پارسیان یا سامان؟ مساله اینست!

19
6113

قضیه از اینجا شروع می شه که بعد از سالها مشتری بانک سامان بودن بخاطر تغییر محل کار و دور بودن از شعبه های معدود بانک سامان، تصمیم گرفتم مشتری بانک پارسیان شم، هرچند از همون قدیم ندیما زیاد از ریخت و قیافه این بانک خوشم نمی اومد! انگار درست حدس زده بودم…

دو ماه پیش حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت در بانک پارسیان شعبه اسکندری (خیابان آزادی – روبروی پارک اوستا) باز کردم و همان موقع درخواست کارت نقدی مربوطه رو پر کردم. بعد از گرفتن کارت، طبق معمول همه کارتهای بانکی خودم، رمز این یکی رو هم به رمز همیشگی خودم تغییر دادم غافل از اینکه…!

بعد از چند روز با خواندن انواع تبلیغات چاپی و سایتی بانک پارسیان مبنی بر براه بودن انواع خدمات الکترونیکی در این بانک تصمیم گرفتم برم سراغشون و امتحانشون کنم. تجربه خوبی که از سالها کار با انواع خدمات الکترونیکی بانک سامان داشتم یه جورایی دلگرمی برام ایجاد کرده بود. این شد که رفتم به سراغ همون بانک و به متصدی مربوطه گفتم رمز اینترنتی می خوام. طرف چنان با چشمای گرد شده بهم نگاه کرد که فکر کردم تا حالا اصلا چیزی به اسم اینترنت به گوشش نخورده چه برسه به رمز اینترنتی! بالاخره با کلی دردسر بهش فهموندم چی می خوام و اونم یه فرم جلوم گذاشت که پر کن و پس فردا بیا رمز رو بگیر. پس فردا شد یکماه و هر وقت که می رفتم یه کار بانکی توی اون شعبه همیشه شلوغ انجام بدم یه سری هم به رمز بانکیم می زدم که ببینم بالاخره اختراع شد یا نه! اما بعد از یکماه یه روز یه متصدی دیگه گفت اصلا همچین فرمی توی فرمها نیست و بیا دوباره فرم پر کن. من هم که بچه مثبت بدون اینکه داد و فریاد کنم گفتم چشم و یه فرم دیگه پر کردم. امروز بعد از یکهفته رفتم بانک و یک کاغذ مخصوص رمز دادن دستم. متصدی گفت برای فعال کردنش برو باجه 1. رفتم باجه 1 اما وقتی به متصدی گفتم می خوام این رمز رو فعال کنم چنان نگام کرد که انگار یه منگول جلوش وایستاده! گفت این رمز اینترنتیه و فعال شدن نمی خواد! ای ول به سواد متصدی های مربوطه و هماهنگیشون!

Parsian Bank - Iran

بار ی به هر تدبیر خوشحال از اینکه می تونم دیگه با فراغ بال از خوان الکترونیکی بانک پارسیان بهره برداری کنم سریع برگشتم و وصل شدم به سایت تجارت الکترونیک پارسیان. رفتم قسمت دارندگان کارت و اطلاعات مربوطه رو وارد کردم(هرچند به نظرم از همون اول عجیب رسید که سایت تراکنش های مالی بانکی که ادعاش گوش فلک رو پر کرده Secure نیست یعنی از https استفاده نمی کنه!):
اطلاعات وارد شده معتبر نیست!
این پیغامی بود که بارها و بارها در طی نیم ساعتی که با سیستم کلنجار می رفتم دیدم. بالاخره خسته شدم و رفتم سراغ بانک. رفتم پیش رییس بانک و از سیر تا پیاز ماجرا رو براش گفتم. هرچند اون خودش هم تابلو بود که چیزی از این مسایل نمی دونه منتها گفت که این متصدی های بی اطلاع همشون کار آموز هستند – چه جالب! – و من رو به یکی سپرد تا برام توضیح بده بانک پارسیان چه افتضاحی کرده!

خلاصش اینه: چون من شماره رمز پیش فرض کارت عابر بانک رو تغییر دادم (کاری که خود بانک همیشه تشویق می کنه انجامش بدیم و عقل هم همینو می گه!) دیگه نمی تونم با این رمز جدید وارد سیستم اینترنتی بشم. به عبارت دیگه فقط اگه شما بعد از گرفتن کارتتون رمز تعیین شده توسط بانک رو تغییر ندین می تونین با استفاده از رمز اینترنتی جدیدتون وارد اینترنت بانک پارسیان بشید!!! جالب بود نه؟! پس تا برنامه بعد!

پا نوشت1: خیلی به خودم فشار آوردم تا نسبت به بانک مسخره پارسیان توی این سطوری که خواندید بددهنی نکنم!
پانوشت 2: بهتون پیشنهاد می کنم اگه تو ایران می خواین یه بانک خوب و کم دردسر داشته باشینسامان رو انتخاب کنید. تنها مشکلی که داره تعداد کم شعبه هاشه.

19 دیدگاه

 1. پارسیان واقعا فوق العاده هست هم از لحاظ سرعت پردازش مشتری مداری اینترنت بانک و کارت خوان
  از پرسنل بانک پارسیان تشکر می کنم
  پارسیان بهترین بانک ایرانی

 2. با پارسيان كار نكردم اما سامان افتضاح بود اينترنت بانك اصلا موجودي من را غلط نشان ميده بيش ده بار تماس گرفتم به سامان نتيجه نگرفتم گاها حسابها تو رديف خودشون نبود شعبه كم در سراسر كشورم اضافه كنيد با اقتصاد نوين كار كردم خيلي خوب بود با تلفن بانكش ميشه به هر كارتي ريخت در حاليكه بانك سامان فقط به كارت سامان ميريزه خلاصه سامان تعريفي نداره و تو اولين فرصت حسابامو ميبندم البته با بانك پاسارگادم كار كردم انم يه چيز مثل همين پارسيان كه گفتي بدتر بود بستم ملت هم بيخود بود

 3. سلام
  کار کردن با بانک ها در این دوره به جد یک عضو جدا نا پذیر زندگی هر یک از ما شده و انتخاب درست آن نیز برای سهولت اموراتمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما نگرانی آنجا تشدید می شود که به نام الکترونیک کردن بانک ها کار را پیچیده تر و سخت تر کنند. احتمالا همگی قطع سراسری عابر بانک پارسیان در تعطیلات سال گذشته را به یاد دارید که موجب سردرگمی عده زیادی (علی الخصوص مسافران بیچاره ای که با اعتماد به عابر بانک به سفر رفتند!) شد. در زیر تجربه جدید شخص من را می توانید از اینجا بخوانید:
  امروز نزدیک های ظهر که رفتم تا قبض ها را بپردازم و مقداری پول بگیرم کارت را در دستگاه قرار دادم ولی بعد دیدم که دستگاه کارت من را خورد و نوشت قادر به پاسخگویی نمی باشد. به کارمند مسئول بانک که ماجرا را تعریف کردم گفت کارت شناسایی، منم که کارت بانکی مادرم را آورده بودم پرسیدم کارت شناسایی مادرم کافیه گفت نه خود شخص هم باید بیاید!
  نکته جالب اینجاست که من گفتم دستگاه بی علت کارت من را خورد و آن کارمند هم دائما اصرار داشت که نباید من کارت را در زمان کار نکردن دستگاه وارد می کردم…گفتم دستگاه که کار نمی کند که نباید کارت را بگیرد!!! اما او همچنان بر حرف خودش پافشاری می کرد.
  قطعا همه ما به این مسئله واقفیم که دستگاه برای سهولت است، دستگاه مثل یک کارمندِ ماشینی است ،آیا به نظر شما منطقی است که به کارمندی مراجعه کنید بعد کارمند مدارک شما را بردارد(!) بعد بگوید من الان نمی توانم پاسخگوباشم و مدارکت را هم پس نمی دهم تا کارت شناسایی بیاری … خوب اگه کار نمی کنی چرا مدارکم را گرفتی!!!
  این را گفتم تا شاید اصلاحی در این سیستم رخ دهد و شما عزیز را نیز آگاه کنم که بر خلاف شعار بانک پارسیان، پارسیان بانک من ایرانی نیست.

 4. لطفا این پست را منتشر کنید!شما اشتباه بزرگی کرده اید!!!!عملیات اینترنتی کوتاه مدت پارسیان از طریق PARSIAN-BANK.COM صورت می گیرد که HTTPS است.با تشکر

 5. امیر جان لطفا به تاریخ هر مطلبی که می خونین دقت کنید. از تاریخ انتشار این مطلب بیش از 2 سال می گذره و قرار نیست هیچ بانکی 2 سال در جا بزنه. قطعا در این دوسال این دو بانک پیشرفتهایی داشتند از جمله به قول شما “دیگه” رمز ایترنتی رو شعبه نمیده بلکه از طریق ATM و توسط صاحب کارت انجام میگیره. وگرنه من حتی اون برگه ای رو که دو سال پیش بانک پارسیان توش برام برای اینترنت رمز صادر کرده دارم!!!
  موفق باشی

 6. با سلام
  فکر کنم دوست خوبمون دکتر ریتالین یک مقدار زیادی اغراق کردند
  همانطور که همه می دونین رمز ایترنتی رو شعبه نمیده بلکه از طریق ATM و توسط صاحب کارت انجام میگیره
  عکس بالارو من کنترل کردم و مربوط به صفحه دیدن تراکنشهای خرید کارت روی POS هست و هیچ ربطی به خرید اینترنتی نداره
  خواهشمندم در هر زمینه که مطلب می نویسین صادق باشین

 7. بطور نسبی سرویس دهی سامان منظم تر از سایر بانکهاست ولی نبایدفراموش کرد که کلیه بانکهای ایرانی از جمله بانکهای خصوصی هنوز در ابتدای راه بانکداری الکترونکی یا اینترنتی هستند:و البته محدود

 8. كارت من هم همين مشكل رو داره ولي حتي كارمنداي شعبه مركزي هم نفهميدن چيه. حالا بگذريم، من رمز ATM رو عوض كردم حالا هم رمز اينترنتيم كار نميكنه. چي كار بايد بكنم؟ ميشه برام ايميل بزنيد، ممنون ميشم

 9. دوست عزیز فقط اینو بگم که حجم مشتری پارسیان به هر بانک خصوصی هجوم ببره از اینایی که گفتی بد تر سرت میاد:d در ادامه اینو بگم که پارسیان گسترده ترین شبکه کارت الکترونیکی رو داره. شما هم زیادی تند رفتی.

 10. با سلام
  دوستان بانک پیشرو و معتبر و با امنیت و اعتبار رو تنها در بانک اقتصاد نوین دیدم
  که امید است بهتر بشه
  یادمونم باشه اولین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران بوده

 11. دوست عزیز احسان،
  من الان حدود یک ساله که تمام قبض هام رو با اینترنت پرداخت می کنم و بعلاوه خیلی چیزها هم به صورت آنلاین خریداری کردم.
  به نظر شما مشکل خاصی وجود داره. آیا شما چیزی بیشتر از اینی که ما می دونیم می دونید؟
  اگه اینطوره لطفا بیشتر توضیح بدین تا استفاده کنیم.
  مرسی و موفق باشی.

 12. دو تا رمز عبور داشتن برای سیستم پرداخت الکترونیک و عابر بانک یک اصل امنیتی است و ایراد محسوب نمی شود و این اصل از طریق متصدیان شعب بانک سامان به اطلاع مشتریان گرامی می رسد.
  ولی در اینکه سامان آخرشه شکی نیست.

 13. از اینكه بانك سامان رو به عنوان بانك پیشرو در زمینه اینترنت بانك معرفی كرده اید از شما متشكریم . كارمند شعبه پاسداران .

 14. سلام. من الان دو ساله همین مشکلو با بانک سامان دارم ): پس خیلی شاکی نشو. اینا همشون از یه سیستم استفاده می کنن. پسووردت تا وقتی معتبره که عوضش نکنی. اگه یه بار عوضش کنی از اون به بعد باید دو تا پسوورد داشته باشی یکی برای ATM و این حرفا و یکی برای کارای اینترنتی. خوش باشی(:

ارسال یک پاسخ