زنگ خطر سامسونگ و ویندوزفون با گزارش جدید گارتنر

0
1570
آمار فروش گوشی‌های موبایل در سه ماهه سوم 2015

آمار موسسه گارنتر همواره به‌عنوان یکی از قابل اتکاترین آمارهای رسمی در زمینه‌های مختلف محسوب می‌شود. این شرکت روز گذشته جدیدترین آمار خود را در مورد میزان تولید و فروش گوشی‌های موبایل اعم از اسمارت‌فون و فیچر فون (فاقد سیستم‌عامل) منتشر کرد که در طی آن کاهش رشد فیچرفون‌‌ها و اوضاع نچندان مساعد سامسونگ از بقیه جالب‌تر به نظر می‌رسد.

در این آمار از کل فروش گوشی‌های موبایل در سطح جهانی 66 درصد به گوشی‌های هوشمند و 34 درصد به مدل‌های ساده بدون سیستم‌عامل موسوم به فیچرفون تعلق دارد که در اولی با رشد و در دومی با کاهش روبرو می‌شویم. بازارهای در حال رشد همچون خاورمیانه و چین از جمله اصلی‌ترین دلائل افزایش هر چه بیشتر آمار گوشی‌های هوشمند در این گزارش هستند.

در بخش فروش اسمارت‌فون در سه ماهه سوم 2014، شرکت سامسونگ در هر دو فاکتور تعداد گوشی به فروش رسیده و سهم بازار با تنزل فراوانی نسبت به زمان مشابه سال گذشته روبرو شده است. تعداد گوشی‌های هوشمند به فروش رسیده این برند از حوالی  80 میلیون به 73 میلیون عدد رسیده که سهم بازار سامسونگ را از 32.1 به 24.4 درصد کاهش می‌دهد. اوضاع برای اپل با فروش مناسب آی‌فون‌های جدید بهتر است و از لحاظ تعداد با نزدیک 8 میلیون عدد گوشی بیشتر روبرو می‌شویم اما سهم بازار آن با افزایش از 12.1 به 12.7 پیشرفت فوق‌العاده‌ای ندارد. هواوی با اختلافی کمتر از 200 هزار عدد بار دیگر جایگاه سومی را از شیاومی پس گرفته و سهم بازار خود را نیز از 4.7 به 5.3 درصد افزایش داده است. شیاومی در این لیست چهارم است و با رشدی فوق‌العاده از 1.5 درصد سال گذشته اینک به 5.2 درصد بازار هوشمندها دسترسی دارد. در آخر نیز قبل از ورود به دسته سایر گوشی‌‌ها، دیگر برند موفق چینی یعنی لنوو با سهم 5 درصدی بازار قرار دارد که با خریداری موتورولا و حضور پر رنگ Nexus 6 در ماه‌های آینده مطمئنا با جایگاه بهتری در این لیست روبرو می‌شود.

آمار فروش گوشی‌های موبایل در سه ماهه سوم 2015

در دیگر جدول گزارش گارتنر به فروش کلی تمامی گوشی‌ها (اعم از هوشمند و غیر هوشمند) پرداخته شده که مقام اول و دوم این لیست یعنی سامسونگ و نوکیا به ترتیب 5.1 و 4.3 درصد کاهش سهم بازار را تجربه کرده‌اند. مقام‌های بعدی این لیست به اپل، ال‌جی و هواوی تعلق دارد که همگی با رشد روبرو شده‌‌اند. بدین‌ترتیب می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که شرکت‌هایی که کمتر به سمت فیچرفون‌ها حرکت کرده‌‌اند از رشد صعودی در این لیست برخوردار شده‌اند.

آمار فروش گوشی‌های موبایل در سه ماهه سوم 2015

در آخر در بخش سیستم‌عامل‌ها، اندروید با 83.1 درصد بار دیگر نسبت به سال گذشته با رشد روبرو بوده و iOS نیز با 0.6 درصد رشد اینک 12.7 درصد از سهم بازار سیستم‌عامل‌های موبایلی را به خود اختصاص می‌دهد. خبر بد در این میان به دوست‌‌داران ویندوزفون مرتبط است که برخلاف پیش‌بینی‌‌ها، سهم بازار 3.6 درصدی آن‌ها در سال گذشته اینک به 3 درصد کاهش پیدا کرده است. این شرایط برای بلک‌بری نیز با شدت بیشتری صادق است.

آمار فروش گوشی‌های موبایل در سه ماهه سوم 2015

منبع

ارسال یک پاسخ