iPhone 4S مجالی برای فراموشی یک اسطوره

10
5078

چهارم اکتبر 2011 نسل پنجم آیفون با نام iPhone 4S معرفی شد این محصول جدید بعلت حفظ طراحی مدل قبلی حداقل در ابتدا با استقبال چندانی از سوی منتقدان و تحلیل‌گران بازار مواجه نشد و با اینکه طرفداران آن از هم‌اینک برای خرید این محصول لحظه شماری می‌کنند اما شرایط بازار و محصولات فوق پیشرفته سایر رقبای این کلاس در کنار ضایعه درگذشت استیو جابز مطمئنا iPhone 4S را از روزهای طلائی اپل کاملا دور خواهد کرد. مقاله پیش رو نگاه کوتاهی ست به مشخصات و قابلیت‌های آیفون جدید. با ما همراه شوید.


بلاخره پس از مدتها انتظار در شامگاه چهارم اکتبر 2011 کنفرانس خبری اپل برای معرفی محصولات سخت‌افزاری و نرم افزاری جدید این شرکت برای اولین بار بدون حضور استیو جابز دوست‌داشتنی برگزار شد؛ مهمترین عنوان خبری این کنفرانس بدون شک معرفی نسل پنجم آیفون بود که البته برخلاف انتظارها و حدس و گمان‌های اولیه نه تنها با عنوان آیفون 5 نامگذاری نشد بلکه ساختار بدنه و طراحی آن نیز بطور کلی مشابه با نسل قبلی این کلاس بوده و همچون گذار از 3G به 3GS این بار نیز تنها یک S ناقابل به ابتدای نام مدل قبلی افزوده شده و تغییرات اصلی در iPhone 4S به حوزه پردازشی و سخت‌افزاری محدود گردیده است. نا‌امیدی بازار از عدم معرفی محصولی انقلابی در نخستین ساعات ارائه iPhone 4S منجر به سقوط پنج درصدی سهام شرکت اپل شد امری که از دید بسیاری از ناظران به عدم حضور استیو جابز بعنوان الهام بخش همیشگی این برند ارتباط مستقیمی دارد.

iphone_4s_mobile_preview_02.jpg
شوک بعدی بر پیکره شرکت اپل کمتر از 48 ساعت پس از معرفی آیفون جدید با خبر مهلک درگذشت استیو جابز 56 ساله با بیماری سرطان پانکراس که از سال 2003 همواره با آن دست به گریبان بود وارد آمد. موج اندوه و سردرگمی تمامی فعالان دیجیتال از این خبر ناگهانی تا اندازه‌ای بود که خود شرکت اپل نیز تبلیغات آیفون جدید را به دست فراموشی سپرده و صفحه اول سایت خود را تنها به تصویر تک رنگ استیوجابز در پس‌زمینه‌ای سفید اختصاص داد. تاثیر این بزرگ‌مرد دنیای دیجیتال که در ماه آگوست پس از معرفی iPad 2 از دنیای حرفه‌ای و ریاست اپل کناره‌گیری کرد تا اندازه‌ای بود که تمامی بزرگان این رده و مردان سیاست نیز در رابطه با درگذشت اندوهناک وی اظهار نظر کردند. شرایط اپل پس از استیو جابز در نبود ایده‌های طلائی این اسطوره مطمئنا تفاوت فراوانی با گذشته این برند بخصوص از 10 سال گذشته تاکنون خواهد داشت و سطح موفقیت و میزان استقبال از iPhone 4S بعنوان نخستین ساخته اپل بدون استیو جابز می‌تواند بعنوان معیاری از تاثیر مدیریت و لزوم تزریق همیشگی ایده‌های جدید و انقلابی به محصولات مدرن مد نظر قرار بگیرد.
iphone_4s_mobile_preview_03.jpg
طراحی ظاهری و نمای کلی iPhone 4S هیچ تفاوت قابل ذکری با iPhone 4 ندارد امری که در بررسی دقیق‌تر و با مشاهده نکات ظریف همچون محل کلیدهای جانبی، طراحی سنسورهای بالای صفحه‌نمایش و فرم لنز دوربین نیز بطور کامل تائید شده و مطلقا امکان تشخیص این دو مدل از روی مشخصات ظاهری آنها وجود ندارد. ابعاد iPhone 4S برابر با 9.3×58.6×115.2 میلیمتر با وزن 140 گرم است که تنها تفاوت ایجاد شده در مقایسه با iPhone 4 افزایش 3 گرمی وزن 4S است و باقی موارد در هر دو مدل کاملا یکسان است. iPhone 4S برخلاف برادر بزرگتر خود از همین  ابتدا با دو رنگ سفید و مشکی ارائه می‌شود و از این روی دلیلی برای اختلاف قیمت کاذب مابین این دو رنگ که اینک در رابطه با iPhone 4 شاهد آن هستیم وجود ندارد.
iphone_4s_mobile_preview_04.jpg
صفحه‌نمایش 4S دقیقا همان نمونه 3.5 اینچی IPS قبلی با فناوری لمسی خازنی و وضوح 640×960 پیکسل است که این وضوح با اینکه همچنان نسبت به مدل‌های WVGA فعلی برتری فوق‌العاده‌ای دارد اما با زمزمه‌های حضور مدل‌های HD با وضوح 1280×720 پیکسل که نخستین نمونه آن قرار است بزودی در قالب Samsung Nexus Prime معرفی ‌شود شرایط نسبتا دشواری پیش روی iPhone 4S برای حفظ جایگاه چندین و چند ساله خود بعنوان دارنده برترین صفحه‌نمایش در میان تمامی اسمارت‌فون‌ها فراهم می‌آورد. سایز 3.5 اینچی صفحه‌نمایش در مقایسه با اسمارت‌فون‌های فعلی که از محدوده 4.3 اینچی نیز کاملا فراتر رفته و اینک به ابعادی بیش از 5.0 اینچ دست یافته‌اند بار دیگر نکته منفی مشهودی برای نسل جدید آیفون به حساب می‌آید. یکی از معدود نکات همچنان بی رقیب صفحه‌نمایش آیفون جدید فشردگی پیکسلی فوق‌العاده آن است که با رقمی معادل 326 پیکسل در هر اینچ هنوز برترین عنوان در میان تمامی رقباست. کنتراست این پنل 800:1 و روشنائی آن 500 cd/m2 است. سطح روئی و پشتی آیفون جدید همچون نسل قبلی با پوشش ضد اثر انگشت Oleophobic پوشانده شده است که با افزایش فوق‌العاده جذابیت ظاهری دستگاه، امکان تمییز کردن راحت و بی دغدغه آن را به سادگی فراهم می‌آورد. سنسورهای تنظیم نور و proximity در کنار دوربین دوم و اسپیکر برقراری تماس در بالای صفحه‌نمایش و کلید Home Button در بخش پائینی دیگر نکات بدون تغییر این قسمت هستند.
iphone_4s_mobile_preview_05.jpg
کلیدهای جانبی دستگاه نیز از شرایط کاملا یکسانی نسبت به قبل برخوردارند جائی که در سمت چپ سوئیچ ring/silent و دو کلید تغییر صدا قرار دارند که در سیستم‌عامل جدید امکان استفاده از کلید میانی این قسمت با عل
امت + بعنوان شاتر دوربین نیز در نظر گرفته شده است که مکان نسبتا عجیبی در قیاس با دکمه شاتر دوربین در دیگر گوشی‌های موبایل که همواره در سمت راست قرار می‌گیرد محسوب می‌شود. ظاهرا مشکل قبلی آیفون چهار در از دست رفتن آنتن با پوشاندن گوشه پائین سمت چپ دستگاه در مدل جدید با طراحی داخلی متفاوت برطرف شده است امری که امکان تائید یا رد آن تا زمان ارائه رسمی این مدل  تا یک هفته دیگر وجود ندارد. سمت راست آیفون جدید همچون قبل محل جایگذاری میکرو‌سیم با مکانیزم ویژه کشوئی آن است.
iphone_4s_mobile_preview_06.jpg
کلید Power، جک 3.5 میلیمتری هدست و میکروفون دوم در بخش بالائی این مدل جای دارند و در مرکز بخش پائینی نیز بر طبق انتظار کانکتور 30 پین اتصالات سیمی همراه با اسپیکر اصلی دستگاه در سمت راست و میکروفون برقراری تماس در سمت چپ آن دیده می‌شوند.
iphone_4s_mobile_preview_07.jpg
یکی از مشکلات آیفون جدید در ارائه گسترده در کشورهای اروپائی همین پورت متفاوت USB آن است که بر طبق استانداردهای جدید اروپائی می‌بایست بصورت Micro USB طراحی شود بدین ترتیب برای فائق آمدن به این مشکل شرکت اپل از هم‌اینک یک تطبیق دهنده جداگانه برای تبدیل پورت USB اختصاصی خود به پورت Micro USB برای پیش فروش در فروشگاه خود قرار داده است.
iphone_4s_mobile_preview_08.jpg
طراحی بخش پشتی دستگاه بدون هیچ تغییر قابل ذکری انجام شده و این بار نیز بجز نشان اپل در مرکز و لنز دوربین دستگاه همراه با فلش آن در گوشه بالائی سمت چپ نکته دیگری دیده نمی‌شود. اما یکی از تغییرات اصلی iPhone 4S دوربین بکار گرفته شده در آن است وضوح این دوربین نه تنها برای اولین بار در کلاس آیفون‌ها به 8 مگاپیکسلی‌ افزایش یافته بلکه ساختار اپتیک و مجموعه لنزهای آن نیز دچار تغییر و به‌سازی گسترده‌ای شده است. لنز بکار گرفته شده در این دوربین بدون در نظر گرفتن قسمت شیشه‌ای روی لنز یک مجموعه نوری 5 قسمتی ست که نسبت به آیفون چهار دارای یک قسمت بیشتر است علاوه بر این گشودگی دیافراگم f2.4 این دوربین ضمن عبور نور بیشتر برای ساخت تصاویری با کیفیت، منجر به تغییر مشهود در عمق میدان تصاویر نیز می‌شود که یکی از مشکلات آیفون قبلی با عمق میدان نچندان فوق‌العاده 38 میلیمتری رانیز بهبود می‌بخشد. از جمله دیگر نکات مثبت این دوربین می‌توان به سنسور جدید backlight CMOS با 73 درصد افزایش کیفیت تصویر نسبت به iPhone 4، بهبود 26 درصدی در White Balance، افزایش وضوح فیلمبرداری به 1080p با 30 فریم در ثانیه، سیستم لرزش‌گیر دیجیتال دست با کمک سنسور Gyro، زمان استارت آپ 1.1 ثانیه‌ای، فناوری تشخیص چهره، دسترسی سریع و بی‌واسطه به دوربین از Lock Screen، استفاده از دکمه ولوم برای گرفتن عکس، امکان بریدن (Crop) بخش دلخواه تصاویر و ویرایش آنها اشاره کرد. نمونه تصاویر گرفته شده با دوربین جدید iPhone 4S را از گالری نمایش تصاویر آیفون جدید از این صفحه می توانید مشاهده کنید. باتری داخلی این مدل با ظرفیت 1420mAh بدون تغییر باقی مانده است و در زمان‌های کارکرد این باتری نیز بجز 200 ساعت زمان Stand-by که 100 ساعت کمتر از قبل است تغییر خاصی دیده نمی‌شود. دوام این باتری در هنگام پخش موسیقی همچون قبل 40 ساعت است.
iphone_4s_mobile_preview_09.jpg
مهمترین نکته در بخش داخلی آیفون جدید به نسخه پنجم سیستم‌عامل iOS تعلق دارد که پس از ارائه چندین و چندین نسخه بتای مختلف بلاخره قرار است در قالب آیفون جدید در 14 اکتبر بصورت رسمی بر ای آیفون، آی‌پد و آی‌پاد تاچ پای در عرصه وجود بگذارد از بحث‌های همیشگی در مورد امکان یا عدم امکان Jailbreak کردن این ورژن که بگذریم بگفته اپل سیستم‌عامل جدید iOS بیش از 200 امکان مختلف را در به لیست امکانات این اینترفیس می‌افزاید که از جمله مهمترین آنها می‌توان به افزوده شدن Notification Center به بالای صفحه‌نمایش، سرویس iCloud (برای ذخیره کردن اطلاعاتی نظیر تصاویر، موسیقی، اپلیکیشن‌ها، پیام‌ها و مواردی از این دست در شبکه و سپس دسترسی سریع و بدون واسطه به آنها بدون نیاز به دخالت کاربر)، سرویس iMessages (برای ارسال پیام به دیگر محصولات دارای iOS 5 شامل آیفون، آی‌پاد و آی‌پد)، سرویس جدید Reminder، تغییرات در اینترفیس دوربین، تغییر در مرورگر Safari و امکان اکتیو کردن آیفون بدون نیاز به کامپیوتر بصورت وایرلس اشاره کرد
iphone_4s_mobile_preview_10.jpg

اما یکی از امکانات جدید iPhone 4S که شرکت اپل در روزهای اخیر تاکید بسیار زیادی بروی آن نموده است Siri نام دارد؛ این سرویس که در نگاه نخست یک Voice Control معمولی به نظر می‌رسد با افزوده شدن امکانات مختلف به قابلیت نسبتا جذابی بدل شده که کاملا پا را از یک کنترلر صوتی فراتر می‌گذارد. با کمک Siri می‌توان به ارسال پیام، تنظیم قرار ملاقات، اطلاع از وضعیت هوا، دریافت اطلاعات مختلف از روی نقشه (بعنوان مثال نزدیک ترین رستوران یا دستگاه خودپرداز)، ارسال ایمیل، تنظیم آلارم، امکان مسیریابی، اطلاع از وضعیت بازار سهام و تنظیم reminder و چندین عنوان دیگر اقدام نمود. از جمله نکاتی که Siri را از دیگر رقبای خود در این رده مثل نمونه مشابه گوگل در اندروید فون‌ها متمایز می‌کند هوشمندی این نرم‌افزار است جائیکه بعنوان مثال با درخواست از Siri برای تعیین یک قرار ملاقات در یک ساعت مشخص این نرم‌افزار نه تنها این قرار ملاقات را ایجاد می‌کند بلکه ابتدا به خالی بودن وقت شما در زمان این قرار ملاقات از روی تقویم نیز توجه کرده و در صورت وجود تداخل شما را از این امر آگاه می‌سازد. امکان پرسش سریع از Wikipedia، پاسخ به سوالات ریاضی معمول و مسائل پر استفاده‌ای همچون تبدیل واحد و ارز از جمله دیگر امکانات Siri ست. قابلیت نرم‌افزازی Siri در ابتدا با سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی ارائه می‌شود و به تدریج زبان‌های دیگری نیز به آن افزوده می‌شود.

iphone_4s_mobile_preview_11.jpg

با گذر از رده نرم‌افزار بلاخره تغییرات اصلی آیفون جدید و موارد مهمی که بطور کامل این مدل را از iPhone 4 مجزا می‌کنند پدیدار می‌شود؛ نخستین نکته قابل اشاره در این رده پردازنده جدید دو هسته‌ای این مدل است که بر پایه پلتفرم ARM Cortex-A9 و در چیپ‌ست A5 اپل که پیش از این در iPad 2 مورد استفاده قرار گرفته بود مجتمع شده است. این پردازنده به دو هسته پردازشی مجزا با فرکانس 1 گیگاهرتز مجهز شده که با اینکه برای آیفون جدید گام بلندی رو به جلو محسوب می‌شود اما از هم‌اینک می‌توان سرعت پائین‌تر پردازنده این مدل در مقابل پردازنده های دو هسته‌ای اندروید فون‌ها با فرکانس‌های بیش از 1.5 گیگاهرتز را تصور نمود. یکی از نقاط قوت فوق‌العاده بخش پردازشی iPhone 4S چیپ‌ست گرافیکی PowerVR SGX543MP2 آن است که به جرات می‌توان عنوان پیشرفته‌ترین پردازشگر گرافیکی حال حاضر بازار اسمارت‌فون را (در کنار Mali-400MP) به آن نسبت داد. در اطلاعات ارائه شده از سوی اپل به حافظه RAM آیفون جدید به صراحت اشاره ای نشده است اما تقریبا تمامی منابع مختلف در این زمینه حافظه RAM این مدل را 1 گیگابایت اعلام کرده‌اند که حداقل میزان قابل انتظار برای جایگیری iPhone 4S در میان رقبای این کلاس محسوب می شود. حافظه داخلی iPhone 4S در سه ورژن 16، 32 و 64 گیگابایت ارائه می‌شود که بدین ترتیب برای اولین بار ظرفیت 64 گیگابایت نیز در خانواده آیفون‌ها بکار گرفته شده است. از کارت حافظه نیز همچون همیشه در این مدل خبری نیست.

یکی از تغییرات اصلی در iPhone 4S به رده ارتباطی آن تعلق دارد این مدل برای اولین بار در کلاس آیفون‌ها امکان برقراری تماس در هر دو شبکه GSM و CDMA را در قالب یک دستگاه مشترک ارائه می‌دهد که امکان استفاده از آن را در تمامی نقاط دنیا فارغ از شبکه‌های ارتباطی کشورهای مختلف فراهم می‌آورد. پشتیبانی از باندهای فرکانس چهارگانه GSM و HSDPA دیگر نکته قابل اشاره در این قسمت است. سرعت اتصال 3G در iPhone 4S به لطف تغییر در چیپ‌ست پردازشی دستگاه به دو برابر میزان قبلی یعنی 14.4Mbps افزایش یافته که البته این مقدار در لینک آپلود (HSUPA) با رقم 5.8Mbps تقریبا دست نخورده باقی مانده است. گیرنده Wi-Fi دستگاه بدون تغییر نسبت به قبل از نوع پر سرعت 802.11b/g/n با پشتیبانی از تشکیل hotspot است اما همچنان خبری از DLNA در آن نیست. از جمله امکانات سیستم وایرلس آیفون جدید امکان سوئیچ آن بین دو آنتن مختلف در دریافت و ارسال است که تاکنون در مدل دیگری مشاهده نشده است. بلوتوث دستگاه بعنوان نخستین نمونه در این رده از نوع ورژن چهار با امکان A2DP ست که تغییر ایجاد شده در آن نسبت به نسخه 3.0 بیش از آنکه به سرعت تبادل داده مرتبط باشد به مصرف انرژی پائین‌تر آن مرتبط است و از لحاظ سرعت تقل و انتقال فایل با رقم حداکثر 24Mbps تفاوتی مابین بلوتوث چهار و نسخه 3.0 وجود ندارد. گیرنده GPS با قطب‌نمای دیجیتالی لیست امکانات iPhone 4S را تکمیل می‌کند.

iphone_4s_mobile_preview_12.jpg

با عرضه iPhone 4S به رسم همیشگی قیمت محصولات قبلی این رده به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند بطوریکه نسخه جدید آیفون 4 با ظرفیت 8 گیگ با یک قرارداد دو ساله با رقم ناچیز 99 دلار ارائه می‌شود و عرضه نسخه 8 گیگ آیفون 3GS نیز با شرایط مشابه بصورت رایگان خواهد بود. قیمت آیفون 4S در سه نسخه 16، 32 و 64 گیگابایت با یک قرارداد دو ساله به ترتیب 199، 299 و 399 دلار خواهد بود اپراتورهای آمریکائی انتخاب شده برای عرضه آیفون جدید شامل هر سه نام معتبر در این زمینه یعنی Verizon، AT&T و Sprint است که حضور این آخری در این جمع نکته جالبی به حساب می‌آید. قیمت نسخه Unlock یا اصطلاحا SIM Free آیفون جدید رقمی در حدود 620 دلار برای نسخه 16 گیگ است و دو ورژن 32 و 64 گیگابایت هر کدام 100 دلار دیگر به این رقم می‌افزایند. اپل قرار است آیفون جدید را در 14 اکتبر به کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، فرانسه، آلمان و زاپن ارائه کند و در 28 اکتبر نیز قرار است 22 کشور دیگر به جمع کشورهای عرضه کننده آیفون افزوده شوند رقمی که تا پایان سال به 70 کشور و بیش از 100 اپراتور افزایش خواهد یافت.

توجه: این مطلب به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

10 دیدگاه

 1. با سلام
  بنده یه گوشی ۴ اس دارم که بعد از رمز دادن بطور کلی قفل شده است و برای فلش کردن چند جا برده ام اما می گویند ما نمی توانیم این گوشی ها را فلش کنید لذا خواهشمندم اینجانب را راهنمایی کنید ، ممنون

 2. طبق آخرین خبری که امروز مطالعه کردم :
  «گزارش‌های اخیر مالی که مربوط به سه ماهه سوم سال 2011 میلادی است نشان می‌دهد مقام نخست فروش تلفن‌های همراه در جهان که تا این لحظه در اختیار اپل بود، چندان پایدار نماند. بر اساس گزارشی که سامسونگ امروز آن‌را منتشر کرده است ، این شرکت در بازه زمانی سه ماهه سوم سال جاری با عرضه ۲۷.۸ میلیون تلفن هوشمند، توانست از اپل با ۱۷.۱ میلیون تلفن پیشی بگیرد. این میزان سهم فروش به‌ترتیب ۲۳.۸ و ۱۴.۶ درصد از کل بازار تلفن‌های همراه در جهان را شامل می‌شود.»

 3. با سلام
  این خبر را من نیز خوانده ام اما همانگونه که در متن خبر آمده این تنها اظهارات یکی از developer هائی ست که این گوشی را در اختیار دارد و در همین سایت GSMArena هنوز در مقایسه نسخه 4S با آیفون چهار به 1 گیگابایت رم اشاره شده در کل ممکن است 512 یا 1 گیگابایت باشد اما باید تا آمدن نسخه نهائی صبر کرد.
  با تشکر

 4. آرش جان برخلاف گفته شما مبنی بر اشاره ی همه ی منابع به رم ۱ گیگ بطور موثق مشخص شده که رم آیفون جدید همون مقدار قدیمی یعنی ۵۱۲ مگابایت است.
  فرکانس پردازنده هم همون ۸۰۰ مگاهرتز قدیمی (البته دوال کر) است نه یک گیگاهرتز.
  لطفا تصحیحش کنید.

 5. ممنون از مطلب خوبتون.
  ضمن تأیید کامنت قبل باید بگم تاریخ عرضه‌ی iOS 5 دوازده اکتبر هست و نه ۱۴.
  درضمن کاش در مورد Siri هم کمی بیشتر توضیح می‌دادید. به‌نظر من Siri یک انقلابه در سیستم فرمان صوتی. این که حرف‌های ثابت بهش نیاز نیست گفته بشه و فکر کردن به‌اینکه به‌مرور زمان چقدر زیاد می‌تونه گسترش پیدا کنه و حتی توی Third party apps هم بشه ازش استفاده کرد یا اینکه مکالمه رو به‌خاطر می‌سپاره یا درصورتی که سوال شما رو متوجه نشه با استفاده از دو سرور قوی اطلاعات از شما می‌گیره تا نهایتاً جوابی که می‌خواید رو بده به‌نظرم فرمان صوتی در گجت‌ها رو کاملاً متحول می‌کنه.
  شاید هم این بیشتر نظر من باشه. خود من از همین فرمان صوتی نسبتاً محدودی که در آی‌فون‌های فعلی هست هم خیلی زیاد استفاده می‌کنم و همین باعث می‌شه Siri برام خیلی جذاب‌تر به‌نظر برسه.

 6. سلام آرش جان و ممنون بابت رویو
  2 تا نکته رو شاره کنم
  1. مطلقا امکان تشخیص این دو مدل از روی مشخصات ظاهری آنها وجود ندارد
  این غلطه چون یه خط سپریشن مشکی بالا کلید سایلنت تو 4 اس هست که تو آیفون 4 نیست
  2. بر خلاف دو هسته ای های آندرویید که بخش اعظم توان پردازشی اون ها یا استفاده نمیشه یا به هدر میره!
  اپل بعلته این که همزمان سخت افزار و نرم افزار تولید میکنه از حداکثر توان پردازشی چیپ هاش استفاده میکنه جایی که ما با آیفون 4 تک هسته ای شاهد نمایش روانتر و سریعتر از آندروید های دو هسته ای با فراکانسی 1.5 برابر فرکانس سی پی یو آیفون4 بودیم(در بازی ها و برنامه های مشترک)
  شاد باشی

ارسال یک پاسخ