با Move to iOS از اندروید به iOS‌ مهاجرت کنید

0
2300
اپلیکیشن move to ios

در جریان کنفرانس معرفی و رونمایی از آیفون‌های جدید اپل علاوه بر این دو گوشی جذاب، آی‌پد Pro، نسل جدید Apple TV و سیستم‌عامل watchOS 2.0 از برخی دیگر از نکات کوچک‌تر نیز رونمایی شد که یکی از آنها اپلیکیشن جدید اپل برای تسهیل پروسه مهاجرت و انتقال از اندروید به iOS است. این مشکل یکی از متداول‌ترین مسائل کاربران در هنگام تعویض پلتفرم و انتقال از یک سیستم‌عامل به سیستم‌عامل دیگر است و در سال‌های گذشته منجر به ساخته شدن ده‌ها برنامه در زمینه‌های گوناگون شده است. اپل اما این بار برای تسهیل این پروسه تنها یک اپلیکیشن را ارائه کرده است. این اپلیکیشن که Move to iOS نام دارد موضوع بررسی ماست. با ما در نگاهی به این برنامه و چگونگی کارکرد آن همراه شوید.

برای یک مهاجرت بی عیب و نقص از یک سیستم‌عامل به پلتفرمی دیگر نیاز است تا اطلاعات حیاتی کاربر در زمینه‌های گوناگون بدون ایجاد تغییرات یا با حداقل تغییرات ممکن به سیستم بعدی منتقل شود. در این میان بدون شک مهم‌ترین اطلاعات به دفترچه تلفن،‌پیام‌ها و محتویات گالری گوشی تعلق دارد. در مورد دفترچه تلفن علاوه بر صدها برنامه مختلف برای ذخیره‌سازی شماره‌ها و سپس بازیابی آنها در سیستم‌عامل جدید، می‌توان از امکان Google Contacts و سینک کردن محتوا با این سرویس و سپس بازگردانی آن در سیستم‌عامل جدید بهره برد. اکثر پلتفرم‌های موبایلی نیز به سادگی از امکان Import و Export کردن محتوا پشتیبانی کرده و در این زمینه حتی نیازی نیز به برنامه جداگانه نیست. در مورد پیام‌ها به خصوص وقتی صحبت از جابجایی بین دو پلتفرم مختلف سخن به میان می‌آید موضوع اندکی متفاوت خواهد بود برای این کار نیز برنامه‌های مختلفی در دسترس قرار دارد اما پروسه آن همیشه چندان سر راست نیست. شاید آسان‌ترین محتوا برای جابجایی، تصاویر و ویدئوهای درون حافظه داخلی باشد که به سادگی می‌توان آنها را بین تمامی پلتفرم‌ها جابجا کرد. اما قضیه به همین سه مورد ختم نمی‌شود و به خصوص برای کاربرانی که از گوشی خود استفاده‌ای حرفه‌ای در طول شبانه‌روز می‌کنند شاید مهم‌ترین نکته، اپلیکیشن‌های کاربران باشد.

در مورد برنامه‌‌ها و اپلیکیشن‌ها در صورتی که گوشی مبدا اندروید و اسمارت‌فون مقصد iOS باشد معمولا نگرانی خاصی وجود ندارد چرا که نه‌تنها تقریبا همه برنامه‌های اندرویدی دارای نسخه اپلی و iOS نیز هستند بلکه گه‌گاه به برنامه‌های مختص iOS بر می‌‌خوریم که جست‌وجو برای آنها در مجموعه اندروید به نتیجه خاصی ختم نمی‌شود. با افزودن برنامه‌های غیر رایگان به این لیست مسئله پیچیده‌تر شده و با در نظر گرفتن برنامه‌های فارسی دانلود شده از فروشگاه‌های غیر رسمی داستان به کل تغییر می‌کند.

اپلیکیشن move to ios

Move to iOS قرار است حداقل بخشی از این مشکلات را برطرف سازد. برای استفاده از این برنامه البته هنوز محدودیت‌های وجود دارد که شاید مهم‌ترین آنها ورژن سیستم‌عامل مقصد باشد. از این برنامه با اینکه می‌توان در تمامی نسخه‌های 4 به بعد سیستم‌عامل اندروید استفاده کرد اما به کارگیری محتوای بک‌آپ گرفته شده برای باز گردانده‌ شدن در دیوایس اپلی حتما نیازمند iOS 9 است. به بیان دیگر فقط آیفون‌های 4S به بعد و از آی‌پد 2 به بعد آنهم تنها به شرط آپدیت کردن به نسخه نهم iOS امکان استفاده از Move to iOS را دارند. در صورت پشت سر گذاشتن این شرایط نچندان دشوار کل پروسه بسیار ساده و سرراست انجام می‌شود.

اپلیکیشن move to ios

نخست برنامه را از اینجا روی گوشی اندرویدی خوددانلود و نصب کنید برنامه را اجرا کرده و terms of service آن را قبول کنید. حالا این برنامه را به کنار می‌گذاریم و به سراغ دیوایس اپلی خود می‌رویم. دقت کنید که پروسه انتقال محتوا به گوشی اپلی همان ابتدای نصب نسخه جدید سیتسم‌عامل iOS 9 صورت می‌گیرد. در یکی از این مراحل امکان انتقال اطلاعات از یک دیوایس اندرویدی فراهم می‌شود که در طی آن کدی برای وارد کردن در برنامه Move to iOS در گوشی اندروید در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. پس از وارد کردن این کد و شناخته شدن دیوایس از سوی یکدیگر، یک ارتباط وای‌فای امن بین دو گوشی برقرار شده و بدون پیچیده‌گی خاصی محتوای مختلفی همچون دفترچه تلفن، پیام‌ها، عکس‌ها و ویدئوهای گالری، بوک‌مارک‌های مرورگرها، اکانت‌های ایمیل، رخدادهای تقویم و برنامه‌های رایگان به دیوایس اپلی منتقل می‌شود. برنامه‌های رایگان در این میان نمونه iOS آنها جست‌وجو و نصب می‌شود اما این رویه در مورد برنامه‌های غیر رایگان اندکی متفاوت است.

اپلیکیشن move to ios

نگفته پیداست که این برنامه‌ها امکان انتقال مستقیم و نصب شدن در گوشی اپلی را ندارند اما برای آنکه کاربر لیست برنامه‌های خود را از دست ندهد، دیوایس اپلی به صورت خودکار، این برنامه‌ها را به Wish list کاربر در حساب اپل آی‌دی وی منظور کرده و در صورت تمایل کاربر می‌توان خئد دوباره اقدام به خریدن و نصب این برنامه‌ها بکند.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته یا ترجمه شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

ارسال یک پاسخ