MateStation B515 دسک‌تاپ هواوی با پردازنده مبتنی بر ARM

0
1587
MateStation B515 دسک‌تاپ هواوی با پردازنده مبتنی بر ARM

اپل ظاهرا تنها شرکتی‌ نیست که در نسل جدید لپ‌تاپ‌های خود، پردازنده‌های سنتی اینتلی را به‌کنار گذاشته و به سراغ استفاده از پردازنده‌های داخلی ساخت این شرکت مبتنی بر هسته‌های موبایلی Arm رفته است و حالا ظاهرا هواوی را نیز باید شرکت دیگری در این زمینه قلمداد کرد. به‌تازگی اطلاعاتی در مورد یک دسک‌تاپ جدید هواوی به‌نام MateStation B515 منتشر شده که مثل همتای اپلی آن ظاهرا از پردازنده‌های Arm بهره می‌برد.

MateStation B515 دسک‌تاپ هواوی با پردازنده مبتنی بر ARM

MateStation B515 البته طبق اطلاعات منتشر شده در ابتدا در اختیار نهادهای دولتی و ارگان‌های مختلف قرار داشته و تا ارائه آن به‌صورت کانسیومری به بازار مصرف عادی ظاهرا هنوز راه در پیش است. با توجه به ارائه این کامپیوتر به نهادهای دولتی احتمالا با مشخصات و کیفیت بالایی روبرو می‌شویم که از رویه‌ای مشابه اپل در این زمینه خبر می‌دهد.

پردازش در این دسک‌تاپ ظاهرا با پروسسوری به نام Kunpeng 920 انجام می‌شود که از چیپی مبتنی بر معماری هسته‌های Arm بهره می‌برد. این مجموعه از طرف HiSilicon از شرکت‌های اقماری هواوی توسعه پیدا کرده و از در کارخانه TSMC با فناوری 7 نانومتری ساخته شده است. در ساختار این چیپ از 4 یا 8 هسته با فرکانس حداکثر 2.6 گیگاهرتز استفاده شده است. ذکر این نکته نیز جالب توجه به نظر می‌رسد که در ساختار Kunpeng 920 از 64 هسته با اتلاف حرارتی بالای 180 وات استفاده شده اما همگی آن‌ها در خدمت پردازش نیستند و کاربری‌های دیگری را هدف قرار داده‌اند.

MateStation B515 دسک‌تاپ هواوی با پردازنده مبتنی بر ARM

هواوی در ساختار این کامپیوتر برخلاف اپل از اجزای استاندارد کامپیوتری مثل چهار اسلات UDIMM با پشتیبانی از 64 گیگابایت رم DDR4 2400 استفاده شده و حداکثر 6 درایو ساتا 3.0 همراه با دو درایو SSD از نوع M.2 نیز به این مجموعه قابل اتصال است. MateStation B515 همچنین از گرافیک آن‌بورد AMD R7 Radeon 430 برخوردار بوده که می‌توان با اتصال کارت‌های دیگری از طریف درگاه‌های PCIe 3.0 به توان گرافیکی آن افزود. بدین‌ترتیب کامپیوتر جدید Arm نسبت به رقیب اپلی آن کاملا انعطاف‌پذیرتر به‌نظر می‌رسد و قطعات استاندارد در آن پشتیبانی می‌شوند.

این مجموعه با یک مانیتور 23.8 اینچی عرضه شده و درون یک کیس کامپکت فلزی قرار می‌گیرد. هنوز اطلاعاتی در مورد قیمت و زمان احتمالی حضور این کامپیوتر در بازار ارائه نشده است.

منبع

ارسال یک پاسخ