جدیدترین چیپ ست مدیاتک برای زنده کردن اشیا خانه!

0
1973
جدیدترین چیپ ست مدیاتک برای زنده کردن اشیا خانه!

مطمئنا همه شما چیزهایی در مورد خانه‌های هوشمند شنیده‌اید؛ خانه‌‌هایی که در آنها همه چیز از لامپ‌های روشنایی و سیستم‌های تهویه مطبوع گرفته تا پخش کننده‌های صوتی و تصویری، لوازم برقی آشپزخانه و حتی پرده‌های خانه در آن هوشمند و گوش به فرمان بوده  به صورت خودکار با توجه به شرایط یا به دستور صاحب خانه واکنش نشان می‌دهند. این اشیاء مختلف برای کارکرد نیاز به مغز متفکر و راه‌کار ارتباط با یکدیگر دارند. راه‌های وایرلس امروزی مثل وای‌فای برای این اشیاء کوچک و بزرگ که برخی از آنها منبع انرژی نیز ندارند بسیار پر مصرف بوده و نمی‌توان مثل یک دیوایس معمولی برای یک جزء کوچک خانه مثل پرده یا لامپ‌های روشنایی چیپ‌های معمول مجهز به وای‌فای تعبیه کرد.

جدیدترین چیپ ست مدیاتک برای زنده کردن اشیا خانه!

از همین رو در مبحث IoT یا اینترنت اشیاء که به این موضوع می‌پردازد بحث مغز متفکر و ارتباطات بسیار مهم است. امروز مدیاتک به عنوان یکی از سازندگان پروسسورهای موبایلی از یک چیپ‌ست جدید رونمایی کرده که به صورت اختصاصی برای اینترنت اشیاء طراحی شده است. این چیپ ست مدیاتک که MT2625 نام دارد در نوع خود کوچک‌ترین نمونه در این رده نیز به حساب می‌اید و با ابعاد 16 در 18 میلیمتر به خوبی در هر وسیله خانگی می‌تواند جای بگیرد. در این چیپ ست مدیاتک از پروسسور مبتنی بر Cortex-M شرکت ARM استفاده شده که دارای سرعت 104MHz بوده و باندهای ارتباطی آن از نوع NB1 و NB2 هستند. این باندهای ارتباطی که برای ارتباطات داخلی خانه بهینه‌سازی شده‌‌اند بسیار کم مصرف بوده و با یک باتری کوچک شاید بتوان تا یک سال توان مورد نیاز اشیاء خانگی را تأمین کرد. در آینده نزدیک با فراگیر شدن چیپ‌هایی از این دست، ایده خانه‌های هوشمند که تا پیش از این دست‌کمی از یک رویا نداشت به صورت کامل به حقیقت خواهد پیوست.

سامسونگ نیز چندی پیش پروسسور Exynos i T200 را برای اینترنت اشیاء معرفی کرده بود و سایر سازندگان چیپ‌ست نیز بر همین روال احتمالا محصولات جدید خود را ارائه می‌کنند.

منبع

ارسال یک پاسخ