Samsung Galaxy Camera عکاسی هوشمندانه

4
2832

در ترافیک اسمارت‌فون‌های مدرن امروزی با دوربین‌های پیشرفته Full HD مشاهده یک دوربین با امکانات یک اسمارت‌فون بسیار جذاب به نظر می‌رسد. برای بررسی این نوبت عصر نوشتن دوربین هوشمند جدید سامسونگ موسوم به Galaxy Camera را درنظر گرفتیم که در بسیاری از جهات شباهت نزدیکی به مدرن‌ترین اسمارت‌فون فعلی این برند یعنی Galaxy S III دارد. با ما در این بررسی همراه شوید.

در سال‌های نسبتا دور دوربین بعنوان قابلیتی کاملا فانتزی و فرعی به امکانات گوشی‌های تلفن‌همراه افزوده شد این تلفیق هوشمندانه اما آرام‌آرام از یک وسیله فانتزی صرف به یکی از حیاتی‌ترین امکانات گوشی‌های موبایل تبدیل شد بطوریکه وضوح عکاسی و فیلم‌برداری یک گوشی موبایل به معیاری برای تعیین هویت یک تلفن همراه بعنوان وسیله ساده‌، میانی یا پیشرفته تلقی شد. این روند با پیشرفت فوق‌العاده در زمینه سنسورهای بسیار کوچک پرتابل از یک سو و افزایش هرچه بیشتر کیفیت لنز‌های مینیاتوری این رده از سوی دیگر از چنان شتابی برخوردار شد که در حال حاضر برخی از دوربین‌های موبایلی با گذر از رده دوربین‌های معمول خانگی حتی در بعضی از موارد با DSLRهای Entry-level و کم‌کوردرهای نیمه‌حرفه‌ای مقایسه می‌شوند. اما جدا از کیفیت سنسور و لنز یک دوربین موبایلی، دیگر عوامل موثر در ساخت یک Camera Phone پیشرفته، سخت‌افزارهای بخش پردازشی و سیستم‌عامل دستگاه هستند که هرکدام به نوعی دیگر قطعات پازل کیفیت در یک دوربین را تشکیل می‌دهند. موفقیت روزافزون دوربین‌های موبایلی با افزایش هرچه بیشتر تصاویر ارسالی توسط اسمارت‌فون کاربران روی شبکه‌های اجتماعی به وضوح قابل مشاهده است این بیزینس به لطف سود سرشار حاصل از آن و برای حفظ این بازار جذاب محکوم به ارتقاء دائمی و افزوده شدن امکانات جدیدی ست که تصویربرداری موبایلی را همچنان در چرخه امکانات متنوع و جذاب یک اسمارت‌فون حفظ کند. یکی از جدیدترین ابداعات در این کلاس با حرکتی خلاف رویه معمول دوربین‌های موبایلی صورت پذیرفته است در این نوع‌آوری بجای حضور یک دوربین پیشرفته در یک گوشی هوشمند، امکانات یک اسمارت‌فون بدون امکان تماس به یک دوربین واقعی افزوده شده‌اند به بیان دیگر محصول شکل گرفته در این روند نه‌تنها به تمامی امکانات یک اسمارت‌فون اعم از سیستم‌عامل مدرن، پردازشگرهای چند هسته‌ای و امکانات ارتباطی بی‌سیم و مسیریابی مجهز شده بلکه مشکلات همیشگی دوربین‌های موبایلی در این زمینه یعنی محدودیت حجم و فضا برای حضور یک سنسور بزرگ‌تر و لنز مجهز به زوم اپتیکال نیز در آن بطور کامل برطرف شده است. یکی از جدیدترین محصولات این رده Galaxy Camera از شرکت سامسونگ با سیستم‌عامل اندروید است که در بخش سخت‌افزاری و پردازشی منهای دوربین و امکان تماس شباهت کاملی به Galaxy S III دارد. البته سامسونگ اولین شرکتی نیست که اقدام به ارائه دوربین خانگی با سیستم‌عامل اندروید نموده اما Galaxy Camera که از آن با عنوان GC100 نیز یاد می‌شود بعلت قابلیت‌های مدرن، امکان پردازشی پیشرفته و شباهت نزدیک به GS III توجه بسیاری را به خود جلب نموده است.
جعبه محتویات
samsung_galaxy_camera_gc_100_02.jpg
samsung_galaxy_camera_gc_100_03.jpg
جعبه Galaxy Camera بطور کامل با اسمارت‌فون‌های سامسونگ متفاوت بوده و طراحی آن همراه با عکس بزرگی از دوربین کلاس متفاوت آن را یادآوری می‌کند این جعبه بصورت دو تکه قابل جدا شدن از یکدیگر طراحی شده که در کناره‌ها با برچسب‌های کاغذی به یکدیگر متصل شده‌اند درون جعبه بجز خود دوربین که در بالاترین قسمت قرار گرفته است یک بند ظاهرا چرمی هم‌رنگ با بدنه دستگاه، کابل USB و شارژر و البته باتری دوربین قرار گرفته‌اند که این آخری شباهت نزدیکی به باتری اسمارت فون‌های سامسونگ دارد.
طراحی ظاهری
samsung_galaxy_camera_gc_100_04.jpg
Galaxy Camera در همان نگاه نخست با ظاهری حجیم حساب خود را از یک اسمارت‌فون کوچک و ظریف کاملا جدا می‌کند. طراحی بدنه، شکل Grip و ظاهر لنز دوربین در Galaxy Camera شباهت نزدیکی با دیگر دوربین‌های خانگی این برند داشته و در نگاه نخست تفاوت خاصی را در قسمت رویی آن نمی‌توان برشمرد. تنها نکته‌ای که در ظاهر بدنه دستگاه جلوه متفاوتی را برای این دوربین فراهم می‌آورد صفحه‌نمایش بسیار بزرگ دستگاه در بخش پشتی ست که در کناره‌های خود نیز هیچ دکمه و کنترلری را نمی‌بیند.
samsung_galaxy_camera_gc_100_05.jpg
بدنه دستگاه علیرغم پلاستیکی بودن کیفیت بسیار بالایی را نشان می‌دهد و از این لحاظ امتیاز بسیار راضی‌کننده‌ای را کسب می‌کند. دسته نگه‌دارنده یا Grip این دوربین بصورت برجسته نقطه‌دار طراحی شده که قرارگیری آن در دست را بسیار آسان نموده و با جنسی نسبتا چسبنده احتمال لیز خوردن دستگاه را به حداقل می‌رساند.
ابعاد و اندازه
samsung_galaxy_camera_gc_100_06.JPG
GC100‌ همانطور که در بخش unboxing‌ نیز اشاره شد محصولی کاملا حجیم‌ است که در مقایسه با بزرگ‌ترین اسمارت‌فون‌ها نیز ابعاد بیشتری را نشان می‌دهد. ابعاد این دوربین 19.1×70.8×128.7 میلیمتر است که چشمگیرترین نکته در مورد آن قطر نزدیک به 1.9 سانتی‌متری دستگاه است که در هنگام بسته بودن لنز دوربین، اندازه‌گیری شده و با باز شدن لنز تا حداکثر زوم خود این مقدار بسیار افزایش پیدا می‌کند. مقایسه این ابعاد با GS III با اندازه‌های 8.6×70.6×136.6 میلیمتر با ثابت ماندن تقریبی عرض،‌ نزدیک به 8 میلیمتر کاهش ارتفاع و 11.5 میلیمتری افزایش قطر را نشان می‌دهد. کاهش ارتفاع Galaxy Camera بدلیل عدم نیاز به اسپیکر تماس، دوربین دوم و حسگرهای بالای صفحه‌نمایش و البته کلیدهای کنترلی زیر صفحه‌نمایش است که این کلیدهای آخر به درون ساختار منویی دستگاه منتقل شده‌اند.
وزن Galaxy Camera برابر با 300 گرم است که این وزن بسیار بالا عمدتا بعلت مجموعه پیشرفته لنز دوربین در این مدل است که طبیعتا در یک دوربین موبایلی جایی نداشته و به همین علت در مقایسه با GS III اختلاف وزنی در حدود 170 گرم بین این دو مدل ایجاد شده است. وزن 300 گرمی دستگاه البته در رده دوربین‌های خانگی نیز وزن سنگینی است و از متوسط دوربین‌های سامسونگ در این زمینه نیز نزدیک به 100 گرم بیشتر است حتی دوربین نیمه‌حرفه‌ای و Mirrorless مدل NX300 این برند که به تازگی معرفی شده است نیز 280 گرم وزن دارد. بخش بزرگی از این افزایش وزن علاوه بر لنز به صفحه‌نمایش عظیم 4.8 اینچی دستگاه وابسته است که در رده دوربین‌های خانگی و حتی پیشرفته، پنل غیر عادی و بسیار بزرگی محسوب می‌شود.
کنترلرهای پیرامونی
samsung_galaxy_camera_gc_100_07.jpg
samsung_galaxy_camera_gc_100_08.jpg
بخش بالایی دوربین از راست به چپ محل اسلایدر زوم و کلید شاتر در یک مجموعه، میکروفون فیلم‌برداری،‌ کلید پاور و البته فلش زوم نسبتا قدرتمند دستگاه است که در حالت عادی در جای خود در بدنه پنهان شده و با زدن کلید مخصوص آن در کنار سمت راست از دید جلویی ظاهر می‌شود. در همین سمت بجز کلید رهاسازی فلش، اسپیکر اصلی دستگاه نیز در پایین دیده می‌شود.
samsung_galaxy_camera_gc_100_09.jpg
در سمت چپ دستگاه از دید جلوئی که همچون Grip ‌دستگاه بصورت نقطه‌دار و برجسته طراحی شده در مرکز پورت Micro USB اتصالات سیمی در میان جک اتصال هدست در بالا و محل اتصال بند به دوربین در پایین قرار دارد.
samsung_galaxy_camera_gc_100_10.jpg
samsung_galaxy_camera_gc_100_11.jpg
پایین دوربین جذابیت‌های بیشتری را ارائه می‌دهد در این قسمت علاوه بر محل اتصال سه‌پایه که همواره در تمامی دوربین‌ها در مرکز این قسمت دیده می‌شود؛ محفظه قرارگیری باتری نیز در زیر Grip قرار دارد در این بخش بجز محل اتصال باتری،‌ اسلات‌کارت حافظه Micro SD، محل جای‌گذاری میکروسیم و در مرکز پورت خروجی تصویر Micro HDMI قرار دارد که دسترسی به دو المان نخست نیازمند گشودن درپوش باتری ست اما به پورت Micro HDMI بواسطه حضور یک پوشش پلاستیکی جداگانه بدون باز کردن درپوش باتری نیز می‌توان دسترسی داشت. حضور سیم‌کارت در Galaxy Camera تنها برای دسترسی به شبکه‌های تبادل اطلاعات در نظر گرفته شده و این دوربین قابلیت تماس ندارد. ظرفیت باتری این دوربین 1650mAh است که نسبت به GS III با باتری 2100mAh‌ ظرفیت پایین‌تری را ارائه می‌کند و با یک بار شارژ طبق اعلان رسمی تا 340 عکس، 90 دقیقه فیلم‌برداری، 34 ساعت پخش صوت، 6‌ ساعت پخش ویدئو و 6‌ ساعت استفاده از اینترنت وای‌فای انرژی دستگاه را تامین می‌کند.
صفحه‌نمایش
samsung_galaxy_camera_gc_100_12.jpg

یکی از عوامل متمایز کننده GC 100 نسبت به تمامی دیگر تولیدات سامسونگ در این کلاس صفحه‌نمایش بزرگ و با کیفیت این مدل است که درست همانند GS III یک نمونه 4.8 اینچی با وضوح 1280×720 پیکسل است که با این ابعاد و وضوح با یک محاسبه ساده به فشردگی نزدیک به 306ppi دست پیدا می‌کند این فشردگی البته با ارائه پنل‌های Full HD‌ با فشردگی‌های بالاتر از 400ppi در کلاس اسمارت‌فون‌ها چندان هیجان‌انگیز نمی‌نماید اما در رده دوربین‌های کلاسیک خانگی دستاورد بزرگی به حساب می‌آید. تفاوت اصلی این صفحه‌نمایش با پنل ظاهرا مشابه حاضر در GS III فناوری ساخت متفاوت این دو مدل است جایی‌که در GS III از تکنولوژی Super AMOLED استفاده شده و فناوری ساخت Galaxy Camera با عنوان Super Clear LCD معرفی شده است که در یک کلام در GS III از فناوری AMOLED با چینش PenTle بصورت RGBG (اختصاص دو زیر پیکسل به هر پیکسل و کاهش ساب‌پیکسل‌های آبی به یک پیکسل در میان) استفاده شده و در Galaxy Camera بار دیگر از همان فرایند PenTile منتهی این بار در چینشی RGBW (جایگزین کردن ساب‌پیکسل سفید بصورت یکی در میان با ساب‌پیکسل‌های آبی) بهره گرفته شده است این چینش جدید در یک روشنایی ثابت نسبت به چینش معمول RGB انرژی کمتری را مصرف می‌کند. در دنیای واقعی کیفیت صفحه‌نمایش Galaxy Camera در مواردی همچون میزان کنتراست و عملکرد در نور مستقیم خورشید به هیچ عنوان با Galaxy S III قابل مقایسه نیست و تنها در یک مورد یعنی میزان روشنایی پنل که امری معمول در مقایسه دو پنل AMOLED و TFT به حساب می‌اید برادر نامد‌ار خود را کنار می زند. کیفیت رنگ و زوایای دید صفحه‌نمایش مطلوب ارزیابی می‌شود. پوشش محافظ این پنل نیز همچون گذشته شیشه Gorilla Glass 2 است.

سیستم‌عامل و ساختار منویی

samsung_galaxy_camera_gc_100_13.jpg

Galaxy Camera از نسخه 4.1.1 سیتم‌عامل اندروید بهره می برد و در آینده نیز به نسخه 4.2 این پلتفرم آپدیت می‌شود. ساختار منویی این دوربین نیز به طریق کاملا مشابه‌ای با GS III براساس اینترفیس جدید سامسونگ موسوم به Nature UX شکل گرفته که تقریبا در تمامی منوها شباهت نزدیکی به GS III‌ داشته و تنها در برخی قسمت‌ها همچون منوی مربوط به دوربین تغییراتی در آن دیده می‌شود. نکته اول در طراحی ساختار منویی این دوربین توجه به این واقعیت است ک دستگاه بیش از آن‌که در حالت عمودی مورد استفاده قرار بگیرد در حالت افقی بکار می‌رود و به همین علت بسیاری از قابلیت‌های این اینترفیس به فرم افقی در نظر گرفته شده‌اند. گذشته از این مورد برخی دیگر از امکانات معمول دوربین‌های موبایلی مثل فشردن کلید شاتر برای فعال‌سازی دوربین در آن دیده نمی‌شود. نبود کلیدهای سه‌گانه فیزیکی در زیر صفحه‌نمایش نیز چاره‌ای برای طراحان این مدل در جای‌گذاری کلیدها در درون ساختار منویی گوشی باقی نگذاشته است. این کلیدها در مواقع عدم استفاده بصورت خودکار پنهان می‌شوند و با Sweep‌ دست از بیرون به داخل امکان نمایش آن‌ها وجود دارد. در صفحه Home‌ دستگاه پس از بازگشایی قفل طبق معمول از 7 دسک‌تاپ مختلف استفاده شده که در هرکدام می‌توان به دلخواه میانبر اپلیکیشن‌ها یا ویجت‌های مختلف را جای داد. دو آیکون ثابت در Home Screen دستگاه یکی برای دسترسی به اپلیکیشن‌ها و دیگری میانبری به منوی دوربین گوشی است که در هر حالت در دسترس قرار دارند منوی اصلی دستگاه نیز به 3 قسمت Apps‌، Widgets و Downloads در بالا تقسیم شده است که از این لحاظ تفاوتی با GS III ندارد.

samsung_galaxy_camera_gc_100_14.jpg

اما متفاوت‌ترین منوی حاضر در GC 100‌ طبق انتظار بخش عکاسی و فیلم‌برداری آن است که بکل تجربه تازه‌ای نسبت به اندرویدفون‌های پیشین سامسونگ بوده و از ظاهری بسیار حرفه‌ای برخوردار است در این ساختار منویی در گوشه سمت راست شاتر دوربین و دکمه آغاز فیلم‌برداری همراه با کلید Mode در سمت راست قرار دارند و در گوشه سمت چپ نیز آخرین عکس گرفته شده توسط دوربین لینک به گالری تصاویر دیده می‌شوند. در نوار افقی بالای دوربین نیز اطلاعاتی نظیر وضوح فیلم‌برداری، تنظیمات فلش،‌ تایمر و کلیدی برای دسترسی به سایر تنظیمات معمول در نظر گرفته شده است.

samsung_galaxy_camera_gc_100_15.jpg

متفاوت‌ترین المان در این قسمت نیز دکمه Mode در کناره سمت راست است که با زدن آن نیم‌دایره‌های جذابی به فرم حلقه‌های لنز در دوربین‌های حرفه‌ای بیش از نیمی از صفحه‌نمایش را می‌پوشانند. برخی از این دایره‌ها بسته به Mode امکان تغییر عدد ISO، تنظیمات نورگیری، تنظیمات دیافراگم و سرعت شاتر را فراهم می‌آورند. در این قسمت بجز تنظیمات معمولی همچون Burst Shoot، عکاسی پانوراما و تصویربرداری ماکرو تنظیمات حرفه‌ای‌تری همچون اولویت شاتر (S mode)، اولویت دیافراگم (A mode) و کنترل تصحیح نورگیری (P) نیز دیده می‌شود.

samsung_galaxy_camera_gc_100_16.jpg

لنز دوربین Galaxy Camera علاوه بر زوم 21 برابری امکان لرزش‌گیر اپتیکال را نیز ارائه می‌دهد که البته هر دو برای یک دوربین واقعی خانگی امکانات استانداردی به حساب می‌آید. سنسور دستگاه اما علیرغم دارا بودن وضوح راضی‌کننده 16.3 مگاپیکسلی، ‌از لحاظ سایز اما چندان امیدوارانه عمل نکرده و ابعاد 1/2.3 اینچی این سنسور در سطح دوربین‌های ارزان‌قیمت Low-end باقی می‌ماند و بعنوان مثال نه‌تنها Nokia 808 PureView‌ بلکه حتی Nokia N8‌ نیز از سایز سنسور بسیار بالاتری نسبت به Galaxy Camera‌ برخوردارند.

کوچک‌ بودن سنسور دستگاه انتظار ایجاد تصاویر درخشانی توسط این دوربین را ضعیف می‌کند؛ امری که در دنیای واقعی نیز تقریبا به همین صورت به حقیقت می‌پیوندد. کیفیت تصاویر این دوربین در مواردی مثل میزان نویز و Sharpening‌ چندان مناسب نیست و با اینکه بازتولید رنگ‌ها و تصاویر در سایه نسبتا راضی‌کننده به نظر می‌رسند اما مقایسه آن‌ها با تصاویر GS III برتری خاصی را نشان نمی‌دهد. برتری‌های GC 100 بر GS III‌ به اندکی وایدتر بودن لنز (23 میلیمتر) و البته زوم 16‌ برابری آن وابسته است که تصاویر ایجاد شده در حداکثر زوم این دوربین به هیچ عنوان توسط هیچ‌یک از دوربین‌های موبایلی حتی 808 قابل دستیابی نیست. لرزش‌گیر اپتیکال دست کمک فراوانی در این حالت به ایجاد یک تصویر بدون لرزش و مناسب کرده است.

samsung_galaxy_camera_gc_100_17.jpg

یکی دیگر از برتری این دوربین فلش زنون آن است که برخلاف فلش‌های عمدتا فانتزی و بدون کارائی در Camera Phone‌ها نورافشانی بسیار مناسبی را روی سو‌ژه‌های با نور کم انجام می‌‌دهد.

samsung_galaxy_camera_gc_100_18.jpg

فیلم‌برداری این دوربین حداکثر با وضوح 1080p‌ با 30 فریم در ثانیه انجام می‌شود و در وضوح 720p‌ نیز می‌توان نرخ برداشت فریم در ثانیه را به 60fps نیز افزایش داد. یک حالت اسلوموشن 120fps نیز برای این دوربین در نظر گرفته شده است. از جمله نکات مثبت این قسمت باید به امکان زوم بدون صدا،‌ زوم 21‌ برابری در حین فیلم‌برداری و لرزش‌گیر اپتیکال دست اشاره کرد. که بخصوص این آخری در قیاس با نمونه‌های دیجیتال معمول در رده Camera Phoneها اختلاف بزرگ و مشهودی را ایجاد می‌کند. بیت‌ریت فیلم‌برداری این دوربین در تشابه کامل با GS III نزدیک به 17 تا 18Mbps است و در بخش صدا نیز با بیت‌ریت 128Kbps در حالت استریو روبرو می‌شویم. در دنیای واقعی کیفیت ویدئوهای این دوربین فاصله مشخصی به حالت ایده‌آل داشته و رنگ‌های به نسبت سردتر، کنتراست نچندان بالا و فوکوس خودکار دائما در حال تغییر، تجربه فیلم‌برداری با Galaxy Camera را از رده High-end تاحدود زیادی دور می‌سازد.

چیپ‌ست پردازشی و حافظه

چیپ‌ست پردازشی دستگاه همچون GS III از نوع Samsung Exynos 4412 با چهار پردازنده ARM A9 با فرکانس 1.4 گیگاهرتز است که برای یک دوربین خانگی اندکی بیش از حد به نظر می‌رسد. گرافیک این چیپ‌ست نیز مثل قبل از نوع Mali-400MP است. حافظه RAM‌ دستگاه 1 گیگابایت است و علاوه بر 8 گیگابایت حافظه داخلی اسلات‌کارت Micro SD دستگاه نیز تا 64‌ گیگابایت امکان ارتقا دارد.

ارتباطات

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های Galaxy Camera و عامل اصلی برتری آن نسبت به دوربین‌های خانگی معمول طیف متنوع و بسیار گسترده ارتباطات این مدل است جایی‌که بجز اتصال Wi-Fi که این روزها آرام‌آرام در اکثر دوربین‌های خانگی جدید پدیدار می‌شود امکان جای‌گذاری سیم‌کارت و استفاده از شبکه‌های 3G و حتی LTE کلاس تازه‌ای برای این دوربین ایجاد می‌کند. حضور GPS و GlONASS در Galaxy Camera نه‌تنها برای Geo-tagging‌ تصاویر بلکه برای مسیریابی نیز استفاده می‌شود.

کلام آخر

samsung_galaxy_camera_gc_100_19.jpg

Samsung Galaxy Camera GC 100 دوربینی کاملا متفاوت نسبت به مدل‌های معمول کلاس Point & Shot‌ است که با مشخصات سخت‌افزاری و پردازشی بالا، ارتباطات گسترده و تکیه بر سیستم‌عامل اندروید 4.1‌ دریچه تازه‌ای را بر عکاسی غیر حرفه‌ای گشوده است. در سوی دیگر کیفیت تصاویر این دوربین در هر دو بخش عکاسی و فیلم‌برداری چندان فوق‌العاده نیست و مقایسه آن حتی با GS III نیز کردیت چندانی برای این دوربین به همراه ندارد. برترین‌های این دوربین زوم اپتیکال 21‌ برابری، لرزش‌گیر دست و البته یک فلش زنون قوی است که تا حدودی تجربه نچندان مناسب عکاسی و فیلم‌برداری این دوربین را بهبود می‌بخشد. قیمت فعلی Galaxy Camera در بازارهای جهانی رقمی نزدیکی به 500 دلار است که در حدود 50‌ دلار ارزان‌تر از GS III است قیمت این مدل در آشفته بازار داخلی نیز نزدیک به 1.600 میلیون تومان است که با این رقم به هیچ عنوان توجیهی برای آن خرید آن حتی با وجود امکانات بالای این مدل وجود ندارد.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

4 دیدگاه

ارسال یک پاسخ