Windows Phone 7.5 Mango میوه نوبر از مزرعه مایکروسافت

12
4415

شرکت مایکروسافت به تازگی اطلاعات کامل و جامعی در مورد سیستم عامل جدید این شرکت در رده اسمارت فون ها که از آن با عنوان Windows phone 7.5 Mango یاد می شود منتشر نموده است. بررسی کامل این سیستم عامل که پس از ویندوز فون هفت و تنها آپدیت منتشر شده برای آن سومین تجربه جدید مایکروسافت در این کلاس به حساب می آید موضوع مقاله این نوبت عصر نوشتن است ما را تا پایان این مطلب همراهی نمائید.


تجربه دگرگون شده مایکروسافت در رده سیستم عامل های موبایلی از اکتبر 2010 و زمان ارائه اولین دسته از گوشی های موسوم به ویندوز فون این شرکت به فاز جدیدی وارد شد در آن زمان که تمامی کاربران پاکت پی سی، مایکروسافت را با سیستم عامل های موفق ویندوز موبایل به خاطر داشتند به ناگاه با اینترفیس کاملا متفاوت و بسیار ساده تری به نام Windows Phone 7 روبرو شدند که نه تنها از لحاظ سهولت در استفاده در تقابل کامل با مدل های پیشین سری ویندوز موبایل قرار داشت بلکه کمبودها و ایرادهای بسیار متعدد و در برخی مواقع کاملا تعجب برانگیزی در آن دیده می شد که اغلب بطور کامل یادآور نسل نخستین آیفون های شرکت اپل بود از جمله این نقائص می توان به نبود امکاناتی نظیر File Manager، عدم دسترسی به حافظه های داخلی و خارجی به فرم Mass Storage، عدم امکان ارسال و دریافت فایل از طریق بلوتوث، نبود Multitasking، حذف اسلات کارت حافظه از اکثر مدل ها و عدم امکان خارج سازی کارت در برخی مدل های معدود دارای این اسلات، پشتیبانی نکردن از محتوای فلش یا حتی Silverlight خود مایکروسافت، نبود امکان Copy/Paste، عدم امکان استفاده از ringtone های دلخواه، نبود تماس ویدئویی، نبود tethering و چندین و چند عنوان دیگر اشاره نبود. تاثیر این نواقص که البته برخی از آنها در آپدیت بعدی این اینترفیس تا حدودی برطرف شدند عملا جذابیت ویندوز فون در نگاه کاربران را تا حد زیادی کاهش داده و نه تنها از دید کاربران و منتقدان، ویندوز فون به هیچ عنوان موفق به جذب کاربران قبلی رده ویندوز موبایل این شرکت نشده است بلکه خود شرکت مایکروسافت و در راس آن استیو بالمر در آخرین کنفرانس شرکای جهانی این برند (WPC) که چند روز پیش در لوس آنجلس برگزار شد نیز به روشنی بر عدم موفقیت این سیستم عامل با یاد کردن از سهم فروش آن در میان دیگر سیستم عامل ها در 10 ماه گذشته بعنوان حرکت از “خیلی کم” به “خیلی کم” بر این امر کاملا صحه گذاشته است. البته بالمر به آینده پیش روی این شرکت در مورد این سیستم عامل کاملا امیدوار بوده و از دید وی اکثر Developer ها و برنامه نویس ها به پلتفرم جدید مایکروسافت علامنده شده اند و به زودی نسخه های جدید ویندوز فون توان رقابت با اندروید و iOS را پیدا خواهند کرد؛ جملات دلگرم کننده ای که از دید بسیاری از منتقدان بسیار بیش از اندازه خوش بینانه تنظیم شده اند.

windows_phone_75_mango_operating_system_review_02.jpg
مثلت امید مایکروسافت در زمینه رشد و ترقی اینترفیس نوپای این شرکت شامل افزایش چشمگیر تعداد برنامه های سیستم عامل، عقد قرارداد با برند شماره یک دنیای موبایل؛ نوکیا بعنوان شریک مایکروسافت در ساخت ویندوز فون (که البته شرایط بحرانی خود نوکیا جای بحث فراوانی را در این زمینه باز می گذارد) و بلاخره نسخه جدید سیستم عامل این شرکت به نام Windows Phone 7.5 Mango می شود. مواردی که ظاهرا مایکروسافت حساب ویژه برای هریک در ارتقا سطح محبوبیت و فروش ویندوز فون باز کرده است. مایکروسافت پیش از Mango آپدیت دیگری به نام NoDo (یا No Donut که شایعات زیادی در مورد ارتباط نامگذاری آن با نسخه 1.6 اندروید و اشاره به برتر بودن میزان ارتقا صورت گرفته در این نسخه نسبت به ورژن مشابه در سیستم عامل اندروید بر سر زبان هاست) معرفی نمود که مهمترین تغییر صورت پذیرفته در آن افزوده شده قابلیت Copy/Paste به ساختار سیستم عامل بوده و نکته مهم دیگری در بر نداشت. نسخه 7.5 سیستم عامل ویندوز فون که قرار است در پایان سال جاری میلادی و در زمان تعطیلات در قالب مدل های متعدد به بازار ارائه شود به گفته مایکروسافت گام بزرگی برای این شرکت محسوب شده و امکانات و فابلیت های جدید آن نسبت به ورژن هفتم صدها عنوان و به گفته خود شرکت بیش از 500 مورد خواهد بود. برای بررسی و معرفی امکانات جدید این سیستم عامل نسخه Pre-release و مقدماتی آن در اختیار Developer ها (و البته افراد عادی) قرار گرفته که با اینکه نمای کلی و پیش نمایش کاملی از Mango بدست می دهد اما همچنان بسیاری از تغیرات مهم بدلیل کامل نشدن و یا نیاز به نرم افزارهای جداگانه ای که بعضا هنوز نوشته هم نشده اند، هنوز دیده نمی شوند این پیش نمایش بگفته شرکت (مطمئنا با اندکی اغراق) به نسخه نهائی حتی نزدیک هم نشده است. البته بگفته تقریبا تمامی استفاده کننده گان از این نسخه Pre-release پایداری و کیفیت بالائی در اجرای آن دیده شده و گفته های مایکروسافت در مورد آزمایشی بودن کامل این نسخه و فاصله فراوان آن با ورژن نهائی فارغ از برنامه های غایب در لیست امکانات سیستم عامل بیش از آنکه به واقعیت نزدیک باشد تکنیکی تبلیغاتی برای جذب مخاطبان بیشتر محسوب می شود.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_03.jpg
با اولین بوت سیستم عامل Mango اوضاع کاملا به مانند نسخه قبلی این سیستم عامل و بدون هیچ تغییر قابل ذکری به پیش می رود جائیکه هیچ لوگو یا تصویر جدیدی به حضور نسخه 7.5 اشاره ای نداشته و تقریبا تنها راه اطمینان از جدید بودن اینترفیس مراجعه به تنظیمات و مشاهده نسخه سیستم عامل است. ساختار اصلی سیستم عامل و روند تعامل آن با کاربر از طریق صفحه Home screen با tile
های Live قابل اسکرول و معماری ساده اینترفیس ظاهرا هیچگونه تغییر قابل ذکری را تجربه نکرده و در نگاه اول نمی توان تفاوت بزرگی را با ورژن قبلی مشاهده نمود.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_04.jpg
نخستین تغییری که احتمالا پس اندکی صرف وقت با Mango توجه کاربران را به خود جلب خواهد کرد جایگذاری و توجه بیشتر به شبکه های اجتماعی در قالب امکاناتی  همچون Me hub و آپدیت شدن محتوای Live tile ها با notification های متعددی از شبکه های اجتماعی محبوب مثل ف**یس ب*و***ک یا ت*و**ئیت***ر است. تغیرات اصلی در Me hub حتی قبل از گشودن این tile نیز خودنمائی می کند جائیکه علاوه بر تصویر اکانت شبکه اجتماعی اطلاعاتی نظیر آخرین آپدیت، کامنت ها و دیگر Notofication ها پیاپی و به صورت Live بروی این tile نقش می بنندند. با ورود به این هاب علاوه بر تصویر کاربر که بروی خود هاب نیز نقش بسته است آخرین آپدیت وی و سه گزیه شامل Post a Message، Check in و تغییر Status چت در دسترس قرار می گیرد Swipe به سمت چپ در این قسمت بخش Notification و Swipe دیگر در همین سمت همچون قبل صفحه What’s New را با برخی تغییرات به نمایش می گذارد. قرار است در زمان ارائه رسمی این سیستم عامل hub جداگانه ای برای ت*و**ئیت***ر نیز ارائه شود که بدلیل دارا بودن سرور جداگانه و عدم راه اندازی این سرویس در حال حاضر نمی توان از آن استفاده کرد.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_05.jpg
یکی از بخش های تغییر یافته مهم در نسخه 7.5 هاب People  است. این هاب که در حقیقت دفترچه تلفن ویندوز فون به حساب می آید ر نگاه اول هیچ تغییری را نشان نمیدهد در اینجا در بخش ابتدائی اسامی قابل اسکرول به فرم عمودی جای دارد و با Swipe رو به سمت چپ به ترتیب صفحه What’s New برای نمایش آپدیت های افراد از شبکه های اجتماعی و با Swipe دیگر صفحه Recent برای نمایش آخرین افرادی که ارتباط با آنها برقرار شده (تماس، پیام و…) است نشان داده می شود و نکته خاصی از این لحاظ وجود ندارد اما تغییر مهم این بخش به علامت + زیر صفحه نمایش در زیر صفحه اصلی این هاب باز می گردد لمس این آیکون برخلاف نسخه قبلی این سیستم عامل بصورت ساده تنها برای افزودن یک کنتاکت بکار نمی رود و گزینه جدید اضافه شده به این قسمت یعنی New Groupe امکان تشکیل گروه های دلخواه از کاربران بطور مستقیم در صفحه اصلی هاب را ایجاد می نماید علاوه بر این می توان گروه های ایجاد شده را به سادگی هرچه تمام تر با لمس یک آیکون به صفحه دسک تاپ اصطلاحا Pin نمود. در این حالت صفحه Pin شده به دسک تاپ همچون دیگر tile های Live این قسمت با تصویری از اعضای درون گروه و آپدیت های شبکه های اجتماعی ایشان به انتهای لیست این صفحه افزوده می شود که با گشودن این tile جدید آیکون های مشخصی برای کنتاکت های حاضر در این گروه به نمایش در می آید که همگی نیز اصطلاحا Live بوده و و آپدیت های مختلف افراد همچون آخرین پست آنها در شبکه های اجتماعی را نشان می دهند. امکان افزودن تکی افراد درون لیست People hub به صفحه Home Screen همانند Groupe ها نیز در نسخه 7.5 وجود دارد. قابلیت ارسال دسته جمعی پیام یا ایمیل با امکان انتخاب دلخواه سرویس دهنده ایمیل از میان گزینه هائی تنظیم شده قبلی توسط کاربر (مواردی همچون جیمیل، یاهو، هات میل و مواردی از این دست) دیگر مورد قابل ذکر دیگر در این بخش است. دیگر نکته جالب در این بخش امکان مشاهده اختصاصی آپدیت شبکه های اجتماعی و Comment های افراد درون گروه بصورت اختصاصی با Swipe کردن لیست آنها به سمت چپ و نمایش صفحه What’s New در آن گروه بخصوص است در این حالت حتی به راختی می توان بروی آپدیت های افراد در این شبکه ها کامنت گذاشته یا اینکه آنها را اصطلاحا Like نمود که قابلیت جالب و بسیار کاربردی این قسمت به حساب می آید. در بخش Picture این قسمت همانطور که از نام آن مشخص است می توان تصاویر به اشتراک گذاشته شده هر فرد را هم بصورت آلبوم های تکی و هم بصورت دسته جمعی با دیگر افراد حاضر در لیست مشاهده کرد. تصاویر به نمایش درآمده در این قسمت بعنوان یک امکان جدید قابلیت tag کذاری مستقیم با لمس چهره افراد را دارند که این قابلیت نیز از جمله امکانات جدید Mango به حساب می آید. نتیجه مستقیم و تاثیر اصلی استفاده از گروه ها در سیستم عامل جدید امکان فیلتر کردن آپدیت های ف**یس ب*و***ک به راحتی و سادگی هر چه تمام تر است جائیکه بعنوان مثال برای مشاهده آپدیت ها مرتبط با اعضای خانواده تنها کافی ست آنها در قالب یک گروه به صفحه desktop افزود و آپدیت های همه را بدون مزاحمت پست های دیگر افرادی که از اهمیت کمتری برای شما برخوردارند در یک صفحه مشاهده کرد.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_06.jpg
از دیگر قسمت های تغییر یافته در Mango می بایست به Inbox جدید آن موسم به Linked Inbox اشاره نمود که مشکل اصلی بخش ایمیل WP7 یعنی ساخت یک tile جدید بازای هر ایمیل جداگانه را کاملا حل کرده است مایکروسافت در این اینباکس جدید این اختیار را به کاربران می دهد که اکانت های مشخصی را  اصطلاحا به این Inbox لینک نمایند و برای اکانت های دیگر بصورت دلخواه tile های جداگانه ای در نظر گرفته شود. صفح
ه های حاضر در این hub شامل All، Unread، Flagged و بلاخره Urgent می شوند که به راحتی با Swipe دست می توان بین آنها جابجا شد. افزودن اکانت جدید به این قسمت نیز به سادگی با لمس آیکون + در زیر صفحه نمایش صورت می گیرد. نکته منفی در این قسمت که تغییری نسبت به ورژن پیشین نداشته است نبود امکان تعیین یک ایمیل بعنوان ایمیل پیش فرض در این هاب است که البته ممکن است در نسخه نهائی تصحیح شود. با ورود به ایمیل های تکی این قسمت نمای دوسویه موسم به Conversation Thread برای ایمیل های رد و بدل شده نشان داده می شود که برای دنبال کردن پاسخ های داده شده به یک ایمیل مشخص امکان فوق العاده ای به حساب می آید؛ این قابلیت علاوه بر Minimize، شدن امکان غیر فعال شدن کامل از طریق منوهای این قسمت را نیز دارد. در هنگام دریافت ایمیل از یک شخص مشخص در اینباکس Mango با لمس نام شخص در بالای صفحه نمایش علاوه بر پروفایل می توان به لیستی از ایمیل های اخیر وی دست پیدا کرد که این امکان جدید نیز صرفه جوئی فوق العاده در وقت کاربران برای یافتن یک ایمیل مشخص خواهد کرد.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_07.jpg
این شیوه نمایش تعاملی در ایمیل ها در هاب Messaging نیز بکار گرفته شده است. در این هاب امکان جابجائی میان پیام های متنی، چت ف**یس ب*و***ک و دیگر سیستم های چت بلافاصله (IM) وجود داشته و همه آنها نیز در یک قالب و تحت یک Application به نمایش در می آیند  بعنوان مثال در صورت انجام چت با یک شخص در شبکه ف**یس ب*و***ک پس از پایان پیام و ترک شبکه نیز هر دو کاربر می توانند گفتگوی خود را با SMS یا دیگر سیستم های IM درست از پایان چت قبلی ادامه دهند و آپدیت های بعدی همگی در همان صفحه پیشین به نمایش در می آیند. نکته بسیار جالب دیگر در این حالت نمایش Status شخص مورد نظر در شبکه های اجتماعی مثل ف**یس ب*و***ک در حین ارسال پیام است که می تواند به نوعی روشن کننده وضعیت فعلی گیرنده پیام نیز به حساب بیاید. قابلیت خواندن پیام های رسیده و تبدیل صوت به متن در پاسخ نکته جدید دیگر در بخش پیام های Mango است؛ با فعال شدن این قابلیت در سیستم عامل جدید با رسیدن یک پیغام جدید یک صدای روبات گونه از کاربر برای خواندن پیام اجازه می گیرد و پس از آن نیز با کمک فناوری تشخیص صدا امکان گفتن پاسخ و تبدیل صدا به متن در نظر گرفته شده است که در بسیاری از موقعیت ها (مثلا در حین رانندگی) بسیار سودمند خواهد بود. صدای پخش و ارسال شده در این حالت علاوه بر اسپیکر اصلی دستگاه از طریق بلوتوث یا هدفون نیز قابل پخش و ارسال است و نکته حالب اینکه در تنظیمات دستگاه می توان تعیین نمود که این امکان مثلا تنها در صورت اتصال هدست بلوتوث فعال شود. قابلیت جستجوی صوتی دستگاه نیز همچون همیشه با فشردن و نگه داشتن کلید Start فعال می شود و نکته تازه در این قسمت امکان شناسائی متن بجای کلمات در سیستم عامل جدید است.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_08.jpg
افزوده شدن Multitasking به نسخه 7.5 ویندوز فون ظاهرا مهمترین و کاربردی ترین تغییر ایجاد شده در این سیستم عامل است. اجرای مولتی تسکینگ در Mango از لحاظ عملکردی به iOS 4.0 اپل و به لحاظ ظاهری به نمونه حاضر در سیستم عامل WebOS شرکت HP شبیه است جائیکه برنامه های در حال اجرا پس از زدن دکمه Back و خروج از آنها علیرغم متوقف شدن سرویس، آخرین وضعیت خود را حفظ کرده و پس از آن برای بازگشت به این برنامه ها و اجرای مجدد آنها به همان صورتی که ترک شده بودند تنها کافی ست کلید Back را چند لحظه نگه داشت تا با احضار Task-Switcher پیش نمایشی از تمامی برنامه هائی که اخیرا از آنها استفاده شده در نمائی به نام Card-View به نمایش در آیند که در این حالت با لمس هر برنامه به سرعت آخرین وضعیت Application مورد نظر بصورت تمام صفحه لود خواهد شد. این شیوه لود کردن مجدد برنامه ها البته در حال حاضر برای هیچ برنامه جانبی (Third-Party) در دسترس نیست و تنها Application ها و سرویس های خود مایکروسافت در این حالت نمایش داده می شوند امری که به احتمال فراوان در زمان ارائه رسمی سیستم عامل مرتفع خواهد شد. با اینحال در این میان یک استثنا نیز وجود دارد و آنهم پخش موسیقی توسط برنامه های جانبی در پس زمینه است جائیکه برخلاف ورژن قبلی که امکان پخش صدا از برنامه های جانبی در پس زمینه آن وجود نداشت این بار Mango به راحتی از این قابلیت پشتیبانی می کند.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_09.jpg

فشردن دکمه Search همزمان با حضور در صفحه دسک تاپ همچون قبل اپلیکیشن جستجوی Bing را احضار می کند در این قسمت علاوه بر موارد پیشین یک toolbar جدید برای Local Scout، جستجوی موسیقی Bing و Bing Vision نیز دیده می شود. Local Scout همانطور که از نام آن نیز می توان حدس زد اپلیکیشنی برای جستجوی مراکز تجاری نزدیک به کاربر همچون رستوران ها، کافی شاپ ها و مورادی نظیر این است که پس از یافتن نتایج نیز امکان الویت بندی بر طبق فاصله تا محل، میزان امتیاز دهی سایر استفاده کنندگان (rating) و چند مورد دیگر نیز وجود دارد. این برنامه علاوه بر تولبار زیر اپلیکیشن Bing Search از طریق تولبار مشابه ای در برنامه Maps app هم قابل دسترسی ست. از دیگر تغییرات صفحه Bing Search می بایست به تغییر مکان آیکون جستجوی صوتی از بخش بالائی به تولبار پائینی اشاره نمود. Bing Vision دیگر اپلیکیشن جدید حاضر در این قسمت است؛ این برنامه در حقیقت بارکد خوان اختصاصی مایکروسافت در ویندوز فون جدید است وظیفه این اپلیکیشن اسکن کردن هر نوع بارکد، تگ یا QR code، دریافت اطلاعات و سپس هدایت به برنامه متناسب با آن کد است که پیش از این توسط کاربر نصب شده است. بعنوان مثال برای خرید یک DVD خاص پس از اسکن کردن بارکد کالا توسط Bing Vision، این برنامه بصورت خودکار کاربر را به اپلیکیشن Amazon هدایت می کند و می توان بطور مستقیم DVD دلخواه را خریداری کرد. البته در حال حاضر اسکن کردن بارکدها توسط این برنامه تنها نتایج جستجوی موتور Bing از این کد را نشان می دهد و کارکرد کامل این اپلیکیشن به نسخه نهائی سیستم عامل موکول شده است. از دیگر قابلیت های جذاب bing Vision امکان اسکن تصاویر حاوی متن و تبدیل آنها به متن قابل ویرایش است که در این حالت امکان ترجمه متن دریافت شده به 26 زبان زنده دنیا نیز در نظر گرفته شده است. برنامه دیگر حاضر در این قسمت Bing Music Search است که درست همانند دیگر نمونه های حاضر در این کلاس مثل SoundHound و Shazam برنامه ای برای گوش کردن سیستم عامل به موزیکی ست که کاربران از منبعی دیگر برای دستگاه پخش می نمایند و سپس جستجو برای یافتن اصل آهنگ است. در این برنامه به محض فشردن کلید موزیک در Bing Search برنامه به صدای اطراف برای دریافت اطلاعات گوش فرا می دهد و سپس در مدت زمان کوتاهی کمتر از 10 ثانیه نتایج جستجو برای آهنگ مذکور را به نمایش می گذارد. البته نگفته پیداست که دقت آهنگ مورد جستجو بطور کامل به میزان محبوبیت آهنگ و میزان و دقت صدای در اختیار اپلیکیشن قرار گرفته بستگی دارد. نتایج جستجوی این قسمت در لیستی حاوی نام خواننده، نام آلبوم و نام آهنگ همراه با جلد آلبوم مرتب می شوند و گزینه سودمندی نیز برای ورود مستقیم به Marketplace و خرید آهنگ در این بخش دیده می شود.

windows_phone_75_mango_operating_system_review_10.jpg
در نسخه NoDo و ورژن اولیه ویندوز فون دسترسی به پادکست ها تنها از طریق نرم افزار Zune و انتقال اطلاعات بصورت دستی به گوشی امکان پذیر بود اما در Mango نه تنها پادکست ها حضور پر رنگی در هاب های موسیقی و ویدئو و همچنین Marketplace دارند بلکه می توان به جستجو و اشتراک در آنها پرداخته و حتی بصورت مستقیم آنها را دانلود نمود. از تنظیمات قابل توجه در این قسمت امکان محدود کردن دانلود پادکست ها به هات اسپات های Wi-Fi است که از دانلود این محتواهای حجیم توسط سرویس های تحت شبکه تلفن همراه و در نتیجه تحمیل هزینه اضافی به کاربر جلوگیری می شود.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_11.jpg
بخش Marketplace سیستم عامل نیز با تغییر نسبتا ملایمی روبرو شده است در این قسمت و در بخش جستجوی بالای صفحه نمایش به محض آغاز جستجو و نوشتن اولین کاراکترها، گزینه های پیشنهادی در یک منوی کشوئی به مانند نمونه های دسک تاپی به نمایش در می آیند و در وقت و هزینه کاربران در جستجو برای یک اپلیکیشن خاص کاملا صرفه جوئی می شود. در فروشگاه Marketplace مایکروسافت در وب نیز شباهت های کاملی با نسخه گوگلی سیستم عامل اندروید به چشم می خورد که شاید از همه مهمتر امکان انتخاب و ارسال یک اپلیکیشن به گوشی برای دانلود است که پس از آن در اولین زمان پس از ورود کاربر به اپلیکیشن Marketplace در گوشی برنامه انتخاب شده بصورت خودکار شروع به دانلود و نصب خواهد کرد. در زمان دانلود یک اپلیکیشن صفحه اصلی اپلیکیشن ها و نوار نشانگر در حال پر شدن به نمایش در می آید. دیگر تغییر مشهود  این بخش اضافه شدن صفحات جدید apps، بازی و موسیقی به Marketplace است جائیکه در نسخه های قبلی این سیستم عامل تنها صفحات حاضر در این قسمت به featured app و برنامه های پیشنهادی (app suggestions) تعلق داشت.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_12.jpg
یکی از تغییرات اصلی در ساختار ویندوز فون 7.5 مرورگر جدید اینترنتی IE 9.0 است این مرورگر جدید از HTML 5.0، CSS3، XHTML و موارد دیگری از این دست بطور کامل پشتیبانی می کند اما همچنان بزرگترین آپدیتی که کاربران از مدتها پیش بدنبال آن در این قسمت هستند یعنی پشتیبانی از فلش جائی در 500 قابلیت جدید Mango ندارد مرورگرهای اینترنتی ورژن اولیه ویندوز فون و ورژن NoDo از مرور تمام صفحه در حالت افقی برخوردارند اما برای نوشتن ادرس جدید در حالت تمام صفحه خبری از نوار آدرس در این حالت نبوده و برگشت به حالت عمودی تنها راه حل دستیابی مجدد به نوار آدرس است؛ اما در ورژن جدید Mango دقیقا با شرایط وارونه ای روبرو می شویم بدین معنی که در حالت تمام صفحه افقی نوار آدرس کامل و جامعی در بالای صفحه دیده می شود اما هیچ راهی برای پنهان کردن آن و دسترس به فضای بیشتر در این قسمت وجود ندارد. تغییر دیگر این قسمت در حالت عمودی رخ داده است در هر دو ورژن قبلی ویندوز فون در حالت عمودی از نوار آدرس در بالا و یک تولبار تنظیمات در پائین استفاده شده است که هیچ کدام نیز قابل محو یا تغییر نیستند این موضوع اما در IE 9.0 با تغییرات مشخصی روبرو شده است جائیکه بجای دو تولبار از یک نوار آدرس در بالا استفاده شده که علاوه بر محلی برای نوشتن آدرس بخشی برای ورود به منوی دستگاه نیز در آن در نظر گرفته شده که تمام موارد حاضر در تولبار پائین صفحه نمایش در IE 8.0 حاضر در ورژن های پائین تر ویندوز فون را در خود جای داده است. از دیگر تغییرات ظریف این قسمت می توان به نمایش وضعیت باتری و آنتن در کنار ساعت و دیگر آیکون های بالای صفحه نمایش در حالت تمام صفحه افقی، امکان غیر فعال کردن ثبت History توسط حافظه مرورگر و مجزا شدن کامل بخش History از قسمت favorites اشاره کرد.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_13.jpg
اولین تغییر پس از ورود به پخش کننده موسیقی Mango موسوم به هاب Music+Video تیره تر شدن بیشتر پس زمینه و بهتر دیدن شدن محتوا و نوشته های این قسمت است تیره تر شدن پس زمینه این قسمت در مقایسه با نسخه های قبلی این سیستم عامل که بعلت روشنی بیش از اندازه پس زمینه شرایط بسیار آزار دهنده و کاملا نامناسبی را برای خواندن متنون فراهم می نمودند بعنوان اولین نکته مثبت این هاب تلقی می شود. چهار صفحه این قسمت شامل New، history، Zune و apps می شود و برخلاف ورژن های پیشین صفحه پیش فرض هاب بجای history صفحه New است که آخرین تراک های پخش شده و در دسترس قرار گرفته شده از Zune را به نمایش می گذارد. افزوده شدن یک آیکون Play جدید در پائین صفحه Zune همراه با یک منوی کوچک که امکان جستجوی اهنگ در marketplace را فراهم می آورد از جمله دیگر موارد جدیدی ست که در این قسمت به چشم می خورد. صفحه پخش آهنگ نیز از تغییرات جدید در Mango برکنار نبوده است در اینجا اولین تغییر جابجائی کنترلهای استاندارد سه گانه موسیقی از پائین به بالا و متمایل به سمت چپ باز است که دلیل اصلی برای انجام این کار یکسان ماندن مکان این کنترلرها در هنگام بازگشت به برنامه های دیگر و امکان یافتن راحت تر کنترلر های موسیقی برای کاربران است. تغییرات حجم صدا بوسیله کلید Rocker جانبی نیز دارای آیکون تازه ای به فرم xx/30 در این بخش شده است که میزان صدا را نسبت به بالاترین حد آن نشان می دهد. نکته جالب تر در این میان حضور کنترلرهای موسیقی در صفحه Lock Screen در حین پخش اهنگ است جائیکه علاوه بر عدم نیاز به گشودن قفل دستگاه جهت دسترسی به کنترلرها، پس زمینه بخش Lock Screen نیز بطور خودکار متناسب با جلد آلبوم در حال پخش بطور کامل تغییر می نماید. منوی کوچک حاضر در پائین صفحه Now Playing علاوه بر مواردی نظیر more in Marketplace و Save as Playlist امکان به اشتراک گذاری آهنگ از طریق گزینه های متعددی نظیر Messaging، Hotmail، Google Mail و Office 365 را مهیا می کند که در صورت انتخاب گزینه آخر نام آهنگ به همراه لینک آن در Zune.net به ایمیل مد نظر کاربران ارسال می شود که در صورتی که دریافت کننده ایمیل به Zune Pass دسترسی داشته باشد می تواند بلافاصله به استریم کردن آهنگ بپردازد و در صورتی که Zune Pass در اختیار گیرنده این پیغام نباشد امکان دسترسی به Preview این آهنگ برای وی وجود دارد. Library موسیقی تغییر چندانی نسبت به گذشته نداشته و همچنان یک لیست قابل اسکرول از تراک ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. بخش ویدئو و پادکست نیز کاملا مشابه ورژن های پیشین سیستم عامل هستند.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_14.jpg
با نگه داشتن دست بروی یک آلبوم مشخص در این قسمت دو گزینه یکی برای Pin کردن آلبوم بطور مستقیم به Start Menu و دیگری پخش اهنگ در Smart DJ  ظاهر می شود. Smart DJ در حقیقت اپلیکیشنی برای جستجوی تراک های موسیقی در حافظه دستگاه و تهیه لیستی از Playlist های خودکار است که از Zune HD به عاریت گرفته شده و در صورتی که کاربر به اکانت Zune Pass نیز دسترسی داشته باشد لیست کامل تری از تراک ها در دسترس بصورت Cloud در این قسمت دیده می شود این تراک های وارد شده از Marketplace در کنار نام خود در لیست تراک ها از یک علامت مشخص برخوردارند که نشانگر استریم شدن آنها از Marketplace بطور مستقیم به گوشی ست و آنها را بطور کامل از تراک ها معمول حاضر در حافظه داخلی دستگاه مجزا می نماید. یکی دیگر از تغییرات این قسمت در صفحه Artists یا نام خوانندگان اتفاق افتاده جائیکه بخش تازه ای به نام Related یا خوانندگان مشابه به این قسمت افزوده شده که بوسیله آن می توان لیستی از خوانندگان مشابه را مشاهده نمود.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_15.jpg
هاب Pictures یکی دیگر از موارد تغییر یافته در Mango ست اولین تغییرات در صفحه اول این هاب افزوده شدن گزینه های camera roll و People به این قسمت است که اولی میانبری برای دسترسی به تصاویر گرفته شده توسط دوربین و دومی محلی برای مشاهده افراد از قسمت های مختلف گوشی و یا از طریق Cloud و شبکه های اجتماعی ست که در زیر گروه های متعددی دسته بندی شده و امکان مشاهده و حتی گذاشتن کامنت بروی تصاویر این قسمت نیز وجود دارد. در دومین صفحه هاب Pictures برخلاف گذشته از Thumbnail های تصادفی استفاده نشده و تنها تصاویر Favorite به نمایش گذاشته می شوند در پائین این صفحه نیز گزینه ای برای مشاهده تمامی تصاویر قرار دارد. در منوی پائین این بخش امکان انتخاب بک گراند هاب یا شافل کردن تصاویر این قسمت و بخشی برای ورود به تنظیمات در نظر گرفته شده است. صفحه بعدی این بخش بر طبق انتظار به What’s New اختصاص دارد که تصاویر جدید از کلیه قسمت ها از جمله شبکه های اجتماعی در آن جای می گیرد تصاویر آنلاین این قسمت امکان انتخاب از گزینه های متعددی همچون ف**یس ب*و***ک، Linkedin، Windows Live و مواردی از این دست را دارند.

 

windows_phone_75_mango_operating_system_review_16.jpg
تغییرات کوچک و بزرگ در سیستم عامل جدید در منوی عکاسی و فیلمبرداری نیز ادامه پیدا می کند اولین و شاید بزرگترین تغییر قابل ذکر در این قسمت افزوده شدن گزینه Save Setting به تنظیمات این بخش است که بلاخره امکان ذخیره کردن این تنظیمات و عدم نیاز به دستکاری مجدد گزینه ها پس از هر بار ورود به منو را به کاربران می دهد این موضوع مخصوصا در مورد تغییر هر باره وضوح فیلمبرداری از 720p به VGA در هر بار خروج از برنامه و اجبار به تنظیم مجدد آن بسیار سودمند و کارآمد تلقی می شود. البته در این بخش گزینه ای برای restore کردن تنظیمات به حالت اول نیز وجود دارد. قابلیت جدید دیگر در این قسمت که با عنوان Auto fix از آن یاد می شود تنظیم جدیدی برای ایجاد تغییرات ویرایشی در جهت بهتر کردن کیفیت تصویر پس از گرفته شدن آن است که البته در عمل تغییر چندان وسیع و گسترده ای در کیفیت تصاویر ایجاد نمی نماید. نکته جدید دیگر در این قسمت امکان لمس کردن صفحه نمایش برای انجام همزمان فوکوس و گرفتن عکس است که به نسبت قبل آزادی عمل بیشتری ایجاد نموده و در افزایش سرعت عکاسی نیز نقش موثری ایفا می کند. کلید تغییر به حالت فیلمبرداری نیز این بار از یک سوئیچر به یک کلید تکی بدل شده و در این قسمت نیز تنظیمات به نسبت مشابه ای دیده می شود. در هنگام آپلود مستقیم تصاویر گرفته شده به ف**یس ب*و***ک نیز تغییر جالب دیگری دیده می شود در این حالت اینترفیس دوربین بصورت اتوماتیک چهره های حاضر در تصویر را تشخیص داده و با سوال از کاربر اقدام به تگ گذاری اسامی براساس لیست دوستان و یا نام های دلخواه شخص می نماید. یک تنظیم سودمند دیگر نیز در منوهای داخلی این قسمت از فعال شدن دوربین و گرفتن عکس به هنگام فشردن تصادفی کلید شاتر جلوگیری می کند.
windows_phone_75_mango_operating_system_review_17.jpg
سایر موارد جدید در ویندوز فون Mango را می توان بطور مختصر در لیست زیر خلاصه نمود:
– پشتیبانی کامل از Office 365
– تغییرات متعدد در Game Hub برای تغییر آواتار سه بعدی، یافتن و مشاهده وضعیت دوستان، تائید یا رد درخواست های دوستی و لینک به بخش بازی های Marketplace
– تغییرات فراوان در Task ها و To do list ها
– افزوه شدن گزینه My Windows Phone برای دسترسی به گوشی از طریق وب، یافتن گوشی روی نقشه، زنگ زدن و قفل کردن آن و انجام remote wipe برای پاک کردن اطلاعات در صورت گم شدن یا دزدیده شدن گوشی
– تلفیق آلارم ها و reminder ها با برنامه ها برای بهبود عملکرد Notification برنامه های جانبی
– Power off Screen گزینه جدید Slide down to Power off را بجای خاموش کردن مستقیم در دسترس قرار می دهد.
– فراهم شدن امکان دانلود از وب برای برنامه های جانبی
– قابلیت خاموش کردن صدای شاتر دوربین
– افزوده شدن تنظیم جدیدی به نام Power Saver برای غیر فعال کردن برنامه های در حال اجرا در پس زمینه و سرویس ایمیل در هنگام پائین آمدن شارژ باتری جائیکه به محض اتصال به شارژر بار دیگر این سرویس ها اصطلاحا resume می شوند. در این تنظیم حالت فعلی باتری و زمان باقی مانده قبل از خاموش شدن دستگاه نیز نشان داده می شود.
– امکان تنظیم صدای زنگ دلخواه برای گوشی از طریق نرم افزار Zune که فایل های غیر DRM را به رینگ تون های متناسب برای ویندوز فون تبدیل نموده و به دستگاه انتقال می دهد.
– مسیر یابی صوتی Turn-by-Turn در اپلیکیشن نقشه
– پشتیبانی از زبان های بیشتر در کیبورد دستگاه مثل کیبوردهای ژاپنی و چینی
– تنظیم کاملا جدیدی برای انتخاب برنامه های در حال اجرا در پس زمینه
windows_phone_75_mango_operating_system_review_18.jpg
تغییرات متعدد و جدید صورت گرفته در نسخه جدید ویندوز فون که از دید مایکروسافت بیش از 500 عنوان را شامل می شود با اینکه گام بلندی برای این سیستم عامل در یافتن جایگاه خود در میان دیگر رقبای این کلاس محسوب می شود اما با اینحال همچنان کاستی های چشمگیر و کاملا مشخصی در این ورژن نیز به چشم می خورد که شاید از مهمترین آنها همچون دیگر ورژن های این سیستم عامل می توان به نبود گزینه انتقال فایل از طریق بلوتوث، نبود File Manager، عدم امکان دسترسی به محتوای حافظه از طرق معمول همچون Mass Storage، مشکل یکی شدن کارت حافظه جانبی با حافظه داخلی و عدم امکان خارج سازی آن، نبود محتوای فلش در IE 9.0، وابستگی کامل به نرم افزار Zune برای کنترل محتوا و موارد نسبتا خفیف تری همچون عدم حضور اپلیکیشن Skype، عدم جایگذاری دیگر موتورهای جستجو همچون گوگل یا یاهو در کنار Bing در IE 9.0، نبود قابلیت جذاب Bird’s Eye در Bing Maps و بلاخره عدم پشتیبانی از حالت نمایش افقی برای Start Menu اشاره کرد.

برای دیدن لیست کاملی از ویدئوهای معرفی سیستم عامل Windows Phone 7.5 Mango به این لینک مراجعه کنید.

توجه: این مطلب به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

12 دیدگاه

 1. سلام چقدر خوندنش طولاني بود خسته نباشي ! من از ويندوز فون خوشم نميومد، اما بهش اميدوار شدم مي تونه آينده بهتري در كنار اندرويد و ios داشته باشه البته هنور هم چون امكان استفاده از جستجوگرهاي ديگه مثل گوگل و مرورگر هاي ديگه رو نمي ده خيلي دوس داشتني نيس.

 2. این مقاله پر از منفی نگریه.اگه وین فون رو با سیستم های دیگه مقایسه کنید میبیند خیلی خوب پیشرفت داشته.مک و آندروید هم اولش مشکلات زیاد داشت.اینتر فیس وین خیلی خوبه.فارسی تا آخر امسال درست میشه.وین فون یه هسته ی عالی داره که هیچ سیستم دیگه نداره

 3. سلام. مقاله خوبی بود. من 2 تا سوال داشتم. یکی اینکه V**P**N داره این ویندوز فون 7؟؟؟ و دیگری اینکه تو آپدیت مانگو فکری به حال باطری هم کردن یا نه؟؟ چون خیلی زود باطری خالی میکنه. با تشکر

 4. با سلام
  محمد جان همانطور که در متن مقاله نیز اشاره شده نشخه 7.1 عنوانی بود که برای اولین آپدیت ویندوز فون که از آن بعنوان Nodo نیز یاد می شود انتخاب شد و 7.5 یا Mango نام سیستم عامل جدید مایکروسافت در این کلاس است.
  با تشکر

 5. واقعا ظاهر شیک و باکلاسی داره این ویندوزفون 7
  ولی با اون ایرداتی که در شروع داشت واقعا آدم رو به تعجب وا داشت
  مخصوصا که نکات خیلی ساده ای هم بودنو مثل مولتی تسک یا مشکل رم و …
  به هر حال هر چی که باشه باز هم به نظرم ارزش تجربه کردن رو داره. اگه پول داشتم حتما HD7 رو می خریدم

 6. من کاری به نقاط ضعف و قوت ویندوز فون ندارم ولی فکر کنم همه با این موافق باشند که اینترفیس ویندوزفون (مترو)واقعا خارق العادست

 7. خیلی زحمت کشیدی دستت درد نکنه فقط چند تا نکته:
  به علت وجود فروشگاه زون و آیتیونز روی آیفون و وینفون و به دلیل قوانین کپی رایت امکان گذاشتن فایل منیجر و امکان ارسان فایل با بلوتوث و usb mass storage وجود ندارد پس باید فکر اضافه شدن این امکان رو به این دو پلتفرم از فکر بیرون کرد.
  اما اپلیکیشن اسکایپ رو مایکروسافت در هنگام هنگام معرفی نسخه بتا نمایش داد و موقع ریلیز مانگو به مارکت میاد الآن چون api لازم تو وینفون نیست امکان ریلیز وجود نداره.
  نکته بد وینفون عدم پشتیبانی از فارسی در مرورگر هست و نکته خوبش بعضی از برنامه ها و بازی های اختصاصی .

 8. ممنون، خیلی طولانی بود ولی الحمدلله تموم شد، امیدوارم حالا که دارم Omnia 7 می خرم، کار اشتباهی نکرده باشم، البته چون می تونم اون را به مانگو ارتقا بدم

 9. سلام
  آرش جان یادت رفت عدم پشتیبانی از v***p**n رو به عنوان یکی از نقائص بنویسی.البته من کامل نخوندم
  متشکرم بابت مقاله خوبتون

ارسال یک پاسخ