Nokia N82: نور، تصویر، حرکت…

187
3290

خانواده پنج مگاپیکسلی های نوکیا با محصولی جدید کامل شده است جائیکه گوشی جدید نوکیا با نام N82 علاوه بر افزودن عضوی جدید به این خانواده با ارائه فناوری های پیشرفته، نوید بخش ادامه این راه توسط بزرگان این صنعت می باشد. در ادامه به بررسی کاملی از این محصول و قیاس آن با دیگر اعضای این خانواده یعنی N95 و N95 8GB می پردازیم.

هنوز مدت زیادی از ارائه این محصول به بازار نگذشته است که همه از آن صحبت می کنند؛ گویا تصور اینکه پس از نمونه های فوق العاده کاملی همچون N95 و N95 8G بتوان محصول بالاتری را پیدا نمود، کمی مشکل بنماید.
Nokia N82 ظاهر بسیار عجیب و کمی بحث برانگیز دارد، از رنگ نچندان دلچسب آن گرفته تا صفحه کلید غیر ارگونومیک اش و از صفحه نمایش کوچک شده اش تا ابعاد حجیمش. ابعاد دقیق این گوشی عبارتند از : 17.3×50.2×112 میلیمتر با وزن 114 گرم  که حجمی معادل 90 cc را بوجود می آورد. در مقام مقایسه N82 نسبت به نمونه ای همچون N95 8G چیزی حدود 13 میلیمتر بلندتر (البته در حالت بسته) 2.8 میلیمتر باریک تر و 3.7 میلیمتر قطور تر شده است .

nokia-n82-02.jpg

از نکات قابل توجه در ساختار گوشی براق بودن تمامی بدنه آن است که این امر به راحتی می تواند موجب انباشته شدن کلیه سطوح دستگاه با اثر انگشت شود ولیکن بعلت نقره ای بودن بدنه، این اثر انگشت ها آنچنان دیده نمی شوند. صفحه نمایش 2.4 اینچی با رزولوشن 320×240 پیکسل و قابلیت نمایش 16 میلیون رنگ برای N82 خبر جدیدی محسوب نمی شود و این بار نیز نوکیا یکی از بهترین های خود را در آن بکار برده است و کیفیت تصاویر در نور مستقیم خورشید کاملا رضایت بخش می باشد.
از نکات قابل ذکر در این صفحه نمایش علاوه بر 0.4 اینچ کاهش ابعاد در قیاس با رقیب نامدار خود، می توان به رنگ پریده بودن تصاویر به نمایش درآمده توسط آن نسبت به N95 8G اشاره کرد. بر بالای صفحه نمایش علاوه بر اسپیکر برقراری تماس در مرکز، سنسور تنظیم نور بهمراه دوربین CIF برقراری تماس های ویدئویی در سمت چپ دیده می شود. در زیر صفحه نمایش نشان نقره ای نوکیا در زیر یک پوشش کاملا براق قرار گرفته است و در زیر این قسمت نیز کلید های کنترلی دستگاه جای دارند. این قسمت شامل دکمه D-Pad در مرکز بهمراه دو دکمه Soft-Key در طرفین آن در بالا بهمراه دکمه های سبز و قرمز جانبی و کلیدهای C و ورود به منو در پائین می باشد. تنها المان باقی مانده در این قسمت دکمه جدید Navi Wheel گوشی ست که در سمت راست دکمه D-Pad جای گرفته و پس از N81 این اولین بار است که این دکمه در ساختار گوشی های نوکیا ظهور کرده است.
از موارد قابل ذکر در این قسمت کاهش حاشیه دکمه D-Pad نسبت به N95 8G و در عین حال افزایش چشمگیر ابعاد دکمه تائید میانی در این قسمت است که از این لحاظ می توان نمره بالاتری برای N95 8G قائل گردید چرا که همواره احتمال فشردن اشتباهی دکمه تائید در هنگام Scroll کردن با N82 وجود دارد. از این مورد که بگذریم تمامی کلیدهای موجود در این قسمت همگی دارای ابعاد و برگشت مناسب بوده و کارکرد کاملا راحتی را برای کاربر بوجود می آورند، امری که در مورد صفحه کلید اصلی گوشی می بایست آن را به فراموشی بسپاریم چرا که در اینجا پس از گذشت مدتها از ظهور نمونه اولیه این صفحه کلید در Nokia N91 بار دیگر شاهد حضور این نوع کلیدهای بسیار غیر ارگونومیک و ناراحت هستیم ، البته ماجرا در اینجا به اندازه N91 شدید و حاد نیست چرا که کلیدها این بار، هم طراز با صفحه نمایش تعبیه گردیده اند ولیکن بازهم ابعاد بسیار کوچک آنها و Tactile Feedback  بسیار ضعیفشان آن ها را پس از N91 در ردیف بدترین و ناکارآمد ترین صفحه کلیدها در کلاس خود قرار می دهد. در اینجا یافتن کلیدهای مختلف بدون نگاه کردن به صفحه کلید تقریبا غیر ممکن است و تنها نکته مثبتی که می توان در ساختار آنها یافت فاصله گذاری و تفکیک مناسب بین کلیدهاست. نور پس زمینه این کلیدها نیز زرد یکنواختی ست که با اینکه نمی توان آن را پر نور ترین Backlighting به حساب آورد ولیکن کار خود را به درستی انجام می دهد. تنها نقطه ای که در طی این نور روشن نمی شود دکمه D-Pad و دکمه تائید میانی آن است.

nokia-n82-03.jpg

در سمت چپ گوشی پورت اتصال Micro USB بهمراه محل اسلات کارت Micro SD و شارژر دستگاه دیده می شوند که در همین ابتدا می توان اولین امتیاز منفی در ردیف اتصالات گوشی را به پورت Micro USB اختصاص داد چرا که میزان کاربرد و فراگیری این پورت در تقابل با Mini USB ، قابل محاسبه نمی باشد. اسلات کارت حافظه دستگاه با یک پوشش پلاستیکی محافظت می شود. نوکیا این بار از روش قدیمی خود پیروی نکرده و بهمراه گوشی یک نمونه 2 گیگابایتی را ارائه نموده است.
در سمت راست گوشی اما کلیه کنترل های موجود در دستگاه را می یابیم در اینجا و در بالاترین قسمت یکی از اسپیکرهای استریوی N82 دیده می شود که در زیر آن دکمه دوگانه افزایش و کاهش صدا (ورود و خروج به زوم) قرار دارد. در پائین این قسمت دکمه ورود به آلبوم و شاتر دوگانه گوشی جای دارند و در پائین ترین قسمت نیز اسپیکر دوم گوشی جای دارد که قرار دادن اسپیکرها به این فرم در دستگاه دقیقا برای استفاده و تماشای محتویات گوشی به فرم افقی می باشد که با اینکه به نظر راه حل بهتری نسبت به محل اسپیکرهای N95 می باشد ولیکن خصوصیت صدای سه بعدی موجود در N95 در اینجا غیر قابل استفاده است.
در قسمت بالای دستگاه، دکمه نقره ای رنگ خاموش/روشن دستگاه دیده می شود که مانند همیشه وظیفه سوئیچ میان پروفایلهای مختلف را نیز بر عهده دارد. در گوشه سمت چپ بالای دستگاه نیز پورت 3.5 میلیمتری هدست بهمراه محل اتصال بند دیده می شود که قرار دادن پورت 3.5 میلیمتری در این مکان مزیت استفاده ای راحت تر در هنگام اتصال و مخصوصا مواقع قرار دادن دستگاه در جیب را برای کاربر به ارمغان می آورد. تنها المان قابل مشاهده در قسمت پائین دستگاه ، میکروفون برقراری تماس می باشد.
قسمت پشت گوشی بدون شک زیبا ترین و امیدوار کننده ترین منظره ای ست که نوکیا تا بحال در این قسمت به کار برده است چرا که صرفنظر از خطوط موازی زیبائی که در این قسمت بکار گرفته شده است، مهمترین المانی که در اینجا برای اولین بار در گوشی های نوکیا به میمنت و مبارکی ظهور کرده است فلش زنون (Xenon) بکار گرفته شده در سمت چپ لنز دوربین می باشد. دوربین پنج مگاپیکسلی  با لنز کارل زایس که با یک پوشش محافظت می گردد المان دیگر موجود در این قسمت می باشد. نشان نوکیا و آرم Nseries نیز در قسمت پائینی این قسمت نقش بسته است.
با گشودن قسمت پائینی گوشی، باتری 1050 mAh گوشی با کد BP-6MT دیده می شود که صرفنظر از زمانهای 225 ساعت در حالت Stand-by و 4 ساعت و نیم برای مکالمه که توسط نوکیا اعلام گردیده است، می توان در یک استفاده کاملا معمولی چیزی نزدیک به 3 روز بروی این باتری حساب کرد که در قیاس با نمونه موجود در N95 (ورژن معمولی و نه هشت گیگی)  کمی و فقط کمی بهتر شده است که این موضوع را می توان به پای فلش بسیار باتری خور دستگاه حساب نمود.

nokia-n82-04.jpg

نگفته پیداست که سیستم عامل بکار رفته در N82 از نوع Symbian 9.2 بهمراه Feature Pack 1 می باشد که تغییر عمده ای نسبت به دیگر نمونه های استفاده کننده از این سیستم عامل در آن دیده نمی شود. در اینجا نیز در صفحه اول به منوی آشنای Active Stand-by بر می خوریم که در آن می توان میانبرهای برنامه های دلخواه اعم از رویدادهای موجود در تقویم، اطلاعات موزیک در حال پخش، جستجو برای وای فای و چندین و چند مورد دیگر را مشاهده کرد. نوار ابزار Application های پر کاربرد نیز مثل همیشه در بالای صفحه جای گرفته است.
منوی اصلی گوشی نیز کاملا روتین و مانند همیشه به نظر می رسد در اینجا با دو شیوه نمایش ماتریسی 3×4 و لیست روبرو هستیم که  به نظر می رسد نوکیا کم کم در حال به فراموشی سپردن گونه های نوظهور V-Shape و نعل اسبی در اینگونه از مدلهایش می باشد. سرعت پاسخگوئی گوشی به گشودن برنامه ها و منوهای مختلف بسیار سریع و کاملا بلافاصله است که بدون شک این موضوع را بطور کامل مرهون 128 مگابایت RAM خود می باشد. دایره آبی رنگ بدور برنامه در حال اجرا از خصوصیات دیگری ست که در اینجا نیز مثل تمامی گوشی های این کلاس تعبیه گردیده است. چرخش اتوماتیک تصویر نیز همانند N95 8G در اینجا نیز مشاهده می شود و با اینکه چرخش تصویر به سرعت و به خوبی صورت می گیرد ولیکن در بعضی موارد ممکن است تاخیر در اجرای آن نیز دیده شود در اینجا نیز مثل قبل سوئیچ میان حالت عمودی و افقی توسط این خصوصیت برخلاف Apple iPhone با هیچ انیمیشنی به نمایش گذاشته نشده و تنها در لحظه سوئیچ صفحه کاملا خاموش شده و سپس در حالت جدید روشن می شود.
حافظه داخلی در اختیار کاربر در N82 به میزان 132 مگابایت می باشد که بوسیله کارت حافظه 2 گیگابایتی بهمراه گوشی این مقدار قابل افزایش است البته همانطور که می دانید در فناوری جدید بکار گرفته شده در گوشی های نوکیا عملا سقفی برای میزان کارت حافظه وجود نداشته و می توان در صورت وجود تا هر میزان کارت حافظه بروی گوشی قرار داد بدون آنکه تغییری در عملکرد آن دیده شود. حافظه های دیگر موجود در N82 عبارتند از 256 مگابایت حافظه NAND بهمراه 128 مگابایت SDRAM که با استفاده از پردازنده ARM 11 با فرکانس 332 مگاهرتز و همچنین پردازنده OMAP2420  مجموعه کاملا پر سرعتی را تشکیل می دهند.
منوی پر کاربرد Multimedia نیز از دیگر قسمت های موجود در این رابط کاربری محسوب می شود در اینجا با نمونه ای کاملا مشابه با N81 و N95 8G روبرو هستیم جائیکه آیکون ها به فرم گرافیکی در بالای صفحه جای گرفته و المانهای موجود در هر کدام در زیر هر قسمت به نمایش در می آیند. قابلیت Voice برای تمامی Application ها و تمامی کنتاکت ها بدون ضبط قبلی نیز از دیگر مشخصات تکراری این رابط کاربری ست.

nokia-n82-05.jpg

از لحاظ قابلیت برقراری تماس همانگونه که انتظار داریم N82 فوق العاده و کاملا رضایت بخش عمل می کند و صدای دریافتی و ارسالی بی نقصی به همراه ویبره ای کاملا قوی ارائه می دهد. صدای زنگ این گوشی اما برخلاف انتظار از آنچنان قدرتی برخوردار نیست که انتظار آن می رود چرا که در میان گوشی های موجود در این کلاس قیمتی تنها می توان آن را با نمونه ضعیفی چون Apple iPhone مقایسه نمود و در قیاس با نزدیک ترین رقیبش یعنی N95 8G و یا حتی SE K850 بسیار ضعیف تر عمل می کند.
دفترچه تلفن بکار گرفته شده در N82 یکی از نمونه های تکراری نوکیا در این کلاس است و تقریبا هیچ نوآوری و تغییری در آن به نسبت نمونه های پیشین رخ نداده است البته این بدان معنی نیست که کمبودی در این قسمت یافت می شود و در حقیقت یافتن نمونه ای بهتر برای آن امری ست که شاید به این زودی های شاهد آن نباشیم. در اینجا با تعداد نامحدودی کنتاکت روبرو هستیم که اطلاعات بیشماری را برای هر کدام می توان اختصاص داد از تعیین تاریخ تولد و آدرس ایمیل گرفته تا تعیین زنگ عکس و ویدئوی دلخواه برای هر کنتاکت که مانند قبل یافتن گزینه ای که نوکیا آن را از قلم انداخته باشد کار مشکلی ست.
منوی اطلاعات تماس ها نیز کاملا دست نخورده است و در قیاس با نمونه ای همچون E51 نیز کاملا تکراری و مشابه عمل می کند در اینجا نیز با سه گزینه برای Dialed Call ها، Missed Call ها و received Call ها روبرو هستیم که در هر کدام تا 20 عنوان را می توان ذخیره کرد و با اینکه از طریق دکمه سبز رنگ روی صفحه کلید اصلی می توان به این قسمت دسترسی داشت ولیکن ورود از طریق Log Application از منوی اصلی مزیت دسترسی به کلیه ارتباطات گوشی (اعم از تماس ، Message، بلوتوث و…) در 30 روز گذشته را به کاربر می دهد.
بعنوان یک دستگاه مولتی مدیایی، یکی از مهمترین قسمت های گوشی های سری N مطمئنا Music Player آنها می باشد و N82 نیز از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا با پلیری استاندارد نسبت  به دیگر دستگاه های این کلاس روبرو هستیم که در آن فرمتهای فراوانی از قبیل MP3، WMA، AAC، AAC+ و eAAC+ پشتیبانی گردیده و به مزایای فراوانی از قبیل آرایش اتوماتیک Track ها (بر اساس نام خواننده، نام آلبوم ، نوع آهنگ) قابلیت افزودن اکولایزر های دلخواه و جستجوی اتوماتیک برای آهنگ های اضافه شده پس از قطع ارتباط USB را می توان اشاره کرد. تنها تغییر قابل ذکری که در این پلیر به نسبت نمونه ای همچون N81 می توان نام برد قابلیت خاموش نمودن پلیر در مواقعی که از آن استفاده نمی کنیم می باشد که این امر می تواند در کاهش حافظه مورد استفاده توسط دستگاه موثر باشد. کیفیت صدای ایجاد شده توسط دستگاه برخلاف انتظار در بالاترین درجه ممکنه قرار نمی گیرد و از این لحاظ در قیاس با N95 8G بعلت استفاده از سخت افزارهای کاملا مشابه ، به نتایجی کاملا مشابه دست می یابیم.
ویدئو پلیر موجود در دستگاه یکی از نمونه های همیشگی Real Player می باشد که توانائی اجرای فایل های تصویری در هر دو حالت افقی و عمودی را داشته و نمایش Full Screen نیز در حالت افقی قابل استفاده می باشد. که مطمئنا همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، ابعاد کوچکتر این صفحه نمایش در قیاس با N95 8G فاکتوری منفی برای N82 به حساب می آید. رادیو FM بدون قابلیت RDS نیز در این گوشی تعبیه گردیده است.
گالری چرخان سری N نوکیا با حداقل تغییرات در اینجا نیز دیده می شود در این قسمت مهمترین نکته ای که می توان به آن اشاره کرد وجود دکمه Multimedia Menu در این قسمت می باشد که دسترسی آسانی را به این منو فراهم کرده است که تجربه ای کاملا مشابه با نمونه موجود در N81داشته و گردش در این قسمت را به امری کاملا آسان بدل می کند. عکس های موجود در این قسمت قابلیت نمایش در هر دو حالت افقی و عمودی را داشته و در هر کدام تا ×8 زوم قابل انجام است سرعت گوشی در گشودن عکس ها بسیار بالاست ولیکن در یک قیاس رخ به رخ با N95 8Gمی توان کمی کفه ترازو را در این قسمت به نفع N95 8G سنگین تر دانست.
از خصوصیات تکراری ولیکن فوق العاده N82 که بسیار تحسین برانگیز است خصوصیت جستجوی آن می باشد که میانبر آن در صفحه Active Stand-by نیز دیده می شود. این Application تمامی اطلاعات موجود در گوشی از بدنه پیام ها تا اسامی منوها را بدنبال عبارت مورد نظر کاربر جستجو می کند.
و اما همانگونه که انتظار آن را داریم مهمترین و جذاب ترین قسمت N82 بدون هیچ ابهامی مجموعه دوربین و فلش آن می باشد جائیکه نوکیا تمامی تلاش خود را نموده است تا محصولی متفاوت در این کلاس ارائه دهد. در یک دید کلی این دوربین از لحاظ سخت افزار، نوع لنز بکار رفته و سیستم پردازش تصویر هیچگونه تفاوتی با نمونه های بکار گرفته شده در N95 و N95 8G ندارد ولیکن فلش استثنائی Xenon دستگاه تغییرات فراوانی را در کیفیت تصاویر گرفته شده مخصوصا در محیط های با نور کم باعث می گردد. زمان آغاز به کار این دوربین همانند نمونه موجود در N95 8G کاملا بهبود یافته و به رقمی کمتر از 3 ثانیه کاهش یافته است، علاوه بر این تاخیر پس از فشردن شاتر در اینجا باز نمونه کاملا مشابه ایست از N95 8G و به 2.5 تا 3 ثانیه تقلیل یافته است که این زمان تنها در صورت غیر فعال کردن نمایش اتوماتیک عکس گرفته شده قابل دسترسی ست.(البته هنوز فاصله فراوانی با زمان یک دهم ثانیه ای موجود در SE K850 در این قسمت دارد). ساختار منوی عکاسی موجود در N82 همانطور که می توانید حدس بزنید نمونه کاملا مشابه ای از N95 8G بوده و در آن تنظیمات فراوانی از قبیل تنظیم دستی نور سفید و ISO ، میزان نور دهی، تنظیمات Sharpness و کنتراست و افکت های مختلف نور و رنگ قابل اعمال است. دو خط متقاطع افقی و عمودی برای هدف گیری صحیح سوژه در اینجا نیز دیده می شود.

nokia-n82-06.jpg

عکاسی پی در پی و تایمر سرخود نیز از دیگر قسمتهای این منو می باشند و اما جذاب ترین المان موجود در این  منو همانا فلش Xenon دستگاه می باشد که برای آن چهار حالت در نظر گرفته شده است : اتوماتیک، همواره روشن، حالت کاهش سرخی چشم و همواره خاموش. کیفیت عکس های گرفته شده توسط این دوربین دارای کیفیتی مثال زدنی بوده و به لطف فلش Xenon بکار گرفته شده در آن در قیاس با N95 8G نیز کاملا برتر می باشد. نکته مهم و اساسی در این قسمت این است که نور ساطع شده توسط این فلش بقدری بالاست که حتی در مقایسه با نمونه این فلش در K850 نیز کاملا برتری خود را به نمایش می گذارد و به نظر میرسد نوکیا با ارائه این قابلیت ، قدم در مرحله جدیدی از فناوری گذارده است.
فیلمبرداری صورت گرفته توسط این دوربین نیز از لحاظ کیفیت در سطح بسیار بالایی قرار گرفته و از لحاظ تشابه می توان آن را با هر دو ورژن N95 کاملا برابر قرار داد و در این میان تنها رقیب موجود برای این دوربین از لحاظ فیلمبرداری بدون شک دوربین استثنائی LG KU990 Viewty می باشد که در رده فیلمبرداری در درجه ای بسیار بالا جای دارد. فیلمبرداری در N82 با فرمت MPEG-4 ، با رزولوشن 480×640 (VGA) و با 30 فریم در ثانیه صورت می گیرد. در این حالت می توان به تنظیم اتوماتیک یا دستی نور، Night Mode و افکت های رنگ دسترسی پیدا نمود و تنها نکته باقی مانده در این قسمت توجه به حافظه آزاد موجود در دستگاه در حین فیلمبرداری ست چرا که برخلاف انتظار هر دقیقه فیلمبرداری توسط این دوربین فضایی به اندازه 20 مگابایت اشغال می کند و می تواند به سرعت باعث پر شدن حافظه باقی مانده گوشی گردد. خروجی TV از دیگر امکاناتی ست که مشابه هر دو ورژن N95 در اینجا نیز تعبیه گردیده است.
از لحاظ امکانات ارتباطی N82 را می توان در رده بالایی قرار داد : ساپورت شبکه های چهار گانه GSM بهمراه 3G ، HSCSD و EDGE . علاوه بر این Wi-Fi با قابلیت uPnP و بلوتوث نسخه 2.0 با قابلیت A2DP و  پورت Micro USB از دیگر امکانات N82 محسوب می گردد. عدم پشتیبانی از Infrared تنها فاکتور منفی موجود در این قسمت به نظر می رسد.
پشتیبانی از فایل های آفیس توسط نرم افزار Quick Office در N82 پیش بینی شده است که البته عدم امکان ویرایش اینگونه فایل ها از موارد قابل ذکر در این قسمت می باشد. PDF Reader بهمراه ZIP Manager نیز در N82 پیش بینی شده است.
از موارد قابل ذکر دیگر در N82 بازی های بر پایه پلتفرم N-Gage در آن می باشد که با اینکه هر دوی بازی های بکار گرفته شد در این قسمت Demo می باشند ولیکن تجربه بسیار متفاوتی از بازی های موبایلی را ارائه می دهند.
تنها مورد دیگری که در ساختار N82 می توان به آن اشاره نمود گیرنده GPS بکار رفته در ساختار داخلی آن است که از لحاظ سخت افزار و کارکرد نمونه کاملا مشابه ای با N95 می باشد و مشکل اساسی N95 در دریافت اولیه و اصطلاحا Satellite Lock در اینجا نیز برقرار است و گوشی مدت زمان قابل توجه ای برای یافتن موقعیت اولیه صرف می کند. خصوصیت A-GPS بهمراه کارکرد با Nokia Maps از دیگر خصوصیات این Application به حساب می آید که در اینجا نیز خصوصیت راهنمای صوتی تنها در طی سه روز اول استفاده بصورت رایگان می باشد و درصورت نیاز می بایست برای استفاده از آن هزینه پرداخت گردد.
در یک دید کلی N82 یک Cameraphone فوق العاده محسوب می گردد که با تلفیق امکانات یک اسمارت فون و یک دوربین حرفه ای با فلش زنون اش توجه بسیاری را به خود جلب خواهد کرد البته مواردی همچون صفحه نمایش کوچکتر و صفحه کلید غیر ارگونومیک و قیمت نسبتا بالای آن در قیاس با N95 8G می تواند کفه ترازو را کاملا به ضرر N82 خم کند. قیمت نهائی N82 در بازار ایران از 526 هزار تومان با گارانتی ارس (!) تا 650 هزار تومان با سایر گارانتی ها متغیر است.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

کانال تلگرام عصرنوشتن

187 دیدگاه

 1. با سلام.. این گوشی رو در تیر 88 خریدم و الان در تیر 91 همچنان به عنوان گوشی اولم داره برام کار میکنه .. همچنان عالی با دوربین قوی تازه دوماهه که رنگ نقره ای زیر صفحه نمایش شروع به پریدن کرده که واقعا دلم گرفته از این بابت ولی چاره ای نیست.. تنها مشکل حادی که باهاش داشتم باتریش بود که چهار ماه پیش بعد از دوسال و نیم دیگه خراب شده بود و یک ساعته شارژ خالی میکرد که با خریدن یک باتری اصل از یکی از سایتهای فروش آنلاین انگلستان به قیمت هشت پوند دیگه مشکلم حل شد . در کل دوستش دارم و گوشی کاری و وفاداری بوده هر از صد گاهی گیج زده بگی نگی ولی قرنی یک بار هنگ میکنه و بعضی وقت ها چهار تا برنامه رو همزمان بدون مشکل اجرا میکنه

 2. سلام.از همون اول که با این گوشی(N82) آشنا شدم تا حالا که یک ساله دارمش، نظرم در موردش مثبت بوده و هست.n82 به هیچ عنوان “خز”نشد و یکی از بهترینهای دنیای نوکیا لقب گرفت.

 3. سلام.الان که این کامنت رو میزارم تاریخ 6/11/89 هست.زمانی هست که قیمت این گوشی داره روز به روز بالا تر میره و به عطیقه ای ارزشمند تر تبدیل میشه
  الان تقریبا 3 سال هست که این گوشی رو دارم.واقعا جسد این گوشی داره واسم کار میکنه.درسته دیگه کسی سراغ این جور گوشی ها نمیره و همه اسمارت فون میخان.اما اومدم یه واقعیت هایی ازش بگم.
  اول اینکه صفحه کلیدش عالیه.بعد از یک هفته کار کردن حتی از qwerty هم باحال تر میشه.بدنش محکمه(خیلی خیلی).یکبار افتاد داخل آب(شاید 2 دقیقه)اما خاموش هم نکرد(البته ضد آب نیست.اما اونقد درز طولانی نداره).دوربینش شاید هنوز هم بین 5 مگاپیکسلی ها تک باشه.قاب گوشی(اگه گوشی اصل باشه)به هیچ عنوان خراش و رنگ پریدگی برنمیداره.گفته بودن تا 8 بیشتر ساپورت نمیکنه.اما با کمی اغراق 16 هم ساپورت میشه.خلاصه گوشی مردیه که اگه اتوبوس هم بره روش سالم میاد بیرون

 4. سلام
  من n95 داشتم فروختم حالا میخوام یه گوشی بخرم که دوربینش n95 رو قورت بده نظر خودم n86 میخواستم نظر شما دوستان رو هم بدونم
  (دوربین برام خیلی خیلی مهمه)
  اگه راهنماییم کنین ممنون میشم.

 5. منم حدود 5 ماه پیش n82 خریدم 340000 تومان اما چند وقت پیش وقتی به یک موبایل فروشی رفتم و فقط میخواستم ببینم قیمت گوشیم الان چقدره وقتی سوال کردم گفت 370000 تومان یعنی حدود 30000 گرون شده بود .
  گوشی بسیار بسیار عالی ، من که ازش خیلی راضیم و توصیه می کنم که اگه میخواین بگیرین رنگ نقره ایش (مسی) رو بگیرین چون اگه مشکیش رو بگیرین بعده چند وقت براتون تکراری میشه .

 6. به نظر من گوشی ان 82 در بین رقبای هم سطح خودش از نظر نرم افزاری و مخصوصا کیفیت و وضوح عکس بالاتره . ولی به نظر من نگیرینش‌D: چون بعد 3.4 ماه یا اسپیکرش خراب میشه یا ال سی دیش دچار مشکل میشه . به دلیل نازک بودن محافظ روییش . خلاصه اگه میخان بگیرین باید رو پره غو نگهسش دارین وگرنه اندازه ی خود گوشی ساید براش خرج کنین . من 5.6 ماه داشتمش . الان فروختم ان 86 گرفتم که نظیرش تو بازار موبایل جهانی نیست D:

 7. سلام طبق یه امتیاز بندی معتبر گوشیهای زیر این امتیاز ها را از ده بدست اوردن
  8.3=Nokia N85
  8.3=Nokia N79
  7.8=Nokia N95 8GB
  7.3=Nokia N82
  این هم برای کسانی که میخواستند مقایسه کنند بین گوشیها

 8. سلام.
  ارش جان اگه میشه یه مقایسه ای هم بین ان82 و ان79 انجام بدین.
  البته این طور که فهمیدم ان79 امکانات نرم افزاری بیشتری داره و در مقابل ان82 امکانات سخت افزاری بیشتر.
  دیگه باقی مقایسه را به عهده ی شما میزارم.
  ممنون.

 9. مسعود جان از لحاظ دوربین تفاوت چندانی با هم ندارند اما N82 دارای فلش زنون بوده و در مقام پردازش نیز از پردازنده جداگانه گرافیکی بهره می برد دو موردی که در N85 حذف شده اند. اما توجه به این نکته نیز ضروری ست که N82 اندکی قدیمی شده و از سیستم عاملی قدیمی تر بهره می برد که این نکته البته در پائین بودن قیمت آن نیز موثر است.
  با تشکر

 10. سلام می خواستم ببینم چرا تو بازار قیمت گوشی n82 به دو صورت یکی حول و حوش 290 و دیگری حدودای 330 هزار تومنه؟
  یا این که تو فروشگاه های اینترنتی یکی با خدمات پارسه حول و حوش 290 و یکی دیگه با خدمات نمی دونم چی حدود 330 هزار تومنه!!!
  این گوشی ها از لحاظ کیفیّت و اصل و تقلّبی بودن با هم تفاوت دارند؟

 11. سلام . میخواستم در مورد استفاده از اسکنر و کد خوان N82 سوال کنم . و اینکه چه استفاده های دیگری بغیر از عکاسی میتوانم از این دستگاه داشته باشم .
  با تشکر

 12. گوشی خیلی خوبی است!
  حدود 9 ماه پیش یک مشکی رنگش رو خریدم و حدود 500 هزار تومان براش پول دادم!!!
  اما متاسفانه چند روزی میشه گمش کردم!!!
  خیلی خیلی ناراحت شدم! آخه دل کندن از N82 واقعا کار سختیه!!!
  تازه میخواستم براش یک کارت حافظه ی 8 گیگا بایتی بخرم!!!
  گه گاهی میبردمش مسجد که از روش قرآن بخونم یه روز بارانی بعد اینکه دوان دوان از مسجد برگشتم نمیدونم چی شد که پیداش نکردم!!!
  البته ناگفته نماند که باند بالایی گوشی من هم یه بار خراب شد و حدود 13 هزار تومان خرج برداشت!
  به نظر من N82 از N95 و N95 8GB هم بهتره!!!
  واقعا یک گوشی کاملا جمع وجور و قدرتمند بود که با قابلیت وصل شدن به تلویزیون و دوربین فوق العاده خوبش میشه گفت که یه هندی کم جیبی بود واست!!!

 13. گوشی خیلی خوبیه هم از لحاظ دوربین هم LCD هم برنامه خوری تنها اشکالش تناژ صداشه که باید بگم واقعا نسبت به امکاناتش خیلی صداش کمه.

 14. سلام ارش جون یه سوال کوچولو داشتم . !!! اقا من میخوام یه ان82 مشکی دسته 2 بگیرم. از کجا بفهمم سالمه؟ قبلا تعمییر نشده؟ فنلاندیه؟ چه تست هایی رو قبل از خرید انجام بدم؟ سوالم فک کنم همچین کوچولو هم نشد لطف میکنی جوابمو بدی

 15. در کل خوبه ولی وقتی میهنگه اعصابمو خورد و خاکشیر میکنه.دوربینش عالیه.حتی بدون هیچ نوری عکس با کیفیت عالی میندازه.خوش دسته.

 16. سلام
  اول در رابطه با سوختن باند n82 باید بگم که کاملا نادرسته.
  نمیشه سوختن باند رو به همه گوشیها نسبت داد .
  دوم درباره اعداد 3 و6و 9 که یکی از دوستان گفت,این مورد فقط برای گوشیهای با صفحه کلید لاتین صحت داره نه صفحه کلیدی که حروف انگلیسی و فارسی رو با هم داره
  سوم درباره کشور سازنده گوشیه که الان نه فقط n82 بیشتر مدلهای دیگر نوکیا رو هم چین داره میسازه ولی تحت کیفیت فنلاند. پس دیگه تو رویای فنلاندی بودن گوشی نباشید و به … گوشی فروشی های … و … جمهوری و علاءالدین توجه نکنید.
  اونا هر کاری برای فروش گوشی ساخت چین که اصل هم هست ولی با لیبل فنلاند میکنند (دروغ و قسم خدا پیغمبر که جای خود داره)

 17. توجه. توجه. توجه
  کسانی که قصد خریدn82 دارند یک راهنمایی بزرگ.
  گوشی عالی ای هست اما یه اشکال داره که در مطالب بالا ذکر نشده است.
  من اول مهر این گوشی را خریدم. قبلان n95 داشتم اما چون کشویی بود خوشم نیامد و فروختم و n82 black خریدم. پس از 2 ماه استفاده از این گوشی یکی از باندهایش سوخت .اشکال از باند نبود در تعمیرگاههای تلفن همراه بردم و چند جای دیگه از جمله گارانتی! گفتند که اگر باند این گوشی را عوض کنیم باز هم خواهد سوخت چون مدار گوشی اشکال دارد . خوشبختانه این گوشی گارانتی تعویض داشت و تعویضش کردم. میخواستم بگم که حدود 60 درصد گوشی های n82 پس از 5ماه باندشان میسوزد. فقط ایراد این گوشی در این است ولی تمام امکانات آن عالیه . اگه پول مهم نیست براتون در هنگام خرید برین n96 بخرین یا صبر کنید n97 بیادآن را بخرید.
  با تشکر و آفرین به دارنده ی این سایت.
  قابل به ذکر است که این گوشی از هر دو مدل n95 و n95 8GB بهتر است.

 18. من ان82دارم واقعا گوشیه خوبیه مخصوصا دوربینش با فلش زنون که در تاریکترین جا بهترین عکس رو می ندازه (با تشکر)

 19. سلام.به كي پد N82 فنلاندي دقت كنيد، اعداد 3،6و 9 و علامت # سمت راست حروف هستند(بر خلاف اعداد 1،4و 7 و علامت *) در صورتي كه توي گوشي هاي ساخت چين اعداد 3،6و 9 و علامت # سمت چپ حروف هستند(درست مثل اعداد 1،4و 7 و علامت *).

 20. من خودم هم N95 8G داشتم هم N82. از لحاظ امکانات N82 خیلی سرتره.بهتره این دو تا رو با هم مقایسه نکنید
  N82 توی عکس زشته ولی اگه از نزدیک ببینیدش باهاش حال می کنید مخصوصا رنگ مشکیش

 21. سلام به همه دوستان. خدمتتون عرض کنم که n82 از نظر امکانات و کارایی نمیتوان با n95 8g مقایسه کرد چون بی نهایت سرتره. سرعت بالای رم- فلش زنون. منوی سریع- عکاسی حرفه ایی.. عدم هنگ… اما در n95 8 g شما با دوربین معمولی روبرو هستید. بدلیل حافظه داخلی هنگ فراوان- و بدلیل کشویی بودن امکان پارگی سیم های اتصال lcd در گوشی های کشویی و البته دست هر کسی بودن n95 میتوان گفت که n82 برتری محسوسی دارد..

 22. سلام
  میشه لطف کنید تفاوت کامل و جامع بین ان ۸۲ و ان۹۵ ۸گیگ رو بگید. میخوام ببینم می ارزه که ۱۷۰ تومان پول بیشتر بدم به ان ۹۵؟ اگه مقایسه کاملشون رو بزارید ممنون میشم.

 23. هیچ راهی برای فارسی کردن این گوشی نیست،اگه نفهمی چی نوشته ممکنه دو روزه نابودش کنی،آیا برنامش نیومده؟متشکرم.

 24. با سلام
  از مطالب خوب شما تشکر می کنم من قصد دارم n82 بخرم و مبلغ پولم هم در حد و اندازه ی n82 است می خواستم بدانم آیا n95 8gb خیلی با n82 تفاوت دارد و برتر است یا نه و نیز شما کدام را برای خرید انتخاب می کنید؟

 25. گالری چرخان سری N نوکیا با حداقل تغییرات در اینجا نیز دیده می شود در این قسمت مهمترین نکته ای که می توان به آن اشاره کرد وجود دکمه Navi Wheel دستگاه برای گردش در این قسمت می باشد که تجربه ای کاملا مشابه با نمونه موجود در N81 داشته و گردش در این قسمت را به امری کاملا آسان بدل می کند.
  مطمئنی؟؟؟
  من که هر چی گشتم تا حالا همچین چیزی ندیدم تویه گوشیم
  فکر کنم اشتباه می کنیا
  اگه می شه توضیح بده

 26. با سلام
  با عرض معذرت خواهش من ازشما اینه که سازنده گوشی سونی اریکسون کدوم کشور هستش لطف کنید راهنمایی فرمائید
  باتشکر
  توکلی

 27. سلام آرش جان من خودم هم N95 8GB دارم هم N82
  اصلا با همدیگه نمیشه مقایسه کرد N82 خیلی خیلی
  بهتر از این N95 8GB است حالا من نفهمیدم تو چرا با
  این N82 ضد افتادی ولی من N82 رو بیشتر تایید می کنم نه تنها من بلکه چندتا از دوستام هم دارن اونها هم تایید کردن .

 28. با سلام اقا ارش میخواستم بدونم ان82 فوکوس اتومات دارد یا نه و اینکه شما ان82 را در مقایسه با ان81 8گیگ تایید میکنید ؟
  خیلی از شما و همکاران محترمتان ممنونم

 29. شیوا جان سلام.
  در رابطه با طراحی سایت باید عرض کنم که طراحی یه چیز کاملا سلیقه ایه. همونطور که شما مثلا از ورژن قبلی سایت بیشتر خوشت می اومد و باهاش راحت بودی خیلی ها به این ورژن سایت علاقه دارن و استقبال کردن. ورژن قبلی اشکالات عدیده ای در سهولت دسترسی دوستان به مطالب داشت که در این نسخه اصلاح شده.
  در مورد کامنتها لطفا این صفحه رو مطالعه کن. اگه کامنتی پابلیش نشده علتش مغایرت داشتن با قوانین بخش نظرات بوده و بس.
  در ضمن مطمئن باش پاسخ کامنت هیچکس به ایمیلش ارسال نمی شه. حتی اگه بخواهیم هم وقتش رو نداریم. پس هرچه هست همینجاست. پیشنهاد می کنم برای پیگیری جواب نظرت مشترک فید همون مطلب بشی و یه چیز دیگه:
  جواب دادن به همه سوالات عملی نیست. بعضی ها رو واقعا نمی دونیم و خیلی وقت ها هم وقت ارسال پاسخ خیلی سریع رو نداریم. امیدوارم درک کنی.
  موفق و پیروز باشید.

 30. آرش چرا به سوال من و بچه ها پاسخ نمیدی ؟
  در ضمن مدل اول سایت خیلی قشنگتر از این بود. هم رنگش قشنگ بود و هم تمام نظرات ما سیو می شد.
  لطفا از این مدل عوضش کنید. جوابارو هم توسایت بدین که بقیه هم استفاده کنند

 31. باز هم سلام ،
  من از توضیحات آقا آرش واقعا ممنونم،توضیحات کاملی داده بودند(البته بعضی جاها یه خورده کم لطفی شده بود) اما یه حقیقتی که باهاش روبه رو هستیم اینه که توی نظراتی که دوستان عزیز ارسال کرده بودند بیشتر از اینکه از دید حرفه ای به این گوشی(ویا هر گوشی دیگه ای) نگاه کنند،نظر شخصی خودشونو بیان کردن که این کار فضای قضاوت صحیح رو دچار مشکل میکنه،از دید من بهتره که واقعا هر گوشی رو کاملا بررسی کنیم بعد به جای اینکه یه حرف نسنجیده بزنیم،عادلانه گوشی مورد نظر رو توصیف کنیم،
  شاید با یه بررسی کامل متوجه بشیم که N82 & N95 8Gigواقعا تفاوت زیادی با هم ندارن،در بعضی قسمت ها همونطور که آرش جان گفتن(واینطور هم هست) N95 8Gig امتیاز بیشتری رو بدست میاره ودر بعضی قسمت های دیگه N82 صاحب این افتخار میشه،برای مثال N95 8Gig نمایشگر بزرگتر وکمی بهتری داره و N82 به لطف فلاشر زنون کیفت عکس بهتری رو در اختیار صاحبش قرار میده ،در کل تصمیم گیری نهایی با خود فرده که چه انتظاراتی از تلفن همراهش داره، البته تفاوت رنج قیمت این دو گوشی هم در تصمیم گیری بی تاثیر نیست.
  درآخر یه توصیه برای دوستانی که نمیدونن بین این دو گوشی کدومو انتخاب کنن دارم :
  بهترین راه اینه که خودتون از نزدیک این دوتا رو با هم مقایسه کنید تا متوجه بشید با کدومشون راحتر هستید (چون واقعا انتخاب بین این دو تا گوشی سخته) البته می تونین از افرادی که قبلا این گوشیها رو داشتن هم سوال کنید. * میدونم که کار سختیه *

 32. سلام،برای اطمینان از اینکه n82 بهترین گوشی نوکیاست یه سر به سایتgsmarena.comبزنید می بینید که این گوشی درطبقه بندی By Rate بیشترین امتیاز رو داره!

 33. با عرض سلام وخسته نباشید به آرش جون
  آقا آرش من قصد خرید این گوشی n82 رو دارم اما وقتی که داشتم مغازه هارو دنبال این گوشی می گشتم یک دفعه چشمم به رنگ سیاه این گوشی افتاد.
  اگر میشه تفاوت این گوشی رو در رنگ سیاهش بگین
  مثلا رنگ سیاه این گوشی فقط در رنگ متفاوت است یا رنگ سیاه این گوشی از سری موزیکات n82 است؟
  و در ضمن شما در عکسهای بالا این گوشی فاقد دکمه های فارسی است منظورم در کنار اعداد حرف های فارسی ننوشته شده است اما در بازار حرف های فارسی نوشته شده است آیا گوشی های مجود در بازار چینی هستند که روی دگمه های آن حرف های فارسی نوشته شده است؟!!!
  از چگونه می توانیم هنگام خرید گوشی n82 بدانیم که اصل فلاند است؟ و چینی نیست؟ از این که به سوالات بچه ها به دقت جواب میدید ممنونم و امیدوارم که به سوال های من نیز پاسخ بدهید

 34. سلام.میخواستم ببینم كه N82 مشكی چه فرقی با سفیدش داره.چه سخت افزاری چه نرم افزاری.قیمتش هم چقدر فرق
  میكنه؟

 35. سلام
  دوستان لطفا اول از بالای صفحه همه چی رو بخونین كه بعد از این همه توضیحات كه آرش جان دادن و نظرات بقیه دوستان دوباره ننویسید n95 بهتره یا n82 یا مثلا من k850 بخرم یا n82
  مرسی

 36. البته آقای سعید خان داشتن اینترنت بیسیم و دو هسته ای بودن و پر سرعت ترین گوشی نوكیا بودن و البته خز نبودن از مزیتهای ان 82 هست نسبت به ان73

 37. من هم ان95 8 گیگ داشتم هم كا 850 دوربین 8گیگ كه واققعا در حد 5 نیست زیادیم غوله و امكاناتیم كه داره هیچ فرقی با ان82 نداره دوربین ان82 كه اصلا نیازی به تعریف نداره در كل ان82 یه چیز دیگست 8گیگ از ان82 پایین تره با اینكه قیمتشم بیشتره البته كا850 هم داشتم ولی اون كاملا شوته

 38. سلام.كدوم گارانتی برای N82 بهتره؟ این همه تفاوت قیمت گارانتی های مختلف برای چیست؟ البته من میخوام كه در صفحات اینترنتی فارسی را به درستی ساپورت كند.چون در بعضی گوشی ها حروف فارسی را جدا از هم نشان میدهد.

 39. با عرض سلام خدمت اقا ارش و تشکر از سایت خوبتان می خواستم در مورد p5هم صحبتی بکنید چون برادرم عاشق آن است راستی به من بگین به نظر شما k850 خوبه یا n82 ؟ چون موندم که کدوم شونو بخرم بازم متشکرم ازتون …

 40. با سلام به آرش و مهرداد عزیز
  خواهش می کنم که به این سوالم پاسخ آره یا نه جواب بدین . من سوالم واسه چندمین بار می پرسم خواهش می کنم
  آیا بلندی صدای N82 به بلندی صدای N73 میرسه یا نه؟
  آیا بلندی صدای N82 به بلندی صدای 3250 میرسه یا نه؟
  آیا کیفیت صدای N82 به کیفیت صدای N73 میرسه یا نه؟
  آیا کیفیت صدای N82 به کیفیت صدای 3250 میرسه یا نه؟
  شما فرض بر این بذار که من از متن شما چیزی نفهمیدم جواب این سوالات واسه ی من خیلی خیلی مهم و ضروریه
  با تشکر از شما.

 41. من خودم یه n82دارم و باید بگم گوشیه خوبیه ولی یه مشکل اساسی داره اونم اینه که روی صفحه کلیدش دکمه ی مارک نداره.
  من گوشیمو 465000تومان خردم.

 42. من خودم قبلا ان 70 داشتم وحالا می خواهم ان 82 بخرم…من سوالاتم را می نویسم لطفا جواب دهید …
  1_ان82 نقره ای داریم 450000 تومان.ولی ان82 مشکی می گویند 4گیگ و8گیگ دارند.ایا درست است؟؟؟؟؟
  2_در ان70 گالریش درعکس ها وفیلم هاش و اهنگاش فلدر بندی یا جدا از هم نمی شد….. حالا می خواهم بدانم که دران 82 هم همینطوری است؟ یا جدا از هم میشه؟

 43. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت آرش عزیز
  با تشکر از سایتتون خیلی خیلی جامع هستش
  لطفا به این سوال من جواب بدین که صدای N82 بیشتر از صدای 3250 نوکیا و N73 هست؟
  خواهش می کنم که به سوالم جواب بدین خیلی به جواب سوالم نیاز دارم . با تشکر

 44. سلام آقا آرش!
  دو تا سؤال دارم، اول اینكه آیا سیستم GPS‏ در ایران كار میكند یا خیر؟ ثانیا اینكه آیا ویندوز-موبایل بر روی ان95 قابل نصب است؟ بر روی ان82 جطور؟
  با تشكر فراوان!

 45. سلام خدمت شما دوستان. به نظر شما ان82 قابلیتهای بیشتری دارد یا ان95معمولی؟کدامیک بیشتر کاربر را جذب خود میکند؟

 46. با سلام به دوستان
  چند نکته را لازم دیدم که یادآوری کنم.
  1- آنچه از شواهد و قرائن به دست می آید فلش دوربین در حالت فیملبرداری قابل استفاده نیست
  2- سیستم تقویت صدا که یکی از دوستان فرموده اند کار استانداری نیست و می تواند به گوشی آسیب برساند و منظور این دوستمان از اینمه این سیستم را خود نوکیا توصیه کرده است را من متوجه نشدم
  3- انتخاب میان K850 و N82 صرفا از روی دوربین بدون شک برگ برنده را در رده فیلمبرداری و تا حدودی در رده عکاسی به سمت N82 بر می گرداند. اما اگر دوربین تنها محک شما نیست این مقایسه کار چندان صحیحی نیست و اصولا نمی بایست یک Feature Phone را با یک Smart Phone مقایسه کرد ولی در هر حال با توجه به قیمت کاملا مناسب K850 من آن را برای دوستانی که به دنبال یک camera Phone نسبتا خوب می گردند کاملا توصیه می کنم
  4-داستان هنگ کردن و Reset کردن دستگاه هم بدون شک از ساخته های رسانه معتبر “می گویند” و یا “شنیده ام” می باشد و حداقل تا امروز من چیزی در این باره ندیده ام
  5- اطلاعت کامل تر پیرامون این گوشی به فارسی را در سایت فارسی نوکیا در اینجا می توانید پیدا کنید دفترچه راهنمای انگلیسی دستگاه نیز از اینجا قابل دانلود کردن است
  با تشکر

 47. عزیزم به نظر من فلش zenon این گوشیو از دیگر همتاهای خودش مثل n95 و n958gig متمایز میکنه واین دوستمون که میگه این یک حرکت شتاب زده از شرکت nokia باید بگم که ازامدن یک گوشی رو دست گوشی که خودش داره که n958gig ناراحته

 48. با سلام خدمت شما آقا آرش گل
  من باز هم می خواهم كه جواب سوال هایم را اگر می شود بدهید :
  1- میان دو گوشی كا850 و ان 82 كدام بهتر است ؟ (از جنبه های مختلفی توضیح بدهی ممنون می شوم.)
  2- شنیده ام كه این دو گوشی خیلی هنگ می كنند (در مورد N82 كه گفته می شه خیلی ریست می شه و هنگ می كنه بیشتر توضیح بده .)
  خیلی ممنون.

 49. سلام آقا آرش
  می خواستم ازتون سوال کنم این سیستم تقویت صدا که میگن ، چه جوری هست؟
  آیا به گوشی آسیبی نمی رسونه؟
  ازتون ممنون میشم جوابم رو بدین.

 50. با سلام ، بنده می خواستم یک گوشی نوکیا سری N95 یا N82 بخرم روی هم رفته با این توضیحات شما بنده کدام را انتخاب کنم ؟ در ضمن قدرت صدای پخشش در وهله دوم بعد از خود سیستم برایم مهم است. ممنون

 51. حدود یك ماه میشه كه N82 خریدم ولی كار كردن با اون را خوب نمیدونم ونیاز مبرم به دفترچه راهنمای فارسی مربوط به این گوشی را دارم خواهش می كنم كمكم كنید

 52. سلام گوشی بسیار خوشکل و با کلاسیه نمودونم چرا بعضیا به شکلش گیر میدن می دونستید اگه یکسال با ان95 8گیگا کار کنید به خاطر کشویی بودنش با مشکل فلت و قطعی تصویر مواجه میشید….. تنها مشکلش صداشه که میشه با چندتا نرم افزار تقویت صدا برطرفش کرد برید موبایل فروشی ها با 2 الی 5 هزارتومن صداشو مثل اون غول بی شاخ و دم (ان95 8گیگ) میکنن . شک نکنید و سالها از این گوشی لذت ببرید. .این نظر خود شرکت نوکیاست.موفق باشید.

 53. با سلام.
  می خواستم بگم یکی از دوستام n82 خریده ولی تو منوی دوربینش گزینه ای نداره که بتونه فلش رو همواره روشن کنه!
  یعنی نمیشه واسه فیلمبرداری استفاده کرد؟
  ممنون

 54. ایرادای بنی اسرائیلی میگیرید.حالا چون n95i قیافش بهتره امكانتش هم بیشتره!!!میشه بگید چه امكانی در n95 8 است كه در 82 نیست؟بگید ماهم بدونیم.(البته به غیر از مورد ظاهری)به نظر من از نظر امكانات سخت افزاری رقیبی برای 82 نیست از لحاظ نرم افزاری هم كه چیزی كه زیاده نرم افزاره كه هر روز برای این سری منتشر میشه.مثلا نداشتن قابلیت ویرایش افیس اصلا مشكل به حساب نمیاد چون با نصب برنامه حل میشه.این قدر نگید pda امكاناتش بالا است فقط لمسیه و یه نمه قیافه هم داره.با دلیل ثابت كنید مثلا htc یك میلیونی چی از 82 بیشتر داره؟

 55. سلام آقا آرش.
  من دو سوال از شما دارم :
  1. من بین کا ۸۵۰ و ان۸۲ موندم ؟!
  لطفا کمکم کنید .
  2. در ضمن آیا این گوشی برای فیلم برداری فلاشی داره که کار کنه؟؟؟

 56. سلام آقا آرش.
  من دو سوال از شما دارم :
  1. من بين کا ۸۵۰ و ان۸۲ موندم ؟!
  لطفا کمکم کنيد .
  2. در ضمن آيا اين گوشي براي فيلم برداري فلاشي داره که کار کنه؟؟؟

 57. خيلي خوب بود ولي به نظر من n81 8gbخيلي بهتره فقط هيف كه دوربينش 2 من 95 داشتم خيلي بد دسته ولي الان 81 دارم واقعا خيلي خوشگل ترو خوش دست تر از 95
  زياد پولتونو خرجه گوشي نكنيد گوشي خريدن مساوي با پول از بين رفتن

 58. مهرداد خیلی ممنونم من دوست داشتم میشد 350 هزار تومان ولی فکر کنم محال باشه آخه من با این قیمتش نمتونم بخرم
  از آرش جان ممنون که واقعا من سایت مثل این تو خواب هم نمیدیم که اینقدر خوب جواب سوال رو بدن و در مورد گوشی به این خوبی توضیح داده بشن

 59. الان قیمتش با گارانتی اصلی 550000 و با گارانتی متفرقه 475000 است.
  من یه توصیه داشتم بهتون که اگه می خواید این گوشی رو بخرید تا تابستون صبر کنید
  چون به احتمال زیاد با افت شدید قیمت گوشی مواجه میشیم.

 60. آقا آرش من خیلی N82 دوست داشتم ولی الان دلم زد ولی اگه بدونید قیمتش امده پایین منم نمیدونم چیکار کنم به نظر شما با قیمت فعلی هنوزم بده و اینکه به نظر شما ارزون تر نمیشه

 61. چرا همه شماها میخواید یه جوری بزنید تو سر n82 ؟
  من گه n82 دارم واسم خوب کار کرده
  اون صفحه کلیدشم مشکلی نیست
  کم کم آدم به اون عادت می کنه.
  در کل همه ما می دونیم که دوربینش بهترینه
  ممنون

 62. erik جان همانطور که بارها و در طی مقالات مختلف به آن اشاره کرده ام پردازنده موجود در N82 عینا همانی ست که در E90 بهمراه هر دو ورژن N95 وجود دارد و هسته دوم آن یعنی TI OMAP2420 نقش شتاب دهنده گرافیکی را دارد وگرنه از لحاظ سرعت Clock سرعت این چهار مدل 332 مگاهرتز است و در قیاس با نمونه های معمولی همچون 6120 که سرعتی معادل 369 مگاهرتز دارند سریعترین لقب نمی گیرد ولی در پردازش گرافیکی برتری های محسوسی دارد
  با تشکر

 63. توجه !!!!!!!!!!!
  یک فرقی که N82 با گوشی هایی مثل N95 معمولی و حتی هشت گیگ داره و هیچوقت گفته نمیشه اینه که سی پی یو N82 دو هسته ای است و کلمه Dual Core در مشخصات گوشی نوشته شده ولی در N95 هر دو مدل تنها یک هسته وجود دارد و به همین دلیل است که میگن n82 سریعترین گوشی سیمبین دار نوکیاست . البته نقش رم 128 را نیز نباید نادیده گرفت .
  در ضمن من خودم n82 ندارما !!
  سایتتون هم خیلی عالیه . شاید تا حالا دوازده تا سایت دیگه هم رفته باشم ولی واقعا از همه اونا سرتره

 64. سلام به همه
  اولا باید گفت نوکیا و سونی اریکسون و همه شرکت های سازنده موبایل قصد دارن با ایجاد تنوع طلبی در بین مصرف کننده ها سود سرشاری عاید خودشون کنن.
  ثانیا اگر به مشخصات مدل های اشاره شده توجه کنیم می بینیم تفاوت چندانی میان N82 با n95 یا حتی n95 8gig وجود نداره و صرفاهدف از ارایه این مدلهای نزدیک به هم فقط جذب مشتریست.
  پس با این تفاسیر علیرغم وجود تفاوتهای میلیمتری انتخاب ساده ترین و ارزانترین مدل (n82)
  کار عاقلانه تری است.

 65. با سلام خدمت شما دوست عزیز
  آرش جان من از سری ان نوکیا از n93,n81,n82خوشم میاد با توجه به این که الان n93در بازار موجود نمی باشد لطفا نظرت رو در مورد این نوع گوشیها به من بگو.
  با تشکر

 66. سلام خدمت آقا آرش
  من کل مطلب رو خوندم و کاملا روشن شدم که چیکار کنم و آن این بود که هیچ موقع یک گوشی کامل نیست. چون اگه کامل بود آدم اونو می خرید و استفاده می کرد من از هرچی که خوشم بیاد می خرم و موقع خرید به قیمتش نگاه می کنم ببینم ارزش داره یا نه. به نظر من i450 بهترین گوشیه من Apple iPhone خریدم ولی بازم می گم برید i450 بخرید چون معرکه ست. دوست داشتم آقا آرش نظرشو بهم در مورد این گوشی بگه.

 67. دوست عزیز برای آنکه معیاری از صدای گوشی دستتان بیاید بهتر است به تست صدای سایت GSMArena در اینجا مراجعه کنید در این تست سه گزینه وجود دارد که به ترتیب عبارتند از Voice برای میزان بلندی صدای دریافتی در هنگام تماس، Pink noise/ Music برای بلندی صدای پخش موسیقی و بلاخره Ringing phone برای میزان بلندی صدای زنگ گوشی. در اینجا همانطور که می بینید در نتیجه کلی برای N82 عبارت Below average یعنی زیر مقدار متوسط درج شده است که این به روشنی کم بودن صدای این گوشی را در هر سه حالت نشان می دهد.
  با تشکر

 68. سلام خسته نباشید
  من میخواستم بخرمش فقط صداش برام خیلی مهمه لطفا جواب بدید صداش در حد چه گوشی پر فروشی که دست مردم هست من خودم الان دبلیو 700 دارم با این تفاسیر شما صداش به 700 هم نمیرسه خوشحال میشم اگه جواب بدید متشکر

 69. با سلام
  n82 تقلبی که می گن شماره های ستون سوم یعنی 369# در سمت چپ کلید (کلیه گوشی های عربی ساپورت موجود در بازار )که برخلاف عکس n82 در سایت های خارجی (یعنی شماره های فوق در سمت است کلید می باشد)می باشد. صحت دارد؟ همچنین رنگ سفید و روشن تر قاب پشت n82 اصلی نصبت به این n82 موجود در بازار

 70. سلام – من 1 هفته هست که n82 خریدم البته قبلا مطالب این سایت و سایت های دیگر رو خونده بودم و تحقیقاتی هم انجام داده بودم – الان که یک هفته هست دارم استفاده میکنم خیلی راضی هستم – من تا حالا گوشی های مدل بالا زیاد استفاده کردم , هر گوشی مدل بالایی که تو بازار هست من استفاده کردم و میخوام این رو بگم که هر کدوم جای خود دارد —- ولی به نظر من هر کی که میخواد n82 بخره باید حرفه ای باشه , چون کار کردن با برنامه هاش یه خورده مشکل هست !!! شاید شما بگید نه برای من مثل آب خوردن ولی اگه بخوایید به صورت حرفه ای استفاده کنید خیلی فراتر از اونیه که فکر میکنید — در کل گوشی با حالی هست و هر کی بخره ضرر نمیکنه ولی گفتم باید آشنا باشه …

 71. محسن جان قبلا هم در این مورد در اینجا توضیح داده ام که این دو گوشی فقط از لحاظ رنگ با هم فرق دارند در ضمن هنوز فکر نمی کنم بطور عمده نمونه مشکی رنگ آن به بازار ایران وارد شده باشد.
  با تشکر

 72. سلام،
  آرش جان رنگ مشكي اين گوشي هم توليد كشور فنلاند است ؟ يا كشور ديگري ؟
  در حال حاضر رنگ مشكي در ايران موجود هست ؟؟؟
  و به نظر من هم ان 82 نسبه به ان 95 مزيت هاي خودشو داره … !!!

 73. سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدونم صدای اسپیکرهای این گوشی رو با کدوم یکی از گوشیهای پر فروشی که دست اکثر مردم هست میشه یکی گرفت؟ ضمنا شما گفتین که این گوشی نمیتونه صدای 3D پخش کنه در حالیکه در دفترچه راهنمای این گوشی و نیز در اینجاصراحتا به این قابلیت اشاره شده است

 74. اول از همه باید از ارش خان به خاطر این سایتش تشکر کنم.
  اگه از من کمکی بر میاد در خدمتم.من خودم موبایل باز بودم اما فعلا موبایل بازی را تا آخر ترم برای خودم ممنوع کردم.
  ان82 از نظر سرعت واقعا بالاست چون دارای همان سخت افزارهای موجود در هشت گیگ هستش که سرعتش بالاتر از گوشیهای جاوا سونی اریکسون می باشد.
  من خودم تجربه ای استفاده از سه برند سونی اریکسون نوکیا و سامسونگ رو دارم.
  تازه بیشتر گوشیهایی که داشتم سونی اریکسون بودند.
  اما واقعا نوکیا یه چیزه دیگه هستش در ضمن سامسونگ هم برای خودش شاخی شده و به نظر من نوکی و سامسونگ بهترینند.
  ان82 واقعا گوشی خوب و ملسی هستش من با ظاهر نقره ایش زیاد حال نکردم ولی میگرفتمش اما نسخه black آن حداقل در تصویر زیباست.
  وقتی خواستم برم این گوشی رو ببینم با کیبوردش ور رفتم مشکل خاصی نداشت به نظرم از دبلیو610/880 بهتر بود میخواستم نظر شما رو بدونم آیا کیبوردش انقدر بده؟چون گوشی خاموش بود من باهاش ور رفتم خیلی نرم بود.
  دوم اینکه میشه صدای این گوشی رو چه از لحاظ بلندی و چه کیفیت در اسپیکر و هدفون با 5700 مقایسه کنید.
  و اینکه آیا با نسخه مشکی تفاوت داره؟
  این گوشی کی به بازار میاد؟
  ایا رم هشت گیگ وجود داره واسش؟
  بازم آرش خان از شما خیلی خیلی ممنونم.
  فقط یه توصیه ای داشتم من تقریبا بیشتر ریویوهای شما را خواندم اما به نظر من از ریویوهای سایتی مثل موبایل ریویو استفاده نکنید نه اینکه بگم تقلب میکنید منظورم اینه که اگه خودتون ور برید به گوشی و یه ریویو بدید خیلی بهتره اون موقع هستش که خودتون به نوشته های خودتان ایمان پیدا میکنید.
  چون اون ریویوها معمولا با نسخه بتای گوشی هستش و اگه شما صبر کنید تا گوشی بیاد از نسخه اصلی میتوانید استفاده کنید و این در نوشتن یک ریویوی خوب موثر هستش.
  من در کل ریویوهای خود شما رو بیشتر میپسندم تا اونهایی را که کمک گرفتین.
  باز هم ممنونم شما بهترین ریویوها را در میان سایتهای فارسی زبان دارید

 75. با سلام به همه ی شما;
  من با این حرف هایی که شما زدین خیلی دو دل شدم، نمیدونم n82 بگیرم یا که نه اصلا به فکر یه گوشی دیگه باشم.

 76. با سلام خدمت شما عزیزان:
  من قبل از خریدن گوشی n82
  تمام این عیوبی که بالا ذکر شده بود را خونده بودم ولی عاشق این گوشی بودم وخریدمش و حالا می بینم که اکثر اون گفته ها بی اساس بوده مثلا شاید با نگاه اوا فکر کنید که صحفه کلیدش راحت به نظر نرسه ولی من روز دوم بدون هیچ مشکلی تونستم بدون نگاه کردن به صحفه کلید با سرعت تایپ کنم.
  نکته دیگه اینکه سرعت واقعا بالای این گوشیست من خودم همزمان 32 برنامه را اجرا کردم ولی حتی کوچکترین افتی توی سرعتش مشاهده نکردم
  در ضمن در مورد ابعاد و وزنش هم که بخوام بگم بهترین گوشیه نوکیاست در حالی که تمام امکانات n95 رو داره 14 گرم از اون سبکتر است و توی دست هم بسیار خوش دستر از n95 می باشد.
  از لحاظ عکس هم به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند بدلیل داشتن دوربین زنون که n82 داره عکسهایی به مراتب بالاتر از n95 میگیره و عکسا هایی که من در تاریکی مطلق گرفته ام از لحاظ کیفیت و روشنایی واقعا معرکه اند
  از لحاظ بلندی صدا متوسط ولی گوش دادن آهنگ با هدفن آن واقعا فوق العاده و در سطح بالایی و تنظیمات فراوانی است.
  GPS آن واقعا فوق العاده است و سرعت اولیه پیدا کردن آن برای من از 10 تا 20 ثانیه است و فکر کنم که عالی باشه.
  من کلا علاقه ای به گوشی ریلی ندارم و البته این نظر منه ولی فکر میکنم این هم مزیت n82 به n95 با اون ظاهر بزرگش است.
  حالا قضاوت کنید و من مطمئنم که n82 بعد از اینکه مردم آشنایی بیشتری بهش پیدا کنند تمایل بیشتری به اون پیدا می کنند چون n95 تنها مزیتش مقدار حافظه اونه و قیمت کاذب 95

 77. با عرض سلام خدمت نویسنده متن
  مطالبتون واقعا عالی بود حقیقترو نوشته بودین
  ی چیزی هم باید به آقا هادی و اونی كه اسمش رو گذاشته بود من و هر كسی كه میگه سونی اریكسون سامسونگ الجی هیچكدوم از اینا به پای نوكیا نمی رسن مثلا رابط كاربری یا همون اینترفیس k850 سونی اریكسون شده مثل نوكیا البته از نظر خود كمپانی ولی حالا حلا ها باید بوق بزن تا مثل نوكیا بشه در ضمن نوكیا مثل پیكان نیست چون بهتره همه اول نوكیا می خرن w1000 وجود نداره و اگر هم قرار به كلاس باشه گوشی مشترك samsung و giorgio armani با كلاس تره ولی امكاناتش كم .و چیز دیگه این كه گوشیهایی كه سیستم عامل ویندوز دارن رو هم با گوشیهایی كه سیمبین یا UIQ هستن مقایسه نكنید چون از نظر كارایی برای تجار یا كاربرای حرفه ای بهتر هستند تا سیمبین یا UIQ اونم از نظر امكانات سیستم عاملی نه دوربین یا شاید صدا اشتباه نكنید نوكیا واقعا ععالیه من خودم ان 70 دارم هم امكانات خودش عالیه هم برنامه خوریش عالیه هیچ كوشی سونی اریكسون یا سام…وال جی وغیره بجزء پاكت پی سی ها اینجور نیستن این قدر سونی سونی نكنید چون معلوم می شه هیچ چی از گوشی حالیتون نمیشه(من این مطالب رو نوشتم چون الكی الكی داشتن به نوكیا توهین می كردن)ببخشید اكه تومار نوشتم ولی حقیقته

 78. دوستان عزیز سلام
  خواستم بگم اونایی که توقع اسپیکر قوی از گوشی دارند ان 82 به دردشون نمی خوره
  ولی خب یه قابلیتایی هم داره که نمی شه ازش گذشت سرعت بالا کیفیت دوربین عالی وبرای بعضی ها منو کاملا فارسی

 79. امین جان برتری های N95 8G بر N82 همانطور که در اینجا مشخص است می توان در این موارد خلاصه کرد: صفحه نمایش 2.8 اینچی ، صفحه کلید بسیار مناسب و راحت ،حافظه داخلی 8 گیگابایتی ، پورت اینفرارد، باتری کاملا قوی تر و مواردی از این دست
  باتشکر

 80. رضا جان سلام
  خصوصیات وقابلیت های N95 8G جای هیچ گونه تعریف و حرف اضافه ای را باقی نمی گذارد و تنها در یک مورد است که می توان N82 را بر آن ترجیح داد و آن هم عکاسی در محیط های با نور کم است که تجربه (حداقل در مورد من ) ثابت کرده است که دوربین موبایل خیلی کم به کار می آید چه برسد به عکاسی در محیط های کم نور. نکته آخر اینکه با وضعیت کنونی بازار احتمال افت قیمت شدید برای مدل های نوکیا وجود دارد ولیکن اگر قرار باشد این افت قیت رخ دهد در محصول نچندان پر طرفداری همچون N82 این افت شدیدتر خواهد بود
  با تشکر

 81. دوست عزیز سلام
  من تصمیم دارم یه گوشی بخرم خیلی گشتم ولی حالا بین
  n82 و n95 8gموندم
  دوربین هم خیلی برام مهمه
  در عین حال اسپیکر و مموری هم مهمه
  حالا می خواستم شما منو راهنمایی کنی
  به نظر شما کدومش برای من بهتره؟
  ممنون

 82. دوست عزیز صدای N82 را با نمونه ای همچون N81 می توان مقایسه کرد که بسیار شفاف و با کیفیت ولی نچندان بلند است
  با تشکر

 83. وای وای وای N96 N96 N96 دیوانه كننده است برید ببینید تو سایت نوكیا ، N95 چیه ، N95 8GB چیه ، N82 چیه !!! من بخوام از امكاناتش بگم باید حالا حالا بنویسم خودتون برید ببینید فقط می تونم بگم وای وای

 84. بله نسخه مشکی اون در رام و تا ماه مارس به بازار مییاد با این امکانات:
  پشتیبانی از HSDPA به همراه تماسهای تصویری و پشتیبانی باند 4 گانه GSM.
  حافظه 100 مگابایتی ، همراه با کارت حافظه micro SD .
  صفحه نمایش 2.4، از نوع TFT و با قابلیت QVGA واز نوع 16 میلیون رنگ.
  قابلیت گردش منوها در صورت چرخش گوشی و دارای بازی های زیبا Ngage .وهدفون با کنترل.

 85. با سلام ، من در حال حاضر N82 دارم و قبل از اون 8GB N95 ، یكی از بزرگترین ایرادات N95 8GB كه به اون اشاره نشده نداشتن محافظ برای دوربین هستش و این امر موجب میشه در دراز مدت لنز دوربین خط بیفته ، غیر از این همیشه قبل از عكس گرفتن مجبورید اونو تمیز كنید ، در ضمن اشاره نمودید كه N95 8GB دارای چرخش اتوماتیك صفحه نمایش هست !!! در حالی كه این قابلیت رو نداره و در سایت N series هم در مشخصات N95 8GB هیچ اشاره ای به این امر نشده ! صدای پخش موریك N82 در حالت Headset كاملا برتره و اكولایزره عملكرد بهتر و صدایی قوی تر رو میده ، عملكرد آنتن كاملا برتره و شما در N95 8GB مجبورید موج های رادیو رو دستی وارد نمایید در حالی كه N82 همه موج ها رو براحتی خودش پیدا میكنه ، جای آنتن در N95 8GB بالای گوشی هستش و باعث میشه در هنگام مكالمه دست مزاحم آنتن باشه اما در N82 آنتن به پایین گوشی منتقل شده بطور كلی تنها مزیت های N95 8GB نسبت به N82 صفحه نمایش بزرگتر ، ظاهر عام پسند تر و صفحه كلید راحت تره شه اما در كارآیی از هر نظر N82 برتره اگر با ظاهره N82 مشكلی ندارید در اینكه از N95 8GB و N95 برتره شك نكنید با تشكر

 86. سلام
  خسته نباشید .
  من از اطلاعات این سایت خیلی استفاده کردم .
  من قصد خرید n95 8gb رو داشتم . اما به من گفتن به خاطر حافظه ی خیلی بالاش خیلی هنگ می کنه و اصلا نسبت به قیمتش که نزدیک 100 هزار تومان از N95 معمولی بیشتره نمی ارزه و معمولیش بهتره .
  نظر شما چیه ؟!
  به نظرم کسی که رو این گوشی این حافظه ی زیاد رو گذاشته فکر اینجاش هم کرده . من باید چیکار کنم ؟!
  کدوم یکی رو بخرم ؟!

 87. درست است كه قابلیت های n82 كمی كمتر وضعیفتر از n95 8gig است ولی در مقایسه قیمت آن امكاناتش خیلی خوب و كاملی دارد
  ولی درباره ی دكمه هایش باید بیشتر توجه كرد.

 88. سلام
  قیمت گوشی در حال حاضر در تهران480 تومنه که در این صورت کاملا نسبت به سایر گوشیهای همرده به صرفه تره

 89. خسته نباشید بچه ها
  میخواستم بدونم بین گوشی هایN82 و G800 شما کدام یک را پیشنهاد می کنید . چون در خرید دچار تردید شده ام

 90. صفحه کلید نا مناسبی داره ,اما دوربینش توپ توپه !
  با تشکر از دوست خوبم جنگجوی زمان که این سایت رو بهم معرفی کرد !!!

 91. آقا آرش شما چقدر تو نگارش مطالبتون از کلمه “لیکن” استفاده میکنید
  ————————————
  چیز دیگه ای که میخواستم بگم اینکه من به شدت به 82 علاقه داشتم و میخواستم بخرم ولی با خوندن این مطلب نظرم در موردش عوض شده اصلا هم از شکل و استایل 95 خوشم نمیاد.
  حالا با این اوصاف به نظر شما چی بخرم؟

 92. درسته همه این موبایل هایی که معرفی شده دوربین 5 مگاپیکسلی دارن ولی از نظر قیافه و بازی هیچی N81 نمیشه

 93. شرمنده به لیست اولی یعنی5610 و 6500 کشویی ئی65 راهم اضافه کنید ملاک برای ایشان صدا و عکس خوبست اگر پیشنهاد شما گوشی دیگریست خواهشمندم کشوئی یا درب بازشو باشد وآیا همان نکته اول آیا ارزش داره دبیلو850 با یکی
  از گزینه های فوق تعویض بشه
  گزینه صدا بلندی در اسپیکر؟

 94. آرش جان سلام
  ببخش دوباره مزاحم شدم
  یک گوشی ارزان قیمت موجود در بازار با قدرت فوق العاده باطری هم برای خط اعتباریم در صورت امکان معرفی کنید فقط شارژ بالای باطری برام مطرحه؟

 95. آرش جان سلام
  اگه شما5610 را تایید میکنی میخرم ایشون هم از5610 خوشش اومده هم از 6500 کشویی البته بهم بگو کدامش بهتره وآیا درسته که دبیلو 850 را با این دو مدل عوض کنیم.
  با تشکر منتظر جواب شما هستم.

 96. در کل شاید بشه گفت برای اونائی که متفاوت بودن گوشی براشون مهمه N82 با وجود کم و کاستی ها نسبت به سری N95 انتخاب خوبیه چون N95 گوشیی هست که اکثر مردم اونو می شناسند و شاید بشه گفت “خز” شده ولی N82 هنوز خز نشده

 97. با سلام
  دیروز اصل خنده گوشی w960 با قیمت خنده دارتر 735 هزار تومان برای مقابله با طوفانی به نام N95 8G وارد بازار شد لطفا پول خود را دور نریزید
  از طرف یکی از مجموعه داران گوشیهای نوکیا از 3310 تا N95 8G بالغ بر 60 نوع گوشی

 98. با سلام به دوستان
  رضا جان البته من نمی دانم بدنبال چه نوع مدلی در محدوده قیمتی W850 (یعنی نزدیک 300 هزار تومان) می گردید ولیکن پیشنهاد های من برای یک گوشی ظریف و تقریبا همه کاره در مرحله اول جفت 5310 و 5610 و از میان سونی اریکسون ها هم مدل های K770 و W660 می باشد.
  —————————————
  سلام کیوان جان
  نکته مهم در رابطه با یک باتری همانطور که اطلاع دارید ارتباط مستقیم آن با مدت زمان مصرف و از آن هم مهمتر نوع مصرف می باشد مثلا در رابطه با باتری های موبایل اگر بخواهیم باتری خور ترین قابلیت های یک گوشی را بعد از تماس ذکر کنیم مطمئنا در رده نخست قابلیت های فیلمبرداری، Wi-Fi و استفاده از اسپیکرها با صدای بلند می باشد البته همانطور که در بالا ذکر شد بشرطیکه از این قابلیت ها استفاده کنیم . بعنوان مثال زمان Stand-by ضعیف ترین باتری گوشی های موبایل پیشرفته یعنی N95 به 220 ساعت یعنی 9 روز و چهار ساعت می رسد که مشخص می کند که در صورت عدم استفاده از قابلیت های پر مصرفی همانند نمونه هایی که در بالا وصفشان رفت باتری گوشی دوام بالایی دارد چرا که این زمان در N95 8G نیز تغییر آنچنانی نداده و به 280 ساعت رسیده است.
  در مورد زنون نیز من با شما موافقم که اگر روشن نباشد دلیلی برای مصرف بالای باتری ندارد ولیکن توجه شما را به یکی از قابلیت های اصلی گوشی های دارای این فلش جلب می کنم که همانا استفاده از این فلش می باشد بنابراین خواه ناخواه از این فلش در مواقع عکاسی بصورت زیادی استفاده می شود.
  امیدوارم کمک کرده باشم
  با تشکر

 99. سلام به همه هموطن های موبایل دوست.
  آقا آرش خسته نباشی.
  این چندمین باره که کم یا زیاد بودن قدرت باتری گوشی در روشن نگه داشتن اون رو به دوربین یا GPS یا WiFi یا فلش زنون نسبت میدین.من ارتباط این تکلونوژی ها با باتری گوشیو نمی فهمم.آخه درسته زنون باتری خوریش بیشتر از LED ولی تا روشن نشه که باتری نمیخوره.
  یا W950 که دوربین نداره خوبیه باتریشو به نداشتن دوربین نسبت داده بودین.
  ممنون میشم در این مورد منو راهنمایی کنید.
  مرسی…موفق و پیروز باشید.

 100. آرش جان سلام
  من دقیقا 24 ساعت یک نوکیا 82 دستم بود و دقیقا فردای آنروز سونی اریکسون850 خریدم که بشدت پشیمان شدم یعنی عکس درشب 850 فوق العاده بد بود البته بگفته بچه های الرمس
  گوشی که من خریده بودم ایراد داشت چند نفرازتعمیرکاران زبده الرمس به انواع عکاسی گوشی وررفتند و بعد به این نتیجه رسیدند دوربین گوشی ایراد دارد حتی 2 گوشی دیگر باز کردند و دیدند فلاش اتوماتیک هرسه گوشی ایراد دارد ولی خودشان آخرش گفتند نرم افزاری مشکل داره ولی دلم را شدیدا زد. نوکیا ان 82 هم کلید های شماره گیریش واقعا غیرنرماله بخاطر همین ان 95 هشت گیگ خریدم حالا دبیلو 850 هم دارم که میخواهم بفروشم ودر رنج قیمت خودش یک گوشی
  برای همسرم بخرم پیشنهاد شما چه گوشی میباشد؟
  البته یو600 را بخاطر لمسی بودن دوست نداره لطفا راهنمایی کنید.

 101. سلام
  علی جان ما که یک نمونه بیشتر از N95 8G سراغ نداریم اطلاعات تکمیلی در این مورد را هم می توانی از اینجا بدست بیاوری.
  —————————————
  حمید جان سلام
  1- از Release شدن G800 مدت بسیار کوتاهی می گذرد و چون جدیدا چک نکرده بودم گفتم هنوز نیامده است بهرحال تا بدستم نرسد نمی توانم در مورد آن اظهار نظر کنم.
  2- من بطور کامل از امکانات K850 مطلع می باشم و این موارد را بطور کامل در اینجا توضیح داده ام ولی بهرحال باید قبول کنیم که یک اسمارت فون دارای کلاسی کاملا مجزا نسبت به یک گوشی معمولی (ولو با امکانات زیاد) می باشد
  3- در مورد N95 8G نیز اطلاعات نسبتا کاملی دارم و موارد تفاوتش با نمونه معمولی را در اینجا بطور کامل تشریح کرده ام حرف من این نیست که این دو با هم تفاوت ندارد من میگویم که یک N95 8G در درجه اول N95 ی است که امکاناتش به شدت افزوده شده و این خود نمایانگر قدرت پلتفرم اولیه می باشد
  4- البته بهتر با بدتر بودن یک گوشی را در درجه اول کاربر آن تعیین می کند و شما نیز بر همین سیاق لطف نموده و نظر خود را ابراز داشته اید در مورد من نیز بااینکه معتقدم از لحاظ امکانات نمی توان نمونه مشابه ای برای N95 8G پیدا نمود ولیکن بهترین گوشی دنیا را اساسا از میان سری N انتخاب نمی کنم و به نظرم سری E بهترین است. در مورد دو مدل HTC که لطف کرده اید و اشاره نمودید همانطور که می دانید در رده PDA ها جای دارند و اساسا همانطور که مقایسه یک اسمارت فون با یک گوشی معمولی کار آنچنان درستی نیست قیاس بین یک اسمارت فون و یک PDA نیز آنچنان صحیح نمی نمایاند. البته محصولی همچون HTC Advantage X7500 با وزن 360 گرم و صفحه نمایش 5 اینچی چگونه می تواند رقیبی برای محصولی همچون N95 باشد برای من جای سوال دارد.ولیکن در مورد TyTN II من نیز چون شما به آن علاقه دارم و بی صبرانه منتظر ورودش به ایران می باشم
  گوشی SE W960 را نیز بطور کامل در اینجا مورد بررسی قرار دادم و همانطور که در متن مقاله مذکور نیز اشاره کردم نکات ظریفی در قیاس میان N95 8G و W960 دیده می شود که (از دیدگاه من) محصول نوکیا را در رده بالاتری قرار می دهد مواردی همچون استفاده از نگارش UIQ بجای S60 ، دوربین کاملا ضعیف تر، نبود GPS ، کیفیت صفحه نمایش پائین تر و چندین مورد دیگر که در آن مقاله توصیف شده است
  ————————————–
  امیر علی جان حافظه های RAM و ROM دقیقا به همان معنی موجود در کامپیوتر می باشند. حافظه SDRAM یا synchronous dynamic random access memory به حافظه ای در کامپیوتر (یا در هر وسیله پردازش گر) گفته می شود که با سیگنال کلاک BUS سیستم و در نتیجه با پروسسور هماهنگ (synchronous) بوده و در نتیجه نسبت به نمونه های قدیمی DRAM بسیار سریعتر و بهتر عمل نماید اطلاعات بیشتر پیرامون این مورد را در اینجا می توانی بیابی
  حافظه NAND یا non-volatile computer memory گونه ای دیگر از حافظه های موجود در سیستم می باشد که علاوه بر اینکه با قطع برق حافظه آنها پاک نمی شود ، توسط جریان الکتریکی می توان آنها را اصطلاحا پروگرام نیز کرد این نوع از حافظه ها در USB Drive ها و Memory Card ها استفاده می شود. اطلاعات بیشتر پیرامون این تکنولوژی را در اینجا می توانی پیدا کنی.
  در مورد امکان افزایش اینگونه حافظه ها تا آنجا که من می دانم اگر امکان پذیر هم باشد توسط کارخانه و نه شخص خواهد بود.
  با تشکر

 102. گوشی خوبی بود اما ان95 خیلی بهتره!!
  سوال:
  حافظه NAND & SDRAM & RAM & ROM هرکدام چه وظیفه ای دارند وایا قابل افزایش هستند (به صورت سخت افزاری یا….) با تشکر

 103. سلام آرِش جان:
  1. Samsung G800 در Available .GSMarena و قیمتش هم در529$ http://www.plemix.com هست
  2. SE K850 درسته اسمارت فون نیست ولی از نظر بسیاری از امکانات از نو کیا سر تره.
  3. Nokia N95 8GB اصلا با نمونه اولیه یکی نیست و خیلی سر تره.
  4. من گوشی بهتر از Nokia N95 8GB سراغ دارم ولی همه امکانات Nokia N95 8GB یکجا نداره
  وشما باید قبول کنید Nokia N95 8GB یک استثنا است وگر نه در بازار هم گوشی با صفحه 2.8اینچی هست و هم 5 مگاپیکسلی و 8گیگابایتی:
  برای مثال: SE W960i و HTC Advantage X7500 و HTC TyTN IIو

 104. سلام آرش خواهش میکنم جواب منو بده خیلی واجبه!!!!
  میخواستم ببینم که ان 95 8 گیگ چند مدل داریم واگه هست کدوم جعبه و کشور بهتره مرسی!

 105. با سلام به دوستان
  علی جان درست است که از لحاظ امکانات مطمئنا N95 8G دارای گزینه های بسیار بالاتر و امکانات بسیار بیشتری نسبت به N82 می باشد ولیکن به واسطه عواملی همچون سیستم عامل Symbian 9.2 ، دارا بودن GPS داخلی ، برخورداری از لنز کارل زایس 5 مگاپیکسلی ، صفحه نمایش 16 میلیون رنگ ، Application های مختص نوکیا و جندین و جند مورد دیگر اگر قرار باشد مقایسه ای از لحاظ کارکردی صورت بگیرد مطمئنا نزدیک ترین انتخاب N95 8G است و نه SE K850 چرا که به رغم تمامی مشکلات اشاره شده در N82 بهرحال ما در اینجا با یک گوشی هوشمند طرف هستیم و نه صرفا محصولی که عمده ترین کارکردش دوربین آن است . از لحاظ مقایسه تصویری میان N82 و K850 همانطوری که در متن به آن اشاره گردید در محیط های با نور کم تصویر گرفته شده توسط N82 از کیفیت بسیار بالاتر نسبت به K850 برخوردار می باشد که نمونه های زیر مقایسه ای رخ به رخ از این دو می باشد:
  اینجا برای نمونه عکس N82 در تاریکی و با استفاده از فلش
  و اینجا برای نمونه عکس k850 از همان منظره در تاریکی و تنها با استفاده از فلش
  فکر نمی کنم پس از مشاهده عکس های بالا دیگر توضیح اضافه ای درباره قدرت فلش N82 در قیاس با K850 لازم باشد. در مورد عکس های گرفته شده در نور روز هم بعلت یکسان بودن لنز های N82 و N95 می توانید مقایسه ای بین K850 و N82 در مقاله مربوطه به K850 در اینجا بیابید. در ضمن توصیه من برای دوست شما برای خرید یک Camera Phone همان خرید یک Camera Phone است و نه یک گوشی هوشمند و بهترین (و شاید هم تنها ترین) انتخاب ممکن همان K850 با قیمت نسبتا معقول آن می باشد.
  ——————————————
  حمید جان هنوزخبری از سامسونگ G800 در بازار چهانی نیست و K850 هم همانگونه که در بالا وصف آن رفت تنها از جنبه دوربین می تواند به خانواده پنج مگاپیکسلی های نوکیا نزدیک شود. و نکته دیگر اینکه برخلاف نظر شما به نظر من هنوز هم N95 بی رقیب است چرا که محصول استثنائی N95 8G پیش از هرچیز یک N95 است که تغییر ظاهر داده و در مورد N82 نیز فکر کنم در مقاله فوق به تفصیل نظرم را درباره کیفیت آن عرض کرده باشم. بهرحال من که در بازار محصولی که دارای صفحه نمایش 2.8 اینچی با دوربین پنج مگاپیکسلی با سیستم عامل Symbian بهمراه هشت گیگ حافظه با GPS داخلی سراغ ندارم شما چطور؟ (الیته ممکن است بگویید N95 اصلی چیزی جدا از N95 8G است)
  با تشکر

 106. سلام آرِش جان:
  با این قیمتی که این گوشی داره رقیبای سرسختی مثل:
  Samsung G800
  SE K850 داره.
  و مهمتر از این دو تا LG KU990 به نظر من بهترین Camera Phone میتونه گزینه بهتری باشه!
  نکته ی دوم آرش جان از شما خواهش دارم این قدر Nokia N95 بالا نبر . درسته در زمانی که اومد
  رقیبی نداشت و پدیده بزرگی بود… چون الان 12/1/08 از اولین سری Nokia N95 حدود 6ماه گذشته و رقبای جدید مثل:
  Nokia N95 8GB و حتی همین Nokia N82 و … به بازار اومده!

 107. آرش جان :
  با تمام احترامی که برای شما قائلم باید بگم که منو ناامید و متاسف کردید.
  همه دنیا میدانند که نوکیا, n82 را برای مقابله با k850 فرستاده آنوقت شما این موجود کوچک و بی چیز را با غول کاملا بی رقیبی به نام n95 8gb (که البته گوشی خودم هم هست) مقایسه میکنید؟
  یکی از دوستان من بین خرید این دو محصول عکاسی در موبایل (n82 و k850) مردد بود گفتم صبر کن تا مقاله writeage بیاد و با توجه به آن خرید کن شما هم حسابی ما را روسفید کردی!
  در آخر هم نظرم را به این گوشی بگم که به نظرم یک عمل نا حسابی و عجالت زده ! نوکیا هست وفکر نکنم به موفقیتی دست پیدا کند (حداقل در ایران)
  مگه اینکه قیمتش تا 450 هزار تومان کم شود.
  بازم ممنون از زحماتت.

ارسال یک پاسخ