این Portable SSD T3 سامسونگ 2 ترابایت ظرفیت دارد!

0
2455
مغرفی ssd جدید سامسونگ

Portable SSD T3: حافظه‌های SSD با سرعت بالا مدت‌هاست که به عنوان جایگزینی برای هارد دیسک‌ها مطرح می‌شوند این حافظه‌‌ها که تا همین چندی پیش تنها در فرم داخلی یا اینترنال حضور داشتند حالا آرام‌آرام به صورت اکسترنال یا خارجی نیز در حال ظاهر شدن هستند. SSD اکسترنال جدید سامسونگ با نام Portable SSD T3 می‌تواند تا 2 ترابایت ظرفیت داشته باشد البته با قیمتی بسیار بالا!

CES 2016

این البته اولین باری نیست که سامسونگ اقدام به ارائه یک SSD اکسترنال یا به قول خود این شرکت Portable SSD کرده است و سال گذشته نیز مدل T1 با شرایطی نسبتا مشابه به معرض نمایش گذاشته شده بود. مدل جدید T3 نسبت به گذشته اندکی بزرگ‌تر و سنگین‌تر شده اما این افزایش سایز و وزن ارزش تغییرات صورت گرفته در این مدل را خواهد داشت. بزرگ‌ترین تغییر در این میان به حضور حافظه‌های NAND عمودی یا V-NAND در این مدل باز می‌‌گردد که سرعت خواندن و نوشتن در آن حداکثر به 450MB/s می‌رسد. البته این تنها تغییر در این حافظه نبوده و شاید برای بسیاری از کاربران ارتقا حجم حافظه تا 2 ترابایت است. البته ظرفیت‌های دیگر از جمله 250 و 500 گیگابایت همراه با 1 ترابایت نیز برای این SSD در دسترس قرار دارد.

Portable SSD T3 - معرفی ssd جدید سامسونگ

اما یکی از انتقادها به حافظه‌های SSD‌ اکسترنال به محدود شدن سرعت آنها به حداکثر سرعت اتصال USB تعلق دارد. در Portable SSD T3، سامسونگ از رابط USB Type-C منطیق بر استاندارد USB 3.1 بهره گرفته که دو برابر سرعت بیشتری نسبت به USB 3.0 داشته و سرعت تبادل در آن روی کاغذ به 10 گیگابیت بر ثانیه یا 1 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد البته نگفته پیداست که این رابط با دیگر استاندارهای USB از جمله USB 2.0 نیز منطبق است. سامسونگ برای کنترل محتوای حافظه و رمزنگاری دیتا یک نرم‌افزار نیز همراه این دیوایس عرضه می‌کند.

این حافظه SSD از ماه آینده کرده، چین و آمریکا همراه با برخی بازارهای معدود اروپایی با قیمتی هنوز نا مشخص عرضه می‌شود البته قیمت آن با توجه به قیمت 600 دلاری نسخه T1 سال گذشته برای حافظه 1 ترابایتی و قیمت 800 دلاری رقبای آن همچون SanDisk برای حافظه 2 ترابایتی نباید چندان ارزان باشد.

منبع

ارسال یک پاسخ