معرفی بلوتوث 4.2 با سرعت بیشتر و امکانات جدید

0
4427
نسخه 4.2 بلوتوث منتشر شد

ارتباط بلوتوث با وجود دسترسی وسیع کاربران به دیگر شیوه‌های مدرن اشتراک اطلاعات هنوز یکی از پرطرفدارترین راه‌های انتقال اطلاعات به حساب می‌آید. نسخه‌های مختلف این ارتباط همواره امکاناتی نظیر سرعت بالاتر یا مصرف کمتر انرژی را ارائه کرده‌اند. امروز نسخه تازه‌ای از بلوتوث یعنی ورژن 4.2 معرفی شد که بار دیگر هم در سرعت و هم در سایر جنبه‌‌ها با پیشرفت روبرو شده است

نزدیک به یک سال از زمان ارائه نسخه 4.1 بلوتوث می‌گذرد. نسخه 4.1 در مقایسه با ورژن چهارم از سرعت بالاتری در انتقال فایل‌های با حجم بالا برخوردار بود و تداخل‌های فرکانسی با سیگنال‌های LTE نیز در آن برطرف شده بود. یک سال پس از آن تاریخ نسخه جدید بلوتوث یعنی ورژن 4.2 پا را از این نیز فراتر گذاشته و امکانات کاملا جدیدی را به این امکان مخابراتی افزوده است.

نخستین قابلیت جدید بلوتوث نسخه چهارم، پشتیبانی آن از استاندارد آی‌پی IPv6 است که از طریق آن دستگاه‌های پشتیبانی‌کننده از این قابلیت می‌توانند مستقیما با کمک IPv6 و ایده 6LoWPAN به اینترنت متصل شوند.

نسخه 4.2 بلوتوث منتشر شد

دیگر تغییرات بلوتوث 4.2 به سرعت و بهبود مسائل امنیتی تعلق دارد. در نسخه 4.2 تنها افرادی که به آن‌ها اجازه داده شده می‌توانند به دنبال بلوتوث شما گشته و آن را پیدا کنند. در بحث سرعت نیز با افزایش 2.5 برابری سرعت نسبت به گذشته روبرو می‌شویم. دستیابی به این مهم با افزایش ظرفیت بسته‌های حمل کننده دیتا صورت گرفته که اینک می‌توانند تا 10 برابر اطلاعات بیشتری را در خود جای بدهند.

بلوتوث 4.2 به زودی در دستگاه‌های موبایل ظاهر می‌شود اما چه اتفاقی برای نسخه‌های قبلی این استاندارد ارتباطی می‌افتد و آیا می‌توان با آپدیت نرم‌افزاری به قابلیت‌های ذکر شده دسترسی پیدا کرد این اتفاق در نسخه قبلی بلوتوث یعنی ورژن 4.1 به وقوع پیوست و دستگاه‌های دارای نسخه چهارم توانستند با یک آپدیت نرم‌افزاری از امکانات بلوتوث 4.1 بهره ببرند. در مورد نسخه 4.2 شرایط تا حدودی متفاوت است و تنها در یک مورد یعنی گزینه جدید امنیتی (بلاک کردن جست‌وجوی دستگاه بدون اجازه) آن‌ هم تنها در صورت در نظر گرفته شدن برخی تمهیدات از سوی شرکت سازنده این قابلیت بدون مشکل با آپدیت نرم‌افزاری ارائه می‌شود و در سایر موارد نیاز به حضور سخت‌افزارهای جدید خواهد بود و نکاتی چون سرعت 2.5 برابری با آپدیت نرم‌افزاری در دسترس قرار نمی‌گیرد.

منبع

ارسال یک پاسخ