قلب تپنده اپل واچ را سامسونگ می‌سازد: S1

2
1756
ساخته شدن چیپ S1‌اپل واچ توسط سامسونگ

شرکت اپل از زمان معرفی ساعت هوشمند خود در چند ما گذشته، همواره از حضور چیپ هوشمندی به نام S1 در این ساعت سخن می‌گفت که با وجود اشاره به قابلیت‌های آن هیچگاه مشخصات درونی آن فاش نشد. اینک برخی اطلاعات در مورد این چیپ‌ست منتشر شده که شاید هیجان‌انگیزترین نکته در مورد آن، به شرکت سازنده یان چیپ‌ باز گردد. S1 را سامسونگ تولید کرده است.

این خبر با توجه به اختلاف‌های سابقه‌دار این دو برند نکته جالبی به نظر می‌رسد اما این دو همواره در جایی که صحبت از سود مشترک در میان باشد مشکلات مابین خود را به کناری می‌‌گذارند. سامسونگ البته به صورت مستقل دست به تولید S1 نزده و این شرکت تنها مجری طرح و سازنده blueprint اپل بوده است.

ساخته شدن چیپ S1‌ اپل واچ توسط سامسونگ

یک نکته دیگر در این میان که بسیار مایه تعجب به نظر می‌رسد، ساخته شدن چیپ S1 با فناوری ساخت 28 نانومتری است که در حال حاضر فناوری ساخت بسیار قدیمی به نظر می‌رسد و نه‌تنها اغلب گوشی‌های هوشمند فعلی دارای معماری 20 نانومتری هستند بلکه حتی سامسونگ خود از این مرحبه نیز فراتر رفته و چیپ Exynos جدید خود را با فناوری 14 نانومتری تولید کرده است. حضور فناوری حداقل 20 نانومتری برای یک ساعت برای صرفه‌جویی در انرژی و افزایش دوام باتری بسیار حیاتی است و به همین علت، تصمیم اپل در استفاده از فناوری 28 نانومتری بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

ساخته شدن چیپ S1 ‌اپل واچ توسط سامسونگ

ساخته شدن چیپ S1 ‌اپل واچ توسط سامسونگ

ناشناخته‌ترین نکته در مورد S1، نوع پردازنده ARM حاضر در آن است که هنوز با وجود توزیع جهانی آن مشخص نشده است. آنچه تا به امروز در مورد S1 می‌دانیم شامل پردازنده ARM، رم512 مگابایتی، گرافیک PowerVR SGX543، کنترلر صوتی Maxim، تاچ‌کنترلر ADI AD7149، کنترلرهای NFC و وای‌فای Skyworks و تقویت کننده سیگنال می‌شود. یک نکته عجیب در این میان بیرون گذاشته شدن سنسور شش جهته،‌ خارج از مخوطه چیپ‌ست است. در لینک زیر می‌توانید اطلاعات کامل‌تری در مورد اجزای چیپ S1 بدست آورید.

منبع

2 دیدگاه

  1. اپل هرچی بسازه یه عده ای باید حتما”بخرند برا کمبودهاشون .درصد کمی واقعا نیاز دارن.الباقی استفاده نمیکنند که به مشکلی برخورد کنند.درسته استاد

    • تا حدودی موافقم ولی اینکه بگیم برای کمبودهاشون نمی‌تونه در مورد همه صدق کنه بیشتر مسئله پرستیژ و کلاس گذاشتنه ولی با کلیت قضیه موافقم

ارسال یک پاسخ