15 ترفند جالب تلگرام که احتمالاً نمی دانستید!

0
4569

تلگرام را می‌توان به عنوان یکی از رقبای بزرگ واتس اپ در ایران و حتی جهان دانست. واتس اپ از سال ۲۰۱۳ به طور مستمر در حال رشد بوده و ویژگی هایی چون تماس و یا چتِ تحت وب را به سیستم خود اضافه کرده اما تلگرام قابلیت هایی دارد که به سادگی نمی‌توان از آنها گذشت. بزرگترین قابلیت تلگرام، ساخت کانال های تلگرامی است که در کنار سیستمی به نام Bot توانسته انعطاف پذیری و خصوصیات قابل توجهی را از خود نشان دهد تا جایی که صاحبان کسب و کار و وب مسترها برای ارسال مطالب و اطلاعیه های خود از آن استفاده می کنند. فراموش نکنیم که کاربران تلگرام به زحمت به ۱۰۰ میلیون می رسند که اکثر اعظم آن، در کشورهایی مانند ایران و ازبکستان حضور دارند، این در حالی است که کاربران واتس اپ از مرز یک میلیارد نیز گذشته. اما تلاش های گوگل برای خرید تلگرام حاکی از آن است که این اپ منعطف در آینده ای نه چندان دور به یکی از مسنجرهای پر طرفدار بدل خواهد شد. اگر شما از کاربران تلگرام هستید بهتر است در ادامه مطلب ۱۵ ترفند جالب تلگرام را بشناسید. قطعا این ۱۵ ترفند جالب تلگرام جالب می تواند توانایی های شما در استفاده از تلگرام را بالا ببرد.

 

۱- خاموش کردن پیش نمایش مسیج ها:

نمایش پیام ها در گوشی و بویژه در صفحه قفل شده اگرچه خیلی مفید است اما می تواند این امکان را فراهم سازد تا هر کسی پیام های شما را بخواند. خوشبختانه امکانِ خاموش کردن این گزینه در تلگرام وجود دارد. کافی است به مسیر زیر بروید:

Settings >>Notification and Sounds >> Message Preview

این ویژگی در تمام نسخه های تلگرام (حتی تلگرام دسکتاپ) وجود دارد.

ترفند جالب تلگرام

 

۲- LED اعلانات را به سلیقه خود چراغانی کنید!

البته این قابلیت صرفا در اندروید فعال است و بر اساس آن تلگرام این اجازه را به شما می دهد تا رنگ چراغ LED اعلان، را بر اساس سلیقه خود و  رنگ مورد علاقه تان سفارشی کنید. مثلا می توانید برای اعلانات تلگرام رنگ LED را به آبی تغییر دهید. همچنین میتوانید برای هر کانتکت خاص (کاربر خاص) رنگ LED را نیز سفارشی کنید مثلا برای همسر خود رنگ قرمز را انتخاب کنید! برای اینکاها کافی است به کانتکت مورد نظر خود رفته، روی آن کلیک (تپ) کنید و info آن مخاطب را فراخوانی کنید و سپس Notifications and Sounds را یافته و صدای دلخواه به همراه ویبره اختصاصی و همچنین رنگ LED را تعیین کنید.

ترفند جالب تلگرام

 

۳- مدیریتِ دانلود محتواهای صوتی و تصویری

یکی از قابلیت های منحصربفرد تلگرام این است که امکانِ ارسال فایلهایِ تا ۱.۵ گیگابایت را به کاربران می دهد! این موضوع به این معناست که ممکن است این مدیاهای حجیم را دریافت کنید و کل حجم اینترنت خود را از دست بدهید. در واقع  اگر حالت اتومایتک دریافت مدیا را غیرفعال نکرده باشید با اتصال Wifi این مدیاهای سنگین اتوماتیک دانلود می شوند که به قطعا اتمام حجم اینترنت را در بر خواهد داشت! کاربران در تلگرام این امکان را دارند که انتخاب کنند می خواهند کدام نوع مدیا (مثلا ویدئو یا عکس Gif یا صدا و…) را اتوماتیک دریافت کنند. عاقلانه ترین کار اینست که تمام گزینه ها را غیر فعال کنید و در صورتی که مدیایی برای شما مهم بود آن را در همان لحظه و به دلخواه و انتخاب خود دانلود نمایید.

امکان غیرفعال کردن دانلود اتوماتیک برای هر دو حالت wifi و دیتای موبایل وجود دارد و برای اینکار کافی است به سراغ مسیر زیر رفته و تنظیمات را طبق عکس پیش ببرید:

Setting >> Automatic media download

توجه داشته باشید در این بخش قسمت هایی چون Autoplay Gif و Save to gallery وجود دارد که می توانید آنها را غیر فعال کنید. قسمت اول در واقع پخش عکس های متحرک بدون اجازه شما در کانال هاست. بخش Save TO gallery نیز مشکل بسیاری کاربران تلگرام است که اعلام می کنند که نمی دانند اطلاعاتشان همچون عکس ها و ویدئو و موزیک هایی که از تلگرام دانلود می کنند کجا ذخیره می شود؟ با فعال کردن این گزینه می توانید تمام اطلاعات دانلودی از تلگرام را در گالری گوشی مشاهده کنید.

ترفند جالب تلگرام

 

بطور پیش فرض این گزینه غیر فعال است و تمام اطلاعات دانلود شده از تلگرام در پوشه ی نصبی تلگرام ذخیره می شود.

۴- غیر فعال کردن صفحه پاپ آپ

این گزینه نیز صرفا در اندروید وجود دارد که بر اساس آن با آمدن هر پیام، صفحه ی کوچکی بالا آمده و خبر از آمدن پیام می دهد که به نظر من بسیار آزار دهنده است. برای غیر فعال یا فعال کردن آن کافی است به مسیر زیر رفته و گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید:

Settings >> Notifications and Sounds >> Popup Notifications

بر اساس گزینه ها پیش رو اگر No popup را انتخاب کنید از شر آن خلاص خواهید شد! اما اگر Always show popup را انتخاب کنید، پنجره نمایش دهنده را خواهید داشت. دو گزینه دیگر Only when Screen on و Only when Screen off هستند که می گویند اگر صفحه روشن (یا خاموش)  باشد اعلانات را پاپ کن که بر اساس دلخواه می توانید یکی را انتخاب نمایید:

 

توجه داشته باشید که در حالت Always Show حتی در حالت قفل شده نیز پاپ اپ اعلان را دریافت خواهید کرد.

۵- در چت های محرمانه “تایمر حذف” تنظیم کنید

Secret chats یا چت های محرمانه یکی از ویژگی های مفید و پرطرفدارِ تلگرام به حساب می آید. این بخش می تواند با رمزگذاری end-to-end (مبدا تا مقصد) امنیت کامل چت های شما را فراهم آورد. شما می توانید در هنگام چت در این بخش اقدام به تنظیم تایمر برای حذف پیام خود نیز نمایید. self-destruct timer ویژگی است که این امکان را به شما خواهد داد. ذر واقع اگر رئیس شرکتی هستید و میخواهید رمز مهمی را رد و بدل کنید حتما از این بخش استفاده کرده و حتما تایمر حذف برای آن در نظر بگیرید.

ترفند جالب تلگرام

 

یرای استفاده از Secret chats کافی است تا در منوی تلگرام بخش New Secret Chat را کلیک کرده و سپس یوزر مورد نظر را انتخاب کنید. بعد از آن کافی است تا طبق عکس زیر بخش self-destruct timerr را از بالای صفحه چت انتخاب و برای آن زمان تعیین کنید.

ترفند جالب تلگرام

 

یکی از قابلیتهای منحصربفرد تلگرام، امنیت آن است که باعث شده محبوبیت آن در بین کاربران افزایش یابد.

 ۶- مخفی سازیِ آخرین بازدیدها برای مخاطبانتان

توانایی پنهان سازی آخرین فعالیت ها در تلگرام بسیار شبیه به واتس اپ تعریف شده اما در تلگرام علاوه بر آن ویژگی های دیگری نیز وجود دارد. مثلا شما می توانید این ویژگی را صرفاً برای یک مخاطب خاص در نظر نگیرید به عبارت دیگر آن کاریر خاص استثنا شده و امکان مشاهده ساعت آنلاین بودن شما را می یابد (یا برعکس نمی یابد در واقع این بستگی به انتخاب شما دارد). با غیر فعال کردن این بخش کاربران بصورت تقریبی از وضعیت آخرین فعالیت شما مطلع می شوند و نمی توانند زمان دقیق آنلاین بودنتان را بفهمند مثلا با عباراتی همچون ” اخیرا مشاهده شده” و یا “هفته گذشته دیده شده” و … وضعیت آنلاین شدن شما را خواهند داشت.

ترفند جالب تلگرام

 

برای فعال سازی این بخش مسیر زیر را دنیال کنید:

Settings >> Privacy and Security >> Last Seen

در این بخش قادر خواهید بود تا زمان مشاهدات اخیر خود را برای همه تعیین کنید (Everybody) و سپس از بخش add exceptions کاربرانی که می خواهید امکان مشاهدات اخیر شما را نداشته باشند را انتخاب کنید. اگر “هیچ کس” یا Nobodyy را انتخاب کنید هیچکس اجازه نمی یابد تا آخرین ساعات بازدید شما را ببیند. به طور مشابه اگر add exceptionss یوزری را اضافه کنید آن فرد توانایی آخرین بازدیدهای شما را خواهد یافت. گزینه Contacts نیز فقط مخاطبان را هدف قرار می دهد و بقیه افراد عادی قادر به دیدن ساعات آنلاین بودن شما در تلگرام نخواهند بود.

۷- جستجو در کانال ها

اگر شما بخواهید تا در پیام های قدیمی خود موضوعی را پیدا کرده و مجددا مطالعه کنید، مجبروید تا کانل را زیرو کنید اما راه بهتری وجود دارد و آن هم جستجو است. کافی است بر روی منوی نقطه ای موجود در بالای کانال تپ کرده و گزینه Search را انتخاب کنید و جستجو را کامل کنید.

ترفند جالب تلگرام

 

۸- چت های خود را قفل کنید

برای مسنجرهایی چون واتس اپ و… مجبور به استفاده از اپ های قفل کننده ثالث هستیم تا بتوانیم دسترسی به مسیج های خود را برای دیگران غیر ممکن سازیم اما خدا رو شکر در تلگرام آپشنی به این منظور تعریف شده که چت ها را به کمک کد قفل می کند. به منظور درج کد بر روی چت ها کافی است مسیر زیر را دنبال کنید و اقدام به فعال سازی آن نمایید و کد مد نظرتان را برای آن تعریف کنید:

Settings >> Privacy and Security >> Passcode Lock

بر این اساس امکان تعریف و تنظیمِ زمان برای قفل خودکار چت ها وجود دارد. علاوه بر اینها شما می توانید بصورت دلخواه هر کدام از چت هایی را که خواستید قفل کنید. برای اینکار کافی است بر روی آیکون قفل که در بالای صفحه چت ظاهر می شود کلیک (تپ) کنید.

ترفند جالب تلگرام

 

۹- تلگرام و امکان استفاده از چند دستگاه

یکی از خوبی های پیام رسانِ تلگرام امکان تبادل چت ما بین چند دستگاه است به معنای اینکه شما می توانید چتی را در اسمارت فون خود آغاز کرده و آن را در کامپیوتر ادامه دهید. این ویژگی جالب به هیچ وجه در واتس اپ تعریف نشده. در واقع واتس اپ صرفا به شما اجازه دسترسی به صفحه وب را می دهد که آنهم نیاز به تایید در واتس اپ موجود در موبایل دارد.

Settings >> Privacy and Security >> Active Sessions

در مسیر فوق شما می توانید دستگاههای فعالی که با آنها اقدام به چت کردید را ببینید که در بردارنده آی پی و تاریخ و همینطور نوع دستگاه و مشخصات آن می باشد. همچنین در این بخش می توانید اقدام به حذف آنها نمایید.

ترفند جالب تلگرام

 

۱۰- پیش نمایش و استیکرها

از طریق ربات @Stickers شما می توانید بی نهایت بسته ی استیکری بسازید و به پروفایل خود بیفزایید. از طرفی می توانید به کمک وبسایت ها و اپ های ثالث و یا حتی کانال های تلگرامی اقدام به اضافه کردن استیکر نمایید. مثلا اگر به وبسایتstickerstelegram.com بروید و بر روی استیکرِ مد نظر کلیک کنید و آن را به تگلرام اضافه کنید، آن استیکرها در بخش مربوطه در اپ ظاهر می شوند. (تنها کافی است بر روی ADD STICKERSS کلیک کنید)  برای حذف آنها نیز باید به بخش استیکر رفته و بروی تنظیمات کلیک کنید (چرخ دنده واقع در بخش استیکرها) بعد از آن امکان حذف و یا اشتراک گذاری و حتی مخفی سازی استیکرها وجود دارد.

ترفند جالب تلگرام

 

۱۱- ارسال پیام های صامت و ویرایش پیام در کانال ها

یکی از قابلیتهایِ تازه تلگرام امکان ارسال پیام صامت و همینطور امکان ادیت و ویرایش پیام ها در کانال های عمومی و خصوصی است. پیام هایی که ارزش چندانی ندارند را می توان به صورت صامت ارسال کرد تا در گوشی کاربران نوتیفیکیشنی غیر ضروری ارسال نشود. اینکار باعث خواهد شد تا پیام های غیر ضرور باعث فرار کاربران از کانال شما نشود. برای اینکار کافی است در کنار بخش نوشتن پیام روی ایکون زنگونه کلیک کنید.

ترفند جالب تلگرام

 

برای ویرایش نیز کافی است روی مسیج تپ کرده و از صفحه پاپ آپ ظاهر شده گزینه ادیت را انتخاب کنید. همچنین امکان حذف نیز وجود دارد. البته باید توجه داشت که ویرایش در مدت زمان معلومی پس از ارسال فعال است و پس از مدتی غیرفعال می شود.

۱۲- استفاده از ربات های تلگرام

بات یا ربات های تلگرام ویژگی هایی هستند که امکان ساخت و تجربه ویژگی های جدید را بوجود می آورند. برای مثال @Stickers امکان ساخت، اضافه و یا حذف  استیکر را فراهم کرده و یا @Imagebot که تصاویری مرتبط با یک کلمه ی کلیدی را فراخوانی می کند به این شیوه که شما ابتدا تعیین می کنید می خواهید عکس ثابت و یا متحرک (GIF) باشد و بعد یک کلمه کلیدی را وارد می کنید تا عکسی متناسب با آن توسط تلگرام برای شما ارسال شود. این کلمات می تواند فارسی هم باشد اما طی چند بار تست، متوجه شدیم در کلمات کلیدی فارسی صرفاً عکس ثابت ارسال می شود.

ترفند جالب تلگرام

 

با کمک ربات @Pollbot می توانید نظرسنجی راه بیندازید و با کمک @Storebot بات های جدید را دیده و با کار آنها آشنا شوید. جالب است بدانید فروشگاهی نیز با نام Telegram Bot Store برای خرید بات های کاربردی وجود دارد. شما می توانید برنامه نویسی مخصوص به نوشتن بات را بیاموزید و برای خود و دیگران بات طراحی کنید. البته سایت ها و نرم افزارهایی وجود دارند که به رایگان و یا پولی امکان ساخت ربات را برای شما فراهم می کنند.

برای فراخوانی بات ها کافی است در بخش اصلی تلگرام بر روی آیکونِ جستجو (ذره بین) کلیک کرده و بات مورد نظر را به فرمت @NAME_OF_BOT وارد کنید. (نام بات مد نظر)

۱۳- پیام ها را بدون اینکه مخاطب بفهمد، بخوانید

پس از دریافت پیام، اینترنت را قطع کرده و سپس آن را مطالعه کنید. اینکار حسن هایی دارد که یکی از مهمترین آنها این است که مخاطبی که پیام را ارسال کرده متوجه این نمی شود که شما پیام را دریافت کرده اید و آن را خوانده اید.

۱۴- مخفی سازی محتویات از گالری

قبلا گفتیم که به طور پیش فرض اطلاعات در گالری ذخیره نمی شود اما اگر به هر دلیلی اطلاعات شما به گالری می رود کافی است به بخش زیر رفته و حالت “ذخیره در گالری” را غیر فعال کنید.

Settings >> Privacy >> Photos

 

ترفند جالب تلگرام

۱۵- تعیین زمان برای حذف تلگرام

self-destruct یا نابودی خود به خود، ویژگی منحصربفردی است که امکان حذف اتوماتیک تلگرام را بعد از مدتی عدم استفاده فراهم می کند. از مسیر:

Settings >> Privacy

می توانید به راحتی به این بخش دسترسی داشته و با تعیین زمان عدم استفاده شرایط را برای حذف اکانت فراهم کنید.

ترفند جالب تلگرام

 

البته با بروزرسانی های بیشتر، قطعا شاهد ترفندهای بیشتری در تلگرام خواهیم بود.

منبع

ارسال یک پاسخ