Samsung M3200 Beat s موسیقی با طعم سامسونگ

4
2963

Music Phone ها یکی از پر طرفداران ترین زیر گروه های فعلی موجود در بازار می باشند جائیکه گوشی های فوق العاده سری Walkman سونی اریکسون و XpressMusic نوکیا به یک استاندارد تغییر ناپذیر در آن تبدیل گشته و جائی برای عرض اندام سایر رقبا باقی نگذارده اند. اما به نظر می رسد سر و کله سامسونگ این غول کره ای در این سوی بازار نیز پیدا شده است و سری Beat نامی ست که از این پس در رده Music Phone ها در کنار بزرگان این سری بسیار شنیده خواهد شد. با هم نگاهی به یکی از برترین نمونه های سامسونگ در این کلاس یعنی 3200Beat s می اندازیم. با ما همراه شوید.

مدل و نام Samsung M3200 Beat s
ابعاد 16.9×46.9×96.5 میلی متر
وزن 101 گرم
صفحه نمایش 2 اینچ
320×240 پیکسل
 قابلیت نمایش 256 هزار رنگ
دفترچه تلفن تا 500 عنوان
کارت حافظه+حافظه داخلی Micro SD+72MB
ارتباطات GSM چهار بانده+GPRS+EDGE+Bluetooth
سیستم عامل ندارد
پردازنده نا مشخص
وضوح دوربین 2 مگاپیکسل بدون اتوفوکوس
حداکثر وضوح فیلمبرداری QCIF با 15 فریم در ثانیه
ظرفیت باتری 800mAh

اینک می توان با اطمینان گفت که سامسونگ در تمامی رده های بازار حضوری کاملا پر رنگ و موثر دارد، شرکتی که تا همین دو سال پیش تنها به رده پائین بازار و گوشی های ساده و معمولی می پرداخت اینک به جائی رسیده است که نشان آن را در هر سمت و سوی بازار می توان دید و آرام آرام در حال تبدیل شدن به رقیبی جدی برای تمامی تولید کنندگان عمده این بازار است. این غول کره ای پس از حدود یکسال که عمده نیروی خود را بر بالای جدول و گوشی های All in One متمرکز کرده بود و از این لحاظ فشار فراوانی بر نوکیا و حتی تا حدود HTC و i-Mate وارد نمود اینک رقابت روشن و آشکاری را با سونی اریکسون در سوی دیگری از بازار آغاز کرده است و این بار بازار Feature Phone ها و بطور مشخص بازار Music Phone ها هدف نهائی سامسونگ را تشکیل می دهد، بازاری که بطور سنتی بخش عمده ای از آن در اختیار گوشی های فوق العاده سری واکمنسونی اریکسون قرار دارد. سری Beat دسته گوشی های موسیقیائی سامسونگ است که درست به همین هدف به بازار ارائه شده است و از میان مدل های کم شمار این سری بدون شک M3200 در کلاس کاملا متفاوتی از سایرین جای می گیرد.

 

samsung_m3200_beat_s_02.jpg

 

M3200 در برخورد اول یکی از زیباترین نمونه ها در کلاس خود است که این زیبائی بدون شک به رنگ های جذاب نارنجی و بنفش بکار گرفته شده در ساختار گوشی و قاب نقره ای رنگ دورتادور آن ارتباط فراوانی دارد. 3200 با ابعاد 16.9×46.9×96.5 میلیمتری در دسته گوشی های متوسط جای می گیرد که وزن 101 گرمی آن نیز این موضوع را تائید می کند. صفحه نمایش استفاده شده در گوشی یک نمونه نسبتا کوچک 2 اینچی با رزولوشن 320×240 پیکسل و توانائی نمایش 256 هزار رنگ است این صفحه نمایش با اینکه از لحاظ ابعاد نمونه فوق العاده ای محسوب نمی شود اما در قیاس با دیگر نمونه های سامسونگ در این کلاس عملکرد بهتری در محیط های خارجی و در نور مستقیم خورشید دارد. (هرچند که هنوز با نمونه های نوکیائی فاصله دارد). بر بالای صفحه نمایش بجز اسپیکر برقراری تماس چیز دیگری دیده نمی شود که این به روشنی به نبود 3G در دستگاه اشاره دارد. درست در زیر صفحه نمایش سه دکمه برجسته برای کنترل مستقیم موسیقی وجود دارد که با فشردن آن ها فارغ از منوئی که گوشی در حال حاضر در آن قرار دارد پلیر موسیقی دستگاه احضار می شود. کمی پائین تر و بر بدنه فلز گونه گوشی در این بخش، دو Soft-Key کاملا باریک همراه با کلید D-Pad دستگاه جای گرفته است که از ابعاد مناسب و Feedback مطلوبی بهره می برد. هر سه کلید موجود در این بخش با حاشیه ای نارنجی (یا بنفش) احاطه شده اند که در جذابیت های گوشی در اولین نگاه تاثیر فراوانی داشته است ولی شباهت فراوانی به رنگ نارنجی معروف گوشی های سری واکمن سونی اریکسون دارد.

 

samsung_m3200_beat_s_03.jpg

 

با اسلاید کردن گوشی رو به بالا صفحه کلید کاملا مجزا و بسیار بزرگ گوشی پدیدار می شود که در راحتی استفاده نمونه ای کم نظیر است. انتقال کلیدهای برقراری و رد تماس همراه با کلید C مهمترین ویژگی قابل ذکر در این مجموعه است ساختاری که احتمالا برای اولین بار در LG Shineاستفاده شد. نکته جذاب دیگر در این قسمت استفاده از Letter های همرنگ با رنگ نارنجی بدنه است که هماهنگی فوق العاده ای را با بقیه قسمت های دستگاه مخصوصا نوار نارنجی رنگ ضخیمی که در بخش پائین لبه بالا رونده گوشی جای گرفته بوجود آورده است. رنگ یک دست نارنجی پشت دستگاه در لبه بالا رونده آن، جلوه دو چندانی به گوشی مخصوصا در هنگام مکالمه با Slide باز می دهد.

 

samsung_m3200_beat_s_04.jpg

 

المان های جای گرقته در دور تا دور گوشی یکی از بزرگترین نقاط قوت 3200 محسوب می شود در اینجا و در سمت چپ گذشته از Rocker تغییر صدای دستگاه همراه با یکی از اسپیکرهای استریوی گوشی، پورت 3.5 میلیمتری اتصال هدست و کلید میانبر فعال سازی پلیر گوشی جای گرفته اند که همانطور که آیکون نقش بسته بروی این دکمه نشان می دهد فشار طولانی تر بروی آن دسترسی مستقیمی به مرورگر اینترنت را فراهم می کند. محلی برای اتصال بند به گوشی دیگر بخش قابل ذکر در این قسمت است.
سمت راست گوشی شامل دومین اسپیکر استریوی گوشی همراه با دکمه تک حالته شاتر دوربین و پورت اختصاصی سامسونگ در اتصالات سیمی ست که با یک پوشش پلاستیکی محافظه می شود. بالا و پائین دستگاه نیز به سبک دیگر نمونه های کشوئی فاقد هرگونه کنترلر قابل ذکری ست.

 

samsung_m3200_beat_s_05.jpg

پشت گوشی طراحی جذاب و زیبائی دارد در اینجا از چندین دایره هم مرکز سفید رنگ استفاده شده است که نشان سامسونگ و دوربین 2 مگاپیکسلی گوشی را در بر گرفته اند و عدم وجود فلش، کاور و آینه عکاسی از خود خبر از یک دوربین معمولی و عادی را می دهد. از دیگر موارد قابل ذکر در این قسمت نوشته حک شده در پائین این بخش است که حاکی از استفاده از چیپ ست صوتیBang & Olufsen ICE Power در ساختار گوشی ست که برخلاف تصور اولیه تاثیری در صدای خروجی دستگاه نسبت به مدل های فاقد این چیپ ست نداشته و تنها مصرف انرژی را در آن تعدیل کرده است. با گشودن کاور این قسمت باتری 800mAh گوشی پدیدار می شود که در بر طبق آمار رسمی قادر به روشن نگاه داشتن دستگاه برای 400 ساعت در حالت آماده به کار و 7 ساعت در هنگام استفاده می باشد. در دنیای واقعی و در یک استفاده متوسط حداکثر تا 3 روز می توان بروی این باتری حساب کرد در زیر باتری محل جایگیری سیمکارت و البته کارت حافظه Micro SD گوشی ست که استفاده از این محل برای جایگذاری کارت حافظه امکان Hot Swap را از آن می گیرد.

 

samsung_m3200_beat_s_06.jpg

 

اینترفیس استفاده شده در گوشی در قیاس با دیگر نمونه های غیر هوشمند سامسونگ در مدل های اخیر  از لحاظ ظاهری بهبود یافته است در صفحه اصلی موارد جزئی و همیشگی این بخش به نمایش در آمده اند در اینجا گذشته از نشانگرهای وضعیت باتری و آنتن همراه با تاریخ و زمان، نشانگرهای وضعیت ارتباطات گوشی همراه با وظیفه Soft-Key ها در قسمت پائین دیده می شوند که در مجموع با اینکه مجموعه ساده ای را تشکیل می دهد اما از لحاظ ظاهری در وضعیت مناسبی به سر می برد. منوی اصلی دستگاه در حالت پیش فرض به فرم ماتریسی 4×3 است که تنها نام آیکون Highlight شده در آن به نمایش در می آید. موارد استاندارد همیشگی سامسونگ در منوی اصلی همچون استفاده از فرمت لیستی در زیر منوها و یادآوری آخرین آیکون به نمایش درآمده در آخرین بازدید در اینجا نیز دیده می شود.
دفترچه تلفن موجود در 3200 نسبت به دیگر نمونه های سامسونگ تفاوت عمده ای را نشان نمی دهد و تنها نکته منفی مشهودی که در آن دیده می شود کاهش ظرفیت این دفترچه تلفن به 500 عنوان است. در اینجا کنتاکت های ذخیره شده در حافظه داخلی و سیمکارت بصورت همزمان و یا بصورت جدا جدا قابل نمایش هستند و جستجو در میان آنها به مانند همیشه تنها از میان اسامی اول افراد صورت می گیرد. امکان افزودن اطلاعات فراوان برای هر کنتاکت و قرار دادن آنها در گروه های مختلف برای فیلتر نمودن تماس ها همراه با امکان انتقال تمامی کنتاکت ها بصورت تکی یا گروهی بوسیله بلوتوث به دستگاه های مشابه از دیگر امکانات این بخش محسوب می شود. قابلیت ذخیره کنتاکت ها بروی کارت حافظه امکان دیگری ست که این قسمت در اختیار کاربران قرار می دهد. منوی ذخیره اطلاعات تماس ها نیز تغییر چندانی نکرده است این منو که همچون قبل از هر دو طریق فشردن کلید Call در صفحه کلید اصلی و از طریق Call Log در منوی اصلی قابل دسترسی ست اطلاعاتی در مورد تمامی تماس های دریافتی، ایجاد شده و از دست رفته در اختیار کاربران قرار می دهد و علاوه بر این امکان قرار دادن مستقیم شماره های موجود در هر کدام از بخش های مذکور بطور مستقیم در لیست سیاه (Reject List) وجود دارد که با اینکار شماره مورد نظر (که البته بلافاصله Reject می شود) بدون اشاره به قرار داشتن در لیست سیاه در این منو همچنان دیده می شود. M3200 در کارکرد بعنوان یک تلفن عملکرد درخشانی دارد که صدای بسیار بلند زنگ همراه با ویبره قوی و صدای تماس عالی در این ماجرا نقش مهمی را ایفا می کند. افکت های گرافیکی در هنگام شماره گیری و شماره گیری هوشمند (Smart Dialing) همانند اکثر نمونه های اخیرسامسونگ در 3200 نیز دیده می شود.

 

samsung_m3200_beat_s_07.jpg

یکی از تفاوت های مهمی که در قیاس با اکثر مدل های اخیر سامسونگ در این کلاس دیده می شود File Manager بکار گرفته شده در M3200 است جائیکه محتوای کارت حافظه بصورت یک فولدر جداگانه در زیر فولدرهای همیشگی تفکیک محتوائی جای دارد که این برای قسمتی که در یک Music Phone بسیار مورد استفاده قرار می گیرد نکته منفی مشهودی ست. سرعت گوشی در گشودن محتوای کارت حافظه بهبود قابل ملاحظه ای نسبت به قبل یافته است و دستگاه در کارکرد با کارتهای حجیم 4 و 8 گیگابایتی نیز مطلقا با مشکلی روبرو نمی شود. حافظه داخلی بکار گرفته شده در M3200 نیز به میزان 72 مگابایت است. گالری نمایش تصاویر همانطور که به راحتی می توان حدس زد بخشی از File Manager گوشی ست که با گشودن فولدر های محتوی تصاویر احضار می گردد در اینجا همانند همیشه امکان نمایش ماتریسی عکس ها و مرتب نمودن آنها بر اساس زمان، حجم، نوع و اسم وجود دارد. نمایش تمام صفحه تصاویر و امکان زوم در تصاویر نیز در این قسمت دیده می شود.

 

samsung_m3200_beat_s_08.jpg

 

اما بدون شک مهمترین قسمت گوشی را پلیر موسیقی آن تشکیل می دهد، جائیکه M3200 با داشتن امکانات برتری چون اسپیکرهای استریو، پورت 3.5 میلیمتری اتصال هدست، چیپ ست صوتی Bang & Olufsen و امکان کنترل موسیقی بوسیله شتاب سنج داخلی کاملا برای پخش موسیقی بهینه شده است. یکی دیگر از مشخصات برجسته ای که در امر موسیقی در M3200 پیش بینی شده است استفاده از تکنولوژِی DNSe و یا Digital Natural Sound Engine است که برطبق ادعای سامسونگ محدودیت دستگاه در حجم صدای خروجی از اسپیکرها و هدست های کوچک وسایل پرتابل را برداشته و  صدائی سه بعدی با باس فراوان تولید می کند. ظاهر پلیر دستگاه در مقایسه با دیگر نمونه های سامسونگ در این رده تغییر خاصی را نشان نمی دهد و همچنان مشخصات استانداردی همچون دسته بندی اتوماتیک Track ها در چندین Playlist  مختلف و امکان استفاده از اکولایزرهای متفاوت را در اختیار کاربر قرار می دهد. فرمت های مورد پشتیبانی توسط این پلیر نیز شامل WMA، MP3 و خانواده AAC می گردد. اما گذشته از قابلیت استاندارد پخش موسیقی در 3200 مشخصات برتر دیگری نیز در آن به چشم می خورد که مطمئنا قابلیت کنترل پلیر بوسیله شتاب سنج داخلی که شباهت فراوانی به Shake Control در سونی اریکسون دارد، چشمگیرترین آن می باشد. این قابلیت نوظهور در گوشی های سامسونگ که این بار Motion Play نام گرفته است علاوه بر امکان حرکت به آهنگ قبلی و بعدی و اجرای درهم (Shuffle) آهنگ ها، قابلیت Play/Pause آهنگ در حال اجرا با یک تک ضربه و Mute کردن آهنگ با پشت و رو کردن دستگاه را دارد که این آخری به مانند نمونه های نوکیائی و سونی اریکسونی در هنگام دریافت تماس نیز می تواند صدای زنگ را قطع کند. دیگر قابلیت جالب دیگری که در 3200 می توان دید و این بار نیز ردپای سونی اریکسون را به وضوح در آن می توان حس کرد، Mood-based Track Sorting نام دارد که از روی حالتی که شخص در آن قرار دارد آهنگ های متناسب را پخش می کند و نگفته پیداست که شباهت فراوانی با قابلیت SenseMe در سونی اریکسون دارد و در اینجا نیز به مانند رقیب سونی اریکسونی این قابلیت تنها در حالتی در دسترس است که آهنگ ها از طریق نرم افزار مخصوصی تحلیل شده و سپس به گوشی منتقل شوند. یکی دیگر از نوآوری های سامسونگ در این گوشی قابلیت نوظهور Auto EQ است که با توجه به نوع آهنگ در حال پخش بصورت خودکار اکولایزر متناسب با آن را برای آهنگ به کار می گیرد. لیست کپی کاری های سامسونگ در این بخش با Application دیگری تحت عنوان Shazam’s Find Music کامل می شود که کارکرد کاملا مشابه ای با TrackID دارد و با ضبط محتوای در حال پخش و ارسال آن به سرور، نام Track و نام خواننده آن در اختیار کاربر قرار می دهد که این در قیاس با TrackID که علاوه بر نام خواننده و Track یاد شده دیگر آهنگ های موجود در آلبوم را به همراه لینک مستقیمی برای دانلود تمامی Track ها در دسترس قرار می دهد فاصله فراوانی دارد. صدای خارج شده از بلندگوهای استریوی گوشی در حد بسیار مطلوبی قرار دارد بطوریکه در بلندی از 6500Classic و در کیفیت از N81 به راحتی عبور کرده است. پخش کننده ویدئوی دستگاه اما آنچنان که انتظار داریم عمل نمی کند این پخش کننده که ظاهری بسیار معمولی و کلاسیکی دارد، تنها قادر به نمایش ویدئو به فرم عمودی بوده و نمایش در حالت تمام صفحه افقی برای آن تعریف نشده است البته امکان حرکت سریع رو به عقب و جلو در آن دیده می شود. رادیوی FM با پشتیبانی از RDS تنها بخش باقی مانده در این قسمت است این رادیوی زیبا که بصورت خودکار ایستگاه های رادیوئی را شناسائی و ذخیره می کند به قابلیت ضبط محتوا و خاموش شدن اتوماتیک نیز مجهز است.

 

samsung_m3200_beat_s_09.jpg

 

دوربین 2 مگاپیکسلی گوشی همانطور که از ظاهر آن و عدم بکار گیری فلش، آینه و کاور در آن می توان حدس زد یک نمونه بسیار ساده و معمولی ست که فوکوس اتوماتیک نیز در آن وجود ندارد (البته برای دستگاهی که نام Music Phone را بر خود دارد، دوربین یک وسیله جانبی به تمام معنی ست). اینترفیس استفاده شده در این دوربین را بارها در گوشی های غیر هوشمند سامسونگ در ماه های اخیر دیده ایم این پوسته که اولین بار در G800 بکار گرفته شد، دارای ظاهری کاملا مشکی با تنظیماتی که بصورت افقی در پائین صفحه جای گرفته اند می باشد تنظیمات برجسته قابل ذکر در این قسمت شامل White Balance، ابعاد تصویر، حالات عکاسی، افکت های رنگی و تایمر سرخود می گردد. کیفیت عکس های گرفته شده توسط این دوربین با اینکه در قیاس با نمونه های متوسط این کلاس هم حرف چندانی برای گفتن ندارد اما برای یک دوربین بدون فوکوس اتوماتیک و در میان 2 مگاپیکسلی ها نسبتا مطلوب ارزیابی می شود. در رده فیلمبرداری نیز این دوربین نمونه چندان موفقی نیست چرا که حداکثر رزولوشن فیلمبرداری در این دوربین QCIF با 15 فریم در ثانیه است که نمی توان برای آن کارکرد دیگری بجز به نمایش درآمدن در صفحه نمایش گوشی متصور شد.
امکانات گوشی در رده ارتباطی شامل موارد کاملا استاندارد و معمولی می گردد در اینجا برای برقراری ارتباطات رادیوئی از چهار باند GSM بهره گرفته شده است و بعلت عدم پشتیبانی گوشی از 3G خبری از فرکانس های HSDPA در این قسمت نیست. ارتباطات پر سرعت دستگاه شامل EDGE، GPRS و HSCSD می گردد و تنها گزینه ارتباطات برد کوتاه بلوتوث نسخه 2.0 با پشتیبانی از A2DP ست. پورت USB 2.0 نیز ارتباط سیمی دستگاه با کامپیوتر را برقرار می کند.

 

samsung_m3200_beat_s_10.jpg

Samsung M3200 Beat s اولین تجربه سامسونگ در ارائه یک Music Phone تمام عیار است که با اینکه همچنان از رقبای دیرینه خود یعنی سری Walkman از سونی اریکسون و سری XpressMusic از نوکیا فاصله فراوانی دارد اما با توجه به سابقه سامسونگ در بهبود همیشگی محصولات خود آینده بسیار روشنی را در پیش روی خود می بیند و مطمئنا در آینده بسیار نزدیک بزرگان این رده نام سری Beat را بعنوان رقیبی تازه و قدرتمند در کنار خود خواهند دید. از معرفی 3200 زمان نسبتا کوتاهی می گذرد و سامسونگ قرار است این گوشی زیبا را با قیمتی کاملا مناسب تا پایان اکتبر 2008 به بازار ارائه کند.

 

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

4 دیدگاه

  1. با این توضیحات کامل شما ، دیگر جایی برای صحبت نمی ماند .نمی دانم در مهندسین این کپی کاری بزرگ اصلا هوش و استعداد ی برای خلاقیت ایده جدید هست یا نه ؟
    به هر حال این راحت ترین سیاست ممکن است که کمترین ریسک پذیری را دارد . وقتی محصولی در بازار کاملا جا میافتد ، سریعا سامسونگ را هم پشت سر او می بینید .
    به نظرم محصولات این شرکت از نظر تکنیکی ارزش چندانی ندارد هر چند در بازار دارای رتبه بالا از نظر میزان فروش گوشی ها است .
    یک سوال ؟
    در رده بندی جهانی آیا درآمد حاصل از نسبت تعداد تولید به فروش مورد استناد قرار میگیرد یا درآمد حاصل از فروش بدون توجه به مقدار تولید ؟

  2. آرش جان دستت درد نکنه عالی بود.این اولین تجربه سامسونگ تو بخش موزیک نیستF300که یک گوشی فوق العاده زیبا در طراحی و صدا عالی ست وF400که امسال به عنوان بهترین Music Phone انتخاب شد.

ارسال یک پاسخ