ARM A76 رقیب جدی اینتل Core i5‌ با مصرف انرژی یک‌سومی!

0
1141
ARM A76 رقیب جدی اینتل Core i5‌ با مصرف انرژی یک‌سومی!

شرکت ARM در خرداد ماه سال جاری از پردازنده‌ Cortex A76 و گرافیک Mali-G76 رونمائی کرد و انتظار می‌رود تا به زودی شاهد حضور ARM A76 و گرافیک جدید این شرکت در تولیدات سازندگان بزرگ چیپ‌ست مثل کوالکام و سامسونگ باشیم. اینتل امروز نقشه راه این شرکت برای تولید پردازنده‌هائی 7 و 5 نانومتری در آینده را منتشر کرده و در این میان از مقایسه خود با سلطان بی‌رقیب دنیای پردازنده‌های دسک‌تاپی یعنی اینتل نیز غافل نمانده است.

ARM A76 رقیب جدی اینتل Core i5‌ با مصرف انرژی یک‌سومی!

طبق این نقشه راه، ARM A76 با فناوری 10 و 7 نانومتری ساخته می‌شود و جانشین آن با کد نام Deimos در زمان ارائه به بازار 7 نانومتری خواهد بود. این هسته پردازشی که ظاهرا در سال 2019 ارائه می‌شود 15 درصد ارتقا در کیفیت را نسبت به A76‌ فعلی ارائه می‌کند. پس از Deimos باید منتظر Hercules باشیم که سریع‌تر از نسل قبلی خود بوده و با لیتئگرافی 7 و 5 نانومتری ساخته می‌شود. پس از ارائه Hercules به بازار این هسته 250 درصد سریع‌تر از ARM A73 یکی دو سال گذشته این شرکت که با فناوری 16 نانومتری ساخته می‌شود خواهد بود اما تا آن زمان حداقل دو سال دیگر فاصله داریم.

ARM A76 رقیب جدی اینتل Core i5‌ با مصرف انرژی یک‌سومی!

اما در سال جاری و زمانی که صحبت از ARM A76 در میان است به گفته اینتل، این پردازنده در پردازش‌های تک رشته‌ای با پردازنده اینتل Core i5 7300U برابری می‌‌کند و این در حالی ست که از لحاظ مصرف انرژی با تنها 5 واحد اتلاف حرارتی نسبت به پردازنده اینتل با 15 وات TDP در جایگاه بسیار بهتری قرار دارد. البته نگفته پیداست که Core i5 7300U‌ جدیدترین یا قدرتمندترین پردازنده اینتل نیست اما همین موضوع به روشنی به جایگاه بالای ARM در مباحت لپ‌تاپ‌های ویندوزی و کروم‌بوک مجهز به این نوع پردازنده (که مصرف باتری بسیار مناسبی داشته و نیازی به فن نیز ندارند) اشاره دارد. نکته دیگر اینکه در حالی‌که در اتلاف حرارتی پردازنده اینتل مذکور، TDP مرتبط با گرافیک نیز منظور شده اما ARM به این نکته اشاره نکرده که آیا این اتلاف حرارتی 5 واتی شامل گرافیک خواهد شد یا خیر.

منبع

ارسال یک پاسخ