23 کلید طلائی در Google PageRank قسمت اول

14
3958

بدون شک بزرگترین عامل موفقیت یک وب سایت گذشته از مطالب مفیدی که در آن وجود دارد، مشاهده گردیدن و یافت شدن آن توسط موتورهای جستجوی مختلف و از همه مهمتر گوگل است که دسترسی به این امر مستلزم تسلط کامل بر شیوه امتیاز دهی گوگل بر مبنای Page Rank می باشد. در ادامه به مهمترین راه های افزایش PageRank در گوگل می پردازیم با ما بمانید.

سهم گوگل از بازار جستجو  امری نیست که بتوان منکر آن شد بازاری که گستردگی و روند رو به رشد آن تهدید بزرگی را برای کسب و کار های کوچکتر مرتبط با جستجو بوجود آورده است. اما در عین حال استفاده همه گیر اکثریت کاربران از این قدرتمندترین شیوه جستجو فرصت فوق العاده ای را برای صاحبان وب سایت ها فراهم آورده است تا با شناختن ابزارهای ترقی در گوگل به راحتی بر میزان بازدید و محبوبیت وب سایت خود بیافزایند. در مجموع همانطور که پیش از این نیز در مقاله مختصری به این موضوع پرداختیم، گوگل برای دستیابی به بهترین نتایج جستجو در شبکه به ابزارهایی مجهز گردیده که ساز و کار دقیق و بی نقصی را برای آن رقم زده است بدین صورت که برخلاف دیگر موتورهای جستجو در اینترنت مبنای مرتب کردن نتایج جستجو از میان صفحات بی شمار موجود در شبکه، گذشته از دو عامل وجود کلمه مورد جستجو در میان صفحات و میزان تکرار و اهمیتی که این کلمه در آن صفحات دارد، بستگی شدیدی به فاکتوری منحصر به فرد با نام Google PageRank دارد  که عددی صحیح بین صفر و 10 می باشد. پس بدین ترتیب PageRank بالاتر نشان دهنده ارزش بالاتر، بازدید بیشتر و در یک کلام زندگی شیرین تر است. تاکنون روشهای فراوانی به منظور بالا بردن PageRank ارائه شده است، که کوشیده ایم مهمترین آنها را در قالب 23 سوال گرد هم جمع نمائیم:
1-آیا از PageRank صفحه خود اطلاع دارید؟

google_pagerank_02.jpg

مطمئنا مهمترین و جذاب ترین بخش ماجرا عددی ست که تحت عنوان PageRank برای صفحه مورد نظر ما در نظر گرفته شده است که از راه های مختلفی می توان به آن دسترسی پیدا کرد اما راحت ترین راه دسترسی به آن استفاده از Toolbar گوگل می باشد که به راحتی و با بازدید از صفحات مختلف Rank آنها را بصورت گرافیکی در اختیار کاربر قرار می دهد.
2-آیا از الگوریتم گوگل در تعیین عدد Page Rank با اطلاع هستید؟

google_pagerank_03.jpg

اساسی ترین نکته ای که در رابطه PR می بایست بدانیم این است که مبنای گوگل در محاسه PR سایت و آدرس Domain نیست و همانطور که از عنوان PageRank می توان استنباط کرد این صفحه و محتویات آن است که برای گوگل اهمیت دارد و امتیاز دهی بر مبنای سایت و نام آن صورت نمی گیرد. از این گذشته مطمئنا دانستن شیوه محاسبه عدد PR در تصمیمات ما در بهبود شرایط سایت بسیار موثر خواهد بود این شیوه همانطور که بارها گفته شده است بر اساس یک فرمول قدیمی محاسبه می شود:
PR(U) = (1-d) + d * sumV(PR(V)/N(V)) که در آن PR(U) عددی ست که بدنبال آن هستیم، D یک ضریب ثابت تناسب با مقداری در حدود 0.85 است و قسمت  sumV(PR(V)/N(V))هم به مجموع PageRank صفحاتی که به صفحه مورد نظر ما لینک داده اند تقسیم بر تعداد لینک های موجود در آنها اشاره دارد. که با اینکه فرمول کاملا سر راست و ساده ای ست اما بعلت نمایش نتیجه به صورت یک عدد صحیح نمی توان جزئیات را در آن مشاهده کرد. مثلا صفحه ای که با فرمول فوق دارای رتبه  3.75 می شود با صفحه ای که دارای رتبه 3.01 است هر دو داری Rank سه می باشند.
3-آیا از Index شدن صفحات خود در گوگل با خبر هستید؟

google_pagerank_04.jpg

زیر نظر گرفتن تمامی صفحات و لینک های سایت و اطمینان از ثبت کلیه صفحات توسط گوگل یکی از مهمترین وظایف یک Web Master محسوب می شود. یکی از بهترین راه های ثبت صفحات در گوگل استفاده از Toolbar گوگل و انتخاب Cached Snapshot of Page از گزینه PageRank می باشد که بدین ترتیب نسخه ای از صفحه مورد نظر در گوگل ثبت می شود. البته در بیش از 99 درصد اوقات این کار به سرعت هرچه تمام تر توسط روبات های جستجو گر گوگل و بصورت خودکار صورت گرفته است.
4-آیا صفحات بیشتری برای افزایش PageRank خود ساخته اید؟
همانطور که گفته شده گوگل برای رتبه دادن به به یک صفحه از لینک هایی که دیگر سایتها به صفحه اصلی داده اند استفاده می کند. حال اگر این لینک توسط صفحات داخلی خود یک سایت به صفحه مورد نظر داده شود می تواند در این رده بندی موثر واقع شود. پس به جای استفاده از مطالب بلند و یک پارچه بهتر است آن را به چند بخش با لینک های داخلی تقسیم کنیم. البته این ماجرا معایبی نیز دارد که در ادامه خواهد آمد.
5-آیا از PageRank خود مراقبت می کنید؟
گفتیم که گوگل برای استفاده از لینکی که در یک صفحه قرار دارد به آدرس آن صفحه و اصطلاحا Domain آن کاری ندارد پس ما می توانیم برای لینک به یک صفحه مشخص از صفحات داخلی وب سایت خودمان نیز استفاده کنیم اما این کار حکم یک چاقوی دو لبه را دارد چرا که اگر این کار را به شیوه معمولی و ساده با قرار دادن یک لینک مشابه لینک های خارجی انجام دهیم اثری کاملا معکوس داشته و موجب سقوط PageRank صفحه نیز می گردد. برای آنکه از مزیت این روش بهره گیریم و در عین حال مشکلی از لحاظ رتبه برای صفحه مورد نظرمان پیش نیاید دو روش وجود دارد که یکی استفاده از کد “nofollow” در لینک مذکور است بدین صورت که اگر بعنوان مثال قصد لینک دادن به صفحه Home.html را در صفحات داخلی داریم در کد HTML آن صفحه به این صورت عمل می کنیم:
<a href=home.html rel=nofollow>Link Text</a
روش دوم که از روش اول کاملا ساده تر است استفاده از لینک بصورت یک متن غیر قابل کلیک شدن است بدین معنی که نشانی صفحه مورد نظر را بدون آنکه به فرم Hyper Link در بیاید یادداشت می کنیم.
6-آیا بالاترین PageRank خود را در راستای بهبود آن مدیریت می کنید؟

google_pagerank_05.jpg

بدون شک در میان صفحات انبوه یک وب سایت برخی از صفحه ها از اهمیت بیشتر و PageRank بالاتری برخوردارند که این معمولا شامل صفحه Home Page سایت می گردد اما طبق روشی که در دو مورد بالا به آن پرداختیم برای بهبود هرچه بیشتر رتبه این صفحات بهتر است به دو نکته توجه کنیم نکته اول اینکه از صفحات داخلی دارای Rank کمتر حتما به صفحه اصلی لینک بدهیم و دوم اینکه تعداد لینک های موجود در صفحه اصلی را به حداقل ممکن محدود نمائیم.
7-چند نفر و چه کسانی به شما لینک داده اند؟

google_pagerank_06.jpg

این یکی از سوالات اصلی در تعیین استراتژی جهت بالا بردن Rank صفحات محسوب می شود. برای اینکه به صفحاتی که به صفحه مورد نظر ما لینک داده اند دست پیدا کنیم می توانیم از خود گوگل استفاده کنیم بدین صورت که در باکس جستجوی آن عبارت Link:http://www.your page.com را می نویسیم که با این کار لیست مورد نظر ما به نمایش در می آید. البته این لیست شامل همه صفحات لینک داده به ما نمی باشد و کاملا بر اساس Rank صفحه لینک دهنده و تعداد لینک هایی که در آن صفحه موجود است مرتب شده است. یکی از نکات جالب موجود در این لیست وجود موارد متعددی از خود سایت مادر است که تاکید مجددی بر تمرکز گوگل بر محتویات درونی صفحه و عدم توجه به Domain آن می باشد. تاثیر مستقیم این روش یافتن وب سایت هائی ست که در این لیست در بالاترین رتبه جای گرفته اند و در نتیجه در Rank ما بیشترین تاثیر را دارند که بدین صورت می توان به قرار دادن لینک بیشتر در سایت های مشابه برای بالا بردن هرچه بیشتر Rank اقدام کرد. بعنوان مثال: در اینجا می توانید سایت هایی که به Writeage لینک داده اند را مشاهده کنید
8- آیا به اندازه کافی از کلمات کلیدی در صفحه خود استفاده کرده اید؟
این تکراری ترین روش در بهبود PageRank، اتفاقا یکی از بهترین روش ها محسوب می شود در اینجا همانطور که می دانید می بایست کلمات کلیدی مرتبط با صفحه پیش رو را در جای مناسب خود قرار دهید که مناسب ترین جا در صفحه، مطمئنا چند خط و پاراگراف اول آن می باشد چرا که ربات های جستجو گر گوگل بلافاصله آن را می یابند و Index می نمایند. بعنوان مثال به چند خط اول همین مقاله توجه کنید در اینجا کلیدی ترین واژه های مرتبط با این مبحث نظیر : PageRank (به هر دو صورت متصل و جدا از هم)، راه های افزایش PageRank، شیوه امتیاز دهی گوگل  و چند واژه کلیدی دیگر در متن گنجانیده شده اند که در بهبود رتبه این صفحه و Index شدن واژه های کلیدی آن نقش موثری را ایفا خواهند کرد.
در قسمت های بعدی دیگر روش های بهبود PageRank را با هم مرور خواهیم کرد.

23 کلید طلائی در Google PageRank قسمت دوم

23 کلید طلائی در Google PageRank قسمت آخر

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

14 دیدگاه

 1. با اینکه از نوشتن این مطلب مدت زیادی میگذره ولی اینجا شده مرجع کارهای طراحی من همیشه این سری از مقالات رو یه مرور میکنم تا موقع کد نویسی صفحات وب نکته ای رو از قلم نندازم.

 2. معین الدین گفته:
  “گفتید مثلا رتبه یک صفحه 3.01 هست و یکی 3.75 آیا می تونم من رتبه دقیقم رو مثل این دو مثال به دست بیارم:)”
  سوال من هم همینه.

 3. با سلام به دوستان
  معین عزیز این کار را نمی توان به روش معمول انجام داد اما سایت هایی وجود دارند که اطلاعات تکمیلی تری در رابطه با PageRank شما ارائه می دهند از جمله در اینجا شما می توانید به جز Rank خود اطلاعات دیگری در رابطه با لینک هایی که موتورهای جستجوی بزرگ از صفحه شما در صفحات دیگر بدست آورده اند مشاهده کنید که با مقایسه با سایت های نزدیک که دارای Rank مشابه با شما هستند می تواند رتبه شما را حدودی تعیین کند البته نرم افزارهایی برای این کار هم وجود دارد که در قسمت های بعدی درابطه با آنها صحبت خواهم کرد
  ————————————————–
  itshock عزیز دکمه های دیگر موجود در قسمت PageRank شامل Similar Pages و Backwards Links می باشد که اولی را در جستجوی گوگل هم دیده اید که با توجه به محتوای صفحه پیش رو صفحات مشابه را پیشنهاد می دهد و دومی هم دقیقا همانی ست که در متن بالا به آن اشاره کردم و صفحاتی که به این صفحه لینک داده اند را به شما نشان می دهد
  نکته دیگر هم اینکه همانطور که در متن گفته شد PageRank مربوط به صفحه است و نه مربوط به سایت و این صفحه ای که اینک در آن قرار داریم طبیعتا بدلیل تازه بودن دارای Rank نیست و شما برای دیدن Rank اصلی ما باید به صفحه اصلی بروید
  با تشکر

 4. با سلام
  مطلب بسیار مفید و جالبی بود و بسیار علاقه دارم که ادامه ی اون بزودی پست بشه و من بخونمش موفق باشید
  ازتون می خوام در مورد دو دگمه ی دیگری که وقتی بر روی پیچ رنک تولبار کلیک می کنیم ظاهر می شود توضیح دهید
  یک سوال دیگه هم دارم چرا تولبار من پیج رنگ سایت شما رو نشون نمیده ؟

 5. مرسی…….. نکته جالبی بود ، که مطمئنا به درد میخوره……..!!!
  خیلی سوال برام پیش اومده ، که ترجیح میدم اول قسمت دوم رو بخونم بعد بپرسم.

ارسال یک پاسخ