThinkPad که در حقیقت بدنه اصلی بوت بوک های این شرکت و محل حضور مدل های گوناگون است، دوم سری جدید Value Line که نوت بوک های کم شمار ارزان قیمت با ظاهر و مشخصات معمولی ارائه می کند و در نهایت سری IdeaPad که سری پرتابل در کنار اعضای نت بوکی این شرکت است. البته یک نکته نگفته در رابطه با نوت بوک های این برند وجود دارد که به سری متوقف شده 3000 این شرکت باز می گردد. این سری که هم اکنون با مدل معروف N500 یکی از پر فروش ترین های Lenovo در بازار داخلی محسوب می شود در سال 2008 و با معرفی سری IdeaPad بطور کامل از چرخه تولید این شرکت خارج گردید.

الف- ThinkPad ها: اعضای پر شماره این خانواده در 6 گروه شامل سری SL، سری R، سری T، سری X به همراه تبلت های آن و بلاخره سری W دسته بندی می گردند. لنوو بجز نامگذاری های فوق برای هر دسته یک تعریف کوچک نیز ارائه داده که از روی آن می توان نوع کاربری در نظر گرفته شده برای هر دسته را تعیین کرد:

-سری SL: لنوو این سری را Essential Small Business Tool یا ابزار تجاری کوچک و ضروری نامیده است. اعضای این گروه از مدل های ساده ارزان قیمت تا نمونه پیشرفته و گران قیمت گسترش یافته اند. سایز صفحه نمایش در این گروه 14.1 یا 15.4 اینچ است.

-سری R: در توضیح این مدل به عبارت Cost-effective enterprise productivity و یا محصول توسعه یافته ارزشمند اشاره شده است. رده قیمتی و سخت افزاری این گروه اندکی بالاتر است و سایز صفحه نمایش آن نیز همچنان 14.1 یا 15.4 اینچ است.

-سری T: در توضیح این مدل آمده است: Portable business Powerhouse که همانطور که از نام آن می توان حدس زد وزن پائین اصلی ترین نکته در رابطه با این سری قدرتمند است. در عمل نیز سری T یکی از سبک ترین ها در میان 15.4 و 14.1 اینچی هاست.

-سری X : این سری با نام Extreme Mobility خوانده شده و با صفحه نمایش 12.1 یا 13.3 اینچی و مشخصات مطلوب برای کاربران پرتابل طراحی شده است.

-تبلت های سری X : عنوان این گروه Versatility to go می باشد که به خوبی وظیفه یک تبلت را توصیف می کند. این گروه گرانقیمت ترین نوت بوک های لنوو ست و دارای صفحه نمایش 12.1 اینچی و پردازنده های کم مصرف LV اینتل در آن بکار گرفته شده است.

-سری W: این گروه با عنوان Ultimate mobile Workstation خوانده شده و از پردازنده های سری Extreme و صفحه نمایش های 15.4 یا 17 اینچی دو گانه بهره می برد. W ها هم از انواع گرانقیمت این خانواده هستند.

ب- Value Line: این گروه که از ارزان ترین های بازار برای این برند به حساب می آید در حال حاضر سه محصول در سری جدید G معرفی کرده است که از سه سایز 14.1، 15.4 و 15.6 اینچ در صفحه نمایش برخوردار می باشند. یک نکته مشترک در رابطه با محصولات این گروه به پردازنده های سری T اینتل آنها باز می گردد که در بالاترین حالت به فرکانس 2.1 گیگاهرتز و 2 مگابایت حافظه L2 مجهز گردیده اند.

ج- IdeaPad: اعضای این خانواده به سه دسته کلی تقسیم بندی شده اند که شامل سری U، سری Y و سری S می گردند که بجز این آخری که به دسته نت بوک های این شرکت تعلق داشته و به دو سه مدل محدود گردیده است دو دسته دیگر مدل های متعددی را شامل می گردند:

-سری U: این سری که لنوو آن را Affordable Ultraportable نامیده است شامل نمونه هائی با صفحه نمایش های 11.1 تا 14 اینچی ست که پردازنده های آنها یا نمونه های نسبتا ضعیف C2D با سرعت حداکثر 2 گیگاهرتر و یا نمونه های کم مصرف ULV با سرعت حداکثر 1.4 گیگاهرتز می باشد. قیمت این مدل ها البته نسبتا بالاست و آنچه از ظواهر امر به نظر می رسد هنوز خبری از چهار مدل حاضر در این کلاس (یعنی U350، U110، U330 و U450p) در بازارهای داخلی نیست.

-سری Y: اعضای این گروه که به عنوان Maximum multimedia مفتخر شده اند شامل نمونه های با صفحه نمایش های 14، 15.6، 16 و بلاخره 17 اینچی هستند که از مشخصات بالنسبه بالائی همچون پردازنده های Extreme در مدل 17 اینچی، صفحه نمایش های LED و مشخصات گرافیکی بالا برخوردار گردیده اند. جستجو برای اعضای پنج گانه این کلاس (شامل Y550، Y550HD، Y650، Y450 و بلاخره Y730) در بازارهای داخلی احتمالا نتیجه چندانی در بر نخواهد داشت.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_06.jpg
5-Acer: قرار گرفتن در جایگاهی که این برند پر آوازه در میان کاربران ایرانی اینک به آن دست یافته است بدون شک شایسته نام ایسر نیست. برخلاف نظر کاربران ایرانی که همواره از ایسر بعنوان یک برند جایگزین یاد می کنند و معمولا بجز در خریدهای دانشجوئی جائی برای این برند در سبد خرید کاربر ایرانی وجود ندارد، این نام تجاری در دنیای مدرن در رده دوم از لحاظ میزان فروش جهانی لپ تاپ پس از HP قرار دارد. برگ برنده محصولات ایسر در قیمت فوق العاده آنها نهفته است جائیکه فاکتور تعیین کننده مشخصات ارائه شده در مقابل قیمت پرداختی سرسخت ترین رقبا را نیز در مقابل Acer وادار به تسلیم کرده است. محصولات متفاوت Acer تحت شش نام ارائه می شوند: Aspire، Extensa، EMachine، Ferrari، TimeLine و Travelmate که البته نگفته پیداست که همه این موارد را نمی توان در بازارهای داخلی پیدا کرد:

الف- Aspire: این سری بدون شک پر افبال ترین گروه در اعضای خانواده Acer را تشکیل می دهد. این گروه خود شامل چندین زیر گروه است از آن میان Aspire One به دسته نت بوک های این شرکت و دو گروه GEMSTONE و GEMSTON Blue یکی در کلاس 12 تا 17 اینچ و دیگری در کلاس نمونه های Desktop Replacement و در در دسته 16.4 و 18.4 اینچی قرار دارند. در اعضای پیشرفته دسته دوم موارد فوق العاده ای همچون TV Tuner، درایو Blu-ray در کنار کارت گرافیک های قدرتمند و صفحه نمایش های Full HD یافت می شود.

ب- Extensa: این سری با تمرکز بر کاربری تجاری و کاملا سبک به نوت بوک های ارزان قیمتی اشاره دارد که از لحاظ مشخصات پردازشی در سطح چندان بالائی قرار ندارند اما در عوض از امکانات ارتباطی مطلوبی بر خوردارند.

ج- Travelmate: این دسته نیز به مانند Extensa ها بر مشخصات پردازشی تمرکز نداشته و از قیمت مناسبی برخوردارند.

د- TimeLine: این دسته نوت بوک های مدرن که در سه سایز 13.3، 14 و 15.6 به بازار ارائه گردیده اند در یک خصوصیت مشترکند و آنهم تغییر در میزان عمر باتری ست که در شرایط ایده آل در این گروه حتی به 8 ساعت هم می رسد.

ه- Ferrari: این دسته که البته تعداد اعضای آن از چند نمونه کاملا معدود فراتر نمی رود حاصل همکاری ایسر با تیم Ferrari F1 است که ظاهری بسیار زیبا با بدنه فیبر کربن و البته قیمت بسیار بالا مشخصات اصلی آن را تشکیل می دهد.

و- EMachine: این رده نوظهور در حقیقت ارزان ترین نوت بوک های ایسر هستند که با اینکه از لحاظ پردازشی حرفی برای گفتن ندارند اما قیمت بسیار پائین آنها باعث شده است تا بخش وسیعی از کاربران این مدل ها را بر نت بوک های هم قیمت آنها ترجیح بدهند.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_07.jpg
6-Asus: این شرکت خوشنام در زمینه تجهیزات سخت افزاری که بیشترین اعتبار خود را در بازار قطعات کامپیوتری و در مواردی همچون مادربورد و کارت گرافیک کسب کرده مدتهاست بازار نوت بوک را نیز مورد هدف قرار داده است. محصولات این شرکت در شش دسته تقسیم شده اند که شامل رده Business، Gaming Powerhouse، Multimedia Entertainment، Special edition، Superior Mobility و بلاخره Versatile Performance می گردد که تقریبا تمامی آنها در قیمت نسبتا بالا با هم مشترکند.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_08.jpg

 

7-Fujitsu-Siemens این برند نیز از داستان مشابه ای همچون Lenovo برخوردار است و با اینکه تقریبا در تمامی تبلیغات داخلی آن سعی شده است تا با تکیه بر نام حالا نچندان محبوب Siemens این دستگاه را ساخت آلمان معرفی کنند اما واقعیت این است که Fujitsu برندی در اصل ژاپنی ست و بجز نام، ارتباطی با زیمنس ندارد. محصولات این برند در چهار دسته شامل تبلت های Lifebook، مدل های ESPRIMO، نوت بوک های AMILO و بلاخره سری نت بوکی این شرکت می گردد. مدل های این برند نیز یا کاملا گران و یا کاملا ارزان هستند و در این میان معمولا حد میانه ای وجود ندارد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_09.jpg

 

8-Apple : شاید اگر اینجا جائی غیر از ایران بود جایگاه اپل بسیار بالاتر از این رقمی بود که حالا در میان کاربران ایرانی وجود دارد. کیفیت فوق العاده و جذابیت های فراوان پیرامون Apple چیزی نیست که بتوان آن را کتمان کرد اما آنچه به روشنی در بازار این کالا در میان کاربران داخلی به چشم می خورد نوعی عدم اطمینان از کارکرد نرم افزاری بدون اشکال دستگاه، عدم توجیه قیمت نسبتا بالای آن و شاید از همه مهمتر عدم وجود یک توزیع کننده و گارانتی رسمی و بزرگ برای آن است که بسیاری را از خرید این جواهر درخشان باز داشته است. MacBook های این شرکت در سه کلاس معمولی، Pro و Air تقسیم بندی می شوند. که در این میان حداقل قیمت به MacBook های معمولی و گرانقیمت ترین نمونه به بالاترین سایز در MacBook های Pro تعلق دارد. MacBook معمولی 15.4 اینچی، MacBook Pro در سه سایز 13.3، 15.4 و 17 اینچی و بلاخره MacBook Air نیز 13.3 اینچی ست. از نکات مشترک اصلی MacBook ها بجز حضور همیشگی کارت های گرافیکی و تاچ پد های مولتی تاچ می بایست به طراحی بی نظیر و فوق زیبای آنها اشاره کرد. حوزه قیمتی این مدل ها از 1000 تا 2500 دلار است که با اینکه Apple بار دیگر قیمت های خود را کاهش داده است اما هنوز هم این قیمت ها اندکی بالا به نظر رسیده و از آن مهمتر مطمئنا این کاهش قیمت ها، به این زودی ها با بازار داخلی راه پیدا نخواهد کرد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_10.jpg

 

9-Toshiba: نام توشیبا برای بسیاری از کاربران بجز رده حرفه ای تلویزیون های پلاسما در عرصه لپ تاپ ها هم آشنا به نظر می رسد و با اینکه عدم توزیع گسترده، این برند خوش نام را در جایگاه نچندان راضی کننده فعلی قرار داده است اما هنوز هم هستند کسانی که برند دلخواه خودشان را با هیچ نام دیگری تعویض نمی کنند. مدل های مختلف توشیبا در شش گروه تقسیم شده اند که شامل Satellite Pro، Tecra، Qosmio، Mini، Satellite و بلاخره Portégé می گردند که تنها نام جدید در این میان رده نت بوکی Mini این شرکت است و سایرین همان دسته بندی های کلاسیک همیشگی توشیبا به حساب می آیند.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_11.jpg

 

10- آخرین برندی که در این بخش به بررسی آن می نشینیم را شاید کمتر کسی از کاربران ایرانی بشناسد این برند که صادقانه اعتراف می کنم خودم هم از ارتباطش با ایران تا همین یکی دو هفته اخیر بی اطلاع بودم Juniper نام دارد این نام که در اولین برخورد یک نام لاتین به نظر می رسد در حقیقت یک برند کاملا ایرانی ست و جونیپر که یک نام ایرانی ست به معنای درخت همیشه سبز است. داستان جونیپر مطمئنا برای کاربران ایرانی جذابیت ویژه و خاصی دارد چرا که برخلاف دیگر نمونه های وطنی (مثل فراسو) محصولات ارائه شده توسط این برند تنها یک remark ساده از یک کارخانه چینی نیست بلکه جونیپر خود یک تولید کننده واقعی ست و بر طبق اطلاعات حاضر درسایت رسمی این شرکت، جونیپر اولین و تنها برند ایرانی ست که سفارش ساخت نوت بوک را به کارخانه مادر Quanta (که تولید کننده قطعات داخلی غول های این صنعت یعنی HP، Apple، Dell و… می باشد)، داده است. این موضوع غرورانگیز یک مزیت فوق العاده دیگر نیز برای کاربران ایرانی به همراه دارد و بعلت تماس مستقیم جونیپر با کارخانه مادر با اینکه قطعات در قیاس با Dell و HP برای این برند گرانتر تمام می شود اما در عوض هزینه های معمول برای انتقال دستگاه و موارد پر هزینه ای که برای نمونه های خارجی در انتقال به کشورهای دیگر وجود دارد در اینجا حذف شده و در نهایت قیمت تمام شده دستگاه به طرز محسوسی در مقابل رقبای خارجی پائین می آید. جونیپر در حال حاضر 9 محصول را در سایت خود به معرض نمایش و فروش گذاشته است که همگی آنها 14.1 اینچی و بر طبق یک پلتفرم مشترک و با وزن 2.3 کیلوگرم ساخته شده اند و همگی آنها بلااستثنا به کارت گرافیک GF 9300GS مجهز شده اند که با اینکه برای مدل های گران مزیت چندانی به حساب نمی آید اما برای مدل های ارزان قیمت قطعه نسبتا نادری محسوب می شود. از دیگر نکات جالب در رابطه با جونیپر ها تجهیز مدل های بالای آنها به پردازنده جدید 3.06 گیگاهرتزی 45 نانومتری اینتل است که رقیب دومی در این حوزه قیمتی نمی توان برای آن یافت. فروش اقساطی دانشجوئی و امکان ساخت سفارشی دستگاه از دیگر مواردی ست که برند جونیپر ارائه می کند.

مشخص است که لیست 10 گانه فوق تمامی نام های موجود در بازار را در بر نگرفته و برندهای دیگری مثل MSI، Gigabyte، سوزوکی، فراسو و چندین نمونه دیگر نیز بخش کوچکی از فروش نوت بوک در بازارهای داخلی را تشکیل می دهند اما آنچه مسلم و بدیهی ست میزان فروش و اقبال کاربران به برندهای ده گانه فوق به مراتب بیش از سایر نمونه هائی ست که در اینجا به آنها اشاره ای  نکرده ایم.
پس از آشنائی با برندهائی که در این راهنما از آنها سخن خواهیم راند بهتر است به مبحث اصلی یعنی انتخاب صحیح نوت بوک باز گردیم. همانطور که پیشتر هم در راهنماهای قبلی به این نکته اشاره کردیم انتخاب صحیح یک نوت بوک بجر مسئله قیمت به موارد دیگری همچون نوع و میزان استفاده از دستگاه، سطح گرافیکی مد نظر کاربر، اهمیت وزن و جابجائی و مواردی این چنینی نیز باز می گردد و از این رو این بار قصد داریم کاربران مختلف و گوناگون نوت بوک را از لحاظ نیازها و موارد مد نظر آنها به چندین دسته تقسیم کرده و برای هر دسته از پائین ترین سطح قیمت تا بالاترین رده قیمتی چندین پیشنهاد از برندهای مختلف ارائه کنیم. در این دسته بندی کاربران را به شش دسته تقسیم می کنیم:
1-دسته نخست به دانشجویان با مشخصاتی همیشگی همچون بودجه مشخص، کاربری گرافیکی (=بازی) محدود، قدرت پردازش متوسط رو به بالا، جابجائی فراوان و بلاخره قدرت مناسب باتری تعلق دارد

2-خرید بهینه ترین نمونه با بودجه مشخص. کاربران این دسته که تعداشان ظاهرا از تمامی دیگر رده ها بالاتر است با تعیین یک سقف قیمت به دنبال بهترین نمونه از لحاظ گرافیکی، پردازش، وزن، صفحه نمایش و … در این قیمت هستند. نمونه های معرفی شده در این کلاس تقریبا همه چیز را بطور متوسط با خود دارند و با اینکه مشخصات شان فوق العاده نیست اما به نوعی همه کاره به حساب می آیند.

3-کاربران خانگی با کاربری غیر گرافیکی و با تکیه بیشتر بروی مشخصات پردازشی

4-کاربران خانگی با کاربری ویژه بازی با تکیه بر گرافیک و پردازش بالا

5-کاربران حرفه ای در کارکرد با نرم افزارهای سه بعدی گرافیکی (همچون مهندسان طراح و معماران)

6-عاشقان فیلم با تکیه بر صفحه نمایش با کیفیت، هارد دیسک پر ظرفیت و درایو های نوری پیشرفته و پورتهای خروجی تصویر

الف- ارزان قیمت ترین ها: در این دسته مدل های متفاوت و البته نچندان پر امکاناتی وجود دارد که حداکثر قیمت آنها 600 هزار تومان است حضور پر رنگ برند Acer در کنار نمونه های جدیدی از Dell، Lenovo و Fujitsu عمده محصولات حاضر در این رده را تشکیل می دهند. بدلیل محدودیت قیمت و سخت افزار در این گروه، متاسفانه نمی توان گروه های 6 گانه فوق را در آن اعمال نمائیم و تنها به معرفی بهترین نمونه ها بسنده می کنیم.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_12.jpg
1-Acer eMachine E725: پیدا کردن نمونه دومی برای این مدل در این قیمت تقریبا غیرممکن است. پردازنده این نوت بوک از نوع CoreDuo با فرکانس 2 گیگاهرتز بوده و با 2 گیگابایت RAM هارد 250 گیگاهرتزی، با صفحه نمایش 15.4 اینچی، بدون بلوتوث و با وزن 2.7 کیلوگرم قیمتی در حدود 520 هزار تومان دارد

2-Acer eMachine E525-2140: این یکی نیز در رده قیمتی خود کاملا بی رقیب است. مشخصات این مدل البته چندان رویائی نیست اما با در نظر گرفتن این نکته که با این قیمت حتی یک نت بوک ساده هم نمی توان خرید ارزش این دستگاه کاملا مشخص می شود. پردازنده این دستگاه Celeron با فرکانس 2.2 گیگاهرتز است که با اینکه چندان قوی نیست اما مطمئنا بسیارقوی تر از پردازنده Atom حاضر در نمونه های نت بوکی ست. 2 گیگابایت RAM، هارد 160 گیگابایتی، صفحه نمایش 15.6 اینچی در کنار Wi-Fi، وب کم و کارت خوان دیگر مشخصات این مدل 440 هزار تومانی را تشکیل می دهند.

3-Dell Inspiron 1545: این پائین ترین چینش یکی از محبوب ترین مدل های Dell به حساب می آید مشخصات این مدل شامل پردازنده Celeron با فرکانس 2.16 گیگاهرتز، 2 گیگابایت RAM، هارد 160 گیگابایتی، صفحه نمایش 15.6 اینچی، بدون سیستم عامل و قیمتی در حدود 550 هزار تومان می شود.

4-Fujitsu-Siemens Esprimo Mobile V-6535: این مدل که پیش از این نیز یکی از منتخب های ما در راهنماهای قبلی بود مشخصاتی تقریبا مطابق با 1545 دارد با تنها این تفاوت که صفحه نمایش این مدل به 15.4 تقلیل یافته و ویندوز ویستا نیز بطور پیش فرض در آن دیده می شود. قیمت این مدل 545 هزار تومان است.
لیست مدل های ارزان قیمت البته به این موارد ختم نمی شود و می توان از این نمونه ها نیز در این رده بعنوان مدل های خوب یاد کرد: Dell Vostro A840، Acer 4230، Acer 5630 و بلاخره Acer 5230.

ب- رده قیمتی تا 800 هزار تومان: این گروه از اولین دسته هائی ست که پردازنده ها بطور استاندارد به رده C2D ارتقا یافته، RAM ها به 4 گیگابایت نزدیک می شوند و کارت گرافیک جداگانه به دستگاه راه پیدا می کند. از این رده به بعد دسته بندی های شش گانه خود را برای یافتن نمونه های مشخص اعمال می کنیم:

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_13.jpg
ب-1 خرید دانشجوئی تا 800 هزار تومان: در این قسمت به دنبال نمونه هائی با قدرت پردازشی بالا، جابجائی بالا و وزن پائین و البته قیمت مناسب هستیم. بهترین نمونه ها در این رده شامل موارد زیر می گردند:

-Acer Aspire 4736: این یک انتخاب بی نظیر برای این رده است. پردازنده C2D T6400 با فرکانس 2.0 گیگاهرتز و 2 مگابایت حافظه L2، حافظه RAM سه گیگابایتی از نوع DDR3 (بله درست خواندید DDR3!!)، هارد 320 گیگابایتی، صفحه نمایش 14.1 اینچی و وزن 2.4 کیلوگرمی دیگر مشخصات این نوت بوک تنها 720 هزار تومانی را تشکیل می دهد.

-Acer 5738: این مدل را همه دوستداران ایسر در همه رده ها می شناسند. مشخصات فوق العاده این دستگاه تا اندازه ای ست که به زحمت می توان برخی از آنها را در این رده قیمتی باور کرد. پردازنده 5738 از نوع C2D T6400 با فرکانس 2.0 گیگاهرتز و 2 مگابایت حافظه L2 بوده و حافظه RAM این مدل نیز به مانند مدل قبلی 3 گیگابایت از نوع DDR3 است هارد دستگاه 320 گیگابایتی بوده و صفحه نمایش 15.6 اینچی دارد. از جمله دیگر موارد بسیار مهم در رابطه این مدل خروجی HDMI و صدای دالبی آن است که در این رده کاملا بی رقیب است. قیمت این مدل با گارانتی معتبر 720 هزار تومان است.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_14.jpg
ب-2 بهینه ترین تا 800 هزار تومان: در این گروه به دنبال یافتن متعادل ترین مدلی هستیم که اکثر مشخصات مهم را بطور متوسط و تا حداکثر 800 هزار تومان با هم داشته باشد.

-Acer 5738G: باور کنید اصراری بر این برند ندارم اما تقریبا محال است بتوانید مدلی را پیدا کنید که به این مدل حالا کمیاب حتی نزدیک شود. مشخصات این مدل دقیقا همانهائی ست که در بالا در مورد مدل بدون پسوند آن بعنی 5738 نوشته شده تنها تفاوت های حاضر در این مدل ارتقا RAM به چهار گیگابایت DDR3 و افزوده شدن یک کارت گرافیک Nvidia G105 به آن است که قیمت دستگاه را تا حدود 829 هزار تومان بالا برده است. قیمت این مدل اندکی از بودجه در نظر گرفته شده برای این گروه بالاتر است اما مطمئنا این اختلاف ارزشش را دارد.

-Sony Vaio VGN-NS230: این یکی از معدود مدل های سونی ست که با مشخصات نسبتا مناسب به این رده قیمتی پا گذاشته است. پردازنده این نوت بوک Core2Duo P8400 با فرکانس 2.16 گیگاهرتز و 3 گیگابایت RAM در کنار هارد 250 گیگابایتی، بدون پردازنده گرافیکی جداگانه و با صفحه نمایش 15.4 اینچی ست. وزن این نوت بوک 2.8 کیلوگرم بوده و قیمت آن 830 هزار تومان است.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_15.jpg
ب-3 کاربر خانگی با تکیه بر مشخصات پردازشی تا 800 هزار تومان: هدف در این قسمت دستیابی به بالاترین فرکانس پردازنده و حافظه L2 در رده قیمتی 800 هزار تومان است. کوچک نبودن صفحه نمایش در این بخش از دیگر هدف های مهم به حساب می آید.

-Dell Vostro 1520: وسترو های Dell را در ردیف بهترین و خوش قیمت ترین های بازار نوت بوک دسته بندی می کنند. یکی از چینش های این مدل دارای پردازنده 2.1 گیگاهرتزی C2D است که جستجو برای یافتن مدلی با فرکانس بالاتر در این رده قیمتی و با همین نوع پردازنده به مدل خاصی ختم نمی شود، RAM دو گیگابایتی، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS همراه با صفحه نمایش 15.4 اینچی و در عدم حضور سیستم عامل مشخصات این مدل 820 هزار تومانی را تشکیل می دهند.

-Dell Inspiron 1545 با پردازنده 2 گیگاهرتزی C2D با 2 گیگابایت RAM و هارد 250 گیگابایتی، بدون کارت گرافیک جداگانه و با صفحه نمایش 15.4 اینچی دارای قیمتی در حدود 730 هزار تومان است.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_16.jpg
ب-4 کاربر گرافیکی خانگی تا 800 هزار تومان با تاکید بر کارت گرافیک و صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت.

-Acer 5738G شک نکنید که این مدل فوق العاده با مشخصات باور نکردنی بازهم انتخاب اول در این زمینه است.

– Lenovo N500 6QC: این یکی از پر فروش ترین های لنوو در بازارهای داخلی ست که با قیمت و مشخصات مطلوب برای رده گرافیکی نمونه مناسبی ست. پردازنده این مدل از نوع C2D T5800 با فرکانس 2 گیگاهرتز، همراه با 2 گیگابایت RAM هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS، صفحه نمایش 15.4 اینچی، وزن 2.8 کیلوگرمی و بلاخره قیمت 790 هزار تومانی ست. از دیگر مشخصات مطلوب این مدل برای کاربران این دسته می توان به خروجی HDMI در آن اشاره کرد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_17.jpg
ب-5 کاربران حرفه ای سه بعدی تا حوالی 800 هزار تومان. در این رده به دنبال مدل های با بدنه مقاوم با پورتهای ورودی و خروجی کامل و مشخصات پردازشی مناسب هستیم.

-Toshiba A300-204 این مدل 850 هزار تومانی دارای پردازنده C2D T5800 با فرکانس 2 گیگاهرتز و 2 مگابایت حافظه L2 همراه با 3 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD3470 مونیتور 15.4 اینچی و با وزن 2.8 کیلوگرم است

-Asus X59SR: پردازنده این مدل C2D T5900 با فرکانس 2.26 گیگاهرتز همراه با 2 گیگابایت RAM، هارد 250 گیگابایتی، کارت گرافیکی ATI HD3470 با مونیتور 15.4 اینچی با قیمتی در حدود 830 هزار تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_18.jpg
ب-6 کاربران فیلم با بودجه ای در حوالی 800 هزار تومان. صفحه نمایش با کیفیت، هارد پر ظرفیت و خروجی تصویر از مهمترین المان های این دسته است.

-Dell Studio 1537: این یکی از خوش قیمت ترین چینش های این مدل پر طرفدار است در این مدل از پردازنده 2 گیگاهرتری C2D T6400 با دو مگابایت حافظه L2 در کنار 2 گیگابایت RAM هارد 320 گیگابایتی در غیاب کارت گرافیک جداگانه و همراه با صفحه نمایش 15.4 اینچی و با قیمتی در حدود 850 هزار تومان

-Asus X59GL: انتخاب این مدل نه به خاطر پردازنده CoreDuo دو گیگاهرتزی، RAM دو گیگابایتی و هارد 250 گیگابایتی آن است بلکه کارت گرافیک GF 8200 و خروجی HDMI از اصلی ترین دلائل این انتخاب 760 هزار تومانی ست.

ج- رده قیمتی تا یک میلیون تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_19.jpg
ح-1  خرید دانشجوئی تا یک میلیون تومان:

-Dell Vostro 1520: مشخصات این مدل در حد ستاره های گرانقیمت سایر برندها و حتی خود Dell در کلاس های دیگر است. پردازنده این مدل از نوع C2D P8700 با فرکانس 2.53 گیگاهرتز با 3 مگابایت حافظه L2 بوده و از 4 گیگابایت حافظه RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS صفحه نمایش 15.4 اینچی بهره می برد. قیمت این مدل در حدود 980 هزار تومان است.

-HP Pavilion Dv6-1103 این مدل خوش قیمت دارای پردازنده AMD Turion با فرکانس 2.3 گیگاهرتز است که 3 گیگابایت  RAM، هارد 250 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4530، صفحه نمایش 15.6، وزن 2.9 کیلوگرمی و قیمتی در حدود 980 هزار تومان دارد. البته برای کسانی که به پردازنده های AMD علاقه ای ندارند می توان 1105 را با تغییراتی اندک از جمله پردازنده 2 گیگاهرتزی C2D T6400 و قیمت 950 هزار تومانی پیشنهاد داد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_20.jpg
ج-2 بهینه ترین تا یک میلیون تومان:

-Sony Vaio VGN-NW130J/S: مشخصات این مدل عبارت است از پردازنده 2.1 گیگاهرتزی C2D T6500 با 2 مگابایت حافظه L2، همراه با 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4570 با صفحه نمایش 15.5 اینچی و قیمتی در حدود 980 هزار تومان.

-HP Pavilion DV6-1205: این مدل دارای پردازنده 2.16 گیگاهرتزی C2D با 3 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4530 با صفحه نمایش 15.6 اینچی و قیمتی در حدود 980 هزار تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_21.jpg
ج-3 کاربر خانگی با کاربری غیر گرافیکی تا یک میلیون تومان:

-Sony Vaio VGN-FW248J(B/H): این مدل با اینکه در حضور سری 3 و 4 رده FW اندکی قدیمی به نظر می رسد اما از لحاظ مشخصاتسخت افزاری کاملا مناسب و قوی و در عین حال بسیار خوش قیمت است. پردازنده این مدل C2D P8400 با فرکانس 2.26 گیگاهرتز و 3 مگابایت حافظه L2 است. حافظه 4 گیگابایتی RAM،  هارد 250 گیگابایتی، با صفحه نمایش واید 16.4 اینچی و در عدم حضور کارت گرافیک جداگانه دیگر مشخصات این مدل را تشکیل می دهند.، قیمت این مدل در حدود یک 1.040 میلیون تومان است.

-Dell Studio 1537: این چینش 1537 با رده قیمتی خود در جایگاه مطلوبی برای بسیاری از کاربران قرار دارد. پردازنده این مدل C2D T6400 با فرکانس 2.0 گیگاهرتز است و 2 گیگابایت RAM، هارد 250 گیگابایتی، صفحه نمایش 15.4 اینچی و کارت گرافیکی ATI HD3450 دیگر مشخصات آن را تشکیل می دهند. قیمت این مدل در حدود 960 هزار تومان است.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_22.jpg
ج-4 کاربران گرافیکی تا یک میلیون تومان:

-Sony Vaio VGN-NW130J/S: این مدل که قبلا معرفی شده با کارت گرافیک ATI HD4570 خود تقریبا در رده یک میلیون تومان بی رقیب است. دیگر مشخصات این مدل شامل پردازنده 2 گیگاهرتزی C2D T6500 با 2 مگابایت حافظه L2، همراه با 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، صفحه نمایش 15.5 اینچی و قیمتی در حدود 980 هزار تومان است.

-HP Pavilion DV6-1105: این مدل که پیش نیز آن را معرفی کردیم با کارت گرافیک ATI HD4530 و صفحه نمایش 15.6 اینچی در کنار پردازنده 2 گیگاهرتزی C2D و سه گیگابایت RAM از مدل های موفق به حساب می آید.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_23.jpg
ج-5 کاربران حرفه ای سه بعدی تا یک میلیون تومان.

-Dell Latitude E5500 این نوت بوک علیرغم نداشتن کارت گرافیک جداگانه اما بسیاری از مشخصات مدل های برتر این کلاس همچون بدنه مستحکم، پورتهای ورودی و خروجی فراوان و گارانتی سه ساله را داراست. این نوت بوک دارای پردازنده C2D P8600 با فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 3 مگابایت حافظه L2 ست و به 4 گیگابایت RAM، هارد 250 گیگابایتی، صفحه نمایش 15.4 اینچی مجهز شده است وزن  این مدل 2.8 کیوگرم و قیمت آن 1.040 هزار تومان است.

-Asus X85SE: این مدل دارای پردازنده C2D T6500 با فرکانس 2.1 گیگاهرتز و 2 مگابایت حافظه L2 است. RAM چهار گیگابایتی، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4570، صفحه نمایش 14 اینچی و وزن 2.39 کیلوگرمی دیگر مشخصات این نوت بوک 1.030 میلیون تومانی را تشکیل می دهد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_24.jpg
ج-6 کاربران فیلم با بودجه ای حوالی یک میلیون تومان.

-Sony Vaio VGN-FW350J/H این مدل دارای پردازنده C2D T6400 با فرکانس 2.0 گیگاهرتز با 4 گیگابایت RAM هارد 320 گیگابابتی، بدون کارت گرافیک جداگانه و با صفحه نمایش 16.4 اینچی است. قیمت این مدل در حدود 1.040 هزار تومان است.

-Sony Vaio VGN-FW390J/B: کلیه مشخصات مدل پیشین از جمله پردازنده، RAM و سایز صفحه نمایش در این مدل تکرار شده است. تنها تفاوت در اینجا کاهش هارد به 250 گیگابایت و کاهش قیمت به 1.020 میلیون تومان است.

د- رده قیمتی تا 1.300 میلیون تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_25.jpg
د-1: خرید دانشجوئی تا 1.300: با بالا رفتن تدریجی قیمت شاخصه های خرید دانشجوئی از قیمت پائین به قابلیت های سخت افزاری مناسب و قابلیت های جابجائی بالا متمایل می گردد. بهترین مدل های این رده از دید من عبارتند از:

-Dell Studio XPS 1340: این مدل پر فروش دارای پردازنده C2D P8600 با فرکانس 2.4 گیگاهرتز همراه با 4 گیگابایت RAM از نوع DDR3 1066، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9500GS و صفحه نمایش 13.3 اینچی ست. قیمت این مدل در حدود 1.280 میلیون تومان است.

-Dell Vostro 1520: این چینش دارای مشخصاتی شامل پردازنده C2D T9550 با فرکانس 2.66 گیگاهرتز، 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS و صفحه نمایش 15.4 اینچی دارد و قیمت آن معادل 1.180 میلیون تومان است.

-Sony Vaio VGN-CS290NFB این مدل دارای پردازنده C2D P8600 با فرکانس 2.4 گیگاهرتز همراه با 3 گیگابایت RAM از نوع DDR2 800، هارد 250 گیگابایتی، بدون کارت گرافیک جداگانه با صفحه نمایش 14.1 اینچی با وزن 2.580 کیلوگرم بوده و قیمتی معادل 1.220 میلیون تومان دارد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_26.jpg
د-2: بهینه ترین مشخصات تا 1.300:

-Asus N50VC: این مدل دارای پردازنده C2D P8600 با فرکانس 2.4 گیگاهرتز، همراه با 3 گیگابایت حافظه RAM است. هارد 250 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS، صفحه نمایش 15.4 اینچی با ارائه خروجی های HDMI، IEEE 1394 و eSATA دیگر موارد مهم در ارتباط با این مدل را تشکیل می دهند. قیمت این مدل در حدود 1.250 میلیون تومان است.

-Dell Studio 1537: این چیشن که بالاترین چینش این کلاس نیز محسوب می شود دارای پردازنده C2D T9400 با فرکانس 2.66 با 4 گیگابایت RAM، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD3400 با صفحه نمایش 15.4 اینچی با قیمتی در حدود 1.290 میلیون تومان است.

-Juniper SW8-X7: این مدل پر افتخار دارای پردازنده C2D با فرکانس 2.53 گیگاهرتز و با 6 مگابایت حافظه کش L2 ست. حافظه RAM این مدل 4 گیگابایت از نوع DDR2 800 و هارد آن 320 گیگابایتی ست. کارت گرافیک این مدل به مانند دیگر جونیپرها GF 9300GS است و صفحه نمایش آن نیز همچون همیشه 14.1 اینچی ست خروجی های HDMI، eSATA و PCMCIA (!) از دیگر موارد قابل اشاره در رابطه با این نوت بوک 2.3 کیلوگرمی و 1.190 میلیون تومانی ست.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_27.jpg
د-3 کاربر خانگی با کاربری غیر گرافیکی:

-Sony Vaio VGN-FW390JKH: این مدل دارای پردازنده 2.4 گیگاهرتری P8600 با 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD3650 با مونیتور 16.4 اینچی با قیمت 1.250 میلیون تومان.

-Toshiba Tecra A10: این مدل دارای پردازنده P8700 با فرکانس 2.5 گیگاهرتز به همراه 3 گیگابایت RAM، هارد 250 گیگ، کارت گرافیک Quadro NVS150 با صفحه نمایش 15.4 اینچی و قیمتی در حدود 1.260 میلیون تومان است.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_28.jpg
د-4 کاربر گرافیکی تا 1.300 میلیون تومان:

-Sony Vaio VGN-FW490JCB: این مدل دارای پردازنده C2D P8700 با فرکانس 2.53 گیگاهرتز همراه با 3 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4650 با صفحه نمایش 16.4 اینچی و قیمتی در حدود 1.350 میلیون تومان است.

-HP HDX 16-1140 پردازنده این مدل 2.4 گیگاهرتزی و از نوع C2D P8600 است، 4 گیگ RAM، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9600GT، صفحه نمایش 16 اینچی و خروجی HDMI مشخصات این مدل 1.300 میلیون تومانی را تکمیل می کند.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_29.jpg
د-5 کاربر حرفه ای سه بعدی:

-Dell latitude E6500: این مدل هم همچون دیگر مدل های Dell از چینش های مختلفی با همین نام بهره می برد اما منظور ما در اینجا یک نمونه خاص است. پردازنده این مدل P8400 با فرکانس 2.26 گیگاهرتز با 2 گیگابایت RAM است اما نکته مهم در حافظه سخت آن نهفته است جائیکه این بار بجای هارد دیسک از درایو جامد SSD با ظرفیت 64 گیگابایت استفاده شده و در آن هیچ قطعه گردنده ای نبوده و از تکنولوژی فلش برای ساخت آن بهره گرفته شده است. این درایوها بسیار گرانقیمت و مدرن می باشند و نه تنها از وزن و سر و صدای هاردهای معمول بطرز چشمگیری می کاهند بلکه یکی از اصلی ترین مشکلات نوت بوک از لحظه تولد تاکنون یعنی ضربه پذیر بودن هارد دیسک را نیز کاملا به فراموشی سپرده اند. دیگر مشخصات این مدل شامل کارت گرافیک Quadro NVS160، صفحه نمایش 15.4 و قیمت 1.220 میلیون تومانی ست.

-Dell Latitude E6400 این مدل دارای پردازنده C2D P9400 با فرکانس 2.53 گیگاهرتز، RAM چهار گیگابایتی، هارد 160 گیگابایتی، کارت گرافیک Quadro NVS160، صفحه نمایش 14.1 اینچی با قیمتی در حدود 1.350 میلیون تومان است.

-Apple MacBook 13.3″: این مدل دارای پردازنده 2.13 مگاهرتزی C2D با 3 مگابایت حافظه L2 ست و 2 گیگابایت RAM، هارد 160 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9400GS و صفحه نمایشی 13.3 اینچی داشته و با وزن 2.0 کیلوگرمی خود قیمتی در حدود 1.270 میلیون تومان دارد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_30.jpg
د-6 کاربر فیلم تا 1.300 میلون تومان

-Sony Vaio VGN-AW220: این مدل 18.4 اینچی دارای پردازنده C2D T6400 با فرکانس 2 گیگاهرتز است و میزان RAM آن نیز 4 گیگابایت در نظر گرفته شده است، هارد 400 گیگابایتی و درایو Blu-ray از جمله مواردی ست که برای کاربران این رده از اهمیت فراوانی برخوردار است. کارت گرافیک این دستگاه GF 9300GS است و صفحه نمابش آن نیز همانطور که گفته شد 18.4 اینچی ست. قیمت این مدل 3.1 کیلوگرمی در حدود 1.315 میلون تومان می باشد.

-Sony Vaio VGN-AR850: این مدل دارای پردازنده P8300 با فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 4 گیگابایت RAM است. هارد دستگاه 400 گیگابایت و کارت گرافیک آن GF 8400GS است. صفحه نمایش این مدل 17.1 اینچی ست و قیمت آن 1.150 میلیون تومان است.

ه- رده قیمتی تا 1.500 میلون تومان:

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_31.jpg
ه-1 خرید دانشجوئی تا 1.500 میلون تومان. این آخرین نقطه ای ست که از این رده صحبت به میان می آید چون مدل های بالاتر از این قیمت مطمئنا در سبد خرید دانشجوئی جائی ندارند.

-Juniper SW8-X8: این نوت بوک دارای پردازنده قوی C2D با فرکانس 2.8 گیگاهرتز و 6 مگابایت حافظه L2 می باشند حافظه RAM این مدل 4 گیگابایت و هارد دیسک آن 500 گیگابایت است. کارت گرافیک GF 9300GS بوده و صفحه نمایش آن 14.1 اینچی می باشد. دیگر مشخصات این دستگاه با دیگر جونیپرها مشابه است. قیمت این مدل 1.480 میلون تومان است.

-HP Pavilion DV5-1299: این دارای پردازنده C2D P9550 با فرکانس 2.66 گیگاهرتز همراه با 4 گیگابایت RAM هارد 320 گیگابایت پردازنده گرافیکی GF 9600GT با صفحه نمایش 15.4 اینچی و قیمتی در حدود 1.480 میلیون تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_32.jpg
ه-2 بهینه ترین مشخصات تا 1.500 میلیون تومان:

-Sony Vaio VGN-FW390JFB: این مدل دارای پردازنده 2.4 گیگاهرتزی P8400 با 6 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD3650 با صفحه نمایش 16.4 اینچی با ویندوز 64 بیتی بوده و قیمتی در حدود 1.360 میلیون تومان دارد.

-Dell XPS m1530: این مدل با اینکه اندکی قدیمی شده است اما هنوز از مشخصات بالائی برخوردار است. پردازنده 2.5 گیگاهرتزی T9300 همراه با 4 گیگابایت RAM، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 8600GT با صفحه نمایش 15.4 اینچی و قیمتی در حدود 1.410 میلیون تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_33.jpg
ه-3 و ه-4 کاربر خانگی گرافیکی و غیر گرافیکی:

-Dell Studio XPS1640: این مدل فوق العاده دارای پردازنده C2D T9400 با فرکانس 2.53 گیگاهرتز، 4 گیگابایت حافظه RAM، هارد 500 گیگابایتی، صفحه نمایش 16.4 اینچی و کارت گرافیک ATI HD3670 بوده و قیمتی در حدود 1.520میلیون تومان دارد.

-HP Pavilion DV6-1199: این مدل دارای پردازنده C2D T9550 با فرکانس 2.66 گیگاهرتز با 4 گیگابایت حافظه RAM، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4650 با صفحه نمایش 15.6 اینچی و قیمتی در حدود 1.480 میلیون تومان است.

-Sony Vaio VGN-FW490DDB: این مدل دارای پردازنده P8700 با فرکانس 2.53 با 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4650 با صفحه نمایش 16.4 اینچی و قیمتی در حدود 1.350 میلیون تومان است.

-HP Pavilion DV6-1225ee: این مدل زیبا دارای پردازنده C2D T9600 با فرکانس 2.8 گیگاهرتز با 4 گیگابایت RAM، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4650 با صفحه نمایش 15.6 اینچی، درایو Blu-ray با وزن 2.9 کیلوگرم بوده و قیمتی معادل 1.550 میلیون تومان دارد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_34.jpg
ه-5 کاربر حرفه ای سه بعدی تا 1.500 میلیون تومان:

-Dell Latitude E6500 با پردازنده P9550 با فرکانس 2.66 گیگاهرتز، همراه با 4 گیگ RAM، هارد 250 گیگابایتی، گرافیک Quadro NVS160 با صفحه نمایش 15.4 اینچی، قیمتی در حدود 1.490 میلیون تومان دارد.

-Asus F6VE با پردازنده T9400 با فرکانس 2.53 گیگاهرتز با 3 گیگابایت RAM، هارد 500 گیگابایت، کارت گرافیک ATI HD4570، صفحه نمایش 13.3 اینچی و با قیمتی در حدود 1.400 میلیون تومان

-HP Pavilion DV3655: این مدل پر طرفدار دارای پردازنده T9550 با فرکانس 2.66 گیگاهرتز با 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS با صفحه نمایش 13.3 اینچی با قیمتی در حدود 1.480 میلیون تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_35.jpg
ه-6 کاربر فیلم تا 1.500 میلیون تومان:

–  Vaio VGN-FW490JDB: این مدل دارای پردازنده P8700 با فرکانس 2.53 گیگاهرتز همراه با 6 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4650 با صفحه نمایش 16.4 اینچی بوده و قیمتی در حدود 1.500 میلیون تومان دارد.

-Vaio VGN-AW110JH این مدل 18.4 اینچی دارای پردازنده P8400 با فرکانس 2.26 گیگاهرتز با 4 گیگابایت RAM هارد 320 گیگابایتی و کارت گرافیکی GF 9600GT است قیمت این مدل 1.380 میلیون تومان است.

و- رده قیمتی تا 1.800 میلیون تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_36.jpg
و-1: بهینه ترین مشخصات:

-HP Pavilion DV6-1225 : این مدل دارای پردازنده C2D T9600 با فرکانس 2.8 گیگاهرتز، 4 گیگابایت RAM، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4650، صفحه نمایش 15.6 اینچی و قیمتی در حدود 1.600 میلیون تومان است.

-Vaio VGN-SR490DEB : مشخصات این مدل شامل پردازنده P8800 با فرکانس 2.66 گیگاهرتز، 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک ATI HD4570  و صفحه نمایش 13.3 اینچی ست قیمت این دستگاه 1.580 میلیون تومان است.

-Juniper SW8-X9: این مدل یکی از تنها نوت بوک های بازار داخلی ست که به پردازنده C2D Extreme با فرکانس 3.06 گیگاهرتز با FSB معادل 1066 مگاهرتز و 6 مگابایت حافظه کش L2 مجهز می باشد. حافظه RAM دستگاه 4 گیگابایت و هارد آن 320 گیگابایتی ست. کارت گرافیک GF 9300GS و صفحه نمایش 14.1 اینچی از نکات مشترک نوت بوک های جونیپر است که در این مدل نیز تکرار شده است. قیمت این مدل 1.790 میلیون تومان است که برای دستگاهی با این مشخصات کاملا ایده آل و منصفانه به نظر می رسد.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_37.jpg
و-2: کاربر خانگی گرافیکی و غیر گرافیکی:

-HP HDX X16-1155: این مدل دارای پردازنده P8600 با فرکانس 2.4 گیگاهرتز با 4 گیگابایت حافظه RAM، هارد 320 گیگابایتی، درایو Blu-ray، کارت گرافیک GF 9600GT با صفحه نمایش 16 اینچی از نوع Full HD با وزن 5.100 کیلوگرم و قیمتی در حدود 1.700 میلیون تومان.

-Vaio VGN-Z21MNB: این مدل کوچک دارای پردازنده 2.4 گیگاهرتزی P8600 همراه با 4 گیگابایت RAM DDR3، هارد 200 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS با صفحه نمایش 13.3 اینچی وزن 1.8 کیلوگرمی، و قیمتی در  1.680 میلون تومان.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_38.jpg
و-3: کاربر گرافیک سه بعدی:

-Dell Latitude D830 این مدل دارای پردازنده 2.5 گیگاهرتزی T9300 با شش مگابایت حافظه L2 و 4 گیگابایت RAM، هارد 200 گیگابایتی، کارت گرافیک NVS160 با صفحه نمایش 15.4 اینچی ست. قیمت این مدل در حدود 1.600 میلیون تومان می باشد.

-AsusM60VP: این مدل دارای پردازنده C2D T9550 با فرکانس 2.66 گیگاهرتز با FSB معادل 1066 مگاهرتز و 6 مگابایت حافظه L2، در کنار 3 گیگابایت حافظه RAM است، هارد 500 گیگابابتی، درایو Blu-ray، کارت گرافیک ATI HD4650 با صفحه نمایش 16 اینچی با وزنی در حدود 3.250 کیلوگرم دیگر مشخصات این مدل را تشکیل می دهند. قیمت این مدل معادل 1.800 میلیون تومان است.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_39.jpg
و-4: کاربر فیلم با بودجه 1.800 میلیون تومان:

-Vaio VGN-AW390JCH: این مدل دارای پردازنده 2.66 گیگاهرتزی P8800 با 4 گیگابایت RAM، هارد 320 گیگابایتی با سرعت 7200RPM، کارت گرافیک GF 9600GT با صفحه نمایش 18.4 اینچی Full HD با درایو Blu-ray، ویندوز 64 بیتی ویستا Home Premium Edition و وزنی در حدود 3.700 کیلوگرم و قیمتی معادل 1.800 میلیون تومان است.

-HP Touch Smart IQ500: این مدل دارای پردازنده C2D T5850 با فرکانس 2.16 گیگاهرتز با 4 گیگابایت RAM، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9600GS با صفحه نمایش 22 اینچی و تیونر TV است و قیمتی در حدود 1.700 میلیون تومان دارد.

ز- رده قیمتی 2 میلیون و بالاتر:

در این رده نمونه های فراوانی در بازار داخلی موجود نیست و عمده مواردی که در این کلاس قیمتی باعث بالا رفتن قیمت می گردند بجز نمونه های اصطلاحا Desktop Replacement (که از پردازنده های چهار هسته ای و یا دو کارت گرافیک بهره می برند و اصولا از دایره نوت بوک خارج می شوند) مواردی ست که ارتباط چندانی با سخت افزار نداشته و بیشتر به بدنه دستگاه و طراحی مدرن آن باز می گردد. در این رده نیز به مانند رده اول نمی توان دسته بندی های شش گانه مورد نظر فوق را اعمال نموده و به همین خاطر بهتر است در این قسمت نیز تنها به چند نمونه از بهترین نمونه ها بسنده کنیم.

 

laptop_buying_guide_the_best_choice_40.jpg
-Apple MacBook Pro 15″: این مدل فوق العاده دارای سه چینش با قطعات سخت افزاری مختلف است. پردازنده این مدل از میان سه گزینه با سرعت های 2.53، 2.66 و 2.8 گیگاهرتز قابل انتخاب است و حافظه RAM آن نیز 4 گیگابایت است، هارد دستگاه در سه حالت 250، 320 و 500 گیگابایتی در نظر گرفته شده و کارت گرافیک آن هم در نمونه ارزان تر GF 9300GS و در دو نمونه بالاتر GF 9600GT است. صفحه نمایش 15.4 اینچی، بدنه آلومینیومی و سیستم عامل فوق العاده Mac OS که به زودی به ورژن هیجان انگیز Snow Leopard نیز ارتقا پیدا می کند دیگر مواردی هستند که این دستگاه را از تمامی نمونه ها متمایز می کند. قیمت این مدل بدلیل نبود یک توزیع کننده مشترک کاملا متغیر است و حداقل از 1.800 میلیون تومان در پائین ترین چینش آغاز می شود.

-Apple MacBook Pro 17″: این مدل نیز یکی از رویائی ترین انتخاب ها در این رده است این مدل دارای پردازنده 2.8 گیگاهرتزی، RAM چهارگیگابایتی، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9600GT، صفحه نمایش 17.0 اینچی Full HD، بدنه آلومینیومی و وزنی نزدیک به 3.0 کیلوگرم است. قیمت  این مدل نیز متغیر بوده و در بهترین حالت بالای 2.100 میلیون تومان است.

-Vaio VGN-Z750NB: این مدل که از ماده سبک و مقاوم فیبر کربن در بدنه آن استفاده شده است دارای پردازنده 2.6 مگاهرتزی C2D با 4 گیگابایت RAM از نوع DDR3، هارد 320 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS، صفحه نمایش 13.1 اینچی با وزنی تنها معادل 1.8 کیلوگرم بوده و قیمتی نزدیک به 2.170 میلیون تومان دارد. این مدل ساخت ژاپن است

-Vaio VGN-Z790DHB: این مدل دارای پردازنده 2.53 گیگاهرتزی، 4 گیگابایت RAM از نوع DDR3، هارد 500 گیگابایتی، کارت گرافیک GF 9300GS، صفحه نمایش 13.1 اینچی و وزنی معادل 1.8 کیلوگرم بوده و قیمتی در حدود 1.950 میلیون تومان دارد. این مدل ساخت آمریکاست.

مدل های معرفی شده در این راهنما البته به هیچ عنوان همگی عناوین مناسب و مطلوب موجود در بازار به حساب نیامده و تنها تلاش دارد بخشی از بازار بشدت متنوع و پر محصول نوت بوک را به نمایش بگذارد. امید آن است که با بهره گیری از نظرات سازنده شما دوستان بتوانیم گام کوچکی در جهت آشنائی کاربران با این بازار کاملا حرفه ای برداشته باشیم.

 

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

کانال تلگرام عصرنوشتن

291 دیدگاه

 1. با سلام وخسته نباشید.
  من دانشجوی کامپیوتر-نرم افزار هستم.از شما خواهشمندم لب تاپی با مشخصاتی نظیر مشخصات زیر به من پیشنهاد کنید:
  پردازنده با قدرت بالاوسریع corei7یا corei 5
  هارد:500 یا750/رم:4 گیگ/ کیفیت اسپیکر خوب باشد/عمر باتری بالا باشد و بتواند مدت زیاد روشن بماند مثلا 5-6ساعت
  -کارت گرافیک:1 گیگ یا بالاتر در حدی که قابلیت نصب بازی های 3 بعدی ویا بازیهای با گرافیک بالا را داشته باشد وکیفیت نمایش فیلم یا تصاویر بالا باشد-
  بدلیل جابجایی وزن آن از2کیلو یا 2وخورده ای بیشتر نباشد-قیمت آن بین یک میلیون تا یک میلیون وسیصد-
  صفحه نمایش بین15 تا 15وخورده ای وLED- جنس مقاوم-عمر باتری بالا-وب کم ووایرلس و.. رو هم که اکثرا دارند.
  برنامه های کاربردی من:زبان های برنامه نویسی مانند ویژال سی++و../رشنال رز/نرم افزارهای طراحی وب سایت/نرم افزار مایا/نرم افزار های آفیس/
  کاربرد های دیگر:استفاده از اینترنت/تماشای فیلم/تقریبا بتواند جایگزین کامپیوتر خانگی باشد/مدل ومارک پیشنهادی شما چیست؟
  من دل رو مد نظر داشتم آیا در میان مدل های دل مدلی هست که این مشخصات رو داشته باشد ویک سیستم خوب بشمار بیاد؟در غیر این صورت
  خواهشمندم مدل و مارک بهتری را با مشخصات ذکر شده معرفی کنید.
  با تشکر از زحمات شما

 2. سلام خسته نباشید به نظرتون برای کار 3dmax و اتوکد و GIS چه لب تاپی و با چه امکاناتی باید تهیه کنم قیمتی که در نظر گرفتم بین 800 تا 850 هزار تومان هست.

 3. بهترين مدل زير يك ميليون توامن مدل dell5010 inspiron با cpu cori5 مي باشد قيمت اش هم حدود 800هزار تومان است . اما به ياد داشته باشيد شارژ باطري اش حدود دو ساعت است .

 4. بنام خدا
  با سلام
  هرچند دو سوال قبلی من هم بی جواب مانده است اما خواهشمندم به این سوال من هم پاسخ بدهید. من متن مقاله شما را خواندم اما هنوز نتوانسته ام تصمیم بگیرم.من دانشجو هستم و نیاز به نرم افزارخیلی خاص یا گرافیک خیلی بالایی ندارم.پیشنهاد شما بدون در نظر گرفتن هزینه با توجه به اینکه فاکتور وزن برای من خیلی مهم است چه می باشد؟
  خواهشمندم پاخ سوال بالا را با رنج قیمت حدود یک میلیون هم بفرمایید.
  بی صبرانه منتظر دریافت نظرتان هستم

 5. سلام می‌خواستم یک نوتبوک با قیمت حدودیه ۷۰۰۰۰۰ تومن خریداری کنم که مناسب آیک دانشجوئ رشته مهندسی‌ کامپیوتر باشد،در ضمن به زیبای آن نیز اهمیت میدهم.لطف کنید موارد پیشنهادی خودتون رو با ذکر قیمت به ایمیلم ارسال کنید.

 6. ممنون. تا به حال مقاله ای در مورد نوت بوک ها تا این اندازه موشکافانه و دقیق و پر زحمت ندیده بودم.
  بی نهایت ممنون

 7. ببخشید یه سوال دیگه هم دارم. با قیمت 800هزارتومان یا یکم بیشتر لبتاپی ازمدل دل رو پیشنهاد ندارید؟من یه دانشجو هستم که نیاز به نرم افزارخاصی یا گرافیک بالا ندارم.لطفابعد از پیشنهادتون، اون رو با مدلAcer5738Gمقایسه کنید.
  با توجه به اینکه من قصدخرید هرچه زودتردارم خواهشمندم در اسرع وقت پاسخ سوالاتم رو بدهبد.
  بسیار متشکرم

 8. بنام خدا
  با سلام و خسته نباشید
  اولین گزینه پیشنهادی شمابرای دانشجویان تا قیمت یک میلیونdell vostro1520است در حالیکه بشتر افراد مدلdell inspiron4010را پیشنهاد می دهند.لطفا این دو را باهم مقایسه کنید
  با تشکر

 9. با سلام
  درخواست قبل بي پاسخ ماند! لب تاپي مي خواهم براي كار نشر كتاب كه بايد نرم افزار حسابداري (فروش و …) استفاده كنم(تحت ويندوز).همچنين تا حدودي براي امور گرافيكي (يعني ديدن تصاوير و كمي كار گرافيكي – البته نه حرفه اي) .استفاده در سمينارها براي نمايش تصاوير يا پاورپوينت .و استفاده در نمايشگاههاي كتاب براي صدور فاكتور . چون وب سايت هم دارم بنابر اين كنترل و مديريت وب و احيانا جاگذاري مطالب و تصاوير بايد در نظر گرفته شود.سبك بودن( 2 تا 2/3 كيلوگرم) و پيش بيني ارتقاي سيستم براي دست كم 3 سال آتي ضروري است.قيمت هم حدود 1 تا 1200 و حداكثر 1300 مطلوب است.البته پيشنهاد شما به دور از قيمت قابل استفاده خواهد بود. با سپاس

 10. سلام وخسته نباشید.یه لپ تاپ میخوام نوع کاربری خاصی هم نداره.اما بدرد بخور باشه جوری نشه که سر ماه چه میدونم صفحش بالا نیاد و هزار مرض پیدا کنه.قیمتشم تا 1200 خوبه واسم.خودم IBMرو دوس دارم.راهنماییم کن لطفا.ممنون.

 11. سلام. یه لپ تاپ با بودجه 1.5 میلیون تومان جهت کار با برنامه هایی مثل auto cad, etabs, land و از این دست برنامه ها و برای کار با اینترنت هم مناسب باشه ضمن اینکه برای نمایش فیلم هم قابلیت های مناسبی داشته باشه. باطریش هم حدود 6 ساعت در روز کارایی داشته باشه را لطفا به من معرفی کنید.با تشکر

 12. سلام من دانشجوی معماری هستم با برنامه 3d maxو اتوکد زیاد کار میکنم میخواستم بپرسم جه نوع لب تاپی رو باید تهیه کنم از نظر کارایی کیفیت بالایی داشته باشه تا 1500000 هم میتونم هزینه کنم با تشکر

 13. سلام آقا آرش خسته نباشید میخواستم یه راهنماییم کنید من میخوام لپ تاپ dell xps l501-a بخرم در مورد خرابیهای این مدل مثل :HDD,VGA,CPU,….. اگر تا به حال پیش آمده می خوام اطلاعات بیشتری داشته باشم و به نظر شما این مدل خوب هست؟؟ تشکر

 14. سلام
  من دنبال یه لپ تاپ خوب با حداکثر وزن 2 کیلو و حداکثر قیمت 1400000 میگردم که از نظر گرافیکی خوب باشه. بیشتر از نرم افزار gisاستفاده می کنم. میشه راهنماییم کنید. خیلی عجله دارم

 15. سلام
  میشه یه سایت که تمام لپتاپ ها رو داشته باشه و بشه بصورت پیشرفته جستجو کرد رو معرفی کنید؟!
  مثلا مثل digikala.com
  ممنون میشم

 16. سلام
  می خوام یه لپتاپ بخرم که تا چند سال همه نیازم رو برطرف کنه
  باید بیشتر از روزی 8 ساعت با لپتاپ کار کنم، بیشتر اینترنت و شاید یه ساعت بازی یا فیلم
  چند تا مدل انتخاب کردم ولی مشکل اینجاس که فهمیدم که هیچکدوم USB 3.0 نداره!
  میشه چند تا لپتاپ معرفی کنی که USB3 داشته باشند و با کار کردن زیاد مشکلی براش پیش نیاد، گرم نشه و کیفیت خوبی داشته باشه
  تا 1 میلیون نیم می تونم هزینه کنم
  ممنون

 17. سلام
  من از نوت بوک کار سخت می کشم سخت به این معنا که هر روز به مدت هشت یا نه ساعت با آن کار می کنم نه لزوما با نرم افزار گرافیکی خاصی بلکه با اینترنت به همین دلیل دنبال کارت گرافیک های آن برد بودم چون هم ارزانترند و هم فکر می کردم که آن برد ها حرارت کمتری در قیاس با ati تولید می کند و nvidia هم که از همه بیشتر حرارت تولید می کند چون حرارت تولیدی هر چه کمتر باشد بهتر است زیرا در دراز مدت باعث کاهش کیفیت قطعات می شود آیا این درست است ؟ و اینکه فروشنده ای به من گفت که سوختن آن برد ها بالاست و من شخصا تعجب کردم . این هم حقیقت دارد؟
  در مورد مجتمع های اشتراکی اینتل(آنبرد) که من فکر می کردم اینها هیچ حافظه اختصاصی ندارند اما در مشخصات گرافیک ویندوز که رفتم دیدم مقدار کمی حافظه اختصاصی دارند در لپ تاپ های دل این حافظه 32 یا حداکثر 64 مگا بایت بود و در لپ تاپ های سونی 128 مگا بایت بود و واقعا گیج شدم می شه در این مورد توضیح بدهید و با توجه به اینکه این مجتمع های اشتراکی آن برد هستند اگر بسوزند یا مشکلی برای آنها پیش بیاید باید چه کنیم و اصولا این مجتمع ها (حتی برای کار های غیر سنگین و ساده مثل کارهای اینترنتی) را شما تایید می کنید؟
  من مدتی پیش لپ تاپ دل اینسپایرون 1564 خریدم و گرافیک آن آنبرد بود در مشخصات گرافیک در ویندوز برای dedicate video memory 64 mb و برای system video memory 64mbنوشته بود و اخری هم total share بود که تگلیفش مشخص است اما در مورد دوتای اول فرق بین اینها چیست و اصلا مگر اینتل انبرد حافظه اختصاصی دارد
  سوالی داشتم در مورد اینکه چرا شرکتی مانند اپل بر خلاف سونی و اچ پی و دل و … لپ تاپ در سایز 14 اینچ تولید نمی کند مگر 14 اینچ سایز استانداردی نیست خوب پس چرا این شرکت بزرگ با این خلا عجیب مواجه است آیا دلیل خاصی دارد ؟
  آیا راهی وجود دارد که بدون باز کردن لپ تاپ و از طریق مشخصات داخل ویندوز ( حالا xpیاvista یا7 ) فهمید مادربرد لپ تاپ از چه برندی است و مشخصاتش چیست و به همین ترتیب می توان از مشخصات داخل ویندوز فهمید آیا صفحه نمایش ما back light led هست یا نه ؟

 18. با سلام به دوستان و پوزش فراوان بایت تاخیرهای پیاپی که بعلت مشغله های متعدد شغلی ایجاد شده است. سعی می کنم پاسخ های شما را در حد توانم بدهم.
  منصور نعمتی عزیز اگر به رویه کار دقت کرده باشید شما باید نوع کاربری خود شرح دهید مثلا بگویئ که برای شغل معلمی چه مواردی مورد نیاز است و چه نوع کاربری مد نظر شماست. لطفا به این موارد اشاره کنید تا راهنمائی بهتری داشته باشیم.
  ——————————————-
  فاطمه جان شما که خود دانشجوی کامپیوتر هستید باید بدانید که این کلمات خوب و با کیفیت برای هر کاربری به یک صورت تعریف می شود یکی به گرافیک بالا احتیاج دارد دیگری صفحه نمایش برایش مهم است یکی وزن کم را ایده آل می داند و به همین ترتیب شما هم لطف کنید کاربری خود را کاملا تعیین کنید.
  ——————————————-
  محمد بابائی شما هم به همین ترتیب به کاربری تان کاملا اشاره کنید
  ——————————————
  سارا.ح عزیز اگر مبنا بر کارت گرافیک بگذاریم از میان پنج مدلی که نام بردید همان مدل L401 از گرافیک قوی تری برخوردار است. مشخصات این کارت را از اینجا ببینید. دو مدل سونی دیگر هر دو کارت 330M دارند که مشخصاتش را می توانید از اینجا ببینید و مدل HP هم کارت 320M دارد که مشخصاتش در اینجا دیده می شود از دیگر سو مدل CW سونی پردازنده کاملا ضعیف تری نسبت به بقیه دارد و چندان توصیه نمی شود ولی بقیه مدل ها کم و بیش به هم شبیه اند. مدل L401 با توجه به مشخصات سخت افزاری، سایز و وزن و مناسب و قیمت نسبتا مطلوب نمونه مناسبی به نظر می رسد هرچند که به نظر نگاهی به مدل های ایسر و ایسوس هم بیاندازید در کل اگر قصدتان بر خرید این مدل تعلق گرفت حتما حتما با گارانتی کامل خرید کنید چون این روزها مدل های Dell چندان به کیفیت گذشته نیستند.
  ——————————————–
  مهدی جان به نوع کاربری اشاره کنید
  ——————————————-
  سارا جان منظور از لپ تاپ مهندسی را توضیح دهید من متوجه نمی شوم. در ضمن بجز برخی ملاحظات خاص فرق چندانی میان برندهای مختلف که نام بردید وجود ندارد چون غالبا همه این مدل ها (حتی مک بوک ها و وایوهای سونی) را شرکت های مادر در کشورهای آسیائی تولید می کنند.
  —————————————-
  شیدا جان چنین مدلی را نمی شناسم.
  ————————————–
  رضا جان برای آنکه توضیح کاملی داشته باشیم باید توضیح بدهید که در عرض این 10 ساعت کاری که در شبانه روز با لپ تاپ خود انجام می دهید چه نوع کاربری در اولویت قرار دارد به بیان دیگر چه انتظاری بجز 10 ساعت کارکرد و گرم نشدن از دستگاه خود دارید. در مورد مدل هائی که فرمودید هم اطلاعی در مورد گرم شدن یا هنگ کردنشان ندارم بهتر است برای اطلاعات بیشتر به فوروم های فارسی مراجعه کنید.
  —————————————-
  زهره جان واقعا فکر می کنید با اطلاعاتی که دادید امکان راهنمائی وجود دارد؟ نوع کاربری و هزینه لطفا
  باتشکر

 19. سلام آقای آرش
  خیلی امید وارم وقتتون آزادتر شه بازم ما رو راهنمایی کنید….
  من تقریبا انتخابم رو کردم
  DELL XPS L401
  این لپ تاپ رو برای کارهای گرافیکی میخواستم برای کار با نرم افزار های اتوکد و 3D و فوتوشاپ …
  و میخوام سبک و قابل حمل باشه
  به نظر شما میشه گفت بهترین انتخاب رو کردم؟
  یا اینکه به نظر شما برم یه مدل با همین ویژگی ها تو برند سونی پیدا کنم؟ که البته تو سونی چیزی که همشو یه جا داشته باشه پیدا نکردم حتی CW
  میشه راهنماییم کنید شاید همون CW با همون ویژگی ها به این مدل جدید دل بی ارزه یا شاید پیشنهادات دیگه ای دارین …

 20. سلام.من رشتم گرافیکه……..خیلی عجله دارم واسه خرید لپ تاپ.که زیباییش و امکام مهمه.ممکنه راهنماییم کنید.ممنون

 21. با سلام
  من لب تاب SONY VAIO FZ490 داشتم خیلی ازش راضی ام روزی 10 ساعت باش کار میکردم نه داغ و نه هنگ میکرد حالا هم تصمیم دارم SONY VAIO EA JGX/Bو یا SONY VAIO EA2FFX/B بگیرم اما نمیدونم کارشون چطوره بعضی ها میگن کارشون خوبه چون ساخت USA هستن خواستم ببینم مشکلی که ندارن یعنی داغ نمیکن یا هنگ نمیکن کلا کارشون چطوره آخه من روزی 10 ساعت با لب تاب کار دارم از اینترنت گرفته تا بازی گیم تا بقیه کارها
  اگه مدل بهتر سراغ دارین خواهشا معرفی کنید تا یک ملیون و ششصد هزار تومان هزینه میکنم
  سرتون درد اوردم شرمنده ام خواهشاً توضیح کامل میخوام با تشکر

 22. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز:
  من یه لپ تاب سری nw310 از دبی برام اوردن اما هیچ اطلاعاتی دربارش ندارم نه از نظر کیفیتی نه از نظر قیمتی .می خوام یکم اطلاعات درباره این سری از لپ تاب های سونی (وایو )به ایمیلم بفرستید تا بیشتر با لپ تابم اشنا بشم
  ممنون میشم

 23. سلام
  من یک لپ تاپ مهندسی برای کار با نرم افزار های عمرانی مثل etabs,autocad,… می خوام چه مارک یا مدلی بهترهsony,dell,asus؟ قیمتش تا 1200000 باشه خوبه خیلی هم بزرگ نباشه حملش راحت باشه.
  بین dell , asus کدوم بهتره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین.thanks

 24. سلام و خسته نباشيد .
  من دارم دامپزشكي مي خونم اگه ميشه چند تا مدل لب تاب (بجز سوني ) به من معرفي كنيد .اگه قيمتش هم بين 1 تا 1.5 باشه ممنون ميشم . مرسي .

 25. آرش جان سلام و خسته نباشید

  یه لپ تاپ میخوام با ram و cach بالا با پردازشگر intel i7 4 هسته ای…
  و از اونجایی که معماری میخونم و با نرم افزار های سه بعدی کار میکنم مثل فتوشاپ و 3D maxو اتوکد میخوام از بهترین کارتهای گرافیکی بهره مند باشه
  میخوام خیلی سنگین نباشه و در حد زیر 15-16″ باشه … قیمتش برام مهم نبود چون میخواستم یه لپ تاپ عمری بخرم اما یه جا خوندم نوشته بودی در مورد لپ تاپ عمری بودن معنی نداره … نظرم رفت سمت خرید بهینه
  اکثرا پیشنهادت 1558 هست ولی ایراد اصلیش حمل و نقلشه…
  خودم چند تا گزینه پیدا کردم میخواستم نظرت رو بدونم
  F127FX
  CW22FX
  DELL XPS L401 (مشخصاتش خیلی خوبه از دی جی کالا دیدم برام عجیب بود)
  HP pavilion DV6 2300
  1558
  ….
  کارت گرافیک کدوم قوی تره
  کدوم ارزشمند تره و خریدش عاقلانه تره
  گزینه پیشنهادی داری؟

  در آخر بگم که خیلی از مطالبت و پاسخ هات به سوالای دیگران استفاده میکنیم واقعا ممنون

 26. سلام
  یک لپ تاپ میخوام بخرم ولی نمیدونم چه نوعی باشه.
  درضمن من دانشجوی برق (قدرت) هستم و برای پروژه ام میخواهم و همچنین چون دبیر هستم میخواهم در مدرسه هم به کارم بیاید. قیمتش1.300.000تومان به پایین باشه و با گارانتی امرتات

 27. سلام .من یه لب تاپ میخوام باقیمتی مناسب ،یه چیزی که به درد کارهاای دانشجوییم بخوره حتی توی ارشد.رشتم کامپیوتره اما خودم درست نمیدونم چی بگیرم.قیمت برام مهمه تا800تومن عیبی نداره، اما اگربااین قیمت جوری باشه که به درد بخور نباشه ترجیح میدم نگیرم.گرافیک ورم واستقامتش هم برام مهمه.خواهش میکنم راهنماییم کنید.

 28. با سلام و خست نباشید من یک لپ تاپ سونی برای راحتی کارم که تدریس است می خواهم که با ان بتوانم به روشهای جدید تدریس کنم و تا چند سال هم از خرید ان پشیمان نشوم قیمت تا 1 میلیون
  ممنون از راهنمایی شما

 29. سلام من دانشجوی بزشکی هستم دنبال یه لب تاپ میگردم که قیمتش مناسب باشه و نیازمو برطرف کنه میشه لطفا راهنماییم کنید.مر30

 30. سلام آقا آرش من هر وقت کارم لنگ میشه مزاحم شما میشم
  من 8 ماهه که وسترو 1520 خریدم و خیلیم ازش کار میکشم 3شب پیش یهو یه دایره ی قرمز که توش یه ضربدر سفیه افتاده رو علامت باطری روشنش که میکنم چند بار چشمک میزنه و ثابت میشه وقتی آداپتورشم وصل میکنم علامت باطری قرمز میشه.اما مشکل اینجاست که شارژش زود خالی میشه وقتیم روشنش میکنم همونطوری که علامت باطری خالیه 10 دقیقه کار میکنه و یهو خاموش میشه.چند بار باطری رو در آوردم و زدم جا دو سه بارم گزاشتم کامل شارژش خالی شه و خاموش گذاشتم شارژ شه اما همونطوریه ضمنا رو باطری پیغام consider replacing your battery رو میده
  اگه راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم فکرم رو به هم ریخته.بازم تشکر

 31. سلام . ممنون از اطلاعات و راهنماییهاتون . خیلی مفید بود .
  من دانشجوام و دنبال یه لبتاپ خوب میگردم که وزنش متعادل باشه و قیمتشم تا 1 میلیون . بیشتر نظرم روی سونی و اچ پیه .
  نظرتون در مورد مینی لبتاپ چیه ؟ ترجیح میدم یه چیز جمع و جور داشته باشم که حملش آسون باشه .لطفا مدل پیشنهاد کنید چون اصلا آشنایی ندارم .
  بازم ممنون (:

 32. سلام آقا آرش ، خسته نباشی. ممنون ازین همه اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتی. من دانشجو IT ، فناوری اطلاعاتم ، چند وقتیه قصد خرید لپ تاپ دارم اگه میشه یه راهنمایی کنید که چی بگیرم . قیمتشم دیگه از یکو دویست سیصد بالاتر نباشه. مرسی

 33. سلام
  به خاطر وبلاگتون و صبر و حوصلتون.
  من هفته آینده به سوئد خواهم رفت برای تحصیل. به یم لپ تاپ دانشجویی احتیاج دارم تا حدود 1200000. استفاده تقریبا معمولی هم دارم(گرافیک متوسط اهل بازی هم نیستم)
  ولی نمی دونم که باید از اینجا یخرم یا از اونجا. آیا لپ تاپ هایی که اونجا هستند از لحاظ کیفیت متفاوتند؟

 34. سلام ببخشید من کتابفروشی دارم ومی خوام یک لپ تاپ بگیرم زیر 850هزار تومن مدلش هم SONY یاِ DELL حالا اگه بهتر سراغ دارین هم طوری نیست

 35. باسلام خدمت شما
  از راهنمايي هايي كه در زمينه خريد لب تاپ نموده ايد بسيار استفاده كردم و خيلي خوشحال شدم كه از سايت شما توانسته پيش زمينه ي آشنايي كاربرد و همچنين موردي كه مناسبتر براي استفاده اينجانب بوده را شناخته و همچنين مورد قيمت نيز برايم مهم بود كه آن را نيز لطف نموده و بيان كرده بوديد. آرزوي موفقيت روزافزون را براي شما دارم. باتشكر

 36. سلام خسته نباشید ممنون به خاطر سایت خوبتون من دانشجوی ترم اول رشته کامپیوتر گرایش سخت افزار هستم میخوام یه لپ تاپ بخرم قیمتش حدود یک میلیون و پانصد تا دو میلیون تومان که به درد دوره کارشناسیم بخوره.لپ تاپ ASUSاز لحاظ کیفیت چطوری؟به نظر شما بین مارک ASUSوSONY کدام بهتره؟ به نظر شما من چه لپ تاپی بخرم از نظر مارک -مدل؟

 37. با سلام
  من برای خرید لب تاپ بین مارک سونی و دل مردد هستم آیا این دو مارک از نظر کیفیت خیلی تفاوت دارند و پرداخت پول بیشتر برای مارک سونی ارزش دارد؟

 38. با سلام و تشکر از مقاله شما ،شاید مقاله شما بتواند من را در خرید لب تاپ کمک کند

 39. سلام
  آقا آرش ممنون از سایت عالیت.لطفا در مورد مقدار حافظه کارت گرافیک واهمیت اون برام بگید.
  ازلپ تاپ dell بین مدل studio1558 و inspiron n5010 Aluminumکدام رو ترجیح میدادید؟
  پیشنهاد دیگه ای دارید؟
  مرسی از لطفت.

 40. سلام واقعا دارم دیوانه میشم ،من دانشجوی مکانیکم یه لپ تاپ میخام واسه کارم ولی هر جا میرم هرکی یه چیزی میگه یکی میگه دل خوبه یکی سونی و تازگی ها میگن hpبهترینه.اگه قیمت مهم نباشه واقعا کدوم؟

 41. سلام اقا ارش
  من لپتاپی میخوام که سرعت و قدرت cpu و ram بالا باشه گرافیکشم برام مهمه
  ایا درایو بلوری الان بکار میاد یا نه؟
  سایز مانیتورش بین ۱۳ اینچ تا ۱۵ اینچ باشه
  وزنش هم حداکثر ۲.۵ کیلو باشه
  حداکثرم ۱۵۰۰۰۰۰ تومان میتونم هزینه کنم
  من تو تحقیقی که تو اینترنت داشتم می دیدم که نوشته لپ تاپهای hp زود داغ می کنند و باعث شده بیشترین تقاضا برای تعمیر رو داشته باشه
  و لپ تاپهای دل del زیاد قابل اطمینان نیست
  یا اینکه سونی پول مارکشو میگیره
  لطفا در مورد اینکه خود برند چقدر مهمه توضیح بدهید
  و اینکه ایا می ارزه من از شهرستان بیام تهران و خرید کنم
  بی زحمت ادرس مراکز خرید مناسبرو تو تهران بدهید
  در مورد لپ تاپ های مرجوعی و نحوه تشخیص ان هم توضیح دهید
  شرمنده خیلی طولانی شد من تا چند روزه دیگه می خوام لپ تاپ بگیرم خیلی می ترسم سرم کلاه بره لطفا کمکم کنید تا خرید مطمئنی داشته باشم ممنون

 42. سلام.خسته نباشيد
  با عرض پوزش .لطف بفرماييد براي يک دانشجو با بودجه حدود 1ميليون چه نوع لب تاپي مناسب هست .واسه استفاده اينترنت.فيلم .وگاها بازي فوتبال.حقيقتش من يکم وسواسي،هستم.ودوست دارم يه چيز نسبتا خوب باشه وتا چندسالي کم نياره
  ضمنا ايا مدل دل که چيني هست خوبه يا نه؟وگارانتي معتبر واسه مدل دل کدام است.
  با تشکر فراوان از حوصله شما

 43. سلام ابتدا میخوام بدوونم بین برندهای سونی وhp,asusکدوم یکی رو انتخاب کنم ..و تا میزان 1.500 تومان کدوم مدل رو سفارش میکنین …واسه کار با نرم افزار های مهندسی میخوام

 44. سلام : من قصد خرید لب تاپ تا سقف 2 میلیون تومان را دارم لطفا بهترین مدل را از نظر ( سرعت – ظرفیت – گرافیک و … ) برام معرفی کنید. خیلی زود.
  باتشکر

 45. سلام من میخوام لپ تاپ سونی مدل(f121 fxb)بگیرم به نظر شما این لپ تاپ برای برنامه نویسی خوب هست یا نه اگه با این قیمت لپ بهتری میتونم بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر.

 46. به نام خدا
  با سلام.من می‌خوام لپ‌تاپ ‌HP بگیرم .هدفم بیشتر بازی و استفاده‌ی نرم افزاری است.
  اول می‌خواستم بدونم ‌HP با این شرایط برای من مناسب است یا نه .
  دوم یک مدل خوب با این شرایط به من معرفی کنید.
  راستی من فقط می‌تونم HP تا سقف یک‌ و نیم میلیون بخرم.
  باتشکر

 47. من میخواستم لپ تاپ توشیبا به نام ستلایت ال500 دی رو بگیرم ولی خیلی از پردازندش میترسم خصوصیات پردازندش اینهAMD Dual Core M320 Athlon Turion X2 2.1 GHz – Cache 2 MB – BUS 800 MHz آیا برای من که کاربر خانگی هستم و از کمبود سرعت واقعا هراس دارم خوبه یا نه؟ در کل لپ تاپ خوبی هست یا نه؟ بودجم هم حداکثر تا800 تومن هست خواهش میکنم راهنمایی کنید.

 48. با سلام و خسته نباشید
  من جدیدا به فکر خرید 1 لپ تاب خوب و باکیفیت مدل hpdv6_3190ee یا hpdv6_3061 یاhpdv6_3063eeمد نظرم هست از نظر شما چطوره…(از نظر سخت افزاری یکین ولی نمیدونم با چه مبنایی انتخاب کنم دقیقن عین هم ).
  ممنون.

 49. سلام
  واقعا عالی بود.خسته نباشی.
  اگه میشه در مورد اینکه میگن( پول مارک میدی) و همچنین گارانتی های لپ تاپ توضیح بدین .

 50. من دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد مهندسی عمران هستم لطفا لپ تاپی رو برام معرفی کنید که از همه نظد با رشته تحصیلی من سازگار باشه تا قیمت 900 ممنون

 51. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم لطفایه لب تاپ خوب باقیمت حول وحوش 900تا1.100بهم معرفی کنید
  خیلی ممنون از راهنماییهای خوبتان
  . البته خودم هم علاقه ی زیادی به سونی دارم

 52. با سلام خدمت دوست عزیزم
  من یکی از قدیمی های مطالبت بودم دوست من برای خرید لپ تاپ و خریدم رو 2 سال پیش انجام دادم و یه لپ تاپ hp pavilion DV5 1070 گرفتم و ازش هم راضی هستم
  اما راهنمایی میخواستم میخوام یه لپ تاپ برای خواهرم بگیرم اما باز به کمک و راهنمایی های مفید شما احتیاج دارم 🙂
  ****لطفا بنده رو برای خرید یه لپ تاپ خوب با قیمت حدود تا 1200 باشه دوست دارم تو مدل های سونی دنبال خرید باشم، اگر بشه تو سونی مدلی رو بهم معرفی کنی ممنون میشم
  اینم بگم که خواهر من یه دانشجو و کارایی لپ تاپ رو در حد دانشجویی میخواد اما دوست دارم فقط به کارایی دانشجویی ختم نشه و بتونه کارهای گرافیکی و بازی رو هم توش انجام بده به راحتی…*****
  ممنونم منتظر جوابتون هستم
  قربونت – جواد

 53. سلام.ممنون از مطلب بسیار خوبتون.من دانشجوی سال اول مهندسی کامپیوتر_نرم افزار هستم.بدون محدودیت قیمت چی پیشنهاد می کنید؟
  و اینکه از نظر شما تو ایران 2 برند برتر به ترتیب چی هستن؟
  با تشکر

 54. سلام آرش جان با تشکر از راهنمایی خوبت من تازه دانشجوی عمران شدم و نیاز اصلیمو نمی دونم ولی با نرم افزارهای مهندسی زیادی سروکار دارم تو رنج 900 تا 1.100چی رو توصیه می کنی من خودم با بودجم hpرو ترجیح می دم لطفا از ایمیل جواب بدید

 55. با سلام.من دانشجوی ارشد معماری هستم.ی لب تاپ سبک و سریع که برنامه های زیادی روش نصب شه و رم بالایی داشته باشه میخوام. قطعاتش هم قابل ارتقا باشه.قیمت هم تا1.500. راهنماییم کنید ممنون میشم

 56. از اطلاعاتي كه براي بازديدكنندگان گذاشته بوديد ممنونم من حالا بهتر ميتونم تصميم خودمو در مورد خريد لپ تاپ بگيرم

 57. سلام
  من یه دانشجویه اقتصادم با توجه به کار زیادی که با نرم افزارهای مختلف دارم و همه ی کارهام با نمودار هاست لطف کنید بهم یه لب تاب تا 1.500 معرفی کنید. متشکرم

 58. وقت بخیر
  متناسب با خواسته های من در پیغام قبلی نظرتون درباره 5010dell Inspironچیه؟و در باره dell 3400?
  به نظزتتون مدل بهتری در این رنج قیمت که به کار من بیاد هست.
  کدوم برند بهتره
  فقط لطفا زود جواب بدین و برام میل کنین ممنون.

 59. سلام ارش خان
  عزيز مي خواستم لپ تاپ سوني از يك ميليون تا يك و سيصد بخرم . وقتي اين خبر سايت رجا نيوز كه گفته همه لپ تاب هاي سوني ساخت چين هستند رو خوندم شكه شدم . لطفا توضيحي بده .
  من دانشجوي پرستاري هستم و كارهاي گرافيكي ندارم ولي يه لپ تاب باشه كه كارت گرافيك داشته باشه
  خواهشا زود

 60. باسلام و عرض ادب:
  طاعات و عباداتتون قبول حق باشه.
  میشه لطف کنید و من را راهنمایی کنید که من با بودجه ای از 800تا1.200بهترین لب تاپی که میتونم بخرم که از همه لحاظ خوب باشه و به کار من که دانشجوی مهندسی برق هستم بیادچیست؟ و من بودجه ام در حدی نیست که هرسال عوضش کنم عمری باشه و باطریشم زود خالی نکند.
  ممنون میشم هرچه زودتر جواب رو برام میل کنید که قبل از شروع ترم تهیه کنم.
  قلبا از زحماتتون ممنونم.

 61. سلام. آقا آرش
  اگه بخوام يك لپ تاپ با حد اكثر امكانات بخرم . با پولي بين700تا900هزارتومان.
  يك مدل خوب به من پيشنهاد بده.
  اگه Acerيا Dellباشه ممنون مي شوم.
  جوابش رو برام ايميل كن.

 62. سلام لطفا نظرتون در مورد dell1510 بفرمایید قصد خرید لپ تاپ دارم برای کارهای تحقیقاتی و اداری با قیمت مناسب

 63. سلام آرش جان….یه لب تاپ میخوام که به بتونه بازی های جدید روز رو اجرا کنه و برای کارهای گرافیکی به درد بخوره.و داغ نکنه زیاد…
  این سیستم پیشنهادی منه ببینید کدومش درست بوده.کدومش اشتباه و شما درستشو بگید.
  مرسی منتظرم

 64. سلام.من بین همه برندها گشتم و اونچه که نتیجه گرفتم لپ تابی با مشخصات زیر بود.البته میزان کاربری من در حد استفاده از office , fotoshop هست و کاربا اینترنت اما میخوام این گزینه ها رو داشته باشه.میتونم از برند acer با هزینه کمتر تو مدل 5147G استفاده کنم هم برند sony با هزینه بالاتر . کدوم رو پیشنهاد میدین؟
  cpu core 5i
  HDD 500
  RAM 4G
  VGA ATI 1 G
  LED 15.5
  وزن 2.6

 65. سلام با توجه به اينكه لپ تاپ هاي سوني در بازار ايران هيچ نمايندگي معتبري نداره و چند سري از آنها دچار مشكلات متعددي شده اند شما چه برندي را بعد از سوني پيشنهاد مي كنيد (البته با توجه به خبرهای سایت رجانیوز با تيتر لپ تاپ سوني نخريد) آيا سوني معتبر وجود داره ؟‌ و چرا مدل هاي سوني اين همه متفاوته و هر مغازه اي ادعاي آمريكايي بودن يك سري مدل ها رو داره ؟‌
  نظرتون درباره لپ تاپ هاي دل با گارنتي زيگورات كه البته قيمتاشون از بازار مقداري بالاتره چيه آيا معتبره يا نه
  لطفاً‌ برندي را معرفي كنيد كه بعد از خريد آن حداقل از اصل بودن و اعتبار آن مطمئن باشم !!
  از طولاني شدن سوالاتم عذر مي خوام %‌ متشكرم

 66. آقای آرش ممنون از اطلاعاتتون.
  من دنبال لپ تاپی هستم برای برنامه نویسی و طراحی و کارهای گرافیکی.
  ram 4Gb باشه
  مانیتور 15.4 کمتر نباشه(LED یاشه بهتره)
  مودم داشته باشه.
  محکم باشه.
  قیمت حد اکثر 1200000 باشه.
  من خودم مدل:sony vaio f121 fxb رو انتخاب کردم ولی مشکلش اینه که مودم نداره .
  چند مدل که مشخصاتش در حدود این مدل باشه رو لطف کنید معرفی کنید ممنون میشم.
  بیشتر تمایل دارم مدل های HP یا sony رو بگیرم.
  منتظر جوابتون هستم.

 67. سلام،من داشجوی مهندسی برق هستم.دنبال یک لپ تاپ متناسب با رشته ام که برای برنامه نویسی مناسب و سرعت پردازشش هم بالا باشه تا حداکثر قیمت1.200هستم(همچنین وزن نسبتا کم،عمربالای شارژ و زیبای اونم مهمه) لطفا فوری کمکم کنید

 68. برای اینکه راهنمایی دقیق تری بفرمایید لازم دانستم تا به طور دقیق تر نیاز های کاربری خود را شرح دهم.
  به صورت حرفه ای برای کارهایی مثل طراحی سایت و طراحی های گرافیکی- برنامه نویسی پیشرفته – بازی-رندر سنگین و… نیاز به لپ تاپ دارم تا حد ممکن برایم نقش(Desktop Replacement) را بازی کند و حداکثر طول عمر را با نگهداری مناسب داشته باشد(قدیمی شدن آن مهم نیست).وزن و ظاهر آن هیچ اهمیتی ندارد و صفحه نمایش بزرگتر از16 بهتر است
  کارکرد باتری هم چندان مهم نیست.محدوده قیمت هم 1200000می باشد. لطفا در صورت امکان کمی سریع تر پاسخ دهید.
  با سپاس فراوان

 69. سلام و ممنون از مطالب جامع و كامل جناب عالي ، حدود يك ماهيه كه مشغول بررسي تبلت پي سي با قيمت زير 700 تومن هستم به دومدل برخوردم . كه حدوداً شبيه به هم هستند ولي كدام بهتره به چه دليل حسابي منو گيج كرده
  ASUS T101 mt يا IdeaPad S10-3t Laptop – 06513EU – Cosmic Night
  البته من كوچكي و وزن كم برام مهمه و زير سايز 10 اينچ هم جالب نيست
  خيلي ممنون ميشم منو راهنمايي كنيد
  با تشكر

 70. با سپاس از کمک های شما.
  من همواره در جهت گسترش بازدیدکنندگان تارنمای شما تلاش می کنم تا کمی از لطف هایتان را جبران کرده باشم.
  تمامی مقاله و پیغام های دوستان را خواندم ولی به دلیل اهمیت زیاد خرید لپ تاپ و پیشرفت روزانه بازار می خواستم نظرتان را جهت معرفی مدلی با بیشترین طول عمر و حداکثر امکانات برای همه نوع کاربرد با محدوده قیمت 1200000تومان جویا شوم. اگر هم یک تارنمای تخصصی برای مقایسه مدل های پردازنده لپ تاپ ها معرفی کنید ممنون می شوم.

 71. سلام آقا آرش.می خواستم بدونم لپ تاپ hp envy 14 , hp envy 17 در ایران پیدا می شه؟
  کلا سری envy اگه بگردم هست یا با ید حتما از کشور دیگه تهیه کنم؟
  ممنون

 72. سلام. تو رو خدا منو راهنمایی کنید. الان چند ماهه دنبال لب تاپ میگردم ولی به هیچ نتیجه ای نمیرسم. در مورد لب تاپ اپل، اینکه با قیمت حدود 1800000 اپل بخرم خوبه یا سونی؟ سری MACBOOK MB466LL/A چه معایب و مزایایی داره نسبت به یه مدل از سونی با همین قیمت؟ برای کار کردن با نرم افزارهیی مثل اتوکد و 3DMAX . مرسی

 73. با سلام خدمت شما دوست عزیز؛
  آرش جان سوالی که داشتم این بود که من یک مودم usb external خریدم البته dial up.ولی توی ویندوز 7 شناسایی نمیشه.تو اینترنت هم هرچی searchکردم چیزی پیدا نکردم.لطفا راهنمایی بفرمایید.
  مدل دقیق:smart usb 56k voice modem#3

 74. سلام ارش جان .من دانشجو هستم.بودجه ام تا حدود 1500 است زياد از لب تاپ سر در نميارم ولي يه مدل تقريبا كامل مي خام.نمي دونم چي بگيرم.يكي بهم دل رو معرفي كرد و يكي ديگه سوني.ولي شنيدم سوني نازك نارنجيه.دل هم يه خورده زمخته.ولي به غير از اين دو برند چيز ديگه اي نمي خام.ميشه يه مدل خوب از جفتشون به من معرفي كني_ممنون
  “اگه ميشه پاسخت رو برام ميل كن”

 75. من دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار هستم.یک لپ تاپ مناسب با رشته ام و قیمت تا یک تومان معرفی کنین. به نظر شما DELL مناسبه؟کدوم مدلش؟

 76. سلام دوست عزیز، با خوندن این مقاله اطلاعات خوبی راجع به برندها و سری های مختلف هرکدوم دستگیرم شد، اما پیشنهاد های شما با توجه به اینکه زمان زیادی از نگارش مقالتون می گذره قابل استناد نیست، برای من در خرید لپ تاپ به عنوان جایگزین PC سرعت پردازش بالا، وزن نسبتاً کم و عمر بالای شارژ در اولویت قرار داره و البته زیبایی اون. محدوده قیمت هم حدود 1.2 میلیون/ ممنون میشم راهنماییم کنید چون گزینه های زیادی دارم انتخاب ساده نیست.

 77. سلام.
  چندتا سوال دارم!
  کارتهای گرافیک GeForce بهتر هستند یا Nvidia و Intel؟
  مدل جدید hp Probook-4250 برای انجام بازی و گرافیک مناسب هست؟
  (cpu: core i3 2.26 – Cache:3 – Ram: 2 DDR3 – VGA: INTEL4500MHD up to 800MB – قیمت: 740000 تومان)
  مدل جدید hp G62-120 برای کارهای گرافیکی و بازی مناسب هست؟
  (cpu: core i3 2.13 – cache: 3 – Ram: 4 DDR3 – VGA: GeForce G105M 512MB uo tp 2268MB DDR3 – قیمت: 860000 تومان)
  این اختلاف قیمت ارزشش رو داره؟ من هر چی بین لپ تاپ ها گشتم لپ تاپی با این مشخصات و قیمت مناسب پیدا نکردم. از DELL خوشم نمیاد و سونی هم به طرز مسخره و غیر عقلانی گران هستش.
  مورد استفاده ی من از لپ تاپ برای کار با برنامه های گرافیکی و سه بعدی مهندسی و انجام همه نوع بازی هستش.
  نظر شما توی این محدوده ی قیمت با چه دستگاهیه؟
  پیشاپیش از راهنماییتون بسیار سپاسگذارم.

 78. با سلام می خواستم بدونم برای من که دانشجوی مکانیک هستم و به کش بالا و قدرت زیاد نیاز دارم چه مدلی رو از چه مارکی پیشنهاد می کنید؟

 79. با سلام به دوستان
  آقا یا خانم “سلام” باید دو مدلی که نام بردید با اینکه نسبتا از لحاظ ابعاد و وزن به هم نزدیکند اما در دو کلاس متفاوت یعنی تبلت پی سی ها و مدل های سبک وزن Portable جای می گیرند و البته با توجه به رده کاربری شما هیچکدام مدل بدی به حساب نمی آیند. سیستم عامل Mac هم مثل همه سیستم عامل ها مهمترین نکته یعنی “user friendly” بودن را رعایت کرده است پس یاد گرفتن آن مطمئنا کار مشکل و غیر ممکنی نیست اما مسئله اصلی با Mac به برنامه های آن باز می گردد که در بازارهای داخلی کمیاب و گران هستند. در مورددرایو نوری هم اشتباه شنیده اید چون سایز صفحه نمایش ارتباط مستقیمی با حضور یا عدم حضور درایو نوری ندارد و هستند مدل های 11 اینچی که درایو نوری هم دارند. منظورتان از “دردسر” در استفاده از درایو اکسترنال را هم متاسفانه متوجه نمی شوم اما در کل کار با آن به سادگی اتصال یک کابل USB به لپ تاپ است. پردازنده ای که نام بردید هم مطمئنا در مقایسه با مدل هائی همچون Core2Duo ها یا حتی CoreDuo ها ضعیف تر است اما برد اصلی آن در مصرف بسیار کم انرژی در آن است که عمر باتری را بسیار افزایش می دهد البته این ضعیف بودن در کاربری شما به احتمال قوی به هیچ عنوان دیده نمی شود و اگر کاربری شما به ویرایش و اینترنت محدود باشد حتی می توان از پردازنده های Atom حاضر در مدل های نت بوکی (Net book) هم بعنوان پردازنده مناسب یاد کرد.
  ——————————————————-
  شمیم جان سری Vostro همواره از خوش نام ترین ها در کلاس خود بوده است و 1320 نیز از این قاعده مستثنی نیست اما این مدل به نظر من اندکی قدیمی شده است و در حال حاضر مدل های بهتری از آن در بازار هستند. در مورد مشخصاتی که ذکر کردید اشاره به وزن به زیر 2.5 کیلوگرم حداکثر سایز در دسترس شما را به 14 اینچ کاهش می دهد اما از سوی دیگر مدل های دارای این سایز و زیر 800 هزار تومان معمولا به پردازنده مد نظر شما مجهز نیستند و البته یافتن باتری 9 سلولی در میان آنها هم تقریبا کار غیر ممکنی ست. پیشنهاد من برای شما اگر بر وزن حداکثر 2.5 کیلوگرمی تاکید دارید افزایش حداقل 100 هزار تومانی بودجه و مدلی همچون HP DM3-1040 و اگر به گرافیک فکر می کنید با بازهم افزایش بودجه مدلی مثل Sony Vaio CW21FX است.
  —————————————————–
  جواد جان قیمت؟
  —————————————————–
  مهدی جان در مورد پردازنده ها که بارها و بارها در همین متن و در خلال کامنت ها توضیح کامل داده شده است بهتر است به آنها مراجعه کنید در ضمن شما به یک نکته اساسی یعنی سایر صفحه نمایش اشاره ای نکردید اما با این حال در رنج قیمتی شما بهترین مدلی که از ایسر سراغ دارم 5741G است.
  —————————————————
  محسن جان البته این پسوندهای b و c که اشاره کردید در واقعیت وجود خارجی ندارد و این ها را یک سایت داخلی برای مشخص کردن مشخصات سخت افزاری ندل های هم نام به کار می گیرد پس بهتر است بجای آنها به مشخصات اشاره کنید. در رابطه با کار شما اگر کارتان کاملا حرفه ای ست مطمئنا به کارت های گرافیک سری Quadro NVS احتیاج دارید و 1557 و 1558 مناسب کار شما نیستند. از جمله مدل های دارای این کارت گرافیکی باید به Dell Latitude E6400 و E6500 اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که این کارت های گرافیکی مناسب بازی نیستند و بصورت اختصاصی برای کارهای سه بعدی و انیمیشن سازی بهینه شده اند.
  ——————————————————-
  اکرم جان صرف اشاره به رشته تحصیلی چیزی را روشن نمی کند لطفا به کاربری خود دقیقا اشاره کنید و همچنین سایز صفحه نمایش، وزن مورد نظر و کارکرد کارت گرافیک برای شما را تعیین کنید.
  —————————————————–
  داود جان ببخشید من متوجه منظور شما نشدم لطفا بیشتر توضیح دهید.
  —————————————————–
  ali karimi عزیز من مدلی با این نام از برند HP سراغ ندارم اما احتمال می دهم منظورتان Toshiba A505 باشد
  با تشکر

 80. سلام دانشجوي مهندسي نرم افزارم در مورد لپ تاپ هم هيچ اطلاعاتي ندارم تا 1 ميليون ميتونم هزينه كنم بهتريناشو بامقايسه واسم معرفي كنيد .مرسي از كمكتون .
  صميمانه از راهنماييتون متشكرم
  1389.04.18

 81. با سلام.
  من محسن دانشجو رشته انیمیشن سازی هستم .
  می خواستم بپرسم برای کار من که کار خیلی سنگینیه
  چه مدلیو پیشنهاد میکنید ؟ دوستام گفتن dell studio 1557-c بدک نیست … شما چی فکر می کنید ؟ در ضمن میشه مشخصات کامل و دقیق dell studio 1558-b رو بهم بگید ؟ ممنون میشم .
  با تشکر از زحمات شما …

 82. آرش جان سلام. وقتی مطلبتو خوندم دنبال لپ تاپ ایسر گشتم ولی متاسفانه خیلی کم پیدا میشه. همه جا سونی و دل هست. من کار اصلیم همون کارای معمولی نت و آفیس و … هست . به هیچوجه اهل بازی با کامپیوتر نیستم اما گاها سراغ برنامه هایی مثل فلش یا فتوشاپ یا حتی اتوکد میرم بخاطر همین دستگاهی میخام که تو این موارد کم نیاره. بودجم بین 800 هزار تا یه میلیونه اما با توجه به این کاربردایی که گفتم ترجیح میدم به 800 تومن نزدیکتر باشه و درضمن شیک هم باشه. پیشنهاد شما چیه؟
  ضمنا اگه میشه راجع به پردازنده های core i3;i5;i7 و مقایسش با core2duo یه توضیح بدی ممنون میشم.

 83. سلام.من دانشجوی رشته مکانیک هستم.همونطورکه می دونیداز نرم افزارهای سنگینی چون solid&catiaاستفاده میکنیم.لطفا”لپ تاپی با این نیازهای پردازشی و گرافیکی(سرعت و کشش بالا) وصفحه نمایش14اینچ از سری hp & dell معرفی کنید.(وزنش اهمیتی ندارد) با تشکر

 84. سلام
  میخواستم بدونم نظرتون راجع به لپ تاپ دل وسترو 1320- بدونم اگه هم بتونین راهنمایم کنید درباره لب تاپی با این مشخصات ممنون میشم:
  وزن: زیر2.5
  نوع پردازنده :Core i3
  رم:
  4 گیگابایتی DDR3
  هارد دیسک 320 گیگابایتی
  پورت HDMI
  باتری: 6-9 سلولی (کارکرد بالا)
  در کل واسه برنامه نویسی و کار گرافیکی خوب باشه
  مارکش هم اهمیتی ندارد قیمتش تا 750000
  خیلی ممنون

 85. بازم سلام . ي سوال ديگه داشتم .نظرتون در مورد اين دو مدل چي هست؟
  hp TX 1274
  MACBook Pro M‍‍C207 LL/A
  و ي سوال ديگه؛ سيستم عامل Mac OS X Snow Leopard
  چطوري هست؟ كار كردن باهاش و يادگيريش خيلي سخته؟
  و بعد اينكه من شنيدم لپ تاپ هاي زير 13 اينچ درايو نوري ندارن ولي اين مدل hp كه نوشتم انگار درايو داره؟؟؟
  و اينكه استفاده ار درايو اكسترنال خيلي دردسر داره براي من كه خيلي از dvd استفاده نمي كنم؟
  ي عرض ديگه اينكه cpu 1/2 intel SU2300 cache 1MB خيلي پايينه؟ من براي كارهاي معمول مثل تايپ و اينترنت مي خوام و ي سري برنامه هايي مثل
  prismو Genemark, GeneScan، spss
  بازم ي دنيا ممنون به خاطر مطالب مفيدتون…

 86. با سلام
  محمد جان من به نیازهای نرم افزارهای مورد اشاره شما واقف نیستم لطفا به آن ها اشاره کنید.
  —————————————
  سارا جان شرکت های ATI و Geforce دو شرکت بزرگ تولید کننده کارت های گرافیک در سطوح مختلف هستند و هیچکدام برتری خاصی بر دیگری ندارد چرا که به محض تولید یک مدل برتر شرکت رقیب مدل جدیدتری را وارد بازار می کند و بدین ترتیب نمی توان برنده مطلقی برای این رقابت تعینن کرد شما بهتر است بجای درگیر شدن در نام ها به دنبال کارت گرافیک متناسب با نیاز خود بگردید در رده 3D کارت های خاصی از شرکت Nvidia با نام Quadro NVS وجود دارد که البته تنها در برخی مدل ها (مثل Latitude های شرکت Dell) یافت می شود حال این سوال مطرح می شود که آیا گرافیک مورد نظر شما در حدی هست که تنها مجبور به استفاده از گرافیک های حرفه ای سری NVS باشید یا اینکه گرافیک های معمول و البته نسبتا قدرتمند هم کار شما را راه می اندازد؟ پاسخ این سوال ارتباطی با حجم حافظه گرافیکی ندارد و تنها وابسته به این است که کار شما چقدر حرفه ای باشد چون این کارت ها تناسبی با بازی ندارند و تنها برای کارهای حرفه ای سه بعدی طراحی شده اند. مدل هائی که نام بردید همه مناسبند اما پیش از آنکه به نقاط ضعف و قوت آنها بپردازم باید به یکی دو سوال پاسخ دهید اول اینکه چه سایز صفحه نمایشی را برای کار خود در نظر گرفته اید و دوم اینکه به چه وزنی فکر کرده اید؟ با مشخص شدن این سوالات می توان راهنمائی بهتری داشت چون در حال حاضر مدل های متعددی هستند که این مشخصات پردازشی که نام بردید را ارائه کنند و تنها این فاکتورهاست که می تواند انتخاب شما را محدود و دقیق کند. مزیت 1555 هم البته در زمان خودش به گرافیک، پردازشگر و قیمت مناسب آن بود که الان هم در این رده قیمتی یعنی حوالی یک میلیون بدک نیست.
  —————————————-
  حسام الدین عزیز خوب بود به نیازهای سخت افزاری نرم افزارهائی که ذکر کردید اشاره می نمودید.موارد 2 تا 5 نیز واقعا مواردی نیستند که در یک انتخاب دخیل باشند چون همگی (البته بجز آخری!) در همه مدل ها موجودند. بر این اساس من از دو مدلی که نام می برید آنکه مشخصات بالاتری دارد را انتخاب می کنم چون راه دیگری پیش پای من نگذاشته اید. اگر مسئله پردازش باشد که اصلا به اولی یعنی مدل HP فکر نکنید و با چشم بسته نیز می توان 1564 را در جایگاه بالاتری قرار داد فقط یک نکته آنهم اینکه اگر نظرتان روی این مدل تثبیت شد چینشی از 1564 را خریداری کنید که علاوه بر همین پردازنده، همین RAM و همین هارد دیسک دارای کارت گرافیک ATI HD4330 هم هست که البته زیاد هم کارت گرافیک فوق العاده ای نیست اما هرچه باشد از نمونه آنبورد مدلی که معرفی کردید بهتر است. در سوی مقابل اگر مسئله وزن و سایز باشد آن مدل HP هم با قیمت نسبتا مناسب 750 تومانی خود بدک نیست البته مشخصات این مدل کمی بیش از مقداری قدیمی ست و آن را حتی در حالت دوم هم توصیه نمی کنم.
  —————————————
  reza جان مشخصات این مدل تا آنجا که من می دانم شامل پردازنده Corei5 با فرکانس 2.4 گیگاهرتز، 4 گیگ RAM، هارد 500 گرافیک Nvidia GT330M، صفحه نمایش 14 اینچی و وزن 2.4 کیلوگرم است. برای یافتن مدلی مشابه با این مدل با یک اشکال روبرو می شویم چون مدل های 14 اینچی در مجموعه فعلی HP کاملا کمیابند و باید یا به 13.3 فکر کنید و یا به 15.6. در رده 13.3 اینچی می توانم مدل HP Pavilion DV3-2380 با صفحه نمایش 13 اینچی تاچ، پردازنده مشابه مدل بالا به همان میزان RAM و هارد، گرافیک ATI HD4550 که البته از مدل سونی ضعیف تر است با قیمتی حول و حوش 1.270 اشاره کنم و در رده 15.6 اینچی هم می توان به DV6-2155 و DV6T-2300 اشاره کرد که این آخری از مدل سونی قوی تر است اولی با قیمتی حول و حوش 1.250 و دومی در حدود 1.300. در مورد انتخاب میان وایو و HP به نظر من مشخصات و گارانتی از نام انتخابی مهم تر است سعی کنید به نام نگاه نکنید و تنها ببینید کدام مشخصات بالاتر و گارانتی بهتری دارند.
  ————————————
  سورن جان همانطور که بارها و بارها گفته ام شرکت سازنده اهمیت چندانی در کیفیت ندارد یک مثال در این زمینه می توان خیال شما را تا حدودی راحت کند تمامی محصولات شرکت Apple از جمله آیفون ها و آی پاد ها همگی در چین و در شرکت Foxconn ساخته می شوند پس می بینید که با وجود کیفیت بالای آنها کسی از چینی بودنشان صحبت نمی کند. نمی دانم چرا این مدل را انتخاب کرده اید چون این مدل تقریبا از رده خارج شده است و مشخصات آن چندان به روز نیست اگر می توانید به دلائل خود و همچنین نوع کاربری تان و بودجه ای که برای این کار اختصاص داده اید اشاره کنید تا راهنمائی بهتری داشته باشم.
  ———————————
  Sara جان من نفهمیدم در چه مورد راهنمائی می خواستید لطفا به نوع آن اشاره کنید. از مشابه های این مدل از HP می توانم به DV6-2140 و از سونی نیز به برخی مدل های جدید سری NW که الان در خاطر ندارم اشاره کنم.
  ——————————-
  مهدی جان 1558 با باتری 9 سلولی خود از بهترین انتخاب هاست و من هم آن را توصیه می کنم تنها عیب این مدل به وزن بالای آن باز می گردد که ممکن است برای کاربران پرتابل مشکل ایجاد کند. از لحاظ گرافیکی هم کارت نسبتا مناسبی بروی این مدل است که برای گرافیک کارهای متوسط کاملا مناسب است.
  با تشکر

 87. سلام من یه لپ تاپی می خوام که هم کارای گرافیکی مثل فتو شاپ باهاش انجام بدم و هم شارژ خوب نگه داره وزنش به نظرم زیاد مهم نیست و لی محکم بودنش مهمه – من دانشجوی ارشد برق ام بودجه ام تا 1300 اینا است – مدله دل 1558 و بعضیا بهم پیشنهاد دادن نظرتون چیه ؟؟؟ مرسی از مقاله بی نظیرتون

 88. با سلام.خسته نباشید.اگه ممکنه میشه منو در رابطه با لپ تاپ مدل dell inspiron 5010 با مشخصات زیر راهنمایی کنید؟ ممنون میشم.
  وزن 2.8 کیلوگرم
  Intel CFI i5 430M Core i5 2.26 GHz – Cache 3 MB – BUS 1066 MHz
  Ram 4 GB DDR3
  Hard 500 GB 5400 PRM
  ATI Radeon HD 54 1024 MB up to 4096 MB
  15.6” – Bright LED
  900,000
  در ضمن لطفا مدل مشابهی از vaio یا hp معرفی کنید. متشکرم.

 89. آرش جان سلام
  از وقتی که مقاله اخیرتو خوندم یکی از مدل های acer
  ( همون 4736) نظرمو خیلی به خودش جلب کرد .
  کشور سازنده این لپ تاپ چینه و این یکم باعث دودل شدن آدم میشه ! به نظر خودت چینی بودن این برند میتونه یک نقص براش محسوب بشه ؟
  در مورد کارکرد باطریش جستجو کردم تو سایت های مختلف سه ساعت کارکرد رو براش نوشتن ، خواستم ببینم شما اطلاعاتی در خصوص مسائل این چنینی مثله عمر باطری و کیفیت ساخت داری ؟
  از راهنماییت ممنون میشم

 90. سلام
  ممنون می شم اگر لپ تاپی با مشخصات Vaio VPC CW26fg از برند HP معرفی کنید و اینکه HP با مشخصات وایو بگیرم بهتره یا همون وایو
  با سپاس

 91. آرش جان سلام . بالاخره پس از جستجوی فراوان دو تا لپ تاپ نظرمو به خودشون جلب کردن . ازت میخواستم که شما یکیشو انتخاب کنی.
  آنچه که من از یک لپ تاپ انتظار دارم به شرح زیر میباشد :
  1. نصب و اجرای زبانهایی در سطح java , #c ,matlab , و شبیه ساز شبکه ns
  2.نصب و اجرای برنامه گرافیکی در حد و فتوشاپ flash
  .3 حداقل تا 14 و 15 ماه کار کنه
  4. قابلیت انجام بازیه فیفا 2008
  5. لپ تاپ طوری باشه که وقتی میگیرم دستم و میرم شهرمون همه بفهمن که من مهندسم .
  1.
  Hp probook 4310
  مشخصات کلی: لپ تاپ نوع سبک وزن – وزن 1.97
  پردازنده: Intel T6570 Core 2 Duo 2.1 GHz – Cache 2 MB – BUS 800 MHz
  حافظه: 2 GB DDR2
  هارد دیسک: 320 GB 5400 RPM
  کارت گرافیک: Intel GMA 4500MHD 128 MB UpTo 1163 MB
  صفحه نمایش : 13.3″ – Bright LED
  امکانات: DVD-RW – مودم داخلی – بلوتوث داخلی – Card Reader – Webcam – Finger Print – LAN – WiFi – HDMI – VGA Port
  سایر مشخصات: باتری 6 سلولی – Microsoft Windows Vista
  2.
  دل اینسپایرون 1564
  مشخصات کلی: لپ تاپ نوع معمولی – وزن 2.8 کیلوگرم
  پردازنده: Intel Core i5 2.26 GHz – Cache 3 MB – BUS 1066 MHz
  حافظه: 4 GB DDR3
  هارد دیسک: 320 GB 7200 RPM
  کارت گرافیک: Intel GMA HD Graphics – MB UpTo 1740 MB
  صفحه نمایش: 15.6″ – Bright LED
  امکانات: DVD-RW – فاقد مودم – بلوتوث داخلی – Card Reader – Webcam – LAN – WiFi – HDMI – VGA Port
  سایر مشخصات: باتری 6 سلولی – DOS
  باز هم از زحماتت تشکر میکنم .

 92. دوباره سلام/ دانشجوی معماری هستم… من نظرات سایرین و جوابهاشو خوندم و یه کم سرچ کردم…فرق کارت گرافیکی GeForce و ATI چیه ؟ ( خواسته های من این بود : پردازنده قوی مثلا i7 – قدرت cash بالا- RAM DDR3- کارت گرافیک خوب 512MB به بالا – برای کارهای گرافیکی می خواستم برای اجرای نرم افزار های 3D) نظر شما در مورد DELL studio 1558-A و HP pavion DV6یا TOSHIBA-satellite-A505و VAIO F115FM چیه ؟ کدوم بهتره و آیا گزینه بهتری هست ؟ یه جا 1555 استدیو دل رو پیشنهاد کرده بودین…مزیت اون چیه؟

 93. سلام خسته نباشید … من دانشجوی معماری هستم و قصد خرید لپ تابی رو دارم که امکان اجرای نرم افزارهای گرافیکی و 3d رو با سرعت بالا داشته باشه (سرعت و قدرت کش بالا – کارت گرافیکی خیلی خوب و پردازنده قوی – اینا خواسته های من هستن) اما مهم ترین ملاکم اینه که یه لپ تاب کاملا به روز و خوب بخرم که تا سالها بتونم باهاش کار کنم و خواسته هامو برآورده کنه(از گرفتنش پشیمون نشم و نگم کاش یه مدل بالاتر میگرفتم) تا قبل از خوندن اینجا فکر می کردم بهترین انتخاب توی برند های سونی و بعد دل هستش اما الان به اینش فکر نمیکنم … در ضمن بودجه ام تا 1.300 هستش اما اگه چیزی باشه که ارزششو داشته باشه میتونم بیشتر هزینه کنم… پیشنهاد شما چیه ؟

 94. با سلام به دوستان
  الهه جان مدل هائی که نام بردی اصولا برای کارهای سنگین و گرافیکی طراحی نشده اند و این مدل های Thin&Light فقط برای کارهای سردستی مثل آفیس و اینترنت کاربرد دارند در ضمن تا یادم نرفته بگویم که Intel 4500 کارت گرافیک نیست و یک چیپ ست آن بورد با استفاده از حافظه RAM است. در حوزه 700 تومان اگر زیاد تاکیدی بر کاهش زیاد وزن نداشته باشید 1564 و 1545 هر دو از Dell نمونه هائی را در ای کلاس قیمتی دارند مدل 5010 و 1015 بازهم از Dell همراه با مدل Compaq C510 هم نمونه های بدی نیستند.
  —————————————————-
  مینا جان اگر ممکن است بار دیگر رده کاربری خود و انتظاری که از دستگاه خود دارید را ذکر کنید اما در کل هر سه این مدل ها نسبتا در یک کلاس قرار دارند و بجز پردازنده که 1564 و R14 را از 1545 متمایز می کند و البته سایز 14 اینچی R14 در سایر موارد چندان فرق خاصی بین آنها دیده نمی یشود.
  —————————————————
  روزبه جان اگر رده بندی جهانی را در نظر بگیریم از لحاظ فروش شماره یک HP، شماره دو Acer، شماره سه با اختلافی بسیار ناچیز Dell و شماره چهار اگر اشتباه نکنم Asus است و در این لیست تا همین اواخر سونی در جمع 10 عنوان برتر حضور نداشت.
  ————————————————–
  آرزو جان تقریبا تمامی مواردی که ذکر کردید همچون سرعت بالا، اجرای نرم افزارهای گرافیکی و … برای هر شخصی تعریف خود را دارد لطفا این موارد را دقیق تر تعریف کنید و در این تعریف مشخصا به سایز صفحه نمایش، میزان پرتابل بودن خود و نوع استفاده از کارت گرافیک اشاره کنید.
  ————————————————-
  علی امامی عزیز پردازنده CoreSolo این مدل همانطور که گفتید نسبتا ضعیف است اما این موضوع در مصرف بسیار پائین آن نیز نقش دارد که عمر باتری را بسیار بالا می برد. از طرف دیگر گرافیک آن نیز چندان فوق العاده نیست پیشنهاد می کنم قبل از خرید این مقاله را بخوانید.
  ——————————————————–
  علی جان خیلی از این مشخصاتی که شما درخواست کرده اید در رده 700 هزار تومان پیدا نمی شود یعنی نمی شود که کهم وزن آن کم باشد هم پردازنده خوبی داشته باشد و هم گرافیک آن بالا باشد بلاخره باید برخی از این قابلیت ها را فراموش کنید یا حداقل 300 هزار تومان به مبلغ خود اضافه کنید.
  —————————————————–
  مریم جان خیلی کلی صحبت کرده اید لطفا دقیق تر به کاربری خود اشاره کنید و مشخص به میزان سبک بودن، نوع کاربری گرافیکی، قدرت مورد نیاز پردازنده و منظور از نرم افزارهای مهندسی را مشخص کنید.
  —————————————————-
  عباس میرزا عزیز بطور معمول مدل های با نور LED از مصرف پائین تری برخوردارند اما من دقیقا نفهمیدم که غیر از این به چه اطلاعات دیگری نیاز دارید اگر سوالی باشد در خدمتم.
  —————————————————
  مهدی جان هر دو DDR2 800 هستند
  —————————————————-
  جواد جان در این محدود مدل های بسیار زیادی حضور دارند و اینگونه نمی توان انتخاب کرد لطفا دقیقا به نوع کاربری خود از پردازنده، کارت گرافیک و میزان پرتابل بودن خود اشاره کنید.
  ————————————————–
  سام عزیز سایز صفحه نمایش و نوع کارت گرافیک؟
  ————————————————–
  یاسمن جان من هیچگاه دستگاه دست دو را توصیه نمیکنم هر چند که SZ هم از لحاظ گرافیکی چندان بالا نیست. پیشنهاد من برای شما CW2RGX است که با اینکه از بودجه شما بالاتر است (1.350) اما هم در رده پردازش و هم در رده گرافیکی نوت بوکی خوبی ست آمریکائی نیز هست البته زیر 14 اینچ معمولا گرافیک بهتری پیدا نمی کنید (یا حداقل من سراغ ندارم) اگر با سایز 14 موردی ندارید تا مدل های دیگری هم معرفی کنم.
  ——————————————————
  مریم اینگونه نمی توان لپ تاپ انتخاب کرد لطفا بجز رنگ به کارائی هم اشاره کنید.
  —————————————————–
  متین جان من که فرقی نمی بینم در ضمن سوالی که مطرح کردید هم کاملا به نوع کارائی شما بستگی دارد برای من چون به پرتابل بودن فکر می کنم هیچگاه چنین انتخابی درست نخواهد بود.
  —————————————————
  اکرم جان بلاخره باید بین وزن پائین و سایز بالا یکی را انتخاب کنید و نمی توان مدل 15 اینچی با وزنی زیر 2.7 کیلوگرم را پیدا کرد به نظر من که 14.1 اینچ برای همه مناسب است و وزن 2.4 کیلوگرمی آن هم نسبتا بد نییست پینشهاد من برای شما همان CW2QGX و اگر در بودجه با مشکل روبرو هستنید CW2RGX است. در کل بعید می دانم 14 ایچ برای شما کوچک باشد چون افراد زیادی را می شناسم که با این سایز در حال کار سه بعدی و تصویر سازی هستند.
  —————————————————–
  آحمد جان به بودجه اشاره نکردید عاملی که تقریبا بیشترین تاثیر را در انتخاب شما دارد در این حدود مشخصاتی مدل های متفاوتی از سری CW، FW و F را می توان مشخص کرد لطفا به قیمت اشاره کنید تا مدل ها را خدمتتان عرض کنم. کارت 320M هم مدل نسبتا خوب و متوسطی ست مشخصات کامل و نتیجه تست بازی ها در این کارت را از اینجا ببینید.
  با تشکر

 95. سلام من لپتاپی با مشخصات زیر میخواستم
  مارک:سونی
  سی پی یو:core i7 یا core i5
  گرافیک:بازیهای جدید در اون به راحتی اجرابشه
  صفحه:اکه زیر 16 اینچ باشه خیلی بهتره
  رم:از 4 گیگ و بیشتر
  بلو ری داشته باشه خیلی بهتره
  —————————
  سلام به نظر شما گرافیک جیفرس g320m (512 جواب بازی های سنگین میده ممنون
  خیلی ممنون

 96. سلام من میخاستم یه لپ تاب بخرم . رشته من عمران نقشه برداری نمیدونم لب تاپ چند اینچی برام بهتره .میخام سونی بخرم تو رنج قیمت1500 از یه طرف دلم میخاد موقع کار کردن با لب تاپ راحت باشم و کوچیکی صفحه نمایش چشمامو اذیت نکنه از طرف دیگه میخام حمل و نقلش برام راحت باشه.ولی توی مدل های سونی با گافیگ بالا فقط سری سی دبلیو _کیو جی ایکس بنظرم گانفیگ بلایی داره و خوبه و وزنشونم کمه ولی احتمال میدم صفحه نمایشش برای من که با نرم افزارهای نقشه برداری کار میکنم ممکنهکوچیک باشه وسری اف دبلیو کانفیگای بالایی دارن ومشکلم وزن بالای اوناست که برا حمل و نقل شاید مناسب نباشنو سری ان دبلیو که اندازه مانیتور متوسط داره گانفیگشون پایینه.خلاصه نمیدونم چه مدلی و رو انتخاب کنم دلم میخاست مدلی رو انتخاب کنم که علاوه بر اینکه وزنش پایین باشه صفحه نمایش اونم حداقل 15 اینچ باشه لطفا اگه شما مدلی رو مد نظر دارین که میتونه برای من مناسب باشه معرفی کنین ممنون میشم . حتی اگه از برندای دیگه هم بهم معرفی کنین بازم ممنون میشم.

 97. با سلام .
  آرش جان میخواستم فرق بین لپ تاپ های msi , MSI
  رو بدونم . در ضمن سوالی داشتم که میخوام خودت نظره خصوصیتو بهم بگی : اینکه اگه برای قیمت محدودیت داشتی حاضر بودی لپ تاپ تقریبا سنگین وزن 2.8 کیلویی دل رو که سی پی یو core i 3 هست رو بخری ؟
  با تشکر فراوان

 98. سلام از اطلاعات شما ممنون من دنبال یه لب تاپ با مشخصات زیر می خوام:
  قیمت تا پانصد
  صورتی رنگ==>یه طرح دخترانه
  بازی هم بشه نصب کنی قاطی نکنه

 99. سلام،ممنون می شم اگه منم راهنمایی کنین که با حدود -1300 لپ تاپی رو برای کارهای سه بعدی و گرافیکی می خوام ،سیستم قبلیم xps 1330 بود که گرافیکش خراب شد و به تعویض مادر برد نیاز پیدا کرد که بی خیالش شدم، حالا هم غیر از apple macbook 13 که معرفی کردید یه دست دوم از سری sz سونی با گارانتی2 ساله از یه فروشگاه تقریبا معتبر که قبلا از خدماتش استفاده کردم بهم پیشنهاد شده و یه مدل از cw که وزنش یه مقدار برام زیاده
  راستی کانفیگی هم که می خوام cpu:2.2 به بالا cache:بالای 2 ،حافظه ی گرافیک هم بالای 512 و ترجیحا lcd 13 اینچ ، ممنون می شم اگه کمکم کنین سیستمی رو انتخاب کنم که مثل سیستم قبلی دچار مشکلم نکنه;)

 100. سلام و با تشکر
  من 1 مدل لپ تاپ ميخوام كه اين خصوصيات داشته باشه
  1-CPU و Ram دو گیگ به بالا
  2- سرعت بالا برای كار با نرم افزارهاي مهندسي
  3- قيمتش تا 800 هزار باشه
  4- دوام مدت شارژ باتریش حداقل چهار ساعت
  ممنون ميشم اگه كمكم كنين

 101. سلام .من لپ تاپی میخواستم با مشخصات زیر البته سونی باشه.تا 2ملیون
  سی پی یو 3.06
  گرافیک 1گیگابایت
  رم مهم نیست
  اگه صفحه full hd باشه خیلی بهتره
  هارد مهم نیست
  اندازه صفحه 16.4 به پایین
  ممنون

 102. سلام باتشکر از اطلاعات بسیار مفیدتون بدرد من یکی که خیلی خورد ولی چون تو همه برندهایی که ذکر کردین وبرای همه کاربران اعم از حرفه ای ها وتازه کارها مدت شارژ نگه داشتن خیلی مهم هست لطف کنید در مورد دوام مدت شارژ در مدلهایی که از ال ای دی استفاده شده راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

 103. سلام
  من 1 مدل لپ تاپ ميخوام كه اين خصوصيات داشته باشه
  1-سبك باشه
  گرافيكش بالا باشه.
  سرعتش توي كار با نرم افزاراي مهندسي بالا باشه
  قيمتش تا 1ميليون باشه
  ممنون ميشم اگه كمكم كنين

 104. سلام
  میشه خواهش کنم یک سری مدل معرفی کنید با مشخصات زیر:
  1- مارکش زیاد مهم نیست، سونی، ایسر، دل، اچ پی، ibm ،زیمنس، ایسوز.
  2- نمایشگر 13 الا 12 و در آخر 14
  3- قیمت زیر 700 تومن
  4- وزن کم.
  5- دارای مودم و درایور داخلی
  6- سی پی یو، حداقل کر 2 دو ، رم و گرافیک بالا
  اگر لطف کنید و یک از تجربه ی خودتون، در اختیار ما بزارید، خیلی متشکر میشم.
  هرچی در این خصوصیات می شناسید معرفی کنید. هر چی بیشتر، بهتر

 105. ّا عرض سلام بنده عاشق مدل 4810 ایسر شدم . مشکلی نداره این لبتاب ؟ cpu اش کمکی ضعیفه ولی به شارژ دهیش و وزنش می ارزه. منم کار اصلیم فتو شاپ و کمی میکس و مونتاژه .اگه CPU ش از 3.2 سلرون اینتل PC ضعیفتر نباشه OK یه برام.

 106. سلام و ممنون از مطالب خیلی خوبتون
  راستش میخواستم اگه ممکنه منو توی خرید لپ تاپ راهنماییم کنید چون من زیاد درباره لپ تاپ نمیدونم!
  من دانشجو هستم و مواردی که برام مهمتره:
  1.سرعت بالا
  2.امکان اتصال به اینترنت پرسرعت
  3.امکان اجرای نرم افزارهای گرافیکی با کیفیت مناسب
  4.کار با برنامه های مهندسی
  5.قیمت تا یک میلیون
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 107. سلام اول باید از مطالب مفیدی که ارائه دادید تشکر کنم و دوم سوالم را مطرح کنم..لپ تاپ دل 14 R مدل اینسپایرون چطوره ؟ چون من جدید تو لیست زیگورات دیدمش….., من بین دو مدل دل 1545 و 1564 موندم که کدوم را انتخاب کنم و این مدل جدیدم بیشتر دردسر ساز شده……..ممنون

 108. با سلام و تشكر از سايت خوبتون…
  مي‌خواستم نظرتون را راجع به لپ تاپ‌هاي acer 3810T و acer 4810T و acer 4810TG بدونم.
  با توجه به اينكه اين سري‌ها داراي سي‌پي‌يو c2s كه از c2d ضعيف‌تره اما باتري آن عمر بيشتري داره، همچنين گرافيكش هم intel 4500 كه گفته مي‌شه ضعيفه(من از برنامه‌هاي photoshop و “autoCAD”classic و indesign استفاده زياد دارم.)
  همچنين اگه مدل ديگه‌اي رو مي‌شناسيد كه سبك و قيمت آن هم حدود 700باشه و سي‌پي‌يوي آن atom نباشه معرفي كنيد.(windows orig هم مهمه!)
  با تشكر فراوان

 109. با سلام به دوستان
  امین جان سری Quadro در مدل های Latitude شرکت Dell یافت می شود که یکی از آنها یعنی E6400 XFR را از اینجا می توانید تهیه کنید.
  ——————————————————
  مهرنوش جان با توجه به مشخصاتی که من می بینم برتری تا حدودی زیاد به سمت 1464 است چرا که دارای رم DDR3 بوده و کارت گرافیک و پورت خروجی HDMI در آن بکار گرفته شده اند که در مدل ایسوس دیده نمی شوند البته به این موارد تکیه نکنید چون مدل های Dell با چینش های بسیار گوناگون ارائه می شوند و ممکن است مدلی که شما می خرید با چیزی من در بالا گفتم متفاوت باشد پس حتما قبل از خرید از مشخصات مطمئن شوید.
  —————————————————–
  مینا جان پاسخ شما در بخش راهنمای خرید لپ تاپ داده شده است.
  —————————————————-
  Mohsen جان من چنین چیزی در موردی HP نشنیده ام شما هم بجای اینکه به این حرفها اعتماد کنید بهتر است فوروم های مرتبط با این موضوع را مرور کنید تا دید بهتری در این زمینه پیدا کنید. نظر من بروی سری DV6 مثبت است.
  ————————————————-
  Aryan جان لطف کنید به نوع کاربری خود اشاره کنید
  ————————————————-
  محسن جان نظر من در مورد Asus ها هیچگاه بر بی کیفیت بودن آنها دلالت نکرده است و تنها همیشه از بالا بودن قیمت نسبی آنها نسبت به دیگر مدل ها سخن گفته ام امری که البته با حضور مدل های جدیدی مثل همین مدلی که نام بردید تا حدودی در حال تعدیل شده است.
  ———————————————–
  Zahra جان هر دو بهترند و این شمائید که تعیین می کنید کدام بیشتر برای شما مناسب است. خوب بود نشانی جائی که مشکلات 1320 در آن به بحث گذاشته شده بود را اعلام می کردید چون من تا بحال چنین چیزی نشنیده ام. سری CW از ساخت با کیفیتی برخوردار است و برخی مدل های آن نیز ساخت آمریکاست. میزان عمر یک لپ تاپ نیز پس از کیفیت قطعات به نوع استفاده شما بستگی دارد و اگر نحوه نگه داری لپ تاپ را خوب بدانید مطمئنا عمر مناسبی خواهند داشت. مدل Studio 14z نیز اگر منظورتان این مدل است که اندکی قدیمی ست و با این رقم می توان مشخصات بهتری را بدست آورد. نکته بعدی اینکه قبل از آنکه خوبی یا بدی یک لپ تاپ را تعیین کنیم شمانوع کاربری خود را تعیین کنید.
  ———————————————–
  الهه جان از اظهار لطف شما متشکرم. در مورد سوال شما اگر نرم افزار مورد استفاده شما تا اندازه ای سنگین باشد که بروی پردازنده بسیار قدرتمند Core i7 و با 4 گیگابایت رم DDR3 اجرا نشود بهتر است اصولا به لپ تاپ فکر نکنید چون نمونه دیگر پیدا نمی کنید که بتواند آن را اجرا کند البته من مطمئنم این 1558 و 1557 کاملا توان اجرای برنامه شما را هرچقدر هم که سنگین باشد دارند اما با اینحال و برای اطمینان به سایت نرم افزار مورد نظر خود بروید و از نیازهای سخت افزاری برای اجرای بی نقص برنامه خود مطمئن شوید. اما در حال حاضر من مدلی قدرتمندتر از 1558 که از لحاظ قیمتی هم توجیه اقتصادی داشته باشد سراغ ندارم. پردازنده های گرافیکی ATI و Geforce از لحاظ ساختار تولید تصویر با هم تفاوت های فراوانی دارند اما آنچه برای کاربران مهم است عملکرد آنهاست که قدرت آنها از روی تست هائی که بروی آنها انجام می پذیرد و تعداد فریم هائی که آنها در ثانیه برای اجرای یک بازی یا برنامه گرافیکی خاص ارائه می دهند مشخص می گردد وگرنه از لحاظ ساختاری این دو کاملا با هم متفاوتند و مثلا با مقایسه تعداد واحدهای سایه زن در دو کارت گرافیک نمی توانید قدرت یکی را بر دیگری تعیین کنید. برای مشاهده تمامی کارت های گرافیک نصب شده بروی تمامی لپ تاپ های فعلی بازار به اینجا بروید و برای تعیین قدرت هر کارت چهار ستون سمت راست هر کارت که نتایج تست ها هستند را با هم مقایسه کنید.
  ——————————————————
  زهرا جان اگر به دنبال یک کلمه هستید آن کلمه از نظر من Dell است اما ابتدا باید به نوع کاربری نگاه کرد.
  با تشکر

 110. سلام ،
  شما بین DELL , ASUSکدوم رو پیشنهاد می دید، با توجه به کیفیت، اعتبار و قیمت؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 111. یه سوال دیگه هم دارم . inspiron ها 14 اینچ یا 13 اینچ ندارن؟یعنی زیر 15 اینچ باشه ولی مینی هم نباشه.
  ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین..مرسی

 112. سلام آرش عزیز
  بی شک سایتتون یکی از بهترین سایتها در این مقوله است. خسته نباشید.
  من دنبال یه لپ تاپ قوی برای کارهای مهندسی سنگین (مدل سازی سه بعدی و نرم افزارهای تحلیلی) می گردم. مدل 1557 یا 1558 دل رو بهم پیشنهاد کردند ولی از اونجا که نرم افزارهای مورد استفاده من(مثل ANSYS یا Fluent) معمولاً نصب سخت و دردسرساز دارند و با ترفندهای خاص اجرا می شود آیا ممکنه چنین برنامه هایی روی CPU های CI که جدید هستند جواب نده؟
  شما مدل مناسب دیگری پیشنهاد نمی کنید؟
  یه سوال دیگه، تفاوت کارت گرافیکی ATI با GF چیست؟
  بینهایت سپاسگزارم

 113. سلام،من دانشجو هستم،یه لپ تاپ می خوام با قیمت حدود 800 تا 1 تومن.ترجیحا dell یا sony می خوام.
  بین vostro 1320 و سونی های cw کدوم بهتره؟
  اصلن از سری cw کدوم مدل بهتره؟
  یه جا خوندم که تاچ پد ِ 1320 زیاد خوب نیست…فنش هم صداش زیاده…
  cw ها جنس موادشون چطوره؟! نمی خوام زود داغون شه…می خوام حداقل 3-4 خوب برام کار کنه…
  بیشترین استفاده ام اینترنت هست،و خب برنامه های office . و گاهی هم فیلم دیدن.
  portable بودنش برام مهمه ولی نه خیلی. درواقع بیشترین استفاده ام توی خونه هست.
  dell studio 14z چطوره؟ یا studio 14? اصلن این دوتا چه فرقی با هم دارن؟
  Inspiron ها چطورن؟
  مشکل اصلیم با 1320 ظاهرشه…
  کلن با این ویژگی ها اگه مدل دیگه ای هم سراغ دارین ممنون میشم بگین…
  ببخشید خیلی سوال پرسیدم…اگه ممکنه زود جواب بدین…خیلی خیلی ممنون

 114. سلام
  با تشكر از مطلب خوبتون مي خواستم بپرسم چرا در مورد لپ تاپ هاي Asus زياد توضبح ندادين ؟ من با چند نفر كه asus خريدند صحبت كردم همه راضي بودن مخصوصا از قيمتش. و ديگه اينكه نظرتون درباره asus A42f با مشخصات زير با كاربرد خانگي و دانشجويي چيه ؟ به گرافيك زيادبالايي نياز ندارم
  cpu : coer i3 350M/2.26Ghz /3MB/1066
  RAM :3G DDR3
  HDD: 320
  VGA : INTEL4500
  LED: 14
  os : win 7
  W :2.4Kg
  price: 780,000

 115. سلام
  من با قیمت 1تا 1500 بین برند های وایو و لنووو
  یچیز با رم و گرافیک بالا(سریع و تند باشه)
  پیش بقیه کم نیارم:D
  زیبا و عمرش طولانی باشه
  حالا شد 1800 ایراد نداره ها
  معرفی کن
  ممنونم و منتظر

 116. سلام من یک راهنمائی می خواستم در مورد خرید لپ تاپ کارم بیشتر با وب و برنامه نویسیه و نرم افزارهای مهندسی مثل Matlab خودم نظرم HP DV6 هست با سرمایه حدود 1.300 ولی از بعضی ها شنیدم HP خراب می شه آبا درسته؟
  ممنون می شم اگه راهنمائیم کنید.

 117. با سلام و تشکر از راهنمایی شما من به مورد وزن دقت نکرده بودم بین 2 مورد اول می خواستم اولی را انتخاب کنم به خاطر RAM 4Gولی باتری را up to 1/5 نوشته ودر مورد دومی تا 2/5 این مورد چقدر اهمیت دارد ؟
  مدل cw26fg کمی گرانتر است ولی ظاهرا کامل تر به نظر شما ارزش قیمت بیشتر را داره؟
  در این رنج قیمت با توجه به اینکه کاربرد من تخصصی نیست ایا این موارد بهترین انتخابه؟
  با تشکر از راهنمایی شما

 118. سلام…
  من خیلی توی نت گشتم اما لب تاپی که از nVIDIA Quadro استفاده کنه پیدا نکردم …
  ممکنه لطف کنید چند مدل که در ایران هم موجود باشه معرفی کنید ، تا قیمت 1500000 تومان…
  سپاس.

 119. با سلام به دوستان
  حامد جان اگر منظور خرید عادی و غیر حراجی ست که تجربه ثابت کرده است که قیمت ها معمولا بالاتر از ایران هستند در ضمن در این حالت برای فرار از گمرکی چاره ای جز بی خیال شدن جعبه دستگاه ندارید اما اگر در شرایط حراجی مدلی را بخرید حتی ممکن است نصف قیمت ایران برایتان تمام شود. در ضمن شاید باورتان نشود اما در خارج از کشور (حداقل در اروپا) جائی مثل مجتمع پایتخت را به هیچ عنوان نمی توان پیدا کرد و بجز خرید آنلاین تقریبا هیچ گزینه دیگری برای دیدن و مشاهده مدل ها و مقایسه آنها توسط فروشنده وجود نداشته و همه فروشندگان تقریبا بلااستثنا فقط چند مدل معدود را می فروشند و از دیگر برندها و مدل ها هم هیچ اطلاعی ندارند.
  به نظر من از ایران خرید کنید و مدل هایش پیشنهادی من هم در این رنج قیمت 5740 از ایسر و آخرین چینش 1564 از Dell است.
  —————————————————-
  محسن جان در حال حاضر قوی ترین پردازنده های اینتل که در لپ تاپ ها بکار گرفته شده اند این مدل و این مدل هستند که هر دو از 8 مگابایت حافظه کش برخوردارند و خبری از 12 مگ در آنها نیست. درمورد کارت 9800 هم اگر با حداقل یعنی 9800GS شروع کنیم این کارت فقط در سه مدل شامل دو مدل MSI با نام های GT627 و GT627Q دیده می شود که پردازنده هر دو از نوع Core2 است و یک مدل دیگر به نام Asus G71G نیز که از این کارت استفاده می کند نیز پردازنده اش از نوع Core2Duo است. دومین نوع از این کارت 9800GT است که این یکی نیز در پنج نوت بوک ناشناخته با پردازنده های Core2Duo حضور دارد. نوع پیشرفته تر این کارت 9800GTX است که این یکی در هفت نوت بوک حضور دارد که معروف ترین آنها Toshiba Qosmio X305-Q725 است که بلا استثنا در اینجا نیز از پردازنده های Core2Duo استفاده شده پس از همین ابتدا نوت بوکی با مشخصات شما وجود ندارد اما سایر مشخصات را می توان در قشر وسیعی از مدل ها مشاهده کرد.
  پیشنهاد من برای شما این است که ابتدا کاربری خود را تعیین کنید نه اینکه ملاک را بر بهترین ها قرار دهید. در ضمن در حال حاضر گرایش اصلی در نوت بوک های گرافیکی به کارت های گرافیک ATI تعلق دارد و Geforce قدرت سابق خود را در این بازار تا حدود زیادی از دست داده است.
  ——————————————————-
  صنم جان از اظهار لطف شما متشکرم. لطفا به نوع کاربری خود و بودجه اشاره کنید تا راهنمائی بهتری داشته باشیم.
  ——————————————————
  مینا جان همانطور که قبلا هم بارها گفته ام نوع معماری پردازنده در سری Cix اینتل تفاوت عمده ای با سری C2D این شرکت نموده است که این مزایا و معایب خاص خود را دارد و باید دید نوع کاربری شما مناسب کدام پردازنده است البته آنچه مشخص است مصرف پردازنده های جدید کاملا پائین تر از قبل آمده است. سه مدل انتخابی شما هر سه مناسب هستند اما دو مدل اول در یک نکته اساسی و تعیین کنده با اولی تفاوت دارند که آنهم مسئله مهمی ست به نام سایز صفحه نمایش و وزن دستگاه که اختلافی حدودا 800 گرمی بین آنها وجود دارد و 1557 مدلی بسیار بزرگ و سنگین بوده در حالیکه CW ها نمونه های سبک وزن و پرتابل هستند. به نظر من ابتدا این مشکل را حل کنید تا بعد به موارد دیگر بپردازیم.
  در مورد گارانتی هم به نظر من اگر دستگاه را آک می خرید چندان وسواس به خرج ندهید چون دیگر گارانتی هائی هم که به نظر شما معتبر هستند نیز وقتی کار به تعمیر سخت افزاری می رسد چندان آش دهن سوزی نیستند.

 120. با سلام و خسته نباشید
  شما بین مدل های :
  vpc cw16fg : centrino 2 core2 2.53 RAM 4G
  VPC CW25FG: INTEL core i3-330 2.13 RAM3G
  و DELL مدل STudio 1557
  کدام را پیشنهاد می کنید بین دو تا اولی cpu کدام بهتر است؟ باتری چطور ؟
  مدل cw26fg هم با قیمت بالاتر هست
  اگر ممکن است معایب و مزایای هر کدام را بگویید
  من در مورد گارانتی ها هم گیج شده ام مثلا
  مدل های ساخت امریکای سونی هم مثل
  cw2hgx هم هست ولی شرکت گارانتی معتبر نیست
  اگر ممکن است من را راهنمایی کنید (کاربرد بازی یا برنامه نویسی تخصصی ندارم ولی می خواهم لپتاپ کاملی باشد)
  با تشکر

 121. با سلام به آقای آرش که همه دوسش دارن.از بین گزینه های زیر کدوم بهتر انتخاب کنم
  asus k52
  dell inspiron 1564
  acer aspire 5740g
  hp G560
  مرسی ازتون.با تشکر

 122. سلام
  من یه لب تاپ می خوام کارش درست باشه، سی پی یوش Core i7 Quad باشه، 12 مگ کش باشه. رمش 4 الی 8 گیگ باشه. هاردش 500 به بالا باشه. گرافیکش 9800 ، 1 گیگ، بالاتر باشه. ال سی دی “16 به بالا باشه. DVD/RW یا بلورای داشته باشه. و Lan, WiFi, Bluetooth, Webcam, Face, 9Cell،eSATA, HDMI، Fingerprint، Modem، اینارو داشته باشه. ویندوز 7 یا ویستا داشته باشه، و تو این مارک ها باشه:
  DELL – ASUS –
  SONY
  اگه راهنمایی کنید متشکر می شم.

 123. با سلام و خسته نباشید خدمت آرش عزیز
  در مورد خرید لپ تاپ از کشور امریکا نظرت چیه؟منظورم اینکه آیا به صرفه هست بگم یکی از آشناها که اونجاست برام بگیره یا نه؟
  اگر نظرت مثبته چه مارک و مدلی را پیشنهاد میکنی حدود یک میلیون که زود داغ نکنه وبرای برنامه های قوی مهندسی مثل catia کارا باشه؟
  با تشکر حامد

 124. باسلام
  میلاد جان برای مقایسه این دو کارت به اینجا برای 4570 و اینجا برای 547 مراجعه کرده و مشخصات سخت افزاری و عملکرد آنها در بازی های مختلف را ببینید جائیکه علیرغم برتری کامل 5470 بروی کاغذ از لحاظ سخت افزاری و مخصوصا پشتیبانی کردن آن از DirectX11 ، در حین اجرای بازی تفاوت چندانی نمی توان دید و حتی در برخی موارد برتری با 4570 است.
  با تشکر

 125. با سلام به دوستان
  همانطور که قبلا هم خدمتتان عرض کردم تقریبا هیچ راهی برای مطمئن شدن از نرم افزاری بودن این مشکل بجز استفاده از یک سیستم عامل دیگر وجود ندارد و برای این کار هم بهترین راه همانطور که بازهم قبلا گفتم استفاده از یک لینوکس لایو است که به راحتی می توانید از بازار تهیه کنید و هیچ تاثیری روی محتویات هارد شما نداشته و تنها یک بار می بایست با آن بوت کنید و به محض آنکه متوجه علت مشکل شدید با در آوردن DVD از درایو همه چیز به حالت عادی ویندوزی باز می گردد.
  در مورد نکته ای که در رابطه با باتری گفتید البته من این کار را نمی کنم و فکر هم نمی کنم کسی باشد که بطور دائم باتری خود را متصل به دستگاه نگاه دارد علت اصلی که در این رابطه به ذهن من می رسد این است که اینگونه باتری ها حداقل هفته ای 2 الی 3 بار باید مورد استفاده و پر و خالی شدن کامل قرار بگیرند وگرنه در عمرشان تاثیر منفی می گذارد و اگر قرار باشد که از باتری برای مدت طولانی استفاده نشود شرایط نگه داری خاصی دارد که در اینجا و اینجا می توانید بیشتر در مورد آن بخوانید. درکل در این رابطه با یک کارشناس سخت افزار هم صحبت کنید و در صورت امکان لپ تاپ خود را با یک باتری دیگر هم چک کنید.
  ——————————————————
  صدف جان مدل های انتخابی شماهر کدام مزایا و معایبی در رده کاربری شما دارند بعنوان مثال 1320 و 2165 هر دو دارای صفحه نمایش 13.3 اینچی می باشند که وزن دستگاه را پائین می آورد اما در سوی مقایل CW14FX با اینکه دارای صفحه نمایش 14 اینچی ست اما در عوض نکات مثبت دیگری دارد مثلا 4 گیگابایت حافظه RAM از نوع DDR3 و کارت گرافیکی که بر دو حریف دیگر کاملا می چربد در مقایسه کارت گرافیک های استفاده شده در این سه مدل بهتر است مشخصات آنها را مشاهده کنید کارت گرافیک حاضر در 1320 از نوع GF 9300 MGS است در حالیکه کارت گرافیک 2165 از نوع G 105M و کارت گرافیک موجود در CW14FX از نوع GT 230M است که همانطور که از مشخصات کاملا می توان حدس زد بالاترین کیفیت به GT 230M و پائین ترین کیفیت به 9300MGS تعلق دارد البته در سوی دیگر میدان یعنی مسئله پردازش و البته قیمت تمام شده (اگر رم DDR3 را کنار بگذاریم) مطمئنا همه چیز به نفع 1320 است اما احتمالا بدلیل ظاهر ساده و در سوی مقابل زیبائی های خیره کننده سری CW ممکن است انتخاب شما بروی 1320 نباشد در این میان 2165 نیز هم ظاهر و هم کارائی را در ابعادی کوچک و قیمتی نسبتا مناسب عرضه می کند در کل انتخاب با شماست و هر کدام از این مدل ها برتری های خاصی بر دیگری دارند. در مورد گارانتی ها هم اگر واقعا با گارانتی مناسبی روبرو شدید و خدمات آن را مناسب ارزیابی کردید زیاد اصرار بر نام خاصی نکنید اما توجه کنید که از دو نام بپرهیزید یکی ایران رهجو که دلائل آن را قبلا گفته ام و دیگری گارانتی های موسوم به گارانتی خودمان که فروشنده های بی نام و نشانی که معلوم نیست یک ماه دیگر در این مکان باشند یا نباشد به شما ارائه می دهند.
  ———————————————————-
  آرش جان با تشکر از شما. از نرم افزاری که نام بردید اطلاعی ندارم اما معمولا تمامی نرم افزارهای مهم و کلیدی نسخه مک نیز دارند دراین رابطه بهتر است در سایت این نرم افزارها جستجو کنید.
  ——————————————————-
  شیرین جان به یک مسئله مهم یعنی سایز صفحه نمایش اشاره نکردید اما اگر بخواهم به همان شیوه خلاصه شما پاسخ بدهم به سری FW در سایزهای بالا و CW در سایزهای پائین تر فکر کنید.
  ——————————————————-
  مسعود جان متاسفانه امکان ارسال پاسخ به میل وجود ندارد اما درمورد سوال شما در رده 13 اینچی قویترین نمونه ها به سری SR از سونی DV3 ها از HP و وسترو های 13 اینچی باز می گردد که البته تقریبا در یک نکته یعنی عدم وجود کارت گرافیک قوی با هم مشترکند.
  —————————————————–
  اشکان جان با تشکر از شما لطفا در مورد نوع کاربری خود و مسائلی همچون سایز صفحه نمایش و نوع استفاده از کارت گرافیک و بودجه ای که برای این کار اختصاص داده اید بیشتر صحبت نمائید.
  —————————————————-
  گلابی جان پاسخ سوال اول شما این است که معمولا این سایت بخصوص این نوع لپ تاپ را تمام کرده یا اصلا نداشته است مگر اینکه مدل لپ تاپ قدیمی یا خیلی جدید باشد. جواب سوال دم شما هم این ا ست که دلیلی وجود ندارد که این دو سایت همه مدل های نوت بوک را داشته باشند و ظاهرا هم ارتباطی بین این دو سایت وجود ندارد و ممکن است یک مدل در یکی باشد و در دیگری نباشد. در ضمن این عبارت های A، B و به همین ترتیب که در مقابل چینش های مختلف یک نوت بوک در سایت های ایرانی می بینید وجود خارجی ندارد و برای اشاره به آنها باید به نوع چینش و قطعات اشاره کنید.
  در مورد مدل های انتخابی شما بصورت خلاصه 1530 را توصیه نمی کنم چون با این قیمت چیز چندان خاصی در آن وجود ندارد و البته اندکی هم قدیمی ست.
  1564 مدل مناسب و بسیار خوش قیمتی ست و در رده زیر 600 هزار تومان انتخاب مناسبی ست اما در رده بالای این رقم انتخاب بهتری پیش روی شماست. دو مدل HP اشاره شده نیز از پردازنده و گرافیک چندان مناسبی برخوردار نیستند اما از لحاظ قیمتی مدل 455 نسبتا می ارزد (البته قیمت دومی را ندارم) .
  به نظر من اگر قرار است تا یک میلیون پول بدهید به این گزینه ها هم فکر کنید:
  Sony Vaio CW14FX
  Sony Vaio CW2HGX
  Acer 5740
  HP Pavilion DV3-2165
  Dell Inspiron 1520 بالاترین چینش با قیمتی در حدود 960 تومان
  Dell Studio 1555
  ——————————————————-
  مهسا جان پاسخ شما تا حدود زیادی منفی ست و کشور سازنده معمولا تاثیر خاصی در کیفیت یک برند معتبر مثل سونی ندارد. در مورد تفاوت گرافیک هم اینگونه با دو نام نمی توان بحث کرد بهتر است به کارت گرافیک مد نظر خود بصورت دقیق اشاره کنید تا آنها را با هم مقایسه کنیم.
  ——————————————————-
  امین جان چه قطعاتی بطور ویژه مد نظر شماست؟
  ——————————————————-
  مینا جان بهتر است چهار مدل انتخابی شما را در دو دسته یعنی نمونه های با پردازنده C2D و نمونه های با پردازنده C13 تقسیم بندی کنیم و دو به دو با هم مقایسه کنیم در مقایسه میان 1520 و 1555 می توان از جنبه زیبائی های ظاهری، قدرت گرافیک و ابعاد صفحه نمایش 1555 را در رده بالاتری قرار داد اما 1520 نیز در قدرت پردازنده و وزن کمتر بعلت سایز کوچکتر صفحه نمایش بر حریف خود برتری دارد پیشنهاد من برای شما اگر تصمیم بر خرید 1520 گرفتید و البته امکان افزایش 100 هزار تومانی بودجه را نیز دارید خرید آخرین چینش 1520 است که پردازنده بسیار پر قدرت تری را نسبت به این ورژن به کار گرفته است.
  اما در مقایسه دو مدل Ci3 دیگر ابتدا توجه شما را به این نکته جلب می کنم که با اینکه Ci3 پردازنده جدید و مدرنی ست اما لزوما از C2D ها قوی تر نیست و فناوری های جدیدی که در این پردازنده بکار گرفته شده اند در برخی موارد آنها را در ردیف پائین ترین از C2D ها قرار می دهد. در مقایسه میان این دو مدل با یک نگاه نگفته پیداست که برنده کدام مدل است جائیکه مدل Acer با گارت گرافیک قوی خود که علیرغم باس پائین 64 که ارائه می کند اما می تواند از DirectX 11 پشتیبانی کند که برای یک لپ تاپ نکته بسیار مهمی ست از گرافیک که بگذریم برتری های دیگر این مدل با هارد پر حجم تر و قیمت مناسب تر در مقابل تجهیزات ارائه شده نیز باز می گردد در کل مشخصات 1564 نیز مناسب است و اگر کاربری شما با کارت گرافیک میانه چندانی ندارد 1564 نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد
  ——————————————————-
  ابوالفضل جان از میان مدل هائی که انتخاب کرده اید بدون شک مشخصات 5740 از بقیه بالاتر است البته مدل Lenovo نیز مشخصات مناسبی دارد و 5738G نیز یکی از برترین مدل های تاریخ ایسر محسوب می شود در کل لیست شما مدل های مناسبی را در بر دارد و انتخاب هر کدام مناسب است اما اگر من بخواهم انتخاب کنم بدین ترتیب انتخاب خواهم کرد:
  1- 5740
  2- 5738G
  G-560-3
  1555-4
  در مورد مدل سونی انتخابی نیز بدون شک مشخصات مناسبی دارد اما تجربه ثابت کرده است که در گذر زمان مهمترین چیزی که در یک نوت بوک می تواند موجبات خوشحالی یا ناراحتی شما را فراهم کند میزان وزن دستگاه است چرا که اگر قرار باشد یک نوت بوک 3 کیلوگرمی را که به همراه کیف و مخلفات خود به راحتی 5 کیلو می شود را با خود به اینور و آنور ببرید آن موقع است که متوجه حرفی که امروز به شما زدم می گردید این البته تنها زمانی صادق است که شما کاربر پرتابلی باشید و اگر جابجائی چندانی ندارید مدل انتخابی از سری جدید و با مشخصات و قیمت مناسبی ست.
  با تشکر

 126. سلام
  ببخشید که 2 تا شد
  یه مدل سونی هم پیدا کردم می خاستم ببینم نظرتون راجع بهش چیه ؟
  Sony VAIO FW520DT
  Intel Core 2 Duo 2.2 GHz – Cache 3 MB , RAM 4 GB ,500 GB 7200 RPM ,ATI Radeon HD 4650 512 MB , BlueRay DDR2 قیمتش هم حدود 1050000 هست
  موفق باشید

 127. سلام آرش عزیز
  خسته نباشی مطلبت واقعا عالی و سودمند بود
  من دانشجوی حسابداری هستم بین چند تا مدل مردد شدم از شما می خام که بهم کمک کنید
  موارد استفاده : بازی ، فیلم ، اینترنت
  انتخاب ها :
  acer 5740 g
  15.6″, Mobility Radeon HD 5470, Core i3 330M,
  2.6 kg
  acer 5738 g
  15.6″, Mobility Radeon HD 4570 Core 2 Duo T6600, 2.8 kg
  dell studio 1555
  C2d2.0GHz Ram 3G HDD 250 VGA ATI 4570 LCD 15.6”
  LENOVO G560
  CORE i3 2.13 GHZ M330 ,RAM 3 GB, HDD 320 GB ,VGA GF310M
  من تا سقف 1 میلیون یه مقدار کم و بیش میتونم هزینه کنم اگه مدلی از سونی رو هم مناسب می دونید لطفا معرفی کنید . اگر شما جای من بودید کدوم رو انتخاب میکردید
  یه سوال دیگه اینکه کارت گرافیک GF 310 برای بازی بهتر عمل میکنه یا ATI 4570 یا ATI 5470
  موفق باشید

 128. با سلام
  من دانشجوی رشته ی کامپیوترم و زمینه کارم بیشتر برنامه نویسی دات نت و پی اچ پی و اس کیو ال سرور می باشد می خواستم بدونم با هزینه (تا سقف 850هزارتومان) چه سیستمی مناسب من است؟
  خودم 4 تا مدل مدنظرم ِ،
  انتخاب اول:
  dell vostro 1520(750هزار تومان)
  Core2Duo 2.2 GHz Ram 3072 MB HDD 250 GB VGA GeForce9300 LED 15.4″ Web BT Vista
  انتخاب دوم:
  dell studio 1555(839هزار تومان)
  C2d2.0GHz Ram 3G HDD 250 VGA ATI 4570 LCD 15.6” Webcam BT VH
  انتخاب سوم:
  dell inspiron 1564(820هزار تومان)
  Intel Core i3 2.13GHz Ram 4096MB HDD 320 GB VGA ATI 4330 LCD 15.6″LED Webcam BT DOS RED
  انتخاب چهارم:
  ACER ASPIRE 5740 G(819هزار تومان)
  CORE i3 2.13 GHZ M330 Ram 4GB HDD 500GB VGA 2.3 GB ATI 5470 LCD 15.6LED webcam BT DOS
  باتشکر

 129. سلام دوباره ارش عزيز
  من ديروز داشتم دفترچه لپ تاپ رو ميخودم.اين جوري راهنمايي کرده بود که بايد موقع استفاده باتري به لپ تاپ حتما وصل باشه(حتي در موقعي که با برق استفاده ميکنيم) ميخوام بپرسم که چرا؟دليلش چيه؟شما هم با لپ تاپتان هميشه وقتب با برق کار ميکنيد باتري رو وصل ميکنيد؟
  راستش من تا الان وقتي با برق کار ميکردم باتري رو وصل نميکردم و از اونجايي که قبلا باتريم اب خورده بود و صفحه نمايش لپ تاپم رو تيره کرده بود (قبلا جريانشو بهتون گفتم) الان از اين ميترسم که اگه دوباره باتري رو وصل کنم دوباره صفحه نمايش اون جور بشه؟براي همين باتري رو وصل نميکنم اما تو دفترچش نوشته باتري بايد موقع کار با برق بايد وصل باشه من گيج شدم ايا حتما باتري بايد وصل باشه موقع استفاده از برق؟

 130. با سلام و تشکر
  2تا لپ تاپ در نظر گرفتم:sony cw23fx—sony cw mfx
  از نظر مشخصات عین هم اند ولی یکی ساخت چین و اون یکی آمریکا…میخوام ببینم کشور سازنده تو کیفیت لپ تاپ تاثیر زیادی داره؟؟؟؟
  و اینکه لطفا تفاوت گرافیک Geforce و ATI را یه توضیح مختصر بدید..
  خییییییلی ممنون

 131. سلام آقای آرش
  من چن تا سوال دارم:
  یکی اینکه توی سایت digikala.com وقتی لپ تاپ های دل را مثلا سرچ می کنی در کنار عنوان اکثر این لپ تاپ ها نوشته موجود نیست، من می خواستم بدونم این یعنی این سایت این محصولات رو نداره یا احتیانا تموم کرده، یا اینکه کلا توی بازار نیست؟ یعنی آیا موجود نیست یعنی توقف تولید؟
  بعد سایتای Digikala ر RAyaneh.com مگه همه مدلهای لپ تاپ رد ندارن، عجیب نیست که یک سری از مدل های سایت اولی تو دومی نیست و بالعکس؟!!
  بعد من یک لپ تاپ می خوام بگیرم ، کاربریم عادیه( چک کردن میل، استفاده از Office، Acrobat، Dictionary، (این مورد خیلی کم)Photoshop و دیدن فیلم. این 5 تا Option رو دارم(برای سقف 1 میلیون تومان)(و ترجیحا Dellو اچ پی) :
  HP Pavilion G61-408CA
  HP Pavilion G61-445
  Dell Inspiron 1564-A
  Dell Inspiron 1564-B
  Dell XPS 1530-A
  می خواستم لطف کنی نظرت رو بگی؟ همچنین می خواستم که گارانتی معتبر این دو تا مارک رو هم به من معرفی کنی؟(برای این مدلها گارانتی هست که برای 2-3 سال لپ تاپ رو گارانتی کنن؟)
  بعد یک سوال دیگه اینکه لپ تاپا همشون پورت مناسب برای اتصال به پرینتر دارن؟
  سوال آخر: کابل HDMI انتقال همزمان صدا و تصویر رو انجام میده ، یا فقط تصویر رو منتقل می کنه؟
  ممنون می شم جواب این سوالات رو بدی. مرسی از سایت(وبلاگ) توپت:)

 132. سلام عزيزم
  من زياد اشنايي از لپ تاپ ندارم ولي ميخوام بخرم.من دانشجويم ولي رشتم حسابداري.يه لپ تاپ ميخوام براي مصرف خونگي ولي ميخوام يه سيستم بالا باشه.لطفا مدلشو برام معرفي كن.
  مرسي از سايت خوبت.
  .باي

 133. سلام
  من یه لب تاپ با قدرت پردازش بالا برای کارای مهندسی مثل کار با متلب می خوام.
  صفحه نمایش 13.3 باشه بهتره.
  قیمت نهایتا 1.5،اما کمتر باشه بهتره.
  اگر راهنماییم کنین ممنون می شم.
  (در ضمن اگه امکان داره جواب به میام بفرستین)
  مرسی

 134. سلام
  من مهندس معماری هستم یک نوع لپ تاب سونی میخواستم برای کارهای سه بعدی و تردی مکس که کارت گرافیکیش و سرعت پردازش بالا باشه بودجمم 1300 ممنون میشم راهنمایی کنین

 135. سلام به اقا آرش من شما رو نميشناسم ولي چون هم اسم خودمي معلوم خيلي آقايي.
  يك سوال داشتم؟
  ايا نرم افزارهاي مهندسي مانند ansys,matlab.maple,…نسخه ي مك دارند يا نه؟
  اگر ميشود يك توضيح راجع به نرم افزارparallels desktop 5 for mac هم بدهيد.
  با خيلي خيلي تشكر.

 136. سلام آرش جان،با تشکر مطالب سودمنت،می خواستم من رو در خریدم راهنمایی کنی من بین سه مدل گیر کردم:
  DV3-2165 HP
  VOSTRO 1320 DELL
  CW14FX SONY
  وزن کم لپ تاپ، سخت کاری آن(به طوری که تا بیشتر از دو سال نیاز به تعویض نداشته باشم) و تا حدودی گرافیک قوی آن برای من مهمه.
  در ضمن اگه ممکنه به من بگو برای هر یک از مدل چه گارانتی ای رو به من پیشنهاد می کنی

 137. ممنون ارش جان.ولي از اون موقع به بعد همش به برق وصل کردم و اصلا به باتري وصل نکردم.اما بازم نورش کمي فرق داره و کم کم داره بهتر ميشه اما هنوز عين اولش نيست.حالا به نظرتون نرم افزاريست مشکل؟
  ممنون راجع به راهنماييت

 138. با سلام به دوستان
  سعید جان به نیازهای خود هیچ اشاره ای نکرده اید اما در کل 1520 اندکی قدیمی شده است و در حال حاضر نمونه های بهتری همچون Studio 1555 و 1557 در بازار موجودند.
  —————————————————————
  مریم جان من از نیازهای سخت افزاری معماری که نقش حیاتی که در خرید یک نوت بوک دارند کاملا بی اطلاع هستم لطفا این موارد را ذکر کنید تا بتوانیم راهنمائی بهتری داشته باشیم.
  ————————————————————–
  babak جان همانطور که قبلا هم در این مورد با هم صحبت کردیم دو راه برای مطمئن شدن سخت افزاری بودن یا نرم افزاری بودن این مشکل وجود دارد یکی اتصال مستقیم دستگاه به برق بدون حضور باتری و تست میزان روشنائی و دوم مشاهده نور صفحه نمایش در محیطی غیر از ویندوز فعلی شما. پیشنهاد های من برای شما همانطور که قبلا هم اشاره شد استفاده از یک توزیع لایو لینوکس که بدون نصب و فقط با گذاردن DVD ان در درایو و بوت کردن از روی آن بالا می آید و اصلا هم چیز پیچیده ای نست می باشد. در اینصورت می توانید خیلی راحت ببینید که مشکل از سیستم عامل و تنظیمات کاهش نور برای مصرف کمتر باتری ست و یا اینکه باید دنبال یک مشکل سخت افزاری بگردید. DVD مذکور را می توانید به راحتی و از اولین مغازه نرم افزار فروشی تهیه کنید (مثلا توزیع لایو لینوکس ابونتو گزینه مناسبی ست). عوض کردن احتمالی ویندوز را نیز بگذارید برای وقتی که با روش بالا از نرم افزاری بودن مشکل مطمئن شدید.
  در ضمن اینکه قدرت باتری در نور صفحه نمایش تاثیر دارد که شکی نیست اما نباید این تاثیر ناگهانی و در یک لحظه رخ دهد. در کل بعید میدانم که استفاده در این شرایط صدمه ای به دستگاه بزند البته نظر یک کارشناس سخت افزاری تعمیر نوت بوک در این زمینه را نیز جویا شوید.
  ————————————————————–
  تینا جان متاسفانه یا خوشبحتانه من هیچگاه نوت بوک های ایران رهجو را بعلت صادق نبودن این شرکت در بیان حقیقت به خریداران این کالا توصیه نمی کنم جائیکه تمامی مدل های دو رقمی ایران رهجو سفارش خاورمیانه و آفریقای سونی هستند و نمونه آنها را در محصولات اروپائی و آمریکائی سونی پیدا نمی کنید اما این شرکت مدعی ست که تنها محصولات خود اصل و اصطلاحا اورجینال بوده و بقیه نوت بوک ها همگی قاچاق و تقلبی هستند پس فکر کنم نظر من را راجع به مدل اول تان بتوانید حدس بزنید در ضمن سری CS اندکی قدیمی شده و نگفته پیداست که CW کاملا بر آن برتری دارد. از برتری های اصلی مدل CW بر CS انتخابی شما باید به پردازشگر قوی تر، RAM از نوع DDR3، کارت گرافیک کاملا قوی تر و بلاخره وزن کاملا کمتر اشاره کرد. مدل CW انتخابی شما هم مشخصات کاملا حرفه ای و مناسبی دارد البته اندکی گران است و قیمتی در حدود 1.500 دارد.
  خرید از خارج از کشور را بعلت نبود گارانتی، محدودیت در انتخاب مدل (بله درست خواندید!) و از همه مهمتر گرانتر بودن نسبی قیمت ها (مگر آنکه از حراجی خرید کنید) توصیه نمی کنم.
  با تشکر

 139. سلام آرش جان
  مطالب و راهنمایی هات بسیار بسیار مفید بود. من بین 3 مدل گیر کردم اکه میشه کمکم کن! CS38GD/B(گارانتی ایران رهجو) و CW1 KGX/U (بدون ایران رهجو) و PAVILION DV 6-2020 _HP
  ضمنا امکان خرید لپ تاپ از دبی و آمریکا رو هم دارم. از ایران بخرم بهتره یا از اونجا؟
  بین دو مدل سونی کدوم بهتره؟ارزش داره به خاطر ضمانت اولی رو بخرم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنی!

 140. سلامي دوباره بر تو اي يار هميشگيه ورايتج
  ارش جان راستش صفحه نمايش لپ تاپم که به همون دليلي که گفته بودم نورش کم شده بود الان خيلي بهتر شده ولي عين سابقش نيست.(من نميدونم که تنظيم نور داره يا نه يعني وارد نيستم).واقعيتشو بخواي ارش جون فکر کنم که از همون باتري خيسه باشه چون ۱ دقيقه قبل از اين که اين وضع پيش بياد روشنش کرده بودم ولي نورش خوب بود ولي وقتي اون باتري رو گذاشتم اين وضع پيش اومد و منم با خيال راحت ۱ ساعت باهاش کار کردم در شرايطي که بايد همون موقع خاموشش ميکردم.ولي ميخوام بازم نظرتو بدونم که ايا از باتريه؟اخه يه جا خوندم که قدرت باتري و عملکردش به نور صفحه نمايش تاثير مستقيم خواهد داشت؟
  در اين شرايط که استفاده ز دستگاه بد نيست؟البته نورش خيلي بهتر شده.ولي فکر کنم يه ۵ درصدي با اولش فرق ميکنه.ارش جان راستش از ويندوز که گفتي زياد سر در نياوردم اخه من کارم با لپ تاپ بيشتر اينترنت و گشت زنيه سايت هايي مانند سايت شما است و با اين فرض که ۷ ماهه ويندوزشو عوض نکردم ميشه فرض کنيم که شايد به خاطر ويندوز باشد؟
  ممنون

 141. با سلام
  واقعاً مطالب مفید ودسته بندی حوبی بود
  امیدوارم که همیشه موفق باشید من بسیار استفاده کردم.
  تنها جای سوال اینه که برخی گویا حوصله نداشتند مطالب را بخونند آخرش پرسیدند چی بخریم!
  راستش ازین راهنمایی بهتر تا حالا ندیده بودم
  موفق و پیروز باشید
  یا حق

 142. سلام
  من دانشجوی معماری هستم
  می خوام لب تاپ بخرم بین سونی و دل
  از سونی خیلی خوشم می یاد
  قیمت تا سقف 1500
  می شه زودتر جوابم رو بدین برای خرید عجله دارم!

 143. با سلام
  لطفا مرا راهنمایی بفرمایید من می خوام نوت بوکی تو مایه های 1000000تا 1200000از مارک dellبخرم حالا موندم از کدوم سری بخرم لطفا راهنمایی کنید من 1520 فول را می خوام بخرم به نظرت چهطوره

 144. با سلام به دوستان
  saman جان درایورها احتمالا همگی به همراه دستگاه هستند پیشنهاد من برای شما جستجوی بیشتر در DVD همراه دستگاه است.
  ——————————————————————
  امیر جان اگر محدودیت کارت گرافیک 4850 را حذف کنیم مدل های متعددی را می توان مثال زد اما در سری های NW، CW و Z از سونی حداقل من مدلی را نمی شناسم که همه اینها را با هم داته باشد مخصوصا کارت گرافیک را.
  —————————————————————-
  آقا یا خانم رضائی پیشنهاد من برای شما PC ست چرا که با 650 هزار تومان می توان یک دسک تاپ بسیار خوب بست اما در این رنج تنها می توان یک لپ تاپ متوسط خریداری نمود. در ضمن یک نوت بوک هیچگاه نمی تواند جایگزین یک PC باشد چه از لحاظ دوام و چه از لحاظ کارائی
  ————————————————————-
  علی جان با تشکر از شما HDMI پورت خروجی همزمان صدا و تصویر با کیفیت بالای دیجیتالی و بدون تبدیل به آنالوگ است و برای اتصال به مونیتورهای خارجی و ویدئو پروژکتور کاربرد دارد. eSATA پورتی برای اتصال هارد های داخلی با سرعت بالا و از طریق اتصال SATA ست. Express Card محلی برای اتصال قطعات جانبی همچون کارت صدا، کارت TV، کارتخوان و… به نوت بوک است و در دو نوع 34 و 54 پینی وجود دارد که نوع بزرگتر با نوع کوچکتر نیز سازگار است. LAN که مشخص است برای اتصال به شبکه و مودم ADSL، اتصال Wi-Fi اتصال بی سیم وایرلس برای برقراری ارتباط با شبکه های محلی یا اینترنت و از اصلی ترین موارد حاضر در یک لپ تاپ، پورت IEEE 1394 یا FireWirw نیز اتصالی پر سرعت با سرعتی چندین برابر اتصال USB که تا پیش از این تنها در محصولات Apple دیده می شد.
  در رابطه با تشخیص LCD و LED راه خاصی در دست نیست اما مصرف پائین تر انرژی، کنتراست بسیار بالاتر و زاویه دید بالا از اصلی ترین برتری های صفحه نمایش های با نور پس زمینه LED محسوب می شود.
  در حال حاضر فکر نمی کنم نوت بوکی با پردازنده پنتیوم چهار در بازار باشد اما برای کاربری هائی که ذکر کردید به نظر من مدلی با هارد حداقل 500 گیگی، با صفحه نمایش عریض و با کیفیت همچون مدل های FW سونی مناسب است.
  —————————————————————-
  ثانیه شمار عزیز با پوزش از شما بعلت تاخیر در پاسخگوئی. در مشخصات مد نظر خود به یکی از مهمترین مشخصه ها یعنی سایز صفحه نمایش اشاره ای نداشته اید اما آنطور که از مدل های مد نظر شما بر می آید به سایزهای پائین گرایش دارید در مورد انتخاب بین دو مدلی که ذکر کردید به نظر من از XPS صرفنظر کیند چرا که مدل 1330 این خانواده مشکلات فراوانی را برای کاربران خود فراهم کرد و بهتر است تا اطمینان کامل از عدم حضور مجدد این مشکل به کارت گرافیک مربوط می شد از خرید آن صرفنظر کنید مدل HP هم انتخاب مناسبی ست و بهتر است مدل های CW و SR سونی را نیز در انتخاب های خود جای دهید.
  ——————————————————————-
  حامد جان شما هم ببخشید که نتاونستم به موقع پاسخ بدهم اما در مورد Studio 1555 نظر کاملا مثبتی دارم چرا که این مدل بجز مشخصات پردازشی بالا از گرافیک مناسب و قدرت بالای باتری هم برخوردار است در مورد مشکلی که گفتید هم به نظر من همه چیز با یک ارتقا به ویندوز سون حل خواهد شد و ویستای پر مشکل هم آش چندان دهن سوزی نیست که بخاطرش به ویندوز جدید و فوق العاده مایکروسافت مهاجرت نکنیم. در ویندوز سون برنامه ای وجود دارد به نام XP Mode که یک ویندوز XP کامل با همه مشخصات را در سون نصب کرده و هر برنامه ای را کاملا همانند آنکه واقعا در XP باشید می توانید در آن نصب کنید.. از لحاظ زیبائی نیز نمی توان مشکلی را در سری Studio بر شمرد.
  —————————————————————-
  سینا جان سخت می توان دستگاهی 18 اینچی با گرافیک پیشرفته و زیر 1.500 پیدا کرد اما یکی دو مدل AW از سونی وجود دارد که تا حدودی به این مشخصات نزدیکند در حال حاضر اما در مورد نام آنها حضور ذهن ندارم ولی بعلت آنکه تنها یکی دو مدل AW در بازار ایران هستند به راحتی با یک جستجو می توانید آنها را پیدا کنید.
  —————————————————————
  مارال جان البته اشاره ای به نوع کاربری گرافیکی نکردید اما در کل به نظر من شرایط برای DV6-1330 بهتر از بقیه است. کیفیت کارت های گرافیکی استفاده شده در مدل های مدنظر خود را در این سایت از روی تست های 3dMark با هم مقایسه کنید
  ————————————————————-
  Helena جان در مورد زمان ورود اطلاعی ندارم. مشخصات کامل این مدل را می توانید در این سایت ببینید
  —————————————————————
  بابک جان بعید است که خیس شدن باتری ارتباطی با کم شدن نور صفحه نمایش داشته باشد نکته ای که با وصل کردن دستگاه به برق نیز ثابت شده است. به نظر من ویندوز را برای یافتن گزینه های صرفه جوئی کننده در مصرف انرژی که نور را بصورت خودکار کم می کننده جستجو کنید و در مرححله دوم نور آن را در محیط دیگری غیر از ویندوز (مثل توزیع های Live لینوکس که احتیاجی به نصب ندارند) چک کنید که در اینصورت می توانید از نرم افزاری یا سخت افزاری بودن مشکل مطمئن شوید درمرحله سوم اگر همچنان مشکل برقرار بود چاره ای جز مراجعه به گارانتی نمی ماند
  با تشکر

 145. سلام اقا ارش.دوباره مزاحمت شديم.
  يه سوالي ازت داشتم.ميخواستم بپرسم که نور صفحه نمايشه لپ تاپ من کم شده مشکل از چيست؟ديروز يه ليوان اب البته کميش ريخت رو باتريه لپ تاپ که داخل دستگاه نبود.بعد من باتري رو پاک کردم اما فکر کنم لبه هاش يه نمه خيس بود ولي من باتري رو چسبوندم به دستگاه و بعد ديدم که نورش کمه و ۱ ساعت هم باهاش کار کردم.فکر کردم که نورش به خاطر باتريش است ولي وقتي به برق هم بدون باتري وصل کردم باز نورش کم بود اما کمي بهتر شده الان اما عين قبلش نورش زياد نيست.به نظرت چي شده و بايد چي کار کنم؟اگه در اين شرايط از لپ تاپ استفاده کنم که مشکلي پيش نمياد؟اخه هيچ مشکلي نداره فقط نورش کمي کم شده.؟ميگم نکته از ويندوزش باشه اخه من ويندوز رو ۷ ماهه عوض نکردم؟لپ تاپم هم ايسوس است

 146. سلام آرش جان.
  خسته نباشی.
  کی مدل Studio 1557 به بازار ایران میاد؟
  در ضمن اگه میدونی مشخصاتشم بگو لطفا.

 147. سلام.شما كه داريد زحمت مي كشيد اين نظرها رو تاييد مي كنيد كاش يه ذره زودتر جواب بديد.من روزي دو بار اين page رو چك ميكنيم به اميد جواب دادن شما

 148. سلام
  با بودجه تا یک میلیون، اولویت کارای گرافیکی انتخاب بهینه الان چیه؟
  ازبین
  1-vaio NW130
  pavilion DV6-1330-2
  Vostro 1520-3
  چطور؟
  با تشکر از حرکت نادر و قابل تقدیر شما!

 149. سلام
  آرش جان یه لپ تاپ می خوام زیر 1.500
  برای بازی فیلم – 18 اینچ-ram4GB-کارت گرافیک GF 9600GT – حدالامکان هارد500 گیگابایتی، درایو Blu-ray،از sony ya dell – ممنون میشم راهنمایی کنی

 150. آرش جان سلام روز و شبت خوش وعاقبتت به خیر…
  من روم به دیوار مهندس مكانیك هستم در حال حاضر كارم بیزنس هست . می خوام لپ تاپی بگیرم در حد 1300000 تومن كه هم برا كارم مناسب باشه هم اینكه راحت بتونم نرم افزار سنگین كتیا رو روش اجرا كنم.
  من خودم DELL Studio1555 رو دوست دارم اما میترسم نرمم افزار كتیا (CATIA) رو ویندوزش نصب نشه آخه ویستای ارجیناله. شما چی پیشنهاد میدین؟! خدا كنه تا شنبه جواب بدین اخه شنبه لپ تاپ رو میخرم. معذرت میخوام در ضمن اگه میشه مشخصاتی كامل در مورد سخت افزارStudio1555 بدین آیا در سطح بالایی هستن؟ از لحاظ زیبایی ایا به Studio XPSمیرسه؟ منووووونم زنده باشی جووون… متشكرم.

 151. سلام آقاي آرش.ممنون از اطلاعاتي كه در اختيار ميذاريد.ميشه من رو تو خريد لپ تاپ راهنمايي كنيد؟
  مشخصاتش اينه:
  ram 4 گيگ،هارد حداقل 320،گرافيك Geforce،مودم و درايو نوري و وبكم و ram reader و بلوتوث و Wlan هم داشته باشه.ترجيحا ويندوز 7 باشه.تا 1300000 هم ميخوام هزينه كنم.
  شما قيمت يازار الان studio xps 1340 رو ميدونيد؟
  از بين اين مدل dell و hp dv3 2165ee كدومش بهتره؟چرا؟
  خيلي مرسي

 152. به نام آن که…
  سلام آرش جان. دست مریزاد. مفید بود و موثر، همچون مطالب گذشته ات. نهایت سپاس و امتنان، بخاطر پاسخهای دقیق و سودمندت.
  اگه لطف کنی نوع کاربرد و میزان اهمیت هر یک از خروجی های زیر را بیان کنی ممنون میشم. مخصوصآ: اچ دی ام آی/ ای-ساتا
  اگر هم فرصت داشتی در ادامه: اکسپرس کارد/ جی لن/ دی-ساب/ وای-فای/ آی لینک یا firewire
  همینطور IEEE
  ضمنآ راه تشخیص ال ای دی از ال سی دی چیست؟
  برای کاربری های: نصب نرم افزارهای کتابخانه ی دیجیتال با حداقل سی پی یو پنتیوم چهار دسکتاپ، مطالعه، اینترنت، موسیقی، ندرتآ فیلم، چه لپ تاپی را مناسب میدانید. البته داشتن صفحه نمایش ال ای دی و رزولیشن بالا برام مهمه. قیمت مهم نیست فقط بهینه باشه یعنی فقط واسه امکاناتی هزینه کنم که مورد نیاز باشه، از محاسبات پیچیده و بازی هم خبری نیست. ممنون و در پناه حق باشی.

 153. با سلام
  ضمن تشكر
  لطفا راهنمايي فرماييد. بنده مي خواهم يك رايانه خريداري نمايم.اما بين لپ تاپ و پي سي مردد هستم. موارد استفاده هم خانگي مي باشد. بچه ها هم از دستگاه مورد نظر استفا ه خواهند نمود.آيا لپ تاپ با توجه به ظرفت آن ريسك خراب شدن ندارد. لطفا در رنج 650 هزار تومان پيشنها دهيد.با تشكر مجدد

 154. یه نوت بوک با این مشخصات می خوام
  vaio series nw – cw – z
  cpu : core2duo 2.5 (min) cache 3mb -6mb
  ram: 4096 mb (min)
  HDD : 500
  drive : dvd rw
  led : 15 -14 or 13
  vga : ATI 4850 ddr2 – 1.8 gb
  webcam
  bluetooth
  os : seven or vista
  weight : 2.8kg (max)
  options : HDMI – finger print
  assemble : USA
  خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

 155. سلام . من یک dell vostro 1015 دارم ولی نمیتونم از بلوتوث و وب کم استفاده کنم چون درایورهاشو پیدا نکردم . شما می تونید کمکم کنید ؟

 156. محسن جان نوت بوک جدید مبارک باشد
  —————————————————–
  امین جان مشکلات متعدد در هنگام نصب ویندوز بروی مک ها بعلت ناسازگاری سخت افزاری همواره وجود داشته است اما متاسفانه من در این زمینه محدود است و متاسفانه نمی توانم کمک زیادی به شما بنمایم. برای اطلاعات بیشتر و راهنمائی کامل بهتر است به این مقاله و یا فوروم های مرتبط در این زمینه مراجعه کنید.
  در مورد مقایسه T9900 با Q9000 با هم در اینجا هر دو پردازنده را در کنار یکدیگر در یک جدول مقایسه ای می بینید جائیکه مشخصات هر دو مدل تا اندازه زیادی به هم شبیه است اما دو نکته این دو را از هم جدا می کند یعنی سرعت پردازنده و دیگر تعداد هسته های پردازشی جائیکه T9900 دارای فرکانی پردازشی 3.06 گیگاهرتز با دو هسته است در حالیکه Q9900 دارای فرکانس پردازشی 2 گیگاهرتز اما با 4 هسته است برای مقایسه این دو باید به این نکته توجه کرد که همیشه سرعت بالاتر پردازنده یا تعداد هسته های آن اولین و آخرین نکته در برتری پردازنده نیست و این نوع کاربری شماست که تعیین می کند که سرعت بالاتر اهمیت بیشتری دارد یا تعداد هسته های بیشتر بعنوان مثال برای شخصی با کاربری Game تعداد هسته های بالاتر اهمیت کمتری نسبت به سرعت پردازشگر دارد و برای شخصی با کاربری سه بعدی پردازش تصویر این تعداد هسته های پردازشی ست که اهمیت بیشتری دارد پس ابتدا باید نوع کاربری را تعیین کرد. هسته های متعدد در حقیقت برای اجرای برنامه های مختلف در یک لحظه کاربرد دارد و برای کاربری هائی که سرعت بالا در آنها مهم تر است تعداد هسته ها اهمیت چندانی ندارد.
  —————————————————-
  علی جان Studio 1555 با مشخصات پردازشی و گرافیک قوی یکی از بهترین های حال حاضر Dell است.
  —————————————————
  محمد رضا جان مدل های انتخابی شما مناسب هستند و به آنها می توان مدل DM3-1050 از HP و CW-14 و CW-13 و CW-17FX از سونی (با صفحه نمایش 14 اینچی) اشاره کرد.
  ————————————————–
  محمد کاظم عزیز هر سه مدل مناسب هستند در این میان مدل ایسوس مشخصا از سخت افزارهای پیشرفته تری برخوردار است و البته بعید می دانم در حال حاضر بتوانید این مدل را در بازار داخلی پیدا کنید. در ضمن مشخصات گرافیکی این مدل به اندازه کافی مطلوب است که کارهای طراحی شما اگر چندان به شبیه سازی نزدیک نباشد را پوشش دهد.
  ————————————————-
  لیلیان عزیز لطفا به حوزه قیمتی، سایز صفحه نمایش و وزن دستگاه اشاره کنید.
  با تشکر

 157. سلام،من دانشجوی رشته کامپیوتر نرم افزار هستم و می خوام يک لپ تاپ بخرم ولی گیج شدم نمی دونم چی بخرم من این لپ تاپ واسه کار برنامه نویسی،طراحی وب سایت و کار با فتوشاپ و کارهای گرافیکی می خوام خیلی ممنون می شم اگه راهنمایی کنید.با تشکر

 158. سلام آرش
  من می خواهم یک لپتاپ بگیرم دانشجوی رشته ی کامپیوتر-نرم افزار هستم.هدف از گرفتن لپتاپ برنام نویسی.بازی.طراحی است. به نظر از این سه لپتاپ hp parilion dv6 2020.dell studio 1555.asus G51J.قیمتش مهم نیست.یکی سوال دیگه asus مخصوص بخاطر بازی طراحی شده است.آیا می شود کارهای برنام نویسی و طراحی باش انجام دهم
  لطفآ جوابشو زودتر برام ایمیل کنید.
  با تشکر فراوان
  خدانگهدار

 159. سلام
  من مي خواهم لب تابي را خريداري كنم. كار من با نرم افزار هايي همچون catia , AutoCad ، mastercamو… مي باشد لب تابي كه مورد نظر من است 13 اينچ و سبك و با كيفيت خوب كه راضي كننده باشد(كيفيت و كارايي از همه فاكتور ها مهمتر است) و قيمت ان هم 900000 تومان تا 1100000 تومان باشد. سه لب تاب را انتخاب كردم؛Dell vostro 1320 ، hp compaq DV3-2165 ، acer aspire 3935 به نظر شما كدام يك به كار من بهتر ميايد اگر شما لب تابي با اين خصوصيات و قيمت معرفي كنيد متشكر مي شوم

 160. سلام آقا آرش.یه سوال دیگه داشتم.اگه می‌شه یکم راجب cpu توضیح بدی که فرق ۲ هسته ای با ۴ هسته ای چیه.مثلا cpu t9900 دو هسته ای با کلاک 3.06 زمانی‌ که یه برنامه رو اجرا می‌کنیم بهتر از cpu q9000 با کلاک 2 کار نمی‌کنه چون سرعت هر هسته t9900 بیشتره q9000 یا حتا هنگام اجرای یه برنامه هم همهٔ هسته ها با هم کار می‌کنن می‌خواستم ببینم اگر نیاز به cpu قوی برای اجرای یه برنامه مهندسی‌ واسه آنالیز یه 2هسته ای با سرعت بالاتر بهتر کار می‌کنه یا 4هسته ای با سرعت پائین تر؟ برای بازی چطور؟ راجع به cpu و نوع کار هسته ها توضیحی بدید ممنون میشم. با تشکر

 161. سلام آقا آرش.من می‌خواستم ویندوز روی لپ‌تاپ اپل که مشکل داشت عوض کنم بوت کمپ جدید رو نمیدونستم چطور به کار ببرم پس از همون روش معمول واسه ویندوز استفاده کردم ویندوز ویستا جدید زدم.ولی‌ به مشکلات زیاد بر خوردم نه کارت تصویر نه صدا نه کیبورد و نه توچپدو ویندوز نشناخت و درایور می‌خواست من کل اینترنت رو زیرو رو کردم و فقط تونستم درایور کارت تصویر رو پیدا کنم البته انگار اگه از بوت کمپ جدید استفاده می‌کردم مشکلات کمتر بود ولی‌ نمیدونستم چطور باید ازش استفاده کنم.حالا می‌خواستم بدونم آیا مشکله درایور وجود داره واسه لپ‌تاپ اپل یا اینکه همهٔ درایور هارو می‌شه پیدا کرد و اگه ویندوز۷ نصب کنی‌ مشکلی اصلا نخواهد داشت ؟ من افراد زیادیم پیدا کردم که مشکل من رو داشتن مخصوصا در مورد صدا در ویندوز.می‌خواستم یه مکبوک پرو بگیرم ولی‌ چون یه سری نرم افزار مهندسی رو باید اجرا کنم نیاز به ویندوز دارم که مشکلی‌ نداشته باشه و کلا از مک کای خوشم نمیاد چون خوب ویندوز خیلی‌ بیشتر بلدم واسه همین می‌خوام مطمئن بشم که درصورتی که ویندوز نصب بشه روش مثل بقیه‌ لپ‌تاپ‌ها کار می‌کنه و مشکل و اعصاب خوردی نخواهد داشت.با تشکر

 162. ممنونم آرش جان
  من هم همون 5738 رو پسنديدم و خريدم
  جالبه که برخلاف رويوو هاي فارسي اين مدل 4 گيگ رم DDR3 داره و نسبت به 5738G چيز زيادي کم نداره.
  در چند روزي که دارم باهاش کار مي کنم خوب جواب داده.
  باز هم از راهنمايي هاي خوبت ممنونم.

 163. آرش جان من هم ممنونم
  ولي كاش در مورد برندها و مدل ها جداگانه مطلب ميذاشتي آدم چشش مي تركه بس كه طولانيه
  خطاب به عمو هوشنگ
  من خودم از شركتي به نام دلتاهمراه با گارانتي دلتوس اپل مدل مك بوك پرو MB990 با قيمت 1380000 گرفتم گارانتي اونا عاليه هم از نظر نرم افزاري و هم سخت افزاري . فكر كنم بعضيا اسمشو نشنيدن

 164. با سلام به دوستان
  Armin جان اگر مبنای انتخاب مدل های در نظر گرفته شده را قدرت گرافیکی دستگاه قرار دهیم پس بهترین کار مقایسه کارت های گرافیک این مدلهاست. ابتدا از CW1nFX شروع می کنیم این مدل از پردازنده گرافیکی NVIDIA® GeForce® GT 230M استفاده می کند که در تست های 3DMark به ترتیب این امتیازها را کسب کرده است: 21596، 15424، 10400، 5647 دومین مدل مد نظر شما FW490JGB نام دارد این مدل از کارت گرافیک HD4650 استفاده می کند که در همان تست های قبلی به ترتیب به عددهای 26640، 18801، 12492 و 6139 دست یافته است مدل سوم و چهارم شماDell Studio 1555 و HP DV6-1225 هستند که از همان کارت 4650 که در مدل FW وجود داشت استفاده می کنند با یک نگاه به عددهای موجود در این لیست به راحتی می توان 4650 ها را در صدر گروه و سپس GT230 را قرار داد که این موضوع می تواند انتخاب های شما را دقیق تر کند. همچنین بجز کارت گرافیک در این مدل ها و در مورد نمونه های با کارت مشابه، قدرت پردازش دستگاه، وضوح صفحه نمایش، نوع و میزان RAM و خروجی های نوت بوک مخصوصا خروجی HDMI را تحقیق کنید.
  در کل به نظر من 1555 با کارت گرافیک قوی، پردازنده 2.8 گیگاهرتزی، باتری 9 سلولی و صفحه نمایش Full HD برتری محسوسی بر دیگران در رده گرافیکی و یا حتی پردازشی دارد.
  ———————————————————
  محسن جان من تا بحال با چنین مشکلی برنخوردم و مدل های Acer ی که تاکنون دیده ام نیز اینگونه نبوده اند. 5738 نیز مدل مناسبی ست. از دیگر مدل های مناسب در این رده از ایسر می توان به 5536 اشاره کرد. Dell 1015 نیز مشخصات مناسبی دارد.
  ——————————————————
  بهار جان از توضیحات و اظهار لطف شما متشکرم.
  —————————————————–
  پویا جان اگر در تهران هستید که بازار رضا و مجتمع پایتخت از تنوع بسیار زیادی برخوردارند و اگر در تهران حضور ندارید از هر کجا که دستگاه خود را خریداری می کنید مهمترین چیز گارانتی معتبر است. که در مورد دل شامل چندین شرکت از جمله زیگورات، امرتات و… می گردد. استفاده از لپ تاپ بجای دسک تاپ البته کار چندان صحیحی نیست و معمولا بجز نمونه های گرانقیمت و بزرگ Desktop Replacement این کار یعنی استفاده مداوم و طولانی مدت از دستگاه به مانند یک دستک تاپ از عمر مفید آن کم می کند.
  ————————————————–
  رضا جان از اظهار لطف شما متشکرم و سعی می کنم خلاء آپدیت نبودن مطلب در دوره زمانی کوتاه را با پاسخ به کامنت ها جبران کنم. پیشنهادتان هم جالب است بروی آن کار خواهم کرد.
  —————————————————
  مجتبی جان پاسخ شما در اینجا داده شده است.
  ——————————————————
  man عزیز در این رده قیمتی مدل های گوناگونی را می توان پیشنهاد داد اما چند نمونه از بهترین های این رده شامل Dell Studio 1555، Vaio VGN-CW1CGX و HP DV6-1390 می گردد. در مورد داغ نکردن و مودم دایال آپ در این مدل های مطمئن نیستم البته این آخری یعنی مودم دایال آپ را می توان با یک نمونه خارجی USB برطرف کرد.
  —————————————————-
  شاهین جان به رده قیمتی و مشخصات مد نظر خود مثل سازی صفحه نمایش و قدرت پردازنده اشاره کنید.
  ————————————————-
  mostafa جان تنها جائی که من این نوت بوک را در اینترنت پیدا کردم اینجا ست که قیمتی معادل همان رقم شما دارد و مشخصات آن نیز مناسب است و من مشکلی در آن نمی بینم. در کل این نوت بوک های دو رقمی ایران رهجو از گستردگی چندانی برخوردار نیستند.

 165. با عرض سلام من به تازگی لپ تاپ سونی مدل
  VGN-FW55GF/B ‘گرفتم به قیمت 1370000
  خواستم ببینم این مدل خوبیه؟و قیمتش همین هست یا نه با تشکر

 166. سلام،من دانشجوی رشته it هستم و می خوام يک لپ تاپ بخرم ولی گیج شدم نمی دونم چی بخرم من این لپ تاپ واسه کار برنامه نویسی،طراحی وب سایت و کار با فتوشاپ می خوام خیلی ممنون می شم اگه راهنمایی کنید.با تشکر

 167. یه لب تاب تا سقف 1.5 تومان
  سرعت و گرافیک خوبی داشته باشه . از نرم افزارهایی مثل اتوکد و خصوصا جی ای اس و 3دی مکس استفاده میکنم.
  خیلی سنگین نباشه .مودم دیال آپ و وایرلس هم داشته باشه. عمر باتریش خیلی مهمه. دی وی دی رایتر داشته باشه و صفحه نمایششم هر چی کوچیک تر بهتر ولی خوب بازم مهم نیست صفحه کلید نرم و راحت باشه.داغ نکنه خلاصه اینکه اذیت نکنه .
  میشه منو راهنمایی کنید

 168. ببخشید که دو تا شد!
  راستش من میخام لپ تاپ رو به جای دسکتاپ استفاده کنم.
  استفاده این شکلی از لپ تاپ مشکل خاصی ( بیشتر منظورم سخت افزاری هست ) ایجاد نمی کنه؟

 169. سلام خدمت دوست عزیزم آقا آرش. امیدوارم که هر کجا هستین، شاد و سلامت باشین. اول از همه چیز بابت پاسخ به سوال بنده، ازتون تشکر میکنم.
  راستش خودم برا انتخاب لپ تاپ گیج شدم. آخه هر کسی یه مارکی رو معرفی میکنه و هر کسی هم میگه که لپ تاپ شناسم اما واقعاً به نظر بنده اطلاعاتشون کافی و منطقی نیست (که خودتون دیگه بیشتر باهاشون سر کار دارین) و حالا از شما که مشخصه واقعاً هم نیت تون خیره، هم اینکه آشنا هستین به جنس و نوع لپ تاپ، تقاضا می کنم بنده رو راهنمایی کنید.
  می خوام لپ تاپی که بخرم، مشخصات خوب و بالایی داشته باشه. مثلاً حداقلش مشخصات زیر رو داشته باشه:
  cpu 2.5/ 6 m cach/ ram 4 g ddr2 / و گرافیک خوب و بالایی داشته باشه، مثلاً نرم افزار مطلب رو بشه باهاش کار کرد و کلاً دارای گرافیک خوب و مشخصات بالایی باشه. برام وزن، ظاهر و اینچش زیاد مهم نیست. قیمت هم حداکثر 1.300.000 باشه.
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.
  با تشکر فراوان
  موفق و سربلند باشید.

 170. راستي يه پيشنهاد هم دارم . اين نوشته شما در زمينه اطلاعات فني خيلي جامع و كامله ولي وقتي براي خريد به بازار ميري يه چيز هايي ميشنوي مثل اينكه بعضيها ميگن برد سوني زود خراب ميشه يا ميگن ACER خيلي حساس يا به قول يكي از فروشنده ها ” سوسول” هست!! يا همين نكته كه شما گفتين در مورد بي ارتباط بودن لنووو با آي بي ام.يا اينكه ميگن خدمات پس از فروش HP جالب نيست و… چيزي كه من اسمش رو ميذارم فاكتور هاي جانبي در خريد لپتاپ. امكانش هست يه مقاله هم در اين مورد بنويسيد ؟؟ فكر كنم خيلي از اونهايي كه واقعا لپ تاپ مي خرن به اين مشكلات برخورد مي كنن.

 171. ببخشيد من درخواست آپديت كردم ولي قبلش بايد ازتون تشكر ميكردم به خاطر اين مقاله خيلي عالي و شرمنده ام كه به خاطر هيجان زدگي يادم رفت!
  من تا حالا چند بار از اين مقاله براي خريد لپ تاپ به دوستان كمك كردم و واقعا جاي تشكر داره:D

 172. سلام!
  من تصمیم گرفتم که یه لپ تاپ بخرم ولی نمیدونم کجا بهتره.
  اگر لطف کنید یک جای منصف و مطمئن برای خرید Dell معرفی کنید ممنون میشم.
  از نوشته های عالیتون هم ممنون

 173. سلام آقای آرش
  مرسی بابت تبریک:)
  قیمتش با تخفیف 1.100 (البته نسبت به جا های دیگه یک کوچولو بالاتر بود بعد تخفیف می دادن که خریدار احساس رضایت کاذب بهش دست بده :Dبه من هم دست داد)
  در مورد تجربه ی استفادم , فعلا که راضی ام.سرعت و resolution خوبی داره.فقط اینکه فرکانس و cache اش زیاد بالا نیست ولی به استفاده من و بودجه ای که صرفش کردم می خوره
  توی این رنج قیمت vaioزیاد بود ولی Configuration خوبی نداشت ,کارت گرافیک شون intel یا onboardبود.اگه hp چینی هستش در مقابل vaio ها همین طورن و اون هایی که america هستن نیز فقط assembleاش اونجا بوده در کل نسبت به هزینه ای که قراره صرف vaioشه و مشخصات سخت افزاری اش نمی ارزه.تا حدودی وسوسه شده بودم که قید ظاهر رو هم بزنم dell 1520 رو انتخاب کنم اما خب…
  فعلا که دوسش دارم فقط یه بدی داره اینکه key boardesh عربیه:))البته همپارد چون سفارش دوبی هست این جوریه.driver ها رو هم ندادن که به قول شما همه جا این طوره و الان دارم از DL,wirelessمی کنم اما با این وجود کلی طول می کشه.
  در کل ازش خیلی راضیم و معتقدم اگهhpدر ایران بهتر support می شد و یه شرکت معتبر مثل ایران رهجو یا زیگورات پشتش بود(حتی زیگورات رو فردوسی پور توی 90 کلی تبلیغ کرد:))) در جایگاه بالاتری قرار می گرفت گرچه الان هم خیلی نسبت به قبل بین کار بر ها popularشده
  مرسی بابت راهنمایی هاتون و linkکه راجع به باتری واسم گذاشتی.خیلی کمکم کردی
  و مرسی که انقدر وقت می گذارید و جواب همه رو خوب و کامل می دین:)

 174. سلام آرش جان
  من در حدود 700 تومان دنبال لپ تاپ مناسب هستم و بعد از خوندن مقالات سايت به ايسر متمايل شدم، اما يکي از دوستانم که فروش سيستم لپ تاپ داره گفت ايسر علي رغم قطعات خوب ولي سرعت پائيني داره و اعصاب خورد کنه!!! هر چند منطقي نيست ولي منو به شک انداخت چون مي گفت تا حالا 4-5 تا لپ تاپ ايسر رو واسه تعمير آوردن و همه همين مشکل رو داشتن.
  من نظر خودم روي Aspir 5738GZ و يا Aspir 5738 هست و کارم هم بيشتر فتوشاپ و اينترنته .
  ممنون ميشم راهنماييم کنيد.

 175. استاد يه آپديت به اين بحثتون نميدين قربون؟ نزديك سال نوي ميلادي چيزاي تازه مياد ها !!!

 176. سلام .میخواستم یه راهنمایی در مورد خرید لپ تاپ کنید .چندین روزه که میخوام لپ تاپ بخرم اما نمیدونم چی بخرم بد جور فکرم قاطی شده .تا سقف 2 میلیون تومان میخوام هزینه کنم .بین مدل های cw1nfx و fw490jgb از برند سونی و studio 1555 از برند dell و مدل dv6 1225 از برند HP هم تحقیق زیادی کردم اما باز به نتیجه نرسیدم .در ضمن ملاک من هم کارت گرافیک قوی هست. با تشکر

 177. با سلام به دوستان
  ali جان فکر کنم مقاله فوق به همین منظور نوشته شده است. لطفا مدل های معرفی شده در بالا را از نظر بگذرانید. می توانید دو مدل 5563 از ایسر و 1015 از دل را نیز در رده 650 هزار تومان به لیست اضافه کنید. در مورد موبابل هم با اینکه اینجا جای آن نیست اما فاکتورهای مهمی غیر از قیمت و خاصیت لمسی صفحه نمایش وجود دارد و واژه “کامل” برای هر کسی یک معنائی دارد.
  —————————————-
  امیر جان نوت بوک جدید مبارک باشد اگر مشخصات را بطور کامل می دانید بعلت اینکه با این نوت بوک بطور مستقیم کار نکرده ام نمی توان توضیح دیگری برای شما داشته و این شمائید که در حال حاضر می توانید این کار را انجام بدهید. در مورد گارانتی نیز همانطور که می دانید HP به مانند Dell یا سونی نیست و چند شرکت مجزا که هیچکدام هم اعتبار فوق العاده ای ندارند این کار را انجام می دهند مثلا همین همپارد من بجز مغازه موجود در پایتخت شعبه دیگری از آن سراغ ندارم یا مثلا ایران اچ پی فقط اینترنتی کار می کند، مای اچ پی تنها برخی مدل های خاص را دارد و به همین منوال.
  در مورد سونی ها تا حدودی حق با شماست اگر مقاله بالا را بخوانید 15.4 اینچی های سونی منحصر به سری های CS، NS، NW و BZ می گردد که هیچکدام هم نمونه فوق العاده ای نیستند. برای چک کردن مشخصات نوت بوک ها نیز می توانید از این سایت استفاده کنید.
  —————————————-
  بهار جان نوت بوک جدید مبارک باشد. خوب بود به قیمت آن نیز اشاره می کردید. در کل برای رده پرتابل دستگاه مناسب و نسبتا خوش قیمتی ست که از مشخصات میانه رو به بالائی برخوردار است در این زمینه مایلم از تجربه استفاده شما هم برخوردار گردیم.
  در مورد باتری لپ تاپ و نگهداری از آن چندین توصیه خوب و بجا را می توانید از سایت HP در این بخش بدست بیاورید. در قسمتی از این صفحه نوشته شده است که در صورتیکه دستگاه خود را برای بیش از دو هفته به برق شهر متصل می کنید و در این مدت هیچگاه از باتری استفاده نمی نمائید بهتر است باتری را خارج کنید و نکته ای که شما اشاره کردید احتمالا به همین موضوع مرتبط می باشد در غیر اینصورت من چیز دیگری در این زمینه پیدا نکردم. در هنگام اتصال برق به لپ تاپ نیز باتری در مدار نیست و کاملا از برق شهر استفاده می شود.
  در مورد همپارد نیز با شما هم عقیده ام.
  از اینکه توانسته ام کمکی کرده باشم خوشحالم.
  —————————————–
  سیامک جان تمامی قیمت های فوق به نقل از سایت ها و گارانتی های معتبر است و چه خوب بود که به مورد ارزان اشاره می کردید.
  ——————————————
  محمد صادق عزیز هرکدام از دو کارت گرافیکی ATI و Nvidia از مشخصات مناسب و کاربری های خاص خود برخوردارند و نمی توان اینگونه در مورد آنها قضاوت کرد. برای مقایسه کیفیت کارت های مختلف به این سایت مراجعه کنید (تنها نتایج ستون های سمت راست را مورد مقایسه قرار دهید) در مورد نوت بوک های سونی و استفاده تمامی آنها از چیپ ست های Share با RAM برای پردازش های گرافیکی این به هیچ عنوان صحیح نیست و مدل به مدل تفاوت می کند و بسیاری از مدل ها همچون بخش بزرگی از سری FW، تمامی مدل های سری Z، بسیاری از مدل های سری AW و … از کارت گرافیک جداگانه استفاده می نمایند اما اگر حرف شما این است که این نوت بوک ها علاوه بر حافظه اختصاصی کارت گرافیک از RAM نیز برای بالا بردن توان پردازش گرافیکی بهره می برند باید بگویم این موضوع منحصر به سونی نیست و همه شرکت ها مدتهاست که از این موضوع استفاده می کنند بعنوان مثال در مشخصات یک نوت بوک که از یک کارت گرافیک Dedicated با حافظه 128 مگابایت استفاده می کند آمده است: توان پردازشی 1024 مگابایت و نگفته پیداست که این نهصد مگابایت اضافی از RAM گرفته می شود و بازهم مشخص است که این حافظه اضافی ارزش چندانی در عملیات پردازش ندارد.
  ——————————————
  شهرام جان از لطف شما متشکرم.
  مشخصات سری CW را از اینجا می توانید ببینید جائیکه ظاهرا حق با شما ست و تمامی مدل های این سری از حافظه RAM به فرم DDR3 استفاده می نمایند. در مورد مقایسه دو کارت گرافیک نیز به این سایت مراجعه کنید اما در مورد کارت گرافیک موجود در مدل Asus K40N همانطور که در اینجا مشاهده می کنید این کارت GT 102M نام دارد و شما آن را به اشتباه 201 عنوان کردید. با مقایسه دو کارت در سایتی که در بالا به آن اشاره کردم کاملا مشخص است که GT230 برتری بی چون و چرائی دارد و نتایج 3D Mark موجود در سایت نیز به روشنی این موضوع را نشان می دهد.
  با تشکر

 178. سلام آقا آرش امیدورام که حالتون خوب باشه من همیشه از راهنمایی شما استفاده کردم میخواستم نظرتون را در مورد این دو مدل لب تاب بگید
  vaio cw14FX با کانفیگ cpu t6600 2.2 ، 4gb ram 1066 DDR3 ، 320HDD , GF230 512
  asus k40n با همون پردازنده سونی 4 گیگ رم DDR2 ، 500HDD و گرافیک GF201 512 .
  سوال اینکه کدوم گرافیک بهتره و آیا تمام cw14 ها رمشون DDR3 هست .

 179. با سلام
  لطفا در خصوص كارت گرافيكي هاي مختلف (مخصوصا GF و ATI و Radeon) بفرماييد كارايي كدام بهتر است.
  آيا استفاده كارت هاي گرافيكي سوني از حافظه مطلب صحيحي است ؟

 180. سلام آقا آرش. اول تشکر بخاطر جواب سریع و دوم اینکه چرا قیمت های این سایت اینقدر پایین هست !!!

 181. من یک لپ تاپ سونی z540 خریدم!لپ تاپ های متقاوتی دستم بوده ولی این مدل واقعا عالیه از چند نظر:
  1-سبکی تنها 1.3 کیلو گرم
  2-زیبایی
  3-راحتی کار با آن
  من این لپ تاپ را ارتقاء دادم یعنی رم رو 3 گیگ کردم و هارد رو 320 کردم!بصرفه تر بود!1600 دراومد!گارانتی اون هم تو پاساژ ایران یکی از دوستان هست که انصافا از صد تا از این شرکتها گارانتیش بهتره!چون قطعات رو عوض میکنه و زود تحویل میده!
  اما همیشه یک مشکل برای خریدارانی مثل من هست!
  من لپ تاپ دل و ایسوس و اچ پی و اپل و فوجیتسو و سونی داشتم و از هر کدوم چند مدل!انصافا در ظرافت و کیفیت قطعات به سونی نمیرسند.این سونی مدل z نیز
  آخرین انتخاب من نیست چونکه دوباره به سرم زده اینو بعد از فقط 2 ماه استفاده بفروشم ویک تجربه دیگه از یک مدل دیگه داشته باشم!البته میدونم که کلی ضرر میکنم ولی مثل خوره افتاده به سرم که 200 تومن تخفیف برای دوماه استفاده بدم و اینبار سراغ مدلهای 17 اینچ برم!
  یا حق

 182. سلام آقای آرش
  من هم HP DV3-2165eeرو گرفتم با گارانتی همپارد.راستی نظرتون راجع بش چیه؟البته گارانتی که نمی شه بهش گفت بیشتر شبیه فاکتور فروشه:-(از رو جعبش هم که خوندم مثل اینکه سفارش امارات و دوبیه
  🙁
  در مورد ایران رهجو هم کاملا حق با شماست و تفاوت با همون نمونه اما با شماره گذاری دیگه زیاده .توی سری های srوcsزیادنیست اما توی سری های zو…. خیلی محسوس تره
  یه سوال راجع به باتری ها دارم؟من توی سایت خودHPکه خوندم گفته وقتی که باتری Full هستش ومی خواهیم از برق ACاستفاده کنیم بهتره باتری ازلپ تاپ جدا شه. من درست متوجه شدم؟یا برای استفاده طولانی مدت (بیش از 2ساعت) باید این کار رو کرد؟وقتی باتری fullهستش و به برق متصله از shargeباتری استفاده می شه(یعنی مرتبا desharge شده و دوباره بابرقSharge می شه )یا مستقیم از برقَ استفاده می کنه؟.من ممنون می شم اگه در این موردم راهنماییم کنید.
  راستی به نظرم گارانتی همپارد فرمالیته اس چون یه فاکتورفروشه در واقع که با نرم افزار هلو هم نوشته شده:))(همون که توی elecompکلی واسش تبلیغ کردن)
  در کل جز مسئله گارانتیش از انتخابم راضیم و این رو مدیون کمک ها و راهنمایی های شما هستم.واقعا ازت ممنونم.
  اون یه سوال هم ممنون می شم جواب بدین:D
  واقعا مرسی…….

 183. آرش جان من همین 1390 HP DV6 رو گرفتم. 1,270,000 تومان با گارانتی همپارد. (فروش ویژه)
  ممنون از نوشته‌هات.

 184. آرش جان، با درود
  نظرت راجع به HP Pavilion DV6 1390 چیست؟ یک بررسی مختصر فنی (ویژگی‌ها، مزایا و معایب) اگر داشته باشی، ممنون می‌شوم. (مشخصاتِ اسمی ِ آنرا می‌دانم.)
  دیگر اینکه آیا در ایران پشتیبانی مناسبی از لپ‌تاپ‌های HP صورت می‌گیرد؟ آیا در ایران هم می‌توان با خیال آسوده لپ‌تاپ‌های ساخت این شرکت اول جهانی را خریداری کرد؟ گارانتی پیشنهادیت برای HP چه شرکت‌هایی است؟
  پرسش دیگر اینکه آیا واقعاً Sony لپ‌تاپی با مشخصات سخت‌افزاری بالا در رده‌ی 15 اینچ در بازار ندارد، یا من ندیده‌ام؟! سری FW بسیار عالی، اما بزرگ و تا حدی بی‌قواره است.
  و در آخر: ممنون می‌شوم اگر وب‌سایت مرجع و کاملی به زبان انگلیسی برای چک کردن مشخصات انواع مدلهای لپ‌تاپ و نیز تصاویرشان، معرفی کنی.
  سپاس.

 185. عزیزم اگه ممکنه تو خرید موبایل و لپ تاب کمک کنین!
  بهترین لپ تاپ از هر لحاظ (اصلح ترین!) تا یک تومان
  کامل ترین موبایل تا سقف 500 تومان (ترجیحا لمسی)
  پیشاپیش سپاسگذارم از محبتت.

 186. با سلام به دوستان
  سیامک جان مدل مد نظر شما نمونه قدرتمندی ست که پردازنده، مهمترین برتری حاضر در آن نسبت به سری DV6 است. در مورد پردازنده دستگاه، در این مدل از پردازنده 64 بیتی چهار هسته ای Intel® Core™ i7-720QM با فرکانس 1.6 گیگاهرتز با 6 مگابایت حافظه L2 استفاده شده است که همین موضوع البته ارزش انتخاب این مدل را به خوبی نشان می دهد. استفاده از این نوع پردازنده خود بخود منجر به استفاده از main با پشتیبانی از حافظه DDR3 نیز شده است که بازهم جای تقدیر دارد. اما کارت گرافیک GT 230M جدا از فناوری ساخت 40 نانومتری و پشتیبانی از DirectX 10.1 تقریبا هیچ برتری خاص دیگری بر نمونه ای همچون GF 9600GT ندارد.
  در کل با دستگاه بسیار مناسب و خوش قیمتی روبرو هستیم. البته من قیمت پائین تر از این رقم نیز پیدا کردم از جمله در اینجا با قیمت 1.420 میلیون تومان.
  ————————————————————
  بهار جان آنطور که من از نوشته های قبلی شما به یاد دارم گویا بقیه کامنت ها را قبلا خوانده اید که اگر اینگونه است در جریان نبودن شما در مورد داستان نوت بوک های دو حرفی ایران رهجو کاملا برای من جای تعجب دارد چرا که این موضوع بارها و بارها مورد بحث قرار گرفته است اما بطور خلاصه و برای آشنائی شما باید خدمتتان عرض کنم که تمامی نوت بوک های شرکت ایران رهجو محصولات آفریقا و خاورمیانه سونی هستند که بصورت انحصاری توسط این شرکت که در لوازم صوتی و تصویری نمایندگی سونی به حساب می آید (و البته نام آن در مورد لوازم صوتی تصویری به بازرگانی ایران تغییر می یابد) به ایران وارد می شود و بعلت موارد دست و پاگیری همچون مشکلات ورود کالا و تعرفه های گمرکی معمولا قیمت این دستگاه ها نسبت به نمونه های اروپائی و آمریکائی که سه رقمی هستند کاملا گران تر و غیر رقابتی تر می شود. اینجاست که شرکت ایران رهجو برای آنکه این عدم تعادل در قیمت و توجیه ناپذیر بودن هزینه برای کالائی مشابه را توجیه نماید دست به دامان مسائل ناجوانمردانه ای همچون اصل نبودن دیگر کالاها و تقلبی بودن آنها می شود که این موضوع بارها و بارها توسط شخص اینجانب در نمایشگاه ها و تماس های رودرو با شرکت ایران رهجو پیگیری شده است و تاکنون جوابی بجز موارد ذکر شده در بالا نصیب من نگردیده است. از جمله یک بار این موضوع با نشان دادن دو مدل مشابه به یک غرفه دار ایران رهجو که اختلافی بیش از 700 هزار تومان با هم داشتند اندک اندک به مشاجره انجامید و جریان آن در هفته نامه عصر ارتباط توسط اینجانب به نقد کشیده شد که البته نگفته پیداست که نتیجه ای حاصل نگردید. در کل نمی خواهم محصولات ایران رهجو را زیر سوال ببرم و کاری هم به این موضوع که منطقه توزیع آفریقا خاورمیانه برای سونی مهمتر است یا اروپا یا آمریکا که بخواهد کیفیت اولی را بر دومی ترجیح دهد، ندارم؛ اما از دید یک خریدار هرچند در ایران رهجو با گارانتی طولانی مدت تری روبرو هستیم اما به شخصه معمولادر قیاس محصولات این شرکت با سایر شرکت ها با قیمت های عادلانه تری روبرو نشده ام.
  در مورد مقایسه بین گارانتی هائی که نام بردید من نمی توانم اظهار نظر درستی بنمایم چون در یک سو یک شرکت قدرتمند و متمول جای دارد و در سوی دیگر یک شرکت نوپا با مسئولیت محدود. بهتر است خودتان شرایط را با هم مقایسه کنید.
  در مقایسه میان برندها ها نیز حرف من نمی تواند برای شما سند باشد چون وسایل الکترونیکی معمولا استثناهای زیادی دارند یک مثال در این زمینه می تواند وضعیت را کاملا روشن نماید نوت بوک Dell XPS 1330 یکی از پر اشکال ترین مدل های بازار نوت بوک است که حتی فروشندگان این کالا نیز این اواخر آن را به مشتری های خود توصیه نمی نمودند. در این نوت بوک بعلت مشکل در هیت سینک کارت گرافیک، لحظه ای پیش می آمد که این قطعه سرانجام می سوخت و با این کار هزینه ای سنگینی به کاربر تحمیل می شد اما همین مشکل فراگیر نیز برای همه پیش نمی آمد و بودند و هستند کاربرانی که مدتهاست از همین چینش 1330 بدون اشکال در حال استفاده هستند.
  در مورد ظاهر 1520 این کاملا طبیعی ست که شما ظاهر آن را نپسندید چرا که این نوت بوک به دسته Vostro یعنی مدل های مخصوص کار با ظاهر ساده تعلق دارد و اگر بخواهید همین مشخصات فوق العاده را در یک نمونه زیباتر با طراحی ظریف تر پیدا کنید باید رقم بالاتری را هزینه نمائید. توصیه من برای شما یا افزایش بودجه و یا تعدیل مشخصات است. مدل های مختلف سری Studio و حتی آخرین چینش Inspiron 1545 با اینکه مشخصات پائین تری دارند اما ظاهر زیباتری در اختیارتان قرار می دهند.
  در مورد گارانتی تهران فالنیک نیز این شرکت مدتهاست در زمینه فروش اختصاصی محصولات HP فعالیت می کند و من تا بحال موردی از مشکل در ارتباط با آنها نشنیده ام. اما باز در مورد آن تحقیق کنید.
  ———————————————————-
  آیدا جان انتخاب های شما همگی در سطح بالائی قرار دارند البته مدل های ایران رهجو را متاسفانه نتوانستم پیدا کنم اما سایر مدل ها تقریبا همگی در یک کلاس جای دارند. البته بک نکته جالب در میان انتخاب های شما وجود دارد و آنهم اینکه از سایز 13.3، 14.1، 15.6 و 16.4 همگی در این میان دیده می شوند و این نشانه چندان خوبی برای انتخاب مناسب شما نیست. نکته اول به نظر من این است که ابتدا تعیین کنید که به چه سایزی از صفحه نمایش نیاز دارید نکته بعدی به رده قیمتی این مدل ها باز می گردد که در اینجا نیز حوزه قیمتی نسبتا گسترده ای دیده می شود. لطفا این دو مسئله را در نظر گرفته و سپس دوباره مدل های مد نظر خود را لیست نمائید.
  در کل به نظر من از خیر 1340 (بعلت مشکلات مدل قبلی این کلاس یعنی 1330) بگذرید و در میان دیگر مدل ها نیز به نوع پردازنده و مخصوصا کش آن توجه کاملا بنمائید.
  در مورد مک بوک ها هیچ مشکلی در رابطه با خرابی قطعات تا بحال نشنیده ام و مشکل گارانتی معتبر (به آن معنائی که در ذهن شماست) مشکل همگی برندهای عمده بازار است و منحصر به اپل نمی شود. اما یکی دو شرکت به تازگی به ارائه و گارانتی اپل ها پرداخته اند که از آن جمله می توان به اینجا اشاره کرد.
  در مورد مودم هم که قبلا توضیح کامل داده ام که با یک مودم خارجی USB ساده و معمولی که با قیمتی زیر 20 تومان با برندهای گوناگون (از جمله Dell) به فروش می رسد همه چیز حل می شود و تنها یک پورت USB برای این کار لازم است و هیچ احتیاجی به گشودن دستگاه نیست.
  با تشکر

 187. با سلام مجدد
  ببخشيد آقا آرش من يه سوال يادم رفت
  apple macbook modem نداره.براي استفاده از dial upچه كار بايد كرد؟به خود شركتي كه مي خريم بايد بگيم مودم رو نصب كنن؟براي اين كار دستگاه بايد كاملا باز شه؟(فكر كنم اين كار كلي از كلاس لپ تاپ كم كنه البته از ديد خودشون اما براي من استفاده از dial upبراي اينترنت راحت تره با توجه به اينكه اينجا پورت هاي adsl بسته شده)
  پيشاپيش ممنونم از راهنماييتون

 188. سلام
  سايتون و مطالبي كه مي نويسين واقعا عاليه و حرف نداره….
  من كلي استفاده كردم از مطالبتون گرفته تا جواب هايي كه به بچه ها دادين
  من چند تا سوال از خدمدتون دارم
  1-لطف كنيد و ا نتخاب هاي من رو مقايسه و چك كنيد و نظرتون رو راجع به بهترين براي من بگيد(ان قدر سردرگم هستم كه حد نداره)
  راستي اينم بگم استفادم دانشجويه(search at Internet,power point, word,movie…)
  1.Apple MacBook 13.3
  )فركانس 2.4 dell studio xps 1340
  -sony vgn-fw55gf/t(ايران رهجو)
  sony vgn-cs36g
  HP Pavilion DV6-1205
  HP Pavilion DV6-1255
  خودم نظرم روي apple هست اما آيا گارانتي معتبر توي ايران داره؟؟؟؟؟؟؟؟و اينكه با توجه به اينكه جديده آيا ريسك نيست؟بعدان به مشكل بر نمي خورم؟معايبش چيه؟فكر مي كنيد به اندازه dell و hpكار مي كنه يا زود خراب شه؟تا چه حد قابل اعتماده؟
  ممنون مي شم راهنمايم كنيد… ديدم كه خيلي از بچه ها باهاتون مشورت كردن و بعد گفتن از انتخابشون راضي بودن. اميدوارم راجع به من هم همين طور باشه

 189. سلام من يه دونه سوال ديگه هم علاوه بر قبليه دارم
  شما شركت بازرگانی تهران فالنیک( ایران اچ پی)و گارانتي شو تاييد مي كنيد؟؟؟
  انگار فقط فروش online دارن؟درسته؟ممنون مي شم در اين مورد هم اطلاعاتي كه دارين رو در اختيارم بزارين
  فقط كاش زود جواب up كنيد:-(
  خيلي مرسي

 190. سلام آقاي آرش
  من بازم يه سري سوال ازتون دارم..
  من امروز رفتم elecomp و سوال هاي بيشتري برام ايجاد شد.فروشنده ها كه فقط مخ مي زنن واسه همين من معمولا سوالي ازشون نمي پرسم ديگه اكه شما نبوديد گه هيچي…مرسي.
  امروز من به شركت ايران رهجو برخوردم و واقعا همين جوري موندم. مدل هاشون 2 رقميه و اصلا اون چيزي نيست كه تو sony style يا حتي توي همين بازار ايران مي بيني.ادعاشونم اينه كه اين نام گذاري ماله Middle east هستش.من كه فكر مي كنم يه جور بازار گرميه.قيمتاشونم خيلي بالا هستش در صورتي كه وقتي فرووم لپ تاپ رو مي بيني از لحاظ سخت افزاري به قيمتش نمي ارزه:(فقط اينكه معتبره و فكر نميكنم واسه prestigeكاريشونم كه شده محصول بد دست خريدار بدن
  به نظرتون گارانتي امرتات با ايران رهجو تا چه حد برابري مي كنه؟؟؟؟؟؟؟؟.نظرت واسم مهمه
  و اينكه بين برند hp , dell و sony vaio كدوم رو از لحاظ اينكه بعدا كمتر به مشكل بربخورم ومجبور باشم برم نمايندگي و تعويض قطعه و….توصيه مي كنيد؟(مي دونم اين سوال اين قدر كليشه ايي شده از ديدنش احتمالا حرص مي خوريد. ديدم خيلي ها مي پرسن ولي انگار وقتي خودت مستقيما مي پرسيو جواب مي گيري واست فرق مي كنه…به هر حال مرسي اگه راه نماييم كنيد)
  ديگه اينكه من واقعا توي انتخاب لپ تاپم وسواس شدم چون همون طور كه قبل گفتم بودجه نسيتا محدود(بين 900تا 1.200)دارم و با توجه به اين كه pc كه داريم RAm ,و HARD و Geraphic card بالا داره و من لپ تاپ رو فقط واسه كار هاي دانشجويي مي خوام لزومي هم نمي بينم كه بودجه بالا صرف كنم.فقط يه لپ تاپي مي خوام كه علاوه بر زيبايي حداقل 3/4 سال برام كار كنه و من توي اين مدت هي توي راه نمايندگي نباشم يعني به مشكلي بر نخورم.مي دونم كه توي همين article كلي گفتين dell1520 حالا با چينش هاي مختلفش خوبه اما اصلا ظاهر خوبي نداره:(
  ممنون مي شم اگه كمكم كنيد
  و خيلي مرسي از اينكه وقت مي گذاريد و جواب بچه ها رو خوب و كامل مي دين

 191. سلام آقا آرش واقعا خسته نباشی راستش من هیچ کجای وب کسی رو سراغ ندارم مثل شما بدون هیچ چشم داشتی سه سال این همه کامنت رو جواب داده باشه. و دیگه اینکه نظرت راجع به این غول محشر HP یعنی Pavilion dv6-2020ev با CPU 720QM Core i7 اون هم با قیمتی حدود 1.550.000 چیه. همیشه شاد و پیروز باشی.

 192. با سلام به دوستان و پوزش مجدد بابت تاخیر
  ali جان خوشحال می شوم در مورد محدودیت های سخت افزاری دو نرم افزاری که نام برده اید صحبت نمائید چون به شخصه نمی دانم این دو نرم افزار به چه سخت افزاری احتیاج دارند.
  ————————————————————
  ادوین جان انتخاب های شخص من در این حوزه قیمتی سه مورد را شامل می شود:
  1- Acer 5536
  Dell 1050-2
  Fujitsu-Siemens Esprimo 6545-3
  ———————————————————-
  امین جان حق با شماست و در سایت HP تنها Config ارائه شده برای Envy 15 دارای صفحه نمایش Full HD ست. این موضوع با اینکه باید علت آن را از خود HP جویا شد اما احتمالا به علت متفاوت بودن نمونه هائی ست که در کشورهای مختلف توزیع می گردد.
  ——————————————————–
  مجید جان WXGA که به نوعی استاندارد سازی برای رزولوشن نوت بوک هاست اما این نکاتی که معمولا هر برندی برای صفحه نمایش خود ذکر می کند مثل “Magic Bright” و مواردی از این دست یشتر جبه تبلیغاتی دارد و عملا صفحه نمایش نوت بوک ها توسط چند شرکت خاص ساخته می شود و در یک رده قیمتی مشخصی کیفیت صفحه نمایش ها تفاوت خاصی با هم ندارد.(البته استثناهائی هم وجود دارد). داستان LED اما جداست. نمونه های مجهز به LED در حقیقت نور پس زمینه خود را از لامپ های LED تامین کرده و علاوه بر کاهش مصرف انرژی از کنتراست بالاتری هم برخوردارند.
  ——————————————————–
  saeed جان برای چه نوع کاربری؟
  ——————————————————–
  محمد جان MSI برندی تایوانی ست که اطلاعات کاملی در مورد آن را می توانید از اینجا بدست بیاورید. در مقاله فوق بیشتر به ده برند اول بازار ایران از دیدگاه نویسنده پرداخته شده و به همین منظور از MSI نامی برده نشده است. در مورد این برند اطلاعات من کامل نیست و نیم توانم در مورد کیفیت محصولات آن اظهار نظر کنم اما از روی مشخصات سخت افزاری نوت بوک های مناسب و خوش قیمتی ارائه می دهد.
  ————————————————————
  مهدی جان من در مورد نرم افزارهائی که نام بردید و نیاز سخت افزاری آنها اطلاعی ندارم لطفا شما نیز به این موضوع بطور کامل اشاره کنید.
  در انتخاب میان 1520 و E5500 هرکدام مشخصات ویِژه ای را ارائه می دهند که نمی توان به راحتی بین آنها انتخاب کرد. اما در یک نگاه قابلیت های 1520 بالاتر است و E5500 نیز اصلی ترین برتری سری Latitude یعنی گرافیک های حرفه ای Quadro را با خود به همراه ندارد.
  ———————————————————-
  مجتبی جان من از نیازهای یک برنامه 3D خبر ندارم لطفا در این زمینه توضیح بیشتری بدهید. در مورد 1520 با شرایط بسیار مناسبی هم از لحاظ سخت افزاری هم از لحاظ گرافیکی روبرو هستیم که بسیاری از کاربران را راضی می کند. تفاوت نوت بوک گرافیک حرفه ای با نوت بوک مخصوص بازی در کارت گرافیک آنها نهفته است جائیکه مثلا در مدل های پیشرفته سری Latitude از کارتهای Nvidia Quadro استفاده شده که با اینکه در بازی از کیفیت چندانی برخوردار نیست اما بطور کامل برای استفاده در نرم افزارهای انیمیشن و شبیه سازی ساخته شده است.
  ———————————————————-
  سمیه جان البته مستقیم آنگونه که مد نظر شماست ظاهرا بدون داشتن واسطه در خارج از کشور امکان پذیر نیست اما در این میان چندین سایت (مثلا اینجا) ادعای نمایندگی بودن اپل در ایران را دارند و حتی سایتی نیز کاملا کپی شده از سایت مادر دارند. راست و دروغ ماجرا را البته با مقایسه قیمت ها با سایت مادر به راحتی می توانید متوجه شوید.
  ———————————————————–
  م عزیز لطفا مدل مد نظر خود را بطور کامل بنویسید
  ———————————————————-
  بهار جان اتخاب های من در مقاله بالا پیش روی شما ست هنوز هم اگر بخواهم بخرم از همانها انتخاب می کنم.
  ——————————————————–
  سارا جان پاسخ خود را با خواندن مقاله فوق پیدا خواهید کرد.
  ——————————————————-
  بهار جان از توجه و اظهار لطف شما متشکرم
  حوزه انتخاب در محدوده قیمت شما بسیار گسترده است و مدل های متعددی در این میان می توان نام برد که تقریبا به همه در مطلب بالا اشاره شده است. در مورد دوام یک لپ تاپ از لحاظ بدنه اگر مدل های حرفه ای با بده فلزی (مثل سری Latitude) را کنار بگذاریم سایر مدل ها تقریبا از طراحی نسبتا یکسانی با استفاده دست و دل بازانه از پلاستیک بهره می برند و نمی توان یکی را از این لحاظ بر دیگری برتری داد. این دقیقا نوع استفاده شماست که عمر دستگاه را تعیین می کند. من تا بحال چیزی در مورد ضد ضربه بودن HP نشنیده ام. اگر واقعا فکر می کنید به یک لپ تاپ مقاوم احتیاج دارید در این محدوده قیمتی Dell Latitude E6400 وجود دارد که با بدنه مقاوم و سه سال گارانتی خیال شما را از هر لحاظ راحت می کند البته از همین الان باید بدانید که گرافیک حرفه ای نصب شده بروی این مدل تناسب چندانی با بازی ندارد.
  در مورد هر دو مدلی هم که نام بردید باید بگویم اندکی قدیمی شده اند و از سونی ها می توانید از CS و NW و از HP ها می توانید از سری DV3 انتخاب نمائید.
  لپ تاپ هائی که من دیده ایم معمولا بصورت آک بفروش می رسند و موردی غیز از این تا بحال ندیده ام. در این مورد نیز می توانید از گارانتی معتبر خرید کنید تا حیالتان راحت باشد. در مورد Driver ها اما این مشکل همیشگی لپ تاپ ها بوده و هست.
  ———————————————————
  امیر جان انتخاب های من برای شما شامل مدل StudioXPS 1640 از Dell، مدل FW31M از سونی و مدل DV6-1215 از HP ست.
  مودم خارجی هیچ تفاوتی بجر محل اتصال با مودم خارجی ندارد و از آن به راحتی می توان همانگونه که از یک مودم داخلی استفاده می کنید، بهره برد. یکی از محبوب ترین و فراوان ترین انواع مودم های خارجی موجود در بازار مدل Dell است که به همراه بعضی از نمونه ها ارائه می شود این مدل به اندازه یک قوطی کبریت است و قیمتی زیر 20 هزار تومان دارد و من تا بحال موردی از مشکل در رابطه با آن نشنیده ام .
  در مورد تفاوت CPU باید بگویم که پاسخ شما هم آری ست و هم نه یعنی هم این تفاوت بین دو فرکانس پردازنده ارزش افزایش قیمت را دارد و هم ندارد این کاملا به کاربری شما بستگی دارد که این مثلا 200 مگاهرتز اضافی در آن تاثیر دارد یا خیر. اما اگر بخواهم کلی صحبت کنم و قشر عظیمی از کاربران را در نظر بگیرم باید بگویم که از یک سرعت مشخصی به بالا (در حدود 1.8 به بالا)، تفاوت چندانی در نوع تجربه کاربران در کاربری های معمول و حتی نیمه حرفه ای مشاهده نمی شود. این داستان در مورد کش نیز برقرار است و بیش از 90 درصد کاربران تفاوت کش 6 با 3 را در عمل متوجه نمی شوند.
  در مورد سوال بعدی در مقایسه پردازنده 2.0 با کش 3 بر 2.1 با کش 2.0 نگفته پیداست که اولی برتری کاملی دارد چون حافظه کش یکی از اصلی ترین دلائل کارکرد سریع دستگاه است و درست است که از کش 3 به بالا نمی توان اختلاف خاصی در کاربری های معمول پیدا کرد اما زیر رقم 3 اختلاف مشهود می گردد.
  اصلی ترین مزیت LED بجز افزایش کیفیت تصاویر در کاهش مصرف انرژی ست که برای لپ تاپ از اهمیت بالائی برخوردار است اما باز این هم به کاربری شما و میزان عدم دسترسی شما به منبع برق بستگی دارد.
  درایوهای Blu-ray موجود در بازار دست است که BD-Rom هستند اما همگی DVD-RW نیز می باشند اما در مورد ارزش آنها باید بگویم با پائین آمدن قیمت دستگاه های دارای این فناوری داشتن آن مخصوصا برای کسانی که دستگاه خود را حداقل برای چهار تا پنج آینده خریداری می کنند یک مزیت مشهود است.
  در مورد ویندوز هفت کاملا مطمئنا باشید که با نمونه بسیار بسیار بهتری از ویستا روبرو هستید که کاملا ارزشش را دارد.
  ————————————————————
  پدال عزیز حق با شماست. تصحیح خواهد شد.
  ———————————————————–
  بهار عزیز از ابراز محبت تان تشکر می نمایم و خوشحالم که نوشته های نچندان حرفه ای من کمک کوچکی به شما کرده است.
  در مورد مودم که در پاسخ به امیر عزیز گفتم با یک قطعه کوچک همه چیز حل می شود. پاسخ فرکانس پردازنده ها را نیز در پاسخ به کامنت امیر ملاحظه کنید.
  در مورد مدلی که فرمودید مشخصات کاملا مناسبی با قیمت مناسب تر دارد البته همین قیمتی که شما آن را پائین می دانید در حدود 160 هزار تومان از قیمت سایت سونی گرانتر است چون همانطور که از اینجا می بینید قیمت این مدل 999 دلار است. علت پائین آوردن قیمت از سوی سونی کاملا بدلیل رقابت است و این کاهش قیمت نیست که عجیب است بلکه این نام سونی ست که بلاخره این کاهش قیمت را قبول کرده چرا که مثلا Vostro 1520 با مشخصاتی کاملا حرفه ای از این رقم نیز پائین تر قیمت خورده است.
  سوال بعدی تان را نمی توان بطور قطع و یقین پاسخ داد تنها راه این کار گشودن دستگاه و مشاهده قطعات موجود در آن و مقایسه آن با دیگر مدل هاست وگرنه سونی هیچگاه در هیچ منبعی به نوع قطعات مختلف موجود در سری های گوناگون خود اشاره ای نکرده است.
  اما اگر بخواهم از روی تجربه به سری های موفق اشاره کنم سری SR و FW از جمله بهترین های سونی در میان کاربران هستند. البته بازهم به این جملات اکتفا نکنید و فوروم های لپ تاپی را کاملا بدنبال این موضوع چستجو نمائید
  با تشکر

 193. با سلام به دوستان و پوزش بابت غیبت طولانی و به تاخیر افتادن پاسخ سوال های شما. متاسفانه این روزها به شدت در گیر چندین کار پر مشغله هستم که فرصت خدمت گذاری به شما عزیزان را از من گرفته است. اما قول می دهم تا پایان همین هفته پاسخ تمامی سوالات شما را بدهم.
  با تشکر آرش

 194. سلام
  نمي دونم چرا ديگه commentها رو تند تند جواب نمي دين!من تقريبا اون 178 pageكه به صورت pdfبود رو خوندم گرچه چون واسه 2007/8بودن مدل هايي كه روش بحث شده بود همگي قديمي بودن اما خيلي چيز ها ياد گرفتم تقريبا از حالت آماتوري خارج شدم چون مطالبتون رو print دارم و كامل خوندم به طوري كه فروشنده ها معمولا تعجب مي كردن امروز ,چون دختر ها و خانوم ها معمولا اطلاعات سخت افزاري شون پايينه و من اينو مديون مطالب خوب شما هستم به خيلي ها تعريف سايتتون رو كردم
  فقط اينكه اگه مي تونيد تند تند جواب commentها رو up كنيد
  منم هم امروز با گشتن ميون فروشگاه ها و گرفتن ليست قيمت ها كلي سوال ديگه واسم ايجاد شده خيلي ها شون همين سوال هاي آقاي اميره
  براي استفاده از dial up connection چه راه حلي هست با توجه به ايكه مودم ها internal هستند؟با External مي شه از dial up استفاده كرد؟
  بعدم همين قضيه فركانسcpu و اين حرفا كه واقعا تفاوت زيادي بين2.3 و 2.66و… وجود داره؟
  بعدم ايكه چرا هيچ جا cd ي driver ها رو مثل pc نمي دن؟
  راستي نظرتون راجع به مدل sony vaio_fw 510DTچيه؟
  cpu:core 2 duo T6600 2MB L2 cache FBS 800 MHZ فركانس2.2
  ram:4GB
  hard:500GB
  operating system:7 home
  display:16.4
  Gerapihic card:ATI 4650 dedicate
  weight:2.9 kg
  قيمتش 11,600,000ريال با اين امكانات خوب قيمتش پايينه abnormal نيست؟فقط فركانسش پايينه
  يه سوال ديگه هم دارم
  فرض كنيم يكي قيمت و RAMو HARDو … براش مهم نباشه و فقط مبناي انتخابش ظاهر باشه توي برندي مثل VAIO مي تونيم بگيم همه SERIE ها (مثلا SR يا FW ,…)
  همه از لحاظ كيفيت قطعات و طول عمر يكي هستن و مبناي انتخابمون ظاهر باشه؟(فرض كنيم همه مدل ها حالا مي خواد SR باشه ياFW از لحاظ ميزان RAM ,HARD ,قيمت……….يكي باشن) يا اينكه بايد ببينيم كدوم Model يا سري خوب جواب داده و كاربر ها راضي بودن
  نمي دونم منظورم رو رسوندم يا نه
  اميدوارم هر چه زودتر جواب بدين(قبلي رو كه هنوز جواب ندادين):)
  بازم خيلي خيلي مرسي از مطا لبتون

 195. سلام
  اقا بايد بگم دستتون درد نكنه براي زحمتي كه كشيدين خيلي عاليه انشاالله روز به روز ذر حال رشد باشين

 196. با درود،
  و با سپاس از نوشته‌های سودمندتان.
  چندی است که به دنبال یافتن لپ‌تاپ مناسب هستم و بسیار مشتاقم تا از راهنمایی شما هم استفاده کنم.
  مشخصات مورد نظر من:
  ـ پردازنده‌ی Intel Core 2 Dou حداقل 2.2 گیگاهرتز، با FSB و Cache مناسب
  ـ کارت گرافیک قوی، با حداقل 512 مگابایت مستقل
  ـ 4 گیگابایت حافظه‌ی رم
  ـ هارد چندان مهم نیست. اما به هر حال 320 گیگ الان در بازار معمول است.
  ـ دارای: LAN, WLAN, Bluetooth, Modem, HDMI باشد.
  ـ اندازه‌ی مونیتور: حداقل 14 و حداکثر 16.5 اینچ
  ـ برند: HP, Sony, Dell
  ـ قیمت: تا 1,400,000 تومان
  ـ نوع استفاده: برنامه‌نویسی ویژوال، کار گرافیکی با نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ، استفاده از بسته‌ی نرم‌افزاری Office، استفاده‌ی فراوان از اینترنت و مولتی‌مدیا
  و چند پرسش که بسیار سپاسگزار خواهم شد اگر پاسخ دهید، و گمان می‌کنم که برای دیگر دوستان هم سودمند باشد:
  ـ من نیاز به استفاده از سرویس Dial Up دارم. با توجه به اینکه بسیاری از مدل‌های خوب لپ‌تاپ فاقد مودم داخلی هستند، آیا مودم اکسترنال این نیاز را «به درستی و به راحتی» برطرف می‌کند؟ قیمت‌ها و اندازه‌های اینگونه مودم‌ها به چه ترتیبند؟ آیا می‌توانم شرط داشتن مودم داخلی برای لپ‌تاپ را بدون برخورد با مشکل حذف کنم؟ مشکلی مانند حمل و نقل، یا قطع ارتباط پورت USB.
  ـ در مورد قدرت CPU. تفاوت یک پردازنده‌ی دوهسته‌ای اینتل با فرکانس به فرض 2.2 ، با 2.5 یا 2.8 واقعاً در چه حدی است؟ با توجه به اختلاف قیمت بسیار زیادی که با هم دارند، آیا واقعاً این 2.5 به آن 2.2 تا این اندازه سر است و قابلیت دارد؟
  ـ پردازنده‌ی 2.0 با کش 3‌ مگ بهتر است یا 2.1 با کش 2 ؟
  ـ LED مزیت بزرگی برای لپ‌تاپ است؟ یا چندان تفاوتی با LCD ندارد و نباید خیلی دغدغه‌ی آنرا داشت؟
  ـ Blu-ray آیا ارزش هزینه کردن را دارد؟ گمان می‌کنم همگی به صورت BD-Rom باشند. آیا قابلیت رایت بر روی DVD و CD را دارد؟
  – ویندوز 7 را در نظر داشته باشم؟
  پرسش‌ها زیاد شد! سپاس از مهرتان در پاسخ.
  درود.

 197. سلام آقاي آرش
  اول از همه بايد بگم متعجبم از اين همه صبر و حوصله ات و پعدم اطلاعات خوب و كامل و زيادت
  جاي تحسين داره……..
  خب بايد بگم من يه لپ تاپ مي خوام توي رنج 1ميليون تا 1200
  مصرفم هم خانگيه ( searchتوي نت.موزيك و…)
  بعدم اينكه واسم مهمه كه لپ تاپم نسبتا عمر طولاني داشته باشه (چون هيچ وسيله الكتريكي و ديجيتالي حالا از cameraتا mobile زياد زير دست من دوام نمياره)و اين كه ظاهرش شيك باشه
  خيلي ها مي گن hp ضد ضربه ست, عمر طولاني داره و اين حرفا ولي براي من نظر شما مهمه
  1.پيشنهاد شما با توجه به مورد مصرف من چيه؟
  2.نظرتون راجع به hp pavilion dv3000و sony vaio cr120چيه؟(گرچه همچين ظاهر شيكي هم ندارن)
  3.جايي هست لپ تاپي كه مي خري كاملا آكبند باشه حتي جاي موس و…توي جعبه خالي نباشه؟و cd درايور ها رو هم بدن
  ببخشيد از سوال هاي آماتوريم…
  ممنون ميشم جوابم رو هر چه سريع تر بدين
  بازم مرسي

 198. سلام خسته نباشید
  می خواستم با مبلغ نهایتا ً800 هزار تومان یه لپ تاپ بخرم که هم کارایی خوب داشته باشه و هم ظاهر زیبا و مهمتر اینکه کارت گرافیک بالایی داشته باشه چون فتوشاپ و3D MAX کار می کنم در واقع برنامه های سنگین می ریزم روی PC میشه نوع و مارک خوبی رو بهم معرفی کنید.

 199. باسلام
  منم از شما می پرسم اگه خودتون میخواستید یه لب تاپ با قیمت 900 الی 200/1 بخرید کدومو انتخاب می کردید؟؟
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم…

 200. با سلام و تشكر از اطلاعات مفيدتون، اين قبيل مطالب سبب ميشه تا ماها كه در شهرستانها زندگي مي كنيم با چشم بسته اقدام به خريد از فروشگاههاي محلي نكنيم.
  من ميخواستم يك لپ تاپ با قيمت حدود 700 بخرم فروشنده مدل اچ پي 6500(رم 2، پردازنده 2) رو معرفي كرد كه بعداز يك سري محاسبات قيمتش به 815 رسيد، مي خواستم از قيمت واقعي اين مدل مطلعم كنيد با تشكر.

 201. میخواستم بپرسم میشه بطور مستقیم از شرکت اپل لپ تاپ خریداری کرد ؟ اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم راهنماییم کنید.

 202. سلام. براي كارهاي 3d البته نه خيلي حرفه اي آيا 1520 dell (گرانترين )مناسبه يا نه؟ چون 1520 بر خلاف مدلهايي كه براي بازي و گرافيك معرفي كرديد رم و cpu بالا با كش بالا دارد. مگر اين چيزها در كارهاي گرافيكي مهم نيست؟ در ضمن فرق لپ تاپ براي بازي با 3d چيه؟

 203. سلام آقا آرش
  من برای برنامه نویسی با دات نت و طراحی سایت نیاز به یک لپ تاپ دارم، که مسلما همیشه VS2008 و SQLServer و … در حال اجرا هستند. میخوام با حدود 1 تومن یه لپ تاپ مناسب بخرم که سرعت و کارایی بالایی داشته باشد. بین دو مدل Vostro 1520 (Cpu2.6 6m-4G Ram) و Latitude 5500 کدوم واسه من مناسب تره و سرعت و کارایی و عمر بالاتری دارد؟
  ممنون

 204. با سلام!
  اطلاعات خوبی بود ولی نمی دونم چرا توش صحبتی از msi نشد!!! من میخوام یهmsi gaming gx623 بخرم و میخوام بدونم نظرتون چیه؟؟؟ msi چه طوره و برای کجاست؟؟

 205. سلام آرش جان.با تشکر از مقاله کاملت یه سوال دارم.تفاوت مانیتورهای HD و WXGA یا شاید همون LED ها چیه؟راستش من قصد خرید از برند DELL رو داشتم البته Vostro 1520 چیزی نیست که راحت از کنارش بشه گذشت.ولی با این چیزی که از ACer خوندم و تحقیقی که بعمل آوردم تا حدودی نظرم برگشت.حالا دیگه 5738g کاملا نایاب شده.

 206. سلام آقا آرش.یک سوال داشتم.لپ تاپ جدید
  hp envy 15
  تازه وارد بازار شده.می خواستم بدونم چرا وقتی تو مشخصات رزولیشن صفحه را 1920*1080 و hd زده ولی در جا های مختلف
  screen resolution (max)= 1366×768 pixels
  گفته شده این لینک یکی از سایت
  که در قسمت display این اشاره شده می خواستم بدونم چرا؟
  با تشکر

 207. سلام دوست عزیز….
  راهنمایی هات عالی بود.اما میخوام فقط بهم بگی اگه خودت میخواستی لب تاپ بگیری با بودجه حداکثر 700 هزار تومان چی میگرفتی.نهایتا 3 برند یا مدل رو مشخص کن.(راهنمایی:لب تاپی که به درد انجام همه کاری بخوره و جایی لنگ نذاره)ممنون میشم دوست عزیز.
  باسپاس

 208. سلام
  بازم مثل همیشه یه مقاله کامل که حتما مورد استفاده دوستان قرار خواهد گرفت
  این مقاله با رعایت کامل در تایپیک لپتاپ فروم پی سی ورلد قرار گرفت
  ممنون

 209. سلام آرش جان
  من دانشجو هستم.قصد خرید لپ تاپ تا 1500000 دارم.کارم با نرم افزار های solid work و ansys و در ضمن بازی هم زیاد می کنم.ترجیحا دنبال dell یا sony هستم .می خواستم راهنماییم کنید.ممنون.

 210. در مورد دوستانی که در مورد نصب ویندوز بر روی نوت بوک های appleشک دارند لازمه بگم از زمانی که apple از پردازنده های intel استفاده کرده این مورد امکانپذیر شده.و در پک driverموجود در جعبه دستگاه درایور های ویندوز موجوده.
  دلیل این سیاست appleافزایش بازارو تقاضا بوده که تو بازار ایران به خوبی مشهوده…

 211. با سلام به دوستان
  neshat جان نه لزوما چون در حال حاضر به راحتی می توان سیستم عامل های مایکروسافت را بروی اپل های جدید هم نصب کرد
  ——————————————
  علیرضا جان البته می دانید که Compaq ها در کلاس ارزان قیمت تر و طبعا کم کیفیت تر محصولات HP جای می گیرند البته مشکل شما اندکی عجیب و تا آنجا که من می دانم بسیار نادر است. توشیبا هم برند کاملا مناسب و تا حدودی حرفه ای ست.
  ——————————————
  مهدی جان آمار فراوانی در این زمینه وجود دارد که با یک جستجوی ساده می توانید به آن دست پیدا کنید که بعنوان مثال می توانید به اینجا مراجعه کنید که مربوط به سه ماهه اول سال 2008 است و HP را در مقام اول ، Dell را با فاصله کمی با ایسر در رده دوم و سونی را در رده نهم جای داده است. این آمار در پایان سال 2008 دچار تغییر گردید و همانطور که از اینجا می بینید ایسر از شرکت Dell گذر کرده و در جایگاه دوم قرار گرفته است. منابع متعدد دیگر در این زمینه را می توانید در این صفحه سرچ گوگل پیدا کنید.
  با تشکر

 212. آقا آرش منظور من اینه که این که شما می فرمایید hp بزرگترین و acer دومین تولید کننده لپ تاپ در دنیا هستند با توجه به کدام آمار و ارقام گفته می شود

 213. کارتون عالی بود!
  من شخصا خیلی روی HP تعصب داشتم ولی الان این تعصبم رو از دست دادم چون لپ تاپ Compaq F572US من که از خود آمریکا برام سوغاتی آورده بودن هم هارد دیسکش و هم کارت WLAN اش بدون هیچ دلیلی سوختند و الان هم رنگ و روش داره میره! (سوختن کارت WLAN رو تو یه مورد دیگه هم دیدم).
  فکر کنم Toshiba برند بهتری باشه…

 214. با سلام خدمت دوستان و پوزش بابت تاخیر در پاسخگوئی
  حمید رضای عزیز تفاوت قیمت دو مدلی که ذکر کردید به طور عمده به نام آن دو باز می گردد جائیکه یکی به دسته اشرافی و گران قیمت XPS از شرکت Dell تعلق دارد و دیگری محصول انقلابی و ارزان قیمت از برند ارزان قیمتی به نام Acer است.
  ————————————————————
  محمد جان سری تبلت پی سی از حدود 1.200 تا 1.500 قیمت دارند.
  ————————————————————
  babak جان در این مورد نمی توان اظهار نظر درستی کرد چون اصولا مرجع خاص و معتبری برای تعیین برتری و میزان فروش بیشتر یک برند در مقابل برند دیگر در ایران وجود ندارد. اما من نیز با دیدن سری جدید محصولات انقلابی Asus اندک اندک با شما موافق می گردم
  ———————————————————–
  مهدی جان بعلت عدم گستردگی برند مد نظر شما متاسفانه در این مورد اطلاعی ندارم.
  ———————————————————-
  عمو هوشنگ عزیز از مطالب بسیار درست و بجای شما تشکر می کنم و تمامی آنها را بطور کامل تائید می کنم.
  ———————————————————
  سینا جان با تشکر از تذکر بجای شما. منظور پردازنده T9500 بوده است که اصلاح خواهد شد.
  ———————————————————
  میثم جان البته کاملا حق با شماست اما فکر کنم با من هم عقیده باشید که در کشور ما در هنگام خرید یک نوت بوک کاربران توجه چندانی به سیستم عامل نمی کنند و حتی طیف گسترده ای از کاربران سیستم عامل های اورجینال دستگاه خود را با خیال راحت به یک سیستم عامل پائین تر Downgrade می کنند (یک نمونه اش را همین هفته پیش در مورد یکی از دوستان دیدم که سیستم عامل ویستا Ultimate شصت و چهار بیتی را با یک XP ساده تعویض کرد!). در ضمن تقریبا بروی هر سیستمی می توان هر ویندوز یا سیستم عامل دلخواه دیگری را نصب کرد.
  ———————————————————-
  سیامک جان با شما موافقم
  ———————————————————-
  babak جان در مورد مدل مد نظر شما در متن توضیح کامل داده شده است و علت ارزانی آن هم بیش از همه چیز به پردازنده نچندان قوی سلرون آن باز می گردد. در مورد مدل های فاقد مودم نیز به راحتی می توان با یک مودم USB ساده به این امر دست یافت. Wi-Fi نیز فناوری اتصال شبکه ای بی سیم است که درست همانند یک کابل شبکه برای اتصال شبکه ای بکار می رود حال این شبکه می تواند یک شبکه محلی ساده باشد یا یک شبکه اینترنت باشد که از هر طریقی (دایال آپ، ADSL و…) تامین شده باشد.
  ———————————————————–
  shadow جان البته تمامی قیمت های فوق به نقل از فروشگاه های معتبر آنلاین و واقعی ست و فکر می کنم تا حدود زیادی به واقعیت نزدیک باشند.
  ———————————————————–
  amin جان حق با شما ست و چینش های بالای نوت بوک های Dell از جمله همین تک محصول 17 اینچی این کلاس دارای دو کارت گرافیک هستند که از یکی در مواقع مصرف پائین گرافیکی و از دیگری در حین کارهای سنگین گرافیکی مثل بازی استفاده می شود و مدلی که من معرفی کردم هم دقیقا همین مدل است. در مورد قیمت همانطور که گفتم مدل های مختلف این برند بعلت نبود یک مرجع و وارد کننده مشخص و معتبر از قیمت های متفاوت و بعضا بسیار گرانتری نسبت به بازارهای جهانی برخوردارند.در این مورد نیز فکر نمی کنم بتوانید با زیر 2.5 میلیون این محصول را در بازار پیدا کنید.
  در مورد کارت گرافیک های سری Quadro باید بگویم که اصولا این کارت ها برای بازی طراحی نشده اند و نشان آنها را تنها در مدل های حرفه ای و سه بعدی مثل سری Latitude می توان یافت برای مقایسه عملکرد کارت های گرافیکی مختلف و در کنار هم قرار دادن نتایج این کارت ها در شرایط یکسان به این سایت بروید. پاسخ همه سوالات خود را آنجا خواهید یافت
  ——————————————————–
  حسام جان البته تا آن جائی که من می دانم موضوع داغ شدن و خراب شدن سری XPS تنها به 1330 و هیت سینک نامناسب کارت گرافیک GF 9300GS آن باز می گردد و تا بحال در مورد 1340 موردی از خرابی نشنیده ام و داغ شدن دستگاه هم امری طبیعی ست و لزوما به معنای خراب شدن دستگاه نیست بعنوان مثال مدل های بالای سری DV6 از شرکت HP در بخش پردازنده و کار گرافیک تا دمای 105 درجه نیز گرم می شوند اما مشکلی برایشان ایجاد نمی شود. نوت بوک مد نظر Lenovo مد نظر شما مشخصات مناسبی دارد و از قیمت مناسبی برخوردار است اما کارت گرافیک آن چندان قوی نیست.
  ——————————————————–
  سارا جان متاسفانه این شیوه برخورد ایران رهجو را من نیز تجربه کرده ام و کار در یک مورد به مشاجره و نوشتن کل ماجرا در طی یک مقاله در هفته نامه عصر ارتباط منجر گردید. ماجرا از این قرار است که نوت بوک های سونی وارد شده توسط شرکت ایران رهجو همگی دردسته نوت بوک های دو رقمی سونی و همگی سفارش آفریقا و خاورمیانه هستند و علت دو رقمی بودن آنها هم همین تفکیک این مدل ها از سایر نمونه های سفارش اروپا و آمریکا ست حدس زدن اینکه کیفیت کدام یک بالاتر است نیز امر چندان مشکلی نیست کافی ست به کشورهای هدف هر دو نگاه کنید و سپس قضاوت کنید. اما در مورد مدل های کاملا مشابه؛ آنچه من تجربه کرده ام تقریبا در اکثر موارد نمونه های ایرا رهچوئی از سایر مدل های کاملا مشابه گرانترند که این موضوع تا اندازه ای به بی رقیب بودن آنها در نام گذاری باز می گردد و شرکت ایران رهجو به علت تک بودن محصولاتش در قیمت گذاری نیز مستقل عمل کرده و ظاهرا چندان علاقه ای به رقابت در عرصه قیمتی ندارد. اما اگر با قیمت یکسان یا حتی پائین تر روبرو شدید و از طرفی نوت بوک آمریکائی مد نظر شما از گارانتی چندان معتبری برخوردار نبود بهتر است به ایران رهجو فکر کنید اما در هیچ صورت دیگری من ایران رهجو را توصیه نمی کنم. همین که در گفتارشان صداقت ندارند برای عدم خرید از آنها کافی ست.
  ———————————————————
  yAhYa جان مطالب جدید و کاملی از جونیپر در راه هست.
  ———————————————————
  babak جان بهتر بود سوال خود را در جای خود مطرح می کردید. اما در یک کلام ماندن اثر انگشت چیزی نیست که نشود آن را در اولین برخورد متوجه شد شما با اولین در دست گرفتن گوشی خود می توانید این موضوع را تحقیق کنید و نیازی نیز به تائید من در این زمینه نیست.
  ——————————————————-
  داوود جان Alenware در حقیقت زیر مجموعه ای از شرکت Dell به حساب می آید که چون در بازارهای داخلی وجود خارجی ندارد از پرداختن به آن صرفنظر کردیم.
  ——————————————————-
  مهدی جان اگر منظور شما از “منبعی در مورد بزرگترین تولید کنندگان لپ تاپ” سایت سازندگان است که با یک جستجوی ساده می توان به آنها دست یافت اگر هم به چیز دیگری فکر می کنید لطفا کامل تر مطرح نمائید.
  ——————————————————-
  mohsen جان البته زیر 700 هزار تومان نمی توان انتظار چندانی از قطعات پردازشی و گرافیکی داشت. پیشنهادهای من بطور کامل در بالا آمده است و همگی نیز جدید و کارآمد هستند لطفا به آنها مراجعه کنید.
  —————————————————-
  علیرضا جان البته هر کدام از دو مدل مد نظر شما برای خود نقاط مثبت مشخصی دارد اما ممطئنا در رده پرتابل و سخت افزار استاندارد رو به بالا سری Z از امکانات بیشتری در قبال قیمت پرداختی برخوردار است. در مورد وزن هم همانطور که سایت سونی در این مورد گفته است ورن محصولات سری Z از حدود 3.3 تا 3.4 پوند با باتری استاندارد که حدودا 1.540 کیلوگرم می شود آغاز می گردد اما این به معنای وزن یکسان برای تمامی مدل های این کلاس نیست و تنها به مدل های دارای بدنه سبک و مقاوم فیبر کربن باز می گردد و بقیه از این رقم سنگین ترند. در انتخاب در این کلاس اگر قصد داشتید حدودا همین امکانات را با قیمت پائین تر پیدا کنید سری به خانواده SR سونی نیز بزنید.
  —————————————————–
  saleh جان دکمه “صفحه مناسب چاپ” در زیر مطلب را کلیک کنید و سپس اگر بروی سیستم خود Adobe Acrobat داشته باشید (البته نه Adobe Acrobat Reader) به راحتی با زدن Print به نسخه PDF دست می یبابید
  ——————————————————–
  masoud جان امکان فرستادن جواب به ایمیل متاسفانه وجود ندارد پیشنهاد های مشخص من نیز در بالا دیده می شوند.
  ——————————————————-
  Åmir جان البته من دکتر نیستم. در مورد سری SR که فرمودید هم دقت کنید چیزی به اسم کارت گرفیک Intel وجود خارجی ندارد و آنچه شما از آن نام بردید در حقیقت چیپ ست گرافیکی مجتمع یا همان گرافیک آن بورد است که تنها و تنها از حافظه RAM بهره می برد و از خود هیچ حافظه ای ندارد.
  ——————————————————–
  پویا جان اگر مشخصات مدل های مد نظر خود را ذکر نمائید متشکر می شوم
  ——————————————————–
  حامد جان سوزوکی نیز در حال بهبود جایگاه خود در میان دیگر برندهاست اما آنچه فعلا از این برند مشاهده می شود در سطحی نیست که بتواند با برندهای قدیمی این کلاس در یک جایگاه قرار بگیرد ولی با وزود مدل های جدیدتر این برند مخصوصا در رده نت بوک مطمئنا این جایگاه روز به روز بهتر خواهد شد.
  ———————————————————
  reza جان هر دو بهترند اما باید دید نوع کاربری شما و نوع انتظاری که از دستگاه خود دارید در چه سطحی ست.
  ——————————————————–
  امین جان مشکل XPS ها را دیگر همگان می دانند البته این مشکل هم فقط به یک مدل خاص (XPS 1330) باز می گردد در مورد Vostro هم من با سه سال پشتیبانی مطالب راهنمای خرید نوت بوک شما نفر اولی هستید که دستگاه Vostro شما با مشکل جدی روبرو شده است.
  ———————————————————
  محمد جان بیش از 75 مدل در راهنمای فوق معرفی شده است اگر نتوانستید از میان آنها انتخاب کنید بفرمائید تا مدل های دیگری را پیشنهاد نمایم.
  ———————————————————-
  mehrdad جان مدل مد نظر شما در متن بررسی شده است.
  با تشکر

 215. اگه فقط اپل اپل می کردی و عکس دل ایکس پی اس و سونی اس آر رو نمی ذاشتی دیگه تو این سایت نمی اومدم

 216. سلام دوست عزیز
  من قصد خرید لپتاپ دارم.تا 1500000 می تونم هزینه کنم.
  فرصت جستجو و تحقیق هم ندارم . شما چه مارک و مدلی رو پیشنهاد می کنید؟؟کار خاصی جز موسیقی ، فیلم و بازی با لپتاپ ندارم.

 217. لطفا از معایب هم بگویید!! مثلا vostro و XPS من و چهار نفر از دوستانم (در خوابگاه) vostro و XPS گرفتیم حدود 5 ماه پیش والان همگی سوختند!!! از مغازه های مختلف خریدیم. این در حالی است که کلی از فوشگاه های تهران هم اکنون مدل های 13 اینچ VOSTRO و XPS را گارانتی نمیکنند.

 218. سلام
  ممنون از راهنمایی تون
  به نظر شما بین دل و اچ پی با مبلغ 1500000 کدوم پیشنهاد میکنید و واقعا کدوم بهتره
  تشکر

 219. سلام، آقا خیلی مطلب جامعی بود ولی جایگاه سوزوکی در بین laptop رو نگفتید، هم قیمت مناسبی داره و هم مشخصات خوبی

 220. سلام آقا آرش
  ممنون از راهنمايي هاي خوبي كه مي كنيد. من الان هند هستم و مي خواستم نظرتان را راجع به خريد يكي از اين مدل ها جويا بشم :
  Sony CS 36Gj/R/Q
  HP pavilion Dv3-2103TX
  HP pavilion Dv4-1411Tu

 221. یعنی از این کامل تر نمیشد دکتر!
  من حدود 2 ماه پیش یه سونی SR گرفتم و میتونم بگم لپتاب بدی نیست. کندی سرعتی که تو بیشتر لپتاپ های سونی شاهد هستیم تو این یکی دیگه کولاک کرده! میمیره تا کامل بوت بشه که اونم برمیگرده به سرویس های زیادی که روی ویندوزش نصب شده. صداش بد نیست، کارت گرافیک Intel رو دو سه مدلش نصبه که اصلاً چیز جالبی از آب در نیومده. تصویرش ولی بی نظیره و جای هیچ صحبتی رو باقی نمیذاره. صفحه نمایش LED که فقط مختص سونی SR , Z و DElLL Studio 1360 هست باعث کاهش مصرف و بالا رفتن زمان نگه داشتن باتری میشه.

 222. سلام مقالتون خیلی عالی بود
  می خواستم یک لپ تاب بهم معرفی کنید که برای بازی کردن عالی باشه مساله قیمتشم نیست فقط تو بازی های جدید گیر نکنه و صفحه نمایش هم حداقل 15 باشه
  لطفا به آدرسم میل کنید پیشاپیش ممنون!

 223. سلام
  ممنون از راهنمایی که تهیه کردید بسیار کامل بود.
  اما میخواستم ببینم میتونید این راهنما رو به صورت یک pdf برای من ارسال کنید؟

 224. گمان می‌کنم در مورد سری z‌ سونی باید وزن محصول را تصحیح کنین. سنگین‌ترین مدل این سری کمتر از 1600 گرم وزن داره و اکثرا مدل‌های این سری 1500 گرمی هستند. اینجا می تونین مشخصات 12 مدل از لپ تاپ‌های سری Z را ببینین.

 225. باز هم یه پست عالی دیگه. باید بدونی، خوندن چند تا پستهات، این مدت، خیلی خرج روی دستم گذاشته. می‌خوام نظرت را در مورد سرس زد لپ‌تاپ‌های سونی بدونم. بین مک‌بوک (معمولی) و سونی سری z گیر کردم، بدجور. تا حالا بیشتر متمایل به سونی z هستم. سبک و پرتابل بودن، در عین داشتن پرفورمانس خوب معیار اصلی من هستند و واقعا کم هستن لپ تاپ‌هایی که هم پرتابل باشن و هم پرفورمانس واقعا خوب داشته باشن.

 226. سلام آقا آرش.یک سوال دیگه هم دارم می خواستم بدونم کارت گرافیکی
  NVIDIA Quadro FX 2700M 512mb
  NVIDIA Quadro FX 3700M 1gb
  واسه ی بازی هم جزو کارت های خیلی خوب حساب می شن؟ تو این سایت در قسمت مقایسه واسه بازی ها سطح بالایی دارن ولی مگه نگفتید سری Quardo واسه کارهای گرافیکی سنگین خوب جواب میده ولی واسه بازی نه؟
  می خواستم بدونم NVIDIA Quadro FX 2700M 512mb نسبت به کارت مثلا 9600 GT
  ATI 4650 واسه بازی کارت بهتری یا نه ؟ تو اون سایت که سطح با لاتری داره ولی Quardo بودنش چی؟
  با تشکر

 227. سلام
  خسته نباشید اطلاعات خوبی بود من خودم 7 ماهی میشه که مدل 1545 dellدارم خیلی هم راضی ام با اینکه کارت گرافیکی جدا نداره ولی تا 781 مگ شیر میکنه و برای کار گرافیکی معمولی خیلی هم زیاده به نظر من یکی از نقاط قوت یک لپ تاب استحکام و سخت افزاره که (به دلیل آسیب پذیری در حمل و گاها عدم تعویض قطعات و یا گران بودن) که ازاین جهت برند دل سرامدومعروف است وهمه چیز در امکانات و پردازنده قوی یا رم ddr3
  خلاصه نمیشه در مورد برند ایسر که شما فرمودید موافقم که امکانات خوبی داره ولی 2 ایراد عمده داره که در ابتدا به چشم نمیاد اول اینکه جنس بدنه از پلاستیک نامرغوب است که ظاهری اسباب بازی مانند به لپ تاب داده و دوم اینکه باتریش ساخت چین میباشد که با چند بار شارژ واستفاده از عمر کوتاه اون با خبر میشید

 228. با سلام
  من رشته نرم افزارم می خواستم لپ تاپ بخرم که بشه باش برنامه نویسی کمی هم کار گرافیکی انجام داد. می خواستم راهنمایی کنید که hp خوبه یا dell .
  اگه میشه قیمت هم زیر 700 هزار تومان باشد.

 229. با تشکر از مفاله بسیار قشنگتان آقا آرش اگر امکان دارد منبعی در مورد بزرگترین تولید کنندگان لپ تاپ قرار دهید چون من هر چه جستجو کردم چیزی پیدا نکردم

 230. سلام
  در مورد فوجیتسو اصلا با نظر شما موافق نیستم
  hp خیلی منو آزار داد و پولمو به هدر داد
  حتی میتونم بگم suzuki خیلی بهتر از hp هست

 231. ببين اقا ارش اولا سلام.دوم اينکه هميشه من سايت شما رو مطالبشو ميخوندم و بيش از ۲ ساله که با سايتتون اشنام.ولي همين اعتماد به نوشته هتي شما باعث اين شد که من برم يه g900 سوني اريکسون با گارانتي اصلي بخرم چون شما تو بررسيش نوشته بوديد بدنه ي اين گوشي خيلي با کيفيته و اثر انگشت نميگيره و همين باعث شد که من برم g900 بگيرم و بعد از خريدن ديدم که اثر انگشت روي دکمه هاي بالاييش و جاهاي ديگش باقي ميمونه که باعث حال گيريم شد.اين مطلبو اين جا نوشتم که بخونيش چون تو قسمتاي ديگه حتي نگاه هم نميندازي.ويه چيز ديگه شما تو ررسي اين گوشي نوشته بوديد که بدنش خيلي با کيفيت تر از g700 هستش در شرايطي که اصلا اين جور نبود.ببين ارش جان با توجه به اينکه گوشي خودت n81 هست و از لحاظ ماندن اثر انگشت روش رنج ميبري که بار ها اينو گفتي پس يه کم با دقت بيشتري مطالبتو بنويس.من فکر ميکنم مطالب شما بيشتر جنبه ي عقايد شخصيتون باشه نه واقعيت مطلب پس بنابراين کساني مثل من که تو گوشي موبايل و نوت بوک ادعاي شناختشون ميشه رو به اشتباه ننداز

 232. واقعاً لپ تاپ هاي سوني خيلي خوبه و خوش دسته من كه از كار كردن با اون لذت مي برم
  اپل هم كه ديگه قضيه اش فرق ميكنه بيشتر واسه كاراي سنگين به كار ميره
  اما اين جونيپر خيلي جالبه ، فكر نمي كردم شركتي وجود داشته باشه كه تو ايران چنين كاري بكنه
  اگه امكان داره مطلب بيشتري در مورد جونيپر بذاريد

 233. سلام اقای ارش
  واقعن خسته نباشید!این راهنمای جدیدتونم عالی بود.
  راستش من وقتی واسه خرید FW490 JAB رفتم فروشنده بهم مدل FW45 GJ/B یا FW46 GJ/B رو که ساخت چینن پیشنهاد کرد که اولی امکاناتش دقیقن با JAB یکی هس!فقط شرکت سونی واسه جلوگیری از قاچاق اسامی افریقا و خاورمیانه رو عوض کرده خلاصه اینکه کلی هم از مزایای گارانتی 3 ساله ایران رهجو تعریف کرد!
  میخواستم نظرتونو راجع این 2تا مدل در مقایسه با مدلای امریکایی بدونم و اینکه گارانتی ایران رهجو ارزش اینو داره که مدل چینی بگیرم؟؟؟!
  مرسی و ممنون

 234. از مطلب کامل و خوبتون ممنون
  من یه مدت هست که می خوام DELL 1340 رو بگیرم ولی هر جا که review دربارش خوندم میگن داغ میکنه (حتی تو خود سایت DELL)
  نظرتون درباره Lenovo Think pad SL300 تو رده دانشجویی تا 1200 چیه ؟ ممنون

 235. سلام آقا آرش.تو سایت اپل مدل (apple macbook pro 17 (MC226LL/A رو دارای دو کارت گرافیکی
  NVIDIA GeForce 9600M GT graphics processor; and NVIDIA GeForce 9400M graphics processor with 256MB of DDR3 SDRAM shared with main memory
  که دو کارت با هم در دستگاه بکار رفته و apple macbook pro 17 با یک کارت وجود نداره .می خواستم بدونم این مدلی که شما توضیح دادین با کارت 9600 همین مدله که در واقع دارای دو تا کارت گرافیکیه؟
  و قیمتش این مدل MC226LL/A تو بازار ایران چقدره؟در سایت اپل این مدل 2499 $ قیمتشو زده با مشخصات
  cpu 2.8
  hdd 500 gb
  NVIDIA GeForce 9400M + 9600M GT with 512MB
  ram 4 gb ddr3
  با تشکر

 236. با سلام خدمت شما دوستان عزیز
  تمامی قیمتهای که شما اعلام کرده اید حداقل 50 هزار تومان با قیمت بازار اختلاف قیمت دارد (پایین تر شما اعلام کرده اید)
  و اینکه در حال حاضر dell 1520 حرف اول و آخر را در بازار میزند و پر فروش ترین است
  یکی از فروشندگان لپ تاپ در تهران

 237. ارش خان اين مدل acer که پايين گفتم يه جا خوندم که مودم نداره.يعني به اينترنت وصل نميشه.بعد يه سوال ديگه دارم اونم اينکه نوت بوکايي که مودم ندارن و wifi دارن يعني از طريق wifi به اينترنت وصل ميشن و مانند موبايل پولي براشون واريز نميشه؟

 238. اقا ارش ميخام بدونم که اين مذل Acer eMachines E525 2140-A که انقدر قيمتش پايينه اصلا براي چي قيمتش انقدر پايينه در شرايطي که از همين acer با اين مشخصات نوت بوکا هاي ۷۰۰ توماني هستن و ميخوام بپرسم که ايا اين نوت بوک با اين قيمت کم کارت گرافيک داره يا نه

 239. بعضي از فروشندگان لپ تاب خيلي گرون مي دن تازه لپ تاباشونم و گارانتي شونم آشغاله نمونش همين فروشگاه تاپ سانه با گارانتي پارسه يا ….
  خودتون بريد ببينيد دوستم از همين فروشگاه لپ تاب خريده بود گول ظاهرشونو خورده بود يه ماهه خراب شد برد گارانتي پيچوندنش

 240. مقاله بسیار کامل و عالی بود. دستت درد نکنه آقا آرش.
  متاسفانه تو ایران مردم هنوز فکر می کنند که سونی همون سونی قدیم هست در صورتیکه مثل اکثر دیگر برندها محصولات این شرکت هم در کشورهایی مثل چین، مالزی و … تولید می شه تا هزینه تولید کاهش پیدا کنه و قیمت بالای اون هم فقط به خاطر مارکی هست که محصولات اون با خود یدک می کشند. (و ظاهر اصطلاحا S.e.X.y Style محصولات سونی). کیفیت خیلی از محصولاتش هم معمولی هست و فقط توی ال سی دی کمی از بقیه بهتر هستند که به نسبت قیمت به مشخصه های پایین سخت افزاری اصلا ارزشی نداره. مثلا تا همین یک سال پیش پیدا کردن لپ تاپی از سونی زیر یک میلیون تقریبا غیر ممکن بود. و اکثر لپ تاپ های وارداتی سونی در ایران به جز تعدادی از مدل های سری جدید CS&FW در رده قیمت متوسط بدون کارت گرافیک جدا هستند. به خاطر همین گرانی محصولات سونی توی این رکود اقتصادی وضعیت سونی بسیار بحرانی شده و حدود هشت هزار کارمند این شرکت سال پیش بی کار شدند. و کار روی بسیاری از طرح ها و نو آوری های سونی مثل PS4 فعلا لغو شده. و در بسیاری از رده ها بازار رو به رقبای فرصت طلب واگذار کرده. به نظر من با توجه به فاکتور های قیمت، مشخصه های سخت افزاری و کیفیت محصولات دل، اچ پی و ایسر انتخاب های خوبی به نسبت بقیه هستند و اپل هم زیبا ترین و البته گران ترین در داخل هست.
  سری Precision دل هم دارای بالا ترین کیفیت ساخت (بیشتر بدنه ساخته شده از آلیاژ آلومینیوم و منیزیوم) و جزء گران ترین رده محصولات دل هستند که به لطف دارا بودن ال سی دی با کیفیت و وضوح بسیار بالا و گرافیک سری کوآدرو بهترین لپ تاپ برای طراحی سه بعدی در دنیا می باشد و با قیمتی حدود 2.5 میلیون به بالا توسط زیگورات و ساخت ایرلند به صورت محدود وارد می شود.

 241. سلام
  عالی بود مثل همیشه
  در مورد این که سیستم عاملهاشون چیه هم کاشکی میگفتی
  مثلا ایسر توی رنج قیمت 700 تا 800 تومنی اونیرو که شما معرفی کردی لینوکس هستش(نمیدونم حسنشه یا عیبش)و در ضمن با این قیمت مدل 6842T هم هست(این یکی ویستا داره)

 242. مطلب واقعاً خوب و کاملی بود. مرسی
  راستی، شما گفتید که استودیو 1537 دارای پردازنده C2D T9400 با فرکانس 2.66 است. پردازنده ی T9400، دارای فرکانس 2.53، باس 1066 و 6 مگ کش است. فکر می کنم اشتباهی رخ صورت گرفته است 😉

 243. سلام آرش جان
  از مقاله خیلی خوبی که نوشتی متشکرم، بسیار از خوندش لذت بردم ، خیلی کامل و جامع بود.
  ولی میخواستم بگم فقط مشخصات سخت افزاری دلیل خریدن نمیشه، خیلی فاکتور دیگه توی خرید مهمه که بعد از خریدن لپ تاب آدم متوجه میشه …
  1. داشتن گارانتی پاسخگو که اگه مشکلی پیش اومد بتونی بهش اعتماد کنی. هر کارت یا برگه ایی به اسم گارانتی دلیل نمیشه که آدم فکر کنه پشتیبانی میشه. من به شخصه امرتات رو پیشنهاد میدم.
  2. داشتن کلیه درایورهای ویندوز های مختلف توی سایت سازنده تا با ارتقاء به یه نسخه دیگه ویندوز، توی فروم ها در به در دنبال درایور مثلا بلوتوث نگردی.
  3. مسئله دما !!!!
  این خیلی مهمه، وقتی مثل من بری و XPS-M1330 بخری (2سال پیش) و 2 دفعه کارت گرافیکش بخاطر داغ کردن بیش از حد بسوزه و هرسری 150 تومن خرج بزاره رو دستت و قبلا از خریدن فقط گول مشخصات ظاهری و سخت افزاریش رو خورده باشی.
  4.داشتن ریکاوری و بک آپ داخلی قوی، تا بشه راحت سیستم رو برگردوند
  5.آگاهی داشتن از امکانات جانبی و رایگان همراه نوت بوک مثل هدست و کنترل از راه دور و کیف محافظ و غیره که فروشنده ها از جعبه لپ تاب در میارن و بهت میفروشن …
  و خیلی خیلی چیزای دیگه که قبل از خریدن باید توجه کرد.
  *البته قدم اولیه و اصلی دونستن قیمت و مشخصات سخت افزاری است که شما به نحو احسن توضیح داده بودی، خیلی ممنونم. فقط خواستم دوستان قبل از خرید یه مدل خاص، حتما توی اینترنت یه چرخی بزنن و نظر بقیه رو بخونن.

 244. واقعا برای من که بسیار عالی بود(مثل همه ی مطالبی که شما می نویسید) باز هم ممنون از شما و سایت خوبتان

 245. سلام آرش خان.
  مرسي از مطلبت اما بهتر بود تو رده بندي جاي lenovo و asus رو عوض ميکردي چون من کمتر کسي رو ميبينم که بره سراغ lenovo.

 246. وااااااای خیلی عالی بود ……
  با این که خیلی خیلی طولانی بود ولی اصلا خسته کننده نبود ….
  Acer 5738G و Dell Studio XPS 1340 خیلی برای من خوبن …. فقط یه سوال آرش جان … این دو مدل به غیر تفافت در کارت گرافیک در چی فرق می کنند که قیمتشون اینقدر فرق داره …. ؟؟؟

Comments are closed.