بهانه ای برای مطالعه. سکانس دوم قسمت اول: Amazon Kindle 2

12
3817

تب کتابخوانی دیجیتال همانگونه که انتظار می رفت اندک اندک در حال گسترش و پیشرفت در تمامی جهات است. در این میان به بازار آمدن نسخه های جدید و انقلابی دو رقیب عمده این بازار یعنی Sony Reader و Amazon Kindle بار دیگر این جنبه از پرداختن به مقوله مطالعه را پررنگ تر از قبل نموده است. در مقاله پیش رو و قسمت بعدی آن به تفضیل به بررسی این دو دستگاه جدید و نقاط ضعف و قوت آنها می پردازیم با ما همراه شوید.

اولین حضور آمازون در بازار تولید و عرضه محتوای دیجیتالی همگان را به آینده این صنعت نوپا کاملا امیدوار کرد چرا که نه تنها ایده ترویج رسانه سودمندی همچون کتاب خود به تنهائی کلید موفقیت بی نظیری برای آمازون، که سالها تجربه با ارزش در فروش کتاب را در پشت سر خود می بیند، به حساب می آید بلکه همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، موفقیت در ایجاد مقبولیت در استفاده از رسانه دیجیتالی به جای شیوه سنتی، شانس بی نظیری برای نویسندگان و ناشران تازه کار و بدون سرمایه بوجود آورد که فارغ از مشکلات دست و پاگیر بر سر راه چاپ و انتشار کتاب، بدون دغدغه برای یافتن حامی مالی، ناشر و کاغذ و با صرف هرینه ای اندک نوشته های خود را در اختیار همگان قرار دهند. اینگونه بود که نسل اول Amazon Kindle با تکیه بر سرویس های سودمندی همچون خرید ارزان و بلافاصله کتاب، دسترسی همیشگی به محتوای روزنامه های معتبر، امکان دریافت کتاب خریداری شده با شبکه بی سیم و پشتیبانی محتوائی آمازون در تبدیل فرمت های مورد نظر کاربران، به راحتی به یکی از اصلی ترین بازیگران این عرصه بدل گردید. اما گذشته از میزان امکاناتی که این دستگاه مدرن در اختیار کاربران خود قرار می دهد، ضعف طراحی و عدم رعایت ظرافت همواره یکی از مهمترین انتقاداتی ست که به آن می توان وارد نمود نکته ای که به نوعی مهمترین عامل برتری رقیب اصلی این دستگاه یعنی Sony Reader نیز به حساب آمده و پس از گذشت بیش از یکسال از فراگیر شدن Kindle سازندگان آن را به فکر بهبود ساختار دستگاه در زمینه طراحی و رابطه کاربری انداخته است. بدین ترتیب Kindle 2 با تکیه بر تجربه نخستین آمازون در این رده و بکارگیری نظرات حرفه ای کاربران در 24 فوریه 2009 متولد گردید.

 

 

ظاهر دستگاه در برخورد اول نسبت به نمونه نخستین تغییرات ساختاری و انقلابی فراوانی را به خود دیده است که بدون شک مهمترین آنها ابعاد دستگاه است. ابعاد دقیق Kindle2 عبارت است از 9.14×134.6×203.2 میلیمتر (0.36×5.3×8.0 اینچ) و وزن آن نیز حدودا 289 گرم (10.02 اونس) می باشد که شدیدترین تغییر در آن بجز افزایش 12 میلیمتری در ارتفاع، نصف شدن قطر دستگاه نسبت به ورژن اولیه می باشد که حتی از نمونه باریک و جدید سونی نیز چیزی نزدیک به یک میلیمتر باریک تر بوده، و از این لحاظ ظاهری iPhone گونه به خود گرفته است.

 

 

تغییر کلیدهای زیر صفحه نمایش و طراحی جدید آنها از دیگر موارد مهمی ست که در Kindle جدید کاملا به چشم می خورد در اینجا برخلاف صفحه کلید دو تکه و موج دار با کلیدهای مستطیل شکل نمونه نخستین، از ظاهری رسمی و کلاسیک استفاده شده است که در بهبود استفاده از این قسمت که یکی از عوامل اصلی برتری Kindle بر رقیب آسیائی خود می باشد، نقش ویژه ای را ایفا کرده است. کلیدهای حاضر در این بخش همگی به فرم دایره ای و در چهار ردیف 10 کلیدی قرار گرفته اند که به همراه چهار کلید کنترلی و کلید Space مجموعه 45 کلید این قسمت را تشکیل می دهند.

 

 

یکی دیگر از تغییرات مهم در ساختار کنترلی دستگاه تغییر در نحوه حرکت در منوها و جابجائی و خوانش اطلاعات به نمایش در آمده در صفحه است که بجای چرخ لغزنده حاضر در مدل قبلی این بار از جوی استیک پنج جهته نسبتا کوچکی استفاده شده است که کلیدهای Menu و Back در بالا و پائین آن به وضوح به چشم می خورند. یکی از ایرادات اساسی به ساختار Kindle 1 که در این نسخه جدید تا حدود زیادی مرتفع گردیده است وضعیت کلیدهای هدایت و حرکت به صفحات قبلی و بعدی در دو طرف صفحه نمایش است که همواره از مهمترین منابع شکایت کاربران از این وسیله جدید بوده و تا حدودی هنوز هم هست چرا که بعلت بزرگ بودن و گسترده بوده این کلیدها در کلیه بخش های دور صفحه نمایش در نسخه قبلی با در دست گرفتن دستگاه و قرارگیری دست بروی این کلیدها، امکان لمس تصادفی آنها و در نتیجه رفتن به صفحات قبلی و بعدی به راحتی وجود داشت امری که اینک با کوچک نمودن این کلیدها و انتقال آنها به نیمه پائینی صفحه نمایش تا اندازه زیادی برطرف شده است از دیگر راه حل هایی که در این بخش برای عدم فشردن تصادفی این کلیدها در نظر گرفته شده علاوه بر سفت تر شدن تمامی این کلیدها، انتقال بخش حساس به فشردن این دکمه ها به لبه های درونی آنها ست که بدین ترتیب فشردن لبه های خارجی تاثیری در عملکرد این قسمت ها نخواهد داشت. چهار کلید حاضر در این قسمت شامل کلیدهای حرکت به صفحه قبلی و صفحه بعدی در سمت چپ و کلید Home و حرکت به صفحه بعدی در سمت راست است که با اینکه وجود دکمه حرکت به صفحه بعد در هر دو سوی صفحه نمایش، امکان استفاده از هر دو دست را برای گرفتن دستگاه به ارمغان آورده است اما اختصاص تنها یک کلید کوچک برای بازگشت به صفحه قبلی اندکی سوال برانگیز به نظر می رسد.

 

 

و اما برای یک دستگاه با کاربری خواندن متن بدون شک مهمترین قسمت، صفحه نمایش آن است. صفحه نمایش دستگاه ظاهرا همانی ست که در نسخه قبلی دستگاه نیز بکار گرفته شده است اما در اینجا نیز تغییرات کوچک و بزرگ تعیین کننده ای دیده می شود که مطمئنا در ایجاد رضایت بیشتر کاربران نقش ویژه ای را به عهده می گیرد. ابعاد این صفحه نمایش همچون قبل 6.0 اینچ با وضوح 800×600 پیکسل است و در ساختار آن به مانند دیگر محصولات این رده از تکنولوژی جذاب e-Inkاستفاده شده است که همانطور که قبلا در مورد آن صحبت شد فناوری کاملا ویژه ایست که از خصوصیات منحصر به فردی همچون عدم بازتابش نور، ارائه تصویری بدون لرزش و عدم مصرف انرژی در هنگام ثابت ماندن تصویر برخوردار بوده و بدین ترتیب بیش از پیش برای استفاده در وسیله ای همچون یک کتابخوان مناسب می نماید. از تغییرات مهم در صفحه نمایش Kindle 2 که نه تنها در قیاس با Kindle 1 بلکه در مقایسه با آخرین نسخه Sony Reader نیز بسیار چشمگیر و فوق العاده است افزایش تعداد سایه های خاکستری قابل نمایش توسط این بخش است که از چهار عدد در نمونه نخستین به 16 عدد افزایش یافته است و از این طریق یکی از ضعف های اصلی صفحه نمایش یعنی عدم پشتیبانی از نمایش رنگ را با استفاده از سایه های متنوع و ایجاد عمق در تصویر تا حدود زیادی جبران کرده است. تراکم پیکسلی این صفحه نمایش اما نسبت به قبل تغییری نکرده است و همچنان از تراکم 167Pixels/inch در آن استفاده شده است. ویژگی دیگری که صفحه نمایش Kindle 2 را در برابر برادر بزرگتر خود به نمونه موفق تری بدل کرده است توجه به این واقعیت می باشد که این صفحه نمایش جدید چیزی در حدود 20 درصد سریع تر از نمونه قبلی Refresh می گردد که این امر به خوبی در نقاط با کنتراست بالا همچون لبه های تصاویر و نوشته ها به خوبی مشخص است. در یک مقایسه رخ به رخ میان صفحه نمایش های Kindle 1 و Kindle 2 با اینکه هر دو در انتقال احساسی همانند صفحه کاغذ کاملا موفق عمل کرده اند اما کفه ترازو تا حدود زیادی به نفع Kindle 2 سنگین تر گردیده و کنتراست و شفافیت بیشتر تصویر در آن کاملا مشهود است.

 

 

 

 

 

کنترلر های دورتادور دستگاه تغییر چندانی را به خود ندیده اند در بخش بالائی پورت 3.5 میلیمتری اتصال هدست در کنار اسلایدر Power قرار دارد که این آخری برای قرار دادن دستگاه در حالت Stand-by نیز بکار می رود. در سمت راست کلید دوگانه کاملا باریک تغییر صدا جای دارد و در پائین نیز پورت Micro USB برای اتصال دستگاه به کامپیوتر دیده می شود.

 

 

شباهت های Kindle 2 با نسل اول Apple iPhone با مشاهده پشت دستگاه تکمیل می گردد. جائیکه کاوری آلومینیومی بیش از سه چهارم طول این قسمت را پوشانده است و جهت عدم اخلال در سیستم بی سیم دستگاه نیز، از پوششی پلاستیکی در قسمت بالائی استفاده گردیده است که هر دو مورد شباهت کاملی با Apple iPhone دارند. در زیر این پوشش آلومینیومی که البته بصورت عادی غیر قابل کنار زدن است باتری جدید Kindle جای دارد که با اینکه جائی به ظرفیت آن اشاره ای نشده است اما بر طبق گفته های رسمی دوام آن به طرز کاملا مشهودی افزایش یافته است بطوریکه بدون روشن کردن شبکه بی سیم به راحتی و تنها با یک بار شارژ کردن می توان تا دو هفته نیز بروی این باتری حساب نمود و با روشن کردن شبکه بی سیم این رقم بین چهار تا پنج روز تقلیل می یابد که در هر دو مورد چیزی نزدیک به 25 درصد افزایش کارائی نسبت به نمونه قبلی دیده می شود. نکته منفی در رابطه با این باتری عدم امکان تعویض آن می باشد. تنها المان های باقی مانده در پشت دستگاه اسپیکرهای استریوی آن در دو طرف لبه پائینی این بخش است.

 

amazon_kindle_2_13.jpg

 

ساختار منوئی دستگاه نسبت به قبل تغییر خاصی را نشان نمی دهد و بجز برتری مشهود صفحه نمایش مخصوصا در به نمایش در آوردن تصاویر، سایر المان ها تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده اند. فرمت های مورد پشتیبانی Kindle 2 همچون قبل شامل TXT، Audible، MP3، MOBI، AZW و PRC بصورت مستقیم و PNG، JPEG، GIF، DOC و BMP بصورت غیر مستقیم و انتقال به سرور آمازون برای تبدیل فرمت است که همچنان جای خالی بزرگترین بازیگر این ماجرا یعنی PDF بشدت در آن احساس می شود و نگاه خریداران زیادی از این طریق به سوی Sony Reader جلب می گردد. البته آمازون بصورت آزمایشی کار تبدیل فرمت PDF بصورت قابل نمایش در Kindle را آغاز کرده است که البته هنوز در مراحل ابتدائی بوده و هنوز امکان ویرایش و زوم در محتوا برای آن در نظر گرفته نشده است. هزینه تبدیل فایل در سرور آمازون همچون قبل 10 سنت برای هر فایل است که البته نسبتا مناسب به نظر می رسد. یکی از ویژگی های جدید و جذاب Kindle 2 قابلیت خواندن متن یا Text-to-Speech آن است که از طریق آن کلیه متون حاضر در دستگاه به راحتی و با کیفیتی کاملا مناسب برای کاربر خوانده می شوند. میزان بلندی صدا، انتخاب سرعت پخش محتوا و امکان استفاده از صدای مرد یا زن از جمله تنظیماتی ست که در این قسمت در نظر گرفته شده است. در رابطه با این سرویس باید به این نکته نیز اشاره کرد که آمازون جدیدا امکانی را برای ناشران در نظر گرفته است که از طریق آن امکان غیر فعال کردن این گزینه برای محصولات آنها وجود دارد. یکی از حذفیات مهم در Kindle 2 صرفنظر کردن از کارت حافظه جانبی در ساختار آن است جائیکه با کنار گذاشتن اسلات کارت حافظه SD موجود در مدل قبلی، کاربر کاملا به حافظه داخلی دستگاه محدود گردیده است. حافظه داخلی دستگاه 2.0 گیگابایت است که تنها چیزی در حدود 1.4 گیگابایت آن در اختیار کاربر است که با اینکه نسبت به 256 مگابایت حاضر در مدل قبلی کاملا افزایش یافته است اما همچنان نبود کارت حافظه نقیصه ای ست که به راحتی نمی توان از آن گذشت.

از ویژگی های مناسب Kindle 2 می توان به دیکشنری Oxford American وجود در دستگاه اشاره کرد که به محض قرار دادن Cursor بروی کلمه مورد نظر ترجمه آن را در زیر صفحه به نمایش می گذارد. امکان افزودن متن و Clipping از دیگر موارد موجود در این نسخه از کتابخوان آمازون است. بدین ترتیب که با کلیک بر کلمه مورد می توان توسط صفحه کلید متن دلخواه خود را برای استفاده های بعدی به این قسمت افزود.

اما همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد ویژگی های دستگاه یکی از جنبه های مختلف Kindle به حساب آمده و تامین محتوا توسط آمازون بدون شک از اهمیتی بالاتری برای آن قرار دارد. جائیکه علاوه بر منبع عظیم کتاب های آمازون در زمینه های مختلف (که بجز عناوین خاص همگی با قیمت بسیار مناسب 9.99 دلار در اختیار کاربران قرار می گیرد)، رسانه های دیگری همچون چندین عنوان از برترین روزنامه ها و مجله های آمریکائی همچون USA Today، New Yorker، Forbes و Atlantic Monthly نیز به محض انتشار بصورت بی سیم به دستگاه کاربران ارسال می گردد. بهای اشتراک پرداختی برای این روزنامه و مجله ها که هم اینک لیست آنها به 31 عنوان رسیده است رقمی مابین 1.25 تا 3.49 دلار برای یک ماه است که با توجه به بهای اصلی آنها کاملا بی نظیر و رویائی به نظر می رسد. از سرویس های جذاب دیگر آمازون برای کاربران Kindle سرویس بلاگ آن است که در قبال پرداخت 1 تا 2 دلار در ماه بلاگ مورد نظر به فرمت قابل نمایش در Kindle تبدیل می شود. البته ذکر این مطلب کاملا ضروری ست که در ساختار هیچیک از نسخه های دوگانه Kindle خبری از گیرنده واقعی Wi-Fi نیست و ارتباط بی سیم موسوم به Whispernt که از طریق شبکه EVDO  اپراتور Spirint در این دو دستگاه ایجاد می شود در حقیقت ارتباط چندانی با فناوری Wi-Fi نداشته و نوعی از شبکه 3G به حساب می آید و نگفته پیداست که پوشش شبکه ای Kindle در سطح محدودی قرار دارد. هر دو ورژن Kindle همانگونه که قبلا نیز به آن اشاره شد توانائی Synchronize شدن کامل با شبکه Spirint را دارند به این معنی که تمامی محتوای انتقال داده شده از طریق شبکه به این دستگاه ها، در سرور این شبکه ها نیز نگاه داری شده و در صورت از دست رفتن اطلاعات موجود بروی Kindle کاربران، امکان بارگیری مجدد آنها از روی شبکه کاملا وجود دارد.

 

Amazon Kindle 2 دستگاه فوق العاده ای ست که با اینکه در برخی از جنبه ها همچون عدم بهره گیری از صفحه نمایش لمسی، ساختار منوئی نچندان سر راست، حذف کارت حافظه جانبی و عدم ارائه کاور به همراه دستگاه، نسبت به رقیب اصلی خود یعنی Sony Reader از امکانات سخت افزاری کمتری برخوردار است اما با توجه به سرویس های فوق العاده و موارد شایسته تقدیری همچون هزینه ناچیز برای بیش از 230 هزار عنوان کتاب در سایت آمازون که بیش از 7000 عدد آن کاملا رایگان است و سرویس های اشتراک روزنامه ها، مجله ها و بلاگی که برای آن در نظر گرفته شده است بدون شک عنوان برترین کتابخوان جهان را به خود اختصاص می دهد. قیمت فعلی Kindle 2 در سایت آمازون 359 دلار است و قیمت نسخه قبلی این Reader نیز به 295 دلار تقلیل یافته است.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

12 دیدگاه

 1. سلام به همگی. در جواب دوستمون باید بگم که من با کیندل کار کردم و از زبان فارسی پشتیبانی میکنه. خوانش متنش هم عالیه. خیلی خیلی شبیه به خوانش واقعیه و نسبت به قیمتش فکر میکنم که خیلی بهتر از سونی ریدر باشه.

 2. (((امکان اینکه کیندل بتواند متن فارسی را درست نمایش دهد تقریبا صفر است اما سونی ریدر بعلت پشتیبانی از فرمت PDF احتمالا در نمایش متنون فارسی با این فرمت نباید مشکلی داشته باشد)))
  امکان نمایش حروف عربی در این سیستم عاملها موجود نیست. به صورت #####نشان داده میشود. ولی در حالتی که فایل پی دی اف به شکلی درست شده باشد که فونتها امبد شده باشند، امکان مطالعه حروف عربی در متن فایل پی دی اف ممکن است.

 3. از شما بابت نگارش و ارسال اين مطلب، سپاسگزاری می کنم. به راستی شما با ترجمه و در اختيار قرار دادن اين گونه مطالب، کمک ارزنده ای به بالا بردن دانش و فرهنگ کشورمان می کنيد.
  موفق باشيد.

 4. با سلام به دوستان
  بنده reader sony رو در پاساژ کامپیوتر که در میرداماد هست در طبقه سوم یا چهارم دیدم
  البته گارانتی بین الملل بود و می گفت چند تا بیشتر وارد نکردم به ایران
  چیزهای جالبی بودن که قیمتشون بالا بود مثلا نوع لمسیش 520 هزار تومان و نوع غیر لمسیش 470 یا 480 هزار تومان بود
  به امید روزی که وزارت ارشاد این تسهیلات رو برای بالا بردن و تشویق مردم به کتابخوانی وارد ایران کنه و قیمت کمتر در اختیار قشر جوانمون قرار بده

 5. چقدر حسرت خوردم به خاطر این که نمیتونم این ریدر رو اینجا بخرم. کاش میشد یکی این رو برای ما میخرید میفرستاد.

 6. با سلام به دوستان
  میلاد جان پاسخ شما کاملا مثبت است و آمازون کیندل که هیچ، سونی ریدر را نیز نمی توان به راحتی در ایران پیدا کرد
  ————————————————
  صائب جان با اینکه تا بحال این کار را امتحان نکرده ام و جائی نیز در رابطه با آن صحبت نشده است اما آنچه از ظواهر امر بر می آید امکان اینکه کیندل بتواند متن فارسی را درست نمایش دهد تقریبا صفر است اما سونی ریدر بعلت پشتیبانی از فرمت PDF احتمالا در نمایش متنون فارسی با این فرمت نباید مشکلی داشته باشد
  با تشکر

ارسال یک پاسخ