10 ویژگی برتر جیمیل جدید نسخه دسک‌تاپ

1
2574
10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

بعد از گذشت نزدیک به 5 سال بالاخره جیمیل جدید از چند روز پیش در دسترس قرار گرفته است. برای اینکه جیمیل جدید را ببینید کافی‌ست روی علامت چرخ دنده بالای نسخه دسک‌تاپ جیمیل کلیک کرده و سپس Try the new Gmail را انتخاب کنید. گوگل نه‌تنها طراحی جیمیل جدید را تغییر داده بلکه چندین و چند امکانات تازه را نیز در این سرویس ایمیلی گنجانده است که در این مقاله با 10 ویژگی برتر آن آشنا می‌شویم.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

1- Snooze کردن ایمیل‌ها

تصور کنید که ایمیل مهمی را دریافت کرده‌اید اما در حال حاضر درگیر کار مهم دیگری هستید و فرصتی برای خواندن و مطالعه این ایمیل ندارید از طرفی در صورتی که این ایمیل را به حال خود رها کنید ممکن است در سیل نامه‌هائی‌ که به صورت روزانه دریافت می‌کنید این ایمیل را به دست فراموشی بسپارید. قابلیت Snooze که پیش از این در سرویس Inbox گوگل حضور داشت و حالا به جیمیل اضافه شده است این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که دریافت یک ایمیل را به آینده نزدیک محول کنید و این درست مانند این است که به جای دریافت ایمیل مذکور را در این لحظه، آن را فردا، آخر هفته، هفته آینده با هر روز دیگری که از روی تقویم بر می‌گزینید در صندوق نامه خود مشاهده کنید. برای استفاده از این ویژگی کافی ست بدون کلیک کردن روی ایمیل مذکور، موس را روی قسمت راست ایمیل برده و آیکون ساعت را انتخاب کنید و سپس زمان مورد نظر برای دریافت ایمیل را برگزینید.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

2- پاسخ هوشمند

اگر شما نیز از اپلیکیشن Gmail در موبایل استفاده کرده باشید با این ویژگی یعنی Smart Reply یا پاسخ دادن هوشمند آشنا هستید. اگر آشنائی با این ویژگی ندارید داستان آن از این قرار است که می‌توانید موقع پاسخ دادن به یک ایمیل یکی از پاسخ‌هائی که تقریبا متناسب با محتوای نامه به شما پیشنهاد شده است را بر گزینید و به این ترتیب دیگر نیازی به تایپ کردن پاسخ ندارید. این ویژگی همیشه ظاهر نمی‌شود و طبیعتا فعلا زبان فارسی جائی در آن ندارد.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

3- منوی جانبی با اپلیکیشن‌های متعدد

در جیمیل جدید یک سایدبار تازه وجود دارد که در آن می‌توان اپلیکیشن‌های مختلفی مثل تقویم گوگل، یادداشت‌های اپلیکیشن Keep، تسک‌های اختصاص داده شده و هر افزونه دیگری که به جیمیل اضافه می‌کنید را در آن مشاهده کنید.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

گوگل Tasks

شاید یکی از برجسته‌ترین نکات حاضر در جیمیل جدید گزینه Google Tasks باشد که آن را نیز در سایدبار جانبی جیمیل می‌توان پیدا کرد. این ویژگی جدید که با انتخاب از سایدبار فعال می‌شود این امکان را به شما می‌دهد که با drag کردن ایمیل‌های دلخواه به این قسمت، لیست‌های انجام (to-do lists) جدیدی را بر مینای ایمیل ایجاد کنید که به صورت دستی یا اتوماتیک براساس تاریخ قابل مرتب کردن هستند.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

4- ضمیمه‌های قابل کلیک کردن

اگر در لیست ایمیل‌های ارسالی و دریافتی روزانه‌تان به صورت مداوم فایل‌های ضمیمه‌ شده متعددی وجود دارد مطمئنا از این ویژگی جدید جیمیل بسیار لذت خواهید برد. اگر دقت کنید در جیمیل جدید دیگر برای باز کردن فایل الصاق شده به نامه دیگر نیازی به گشودن آن نیست و آن فایل به سادگی از خود Inbox با بردن موس روی آن قابل دسترس برای دانلود یا بازگشائی‌ست.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

5- حذف اشتراک از ایمیل‌های ناخواسته

همه ما روزانه ایمیل‌هائی را در قالب مجلات خبری متعددی دریافت می‌کنیم که شاید هیچگاه خودمان عضو آنها نشده‌ایم و هر بار باید به صورت دستی آنها را از صندوق ایمیل حذف کنیم. در سیستم جدید جیمیل، این ایمیل‌ها از مواردی که شما به صورت مداوم چک می‌کنید مجزا شده و پس از مدتی جیمیل پیشنهادهائی برای حذف ایمیل‌هائی از این دست را به سادگی هرچه تمام‌تر روی صفحه به نمایش می‌گذارد.

6- دکمه‌های شناور روی ایمیل

در کنار هر ایمیل دریافتی از این پس بدون نیاز به کلیک کردن روی آن چهار دکمه جدید در سمت راست ظاهر شده است که شامل آرشیو، حذف، نشانه‌گذاری به عنوان خوانده شده یا نخوانده شده و در نهایت Snooze می‌شود که به سادگی و مستقیما امکان انجام هرکدام از موارد را فراهم می‌آورند. در گذشته برای حذف یک ایمیل تکی اول می‌بایست آن را با زدن تیک جانبی انتخاب می‌کردید و سپس از بالا گزینه delete را کلیک می‌کردید اما با وجود دکمه delete مستقیم، می‌توان ایمیل را با یک دکمه حذف کرد.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

7- اطلاع‌رسانی از ایمیل‌های با ریسک بالا

با وجود اینکه غالبا اکثر ایمیل‌های اسپم و اصطلاحا هرزنامه‌ها به صندوق Spam جیمیل هدایت می‌شوند اما گه‌گاه ایمیل‌هائی با محتوای خطرناک که ممکن است حاوی ویروس یا هر بدافزار دیگری باشند به صندوق ایمیل شما وارد شوند. در این حالت در جیمیل جدید با باز کردن این ایمیل‌ها پیغام هشداری در بالا ظاهر شده و جیمیل جلوی کلیک کردن روی لینک‌های ایمیل مذکور را می‌گیرد. در این حالت گزینه Delete Now نیز به شما نشان داده خواهد شد.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

با اینکه بعضی از ویژگی‌های جیمیل مثل 7 مورد بالا در حال حاضر در دسترس قرار دارند اما برخی از این ویژگی‌ها نیز به آینده موکول شده‌اند که سه مورد زیر از آن جمله هستند.

8- حالت محرمانه

این ویژگی یعنی حالت محرمانه نیز یکی دیگر از امکانات جالب توجه جیمیل جدید به حساب می‌آید؛ در این حالت می‌توان به سبک مأمور 007 می‌توان ایمیل‌هائی که خود به خود از بین می‌روند را ارسال کرد و زمان حذف شده و از بین رفتن این ایمیل‌ها و فایل اتچ شده به آنها نیز طبق نظر شما تعیین می‌شود. از این نیز جالب‌تر اینکه می‌توانید ایمیل ارسال شده را لغو کنید تا پس از ارسال از باکس مخاطب شما ناپدید شود. ایمیل‌های ارسال شده در حالت محرمانه، قابل فوروارد کردن، کپی کردن و دانلود کردن نبوده و در صورتی که اطلاعات حساسی در آنها باشد می‌توانید به آنها پسوردی را نیز اختصاص بدهید.

9- اطلاع‌رسانی ایمیل‌های پاسخ داده نشده

شاید شما نیز با این مشکل روبرو شده‌اید که پاسخ ایمیل‌های مهمی را فراموش کرده‌اید و این موضوع در آینده مشکلات بزرگ‌تری را برای شما ایجاد کرده است. جیمیل جدید قابلیت تازه‌ای را به نمایش گذاشته که در طی آن ایمیل‌های پاسخ داده نشده پس از گذشت زمان مشخصی به شما یادآوری می‌شوند.

10 ویژگی از برترین امکانات جیمیل جدید

10- حالت آفلاین

با این ویژگی آفلاین جدید می‌توانید تا 90 روز بدون نیاز به اینترنت، روی باکس ایمیل خود جست‌وجو کنید، ایمیل جدید ایجاد کنید، ایمیل‌های دلخواه را حذف کنید و موارد مشخص را آرشیو کنید.

جدا از ویژگی‌های ده‌گانه بالا گزینه‌های دیگری نیز در جیمیل جدید وجود دارد که برخی از آنها مثل Pause Inbox برای متوقف کردن جریان ایمیل‌های دریافتی جالب توجه به نظر می‌رسند. اگر شما هم به ویژگی تازه‌ای در این نسخه از جیمیل برخوردید ما را در کامنت‌ها در جریان بگذارید.

منبع

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ