پیشنهاد 130 میلیارد دلاری برادکام برای خرید شرکت کوالکام !

1
2692
پیشنهاد 130 میلیارد دلاری برادکام برای خرید شرکت کوالکام !

غالبا وقتی اسم شرکت کوالکام به میان می‌آد تقریبا ناخودآگاه تنها به فکر پروسسورهای Snapdragon‌ می‌افتیم اما این چیپ‌ست‌ها تنها تولیدات این شرکت نیست و موارد مهم دیگری مثل مودم‌های موبایلی نیز در این میان دیده می‌شوند. امروز شرکت کوالکام با پیشنهاد بزرگ و وسوسه‌انگیزی از سوی Broadcom روبرو شد که در طی آن برادکام حاضر شده است که برای خرید کوالکام، 130 میلیارد دلار هزینه کند. این پیشنهاد شامل 70 دلار برای هر سهم کوالکام است که 33 درصد بیشتر از ارزش هر سهم در زمان ارائه این پیشنهاد بوده است. البته از آن لحظه تا به امروز سهام کوالکام (با نام QCOM) دچار تنزل شد و با پابرجا ماندن پیشنهاد برادکام می‌توان این پیشنهاد را بزرگ‌ترین رقمی که تا به امروز برای خرید یک شرکت پیشنهاد شده است. دانست. در صورت رخ دادن این معامله، مجموعه جدیدی شکل می‌گیرد که پس از اینتل و سامسونگ، سومین کمپانی بزرگ سازنده پردازنده در دنیا خواهد بود.

کوالکام پیش از این مجموعه NXP را با رقم 47 میلیارد دلار به تملک خود درآمورده بوده و پیشنهاد برادکام شامل NXP نیز می‌شود البته برادکام تصریح کرده که این شرکت، کوالکام را با یا بدون NXP می‌خواهد و مشکلی در مورد تمایل نداشتن سهام‌داران NXP برای نپیوستن به برادکام ندارد. شرکت کوالکام در حال حاضر واکنشی به این اظهارنظرها صورت نداده اما این شرکت در طی چند ماه گذشته با مشکلات بزرگی روبرو شده که از آن جمله می‌توان به دعوای 1 میلیارد دلاری اپل علیه این شرکت و احتمال حذف شدن مودم‌های این شرکت از محصولات اپل در آینده نزدیک اشاره کرد.

برادکام که خود زمانی در بیزینس مودم فعال بود در سال 2014 توسط یک شرکت سنگاپوری به نام Avago Technologies به قیمت 37  میلیارد دلار خریداری شد و این بار قصد دارد دوباره بیزینس خود را به آمریکا منتقل کند و خرید کوالکام نیز در همین راستا قرار دارد.

منبع

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ