iOS 5 زمانی برای تغییر

2
2941

بلاخره پس از مدتها انتظار شرکت اپل نسخه نهائی سیستم‌عامل iOS 5.0 را تقریبا همزمان با حضور iPhone 4S به بازار ارائه کرد تغییرات ظاهری و کاربردی این سیستم‌عامل موضوع بحث امروز ماست. در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.


لیست تغییرات ایجاد شده در سیستم‌عامل جدید اپل به موارد متعدد و فراوانی مرتبط می‌شود که توصیف تمامی آنها با جزئیات کامل مطمئنا از حوصله بحث امروز ما خارج است اما در این میان برخی تغییرات صورت پذیرفته در این اینترفیس از اهمیت بالاتری از سایرین برخوردارند مواردی که در ادامه سعی می‌کنیم با آنها بیشتر آشنا شویم یکی از تغییرات اصلی سیستم‌عامل جدید iOS 5.0 در ساختار iPhone 4S که این روزها بیش از سایرین در مورد آن صحبت می‌شود Voice Control اختصاصی اپل با نام Siri ست که پیش از این در هنگام معرفی آیفون در مورد آن صبحت نمودیم گستردگی و جذابیت Siri تا اندازه‌ای ست که بهتر دیدیم مقاله جداگانه‌ای را در آینده نزدیک به آن اختصاص دهیم و در این نوبت به دیگر قابلیت‌های iOS 5.0 بپردازیم.

apple_ios_5_operating_system_preview_02.jpg
1- Notification Center : بدون شکی از مهمترین تغییرات iOS 5.0 افزوده شدن بخش Notification Center به آن است این تغییر بزرگ شباهت بسیار زیادی به Notification Area در سیستم‌عامل اندروید دارد جائیکه اطلاعات مفید در مورد قسمت‌های مختلف مورد نظر کاربر در صفحه Lock Screen و همینطور با اسکرول کردن بخش بالای صفحه‌نمایش رو به پائین در اختیار قرار می‌گیرد. از جمله تنظیمات این قسمت می‌توان به تغییر نحوه مطلع ساختن کاربر از اتفاقات روی داده (همچون آپدیت‌های ف**یس ب*و**ک) اشاره کرد که بجای پنجره‌های آلرت پیاپی می‌توان آن را به به یک بنر در بالای صفحه‌نمایش محدود کرد.
apple_ios_5_operating_system_preview_03.jpg
2- صفحه Lock Screen : در صفحه قفل صفحه‌نمایش یا Lock Screen دیگر تغییرات مهم سیستم‌عامل جدید به چشم می‌خورد در این قسمت نه تنها Notification های ظاهر شده قابل اسکرول و Sweep هستند بلکه با tap بروی آنها می‌توان بطور مستقیم به برنامه یا سرویس مورد نظر نیز سوئیچ نمود. همچنین در این صفحه دسترسی سریع و بلافاصله‌ای به اپلیکیشن دوربین نیز در نظر گرفته شده است در این حالت تنها کافی ست که دوبار بصورت پیاپی بروی کلید Home در زیر صفحه‌نمایش tap کرد که با انجام این عمل یک آیکون دوربین به کناره سمت راست اسلایدر قفل افزوده می‌شود که با لمس آن بدون واسطه می‌توان به دوربین دسترسی داشت. امکان استفاده از کلید + در Rocker تغییر صدا بعنوان کلید شاتر با اینکه برعکس تمامی دوربین‌های موبایلی‌ست اما برای کاربران آیفون مطمئنا حکم یک تغییر بزرگ و رویائی را خواهد داشت (البته به احتمال قریب به یقین این کلید دارای عملکرد دوگانه برای فوکوس پیش از گرفتن تصویر نخواهد بود)
apple_ios_5_operating_system_preview_04.jpg
3- تغییرات در مرورگر Safari : یکی از تغییرات مهم در ساختار iOS جدید مرورگر اینترنتی Safari آن است جائیکه دو امکان Reader و Reader List که از ورژن دسک‌تاپی این مرورگر به عاریت گرفته شدند شرایط را برای استفاده از این برنامه بسیار بهبود بخشیده‌اند. در حالت Reader این مرورگر بصورت اتوماتیک با حذف اکثر بنرهای تبلیغاتی شرایط ایده‌آلی برای خواندن متن ایجاد می‌شود و Reader List نیز امکان خواندن و دسترسی مجدد به صفحه مورد نظر را ایجاد می‌نماید البته این آخری همان عملکرد Bookmarking همیشگی را داراست و افزودن صفحات به Reader List مجالی برای خواندن مجدد آنها در حالت offline فراهم نمی‌آورد. در iOS 5.0 حاضر در iPad امکان Tab Browsing نیز برای مرورگر در نظر گرفته شده است که این امکان بدلیل صفحات کوچک iPod و iPhone در این مدل‌ها وجود نداشته و تنها یک صفحه برای مرور صفحات وجود خواهد داشت
apple_ios_5_operating_system_preview_05.jpg
4- Reminders : یکی از امکان جدید و مبتکرانه در iOS 5.0 بخش Reminder مبتنی بر محل فعلی کاربر است بدین معنا که سرویس Reminder این سیستم‌عامل با توجه به موقعیت فعلی کاربر یا آدرس‌های حاضر در مشخصات کنتاکت‌های دفترچه تلفن امکان یادآوری موارد از پیش تعیین شده را بدون دخالت انسان خواهد داشت. امکان جایگذاری این قابلیت در Notification Area و Sync کردن آن با iCal و Outlook نیز در این قسمت در نظر گرفته شده است.
apple_ios_5_operating_system_preview_06.jpg
5- iCloud : بدون شک این قابلیت قلب تپنده اصلی iOS 5.0 و یکی از کلیدی‌ترین امکانات آن است؛ این قابلیت همانطور که پیش از این نیز در مورد آن صحبت کردیم بر مبنای ذخیره اطلاعات در سرورهای ابری اپل استوار است. استفاده از این سرویس تا 5 گیگابایت اول تبادل اطلاعات رایگان است و پس از آن با هزینه همراه خواهد بود. از جمله امکانات iCloud می‌توان به بک‌آپ گیری وایرلس اتوماتیک مابین دستگاه‌های مختلف کاربر همچون iPod، iPhone و iPad اشاره کرد البته توجه به این نکته نیز بسیار با اهمیت خواهد بود که در صفحه تنظیمات این سرویس اطلاعات مورد تبادل در این حالت را کاملا برحسب نیاز اولویت بندی نمود چرا که در غیر اینصورت و با پذیرفتن کلیه آپشن‌های پیش فرض سقف اطلاعات رایگان تبادل شده به زودی به پایان رسیده و برای ادامه استفاده می‌بایست به اپل هزینه پرداخت نمود.

apple_ios_5_operating_system_preview_07.jpg

6- iMessage : یکی از امکانات جالب در ساختار iOS 5.0 در هنگام ارسال پیام ظاهر می‌شود در این حالت و در حین ارسال پیام اگر گیرنده پیام نیز دارای آیفون ثبت شده باشد این پیام بجای ارسال با شبکه موبایل بدون هزینه از طریق اینترنت ارسال می‌شود و حباب سبز رنگ ارسال پیام نیز به آبی تبدیل می‌گردد. از این طریق علاوه بر پیغام کوتاه می‌توان به ارسال ویدئو نیز اقدام نمود البته نگفته پیداست که این ویژگی در صورت عدم حضور یک شبکه data فعال نخواهد بود.

apple_ios_5_operating_system_preview_08.jpg

7- ساختار جدید کیبورد در iPad : یکی از تغییرات جدید سیستم‌عامل که البته تنها در iPad در دسترس قرار دارد ساختار جدید صفحه‌کلید آن است در این حالت در قسمت پائین صفحه کلید کامل دستگاه خطوطی مشاهده می‌شود که با لمس و نگه داشتن دست بروی آنها نه تنها می‌توان صفحه کلید را به هر قسمت دلخواه صفحه‌نمایش حرکت داد بلکه امکان دو تکه کردن صفحه‌کلید برای تایپ سریع با هر دو دست نیز فراهم می‌آید امکان ایده‌آلی که در افزایش سرعت تایپ تاثیر چشمگیری برجای می‌گذارد اما از سوی دیگر صفحه‌کلید دو تکه شده از ابعاد نسبتا کوچکی برخوردار شده است که شباهت نزدیکی به صفحه کلید iPhone دارد.

apple_ios_5_operating_system_preview_09.jpg

8- امکان ویرایش تصویر : از جمله قابلیت‌های تصویری افزوده شده به این سیستم‌عامل امکان ادیت و ویرایش مقدماتی تصویر از جمله بریدن عکس، کاهش قرمزی چشم و auto-enhancement یا افزایش درخشندگی تصویر است که بطور مستقیم از درون اپلیکیشن Photos قابل انجام است. از جمله نکات جذاب دیگر در این حالت ادغام قابلیت iCloud در این اپلیکیشن است که امکان کپی کردن و آپلود سریع و بدون واسطه تمامی تصاویر گرفته شده از طریق iCloud را ایجاد می‌نماید بعنوان مثال تصاویر گرفته شده توسط iPhone به سرعت و بدون دخالت انسانی به درون گالری تصاویر iPad کاربر کپی و منتقل می‌شوند.

apple_ios_5_operating_system_preview_10.jpg

9- امکانات غیر مشترک iOS : برخی از ویژگی‌های سیستم‌عامل جدید اپل تنها در برخی دستگاه‌ها ظاهر می‌شود از جمله این موارد که پیش از این به آنها اشاره کردیم می‌توان از Tab Browsing مروگر Safari و تغییرات در کیبورد iPad یاد نمود به این لیست می‌توان به Swipe چهار یا پنج انگشتی دست رو به بالا در iPad برای نمایان شدن Multitasking bar و رو به چپ و راست برای سوئیچ بین اپلیکیشن‌ها اشاره کرد. همچنین قابلیت AirPlay برای نمایش محتویات صفحه‌نمایش بروی صفحه تلویزیون نیز تنها مختص iPad 2 و iPhone 4S است.

apple_ios_5_operating_system_preview_11.jpg

10- امکانات نچندان چشمگیر iOS : در این میان برخی از امکانات این سیستم‌عامل از بقیه آنها کمتر مورد توجه قرار گرفته و کمتر به صحبت در مورد آنها پرداخته شده است از حمله این موارد می‌توان به جایگزینی اپلیکیشن iPod با اپلیکیشن جدید Videos با امکان پخش موسیقی و ویدئو، تغییر در Game Center با امکان افزودن تصویر پروفایل، recommand های دوستان و ظاهری همچون Xbox-Live در کنار قابلیت افزودن وضعیت بازارها به Notification Center، نمای یک ساله تقویم در iPad و یک هفته‌ای در iPod و iPhone اشاره کرد. برنامه Newsstand (مشابه iBook برای مجله‌ها) و اپلیکیشن اختصاصی T**wit*ter از دیگر عناوین قابل اشاره در این قسمت محسوب می‌شوند.

11- حذف اجبار به اتصال کامیپوتر : از جمله مشکلات همیشگی در مورد iPad اجبار به اتصال کامپیوتر برای فعال کردن آن است این محدودیت نه تنها اینک به لطف iOS 5.0 از میان رفته است بلکه برای دانلود آپدیت برنامه‌ها نیز دیگر نیازی به کامپیوتر نخواهد بود. البته در مواردی که کاربر به دلخواه خود نیاز به Sync کردن اطلاعات با کامپیوتر و نرم‌افزار iTunes دارد این کار به راحتی بدون دخالت سیم از طریق wireless نیز قابل انجام است.

توجه: این مطلب به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

2 دیدگاه

ارسال یک پاسخ