نوکیا سرویس نقشه خود را هم می‌فروشد!

0
1736
فروش سیستم نقشه Nokia HERE

تقریبا یک سال پس از فروش جنجالی بیزینس موبایل شرکت نوکیا به مایکروسافت با قیمتی نا امید کننده بار دیگر دوست‌داران این برند فنلاندی به احتمال فراوان باید با یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های این شرکت یعنی مسیریاب و نقشه‌های نوکیا خداحافظی کننند. این سرویس که اینک Nokia HERE نامیده می‌شود اینک برای هر سه سیستم‌عامل اصلی موبایلی در دسترس قرار دارد.

نوکیا خود در سال 2008، این سرویس نقشه را که به شرکت Navteq مستقر در شیکاگو تعلق داشت را با قیمت گزاف 8.1 میلیارد دلار خریداری کرد و پس از آن با توسعه نرم‌افزاری، این نقشه را در برخی نقاط دنیا به بهترین جایگزین نقشه‌های گوگل تبدیل ساخت. HERE به‌صورت پیش‌فرض در تمامی گوشی‌های سری لومیا مایکروسافت حضور دارد و از نزدیک به یک سال پیش می‌توان آن را برای اندروید نیز دانلود کرد. (لینک). این سرویس اینک نزدیک به 2.5 میلیون بار توسط کاربران دانلود شده است. HERE حتی در سیستم‌عامل iOS نیز حضور دارد (لینک).

فروش سیستم نقشه Nokia HERE

ارزش فعلی سرویس نقشه نوکیا توسط صابحنظران رقمی نزدیک به 2.1 میلیارد دلار تخمین زده شده اما نوکیا تاکنون حرفی از قیمت احتمالی این سرویس به میان نیاورده است. از جمله خریدارانی که در این مرحله به آنها اشاره شده است باید به سرویس تاکسی Uber و یک خودروساز نامشخص آلمانی است (بنز، بی‌ام‌‌و یا فلکس‌واگن؟) اهمیت HERE‌ در این بین به‌جز گوشی‌های سری لومیای مایکروسافت به تامین اطلاعات برای شرکت‌هایی نظیر آمازون و یاهو تعلق دارد در این گزارش همچنین به این نکته اشاره شده که از هز پنج خودروی دارای سیستم مسیریابی 4 عدد از آنها از سرویس HERE برای یافتن مسیر استفاده می‌کنند.

منبع

ارسال یک پاسخ