HarmonyOS سیستم‌عامل اختصاصی هواوی معرفی شد

0
716
HarmonyOS سیستم‌عامل اختصاصی هواوی معرفی شد

چند ماه پیش در اواسط ماه می با اعلام تحریم هواوی توسط وزارت بازرگانی آمریکا و متعاقب آن اتفاق‌های ناخوشایند دیگری برای این کمپانی که اوج آن تحریم گوگل و ARM بود، شرکت هواوی از تصمیم خود برای ارائه یک سیستم‌عامل جایگزین برای اندروید سخن گفت که همه جا از آن با نام Hongmeng OS یاد می‌شد. این سیستم‌عامل که توسعه آن به گفته هواوی، از چندین سال پیش آغاز شده بود بعد از فرو نشستن دعوای تجاری چین و آمریکا و صدور اجازه مجدد همکاری هواوی با شرکت‌های آمریکایی، اندکی به حاشیه رانده شد و حتی یکی از مدیران هواوی اعلام کرد که Hongmeng OS اصولا برای قرارگیری در یک اسمارت‌فون طراحی نشده است. شرکت هواوی اما امروز در جریان کنفرانس سالیانه توسعه‌دهنده‌های خود در Donggun چین سیستم‌عامل موبایلی تازه‌ خود با نام HarmonyOS را معرفی کرد که هنوز ارتباط آن با Hongmen OS ‌مشخص نیست.

HarmonyOS سیستم‌عامل اختصاصی هواوی معرفی شد

Richard Yu مدیرعامل هواوی در جریان رونمایی از HarmonyOS اعلام کرد که روند توسعه این سیستم‌عامل از دو سال قبل یعنی در سال 2017 آغاز شده و اولین دیوایس دارای این پلتفرم همین فردا در برند آنر معرفی می‌شود. هدف هواوی از طراحی این سیستم‌عامل مهیا کردن پلتفرمی متن‌باز برای اجرای روی طیف وسیعی از دستگاه‌ها از اسمارت‌فون‌ها گرفته تا پوشیدنی‌ها هوشمند و از تلویزیون و تبلت تا لپ‌تاپ و حتی ماشین‌هاست.

پلتفرم هارمونی هواوی در حقیقت یک سیستم‌عامل اصطلاحا میکرو-کرنل نامیده می‌شود که به آن معناست که در آن از منابع محدود برای اجرا در سرعت بالا و با حداقل تأخیر استفاده می‌شود این سیستم‌عامل متن‌باز با TEE یا Trusted Execution Environment  برای بهبود امنیت در تمامی دستگاه‌ها همراه شده و کامپایلر Arc آن نیز از تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی مهم مثل C++، C، جاوا، جاوا اسکریپت و Kotlin پشتیبانی می‌کند.

HarmonyOS سیستم‌عامل اختصاصی هواوی معرفی شد

مدیرعامل هواوی در جریان رونمایی از سیستم‌عامل HarmonyOS به این نکته اشاره کرد که این پلتفرم می‌تواند جایگزین اندروید شود اما هواوی فعلا به دلیل کاربران و مجموعه وسیع اپلیکیشن‌های گوگل، همچنان از اندروید استفاده می‌کند. نقطه قوت سیستم‌عامل هارمونی در پشتیبانی آن از تمامی اپلیکیشن‌های اندرویدی نهفته است و به جز آن، HTML5 و برنامه‌های لینوکسی نیز روی آن قابل اجرا هستند.

قصد هواوی در رونمایی از سیستم‌عامل هارمونی پشت سر گذاشتن اندروید و تبدیل شدن به «سیستم‌عامل جهانی» در آینده است از این رو این شرکت، کیت‌های توسعه این پلتفرم را برای تولید برنامه‌های جدید و آسان‌تر کردن روند مهاجرت به این سیستم‌عامل در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. در حال حاضر اطلاعات محدودی در مورد سیستم‌عامل هارمونی در دست است اما مطمئنا این اطلاعات در طی چند روز آینده تکمیل‌تر خواهند شد.

منبع

ارسال یک پاسخ