بهانه ای برای مطالعه سکانس دوم قسمت دوم: Sony Reader PRS-700BC

4
2567

سونی یکی از اولین برندهایی بود که پس از چند نام کوچک و نچندان با اهمیت به تولید کتابخوان دیجیتالی روی آورد و اینک با گذشت چندین سال از ارائه اولین تولیدات این شرکت، نسل سوم Reader های سونی اصلی ترین رقیب Amazon Kindle به شمار می آیند. در مقاله پیش رو با بررسی جدیدترین کتابخوان سونی به مقایسه رو در روی آن با Kindle می پردازیم با ما همراه شوید.

این سومین بار است که نام سونی بر بالای دستگاهی با کاربری مطالعه نقش می بندد و PRS-700BC پس از دو مدل PRS-500 و PRS-505 آخرین تلاش سونی برای رفع نواقص و هرچه جذاب تر کردن این وسیله رویائی ست. البته شیوه نگرش سونی به دنیای مطالعه از چندین جهت با دنیای آمازون تفاوت عمده دارد که این تفاوت نه تنها شامل موارد سخت افزاری و نرم افزاری متعدد و فراوان می گردد بلکه مبحث بسیار پر اهمیتی به نام تامین محتوا برای دستگاه را نیز در بر می گیرد. به بیان دیگر در ساختار کتابخوان سونی با اینکه از سرویس های پر زرق و برق یکی از بزرگترین کتابخانه های دنیا یعنی آمازون، خبری نیست اما امکان تهیه کتاب ارزان در آن به شیوه ای نسبتا متفاوت بوسیله Sony eBook Store  فراهم شده است که به لیست کتاب های آن روز به روز افزوده می شود. البته سرویس های فوق جذابی همچون آبونمان ماهیانه روزنامه ها و مجلات پر فروش با قیمتی بسیار پائین که جزء امکانات استاندارد Kindle به حساب می آیند بدلایل سخت افزاری برای کاربران سونی در حد خواب و خیال باقی مانده است (در Reader های سونی از هیچگونه اتصال بی سیمی پشتیبانی نمی شود). البته این تنها یک رویه ماجراست و بر طبق قانون معروف “هیچ گاه دستگاه کاملی تولید نمی شود” بدون شک برتری های فراوانی را نیز برای سونی در مقایسه با کیندل می توان بر شمرد که در ادامه به طور کامل با آنها آشنا می شویم.

 

 

ظاهر دستگاه در مقایسه با نسخه های قبلی سونی تغییرات مشخصی را به خود دیده است ابعاد دستگاه 10.16×129.5×170.1 میلیمتر (0.4×5.1×6.7 اینچ) با وزنی در حدود 283 گرم (10.0 اونس) است که بزرگترین تغییرات در ساختار آن نسبت به مدل قبلی افزایش 5 میلیمتری (0.2 اینچی) قطر و عرض دستگاه و همچنین سنگین تر شدن آن به میزان 28 گرم (1 اونس) می باشد که با وجود این تغییرات هنوز نیز بسیار خوش دست و Slim به نظر می رسد. در یک مقایسه رو در رو با Kindle 2نگفته پیداست که محصول آمازون نمونه کاملا بزرگتر و عریض تری ست و بیش از 30 میلیمتر افزایش ارتفاع و 5 میلیمتر افزایش در عرض مشاهده می شود که کاهش کاملا موثر یک میلیمتری در قطر دستگاه باعث شده که با وزن نسبتا مشابه ای در هر دو مدل روبرو باشیم.

 

 

در نگاه اول صفحه نمایش PRS-700 نسبت به مدل های قبلی سونی تغییری را نشان نمی دهد این صفحه نمایش به مانند Kindle 2 یک نمونه 6 اینچی با وضوح 800×600 پیکسل و تراکم 170 پیکسل در هر اینچ مربع است. تکنولوژی بکار گرفته شده در این صفحه نمایش همچون همیشه فناوری E-Ink است که همانطور که قبلا نیز بارها به آن اشاره شد در ایجاد احساسی کاملا مشابه با صفحه کاغذ و عدم لرزش تصویر کاملا موفق عمل می نماید. تعداد سایه های خاکستری در این مدل به نسبت مدل قبلی سونی تغییری نکرده است و همچنان از 8 سایه مختلف برای پر کردن جای خالی رنگ در این صفحه نمایش استفاده می شود که این تعداد سایه نصف تعداد سایه های مورد پشتیبانی در Kindle 2 است. اما مهمترین نکته در رابطه با این صفحه نمایش که آن را از تمامی رقبای موجود در این کلاس متمایز می سازد خاصیت حساس به تماس آن است جائیکه با حذف بسیاری از دکمه های دست و پاگیر مدل های قبلی امکان اشاره مستقیم به محتوای مورد نظر در صفحه فراهم آمده است. فناوری لمسی بکار گرفته شده در این صفحه نمایش که ظاهرا از نوع مقاومتی ست در قیاسی رو در رو با دستگاه های لمسی پیشرفته آنچنان که باید و شاید حساس و سریع نیست ولی با این وجود با توجه به نوع کاربری دستگاه و کمک فراوانی که این خاصیت در بهبود استفاده از آن برعهده گرفته است می توان نمره کاملا بالائی برای سونی در این قسمت در نظر گرفت. یکی دیگر از تفاوت های مهمی که در دو نسل کتابخوان های آمازون و سونی به وضوح می توان مشاهده کرد، تغییر در کیفیت صفحه نمایش های نسل های مختلف آنهاست جائیکه آمازون با چهار برابر کردن تعداد سایه های خاکستری و افزایش کنتراست تصویر نسبت به نسل اول، پیشرفت محسوس و مشخصی را در محصول جدید خود به نمایش گذاشته است حال آنکه اوضاع در سمت سونی ماجرا کاملا متفاوت است چرا که سونی نه تنها مشخصات اصلی این قسمت همچون رزولوشن و تعداد سایه های مورد پشتیبانی دستگاه را دست نخورده باقی گذاشته است بلکه با در کنار هم قرار دادن دو مدل اخیر این شرکت به روشنی عقب گرد سونی در روشنائی پس زمینه و درخشندگی تصویر را می توان مشاهده کرد تا جائیکه صفحه نمایش PRS-700 نه تنها با PRS-505قابل مقایسه نیست بلکه حتی در مقابل Kindle 2 نیز حرف چندانی برای گفتن ندارد. با این وجود، این موضوع به تنهائی نمی تواند به معنی بی کیفیت بودن این صفحه نمایش تلقی شود بلکه تنها به میزان پیشرفت سونی در بالا بردن کیفیت صفحه نمایش اشاره دارد.

 

 

البته سونی نیز در این میان سکوت اختیار نکرده است و علاوه بر تعبیه قابلیت لمسی در صفحه نمایش جدید خود یکی از مهمترین مشکلات تمامی Reader های موجود یعنی نور پس زمینه را نیز با راه حلی ابتکاری و البته نچندان فوق العاده تا حدود زیادی مرتفع کرده است بدین ترتیب که در حاشیه های عمودی صفحه نمایش در هر سمت چهار دیود نوری (LED) تعبیه شده است که نور مورد نیاز کاربر در هنگام مطالعه را تامین می نماید. این هشت LED با اینکه نور یکواختی را برای صفحه نمایش فراهم نمی کنند اما با این حال وجود آنها برای عاشقان مطالعه در شب، نعمت فوق العاده بی نظیری ست. تغییر میزان نور از میان دو گزینه مختلف و امکان غیر فعال کردن این نور از جمله تنظیمات معدودی ست که برای این بخش در نظر گرفته شده است. (البته برای کاربران سونی راه حل نسبتا مناسب دیگری با اتصال یک لامپ LED جداگانه به دستگاه وجود دارد که قیمتی در حدود 15 دلار دارد).

 

 

دکمه های زیر صفحه نمایش در PRS-700 بوسیله کلید نسبتا بزرگ و برجسته Home به دو بخش تقسیم شده است که در سمت راست کلیدهای Option، بزرگنمائی و جستجو دیده می شود و در سمت چپ نیز کلیدهای up و حرکت رو به جلو و عقب جای دارند که به نسبت مدل قبلی سونی، مجموعه نسبتا خلوت تری را تشکیل می دهند. در اینجا باید به این نکته نیز اشاره کرد که برای حرکت به عقب و جلو در میان صفحات علاوه بر دو دکمه مخصوص در زیر صفحه نمایش می توان از حرکت دست و Swipe کردن آن بروی صفحه نمایش به سمت چپ و راست نیز استفاده کرد همچنین Swipe کردن دست از بالا به پائین و نگه داشتن آن در نقطه پائینی منجر به حرکت بسیار سریع در میان صفحات مختلف می گردد که هر دو مورد امکانات بسیار مطلوبی ارزیابی می گردند.

 

 

کنترلرهای بالا و پائین این مدل شامل دو حفره برای جایگذاری کارت های SD و Memory Stick به همراه کلید Power در بالا و کلید تغییر صدا، جک 3.5 میلیمتری اتصال هدست، پورت Mini USB اتصال کامپیوتر و محل اتصال شارژر در پائین می گردد. نکته مهم در این قسمت عدم ارائه شارژر AC به همراه این مدل است که به همین علت تنها راه شارژ نمودن PRS-700 استفاده از کابل USB موجود در جعبه محتویات دستگاه می باشد. البته نگفته پیداست که شارژر این مدل را می توان بطور جداگانه (با قیمتی در حدود 30 دلار)، خریداری کرد اما اگر اندکی خوش شانس باشید و یکی از گچت های مورد علاقه شما کنسول دستی PSP باشد، احتیاجی به خرید شارژر هم نیست و می توانید از همان شارژر PSP برای شارژ کردن PRS-700 خود استفاده کنید. از دیگر موارد قابل ذکر در دورتادور دستگاه قلم جای گرفته در گوشه سمت راست است که با توجه به لمسی بودن صفحه نمایش از آن در موقعیت های مختلف (همچون Highlight کردن متن و افزودن Note با کمک صفحه کلید مجازی) می توان استفاده کرد. کاور چرمی ارائه شده به همراه Reader جدید سونی یکی دیگر از جذابیت های مهم آن را تشکیل می دهد این کاور که جای آن در جعبه  محتویات Kindle 2 خالی ست از چرم با کیفیت و مقاومی ساخته شده که بر زیبائی های این مدل بسیار افزوده است.

 

 

ساختار منوئی دستگاه نسبت به قبل تغییرات مشخصی نموده است در اینجا از چهار آیکون کاملا بزرگ و مناسب جهت لمس توسط دست استفاده شده است که شامل بخشی جهت بازگشت به آخرین متن در حال مطالعه (Continue Reading)، کتاب های موجود در حافظه، بخش Collections جهت مشاهده عناوین موجود برای بارگیری و قسمت دیگری برای Notes می باشد که این آخری قابلیتی ست که در Amazon Kindle نیز به چشم می خورد و به کاربر اجازه می دهد تا در محل مورد نظر متنی را بصورت دلخواه اضافه نماید. در پائین صفحه نیز سه آیکون افقی کاملا بزرگ دیگر به چشم می خورد که برای دسترسی به آهنگ های موجود در دستگاه، عکس های موجود در حافظه و اعمال تنظیمات در نظر گرفته شده اند. فرمت های مورد پشتیبانی PRS-700 در رده تصویر شامل GIF، PNG، JPEG و BMP و در رده صوت شامل MP3 و AAC می شود البته لازم به یادآوری ست که در این مدل خبری از اسپیکرهای داخلی نیست و برای گوش دادن به موسیقی می بایست از هدست های جداگانه استفاده کرد که همین موضوع یکی از بزرگترین اختلاف های PRS-700 وKindle 2 را به حساب می آید جائیکه نه تنها از فرمت کتاب های صوتی در سونی پشیبانی نمی شود بلکه خصوصیت جذاب خوانش صوتی کتاب که از قابلیت های اصلی Kindle 2 به حساب می آید نیز در سوگلی سونی به چشم نمی خورد. فرایند انتقال کتاب به PRS-700 به سادگی و توسط نرم افزار جداگانه سونی با نام eBook Library 2.5 صورت می گیرد که نرم افزاری مخصوص نصب بروی PC بوده و کاربران Mac قادر به استفاده از این نرم افزار و در نتیجه استفاده از فروشگاه گسترده سونی نیستند. برای خرید کتاب از eBook Store ابتدا می بایست نرم افزار eBook Library را در سایت مزبور Register نموده و سپس اقدام به خرید و دانلود کتابی که اینک با فرمت اختصاصی سونی کد شده است، نمود. انتقال کتاب به دستگاه نیز به راحتی و در محیط خود نرم افزار صورت می گیرد. انتقال محتوای غیر کد شده همچون دیگر فرمت های متنی، صوتی و تصویری نیز کاملا به راحتی و با Drag کردن آن بروی آیکون دستگاه در My Computer انجام می شود. البته سونی نیز به مانند Amazon تسهیلاتی را برای خرید ارزان کتاب توسط کاربران خود در نظر گرفته است که از آن میان می توان به امکان استفاده از 100 کتاب کلاسیک بصورت رایگان و تقلیل قیمت های کتاب های دیگر در حد نزدیک به 10 دلار اشاره کرد. اما داستان فرمت های قابل استفاده در PRS-700 به عناوین حاضر در eBook Store (در حال حاضر چیزی نزدیک به 100 هزار عنوان)، محدود نمی گردد و دیگر فرمت های مهم از جمله RTF،BBeB ، TXT، ePub، DOC و بدون شک از همه مهمتر PDF می گردد که این آخری تا اندازه زیادی بزرگترین نقطه قوت PRS-700 در مقابل هر دو ورژن Amazon Kindle است و از این گذشته نسبت به مدل قبلی سونی در این کلاس یعنی PRS-505 نیز پیشرفت مهمی نموده است جائیکه امکان زوم پنج مرحله ای در محتوا به قابلیت های ارزشمند آن افزوده شده است. در دیگر فرمت های مورد پشتیبانی این دستگاه نیز امکان انتخاب از میان 5 سایز مختلف برای فونت وجود دارد.

مشخصات پردازشی PRS-700 بطرز کاملا مشهودی بهبود یافته است و مطمئنا در آن از پردازنده سریع تری در مقایسه با مدل قبلی استفاده شده است جائیکه سرعت حرکت در صفحات و عملیات زوم کاملا سریع تر گردیده است. البته همچون قبل در هنگام ورق زدن صفحات بعلت محدودیت های تکنولوژی e-Ink در یک لحظه صفحه کاملا سیاه می گردد. حافظه داخلی این مدل به رقم 256 مگابایت افزایش یافته است که نسبت به قبل دو برابر گردیده و چیزی نزدیک به 350 کتاب را می تواند در خود جای دهد امکان افزایش این حافظه به مدد دو کارت حافظه SD و Memory Stick از دیگر برتری های محسوس کتابخوان سونی بر رقیب آمریکائی خود است. باتری بکار گرفته شده در PRS-700 با یک بار شارژ قادر به ورق زدن چیزی در حدود 7500 صفحه است که در یک استفاده متوسط به راحتی تا دو هفته پاسخگوی کاربر می باشد. زمان مورد نیاز برای شارژ کامل این باتری در حدود 4 ساعت بوسیله کامپیوتر و 2 ساعت بوسیله شارژر خارجی ست.

 

sony_prs_700_bc_digital_ebook_reader_08.jpg

از زمان ارائه شدن Sony PRS-700BC به بازار در اکتبر 2008 اینک بیش از شش ماه می گذرد و در این مدت نسبتا کوتاه بعلت حضور رقیب سرسخت ماجرا یعنی Kindle 2 سونی که محصول خود را در ابتدا با قیمت پایه 399 دلار به بازار عرضه کرده بود اینک آن را با تخفیفی 50 دلاری به 349 دلار رسانده است که در کل با توجه به امکانات این دستگاه مناسب به نظر می رسد. در یک نگاه کلیKindle 2 و PRS-700 را می بایست در دو کلاس مختلف و جداگانه بررسی نمود جائیکه Kindle 2 با دارا بودن مشخصاتی همچون صفحه کلید QWERTY، اتصال بی سیم و سرویس های اشتراک روزنامه و مجلات در یک سو و PRS-700 با صفحه نمایش لمسی، پشتیبانی از نمایش PDF و DOC و ارائه نور پس زمینه در سوی دیگر این بازار جای می گیرد.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

4 دیدگاه

  1. دمت گرم، من واقعا دنبال همچین مطلبی بودم .
    هفته قبل تو کلیک ( بی بی سی فارسی ) هم برنامه اش در همین مورد بود و به جز سونی و کیندل دو مدل دیگر را هم معرفی کرد که من نتونستم اونا رو یادداشت کنم که یکی شون یه امکان باحال داشت که می تونستی زیر متنی که میخوای بخونی خط بکشی و … اسمش سایا بوک ..؟ نمیدونم ؟
    اگه بتونید چند مدل دیگه هم معرفی کنید و یه راه برای خرید در ایران خیلی عالی میشه ..
    ممنون
    خداحافظ

ارسال یک پاسخ