TSMC تنها سازنده Apple A13 باقی خواهد ماند

0
750
TSMC تنها سازنده Apple A13 باقی خواهد ماند

اپل برخلاف شرکت‌های سازنده اسمارت‌فون‌های اندرویدی از چیپ‌ست‌های اختصاصی خود با نام سری A در گوشی‌های آیفون استفاده می‌کند که در چند نسل اخیر شامل  A7 در آیفون 5 اس، A8 در آیفون 6 و 6 پلاس، A9 در آیفون 6s و 6s پلاس، A10 در خانواده آیفون 7، A11 Bionic در آیفون 8 و 8 پلاس و آیفون X و بالاخره A12 در آیفون XS، آیفون XS Max و آیفون XR می‌شود. سال گذشته تقریبا در چنین روزهائی اعلام شد که پردازنده اپل A12 را TSMC می‌سازد و اپل سامسونگ را از دایره سازندگان خود به کنار گذاشت حالا دوباره منبعی نسبتا مطمئن از ساخته شدن Apple A13 به صورت انحصاری توسط همان شرکت تایوانی یعنی TSMC خبر داده‌اند. Apple A13 طبق این اطلاعات مجددا با لیتوگرافی 7 ناتومتری ساخته می‌شود اما در این میان تفاوت‌‌هائی نیز با گذشته دیده خواهد شد.

تغییر صورت پذیرفته در این نسل جدید از پروسسورهای Apple A13 ساخت TSMC به بهبود و ارتقاء فناوری EUV یا لینورافی ماوراءبنفش اکستریم تعلق دارد که احتمالا کارائی چیپ‌ست را فارغ از نوع هسته‌های به‌کار گرفته شده در آن از لحاظ جای‌گذاری بهبود می‌بخشد. فرایند تولید انبوه این پروسسور در صورت محقق شدن برنامه‌ریزی‌های فعلی در سه‌ماهه دوم سال 2019 به وقوع می‌پیونند تا در زمان رونمائی و عرضه نسل بعدی آیفون در سپتامبر و اکتبر 2019 آماده باشد.

TSMC تنها سازنده Apple A13 باقی خواهد ماند

به گفته مدیرعامل TSMC، نزدیک به 25 درصد از درآمد این شرکت از محصولات ساخته شده بر پایه فرایند 7 نانومتری به دست می‌آید که این درآمده احتمالا در آینده با افزایش تقاظا در کامپیوترهای پیشرفته و صنعت اتومبیل بیشتر نیز خواهد شد با این وجود به گفته میرعامل این شرکت، در سال 2019 به دلیل افت تقاضا برای گوشی‌های هوشمند میزان این رشد محدود خواهد بود. نکته جالب‌توجه در این زمینه، عقب افتادن سامسونگ در فرایند ساخت پروسسورهای این شرکت نسبت به رقیب اصلی آن یعنی TSMCست جائی‌که برخلاف این شرکت، پیشرفته‌ترین محصول پردازشی سامسونگ در حال حاضر یعنی چیپ‌ست Exynos 9820 (که در Galaxy S10 رونمائی می‌شود) در حال حاضر بر پایه لیتوگرافی 8 نانومتری ساخته شده است.

منبع

ارسال یک پاسخ