APEX 2020 با سلفی زیر شیشه صفحه‌نمایش و دوربین گیمبالی!

0
1330
APEX 2020 با سلفی زیر شیشه صفحه‌نمایش و دوربین گیمبالی!

دو سال پیش بود که شرکت ویوو در نمایشگاه MWC 2018 از گوشی مفهومی جالب‌توجه‌ای به نام APEX رونمایی کرد که چند ماه پیش زمینه‌ساز رونمایی گوشی Vivo NEX شد. ویوو این رویه را سال گذشته نیز ادامه داد جایی‌که APEX 2019 با طراحی خاص خود بدون هیچ دکمه یا پورت فیزیکی با 12 گیگابایت رم و اتصال 5G هنوز نیز طرحی پیشگام و فوق‌العاده به نظر می‌رسد. شرکت ویوو امروز نسل سوم این گوشی مفهومی را به نام APEX 2020 به نمایش گذاشته که جدا از آنکه مثل مدل سال قبل، بدون هیچ‌گونه منفذ، پورت و دکمه‌ای ساخته شده بلکه در زمینه دوربین نیز حرف‌های جدیدی برای گفتن دارد. Vivo APEX 2020 طبق معمول قرار نیست به صورت یک گوشی واقعی به تولید انبوه برسد اما احتمالا می‌توان انتظار مشاهده برخی از مشخصات آن را در گوشی‌های آینده برنده Vivo داشت.

اولین نکته جذاب در مورد APEX جدید به صفحه‌نمایش آن تعلق دارد که لبه‌های آن با یک زاویه 120 درجه به کناره‌ها خم شده‌اند و طرحی مشابه صفحه‌نمایش آبشاری یا Waterfall Fullview حاضر در NEX 3 5G را به نمایش می‌گذارد. نبود هرگونه دکمه‌ای در این مدل، به به‌کارگیری دکمه‌های تاچ خازنی در کناره‌ها منجر شده که عملا روی خود صفحه‌نمایش اما در کناره‌های دستگاه جای گرفته‌اند.

APEX 2020 با سلفی زیر شیشه صفحه‌نمایش و دوربین گیمبالی!

صفحه‌نمایش این مدل 6.45 اینچی با وضوح 1080×2330 پیکسل است که در بخش بالایی آن و برای اولین بار در یک گوشی موبایل از یک دوربین سلفی 16 مگتاپیکسلی درون صفحه‌نمایش استفاده شده است. ایده سلفی درون صفحه‌نمایش در تابستان گذشته به صورت جداگانه از سوی دو کمپانی شیائومی و اوپو مطرح شد و حالا کمپانی هم‌خانواده اوپو یعنی Vivo از این ایده برای APEX 2020 بهره گرفته است. دوربین 16 مگاپیکسلی سلفی این گوشی در زیر خود صفحه‌نمایش قرار دارد و برای از دست نرفتن کیفیت، از شیشه‌ای که شش بار از محوطه اطراف خود شفاف‌تر است روی آن استفاده شده و با فناوری pixel binning امکان تصویربرداری با وضوح 4 مگاپیکسل را به صورت پیش‌فرض خواهد داشت.

APEX 2020 با سلفی زیر شیشه صفحه‌نمایش و دوربین گیمبالی!

دیگر نکته جذاب در مورد این گوشی، در بخش پشتی آن رخ داده جایی‌‌که در ابتدا با یک دوربین 48 مگاپیکسلی مجهز به مکانیزمی مشابه گیمبال بر می‌خوریم. این دوربین به گفته شرکت سازنده به لرزه‌گیری مجهز شده که 200 درصد بهتر از سیستم‌‌های معمول OIS عمل می‌‌کند. در این سنسور نیز طبیعت با فرایند تجمیع پیکسل‌های چهارگانه با وضوح پیش‌فرض 12 مگاپیکسلی روبرو می‌شویم.

APEX 2020 با سلفی زیر شیشه صفحه‌نمایش و دوربین گیمبالی!

دوربین دوم این بخش 16 مگاپیکسلی با مکانیزم زوم پریسکوپی‌ست که در آن دو دسته لنز، یکی ثابت و دیگری متحرک به‌کار گرفته شده است این دوربین می‌توان زوم اپتیکالی مابین 5 تا 7.5 برابر را ارائه دهد.

در پله بعدی به مکانیزم شارژ این گوشی می‌رسیم که در نبود هرگونه پورت اتصالی، طبیعتا به صورت بی‌سیم انجام می‌شود. نکته جدید در این میان به سرعت و توان شارژ این مدل تعلق دارد که حالا به 60 وات رسیده است؛ این شارژر به گفته ویوو امکان شارژ کردن یک باتری 2 هزار میلی آمپر ساعتی را تنها در عرض 20 دقیقه  دارد.

APEX 2020 با سلفی زیر شیشه صفحه‌نمایش و دوربین گیمبالی!

در APEX 2020 طبیعتا از اسپیکر سنتی و کلاسیک نیز خبری نیست و در اینجا نیز مثل سال قبل از فناوری SoundCasting صفحه‌نمایش، برای انتقال و پخش صدا استافده می‌شود.

APEX جدید همانطور که اشاره شد به احتنال قریب به یقین به صورت یک گوشی مستقل به بازار ارائه نمی‌شود اما در آینده نزدیک شاید شاهد حضور برخی از امکانات آن به خصوص در زمینه دوربین اصلی و سلفی در گوشی‌های آینده ویوو (به خصوص سری NEX) باشیم.

منبع

ارسال یک پاسخ