با IOTA ارز دیجیتالی مخصوص اینترنت اشیاء آشنا شوید

0
1323
با IOTA ارز دیجیتالی اینترنت اشیاء آشنا شوید

آیا تا به حال اسم IOTA به گوش‌تان خورده است؟ در یک تعریف ساده IOTA نوعی از ارزهای رمزگذاری شده (Cryptocurrency) مثل بیت‌کوین، Ethereum، ریپل و دش است اما برخلاف دیگر ارزهای دیجیتالی، این واحد پول برای اینترنت اشیاء یا IoT است. توسعه‌دهنده‌گان این واحد پولی انتظار دارند تا در آینده ماشین‌‌ها، منابع سخت‌افزاری (الکتریسیته، حافظه، چهنای باند، دیتا و…) و همچنین سرویس‌های خود را با یکدیگر براساس IOTA با هم تبادل کنند.

IOTA چیست؟

اما به واقع IOTA چیست و چه برتری نسبت به دیگر ارزهای رمزگذاری شده دارد؟ این کریپتوکارنسی، بسیاری از مشکلاتی که دیگر ارزهای مشابه با آن روبرو هستند حل می‌کند؛ علت این موضوع را باید در ای حقیقت جست‌وجو کرد که این ارز جدید برخلاف دیگران براساس بلاک‌چین (Blockchain) نبوده و بر پایه سیستم DAG یا directed acyclic graph (گراف چرخشی مستقیم) که به آن Tangle گفته می‌شود، استوار شده است. فناوری‌های بلاک‌چین سنتی براساس ساخت معاملات (transaction) فراگیر در هر بلاک شکل می‌گیرد که پس از آن ماینرهای پولی، هر معامله‌ای را تأیید می‌کنند اما در Tangle داستان متفاوت است و به جای تأیید شدن معامله‌ها توسط ماینرها، این کار به صورت دو طرفه و مستقیم انجام می‌شود به این معنا که مشارکت شما در شبکه مستلزم تأیید کردن دو معامله آخر است و بدین‌ترتیب همه معامله‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود و دیگر لازم نیست حتی یک سنت را در این سیستم برای تأیید معامله پرداخت کرد؛ این در حالی ست که به عنوان نمونه ارسال بیت‌کویت برای هر شخص دیگر در سیستم بلاک‌چین مستلزم پرداخت هزینه (هرچند ناچیز) است و افزایش قیمت بیت‌کوین طبیعتا باعث می‌شود پول بیشتری برای این کار اختصاص کند اما در IOTA دیگر هزینه‌ای در کار نیست.

با IOTA ارز دیجیتالی اینترنت اشیاء آشنا شوید

برتری‌های IOTA بر دیگر ارزهای رمزگذاری شده

ذات رایگان IOTA آینده درخشانی را پیش روی این ارز دیجیتالی برای رشد در عرصه پرداخت‌های خرد و کوچک (micropayment) می‌گشاید جائی‌که در صورت استفاده از بیت‌کوین و دیگر کوین‌های مبتنی بر بلاک‌چین برای این پرداخت‌ها نیاز به هزینه جداگانه‌ای خواهد بود که ممکن است که از خود مبلغ انتقالی می‌تواند بیشتر باشد.

یکی دیگر از برتری‌های IOTA را باید در یکی از نقص‌های بیت‌کوین و دیگر سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین جست‌وجو کرد؛ در یک سیستم بلاک‌چینی هر چه تقاضا برای دریافت یا انتقال کوین بیشتر باشد (با توجه به ثابت بودن تعداد ماینرهائی که در حال استخراج این سکه هستند) در نتیجه سرعت سیستم نیز برای ساخت این میزان سکه زیاد کندتر می‌شود و این همان دلیلی ست که کوین کوچک‌تری به نام Bitcoin Cash ایجاد شد. (مرزعه گندمی را تصور کنید که تعداد دروگران آن ثابت است اما تقاضای گندم آن به یکباره چندین برابر شده و در نتیجه زمان بسیار بیشتری برای به دست آوردن گندم مورد تقاضا نیاز است). این ماجرا در IOTA وجود ندارد چرا که برخلاف بیت‌کوین، با افزایش تعداد معاملات سرعت سیستم نه‌تنها کم نمی‌شود بلکه بیشتر نیز می‌شود.

با IOTA ارز دیجیتالی اینترنت اشیاء آشنا شوید

چگونه می‌توان آن را تهیه کرد؟

این کوین نخستین بار در سال 2014 ایجاد شد و ماین کردن آن مشابه اکثر دیگر کوین‌های رمز‌گذاری شده است. تمامی IOTAهای موجود پیش از این شکل گرفته‌اند که این به آن معناست که کل منابع این سکه‌ها در هر زمان ثابت است. اما کل این منابع چقدر است؟ به طور دقیق 2,779,530,283,277,761 سکه!

اگر تعداد بالای این سکه‌ها برای‌تان سوال ایجاد کرده است باید بدانید که این واحد ارز دیجیتالی همانطور که گرفته شده برای تبادلات خرد و اصطلاحا nanotransaction طراحی شده‌اند و این تعداد بالا لزوما به معنای قیمت زیاد آنها نیست. خرید این ارز دیجیتالی مثل دیگر نمونه‌های مشابه نیست و نمی‌توان با پول نقد تعدادی از آن را تهیه کرد. برای این کار باید ابتدا یک ارز دیجیتالی دیگر مثل بیت‌کوین را تهیه کرد و سپس این ارز را در سیستم‌های تبدیل ارزهای دیجیتالی (مثل Bitfinex) به IOTA‌ تبدیل کرد.

با IOTA ارز دیجیتالی اینترنت اشیاء آشنا شوید

ارزش آن چقدر است و آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

IOTA از لحاظ ارزش بازار یا Market cap در حال حاضر هفتمین ارز رمز‌گذاری شده دنیا بوده و در زمان نوشتن این مطلب قیمت آن معادل 2.48 دلار یا 0.00021 بیت‌کوین است. اما آیا IOTA ارز مناسبی برای سرمایه‌گذاری ست؟ پاسخ به این سوال تقریبا غیر ممکن است و با اینکه صاحب‌نظران اقتصادی هر کدام نظراتی در این زمینه دارند اما در حقیقت نمی‌توان سمت و سوی بازار را در این مورد نیز تعیین کرد. با اینکه نمی‌توان در مورد آینده این کوین اظهارنظر صریحی کرد اما حداقل می‌توان در مورد گذشته آن صحبت کرد؛ تصور کنید که همین تابستان گذشته 1,000 دلار در این کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اید (زمانی که قیمت آن فقط 0.4 دلار بود) سرمایه شما اینک می‌توانست به 6,200 دلار برسد! با اینکه قیمت این ارز در طی چند ماه گذشته همزمان با دیگر ارزها چندین و چند برابر شده اما تضمینی در ادامه این روند نیست و افزایش آن به خصوص در حالی که قیمت بیت کوین یک شبه 50 درصد افت کرد ممکن است متوقف شود. بنابراین به عنوان یک توصیه هیچگاه بیش از اندازه‌ای که توانائی از دست دادن آن را دارید در یک ارز دیجیتالی سرمایه‌گذاری نکنید چرا که در غیر اینصورت ممکن است اوضوع چندان به نفع شما پیش نرود و با شرایط سختی در آینده روبرو شوید.

منبع

ایا تا به حال اسم IOTA به گوش‌تان خورده است؟ در یک تعریف ساده IOTA نوعی از ارزهای رمزگذاری شده (Cryptocurrency) مثل بیت‌کوین، Ethereum، ریپل و دش است اما برخلاف دیگر ارزهای دیجیتالی، این واحد پول برای اینترنت اشیاء یا IoT است. توسعه‌دهنده‌گان این واحد پولی انتظار دارند تا در آینده ماشین‌‌ها، منابع سخت‌افزاری (الکتریسیته، حافظه، چهنای باند، دیتا و…) و همچنین سرویس‌های خود را با یکدیگر براساس IOTA با هم تبادل کنند.

ارسال یک پاسخ