نگاهی کوتاه به 4 دروغ بزرگ درباره شرکت اپل

38
1699

در سال 2013 فیلمی با عنوان Jobs درباره استیو جابز ساخته شد که گاهی از حقایق تاریخی فاصله می‌گرفت و بیشتر به افسانه و داستان شبیه میشد. در اینکه استیو جابز از بزرگترین شخصیت‌های دنیای تکنولوژی بود و تاثیر زیادی بر مسیر پیشرفت آن داشت شکی وجود ندارد، اما نادیده گرفتن تاریخ و نسبت دادن دروغ برخی اختراعات و ابداعات مهم به جابز و شرکت اپل بی انصافی خواهد بود. این موضوع انگیزه‌ای برای نوشتن این مطلب شد تا 4 دروغ بزرگ که درباره شرکت اپل رایج است را بیان کنیم.


1) بیل گیتس رابط کاربری بصری (GUI) را از استیو جابز و اپل دزدید!

این
دروغ بزرگ به شدت رایج است و حتی در فیلم سینمایی Jobs نیز به آن اشاره
شده است. بسیاری از طرفداران اپل از آن برای سرکوب دوستداران دیگر شرکت‌ها
به ویژه مایکروسافت استفاده می‌کنند. باید گفت که این دروغی بیش نیست.
مایکروسافت و بیل گیتس هرگز کل ایده رابط بصری را از جابز ندزدیده بود.
مایکروسافت با اپل در پروژه Lisa همکاری می‌کرد و چند نمونه اولیه از این
دستگاه را در اختیار داشت. اپل به مایکروسافت اجازه داده بود تا حد مشخصی
از سیستم عامل این شرکت برای ساخت سیستم عامل خودش بهره ببرد. بعدها طی
بررسی‌های قانونی و دادگاه‌ها مشخص شد که مایکروسافت کمی بیش از آنچه اجازه
داشته از سیستم عامل اپل استفاده کرده است و به عنوان مثال نرم‌افزار
Media Player موجود در ویندوز، در واقع کاملا بر پایه نرم‌افزار مشابه اپل
(که بعدها Quick Time شد) شکل گرفته است. طی سال‌های بعد با پیگیری اپل،
مایکروسافت مجبور شد تغییرات مختلفی در ویندوز ایجاد کند تا از نظر قانونی
اجازه توسعه ویندوز را داشته باشد. اما اصل ایده رابط بصری توسط مایکروسافت
دزدیده نشده بود.
اگر بخواهیم دقیق باشیم، در واقع ایده رابط کاربری
بصری یا GUI از اساس متعلق به اپل نبود و استیو جابز خود آن را از شرکت
Xerox دزدیده بود!
پیش از شروع پروژه Lisa در اپل، شرکت Xerox مشغول
توسعه یک رابط کاربری بصری بود. استیو جابز به واسطه آشنایان و دوستانی که
در آن شرکت داشت توانست پروژه آنها را ببیند و در موردش با مهندسان پروژه
سوال و جواب‌هایی داشته باشد. چیزی که بعدها کل ایده رابط بصری را به جابز
داد و از پروژه Lisa شروع شد تا وقتی در قالب پروژه مکینتاش ادامه پیدا
کرد.

2) نخستین کامپیوتر شخصی را اپل ساخت!

به مانند مورد قبل
این نیز تنها بازی با تاریخ و جعل واقعیت است. خیلی پیش از آنکه جابز و اپل
(که اصلا آن زمان وجود خارجی نداشت) به فکر کامپیوترهای شخصی باشند، Ed
Roberts
(یا Henry Edward Roberts) در سال 1975 نخستین کامپیوتر شخصی (با
موفقیت تجاری) را ساخت.

apple-4lies-02.jpg

3) تبلت اختراع استیو جابز و اپل بود!

از
نظر تاریخی این دروغ بزرگ نسبت به موارد قبل تازه‌تر است. از سال 2010 که
استیو جابز iPad را معرفی کرد و تبلت‌ها را به اوج رساند، بسیاری تصور
می‌کنند که تبلت از اساس ایده جابز و اپل بوده، اما این درست نیست. در واقع
مایکروسافت بود که ایده نخستین تبلت پی‌سی را در سال 2000 مطرح و آن را
معرفی کرد.

apple-4lies-03.jpg

4) نخستین تلفن هوشمند را اپل ساخت!

این دروغ نیز
همیشه از موضوعات اصلی دعوا میان طرفداران اپل و دیگر شرکت‌ها بوده است. در
حالی که اگر از این نگاه بنگریم، اساس ایده تلفن هوشمند هرگز متعلق به اپل
نبود. در سال 1994 شرکت IBM بود که نخستین تلفن هوشمند دنیا را ساخت! یک
تلفن هوشمند با نمایشگر لمسی و نام Simon که برای آن تاریخ تکنولوژی
پیشرفته‌ای به حساب می‌آمد.

apple-4lies-04.jpg

در اینکه استیو جابز فردی نخبه بود و او
و شرکت اپل همیشه مهارت خاصی در باز-خلق ایده‌های ناموفق داشته‌اند هیچ
شکی نیست. از آیفون گرفته تا آیپد، انواع آی‌مک‌ها و مک‌بوک‌ها و حتی
آیپادها هیچکدام “اولین” در تکنولوژی خود نبوده‌اند ولی تاکنون همیشه
“بهترین” بوده و هستند. با این همه مهم‌تر این است که واقعیت را به شوخی
نگیریم و تاریخ را تحریف نکنیم. “اولین” بودن هرگز ارزش نیست.
در صورتی
که به این موضوعات علاقه‌مند شده‌اید از شما دعوت می‌کنم با جستجو در
ویکیپدیا و گوگل بیشتر بخوانید. به ویژه درباره شرکت Xerox و تاریخچه رابط
کاربری بصری.

کانال تلگرام عصرنوشتن

38 دیدگاه

 1. در واقع اینطور هم نبوده بعنوان مثال همان شرکت xrox (زیراکس پارک)طرح خامی از رابط کاربری داشتند و استیو جابز پس از دیدن نتایج کار آنها بفکر استفاده ی تجاری و کاربردی از آن افتاد و حتی با آن شرکت قرارداد منعقد کرد که از ایده آنها استفاده کند ولی مایکروسافت از سیسم عامل مک کپی برداری کرد و ویندوز را ایجاد نمود(همانند کاری که گوگل کرد و اندروید را بتقلید از ios اپل ایجاد کرد)
  همینطور در مورد تبلت که تبلتهای امروزی همگی بتقلید از ایپد تولید شده اند و انچه که مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ ساخت در واقع یک کتابخوان بود و به هیچ وجه کاراریی یک تبلت را نداشت (تفاوتشان مثل دوچرخه و موتور سیلت بود که با وجود شباهت ولی کاربردشان بکلی متفاوت است)

 2. سلام درست هست که اپل در واقع خیلی برزگنمایی شده ولی اینو بدونید که حتی بدون تبلیغات وسیع این شرکت همچنان به دلیل کیفیت محصولاتش در صدر خواهد بود . مرسی ادمین بابت مطلب خوبت

 3. متاسفانه نویسنده این مطلب مطالعه کافی مرتبط را ندارد، ولی نوشتن همین چند خط داستان تخیلی هم به هر حال آدم رو سرگرم می کنه.
  – شما بهتره تک تک مطالبی که نوشتی رو با منبع ذکر کنید.
  – کتاب جی الیوت را بخونید، به جذابیت داستان های شما نیست ولی جالب و مرتبط به موضوع است.
  – تجربه من تو این چند سال این موضوع رو تو ذهنم به وجود آورده که اکثر افرادی که با اپل و محصولاتش درگیری دارند دو تا مشکل اصلی دارند، یا ازشون سر در نمیارن یا پول خریدش رو ندارند.
  – در آخر هم دوستانی که اومدن تشکر کردن یا از خوندن مطالب بالا تعجب کردن بهتره سایت های معتبر تکنولوژی رو مطالعه کنند یا لااقل سایت های داخلی که نویسنده ها مطلبی برای ارایه دارند رو بخونند.
  با تشکر.

 4. متاسفانه نویسنده این مطلب مطالعه کافی مرتبط را ندارد، ولی نوشتن همین چند خط داستان تخیلی هم به هر حال آدم رو سرگرم می کنه.
  – شما بهتره تک تک مطالبی که نوشتی رو با منبع ذکر کنید.
  – کتاب جی الیوت را بخونید، به جذابیت داستان های شما نیست ولی جالب و مرتبط به موضوع است.
  – تجربه من تو این چند سال این موضوع رو تو ذهنم به وجود آورده که اکثر افرادی که با اپل و محصولاتش درگیری دارند دو تا مشکل اصلی دارند، یا ازشون سر در نمیارن یا پول خریدش رو ندارند.
  – در آخر هم دوستانی که اومدن تشکر کردن یا از خوندن مطالب بالا تعجب کردن بهتره سایت های معتبر تکنولوژی رو مطالعه کنند یا لااقل سایت های داخلی که نویسنده ها مطلبی برای ارایه دارند رو بخونند.
  با تشکر.

 5. قبل از آیپد آیا تبلت ها انقدر فراگیر بودند ؟ میبینید که پس از بازاختراع تبلت ها توسط اپل بود که سیل کپی ها روانه بازار شد ، حتی در ابتدا رابط کاربری اندروید برای تبلت ها بهینه هم نشده بود ! آیا قبل از آیفون ، تلفن هوشمندی به این زیبایی و راحتی در استفاده بود ؟ حتی اندرویدی که توسط اندی رابین (کارمند سابق اپل و حال حاضر گوگل) توسعه داده میشد قرار نبود از رابط کاربری لمسی پشتیبانی کنه ! همه میدونیم (اگه نمیدونید تحقیق کنید! ) که چطور آیپاد و آیتونز صنعت در حال ورشکستگی موسیقی رو نجات دادند . مفهوم الترابوک ها هم اولین بار با ارائه مک بوک ایر مطرح شد. ببینید دوستان شاید اپل اولین نبوده تو خیلی چیزها ، ولی با طراحی و توسعه روبه جلو ، زیبا و هوشمندانه بقیه رو هم وادار به پیشرفت و رقابت توی این صنعت کرد.
  راستی استفاده از فونت های زیبا هم از ابتکارات شخص جابز هست …

 6. تمام خدماتی که دوستمون فرمودند، حتی ریموت دسکتاپ و … رو خیلی وقته میشه روی آی او اس استفاده کرد . من خودم آیپد دارم و به راحتی شبکه ام رو مدیریت میکنم. حتی میکروتیک هامو. دوستان درمورد چیزی که اطلاع ندارند نظر ندن لطفا. شما دیوایس اپل رونداشتی میگی بو میده ! در ضمن هر کی درمورد تاریخچه اپل و زیراکس بدونه میدونه که ایده زیراکس رو اپل ندزدید بلکه یک ایده ناقص رو با اجازه اونها باز اختراع و کامل کرد.

 7. اينكه ما به صورت متعصبانه از دفاع كنيم، بدترين شكل تخريب اون هستش. دوستمون «م ر» گفتن كه جابز بنا به درخواست شركت زيراكس به ژاپن رفتن تا به اونها كمك كنن. بد نيست كه بدونين شركت زيراكس برخلاف تصور خيلي از ما، يك شركت آمريكائي هستش و زيراكس پارك كه يه زيرمجموعه تحقيقاتي از شركت زيراكس هستش در شهر پالو آلتو ايالت كاليفرنيا قرار دارد.
  اينكه مدعي بشيم محصولات اپل باعث تغيير زندگي شدن، ادعاي منطقي نيست. يعني آيا واقعا تبلت‌هاي اندرويدي نمي‌تونن همون كابردي رو داشته باشند كه آيپد داره. يا اينكه مدعي بشيم هيچكس قبل از آيفون كوشي‌هاي موبايل هوشمند رو نمي‌شناخت واقعا جاي تعجب داره. كافي كه نگاهي به سهم گوشي‌هاي هوشمند در بازار موبايل قبل از حضور آيفون بندازيم تا ببينيم اين ادعا چقدر خنده‌ داره.
  اما مخافان محصولات اپل هم بايد منصف باشن. عدم امكان ارسال فايل با بلوتوث و يا به اشتراك‌گذاري فايل در شبكه بيسيم ناشي از ضعف محولات اپل نيست، بلكه به خاطر سياست اپل در جهت بالابردن حفظ امنيت سيستم مي‌باشد. شما براي به دست آوردن بعضي چيزها بايد يك سري چيزهاي ديگر رو قرباني كني و سياست اپل هم در اين خصوص به اين شكل بوده.
  آنچه كه در مورد محصولات اپل مهمه، توانائي بازاريابي و ارائه اون محصولات فارغ از توانائي‌هاي فني اون محصولات هستش. اين بخش از مهارت و استعداد استيو جابز هست كه همگان بهش اذعان دارن.
  يك مقدار دقت در بيان گفته‌ها و احساسات مانع از اين مي‌شه كه كاربران اپل يا مخالفان به متعصب چشم و گوش بسته بودن متهم بشن.

 8. بنده به عنوان نویسنده این مقاله با توجه به نظرات دوستان لازم دانستم نکته‌ای را یاداور شوم.
  در هیچ کجای این مطلب ادعا نشده است که خود شرکت اپل یا مسئولان آن رسما چنین دروغ‌هایی را بیان کرده‌اند. بلکه صرفا اشاره کرده‌ام که رسانه‌ها و بعضی طرفداران دو آتیشه اپل چنین مطالب نادرستی را رواج می‌دهند. خوانندگان عزیز لطفا به این نکته توجه داشته باشند.

 9. با درود ، لازم دانستم پاسخ آقای مرتضی را بدم
  اولا از لحن صحبت شما کاملا معلومه مطالب مقاله بسیار درست بوده که اینقدر شما رو بهم ریخته ! نه دوست عزیز خیلی ها توان خرید محصولات اپل رو دارن دستشون هم مانند اینجانب می رسه اما قابلیت های ضعیف اپل باعث میشه انتخاب اونها نباشه شما جوگیر شدین .
  دوم ، اندروید نمی تونه کار اپل رو انجام بده !!! اطلاعات شما کاملا ضعیفه . توانایی های اندروید بسیار فراتر از اپل هستش . برای کاربرای معمولی که فقط می خوان اینترنت برن ، فیلم و عکس تماشا کنن و … شاید اپل مناسب باشه اما برای یک کاربر حرفه ای اپل حرفی برای گفتن نداره ، برای مثال :
  شما با اپل می تونید به کامپیوترهای یک شبکه دسترسی داشته باشی ؟ قطعا خیر اما با اندروید به راحتی به تمامی سیستم های شبکه دسترسی دارید . من کارم مدیریت شبکه هست و با موبایل اندرویدم به راحتی به تمامی سیستم های شبکه دسترسی دارم و پوشه های share شده به راحتی قابل دسترس هستند حتی در حالت domain و دسترسی محدود شده . در حالی که اپل در بلوتوسش مونده !
  شما در اپل می تونید به یک سیستم کامپیوتر remote desktop داشته باشی ؟ نه دوست عزیز ! در حالی با اندروید به تمامی سیستم ها با ip static چه server و چه client دسترسی دارید . یعنی موبایل اندروید من کاملا جای یک laptop رو برای من گرفته در حالی که گوشی اپل رو اصلا نمی توان یک رایانه نامید.
  شما با اپل می تونید بین هر گوشی یا هر سیستمی با هرسیستم عاملی با wifi فایل جابجا کنید ! خیر ، اما با اندروید می تونید .
  گوشی اپل قابلیت تبدیل شدن به یک access point و share نمودن اینترنت رو داره؟؟ خیر ، اما با اندروید شما می تونید اینترنت گوشی رو برای هر سیستم یا هر گوشی که wifi داشته باشه به اشتراک بگذارید و و و و ….
  بهتره دوست عزیز از روی تعصب نظر ندیم و قبلش دانش کافی برای صدور حکم رو داشته باشیم
  پیروز باشید

 10. لطفا حتما بخوانید
  با سلام
  با کمال عذرخواهی باید بگم که اکثر مطالب این مقاله اشتباهه
  در مورد smartphone استیو جابز در ارابه معروف iphone3 کلمه reinvent رو به کار برد
  کتاب جی الیوت رو اگه بخونید متوجه میشید که ایده ipad حتی قبل از iphone بوده ولی استیو جابز خودش میگه که باید هنوز مخفی بمونه
  من تمام کتاب های چاپ شده در مورد اپل و استیوجابز رو خوندم و اطلاعات کامل دارم
  در مورد کامپیوتر شخصی باید بگم که ایا اون کامپیوتری که Ed Robert درست کرده بود ایا دارای رابط گرافیکی بود؟ آیا همه می تونستند ازش با لذت استفاده کنند؟ نه
  شما الان میدونید توی بازاز 99999نوع تبلت وجود داره!
  کدومش میتونه مثل iPad زندگی رو تغییر بده؟
  حتی اندروید هم نمی تونه!!!
  در مورد تلفن هوشمند باید بگیم بله می دونیم قبلا وجود داشت! ولی باید این سوال رو کرد که آیا چند درصد مردم ازش استفاده کردن؟ حتی هیچکس اسمشو نمیدونه
  مهم تاثیرگذاریه!
  بله اپل از زیراکس ایده موس رو دزدیده! ولی اگه تاریخ رو بخونید اپل و زیراکس قرارداد رسمی داشتند و ما میدونیم که اون موقع زیراکس یک شرکتی بود پر از ایده و بدون تولید محصول خوب!!!
  حداقل این رو قبول کنید که ایده Font های کامپیوتری رو مایکروسافت ا پل دزدیده!!!!
  لطفا یکم بی طرف باشید
  .
  .
  .
  متاسفانه تو ایران نمیدونم که چرا اکثرا با ایل و استیوجابز مخالفن!؟
  شاید بخاطر اینه که دستشون به محصولات اپل نمیرسه (تجربه نکردن) و حق دارن که یک طرفه قضاوت کنند!!!

 11. کجا همچین چیزی نوشته شده که اپل مثلا بیان کرده ما … رو اختراع کردیم؟
  خود استیو جابز از عبارت “we re-invented the…” استفاده می کرد در مراسم معرفی،
  یعنی دوباره اختراع کردیم! و واقعا درست می گفت! قبلش گوشی های لمسی و تبلت وجود داشتند اما اون کارایی و کیفیت لازم رو نداشتند.

 12. بسیار جالب بود، در ضمن خود جابز میگه: ما چیزهایی که وجود داشتند را بهترین کردیم. این یعنی توسعه دادن و میشه این برداشت رو کرد که منظورش این بوده که ما چیزی را خلق نکردیم بلکه با تغییرات اساسی توانستیم چیز بهتری بسازیم.

 13. درسته ولی بخاطر استیو جابز بود که اون سه تای آخری پیشرفت کردن.
  در ضمن فکر نمی کنم این چیز ها رو خود اپل گفته باشه.

 14. مرسی از مقالتون.
  اما در قسمت اول شرکت زیراکس از استیو جابز درخواست همکاری کرد نه اینکه خود استیو جابز به واسطه آشنایی دوستانش پاشه بره ژاپن. شرکت زیراکس به پروژه کامپیوتر شخصی استیو علاقه مند شده بود و می خواست که کامپیوتر های ساخته شده خودش که فقط تو کارخونه داشت خاک می خورد رو بجایی برسونه. ایده موس هم از زیراکس هست.

ارسال یک پاسخ