افزایش سرعت اینترنت و كارایی مودم ( ویندوز XP )

8
2390

برای بالا بردن سرعت كار با اینترنت روشهای بسیار زیادی وجود دارد كه هر كدام نیز با توجه به نوع خطوط تماس فرق میكنند. نرم افزارهای زیادی نیز برای این كار تهیه شده اند كه بینشان خوب و بد بسیار است. اما با یك روش ساده میتوان بدون استفاده از نرم افزار خاصی به بالاترین توان موجود در خطوط اینترنت دست پیدا كرد.

در این روش ما با تغییر در MTU یا همان Maximum Transmission Unit این كار را انجام میدهیم. كار این قسمت تنظیم سرعت دریافت و ارسال Packet ها یا همان بسته های اطلاعاتی است كه در هنگام كار با اینترنت كامپیوتر ما آنها را ارسال یا دریافت میكند. در واقع میتوان این گونه تصور كرد كه سرعت اینترنت ما تحت كنترل MTU است.
قبل از اینكه هر گونه تغییری در این قسمت انجام دهید به موارد زیر با دقت توجه كنید و سعی كنید خودتان و سیستمتان را با شرایط زیر هماهنگ كنید و یك حالت را برای خود در نظر بگیرید :
اول اینكه دقیقا نوع خطوط تماس را مشخص كنید. Dialup یا DSL یا ADSL یا T1 یا …
دوم اینكه سعی كنید خودتان را بشناسید. آیا فردی هستید كه فقط در حال استفاده عادی از اینترنت هستید یعنی فقط ایمیل چك میكنید و از سایتها بازدید میكنید و … و یا فردی هستید كه همواره در حال دانلود نرم افزار و موزیك و … هستید و یا شاید هم فردی باشید كه در حد میانگین هر دو مورد را انجام میدهید.
در نظر گرفتن موارد بالا برای تنظیم MTU بسیار مهم است و در نهایت در بهبود سرعت اینترنت شما بسیار موثر اند. مقدار MTU میزان حمل و نقل اطلاعات در اینترنت را تنظیم میكند.
تصمیم اینكه شما از كدام حالت میخواهید استفاده كنید به عهده خودتان است و بسته به شرایطی كه دارید. و حالا اصل آموزش :
ابتدا از طریق Run وارد قسمت Regedit شوید و كلید زیر را بیابید :
HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesTcpip
ParametersInterfacesID
سپس در صفحه سمت چپ یك مقدار DWORD با نام MTU ساخته ( اگر وجود ندارد ) و به آن یك مقدار دلخواه بین 68 تا 1500 دهید ( بسته به شرایط و مواردی كه گفته شد ). اگر كاربری هستید كه شرایط میانگین در كار با اینترنت دارید بهتر است به این مقدار عدد 1500 را اختصاص دهید.
توجه : مقادیر بالاتر از 1500 باید با توجه به نوع شبكه شما تنطیم شوند. بنابراین بی دلیل به آن مقدار بالاتر از 1500 ندهید چون تاثیری در روال كاری شما نخواهد داشت.
در اینجا جدولی را قرار داده ام كه بهترین مقداردهی را با توجه به خطوط نشان میدهد. بنابراین بهتر است با توجه به آن جدول بهترین مقدار را انتخاب كنید.
در همین زمینه نرم افزاری هم وجود دارد كه به شما كمك میكند با توجه به میزان توانایی سیستمتان بهترین مقدار را برای این قسمت پیدا كنید. نام این برنامه مفید TZ Connection Booster است. این برنامه را میتوانید از سایت www.trackzapper.com دریافت كنید و بعد از نصب نوع ارتباط خود و … را از طریق Wizard برنامه تعیین كنید و سپس برنامه بهترین مقداردهی را برای این قسمت برای شما منظور میكند. این برنامه حتی میتواند حداكثر تعداد ارتباطات یك سرور را نیز افزایش دهد.

 

8 دیدگاه

  1. سلام … براي افزايش سرعت اينترنت طبق دستور شما تا كليد interfaces رفتم اما كليد id را نتونستم پيدا كنم و دستورات اجرا نشد . لطفا راهنمايي كنيد

Comments are closed.