ارتباطات نسل چهارم ایرانسل کشوری شد

0
1586
نسل چهارم اینترنت ایرانسل

صبح امروز در مراسمی که در محل ساختمان مرکزی شرکت ایرانسل در تهران برگزار شد، ارتباطات نسل چهارم این اپراتور به‌صورت رسمی در کلیه مراکز استان‌ها و اکثر شهرهای بزرگ کشور در دسترس قرار گرفت. این ارتباطات البته پیش از این ابتدا در شهر مشهد و سپس در کرج در دسترس قرار گرفته بود و در طی آن سرعت بسیار بالاتری در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

در این مراسم علیرضا قلمبر دزفولی مدیرعامل ایرانسل طی سخنانی ضمن اشاره به ساختار شبکه‌‌های موبایلی در سرتاسر دنیا در ابتدا تاریخچه مختصری از اتصالات موبایلی در نسل‌های متفاوت و در شرکت‌های گوناگون ارائه کرد. در این رابطه برای نخستین بار شرکت NTT DoCoMo ژاپن در سال 2004 و سپس شرکت سوئدی اریکسون در سال 2007 اقدام به راه‌اندازی نسل‌های چهارم کردند سپس برای اولین بار اپراتور Teliasonera در استکهلم سوئد نسخه تجاری ارتباطات LTE را در اختیار کاربران این اپراتور قرار داد. این شرکت از جمله شرکت‌های پیشرو در این زمینه بوده و پیش از این نیز در سال 2000 ارتباطات نسل دوم را ارائه کرده بود و قبل از آن نیز در سال 1993 نخستین ارتباطات دیتای موبایلی را پایه ریزی کرده بود.

طبق گفته‌های قلمبر دزفولی میران ارتباطات موبایلی از سال 2013 تا سال 2018 نزدیک به 11 برابر شده و به 15 اگزابایت می‌رسد جایی‌که هر اگزابایت یک میلیارد گیگابایت است در این میان بیشترین سهم ارتباطات موبایلی در دنیا به کشورهای آسیایی تعلق می‌گیرد.

دریافت پروانه ارائه سرعت‌های بالاتر در مجموعه ایرانسل در تاریخ سوم شهریور ماه صورت گرفت و این اپراتور توانست نه‌‌تنها ارتباطات نسل سوم بلکه ارتباطات 4G یا نسل چهارم را نیز در کمتر از 100 روز برای اولین بار در مشهود راه‌اندازی کند.

برای استفاده از این فناوری نیاز به ارتقا سیم‌کارت و استفاده از سیم‌کارت‌های جدید موسوم به USIM است. پوشش نسل سوم در مجموعه ایرانسل در حال حاضر در 75 شهر و 31 استان کشور برقرارس است و این پوشش قرار است در آینده به کل کشور تسری پیدا کند. در مورد نسل چهارم به‌جز شهرهای مشهد و کرج که پیش از این به نسل ارتقا پیدا کرده بودند این شبکه در حال حاضر در شهرهای ارومیه، بابل، تبریز، قزوین، قم، کرج، مشهد، همدان و البته تهران در دسترس قرار گرفته است. میزان پوشش این شبکه البته در مقایسه با 3G در سطح پایین‌تری قرار دارد و به‌گفته قلمبر دزفولی در این مرحله اولویت ارائه LTE به مراکز با نیاز به سرعت بالا همچون مراکز دانشگاهی تعلق گرفته است. برنامه ایرانسل در این زمینه به ارائه نسل چهارم تا پایان سال جاری برای تمامی مراکز استان‌ها و شهرهای پر جمعیت متعهد می‌شود.

از جمله آمار جالب توجه ارائه شده در این مراسم باید به رشد 132 درصدی مصرف در فاصله سه ماهه شهریور، مهر و آبان و همچنین 15 برابر شدن سرعت ارتباطات موبایلی در همین فاصله در کشور اشاره کرد نکته‌ای که عملا ایرانسل را به بزرگ‌ترین شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت در میان تمامی اپراتورها و ISPها حاضر در کشور بدل می‌‌کند.

در این مراسم در یک تست سرعت هیجان‌انگیز سرعت اینترنت 4G ایرانسل نزدیک به 139.15Mbps در دانلود و 42.16Mbps‌ در آپلود برآورد شد.

در پایان این مراسم حضار در جلسه پرسش و پاسخ با مدیرعامل ایرانسل شرکت کردند. در این بخش قلمبر دزفولی در پاسخ به سوال خبرنگار عضر نوشتن در مورد تفاوت سرعت واقعی 4G نسبت به 3G، این سرعت را کاملا وابسته به میزان ترافیک و استفاده سایر کاربران دانست و از تعیین حداقل سرعت در این زمینه خودداری کرد. وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری از خبرنگار ما مبنی بر چرایی ارائه نشدن این سرویس در فاز اول در شهرهای بزرگی نظیر شیراز، اهواز و اصفهان به ادامه تست و آزمایش در این شهرها و ارائه شدن آن در ماه‌های آینده اشاره کرد.

تعرفه‌ها، مناطق تحت پوشش و تنظیمات گوشی‌های موبایل از این لینک در دسترس قرار دارند.

ارسال یک پاسخ