پلیرهای جدید ‏Samsung‏ : قدم در قلمرو بلوتوث

13
4037

همانگونه که از تکنولوژی رو به جلوی امروزه انتظار میرود کم کم مرزهای میان دسته بندی کالاهای دییجیتالی کاملا به هم ‏نزدیک میشود بطوریکه این روزها فناوری های استفاده شده در یک کالای دیجیتالی را می توان در محصولی دیگر در رده ای ‏متفاوت نیز پیدا نمود بعنوان مثال وجود دوربین و یا پخش کننده موسیقی در درون یک گوشی موبایل به امری کاملا عادی بدل ‏شده است.  این بار و در این مقاله مختصر، به بررسی دستگاههای جدید پخش موسیقی ‏Samsung‏ می پردازیم که تقریبا برای ‏اولین بار است که در ساختار داخلی آنها از تکنولوژی کاملا کاربردی بلوتوث نیز استفاده شده است. با ما باشید.‏

حدودا 2 هفته پیش در تاریخ 12 سپتامبر در سالن ‏Samsung Gallery‏ در مرکز مسکو، مدعوین شاهد نمایش سه محصول ‏جدید این شرکت پیشرو کره ای بودند. محصولاتی که هر کدام برای خود حرفهای فراوانی برای گفتن داشتند.
این سه دستگاه ‏که دوتای آنها شباهت کاملی با پلیرهای قبلی ‏Samsung‏ داشتند عبارت بودند از مدلهای  : ‏YP-P2‎،YP-S5‎‏ و ‏YP-T10‎‏ که دو ‏مدل آخری به ترتیب نمونه های مورد طوفان واقع شده مدلهای ‏K5 ‎‏ و ‏T9‎‏ میباشند ولی از میان این سه مدل نمونه ‏P2‎‏ ‏دستگاهی ست که شاید بیشتر از همه شرکت اپل و عمو استیو عزیز را عصبانی کند چرا که اگر به یاد داشته باشید سال ‏پیش در همین حدود ها بود که استیو جابز ریاست محترم اپل در یک نمایش بسیار سانتی مانتال و با کلی امید و آرزو اولین ‏گوشی شرکت خود با نام ‏iPhone‏ را به حضار معرفی کرد. گوشی که قرار بود بنا به گفته جابز اولین گوشی دنیا باشد که با ‏اینترفیسی کاملا ‏Touchscreen‏ به بازار بیاید آرزویی که توسط ‏LG‏ و گوشی ‏Prada‏ به باد رفت زیرا که ‏Prada‏ زودتر از ‏iPhone‏ به ‏بازار آمد ولی این گوشی پر عشوه اپل بعد از حدود 9 ماه تجربه بازار آمریکا، تازه قرار است به انگلستان هم برود.
بگذریم  حالا ‏هم که این جناب جابز آمد یک نفس راحت بکشد یک آسیائی دیگر دوباره اپل را غافلگیر کرد زیرا اگر به سایت اینترنتی اپل ‏مراجعه کنید می بینید که  هنوز یک ماه هم نشده که طفلی ها نسخه تمام ‏Touchscreen‏ آی پاد را به نمایش گذاشته اند (و ‏از قرار معلوم حالا حالا ها هم قصد به بازار وارد کردن آن را حداقل تا کریسمس ندارند)  که ‏Samsung‏ با معرفی مدل بی نظیر ‏P2‎‏ تمام توجه ها را به خود جلب کرده است (البته این بار و در مورد این آی پاد جدید واقعا مقاومت کردن کار آسانی نیست و ‏برای اولین بار امکانات فراوان با طراحی زیبای اپل همراه شده است و محصولی کاربردی و بسیار زیبا متولد شده است).

 

Samsung T10

این ‏پلیر استثنائی و زیبا دارای رابط کاربری (‏GUI‏)کاملا حساس به تماس است که در آن از تکنولوژی جدید و انحصاری ‏Samsung‏ که ‏ضربات انگشت را دنبال می کند استفاده شده است. ابعاد این پلیر زیبا عبارت است از 9.9×52×100 میلیمتر که در قیاس با ‏iPod‏ کاملا جمع و جور تر است.
در اولین برخورد با ‏P2‎‏ صفحه نمایش بزرگ و حساس به تماس آن اولین چیزی ست که کاملا ‏جلب توجه می کند. ابعاد این صفحه نمایش 3 اینچ است که بارزولوشن 272×480 پیکسل تصاویری بسیار شفاف از خود به ‏نمایش می گذارد (مقایسه کنید با رزولوشن 320×80‏‎ ‎پیکسلیiPod Touch‏).
در زیر این صفحه نمایش نیز دکمه گرد کاملا ‏حساس به تماسی قرار گرفته است که بیش از پیش در نگاه اول آن را به یک گوشی موبایل شبیه می کند. یکی از نکات جالب ‏در ظاهر این پلیر این است که در قسمت رویی پلیر هیچ نشان یا آرمی دیده نمیشود که در نوع خود جالب توجه است . شاید ‏تنها نکته منفی که در ظاهر ‏P2‎‏ بتوان پیدا نمود بدنه تمام پلاستیکی آن است که احتمال آسیب دیدن آن را افزایش میدهد ‏‏(البته نماندن اثر انگشت بروی این بدنه را نباید از یاد برد).

samsung_t10-1.jpg

اگرچه هنوز اطلاعات کاملی از امکانات جانبی و فرمت های قابل ‏پخش ‏P2‎‏ منتشر نشده است ولیکن صحبت از پشتیبانی گسترده از فرمت های صوتی و تصویری بهمراه قابلیت ‏Mass Storage‏ ‏بهمراه رادیو ‏FM‏ و البته بلوتوث می شود که در این میان شاید جذاب ترین نکته در ساختار ‏P2‎‏ پشتیبانی از بلوتوث نسخه 2.0 ‏بهمراه قابلیت ‏A2DP‏ ست که برطبق گفته های ‏Samsung‏ توانائی ساپورت همزمان سه هدست بلوتوث را بطور همزمان دارد. ‏
بلوتوث در پخش کننده های موسیقی امکانی کاملا به درد بخور است چرا که همواره دو ضعف عمده در هنگام استفاده از ‏MP3 ‎Player‏ ها احساس می شود که یکی مشکل همیشگی سیم های دست و پاگیر هدست بوده و مساله دوم عدم امکان به ‏اشتراک گذاشتن فایل های موجود در دستگاه با دیگران می باشد که مشکل اول با استفاده از هدست استریو بلوتوث کاملا از ‏میان میرود و در مورد دوم نیز هنوز صحبت رسمی در این مورد در سایت ‏Samsung‏ درج نشده است چرا که  معمولا بلوتوث در ‏این دستگاهها جهت نقل و انتقال فایل زیاد کاربرد ندارد مثلا چندین سال پیش آن زمانی که هنوز این بلوتوث نسخه 2 به دنیا ‏هم نیامده بود پلیری از شرکت ‏MSI‏ در بازار بود که آن هم دارای بلوتوث بود ولیکن تنها جهت استفاده از هدست. بهمین علت ‏تا در این مورد صحبت رسمی نشده است می توان این امتیاز و برتری را به پلیر ‏iPod Touch‏ داد چراکه در ساختار داخلی آن از ‏گیرنده ‏Wi-Fi‏ استفاده شده است (مرورگر اینترنتی نیز در درون آی پاد جدید وجود دارد). نکته دیگری که در مورد این بلوتوث می ‏توان به آن اشاره کرد این است که صدای در حال پخش از دستگاه را می توان به اسپیکرهای بلوتوث مخصوص نیز انتقال داد.‏
P2‎‏ در سه رنگ سفید ، مشکی و قرمز شرابی تولید شده است و حافظه داخلی آن نیز چهار و هشت گیگابایت با تکنولوژی ‏NAND‏ است که البته بر طبق شنیده ها نمونه های 2 گیگابایتی آن هم در بعضی کشورها توزیع خواهد شد.‏

 

Samsung YP-P2پلیر دیگری که در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شد ‏YP-S5‎‏ نام  داشت که شباهت کاملی با سلف خود یعنی ‏K5‎‏ ‏دارد، پلیری که بیش از هر جای دیگری شهرتش را از کلیپ های ‏Fergie‏ کسب نموده است مدلی که در زمینه طراحی کاملا با ‏دیگر پلیر ها موجود در بازار تفاوت دارد چراکه با از پهلو گشودن آن اسپیکرهای نسبتا بزرگ آن پدیدار می شود که صدایی کاملا ‏فراگیر و بلند دارند.
در مقایسه با ‏K5‎‏ این پلیر جدید کمی لاغر تر شده است که این موضوع بنا به گفته مسئولان ‏Samsung‏ ‏باعث بالاتر رفتن صدای اسپیکر دستگاه می شود. صفحه نمایش 2 اینچی ‏S5‎‏ دارای رزولوشن 176×220 پیکسل است که به ‏غیر از ابعاد آن (‏K5‎‏ دارای صفحه  نمایش 1.8 اینچی ست)تقریبا همانی است که در مدل قبلی یعنی ‏K5‎‏ دیده بودیم  با اینحال ‏کیفیت تصاویر ارائه شده توسط آن در سطح بسیار بالائی ست .
از دیگر تغییرات ظاهری در ‏S5‎‏ تغییر فرم و شکل شبکه شبکه ‏های روی اسپیکر دستگاه است که به فرم دو دایره و خط هایی در میان ایندو طراحی شده است.
از تغییرات مهم در ساختار ‏S5‎‏  گذشته از پشتیبانی از فایل های ویدئویی (امکانی که در ‏K5‎‏ وجود نداشت) و ‏Line-In Recording‏، بلوتوث نسخه 1.2 ‏دستگاه است که علاوه بر کاربردی که در بالا به آن اشاره شد یک کاربرد جالب و کاربردی دیگر نیز می توان برای آن در نظر ‏گرفت: فرض کنید در هنگام گوش دادن به یک آهنگ از طریق هدست بلوتوث دستگاه ناگهان گوشی تلفن همراهتان نیز زنگ ‏می خورد در اینجاست که اگر بلوتوث گوشی نیز فعال باشد می توان بدون آنکه هدست ها را از گوش خارج کنید توسط پلیر به ‏تماس وارده پاسخ دهید.‏
سومین پلیری که ‏Samsung‏ به معرفی اش پرداخت مدل ‏YP-T10‎‏ بود که آن نیز بدون شک فرزند پلیر موفق ‏‎ T9‎‏به حساب می ‏آید و تنها تغییری که در نگاه اول میان این دو رخ داده است تغییر شکل ساختار بیضی شکل ‏T9‎‏ به مدلی کاملا مستطیلی ‏است.
این بار نیز مثل دو مدل قبلی  دستگاه کاملا ‏Touchscreen‏ طراحی شده است و دکمه های تخت و عدم وجود آرم و ‏نشان ‏Samsung‏ بروی آن به دستگاه ظاهری حرفه ای می بخشد. صفحه نمایش ‏T10‎‏ در مقایسه با برادر ‏T9‎‏ اش بزرگتر شده ‏و به 2 اینچ رسیده است و رزولوشن آن نیز کاملا دستخوش تغییر شده است چرا که رزولوشنی معادل 240×320 پیکسل برای ‏یک پلیر کوچک کاملا ایده آل به نظر میرسد و تصاویر به نمایش در آمده توسط این دستگاه اگرچه کوچک ولی کاملا حرفه ای و ‏درخشان هستند.
منوهای دستگاه دارای دو مدل نمایش هستند یکی حالت عادی لیست مانند و دیگری نمایش کارتونی هر ‏آیکون که به نظر میرسد برای سنین پیش دبستانی کاملا جذاب است! امکانات موجود در دو مدل پیشین در اینجا نیز وجود دارد ‏و امکان نمایش ویدئو بهمراه بلوتوث نسخه 2.0 نیز برای آن در نظر گرفته شده است.‏
همزمان با ارائه این سه مدل ، ‏Samsung‏ نسبت به ارائه هدست استریو بلوتوث مدل ‏BH270‎‏ و اسپیکر بلوتوث مدل ‏BS300‎‏ ‏اقدام کرده است که شاید بهترین چیزی باشد که بعنوان وسیله جانبی بتوان برای این پلیرها تهیه کرد.‏

اشاره:
مطلب فوق با کمی تلخیص در شماره 254 هفته نامه عصر ارتباط مورخ شنبه سی و یکم فروردین 1387 نیز به چاپ رسیده است

توجه: این مقاله بطور اختصاصی برای writeage.com نوشته شده است. درج تمام یا قسمتی از این مطلب، تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

13 دیدگاه

 1. با عرض سلام و خسته نباشید ،
  میخواستم بپرسم که چطور میتونم p2 رو با اسپیکرbs300 جفت کنم که بتونم موزیک هارو از اسپیکر گوش کنم؟با تشکر

 2. با سلام آرش جون یه سوال خیلی مهم دارم . آیا بوسیله ی بلوتوث p2 میشه از گوشی بلوتوث بگیریم و بدیم؟ منظورم آهنگ واحیانا فیلم تو رو خدا جواب بده.

 3. سلام . من این موزیک پلیر استثنایی رو تهیه کردم ولی سوالی که ار آرش دارم اینه که آیا میشه این دستگاه رو با برق شارز کرد؟ مثلا در مورد دستگاههای دیگه؟ آیا اصولا شارز موزیک پلیرها با برق خانگی مشکلی ایجاد نمیکنه؟ چون من تا حالا با یو اس پی کامپیوترم شارزش کردم. منتظر پاسخ شما هستم.

 4. اینطوری بگم که فقط سامسونگ . […] . لطفا ال جی رو با سامسونگ مقایسه نکنید .
  سامسونگ توی زمینه تکنولوژی خداست . ام پی تری پلیرهاش هم که حرف اول رو میزنه از نظر من . مخصوصا اون اولی که ترکوند

 5. با سلام به شما
  محصولات جدید Cowon حدود یک ماهی ست که در آمریکا به معرض فروش گذاشته شده اند اطلاعات کاملی از قیمت و نظرات خریداران را از اینجا می توانید پیدا کنید
  با تشکر

 6. شاهین جان سلام
  فکر کنم در این زمینه کمی سوء تفاهم شده چرا که کسی منکر زیبائی و در بعضی موارد کارائی دستگاه های ساخت این شرکت نیست ولیکن شما نیز مطمئنا تصدیق می کنید که گوشی همانند iPhone اولین تجربه شرکت اپل در این زمینه است و از این لحاظ اگر دارای مشکلاتی نیز باشد آنچنان چیز عجیبی نیست . و بازهم مطمئنا تصدیق خواهید کرد که سابقه شرکت هایی نظیر سامسونگ و ال جی در امر تولید گوشی موبایل از اپل بسیار بیشتر است لذا شما به درستی به این موضوع اشاره کردید که کلاس کاری اپل (در امر تولید موبایل)در حد کلاس کاری شرکت های با سابقه ای همچون سامسونگ و ال جی نیست (نوکیا و موتورولا و سونی اریکسون به کنار). در مورد موضوع MP3 Player نیز شکی در زیبائی iPOD Touch نیست ولیکن باز هم مثل همیشه شرکت اپل امکانات جانبی زیادی در آن تعبیه نکرده است شاید مهمترین تغییر به غیر از حساس به تماس بودن آن تعبیه یک گیرنده Wi-Fi در آن است که کافی ست آن را با محصول جدید شرکت کره ای -آمریکائی COWON با نام COWON Q5 مقایسه کنید که در آن یک صفحه نمایش 5 اینچی حساس به تماس با 16 میلیون رنگ بهمراه بلوتوث ،اینفرارد،Wi-Fi ،HSCSD ،قابلیت ضبط و پخش تصویر بهمراه قابلیت USB Host و یک هارد 40 یا 60 گیگابایتی گنجانده شده است که تازه این، همه امکانات این پلیر نیست و نکته ای دارد که بدون شک بسیار تعجب می کنید : تعبیه ویندوز در ساختار داخلی آن بهمراه Internet Explorer .هنوز تمام نشده در این پلیر یک گیرنده GPS نیز وجود دارد و تازه جالب است بدانیدکه قیمتی که برای آن تعیین کرده اند چیزی حدود 500 دلار است .پس ببینید که فرق یک شرکت تولید کننده با کیفیت فوق العاده که این همه امکانات را در یک وسیله زیبا قرار میدهد با اپل که کلیه محصولاتش را بگونه ای معرفی می کند که انگار همین چند لحظه پیش از مریخ آمده اند در چیست؟

 7. اپل از هر لحاظ بهترین است . اون از آیفون … اون هم از آی پاد تاچی که جدیدا زده
  محصولات اپل شاهکارند . همین و بس
  من هم نمی دانم این سایت چه دشمنی ای با اپل دارد که در هر مطلبی که می نویسند تو سر این اپل می کوبند .
  کلاس آیفون و آی پاد در حد این محصولات نیست و lg و samsung هرچقدر زور بزنند باز هم نمی تواند محصولاتی را در حد محصولات اپل تولید کنند

 8. تو واقعا میتونی آی فون رو با بدنه ی آلومینیومی و ال سی دی شیشه ای با این پلیر پلاستیکی مقایسه کنی ؟

ارسال یک پاسخ