فناوری تلویزیون اولترا اچ دی ( Ultra HD ) را بهتر بشناسیم

0
1441
4k از نگاه الجی

از زمان رونمایی از فناوری OLED  در سال 2012، شرکت ال‌جی بابت برداشتن این گام بزرگ در نسل بعدی فناوری تلویزیون مورد تقدیر بوده است.  پس با توجه به فراگیر شدن فناوری به‌روز 4K و نشر برخی اخبار ضد و نقیض در مورد آن شاید شناخت بهتر این تکنولوژی خالی از لطف نباشد. در ادامه با توصیف فناوری 4K‌ در تلویزیون‌های جدید ال‌جی به تفاوت‌های تکنولوزی این شرکت با سایرین پرداخته شده است.

با 24 میلیون ساب‌پیکسل

تلویزیون4k  یا همان UltraHD در واقع به تلویزیونی گفته می‌شود که تعداد پیکسل‌های آن چهار برابر تلویزیون‌های Full HD است، یعنی 3/8 میلیون پیکسل در صفحه. پس هر تلویزیون UltraHD ال‌جی حدوداً دارای 24 میلیون ساب‌پیکسل است. تولید انبوه تلویزیون‌های 4K پس از کسب مجوزها و تأییدیه‌های گوناگونی نظیر استاندارد VDE و INTERTEK آغاز شده است. همچنین، کسب جوایز متعدد  در جشنواره‌های مختلف  تأکیدی بر کیفیت تولید تلویزیون  UltraHD است. تلویزیون ال‌جی به  پردازشگر Upscaling مجهز است و در 6 مرحله تصاویر Full HD  را به Ultra HD  تبدیل می‌کند. جالب است بدانید  این عمل در تلویزیون‌های سایر برندها در 4 مرحله انجام می‌پذیرد و ال جی انحصاراً  از این عملیات برای پردازش بهتر تصویر  استفاده می کند.

4k از نگاه الجی - اولترا اچ دی - Ultra HD

 

رنگ سفید ، یک گام بلند به پیش

تمامی پیکسل‌های این تلویزیون دارای چهار ساب‌پیکسل به جای سه ساب‌پیکسل هستند . بگذارید موضوع را ساده‌تر توضیح بدهیم؛ در حالی که تلویزیون‌های جهان از سه رنگ سبز، قرمز و آبی استفاده می‌کنند این محصول چهار رنگ سبز، قرمز، آبی والبته سفید را مورد استفاده قرار می‌دهد. با استفاده از ساب‌پیکسل سفید، امکان ارائه رنگ مشکی کامل و کنتراست بی‌نهایت وجود دارد که این مهم در سایر برندها به دلیل عدم توانایی ساخت  OLEDدیده نمی‌شود. ضمناً ساخت تلویزیونOLED  و اضافه کردن یک ساب‌پیکسل سفید بسیار پرهزینه است اما شرکت ال‌جی این تکنولوژی برتر را با قیمت بسیار مناسب و قابل رقابت در بازار ارائه کرده است.

4k از نگاه الجی - اولترا اچ دی - Ultra HD

اکنون تلویزیون OLED ال‌جی با کیفیت Full HD به بازار ارائه شده است که در آینده نزدیک با کیفیت‌های بالاتری همچونUltra HD  وارد بازار ایران می‌گردد. در این صورت، تعداد پیکسل‌های تلویزیون 3/8 مگا پیکسل خواهد بود. نکته مهمتر  آنکه  تعداد ساب‌پیکسل‌های این تلویزیون 33 میلیون خواهد بود که این بالاترین میزان ساب‌پیکسل در بین تلویزیون‌های موجود در بازار است.

فناوری WRGB یا همان چهار ساب‌پیکسل منحصراً متعلق به تلویزیون‌های OLED است و غیر از ال‌جی شرکت دیگری هنوز موفق به دستیابی به فناوری OLED نشده‌ است. همچنین، فناوری WRGB هنوز بر روی هیچ تلویزیون Ultra HD پیاده‌سازی نشده است و همگی مدل‌های Ultra HD شرکت ال‌جی و سایر برندها از فناوری سه ساب‌پیکسل استفاده می‌کنند.

 

از OLED چه می دانید؟

شرکت ال‌جی علاوه بر پیشرو بودن در زمینه تلویزیون‌های UltraHD، تنها شرکتی است که موفق به ساخت تلویزیون OLED نیز شده است که انقلابی در صنعت تلویزیون است. لازم به ذکر است که بسیاری از برندهای موجود در بازار تلاش‌های زیادی را برای ساخت صفحه نمایش OLED با سایز بزرگ انجام داده‌اند اما تاکنون موفق به تولید آن نشده‌اند و نهایتا  در سایز گوشی‌های همراه از این تکنولوژی استفاده کردند. تلویزیون‌های منحنی سایر برندها با فناوری قدیمی و همراه با فن خنک‌کننده در پشت تلویزیون به بازار ارائه شده‌اند.

4k از نگاه الجی - اولترا اچ دی - Ultra HD

وجه تمایز ال‌جی با سایر برندها در این است که در تمامی فروشگاه‌های ال‌جی کارت‌های مخصوصی برای تشخیص پیکسل های تلویزیون Ultra HD با تلویزیون Full HD جهت استفاده مشتریان قرار داده شده است،  که به طور کاملاً شفاف محک مناسبی برای اثبات چهار برابر بودن پیکسل‌های تلویزیون Ultra HD  نسبت به Full HD است.

ارسال یک پاسخ