Snapdragon X60 مودم 5 نانومتری 5G با سرعت دانلود 7.5Gbps

0
638
Snapdragon X60 مودم 5 نانومتری 5G با سرعت دانلود 7.5Gbps

درست یک سال پیش بود که کوالکام اولین تجربه مودم نسل پنجمی خود را با نام Qualcomm X50 معرفی شد که از آن در کنار پروسسور Snapdragon 855 به عنوان مودم 5G اکسترنال استفاده می‌شد و در طی یک سال گذشته بارها در گوشی‌های مختلف به‌کار گرفته شد. نزدیک به دو ماه پیش در اواخر سال 2019، شرکت کوالکام از چیپ‌ست پیشرفته جدید Snapdragon 865 خود رونمایی کرد که بار دیگر فاقد مودم 5G داخلی بوده و از یک مودم اکسترنال دیگر به نام X55‌ بهره می‌برد. این شرکت حالا امروز از جدیدترین و پیشرفته‌ترین مودم موبایلی نسل پنجمی خود رونمایی کرده که Snapdragon X60 نام دارد و برای اولین در این رده با لیتوگرافی 5 نانومتری ساخته شده است.

Snapdragon X60 از لحاظ سرعت تفاوتی با X55 پیشین این شرکت نداشته و در اینجا نیز از همان سرعت 7.5Gbps برای دانلود و 3 گیگابیت بر ثانیه در آپلود پشتیبانی می‌شود. این مودم امکان کارکرد در هر دو ورژن اتصال 5G ینی امواج میلی‌متری (mmWave) و امواج زیر 6 گیگاهرتز (sub-6GHz) را داشته و بدین‌ترتیب روی کاغذ می‌توان از آن در تمامی شبکه‌های نسل پنجمی بهره گرفت. این مودم برای تکمیل تطابق خود با شبکه‌های مختلف، از نتورک‌های TDD و FDD نیز پشتیبانی می‌کند و نگفته پیداست که جدا از 5G، امکان برقراری ارتباط تحت شبکه‌های قدیمی‌تر 3G ،4G و 2G را نیز خواهد داشت.

Snapdragon X60 مودم 5 نانومتری 5G با سرعت دانلود 7.5Gbps

با یکسان بودن سرعت دانلود و آپلود این مودم، مهم‌ترین مزیت آن در مقایسه با X55 بی‌شک به اندازه آن به لطف لیتوگرافی 5 نانومتری باز می‌گردد. مزیت دیگر این مودم را باید در فناوری خاصی به نام dynamic spectrum sharing‌ یا DSS جست‌وجو کرد که به اپراتورها، اجازه به‌کارگیری باندهای شبکه LTE را برای سرعت‌های شبکه بالاتر و ارتقاء عملکرد 5G می‌دهد. گزینه voice over new radio یا به اختصاصی VoNR دیگر جذابیت این مودم به حساب می‌اید که از طریق آن امکان انتقال صوت بر بستر با کیفیت و پر سرعت 5G فراهم می‌شود.

اسمارت‌فون‌های مجهز به مودم Snapdragon X60 به گفته کوالکام قرار است از ابتدای سال 2021 به بازار عرضه شوند که این احتمالا به معنای حضور آن‌ها در نسل بعدی پروسسورهای پرچمدار این برند با نام احتمالی Snapdragon 875 خواهد بود.

منبع

ارسال یک پاسخ