جزئیات پردازنده جدید ARM Cortex-A72

0
1285
جزئیات پردازنده جدید ARM Cortex-A72

پردازنده‌‌های ARM مدت‌هاست که قلب تپنده تمامی گوشی‌های هوشمند از تمامی برندها را تشکیل می‌دهند و با اینکه گه‌گاه شرکت‌‌های دیگر نظیر کوالکام پردازنده‌های اختصاصی در این کلاس عرضه می‌کنند اما معماری اصلی همچنان براساس سری ARM است. ARM امروز اطلاعات تازه‌ای در مورد پردازنده پر قدرت جدید Cortex A72 این برند ارائه کرد.

پردازنده ARM Cortex A72 که در آینده نزدیک جایگزین ARM A57 در گوشی‌های پرچمدار و فلگ‌شیپ خواهد شد در مقایسه با نسل قبلی خود بسیار سریع‌تر، کاراتر و با مصرف انرژی کمتر است. در این پردازنده، دستورالعمل به‌ازای کلاک بین 20 تا 60 درصد بهبود داشته است و در زمینه مصرف انرژی نیز با 18 تا 30 درصد مصرف کمتر روبرو می‌شویم.

جزئیات پردازنده جدید ARM Cortex-A72

این پردازنده جدید به‌صورت پیش‌فرض برای جای‌گیری در پروسسورهای 14 و 16 نانومتری طراحی شده اما طبق اطلاعات بدست آمده، دو شرکت کوالکام و مدیاتک از آن در سال جاری در ساختاری 28 نانومتری بهره می‌گیرند. البته نگفته پیداست که بیشترین کارایی A72 در معماری 14 و 16 نانومتری بدست خواهد آمد. یکی از ادعاهای جالب ARM در مورد A72، به مقایسه آن با پردازنده‌های سری جدید Broadwell بر می‌گردد.

جزئیات پردازنده جدید ARM Cortex-A72

طبق محاسبه ARM، پردازنده‌های A72 در یک کارایی یکسان تا 75 درصد انرژی کمتری نسبت به Broadwell‌ مصرف می‌‌کند. البته ARM به این نکته اشاره نکرده است که برادول در مقایسه با A72‌ پردازنده بسیر قدرتمندتری به حساب می‌آید!

منبع

ارسال یک پاسخ