کریتیو به جنگ آی پاد می رود

9
2208

Creative Zen Vision M پلیری نسبتا جدید از این کمپانی تایوانی است که پس از مدل Vision به بازار آمده است و با تغییراتی در مدل قبلی، اشکالات گرفته شده به آن مدل را در این یکی جبران کرده است. در این مقاله ، به مقایسه قابلیتهای این پلیر و آی پاد می پردازیم.

ویژن اولین مدل از پلیرهای شرکت کریتیو بود که دارای قابلیت پخش فیلم بود ولی اشکالی که به این پلیر در آن زمان وارد می شد مربوط به ابعاد بزرگ و البته قیمت بالای آن بود. اشکالاتی که در مدل اخیر برطرف شده و بسیاری از قابلیت های جدید نیز به آن افزوده است بطوری که هم اینک با پشت سرگذاشتن آی پاد چندین ماه متوالی است که در صدر جدول برترین پلیرهای جهان قرار گرفته است. در مقایسه با آی پاد می توان به خصوصیات زیر اشاره کرد :

1- رزولوشن صفحه نمایش ویژن ام برابر 262،144 رنگ می باشد در حالیکه این مقدار برای آی پاد برابر 65،536 رنگ می باشد.(با توجه به تصویر زیر این مطلب مشخص میشود).

Vision vs. iPod

2- رادیو FM بهمراه قابلیت ضبط از رادیو که در iPod خبری از آنها نیست.

3- فرمت های قابل پخش در Vision Mعبارتند از MPEG ،MOTION JPEG ، XVID، DIVX ،WMV که نسبت به iPod بسیار بیشتر است (از جمله فرمت های DIVX ، XVID )

4- Crearive Zen Vision M دارای خاصیت زوم در عکس در حال نمایش است که iPod فاقد آن است.

5- عمر باطری که به نوعی پاشنه آشیل پلیرهای iPod می باشد در ویژن به نوعی به نقطه قوت تبدیل شده است. نسل پنجم و به نوعی بهبود یافته iPod ها برای پخش فیلم متحرک حداکثر 2 ساعت توانائی ساپورت از طرف باطری را دارند در جائیکه این مقدار برای ویژن ام برابر 4 ساعت و بیست دقیقه می باشد .

6- اما می رسیم به مهمترین نقطه ضعف iPod که برای استفاده و ریختن محتوا بروی آن حتما و حتما می بایست از برنامه itunes استفاده کنید و فایلهایی که می خواهید بروی دستگاه بریزید را به فرم قابل قبول تبدیل کنید و تازه نکته جالب دیگر در این مورد این است که اگر بخواهید از این itunes در یک کامپیوتر دیگر استفاده کنید قانون کپی رایت و جناب استیو جابز رئیس اپل این امکان را به شما نمی دهند چون برای فعال سازی این نرم افزار احتیاج به داشتن یک سریال دارید که سریال حک شده در پشت iPod فقط یک بار بروی یک کامپیوتر فعال می شود ! در حالیکه برای استفاده از ویژن فقط کافی است ویندوز مدیا پلیر 10 داشته باشید و به راحتی آب خوردن آهنگ هایتان را بدون هیچ تبدیلی وارد دستگاه کنید.

حال از همه اینها که بگذریم به نظر شما این دو پلیر از لحاظ ظاهری به همدیگر شبیه نیستند؟
آقای sim wong hoo از روسای کریتیو چنین نظری دارد و می گوید دکمه چند منظوره بروی iPod از طرحی که Creative آن را به ثبت رسانیده کپی شده است . قضاوت را به عهده شما می گذاریم .

لازم به ذکر است ویژن با قیمت 290 هزار تومان و گارانتی معتبر رایان بدر الکتریک در بازار ایران موجود است .

9 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز
    از این كه اینك ما رو تصحیح كردی ممنونم.
    اگر موافق تبادل لینك هستی
    اطلاع بده
    البته ما لینك شما رو گذاشتیم

  2. بسیار عالی است.امید است كه محصولات كریتیو هر روز از روز قبل بهتر بشوند و به صورت رقیبی قابل طرح برای محصولات اپل خودشان را مطرح نمایند.

ارسال یک پاسخ