تفاوت تكنولوژی ساخت در انواع دوربین ها : قسمت دوم

7
5432

در قسمت قبل با نحوه عملکرد سنسورهای CCD و CMOS آشنا شدیم در این قسمت قصد داریم نقاط ضعف و قوت هر کدام از این دو را بررسی کرده و در نهایت در مورد کاربرد هر یک نتیجه گیری نمائیم.

اگر به ساختار شماتیک سنسورهایCCD وCMOS نگاه کنیم در نگاه اول متوجه اختلاف میان این دو خواهیم شد ، آنچه مسلم است هردوی این سنسورها نیمه هادی هائی با قابلیت ذخیره نور درقالب پیکسل ها می باشند ولی تفاوت در این جاست که در سنسورهای CCD بعد از عملیات نور گیری ، پکهای بار که هر کدام متناسب با یک پیکسل می باشند متناوبا به بخش خروجی هدایت می گردند که در آنجا کل بار مورد بحث به ولتاژ تبدیل شده و پس از عبور از یک بافر به خارج از چیپ هدایت می گردد.

CCD structure

در چیپ CMOS عملیات تبدیل بار به ولتاژ بجای اینکه در مرحله آخر و بصورت کلی انجام پذیرد، در هر پیکسل و بطور جداگانه صورت می گیرد این تفاوت در نحوه بازخوانی اطلاعات، تفاوت عمده ای در ساختمان ، توانائی ها و محدودیت های چیپ مورد بحث ایجاد می کند . در اینجا چند ویژگی کاربردی برای یک سنسور ایده آل را بیان می کنیم و محدودیت ها و مزایای هر کدام از سنسورهای CCD و CMOS را بر می شماریم :

1- عملکرد بالا ( مقدار سیگنالی که سنسور به ازای هر واحد انرژی نورانی ورودی ، باز پس می دهد ):

CMOSها در اینجا بسیار از CCD ها بهتر عمل می کنند چون عناصر بهبود راندمان بسیار ساده تر در ساختمانCMOS ها قرار می گیرد در حالیکه CCD ها همواره دارای اتلاف انرژی زیادی هستند البته این موضوع با تکنیکهای جدید تولید CCD به چالش کشیده شده است .

2- یکنواختی و متناسب بودن نور درکلیه نقاط : بصورت ایده آل کلیه نقاط میبایست دارای نور یکنواختی باشند و این عملکردهای غیر خطی هستند که غیر یکنواختی ها را بوجود می آورد. البته می بایست میان یکنواختی تصویر در نور کامل و یکنواختی در تاریکی نسبی تفاوت قائل شد .

CMOS ها در این مرحله بطور نسبی بد عمل میکنند چون هر پیکسل بصورت جداگانه آنالیز می شود و فیدبکی از خروجی برای تنظیم نور وجود ندارد. البته با وجود تقویت کننده هائی که از خروجی برای تصحیح نور فیدبک می گیرند کیفیت تصویر CMOS ها تقریبا به CCD ها نزدیک شده است ( البته هنوز درمورد فضای تاریک، CMOS ها در مقابل CCD ها حرفی برای گفتن ندارند که در تصویر برداری های با سرعت بالا جائیکه سرعت بالا به معنی رسیدن نور کمتری به سنسور است این موضوع موجب تاثیر در کیفیت کل تصویر میگردد)

3- سرعت :جائیکه بطور قابل ملاحظه ای CMOS ها از CCD ها پیشی میگیرند. چون در آنها کلیه عملیات دوربین تا مرحله ظهور بروی صفحه در سنسور آن صورت می گیرد . که البته سازندگان CMOS ها بخاطر کاربرد عمومی این سنسورها در دوربین های معمولی به سرعت آن توجه خاصی داشته اند حال آنکه درمورد CCD ها که در موارد خاص صنعتی ، طبی و … بصورت حرفه ای استفاده میگردند این فاکتور بطور اخص مورد اهمیت قرار نگرفته است.

4- لول گذاری : یکی دیگر از ویژگیهای تکنولوژی CMOS توانائی لول گذاری بروی اطلاعات خوانده شده از سنسور می باشد که از این موضوع برای بهبود تصویر یک فریم ویا متمرکز شدن بر یک ناحیه کوچک می توان استفاده کرد .

CCD ها در این مورد محدودیت هائی دارند که آنها را در سطحی پائین تر از سی موس ها قرار می دهد.

نتیجه گیری و انتخاب سنسور : CMOS ها دارای مدارات مجتمع پیشرفته تر ، اتلاف انرژی کمتر و اندازه های کوچکتر در مقابل کیفیت تصویری که ارائه می دهند ، می باشند . وهمچنین برای تولید انبوه دارای تکنولوژی مناسب تری هستند و درجاهائیکه کیفیت تصویر اهمیت چندانی ندارد کاربرد فراوان دارند از قبیل : دوربین های مدار بسته ، دور بین های ویدئو کنفرانس، اسکنرهای بارکد ، ماشین های فاکس و…،

در مقابل CCDها کیفیت تصویر بالاتری ارائه می دهند و برای کاربردهایی که احتیاج به کیفیت بالائی دارند همچنان بهترین انتخاب می باشد همانند عکاسی های دیجیتال ، دوربین های تلویزیونی ، تصاویر صنعتی با دقت بالا و استفاده های علمی و صنعتی دیگر.

پس در کل این دونوع سنسور دارای کاربرد متفاوتی می باشند و با توجه به اینکه قیمت های هر دو نوع سنسور در دوربین های تجاری چندان تفاوتی نمی کتد می بایست انتخابی متناسب با کاربرد نمود .

امیدوارم این بار که خواستید با یک دوربین عکس بگیرید کمی و فقط کمی به آن دقت کنید .

 

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

 

قسمت اول

7 دیدگاه

 1. با سلام
  یک سئوال!؟
  چرا شرکت Canon در تولید دوربینهای Digital SLR خودش از سنسورهای CMOS استفاده می‌کند در حالیکه با توجه به همه توضیحات شما CCD گزینه خیلی بهتری در این زمینه باید باشد! هرچند شرکت‌های دیگری مثل Nikon در تولید Digital SLR در محدوده قیمت‌های پایین یا نیمه حرفه‌ای از سنسور CCD استفاده می‌کنند ولی در تولید بهترین دوربین‌های Digital SLR خود همان رویکرد رقیب خود یعنی Canon را در پیش گرفته و از سنسورهای CMOS استفاده می‌کنند!؟
  واقعا کدام یک بهتره؟
  مثلا اس ایکس 30 کانن که سنسورش سیموس بهتره یا اچ اس 20 فوجی که سنشورش سی سی دیه؟
  منو راهنمایی کنید لطفا
  میخام یکی از دو دوربینه بالا رو بخرم!

 2. باسلام
  لطفا اگه ممکنه منو راهنمایی کنید که آیا کیفیت تصویر HC96 بهتره یا SR7 ؟یا کلا دوربینهای معرفی شده CMOS دار جدید سونی؟
  و آیا باز کیفیت تصویر HC96 که تک CCD هست از دوربین های هم رده Panasonic تو رنج 3ccd بهتره؟

 3. با سلام
  یک سئوال!؟
  چرا شرکت Canon در تولید دوربینهای Digital SLR خودش از سنسورهای CMOS استفاده می‌کند در حالیکه با توجه به همه توضیحات شما CCD گزینه خیلی بهتری در این زمینه باید باشد! هرچند شرکت‌های دیگری مثل Nikon در تولید Digital SLR در محدوده قیمت‌های پایین یا نیمه حرفه‌ای از سنسور CCD استفاده می‌کنند ولی در تولید بهترین دوربین‌های Digital SLR خود همان رویکرد رقیب خود یعنی Canon را در پیش گرفته و از سنسورهای CMOS استفاده می‌کنند!؟

 4. آرش جان ممنونم
  با اینكه همشو نفهمیدم ولی توی خرید دوربین خیلی چیزا رو فهمیدم كه قبلا نمی دونستم
  شادو سلامت باشی

ارسال یک پاسخ