از مکافات عمل غافل مباش

1
4379

فیلم Flatliners که به سختی می توان ترجمه آن را به فارسی مرگ جویان دانست در سال 1990 توسط جوئل شوماخر ساخته شده و انگار چند وقت پیش هم تلویزیون خودمان نسخه درب و داغانی از آن را بنمایش در آورده است(که اتفاقا با استقبال روبرو شد). در ادامه باهم نگاهی می اندازیم به این فیلم.

Flatliner در اصطلاح پزشکی یعنی کسی که نوار قلبی اش به صورت خطی درآمده و این هنگامی رخ می دهد که قلب از کار می ایستد. داستان فیلم در باره تلاش پنج دانشجوی پزشکی است که می خواهند با تجربه کردن مرگ موقت (رفتن به حالت Flatline ) سر از کار آن دنیا درآورند: این که آیا بعد از مرگ زندگی دیگری هم هست یا …
این تجربه هرچندخطرناک اما در ابتدا جذاب به نظر می رسد تا جاییکه 4 نفر از 5 نفر مزبور به این کار مبادرت می ورزند. مشکل از جایی آغاز می شود که هر کدام در برگشت با عواقب گناهانی که در گذشته های دور خواسته یا ناخواسته انجام داده اند روبرو می شوند و بدینسان روشن می شود که هر عملی را عکس العملی است و …!

Flatliners Movie

فیلم در زمان خود بسیار مورد توجه قرار گرفت اما امروز بعد از 16 سال کمی نچسب بنظر می رسد. بازی ها رویهمرفته متوسط است حتی جولیا رابرتز که در آن زمان سه سال از بازیگر شدنش می گذشت. با اینکه خط داستانی کشش لازم برای تماشا تا انتهای داستان را دارد با اینحال وجه موعظه گرانه فیلم بیش از پیش رو بوده و گاهی آزاردهنده می شود.

بالشخصه اگر بخواهم فیلمی ماورایی برای دیدن انتخاب کنم ترجیح می دهم فیلم “چه رویاهایی که می آیند” ساخته وینسنت وارد با بازی درخشان رابین ویلیامز را ببینم که امید جهانی زیباتر را بعد از مرگ در بیننده ایجاد می کند!

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ