گزارش مالی سونی در سال 2014: موبایل سونی همچنان ضررده

0
1097
نتایج سود و زیاد سونی در سال مالی 2014

مشکلات سونی در بخش‌های مختلف این شرکت از نزدیک به یک سال پیش آغاز شد جایی‌که این برند مجبور به فروش بخش لپ‌تاپ‌های وایو شده و سپس نیز گزارش‌هایی از قسمت‌های ضرردهی چون موبایل و تلویزیون به گوش رسید. اطلاعات مالی این برند این بار برای سال مالی 2014 به‌صورت رسمی منتشر شده و در طی آن شرایط تا حدودی نسبت به پیش‌بینی‌های اولیه بهبود یافته است.

سال مالی 2014 سونی در ماه مارچ جاری به پایان می‌رسد و گزارش منتشر شده نیز به همین دوره تعلق دارد. در این گزارش میزان ضرر کمتر از پیش‌بینی‌ها اولیه و میزان درآمد نیز فراتر از برآوردهای قبلی به نظر می‌رسد. در این گزارش طبق انتظار سود اصلی به دو واحد پلی‌استیشن و سنسورهای تصویری تعلق دارد اما بخش موبایل سونی همچنان ضررده ارزیابی می‌شود. میزان فروش موبایل سونی در چین در حضور شرکت‌های متعدد چینی کاهش یافته و سونی پیش‌بینی قبلی خود مبنی بر فروش 41 میلیون دستگاه تا پایان سالی مالی جاری را به 39.2 میلیون عدد کاهش داده است که این به معنای آن است که در سه ماه منتهی به مارچ تنها 8 میلیون موبایل سونی به فروش رسیده است. این رقم در بین سه فصل قبلی این سال مالی کمترین میزان فروش سونی در این زمینه به حساب می‌آید.

گزارش مالی سونی در سال 2014: موبایل سونی همچنان ضررده

در این میان با وجود فروش کمتر واحد موبایل سونی سود ناچیزی نیز معادل 79 میلیون دلار آمریکا از بخش اسمارت‌فون نصیب سونی شده که از پیش‌بینی‌های صورت گرفت در این زمینه بالاتر است. پیش‌بینی ضرر سونی برای بخش موبایل این شرکت در کل سال 2014 بر پایه درآمد 11.3 میلیارد دلاری، رقم 1.83 میلیارد دلار است که از پیش‌بینی قبلی در همین رابطه در ماه اکتبر یعنی 1.74 میلیارد دلار نیز اینک بیشتر شده است.

نزدیک به دو هفته دیگر در 18 فوریه جاری، Kazuo Hirai مدیر عامل اجرایی (CEO) شرکت سونی استراتژی این برند در سال آینده را توصیف می‌کند اما اعلام گزارش‌هایی مبنی بر حذف 1000 شغل و 2100 شغل دیگر تا مارچ 2016، دورنمای مساعدی را برای این برند حداقل در بخش موبایل و حداقل در اینده نزدیک ترسیم نمی‌کند.

اما اوضاع در بخش‌های سودده سونی هنوز نسبتا مساعد است. بخش بازی این شرکت طبق پیش‌بینی‌ها، سال مالی را با درآمدی نزدیک به 11.8 میلیارد دلار به اتمام می‌رساند که به سود اجرایی (Operating income) نزدیک به 340 میلیون دلار ختم می‌شود. (سود اجرایی به سود حاصله از درآمد قبل از کسر مخارج و مالیات اطلاق می‌شود). بخش سنسورهای تصویری این برند نیز شرایط مساعدی داشته و با نزدیک به 8 میلیارد دلار درآمد به سود اجرایی نزدیک به 852 میلیون دلار دست پیدا کرده است.

گزارش مالی سونی در سال 2014: موبایل سونی همچنان ضررده

درآمد تثبیت شده سونی در سال 2014 رقمی معادل 68 میلیارد دلار آمریکا است که ضرر (net loss) 42 میلیون دلاری در آن به چشم می‌خورد. تمامی موارد گفته شده در این گزارش، ارقام تقریبی و غیر دقیق هستند و سونی به دلیل ضررهای ناشی از هک شدن بخش Sony Pictures هنوز آمار دقیق و حسابرسی شده را منتشر نکرده است.

منبع

ارسال یک پاسخ