تبلت 10 اینچی؛ انتخابی برای کار یا بازی

11
4461
لیست بلند بالای تبلت های متعدد و رنگارنگ حاضر در بازار مطمئنا هر کاربر دیجیتالی را به خرید این ابزار جذاب ترغیب می نماید اما گذشته از موارد همیشگی که با یادآوری نام تبلت در ذهن متصور می شود براستی کارکردهای اصلی یک تبلت در چیست و ابعاد و سایز صفحه نمایش در تعیین نوع این کارکرد چه نقشی دارند. در ادامه ضمن پرداختن به کارکردهای اصلی تبلت ها به موارد کلیدی در هر قسمت و المان های تعیین کیفیت در هر بخش می پردازیم. با ما همراه شوید.

با پیشرفت های صورت گرفته در بخش صفحه نمایش گوشی های هوشمند و افزایش چشمگیر ابعاد آنها اندک اندک محدودیت های مشخصی برای بالا بردن بیشتر ابعاد صفحه نمایش در این گجت ها ایجاد شد بطوریکه مشخصا پس از سایز 4.3 اینچ طراحان صفحه نمایش بعلت بزرگ شدن بیش از اندازه ابعاد کلی دستگاه چاره ای جز متوقف کردن سایز در این رده و پرداختن به المان های دیگر همچون کیفیت پنل و وضوح آن نداشتند در این میان نگفته پیداست که جذابیت صفحه نمایش و ابعاد هرچه بیشتر آن که نشانی از در اختیارگیری مدلی پیشرفته تر در نزد کاربران محسوب می شود هیچگاه به دست فراموشی سپرده نشد که همزمانی این میل و کشش و پاسخگوئی آن از سوینسل اول Apple iPad به ناگاه به مثابه کبریتی بر انبار باروت همچون سیلی خروشان بازار دیجیتال را با طیف رنگارنگی از تبلت های گوناگون اشباع نمود. تبلت های فعلی بازار که از حدود ابعاد 5 اینچ تا بیش از 10 اینچ تولید می شوند علیرغم شباهت های ظاهری تفاوت های ساختاری متعددی از لحاظ نوع کاربری با یکدیگر دارند که جدا از بحث سیستم عامل و قابلیت های سخت افزاری دستگاه، کاربران مختلفی را برای این مدل ها فراهم می کند. اما پیش از اینکه مبحث جدیدی را در این رابطه بگشائیم بهتر است اندکی در مورد فلسفه وجودی یک تبلت و کاربردهای متفاوتی که برای این ابزار در نظر گرفته شده است صحبت کنیم چرا که با درک صحیحی از توانائی های این وسیله همراه بهتر می توان در مورد انتخاب یک نمونه مناسب از میان خیل عظیم تبلت های گوناگون اقدام کرد.

tablet_different_types_and_usage_02.jpgاولین کاربری یک تبلت فارغ از ابعاد و سایز صفحه نمایش بدون شک ارتباط با شبکه اینترنت و برطرف ساختن نیازهای آنلاین کاربران در قالب صفحه نمایشی نسبتا بزرگ و بدون نیاز به استفاده از لپ تاپ های حجیم و دست و پاگیر است در این نوع استفاده بعلت نیاز به خواندن بدون مشکل محتوای صفحات اینترنتی، سایز و کیفیت صفحه نمایش حرف اول و آخر را انتخاب یک مدل مناسب می زنند و طبیعتا هرچه با ابعاد بزرگتری روبرو باشیم نیاز کمتری برای زوم در محتوا و اسکرول کردن صفحه خواهیم داشت. نکته مهم دیگر در این قسمت که بطور کامل به ساختار سیستم عامل تبلت ارتباط پیدا می کند مرورگر اینترنتی و المان های مورد پشتیبانی در این نرم افزار است. پشتیبانی نشدن برخی از فرمت های مهم در دنیای وب که از جمله خبرسازترین آنها می توان به حذف فرمت فلش در تمامی وسائل ساخت شرکت Apple و از همه مهمتر iPad اشاره نمود نمونه ای از اهمیت این مبحث در رده تبلت هاست. از جمله دیگر موارد قابل اشاره در این قسمت علاوه بر کیفیت، وضوح و نوع فناوری لمسی بکار گرفته در صفحه نمایش باید به گزینه های ارتباطی دستگاه و برنامه پذیری سیستم عامل تبلت اشاره کرد. سایز بهینه صفحه نمایش برای این نوع استفاده از 7 تا 10 اینچ است هرچند که بزرگ شدن دستگاه و طبیعتا افزایش چشمگیر وزن آن بعنوان نکته ای منفی در این قسمت قلمداد می شود.

tablet_different_types_and_usage_03.jpgپس از مسئله اینترنت و برطرف ساختن امور آنلاین، دومین استفاده متصور برای یک تبلت بحث کتاب های الکترونیکی و بکارگیری این دستگاه بعنوان یک eBook Reader با صفحه نمایش رنگی ست جائیکه علیرغم کیفیت پائین تر صفحه نمایش یک تبلت از لحاظ کنتراست، بازتابش نور و عملکرد در محیط های خارجی در مقایسه با eBook Reader های حرفه ای در عوض در این وسیله جذاب نه تنها خبری از محدودیت های فراوان eBook Reader ها همچون عدم پشتیبانی از همه زبان های نوشتاری، عدم امکان زوم در محتوا در اکثر متون غیر لاتین و تاخیر در حین حرکت در میان صفحه ها وجود ندارد بلکه از همه مهمتر جذابیت خواندن کتاب در یک صفحه نمایش رنگی با کیفیت نکته ای نیست که به این زودی ها بتوان در قالب یک eBook Reader پیدا نمود. اصلی ترین نکته قابل اشاره در این مبحث بدون شک به صفحه نمایش تعلق دارد نکته ای که این بار علاوه بر سایز به وضوح و کیفیت پنل نیز بستگی دارد. البته صفحه نمایش تنها بخشی از این ماجراست و برخی موارد نرم افزاری همچون Application های اختصاصی حاضر در برخی تبلت ها برای دسترسی به عناوین آنلاین و دسته بندی کتاب های حاضر در حافظه داخلی دستگاه از جمله دیگر موارد با اهمیت در این قسمت است. از جمله نمونه های این بخش می توان به اپلیکشن iBook اپل و کتابخانه همراه شرکت سامسونگ در Galaxy Tab اشاره کرد که تمرکز اولی بیشتر بروی فروش آنلاین کتاب و دومی با بومی گرائی به دسترسی آسان کاربران ایرانی به کتاب های فارسی و نشریات آنلاین قرار گرفته است.

tablet_different_types_and_usage_04.jpgدر سومین پله از کارکردهای وسیله جذابی به نام تبلت به مبحث شیرین بازی های پیشرفته با گرافیک بالا می رسیم. این قسمت که پیش از این بعلت محدودیت های سخت افزاری گجت های همراه در هر دو بخش پردازشی و گرافیکی پیشرفت چندانی را به نسبت همتایان دسک تاپی خود تجربه نکرده بود این روزها به مدد پردازشگرهای قدرتمند موبایلی و چیپ ست های گرافیکی توانمندی که پهلو به پهلوی نمونه های حاضر در PC ها می زنند به چنان پیشرفتی دست یافته که نه تنها کاربران رده بازی بلکه طراحان و سازندگان تبلت ها نیز حساب ویزه ای بروی این قابلیت جدید باز نموده اند. مهمترین نکات در بخش بازی قبل از انکه به صفحه نمایش دستگاه بپردازیم مطمئنا پردازنده دستگاه و چیپ ست گرافیکی آن هستند دو عضوی که امکان اجرای صحیح و روان بازی با وضوح مطلوب بروی صفحه نمایش دستگاه را می دهند. از با کیفیت ترین نمونه ها در بخش پردازش تک هسته ای و مبتنی بر چیپ ست ARM Cortex-A8 باید به Samsung Hummingbird و Apple A4 اشاره کرد که دومی در حقیقت چینش نزدیکی از همان چیپ ست سامسونگی ست. در کنار این دو قدرتمندترین پردازشگر گرافیکی در غیاب مدل های جدید دو هسته ای متعلق به چیپ ست PowerVR SGX540 است که بعنوان مثال در Galaxy Tab سامسونگ دیده می شود. المان های کیفیت سنجی صفحه نمایش دستگاه در بخش بازی به کنتراست، زاویه دید و شاید از همه مهمتر به زمان پاسخگوئی پنل ارتباط داشته باشد که مخصوصا تاثیر این آخری و پرهیز از پدیده نامطلوب Ghosting در اجرای صحیح و با کیفیت یک بازی پر حرکت و اکشن کاملا چشمگیر است. در این قسمت برخلاف دو بخش قبلی افزایش ابعاد صفحه نمایش بدون در نظر گرفتن عامل وزن مهمترین نکته ایجاد اختلاف و برتری مدل های مختلف نسبت به یکدیگر است جائیکه بزرگی هرچه بیشتر ابعاد صفحه نمایش برای کاربر رده بازی مطمئنا از اهمیت بسیار بالاتری نسبت به وزن زیاد ناشی از این افزایش ابعاد دارد. مولتی تاچ بودن صفحه نمایش، سنسورهای حرکتی شتاب سنج و ژیروسکوپ، حافظه داخلی قابل ارتقا، دوام قابل قبول باتزی، خروجی TV و بلاخره سیستم عامل انعطاف پذیر برای نصب بازی های جدید و پیشرفته از دیگر نکاتی ست که در کاربری بازی برای تبلت ها می بایست مد نظر قرار بگیرد.

tablet_different_types_and_usage_05.jpgپخش ویدئو از دیگر موارد کاربری معمول برای تبلت هاست در این رده بعلت سایز مناسب و امکان جابجائی آسان تبلت ها، غالبا از این ابزار برای تماشای ویدئو استفاده می شود. در این نوع استفاده نیز مطمئنا صفحه نمایش نقش بسیار پر رنگ تری نسبت به سایر موارد ایفا می کند. دو عامل اصلی سنجش کیفیت صفحه نمایش در حین پخش ویدئو میزان کنتراست و بخصوص زاویه دید افقی دستگاه است عواملی که تاثیر مثبت یا منفی مشهودی بروی تعداد استفاده کننده گان همزمان از یک تبلت در حین پخش ویدئو دارد. حافظه داخلی بالای دستگاه دیگر نکته مهم در این قسمت است جائیکه سه سایز 16، 32 و 64 گیگابایت استاندارد نانوشته این کلاس را تشکیل می دهند. نقش پلیر پخش ویدئو و فرمت های مورد پشتیبانی توسط آن را نیز نباید از یاد برد علاوه بر این حداکثر وضوح در حین پخش ویدئو نیز از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است که درج عنوان Full HD در این قسمت معیار ساده ای برای سنجش کیفیت و توانائی پردازنده دستگاه و پلیر پخش ویدئو قلمداد می شود. در این زمینه عناوین متعدد و فراوانی مخصوصا از جمع مدل های دو هسته ای متعددی که اغلب در نمایشگاه CES ارائه شدند به چشم می خورد که همگی کیفیت مناسب و مطلوبی را در این قابلیت پر طرفدار ارائه می دهند و از آن جمله می توان به P7100 Galaxy Tab 10.1 از سامسونگ و محصول کاملا جدید اپل یعنی iPad 2 اشاره کرد. از نسل تک هسته ای تبلت ها نیز Galaxy Tab سامسونگ با ابعاد مناسب و قابل حمل، پشتیبانی از وضوح Full HD، پلیر ویدئویی با فرمت های متعدد و دوام 7 ساعته باتری از جمله نمونه های مناسب تلقی می شود. خروجی TV به فرم معمول و بخصوص HDMI شرایط ایده آلی را برای انتقال صوت و تصویر به تلویزیون های HD فراهم می آورد این خروجی در اغلب مدل های دو هسته ای بروی خود دستگاه و یا از طریق تبدیل جداگانه ای قابل دسترسی ست.

tablet_different_types_and_usage_06.jpgاز دیگر موارد متفرقه کاربری تبلت ها به ترتیب اهمیت می توان به مسیریابی با کمک چیپ ست GPS، ویرایش و ایجاد متون از طریق بسته های نرم افزاری مرتبط با مایکروسافت آفیس، ساخت و ویرایش تصاویر با کمک ادیتورهای فیلم و عکس و بلاخره اشتراک گذاری اتصالات پر سرعت اینترنت از طریق وای فای اشاره کرد.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

11 دیدگاه

 1. سلام دوستان من تازگی ها تبلت 10اینچی سامسونگ ا. خیریدم الانم با اون آنلاینم. خیلی هم راضی هستم. برنامه های خوبی روش نصب میشه. من 16گیگ ش رو گرفتم چون 32اش هنوز گارانتی نشده بود. خیلی بهتر از آی پد است. اگه سوالی بود بپرسید [email protected]

 2. سلام
  من یه مدل فابلت t70 خریدم که اندرویدیه و برای کارای معمولی مناسبه.
  قیمتش هم 280 تومنه. ولی نه gps داره و نه سیم کارت می خوره.
  اما ازش راضیم. باهاش به اینترنتی وصل می شم و ebook می خونم.

 3. خب تیلت ها تکنولوژی جدیدی محسوب میشن
  من فکر میکنم هر ویژگی قابل استفاده ای رو میشه رو اونها اضافه کرد.مثل گوشی های موبایل که اوایل فقط مصرف مخابراتی داشتن ، اما حالا …

 4. با سلام به دوستان و تشکر بابت اظهار لطفتان
  احمدک عزیز آن عکس تزئینی ست ولی شباهت نزدیکی با iPad دارد. در مورد کاربری شما فکر می کنم هر دو مورد iPad و Galaxy Tab برای شما مناسب خواهد بود البته Galaxy Tab بعلت حجم و وزن بسیار کمتر برای مطالعه مناسب تر است.
  با تشکر

 5. با سلام من فقط دو مورد اول در استفاده از تبلت رو دارم بنظر شما چی بخرم . اون عکس دوم که صفحه گوگل روشه مال چه مارکیه و قیمتش چقدره.باپوزش

ارسال یک پاسخ