Cortex A77 و Mali G77 نسل جدید CPU و GPUهای ARM

0
1150
Cortex A77 و Mali G77 نسل جدید CPU و GPUهای ARM

درست یک سال پیش بود که شرکت انگلیسی ARM از طرح جدید خود برای پردازنده‌های Cortex A76 و گرافیک Mali G76 پرده‌برداری کرد و حالا نسل جدید این پردازنده‌ها با نام‌های Cortex A77 و Mali G77 رونمایی شده است. امسال اهمیت گرافیک در سطح بالاتری از هسته‌های پردازشی قرار دارد چرا که پس از مدت‌ها از معماری Bifrost به معماری جدید Valhall تغییر صورت پذیرفته اما در سوی دیگر در بخش CPU تنها با تغییرات ملایمی که می‌‌توان آن را نسخه بهبود یافته‌ای از ARM A76 دانست روبرو می‌شویم.

Cortex A77 و Mali G77 نسل جدید CPU و GPUهای ARM

از معرفی معماری Bifrost در هسته گرافیکی Mali G71 حالا سه سال می‌گذرد و نهایت آن را در Mali-G76 سال گذشته می‌توان مشاهده کرد. این بار هم ARM به سراغ معماری کاملا جدیدی به نام Valhall رفته که در آن 30 درصد مصرف بهینه انرژی، 30 درصد تراکم عملکرد بهتر و 60 درصد بهبود در پروسه یادگیری ماشینی دیده می‌شود. این به آن معناست که چیپ‌ست‌های موبایلی اواخر سال 2019 و اوال سال 2020 که از هسته‌های گرافیکی G77 بهره می‌برند تا 40 درصد بهبود در عملکرد را تجربه خواهند کرد. این بهبود عملکرد در حالی حاصل می‌شود که تأثیر کاهش لیتوگرافی ساخت در آن بسیار ناچیز است چرا که از پروسه 7 نانومتری اولیه سال گذشته به 7 نانومتری پخته‌تر امسال رسیده‌ایم و کوچک‌سازی جدیدی در آن ایجاد نشده است.

Cortex A77 و Mali G77 نسل جدید CPU و GPUهای ARM

اساس ارتقا پرفورمنس در گرافیک جدید ARM را باید در ارتقاء مدل اجرایی از 4 یا 8 به شانزده wide جست‌وجو کرد که این تغییر، گرافیک Mali-G77 را به مدل گرافیک‌های دسک‌تاپی نزدیک می‌کند. ARM همچنین یک واحد سایه‌زن جدید که دو برابر خروجی بیشتر نسبت به گذشته دارد را نیز برای این گرافیک طراحی کرده است.

Cortex A77 و Mali G77 نسل جدید CPU و GPUهای ARM

Cortex A77 اما همانطور که گفته شد یک نسخه بهبود یافته از A76 به حساب می‌اید که در آن در یک کلاک ثابت، با 20 درصد افزایش کارایی روبرو می‌شویم. در این پردازنده از یک ALU چهارم که سرعت پردازش عدد صحیح (integer) را تا 50 درصد افزایش می‌دهد استفاده شده و دقت واحد پیش‌بینی‌کننده پرش با اضافه کردن درگاه دوم پیش‌بینی‌کننده که ALU جدید را با سرعت هرچه تمام‌تر تقذیه می‌کند نیز بهبود یافته است. در Cortex A77 همچنین یک پابپ‌لاین AES جدید افزوده شده که سرعت رمزگذاری (encryption) و رمزگشایی (decryption) را افزایش می‌دهد.

Cortex A77 و Mali G77 نسل جدید CPU و GPUهای ARM

در یک نگاه کلی جدا از هسته‌های پردازشی Cortex A77 که تأثیر مثبت آن را در همه چیپ‌ست‌های پرچمدار سال آینده می‌توان مشاهده کرد، گرافیک Mali-G77 تنها در چیپ‌ست‌هایی که مستقیما از این گرافیک استفاده می‌کنند یعنی Exynos سامسونگ، Helio مدیاتک و Kirin هواوی ظاهر می‌شود هرچند در مورد این آخری با اعلام خبر قطع همکاری ARM با هواوی، اوضاع کاملا پیچیده‌تر از گذشته به نظر می‌رسد. بدین‌ترتیب در سال آینده، شرکت کوالکام در زمینه گرافیک، رقبای سرسختی را در مقابل گرافیک‌های خاص و با کیفیت Adreno خود خواهد دید.

منبع 1

منبع 2

ارسال یک پاسخ