هارد 10 ترابایتی به واقعیت پیوست (تا حدودی!)

0
1662
ارائه هارد 10 ترابایتی از سوی وسترن دیجیتال

هنوز هم با وجود پیشرفت‌های شگرف در صنعت حافظه‌های پر سرعت کامپیوتر موسوم به SSD، هارد دیسک‌های سنتی و کلاسیک با صفحات گردان محبوبیت بالای خود را به‌دلیل قیمت و حجم بالا حفظ کرده‌اند. وسترن دیجیتال امروز هارد دیسک بسیار حجیمی را به معرض نمایش گذاشته که با ظرفیت 10 ترابایتی بالاترین ظرفیت در یک هارد تکی را ارائه می‌دهد. این هارد فعالا کاربرد تجاری دارد.

این هارد 10 ترابایتی توسط یکی از شرکت‌های فرعی وسترن دیجیتال به نام HGST برای توسعه‌دهندگان اپن‌سورس و لینوکسی طراحی شده است. این هارد دیسک که به‌طور کامل 10TB SMR HelioSeal HDD by HGST خوانده می‌شود تنها در کاربری‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گرفت و با اینکه فعلا نمی‌توان از آن برای کاربری‌های خانگی استفاده کرد اما بی‌شک در آینده نزدیک، این مهم امکان‌پذیر می‌شود.

ارائه هارد 10 ترابایتی از سوی وسترن دیجیتال

ویژگی Shingled Magnetic Recording یا SMR در این هارد، با بالا بردن تراکم، امکان جای دادن حجم بالاتری از دیتا روی هر پلاتر را فراهم می‌کند. علاوه بر این تمامی محفظه‌های این دیسک پوشیده شده و درون آن با گاز هیلوم پر شده است این ویژگی که توسط شرکت سازنده با عبارت HelioSeal شناخته می‌شود، اصطکاک هد در پروسه خواندن و نوشتن را به حداقل رسانده و شرکت سازنده را قادر ساخته است تا پلاترهای بیشتری را در یک درایو تکی جای‌گذاری کند بدون آنکه حجم کلی آن از یک هارد 3.5 میلیمتری معمولی PC فراتر برود.

قیمت این هارد دیسک 10 ترابایتی هنوز مشخص نشده اما زمان حضور آن در بازار در نیمه دوم سال جاری یعنی زمانی حوالی ماه آوریل تا ژوئن است.

منبع

ارسال یک پاسخ