LG L90 یا Sony M2 ؛ دوئل زیر یک میلیون

9
3175

انتخاب صحیح میان گوشی‌های هم‌قیمت یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران در حین تهیه یک اسمارت‌فون جدید است؛ اسمارت‌فون‌هایی که حداقل روی کاغذ تفاوتی خاصی با هم نداشته و اغلب افراد معمولا به صرف گفته‌های غیر تخصصی، علاقه به برندی خاص یا شکل ظاهری دستگاه اقدام به انتخاب در این حالت می‌کنند. یکی از کلاس‌های قیمت محبوب در بازار موبایل رده حداکثر 1 میلیون تومان است که مدل‌های گوناگونی از برندهای مختلف در آن حضور دارند. دو مدل از جدیدترین رقبای این XPERIA M2 از سونی و L90 از ال‌جی نام دارند که با در کنار هم قرار دادن ‌آن‌ها شباهت‌های فراوانی را می‌‌توان مشاهده کرد. در مقاله پیش ضمن معرفی این دو مدل به مقایسه رو در روی آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

دیباجه
هر دو مدل این رقابت دارای نسخه‌های تک سیم‌کارت و دو سیم‌کارت هستند اما نسخه دو سیم‌کارت L90 ظاهرا هنوز در بازارهای داخلی به‌صورت عمده حضور ندارد به همین علت در این مقایسه از بحث پشتیبانی از دو سیم‌کارت می‌گذریم. مشخصات این دو مدل کاملا به یکدیگر نزدیک است و از لحاظ قیمتی نیز با حضور در محدوده 820 تا 950 هزار تومان تفاوت فراوانی با یکدیگر ندارند. قیمت پایین‌تر در این این میان به L90‌ نسخه تک سیم‌کارت یا D405 نعلق دارد.
جعبه محتویات
 
M2 با جعبه‌ای بزرگ اما کاملا Slim با محتویاتی شامل شارژر، کابل USB‌ و هدست ارائه می‌شود در حالی‌که طراحی L90‌ متفاوت بوده و اندازه‌ای کوچک با ارتفاع زیاد برای آن در نظر گرفته شده است. محتویات این جعبه تفاوتی با M2 ندارد و بار دیگر همان سه‌گانه شارژر، هدست و کابل USB در اینجا نیز حضور دارد. هر دو هدست سیمی حاضر در M2 و L90 تغییراتی اندکی در خروجی صدا برای جای‌گیری بهتر در گوش ایجاد کرده‌اند و به لحاظ کیفیت و حجم صدا، مناسب به نظر می‌رسند. در این میان باس هدست در M2 اندکی بالاتر و بلندی صدا در L90 تا حدودی بیشتر است. خروجی ولتاژ، جریان هر دو شارژر نیز 5‌ ولت و 850 میلی‌آمپر است که از این لحاظ تفاوتی با یکدیگر ندارند.
مقام اول :‌ مشترک میان هر دو مدل
sony_m2_vs_lg_l90_02.jpg
sony_m2_vs_lg_l90_03.jpg
طراحی، اندازه‌ها
 
طراحی این دو گوشی تفاوت‌های فراوانی با یکدیگر دارد؛ در یک سو یک گوشی نسبتا بزرگ با زوایای 90 درجه‌ای و ساختار شیشه‌ای جاذب اثر انگشت در پشت دستگاه بدون امکان دسترس به باتری دیده می‌شود و در سوی دیگر گوشی کاملا کوچک‌تر با بدنه‌ای از جنس پلاستیک مات و کاور جداشونده باتری حضور دارد. اندازه‌های این دو مدل به‌خصوص در زمینه طول و عرض با وجود تنها 0.1‌ اینچ صفحه‌نمایش کوچک‌تر در L90، اختلاف فراوانی داشته و M2 را گوشی بسیار بزرگ‌تری جلوه می‌دهد. این اختلاف در ارتفاع به 8.1 میلیمتر و در عرض به بیش از 5 میلیمتر می‌رسد و تنها در زمینه ضخامت است که M2 با قطر 8.6 ‌میلیمتری، نزدیک به 1.3 میلیمتر از حریف خود کوچک‌تر است. با وارد کردن وزن به این معادله شرایط بار دیگر به نفع L90 سبک‌تر دنبال می‌شود جایی‌که M2 با وزن 148 گرمی، از 22 گرم اختلاف با حریف خود برخوردار است.
مقام اول : L90 با ابعاد و وزن کمتر و مقاومت در برابر ماندن اثر انگشت
مقاوم دوم : M2 با اختلاف اندک با تکیه بر جنس شیشه‌ای جذاب در بخش پشتی
sony_m2_vs_lg_l90_04.JPG
sony_m2_vs_lg_l90_05.JPG
sony_m2_vs_lg_l90_06.JPG
sony_m2_vs_lg_l90_07.JPG
sony_m2_vs_lg_l90_08.JPG
sony_m2_vs_lg_l90_09.JPG
sony_m2_vs_lg_l90_10.JPG
sony_m2_vs_lg_l90_11.JPG
صفحه‌نمایش
ابعاد صفحه‌نمایش در M2 برابر 4.8 اینچ و در L90‌ برابر 4.7 اینچ است و هر دو از وضوح qHD یا 960×540 پیکسل بهره می‌برند این میزان وضوح به فشردکی 229ppi در M2 و 234ppi در L90 منجر می‌شود که در میان گوشی‌های کلاس متوسط با پنل‌های HD نیز تا حدودی کمتر به نظر می‌رسد این مسئله در دنیای واقعی البته مشکل چندانی برای هر دو مدل ایجاد نمی‌‌کند و تنها در موقعیت‌هایی نظیر نمایش فونت‌های بسیار ریز می‌توان به این ضعف پی‌ برد. در L90 از فناوری IPS استفاده شده اما M2 فاقد این قابلیت است. این مسئله روی کاغذ به کیفیت بالاتر L90‌ اشاره دارد اما در دنیای واقعی هر دو مدل از مسئله زاویه دید رنج می‌برند که این موضوع در مورد L90 حتی تا حدودی بیشتر است. در زمینه کیفیت رنگ، کنتراست و کارکر
د در نور مستقیم خورشید نیز شباهت‌های نزدیکی مابین این دو مدل دیده می‌شود. مولتی‌تاچ در پنل M2 به‌صورت چهارگانه است در حالیکه L90 از 8 نقطه تماس همزمان در این حالت پشتیبانی می‌کند.
مقام اول : M2 با پنل بزرگ‌تر و زاویه دید بهتر
مقام دوم : L90 با زاویه دید محدودتر و تا حدودی کنتراست کمتر. پوشش Gorilla Glass 2 برتری L90 در این زمینه است.
دوربین
 
هر دو دوربین این رقابت 8 مگاپیکسلی با فوکوس خودکار و فیلم‌برداری 1080p هستند اما همانطور که از تصاویر نیز مشاهده می‌شود تا حدودی از لحاظ جزئیات با نتیجه بهتری در عکس‌های M2 روبرو می‌شویم و گرمای رنگ نیز در این مدل اختلاف فراوانی با L90 دارد نیز البته کاملا رقابت را به حریف واگذار نکرده و در زمینه سرعت و دقت فوکوس بهتر عمل می‌کند. در بخش فیلم‌برداری شرایط متفاوت است و کیفیت رنگ، میزان جزئیات و کنتراست، L90 را در وضعیت بهتری قرار می‌دهد. بیت‌ریت تصویر در L90 نزدیک به 16.7Mbps با برداشت صدای 156Kbps‌ استریو است. این رقم در M2 به 17.4Mbps و صدای استریوی 96Kbps می‌رسد.
مقام اول عکاسی : M2
مقام اول فیلم‌برداری : L90
sony_m2_vs_lg_l90_12.JPG

تصویر L90

sony_m2_vs_lg_l90_13.JPG

تصویر M2

sony_m2_vs_lg_l90_14.JPG

تصویر L90

sony_m2_vs_lg_l90_15.JPG

تصویر M2

sony_m2_vs_lg_l90_16.JPG

تصویر L90

sony_m2_vs_lg_l90_17.JPG

تصویر M2

باتری
 
ظرفیت باتری در M2 برابر 2300mAh و در L90 برابر 2540 میلی‌آمپر ساعت است که برتری عددی را روی کاغذ به L90 اختصاص می‌دهد در دنیای واقعی با اینکه L90 تا حدودی بهتری عمل می‌کند اما این اختلاف چندان زیاد نیست. برتری L90‌ در زمینه باتری به دسترسی فیزیکی به آن تعلق دارد، امکانی که برای بسیاری از کاربران بسیار با اهمیت خواهد بود.
مقام اول :‌ L90 با دسترسی به باتری و ظرفیت بالاتر
sony_m2_vs_lg_l90_18.jpg
سیستم‌عامل، رابط کاربری
 
در M2 از نسخه 4.3‌ اندروید و در L90 از ورژن 4.4.2 استفاده شده است که از همین ابتدا می‌توان رای به برتری L90 در این زمینه داد. این برتری تنها به  نسخه سیستم‌عامل محدود نشده و رابط کاربری Optimus UI نیز از لانچر کلاسیک سونی ظاهر پیشرفته‌تر و امکانات بیشتری را ارائه می‌دهد. از جمله این برتری‌ها می‌توان به ظاهر مدرن لاک‌اسکرین، منوی نوتیفیکیشن با امکانات بیشتر و منوی تفکیک شده Setting اشاره کرد.
مقام اول : L90 با نسخه بالاتر اندروید و ظاهر آراسته‌تر
sony_m2_vs_lg_l90_19.jpg
sony_m2_vs_lg_l90_20.jpg
چیپ‌ست پردازشی
 
چیپ‌ست پردازشی هر دو مدل از نوع Qualcomm MSM8226 با چهار پردازنده 1.2 گیگاهرتزی ARM Cortex-A7 است و در بخش گرافیکی نیز از قطعه Adreno 305 استفاده می‌کنند. حافظه رم هر دو دستگاه 1 گیگابایت است و با اینکه هر دو از 8 گیگابایت حافظه داخلی بهره می‌برند اما در M2 نزدیک به 5 گیگابایت و در L90 تنها نزدیک به 3.8 گیگابایت در دسترس کاربران برای نصب برنامه روی حافظه داخلی قرار دارد. این شرایط یکسان در عمل با تفاوت‌هایی در اجرا همراه شده است. با کمک اسلات‌کارت حافظه امکان افزایش حافظه داخلی تا 32 گیگابایت دیگر وجود دارد.
sony_m2_vs_lg_l90_27.jpg
در تست AnTuTu امتیاز M2 برابر با 17092 و در L90 برابر 14653 اندازه‌گیری می‌شود. عدد بالاتر در این تست به معنای کیفیت بالاتر بخش پردازشی و گرافیکی است.
sony_m2_vs_lg_l90_21.jpg
sony_m2_vs_lg_l90_22.jpg
در تست Basemark OS II شرایط معکوسی برقرار است و امتیاز کلی 444 ثبت شده برای L90 تفاوت فراوانی با امتیاز 285 در M2 دارد. اختلاف اصلی در این میان به امتیاز Web تعلق دارد که شرایط بهتری را برای L90 ثبت می‌کند.
مقام اول : M2 با حافظه داخلی بالاتر و امتیاز بهتر در تست‌های پردازشی و گرافیکی
sony_m2_vs_lg_l90_23.jpg
sony_m2_vs_lg_l90_24.jpg
ارتباطات
 
در بخش ارتباطات شرایط متفاوتی بین این دو مدل برقرار است از یک سو سرعت اتصال 3G در هر دو 21Mbps است و بلوتوث نسخه چهار، وای‌فای 11.n با پشتیبانی از DLNA و Wi-Fi Direct در هر دو حضور دارند. هر دو مدل به NFC مجهزند اما L90 از پورت اینفرارد نیز بهره می‌برد اما از این پورت در M2 خبری نیست.
مقام اول : مشترک در میان هر دو مدل با سنگینی به سمت L90
نتیجه نهایی
M2 و L90 همانطور که در ابتدا اشاره شد در بسیاری از جنبه‌ها به یکدیگر شباهت دارند و اختلاف‌های جزئی آن‌ها را از یکدیکر تفکیک می‌کند. در سمت نکات مثبت L90‌ باید به بدنه ضد اثر انگشت، ابعاد و وزن کمتر، باتری قوی‌تر، فیلم‌برداری با کیفیت بیشتر و رابط کاربری مدرن‌تر اشاره کرد. در سمت نکات مثبت M2 نیز کیفیت ساخت بالاتر بدنه، صفحه‌نمایش بزرگ‌تر با زاویه دید بهتر، دوربین عکاسی قوی‌تر، حضور NFC و عملکرد بهتر بخش پردازشی اشاره کرد.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

9 دیدگاه

 1. سلام
  خیلی متشکرم از راهنمایی و جواب کاملتون
  ارش جان امکانش هست ادرس یاشماره ای که l90 رو خریدین به همراه قیمتش برای من ایمیل کنید تا از خریدم مطمءن باشم!!؟
  باز هم ممنونم.

 2. سلام دوستان
  رامین جان همانطور که در عکس گرفته شده از باتری می‌توان مشاهده کرد آنتن NFC به وضوح در درب باتری L90 مشخص است بنابراین حداقل نسخه در اختیار ما به این مورد مجهز است. در مورد تصاویر متفاوت هم رویه ال‌جی در تمامی گوشی‌های سری L به این صورت است که مدل‌های دو سیم‌کارت دارای چهار دکمه لمسی در زیر صفحه‌نمایش است که به‌جز back، Home و منو یک دکمه لمسی دیگر برای سوئیچ بین دو سیم‌کارت در آن قابل مشاهده است اما نسخه‌های تک سیم‌کارت در زیر صفحه‌نمایش یک دکمه فشاری Home در مرکز و دو دکمه لمسی back و منو در کناره‌ها دارند که نسخه در اختیار ما نیز به همین صورت بود.
  با تشکر

 3. سلام
  فکر کنم منظور مهدی این بوده که توی اطلاعات این گوشی داخل سایت های مختلف نوشته NFC نداره ولی شما میگید داره چون منم همی مشکلو دارم و هنوزم شک دارم.
  در ضمن چرا عکس اولی از النود بدون شصتیه ولی عکس های بعدی شصتی داره؟یعنی دو سیمش شکلش با یک سیمش فرق داره؟ اینم توی خیلی از سایت ها هر دو شکلو گذاشتن.
  با تشکر از مقایسه ی خوبتون.

 4. با سلام به دوستان
  مهدی جان با اینکه مطمئن نیستم درست متوجه منظورت شده باشم اما L90 به NFC محهز است و همانطور که از تصویر گرفته شده از داخل کاور باتری می‌توانید مشاهده کنید در این قسمت آنتن NFC به وضوح دیده می‌شود.
  با تشکر

 5. سلام
  خیلی ممنون بخاطر اطلاعات کاملتون
  فقط سوالی که دارم اینکه چطور توی عکس هایی که توی گوگل سرچ کردم علامت فعال بودن NFC بالای صفه نمایش L90 بود ولی ایین گوشی NFC نداره؟

ارسال یک پاسخ