Kirin 985 با مودم 5G و لیتوگرافی 7 نانومتری می‌آید

0
1338
Kirin 985 با مودم 5G و لیتوگرافی 7 نانومتری می‌آید

ماه گذشته اطلاعاتی در مورد نسل بعدی پرچمداران شرکت هواوی یعنی Huawei Mate 30 منتشر شد که اولین گوشی مجهز به پروسسور ساخته شده براساس فرایند EUV خواهد بود. این اطلاعات حالا با تأیید جزئیاتی در رابطه با Kirin 985 در Mate 30‌ توسط رسانه‌های تایوانی، ظاهر جدی‌تری به خود گرفته است. طبق اطلاعات جدید این چیپ‌ نه‌تنها با فرایند EUV ساخته می‌شود بلکه کمپانی HiSilicon، سازنده آن مودم 5G را نیز به صورت داخلی در آن تعبیه خواهد کرد، امری که منجر به پشتیبانی تمامی پرچمداران بعدی این کمپانی از قابلیت ارتباطی 5G می‌شود.

Kirin 985 با مودم 5G و لیتوگرافی 7 نانومتری می‌آید

Kirin 985 طبق این اطلاعات با روشی تحت عنوان FC-PoP یا FlipChip Package-on-Package تولید می‌شود که امکان قراردادن عمودی ترانسیستورها را فراهم کرده و در ترکیب با فرایند Extreme UltraViolet امکان افزایش تراکم ترانسیستورها را تا 20 درصد بیشتر نسبت به گذشته ایجاد می‌کند. بدین‌‌ترتیب پرفورمنس بالاتر و مصرف پائین‌تر انرژی از جمله مهم‌ترین نکات قابل انتظار از این چیپ‌ست خواهد بود.

ساخت این چیپ‌ست از سه‌ماهه سوم سال 2019 آغاز می‌شود و از این رو، به موقع در اختیار هواوی Mate 30 که طبق معمول ظاهرا در ماه اکتبر عرضه می‌شود قرار خواهد گرفت. منابع خبری از قصد هواوی برای رقابت با چیپ‌ست آینده اپل یعنی Apple A13 نیز سخن گفته‌اند که در این راستا از قابلیتی تحت عنوان Integrated fan-out package یا InFO در کایرین 985 برای افزایش تعداد کنتاکت‌ها بدون افزایش یافتن اندازه خود چیپ‌ست استفاده خواهد شد.

منبع

ارسال یک پاسخ