Mate 40 آخرین پرچمدار هواوی با چیپ‌ست Kirin

0
1326
Mate 40 آخرین پرچمدار هواوی با چیپ‌ست Kirin

با ادامه فشارهای روزافزون بر شرکت هواوی از طرف دولت آمریکا که در آخرین گام به ممانعت کمپانی TSMC‌ برای ساخت چیپ‌ست‌های آینده این شرکت منجر شد، حالا شرکت هواوی با تسلیم به واقعیتی تلخ به‌صورت رسمی از پایان یافتن داستان چیپ‌ست‌های پرچمدار این شرکت در گوشی میت 40 خبر داده است. این شرکت امروز از در راه بودن گوشی جدید Huawei Mate 40 خبر داده که به‌خودی خود خبر جدیدی به حساب نمی‌آید اما در ادامه به این واقعیت اشاره کرده که میت 40 آخرین گوشی پرچمدار این شرکت با چیپ‌ست Kirin خواهد بود. مدیرعامل کسب و کار مشتریان هواوی Yu Chengdong در یک مصاجبه اعلام کرده که خط تولید چیپ‌ست Kirin پس از 15 سپتامبر 2020 دیگر امکان ادامه یافتن ندارد. این زمان همان ضرب‌العجلی‌ست که دولت آمریکا در طی آن به شرکت‌های استفاده‌کننده از فناوری آمریکایی اجازه کار به هواوی را داده است.

هواوی مثل دیگر شرکت‌های مطرح در این زمینه مثل اپل، کوالکام و مدیاتک از جمله کمپانی‌های بدون کارخانه یا fabless سازنده چیپ‌ست به حساب می‌آید که چیپ‌ست Kirin را در طی سالیان گذشته کمپانی تایوانی TSMC ساخته است. TSMC با وجود ملیت تایوانی آن از تجهیزات آمریکایی برای ساخت این چیپ‌ست‌ها بهره می‌برد که حالا طبق قانون جدید دولت آمریکا برای استفاده از آن‌ها برای ساخت چیپ‌ست‌های هواوی نیاز به تأیید طرف آمریکایی خواهد بود.

شرایط آینده بخش سخت‌افزاری هواوی در حاضر در هاله‌ای از ابهام قرار داشته و با خارج شدن گزینه چیپ‌ست‌های Kirin حالا باید به انتظار تصمیم این شرکت برای جایگزینی این بخش نشست؛ جایگزین‌هایی که البته لیست آن‌‌ها چندان طولانی نبوده و شاید در صدر آن‌ها شرکت تایوانی دیگری به نام مدیاتک باشد. نام مدیاتک از آن جهت در این میان بیش از سایرین مطرح می‌شود که این کمپانی در حال حاضر حضور پر رنگی در گوشی‌های برند آنر هواوی داشته و در یک سال گذشته با معرفی چندین پروسسور 5G از جمله Dimensity 1000 و Dimensity 820 توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

Mate 40 آخرین پرچمدار هواوی با چیپ‌ست Kirin

Chengdong در این مصاحبه همچنین به سیستم‌عامل Harmony OS هواوی نیز اشاره کرده که در آینده در همگی محصولات هواوی از PC و تبلت گرفته و البته در گوشی‌های موبایل به‌کار گرفته می‌شود. زمان دقیق این جابجایی البته هنوز مشخص نشده اما می‌توان با اطمینان فراوان از نزدیک نبودن این تغییر سخن گفت.

منبع

ارسال یک پاسخ