آموزش Sign کردن برنامه های مبتنی بر Symbian 9.x

34
4457

یکی از مشکلات اولیه ای که ممکن است برای کاربران سیستم عامل Symbian  ورژن 9 به بالا بروز کند مسئله ایست که خود را با نام Certificate Error در هنگام نصب برنامه های جدید نشان می دهد اشکالی که کاربران را از ادامه نصب ناامید می کند. در حقیقت این Error ناشی از ناشناس بودن هسته برنامه برای Symbian است و راه حل نسبتا وقت گیر ولی روتینی دارد که در ادامه به آن به تفصیل می پردازیم.

راه حل این مشکل در حقیقت شناساندن برنامه مجهول به Symbian از طریق اصطلاحا Sign کردن آن می باشد. این آموزش اگرچه ممکن است برای بسیاری از دوستان کاملا تکراری و وقت گیر باشد ولیکن بعنوان یک منبع برای مراجعات بعدی خالی از لطف نمی باشد.
اولین مرحله برای اقدام به Sign نمودن یک برنامه خاص استفاده از برنامه DevCertRequest می باشد که آن را می توانید از اینجا دانلود کنید. پس از نصب و اجرا اولین صفحه ای که مقابل شما ظاهر می شود به شکل زیر است:

Symbiansign_1.JPG

در اینجا بروی دکمه ای که سه نقطه بروی آن وجود دارد کلیک کنید:

Symbiansign_2.JPG

و ابتدا یک فولدر جدید درست کرده و در کادر File Name یک نام دلخواه ولی با پسوند CSR بنویسید و Open را بزنید و سپس دکمه Next را فشار دهید که با اینکار صفحه ای همانند زیر خواهید داشت:

در این صفحه ابتدا از بالا گزینه : No را انتخاب کنید سپس در ردیف پائین کلیدی که علامت سه نقطه دارد را کلیک کنید:

Symbiansign_4.JPG

و در این قسمت مجددا یک اسم دلخواه ولیکن با پسوند Key (در همان فولدر قبلی) در مقابل File Name نوشته و Open را فشار دهید که با این کار مجددا به صفحه قبلی باز می گردید:

در اینجا در قسمت Private Key File Password یک پسورد دلخواه مثلا از یک تا شش را وارد کرد و در قسمت مقابل دوباره این پسورد را تکرار کنید. و Next را بفشارید:

Symbiansign_6.JPG

در این صفحه قسمت های ستاره دار را پر کنید که البته صحت و سقم اطلاعات وارد شده در این قسمت اهمیت چندانی ندارد. در ادامه کلید Next را بفشارید:

در این صفحه ابتدا با فشردن کلید ADD در میانه صفحه داده های سمت چپ را کلا به سمت راست منتقل کنید سپس دکمه حاوی سه نقطه در قسمت بالای صفحه که عبارت IMEI نیز در ردیف آن نوشته شده است را بفشارید:

در این قسمت IMEI گوشی خود (ستاره، مربع، صفر، شش، مربع) را در اولین ردیف نوشته و ADD را فشار دهید و سپس OK را کلیک کنید.

Symbiansign_9.JPG

در نهایت در این قسمت دکمه Next را بفشارید که با اینکار به آخرین صفحه یعنی تصویر زیر وارد می شوید:

Symbiansign_10.JPG

که تنها کاری که در این لحظه باید انجام داد فشردن دکمه Finish  و OK کردن پیغام نهائی است که با این کار در فولدر ابتدائی ما سه فایل همانند زیر تشکیل می گردد :

Symbiansign_11.JPG

که به این سه فایل در ادامه بازخواهیم گشت.
مهمترین کار در اجرای یک Sign موفق بدون شک ثبت نام در سایت Symbian Signed می باشد چرا که مشکل بزرگی که بر سر راه کاربران عادی در ثبت نام در این سایت وجود دارد این است که امکان ثبت نام با ایمیل های اصطلاحا Free در این سایت وجود ندارد و حتما می بایست با یک ایمیل اختصاصی و غیر رایگان در آن ثبت نام نمود که برای اینکار راه های فراوانی وجود دارد که شاید آسان ترین آنها ثبت یک Domain ساده و سپس ایجاد یک ایمیل در درون آن می باشد. بهرحال پس از دسترسی به یک چنین ایمیلی می بایست آن را در قسمت مربوطه در سایت وارد کنید که تصویری همانند زیر دارد:

Symbiansign_12.JPG

که با اینکار ایمیلی حاوی کد فعال سازی منحصر به فردی برای شما ارسال می شود و با استفاده از لینکی که در درون این ایمیل موجود است بقیه مراحل ثبت نام ادامه می یابد. که تمامی موارد موجود در برگه ثبت نام مواردی معمول و ساده ای هستند و تنها نکته ای که می بایست به آن دقت کنید این است که در انتهای فرم و قبل از آنکه دکمه Register Now را کلیک کنید می بایست با کلیک بروی View Legal Agreement و سپس Scroll کردن تا انتهای فرم و انتظار برای ظاهر شدن I Accept آن را کلیک کرده  و سپس بقیه کارها را صورت داد. پس از  تکمیل ثبت نام و Login کردن با حساب خود می بایست مراحل 1 تا 3 را مطابق عکس زیر دنبال کنید:

Symbiansign_13.JPG

که بعد از رفتن به قسمت 3 منوی زیر ظاهر می شود:

Symbiansign_14.JPG

که ابتدا اعداد و حرفی که در تصویر می بینید را در زیر آن بنویسید (و دقت کنید که اعداد از یک تا 9 و حروف تنها بین A تا F هستند) سپس با زدن دکمه Browse آدرس فایل CSRی که در مرحله اول ساختیم را داده و دکمه Send را کلیک کنید تا منوی زیر ظاهر شود:

Symbiansign_15.JPG

با زدن دکمه Download فایلی هم نام با فایل CSR خود دریافت می کنید که دارای پسوند CER می باشد این فایل را نیز در همان فولدر قبلی بریزید.
در این مرحله برنامه بعدی که برای Sign کردن احتیاج داریم یعنی SIGNSIS را می بایست از اینجادانلود کنید که با دانلود کردن  سه فایل خواهیم داشت این سه فایل را نیز به فولدر قبلی اضافه کنید حالا فولدری داریم که هفت فایل در آن است (سه فایل برنامه SIGNSIS بهمراه فایلی که دانلود کردیم و سه فایل مرحله اول) . حالا برنامه ای که در هنگام نصب Certificate Error می دهد را نیز در درون این فولدر قرار می دهیم (تعداد فایل ها به هشت رسید).
یکی از این فایل های هشت گانه موجود در این قسمت Auto_signsis.bat نام دارد؛ آن را با Word Pad بگشائید با تصویری همانند زیر روبرو خواهید شد:

Symbiansign_16.JPG

اطلاعات موجود در این فایل را به شرخ زیر تغییر دهید:
1-در قسمت شماره یک نام برنامه Sign نشده خود را با پسوند SIS (یا SISX) وارد کنید
2-در قسمت 2 نامی دلخواه برای برنامه بعد از Sign شدن برگزینید و دقت کنید که پسوند SIS یا SISX آن با قسمت اول برابر باشد
3-در قسمت شماره 3 نام فایلی که از سایت Symbian Signed دانلود کرده اید را با پسوند CER بنویسید
4-در قسمت شماره 4 نام فایلی که در مرحله اول با پسوند KEY ساخته بودیم را بجای XYZ بنویسید
5-در قسمت 5 پسوردی که در مراحل اول وارد کرده بودیم (1 تا 6) را بنویسید
پس از تکمیل این اطلاعات فایل مزبور را Save کرده و ببندید و دو بار بروی همین فایل Auto_signsis.bat کلیک کنید که اگر همه چیز را درست انجام داده باشید فایل جدیدی که هم نام با نامی که در قسمت 2 در مرحله بالا نوشته اید می باشد ، ظاهر می شود که این همان فایل دلخواه ما بوده و دیگر Certificate Error را در هنگام اجرای آن نخواهیم دید.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

34 دیدگاه

 1. سلام به دوستان و خسته نباشید به آرش جان
  آقا آرش اگه ممکنه یه روشی واسه ساین کردن گوشی های سیمبین 9.3 ارائه بدید که دیگه دارم کلافه میشم . قبلا گفته بودید که با افزایش تعداد این گوشی ها ، روش ساین کردن این گوشی ها رو هم تو سایت قرار میدید . توی هر سایتی یه چی نوشته که هیچ کدوم عمل نمیکنه . تنها امیدمون شما هستید .

 2. با سلام
  دوست عزیز این شیوه ساین نمودن برنامه ها مدتهاست که دیگر از طرف Symbian قابل انجام نیست و برای آنکه از برنامه های ساین نشده در گوشی خود استفاده کنید می بایست با شیوه های مختلفی که در فوروم های متفاوت موبایل توضیح داده شده است گوشی خود را هک کنید
  باتشکر

 3. سلام . آقا آرش ضمن تشکر سؤالی دارم. من تا مرحله تکمیل ثبت نام و Login کردن پیش آمدم اما مرحله 1 تا 3 را که با تصویر است پیدا نمی کنم مرا راهنمایی کن. چه باید بکنم . باشکر

 4. با سلام به دوستان
  همانطور که احتمالا متوجه شدید در جریان تغییراتی که در سایت symbiansigned در طی چند هفته اخیر ایجاد شده است احتمالا می بایست به کل بی خیال کل توضیحات بالا و داستان Sign کردن بشوید چرا که این سایت دسترسی رایگان به این قابلیت را به طور کامل مسدود کرده است و تنها راه حل غیر پولی این سایت برای Sign کردن رفتن به این صفحه و استفاده از قابلیت Online بجای offline است. البته زیاد خوشحال نشوید چرا که در صفحه مذکور نیز تنها فایلهایی قابل sign کردن هستند که خودتان نوشته باشید و یا به عبارتی دیگر می بایست ایمیلی که در این صفحه وارد می کنید با ایمیل سازنده یکی باشد. پس با خیال راحت بی خیال این موضوع شوید. حال اگر احساس می کنید قصد خرج کردن پول دارید بهتر است کمی به قیمت Publisher ID نگاهی بیاندازیم. برای بدست آوردن Publisher ID می بایست ابتدا در این سایت ثبت نام کرده و سپس بسته 250 دلاری آن را خریداری کنید و اگر فکر می کنید می توانید با این رقم نیز هرچه دلتان خواست Sign کنید باید بگویم سخت در اشتباه هستید چرا که با این رقم تنها می توانید تنها 10 فایل را Sign کنید.
  اطلاعات کامل پیرامون قابلیت های جدید Symbiansign را در اینجا و اینجا می توانید پیدا کنید
  با تشکر

 5. مال من هم مثل مال نیما اون قسمت سومی که تو عکستون نشون دادید برای request مال من اون قسمتارو نداره.میگهPublisher ID میخواد كه در ساعت اداری اون را چك میكنن پیام زیر را نوشته
  Your request has failed. Reason:
  – Developer Certificates will be ENABLED for users who have a Publisher ID ONLY. (during GMT office hours)
  – ONLY if you used a Publisher ID to create a .csr file with the DevCertCreate tool will you be able to use Open Signed Offline to create a Developer Certificate.
  – Developer Certificates are currently DISABLED for users without a Publisher ID. Users who DO NOT have a Publisher ID CANNOT request Developer Certificates or use Open Signed Offline.
  – Open Signed Online and Offline for users without a Publisher ID will NOT be available temporarily, an update will be provided during Week beginning 25th Feb
  – If you have recently obtained a Publisher ID and are unable to create a Developer Certificate using Open Signed Offline please request support through the Symbian Signed forum on the Symbian Developer Network

 6. با سلام . آرش جان اگه لطف کنی ایمیلت رو بدی ممنون میشم تا برات عکسا رو بفرستم . در ضمن من قبلا تو اون سایت ثبت نام کردم . همون طور که شما فرمودید ممکنه الان دیگه symbian اونو قبول نکنه.

ارسال یک پاسخ