16 ویژگی اندروید 5 که در کیت‌کت حضور نداشت

0
2899
تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

هنوز با وجود گذشت مدت نسبتا طولانی از ارائه رسمی اندروید 5 برای برخی دیوایس‌های پیشرفته بازار، این سیستم‌عامل به صورت گسترده در دسترس همگان قرار ندارد و بسیاری حتی ممکن است در مورد چرایی آپدیت به این سیستم‌عامل با ابهام روبرو هستند. در مقاله پیش رو با 16 نکته اختصاصی اندروید لولی‌پاپ که در نسخه 4.4 یا کیت‌کت حضور نداشت آشنا می‌شویم.

تغییرات در لولی‌پاپ در نگاه اول به موارد ظاهری مرتبط می‌شود اما در این میان مواردی دیده می‌شود که به لحاظ کاربردی این سیستم‌عامل را از همتایان پیشین خود متمایز می‌سازد. در زیر با این موارد جدید بدون هیچ ترتیب خاصی آشنا می‌شویم.

1- قابلیت Tap & Go

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

یکی از نخستین گزینه‌هایی که پس از روشن کردن دستگاه برای تنظیم در اختیار کاربران قرار می‌گیرد قابلیت Tap & Go است که امکانی مبتنی بر فناوری NFC‌ و البته بلوتوث بوده و در طی آن و در هنگام جابجایی و انتقال اطلاعات به یک گوشی جدید می‌توان تنها با نزدیک کردن دو دستگاه به یکدیگر نه‌تنها اطلاعاتی نظیر ویجت‌‌ها و وال‌پیپر را به گوشی جدید منتقل کردن بلکه کلیه اطلاعات اکانت Google نیز از این طریق به گوشی دوم منتقل خواهد شد.

2- استفاده از چراغ‌قوه (Torch)

اپلیکیشن‌های چراغ‌قوه یا Torch که باعث روشن نگه‌داشتن لامپ LED کنار دوربین می‌شوند به سبب کاربردهای فراوان برای کاربران همواره از جمله محبو‌ب‌ترین اپ‌های استور به حساب می‌آیند. اینک گوگل بر پایه همین استدلال قابلیت روشن کردن چراغ LED کنار دوربین را به گزینه‌های حاضر در Lollipop اضافه کرده است. برای یافتن این گزینه منوی Notification Area را به پایین بکشید سپس روی نوار بالایی tap کنید. در این حالت اپ torch در کنار سایر گزینه‌ها ظاهر می‌شود. این امکان طبیعتا تنها در گوشی‌های دارای LED در دسترس خواهد بود.

3- ایجاد اولویت برای اپلیکیشن‌ها

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

ایجاد بخشی برای اولویت‌بخشی به کنتاکت‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند در هنگام سایلنت بودن دستگاه نیز اصطلاحا مزاحم کاربران شوند شاید با نیم‌نگاهی به قابلیت مشابه در iOS صورت گرفته باشد. برای تنظیم این گزینه پس از ورود به Setting و انتخاب Sound & Notification و سپس گزینه App Notification می‌توان برنامه‌های دلخواه را بلاک کرد یا اینکه در حین سایلنت اجازه نمایش نوتیفیکیشن‌های آن‌ها را صادر کرد. پس از انجام این عمل با تغییر اسلایدر صدای زنگ در Notification Area و ظاهر شدن گزینه Priority می‌توان این امکان را به صورت دائم یا برای یک ساعت فعال کرد.

4- کارکرد با Notificationها در صفحه قفل

پیش از این نیز در صورت تنظیم نکردن پین‌کد یا هرگونه قفل دیگری در لاک‌اسکرین امکان به پایین‌ کشیدن Notification Area و مشاهده اعلان برنامه‌ها وجود داشت اما در لولی‌پاپ علاوه بر این عمل می‌توان با نوتیفیکیشن‌های به نمایش درآمده کار کرد (Swipe برای حذف یکی، tap برای پاسخ دادن به دیگری و مواردی از این دست). Tap دوگانه روی اعلان‌های این قسمت، برنامه متناظر با هر نوتیفیکیشن را باز می‌کند. تنظیمات این بخش در Setting> Sound & Notification > When device is locked در دسترس قرار دارند.

5- چسباندن یک اپلیکیشن به صفحه‌نمایش (Screen Pinning)

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

این قابلیت که پیش از این به تفسیر در مورد چگونگی و دلائل انجام آن صحبت کردیم امکان نمایش و دسترسی به تنها یک برنامه را به دلائل امنیتی فراهم می‌کند. این قابلیت هنگام بازی کودکان با گوشی یا نمایش یک نکته خاص به دیگران روی صفحه موبایل کاربرد دارد و در طی آن تنها می‌توان از برنامه نام‌برده استفاده کرد و امکان دسترسی به سایر قسمت‌ها وجود ندارد. نخستین پله برای دسترسی به این امکان رفتن به این آدرس Settings > Security > Screen pinning و فعال کردن این قابلیت است پس از آن در حین استفاده از هر اپلیکیشن می‌توان با زدن آیکون مربع شکل زیر صفحه‌نمایش و انتخاب گزینه گیره کاغذ در پایین برنامه مد نظر، این برنامه را اصطلاحا روی صفحه Pin یا سنجاق کنید. برای خروج از این حالت گرفتن دکمه back و دکمه مربع الزامی است و در صورت ست شدن پسورد روی گوشی، پس از زدن دکمه‌های دوگانه ذکر شده پسورد را نیز باید وارد کرد.

6- انتقال بلافاصله به صفحه تنظیمات App

یکی دیگر از قابلیت‌های افزوده شده به صفحه قفل یا لاک‌اسکرین لولی‌پاپ امکان انتقال مستقیم به صفحه تنظیمات یک اپلیکیشن با نگه‌داشتن طولانی مدت دست روی آیکون آن در Notification Area و انتخاب چرخ‌دنده‌ای در منوی کوچک ظاهر شده است. از این بخش همچنین می‌توان به گزینه اطلاعات برنامه یا info نیز دسترسی داشت.

7- پیش‌بینی دوام باتری

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

یکی دیگر از تغییرات لولی‌پاپ امکان مشاهده زمان باقی مانده تا خالی شدن کامل باتری و همچنین زمان مورد نیاز تا پر شدن کامل باتری حین شارژینگ است. این اطلاعات در بخش باتری در دسترس قرار دارد همچنین زمان باقی مانده تا شارژ کامل چند لحظه پس از اتصال شارژر در صفحه قفل نیز نشان داده می‌شود.

8- جست‌وجو در تنظیمات و اطلاعات شبکه

جست‌وجو با سرچ‌انجین گوگل یکی از گزینه‌های پیش‌فرض همیشگی نسخه‌های مختلف اندروید بوده و لولی‌پاپ نیز در این زمینه استثنا نخواهد بود. در اندروید 5 نه‌تنها دسترسی به این گزینه کاملا تسهیل شده بلکه اینک می‌توان به وسیله آن بخش‌های مختلف Setting یا شبکه‌های وای‌فای save شده را نیز جست‌وجود کرد. تنها کافی است بخشی از نام عبارت مورد جست‌وجو را در کادر سرچ وارد کنید؛ تمامی نتایج مرتبط به سرعت به نمایش در می‌آیند.

9- دسترسی به حالت مهمان

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

با توجه به محتوای جذاب شبکه‌های اجتماعی و حضور دوربین‌های با کیفیت در گوشی‌های موبایل، نشان دادن یک محتوا به دیگران اعم از اعضای خانواده، دوستان و همکاران به امری معمول بدل شده است در این میان نگرانی از دسترسی غیر مجاز به بخش‌های مختلف گوشی همواره در بین تمامی کاربران وجود دارد برای رفع این مشکل به‌جز ترفند Screen Pinning که به آن اشاره شد می‌توان از گزینه جدید حالت مهمان یا Guest mode نیز بهره برد. برای فعال کردن این گزینه تنها کافی است منوی Notification را به پایین کشیده سپس روی نام کاربری خود tap کرده و از گزینه‌های ظاهر شده در کنار آن عبارت Add guest را برگزید. سایر مراحل و تعیین دسترسی‌ها پس از این مرحله انجام می‌شود.

10- بهبود نمایش متن

قسمت Accessibility یکی از بخش‌هایی است که کاربران کمتری به آن مراجعه می‌کنند در این بخش در نسخه‌های قبلی اندروید امکاناتی از قبیل خوانده شدن و افزایش سایز متن در نظر گرفته شده بود. از جمله گزینه‌های جدید این قسمت برای اندروید 5 باید به گزینه High contrast text اشاره کرد که در طی آن به نوشته‌هایی که خواندن آن‌ها مشکل‌ است (همانند متن سفید روی زمینه روشن) یک حاشیه تیره افزوده می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به عبارت OK Google درون کادر جست‌وجو اشاره کرد.

11- دسترسی آسان‌تر به کروم‌کست

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

دانگل‌های کوچک کروم‌کست که مدت نسبتا طولانی از معرفی آن‌ها می‌‌گذرد، امکان استریم مستقیم محتوا از طریق گوشی به پنل‌های تصویری دارای ورودی HDMI را فراهم می‌آورد. برای کنترل و ارسال محتوا به کروم‌کست از مدت‌‌‌ها پیش اپلیکیشن جداگانه‌ای در دسترس قرار گرفته بود که از آن در اندرویدهای بالاتر از ورژن 4.4.2 می‌شد استفاده کرد این برنامه اینک درون اندروید 5 به‌صورت پیش‌فرض قرار گرفته است. برای دسترسی به این برنامه لمس آیکون Cast screen در Notification Area کافی خواهد بود.

12- افزودن ابزارهای مورد اعتماد

در بخش Settings > Security > Smart Lock گزینه تازه‌ای در اندروید 5 دیده می‌شود که در طی آن می‌توان گجتی مجهز به بلوتوث یا NFC را تعریف کرد که در زمان نزدیک شدن به گوشی دارای اندروید لولی‌پاپ شما بدون نیاز به وارد کردن کد امنیتی یا Pattern می‌تواند قفل دستگاه را باز کند. این گزینه در برخی دیگر از گوشی‌های هوشمند دارای نسخه‌های پایین‌تر از اندروید 5 نیز دیده می‌شود که از آن جمله می‌توان به Z3 Compact از سونی اشاره کرد. از جمله کاربردی‌ترین استفاده‌های این گزینه باید به دستبندهای ورزشی اشاره کرد که امکان آنلاک کردن گوشی با نزدیک شدن به آن را فراهم می‌آورند.

13- هیچ‌کس مزاحم شما نخواهد شد مگر آنکه خودتان بخواهید

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

این گزینه تا حدودی مشابه گزینه سوم یعنی ایجاد اولویت برای اپلیکیشن‌ها است اما در اینجا با ورود به Settings > Sound & notification >Interruptions می‌توانید تعیین کنید که به‌عنوان مثال در هنگام شب هیچ پیام یا تماسی دریافت نشود مگر از شخصی که خودتان تعیین کرده‌اید.

14- بعد از ریست نیز به برنامه‌های قبلا باز شده دسترسی داشته باشید

در ورژن‌های قبلی اندروید، ریست کردن دستگاه معادل از دست رفتن و بسته شدن تمامی برنامه‌های در حال استفاده تلقی می‌شد؛ در اندروید 5 اما اینگونه نیست و پس از ریست و بالا آمدن مجدد نیز با لمس آیکون مربع (Overview) می‌توانید به برنامه‌های در حال استفاده قبل از ریست کردن دسترسی داشته باشید البته در این میان ممکن است همه برنامه‌ها مرحله و حالت دقیق قبلی خود را حفظ نکرده باشند.

15- بدون نصب برنامه جداگانه‌ای Flappy Bird گوگلی بازی کنید

تغییرات نسخه جدید اندروید نسبت به کیت کت

بازی اعصاب خردکن Flappy Bird را حتما بیاد دارید. بازی بسیار ساده اما فراگیری که وظیفه بازیکن با ضربه زدن روی صفحه‌نمایش تنها گذراندن پرنده‌ای کوچک از بین موانع بود. ایده این بازی به‌صورت پنهان در اندروید 5 حضور دارد. برای مشاهده آن تنها کافی است که با رفتن به Settings > About phone روی ورژن اندروید دستگاه چند بار کلیک کنید در اینجا مثل همیشه تصویر پنهان سیستم‌عامل که در اینجا گرافیک  لولی‌پاپ است ظاهر می‌شود در همین حالت چند بار روی صفحه به‌صورت پیاپی tap کنید و بعد دست را ری صفحه نگه دارید در این حالت بازی Flappy Bird با نقش‌آفرینی روبات اندروید اجرا می‌شود. این بازی نیز همانند بازی اصلی بسیار مشکل و سخت است.

16- حالت Battery Saver

در بخش Battery سیستم‌عامل جدید اندروید گزینه تازه‌ای در نظر گرفته شده است که پس از رسیدن باتری به 15 درصد فعال می‌شود و در طی آن برای روشن ماندن هرچه بیشتر گوشی در مواقع اضطراری بسیاری از گزینه‌های غیر ضروری مصرف‌کننده باتری نظیر ویبره غیر فعال می‌شوند.

 

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

ارسال یک پاسخ