گروه تشویق

22
2091

قرار بود نوازنده ی معروف اروپای شرقی آن شب در سالن اپرای پاریس برنامه اجرا کند. بلیطهای صندلی های جلو و وسط و بالای اپرا در همان چند روز اول فروخته شده بود. در بازار سیاه ، مردم به دنبال جایی می گشتند تا حتی به قیمت سر پا ایستادن برنامه را تماشا کنند. ساعت 8 شب درهای بزرگ سالن به روی جمعیت منتظر در خیابان گشوده شد و در کمتر از چند دقیقه تمام صندلی های سالن مملو از جمعیت شد.


رفته رفته انتظار مردم طولانی شد و صحبت های درگوشی و نگاه های همراه با بی صبری به ساعت ها نشان دهنده عصبانیت مردم بود. ناگهان پرده کنار رفت و مجری برنامه بعد از گرفتن میکروفن با لهجه اندوهگین گفت:ʺخانم ها و آقایان با کمال تاسف باید اعلام کنم که هنرمند محبوب من و شما دچار یک حمله ی قلبی شده است و همکاران من او را به بیمارستان منتقل نموده اند. من از همه شما عزیزان که روزهاست با بی صبری منتظر این لحظه بودید عذر خواهی می کنم.ʺ صدای همهمه جمعیت چند برابر شد و برخی از مردم از صندلی های خود بلند شدند که مجری بعد از صاف کردن صدای خود ادامه داد:ʺ خانم ها و آقایان ما نمی توانیم در مقابل سرنوشت شکایت و گله گذار باشیم امشب جوان هنرمندی در بین ماست که شنیدن اجرای ویالون او خالی از لطف نیست. خواهش می کنم سرجایتان بنشینید و از شب خود لذت ببرید.ʺ سپس یک نام کاملاً غیر معروف را معرفی کرد و جوانی با ویالون بروی صحنه حاضر شد. بعد از کمی نگاه حیرت انگیز به جمعیت شروع به اجرای ویالون نمود او آنقدر به اجرا ادامه داد تا خسته شد. لذا برنامه خود را به اتمام رساند و برای اینکه جواب تشویق های مردم را بدهد چند باری تا کمر در مقابل حضار خم شد. اما به جای تشویق سکوتی وحشتناک در سالن حکمفرما بود. هنرمند متوجه شد که نتوانسته است مردم را شیفته ی خود کند. آرام روی خود را از مردم پنهان کرد و آهسته به سمت پشت صحنه حرکت کرد که ناگهان پسر بچه ی 9 ساله ای از یکی از صندلی های جلو بلند شد و با تمام توان شروع به تشویق کرد. ” یو آر وندرفول”. ʺمن تابه حال چنین اجرایی ندیده بودمʺ. “آفرین پیتر” “یو آر د بست پیتر”، هنرمند جوان هم انگشتانش را بروی لبانش گذاشت و بوسه هایی هوایی برای پسر بچه فرستاد و دوباره رو به تماشاچیان تعظیم کرد. مردم درون سالن نگاهی به پسر بچه انداختند، وقتی دیدند چگونه این بچه ی 9 ساله پیتر را تشویق می کند، احساس کردند، اجرای پیتر آنقدرها هم بد نبوده و شروع به تشویق “پیتر” نمودند. تشویق آن همه تماشاچی باعث شد تا “پیتر جوان” به یکی از معروفترین ستارگان فرانسه تبدیل شود و زندگی متفاوتی داشته باشد. شاید اگر بگویم تمام موفقیت و محبوبیت این هنرمند “مرهون” تشویق آن پسر بچه است، اشتباه نباشد.
همه ما انسان هستیم، تشویق، تحسین و شنیدن جمله هایی همانند آفرین، کارت عالی بود، تو حرف نداشتی و … مانند اکسیژن می مانند و ما هر کاری که می کنیم، هر سختی که تحمل می کنیم، صبح تا شب هرگونه صلیبی از بدبختی را که بر دوش می کشیم تنها 1 هدف داریم، شنیدن همین چند کلمه ی ساده!
فرق انسان با حیوان از یک زاویه ” در قدرت اختراع” انسان است. انسان موجودی است که تمام کمبودها، نقایص و نقاط ضعف خود را با این “قدرت”، به “نقطه قوت” خود تبدیل می کند. خداوند به انسان تاریکی را عنایت کرد، انسان با اختراع شمع و چراغ و نورافکن های بزرگ تاریکی را به روشنایی تبدیل نمود. خداوند انسان را بروی زمین فرستاد در حالیکه نه لباسی به تن داشت، نه خانه ای برای زندگی و نه وسیله ای برای سفر کردن.
اما انسان برای خود لباسهای زیبا و متنوع، خانه های ضد زلزله، ماشین های ضد گلوله و عطرهای خوشبو اختراع نمود.
اما هیچ حیوانی نتوانست شب را به روشنایی تبدیل کند، بعد از این همه سال حیوانات حتی نمی توانند مسواک بزنند. گاوها امروزه در دوران “فست فود و پیتزا” هنوز هم علف می خورند!!! اما سوال اینجاست که چرا انسان تا این حد پیشرفت و تغییر کرده است؟ همه این پیشرفت ها مرهون “ذات تشویق خواهی” انسان است.انسان نیاز مبرم و اشتهای سیری ناپذیری در “متاثر کردن” دیگران دارد و همیشه در هر کاری مشتاق تحسین و تشویق است. او می خواهد “شهرت و نام نیکش” مرزهای زمان را بشکند. می خواهد حتی صد سال پس از مرگش اگر نامش در جایی ذکر شود، مردم نامش را تحسین کنند. وقتی من و شما تشویق های یک نوجوان را می بینیم، پشتکارمان چند برابر می شود، با تحسین و تشویق بیشتر ادیسون درونمان روشن می شود و اگر تشویق ادامه یابد، بیل گیتس وجودمان از خواب برمی خیزد.
در زندگی نامه ی تمام افراد موفق یک پسر بچه ی مشوق نیز یافت می شود که با برخواستن از صندلی “بی توجهی” باعث رشد او گردیده است.
انسان موجودی است که برای موفق شدن نیازمند کمک و تشویق دیگران است. در جامعه ای که تحسین و تشویق دیگران رایج تر باشد، تعداد افراد موفق تر جامعه به مراتب بیشتر و در نیتجه آن جامعه بسیار پیشرفته تر می گردد. برعکس، در جامعه ای که تشویق و تحسین دیگران جای خود را به انتقادهای مداوم و بی توجهی داده باشد، تعداد افراد موفق روز به روز و لحظه به لحظه کمتر و حرکت جامعه به سوی غارنشینی سرعت فوق العاده ای می گیرد.
وقتی به این فطرت و نیاز انسان می اندیشم و جامعه ی خود را با آن مقایسه می کنم، دلم می گیرد و می خواهم فریاد بکشم، چونکه ما در مورد تشویق و تحسین دیگران بسیار”بخیل و تنگدستیم”، حاضریم بمیریم اما به کسی نگوییم: عالی بود، ای کاش منم مثل تو بودم و … .
ما به جای تشویق، متخصص شکایت و گلایه شده ایم، از همین لحظه کمی دقت کنید. متوجه می شویم اکثر صحبت های ما با گلایه و شکایت شروع می شود. وقتی بعد از مدتی یکی از دوستان خود را می بینیم و یا با تلفن صحبت می کنیم جملات شروع صحبتهایمان اینگونه است.
چه عجب؟ چطوری بی معرفت، عجب آدم مزخرفی هستی. کجایی نارفیق؟ پارسال دوست، امسال آشنا!
من به همراه دوستانم یک گروه تشویق درست کرده ایم. ما تصمیم گرفته ایم: در زندگی خود کمتر شکایت کنیم. صبحت های خو را با شکایت شروع نکنیم، هر کجا شخصی را دیدیدم که برای اهدافش تلاش می کند به جای دلسرد کردنش، نقش آن پسر بچه را بازی کنیم و  او را از ته دل تشویق و ترغیب کنیم. اعضای این گروه روز به روز بیشتر می شود و تغییرات بسیار مثبتی را شاهدیم کمتر گلایه می کنیم و بیشتر می خندیم.
شما هم به گروه تشویق بپیوندید.
(سپاسگزارم از وقتی که برای خواندن این مقاله صرف کردید).

M.H.B

22 دیدگاه

 1. خواندن این مطلب در ابتدای روز انرژی زیادی به من داد. قلم و نثر زیبایتان بسیار دوست داشتنی است.

 2. و بايد اين را هم بدانيم كه بعد از هر تشويقي حتماً و حتماً بايد نقد كنيم .
  زيرا تشويق تنها ، مانع پيشرفت و حتاً باعث پسرفت مي شود .

 3. سلام.دوستان عزیز
  من امروز به پیشنهاد یکی از دوستانم تو گروه تشویق عضو شدم.
  میشه گفت آدم موفقی هستم ولی بازم احتیاج دارم که مورد تشویق قرار بگیرم.
  از مطالب بسیار خوبتون سپاسگزارم.
  امیدوارم شادوموفق باشید.

 4. مطلب خیلی قشنگ و تاثیر گذاری بود!
  ازینکه writeage یه مدته فعالیتش کمرنگ شده خیلی ناراحتم! امیدوارم مشکلی واسه نویسنده هاش پیش نیومده باشه! منتظر مطالب جدیدتون مخصوصا در زمینه it هستیم!

 5. به نظر می رسد Writeage رویه جدیدی را در پیش گرفته است. من قبلا این سایت رو با اخبار و Review های مرتبط با فناوری شناخته بودم. به هر حال آفرین مطلب قشنگی بود به این رویه ادامه بدید جامعه ما به چنین مطالبی احتیاج داره.
  من خودم این روحیه بی تفاوتی و حتی حسادت و تنگ نظری در مورد تلاش دیگران رو هم در محیط دانشگاه و هم محیط کار دیده ام و تاسف خورده ام.

 6. سلام
  بازهم حرفات تاثیر گذار بود؛از اینکه میبینم هنوز هم پرقدرت به راهت ادامه میدی خوشحالم.خاطره کلاسای زبان و مدیریتت رو که تو مشهد داشتی فراموش نمی کنم ،هنوزهم بعضی اوقات جزوه مدیریت تو رو میخونم و موقع صحبت کردن از مثال های تو استفاده می کنم.

 7. تشویییییییییییییییییییییییییییییییق..یه کف مرتب..من عضو گروه شدم. هر چند که قبلا هم این کارو می کردم.چون تاثیرش رو در خودم احساس کرده بودم برای دیگران این کار رو می کردم.حتی اگر کسی لباسی می خرید که دیگران با بی میلی برخورد می کردن من با احساس تبریک می گفتم و می گم…

 8. چونکه ما در مورد تشویق و تحسین دیگران بسیار”بخیل و تنگدستیم”، حاضریم بمیریم اما به کسی نگوییم: عالی بود، ای کاش منم مثل تو بودم و …
  حرف دل منو زدی خیلی قشنگ مرسی !

 9. سلام. به قول نگارنده امروز ما و جامعمون خیلی به این فاکتور ضروری والبته مهجور نیاز داریم. در عین حال یه ریزه اغراق کردیم اگه بگیم با تشویق هر مشکلی برطرف میشه. بعضی وقتا شاید یه تلنگر بی رحم بهتر از تشویق باشه. در کل مطلب خیلی بجایی بود و برای من که مفید بود. ممنون.

ارسال یک پاسخ